Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
  1. #21
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga PLAKU Lexo Postimin
    se keni deviju nga tema kjo shihet, ju keni gju Tetova Mas kote na koti! Ndoshta nuk ashtet dashte TetovaMas te futet ne bised perpos keshillave qe duhej tia jepte vetvadit, ama ate cfare e ka thene TetovaMas se luan ase topat e hisarit, se ne krye te politikes ne Ylliride jan, sot si me pare ne te kaluemen, jan laperat shtresa me e ulte qe ka mund te nxjerre ndonjehere ajo ylliride e shume vuajtun. Labilat, dallavergjit, e cfare jo, cdohere e kan pas ne dore fatin e shqyptarve te Yllirides. keshtu qe mos iu gjuni kote TetovaMasit, dikur ishen envero-titistat e dores pare qe benin jeten ne kurriz te shqyptareve,sote jan mbeturina e enverizmo-titizmit qe ushtrojin te njeten metode per ti mbajte shqyptaret nen thundren sllave, dikur ishen bashkim vllaznimsat social-komunist0 envero-titiste sot kem demokrat demagoget,pjellen social-komuniste envero titiste! Vetvadi ke menyra tjera si te udhezohesh per ta fitu riatdhetarizmin ne vendin e babes e tuajin.
    Pershendetje Plaku !

    C'do padrejtesi qe i behet shqipetart ne Maqedoni ,nuk jane fajtore sllavo-shkijet ,pore fajin kryesore e kane do shqipefolesa me gjake kazakistani.

    Ne Tetove ende jane do baraka (zyra per dokumente civile per shqipetaret ) qe i ka ndertuare komunizmi . Shqipetaret e shkrete vetem enden ne vape te madhe te nxehtit per ta marre nje certifikate te lindjes,leter njoftim ,apo pasaporte .

    Horat tradhetaret e popullit i kane ngushtuare 200,000 shqipetare vetem me nje barake (zyre te vogel qe sa me shume te maltretohen shqipetaret,per nje dokumente civile .

    Per c'fare arsye shqipetaret ti blejne dekumentat e tyre ,pse do fare tradhetaresh jane te korrupture deri ne fyte . Qente zyrtare shqipefolesa vetem rine ne dritare shikojne nga se largu ,se kush po kerkon ndihme qe ti jape lemoshe per dokumentat qe ti garanton c'do e drejte Nderkombetare per qytetarin ne evrope dhe bote ,vetem per shqipetaret e Maqedonise,nuik ekzistojne te drejta njerezore , sepse te drejtat shqipetare i kane shitur tradhatert e popullit .

    Punen e tradhetareve per 20 vjetet e fundit nuk e pastron pushka pore nje bombe atomike qe mos ti gjindet fara askundi tradhetareve,sepse fara ,rasadi i tyre eshte rasad me i poshter ne evrope .

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e jeton_struga
    Anëtarësuar
    17-06-2008
    Vendndodhja
    struge
    Postime
    59
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Me keqeardhje po shkruaj ne kete komente ,sepse jame i sigurte ,personi ne fjale do te kete probleme te medha per nje nenshtetesi te Maqedonise .

    Citat : Faji per te gjitha veprimet bie mbi te gjithe ne :

    Simbas mendimit time ,eshte nje paragjykim shume i pa drejte, kurre thoni se faji eshte i te gjithe neve .

    Jeton Struga ! Faji eshte jetim ,pore ne duhet fajin te mudohemi ta adresojme te dera e fajtoreve . Dera e fajtoreve dihet eshte te udheheqesit shqipefolesa . Per c'do pengese te dekumentacionit civil te popullates fajtore jane udheheqesit e shtetit . Ne kete raste ""me pake fajtore"" jane sllavo-maqedonet .
    Ju pretendoni qe faji seshte personalisht juaji......po ta zberthej ne pak fjale ate qe kam dashur te them ne komentin tim,kemi dhe ne ,pjese te fajit,pse e mohon kete gje,pse ne per nje periudhe kaq te gjate po rrime duarkryq dhe spo ndermarrim asnje gje duke luajtur rolin e parazitit presim qe dikush te na jape nje te drejte apo te na aprovoj te njejtat....pjesa tjeter e fajit ,ne jemi ata qe zgjedhim.....une ,ti te tjeret qe te gjithe....cka dergojme ne ne parlament(apo sjemi ne keta qe zgjedhim)debila partiak ne te shumten e rasteve.......ky eshte komenti im ne disa fjale per kete ceshtje.......dhe insistoj perseri qe ,mos u bej edhe ti si keta zyrtaret qe s'spo ja aprovojn kerkesen zoteriut duke ja mbyllur deren para hundes dhe duke c'orientuar temen nga nje ceshtje teper sociale ne ceshtje partiake.....

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e jeton_struga
    Anëtarësuar
    17-06-2008
    Vendndodhja
    struge
    Postime
    59
    Tubohuni ne nje shoqate atje ne turqi,ju te gjith shqiptaret nga Ilirida(maqedonia) dhe mundohuni qe ne pako te merrni shtetesine (gjasat jane te vogla),por efektin do ta kete nese ju jeni kembengules dhe keni ide se si dhe ku duhet te veproni.
    Nepermjet shoqates mund ti drejtoheni me zyrtarisht ne te gjitha institucionet(ambasade,gjykate)......

  4. #24
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga jeton_struga Lexo Postimin
    Ju pretendoni qe faji seshte personalisht juaji......po ta zberthej ne pak fjale ate qe kam dashur te them ne komentin tim,kemi dhe ne ,pjese te fajit,pse e mohon kete gje,pse ne per nje periudhe kaq te gjate po rrime duarkryq dhe spo ndermarrim asnje gje duke luajtur rolin e parazitit presim qe dikush te na jape nje te drejte apo te na aprovoj te njejtat....pjesa tjeter e fajit ,ne jemi ata qe zgjedhim.....une ,ti te tjeret qe te gjithe....cka dergojme ne ne parlament(apo sjemi ne keta qe zgjedhim)debila partiak ne te shumten e rasteve.......ky eshte komenti im ne disa fjale per kete ceshtje.......dhe insistoj perseri qe ,mos u bej edhe ti si keta zyrtaret qe s'spo ja aprovojn kerkesen zoteriut duke ja mbyllur deren para hundes dhe duke c'orientuar temen nga nje ceshtje teper sociale ne ceshtje partiake.....

    Vellai mire nga Struga !! Tema ne fjale eshte me shume politike se sa sociale.

    Se shpejti me 1.10 deri me 15.10.2011 do te jete regjistrimi i popullsise ,ne Maqedoni . numri i pergjithshem i shqipetareve ne Maqedoni, do dale nja 200,000 shqipetare aktiv ne ate shtete .

    Sa me pake shqipetare ne Maqedoni aqe me shume hapesire per shqipefolesat tradhetaret e popullit .

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-06-2005
    Vendndodhja
    Stamboll,Sarajeve
    Postime
    48
    Postimet në Bllog
    1
    Çështja është se numri i madh i shqiptarëve aplikuar për të marrë shtetësinë maqedonase, nga të cilat rezulton doli me refuzimet diskriminuese e shtetit maqedonas!

    Unë dëshiroj të ju pyes për atë nëse mirë të organizuar të padisë shtetin e Maqedonisë për politikën diskriminuese ndaj shqiptarëve izolimin e saj nga Maqedonia, nga ku dhe si mund të fillojmë me procedurën e ndjekjes penale në disa drejtës ndërkombëtare institucioneve të përfshira?
    [COLOR="Red"]E kam Një Jeta,Një Bota,Një Zemra Per Flamuri Shqiptare !/COLOR]

  6. #26
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga vetvadi Lexo Postimin
    Unë jam një orrigin kercova shqiptare u rrit deri në Stamboll.
    Babai im ka lindur ne shteti jugosllav dhe erdhi në Turqi në vitin 1962 kur ai ishte në 20 vjeç nga Dragomisht i Madh.
    Ne kemi vetëm shtetësinë e turqi.
    Babai im edhe ne dëshirojme të merrni përsëri shtetësinë e Maqedonisë. Por ne jemi i përkasin atje dhe jemi viktime shtypja e Jugosllavisë, e cila aplikoi këtë duke futur kolektivizmit.

    pastaj,
    Unë shkova në ambasadën maqedonase në Stamboll.
    pyetën nëse është e lejuar të kthehet apo jo shtetësinë e Maqedonisë
    ata thanë ata pranojnë ankesën tuaj, por ata shumë të ngjarë të refuzojë ankesën tuaj në Maqedoni, kur letrat tuaja shkon në Maqedoni!!!
    Por unë e di se disa shqiptarë këtu u nënshtetësinë maqedonase përsëri kështu që është e mundur, por ju duhet të kemi kontakte të mira
    dhe gjithashtu një avokat të mirë për gjykatën për të marrë atë!
    por ne kemi humbur të gjitha letrat që ata sollën kur ata vijnë në Turqi!!

    Per mu seriozisht çka atë që ju sugjerojnë të bëni për t'u kthyer shtetësinë maqedonase?
    Mirdita,

    E ka leshuar prindi yt shtetesine e "jugosllavise" asaj kohe ???, eshte clajmeruar ne terresi, apo i ka hyp trenit dhe eshte shperngule pa mos i prish dokumentet ???
    Nese jo ai akoma eshte shtetas i maqedonise, mjafton te shkoje te nxjer pasaporten e re.....thjesht te nevojitet vetem certifikata e lindjes dhe leternjoftimi....leternjoftimin e siguron poashtu nepermjet te certifikates se lindjes.....kurse ju si femije keni te drejte te futeni poashtu ne librin e amzes dhe te siguroni certifikata lindje, me kete, pasaporta....

    Ne te mergimit deri para tri viteve as qe eshte dashur te shkojm perzonalisht ne komune, thjesht nje i aferm i familjes i ka kryjt punet. Tash me pasaportat biometrike duhet patjeter te jesh prezent vetvetiu.


    Ekziston edhe mundesia e shtetesise edhe si i huaj !!!, per kete aman nevojitet qendrim legal me vendbanim ne maqedoni. Por sidoqoft, me regjimet e reja mbi pasaportat biometrike etj. eshte bere shume rrende, pra rruga me reale eshte ajo nepermjet te babait, qe eshte lind ne maqedoni, me kete automatikisht ai ka te drejte per shtetesi, dhe me tej ju si femije.....

    Jane thjesht processe teknike, dhe me behet qejfi qe shqiptaret e turqise kane interese per tu kthyer ne token e te pareve.

    Miresevini......dhe inshallah jeni boll ne numer....si thot adem mikullovci.....jemi bere 7 mio. maksuta.....po nuk kemi gje kunder edhe disa qindramije tjereve.....

    me nderime
    albanish by nature

  7. #27
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Vellai mire nga Struga !! Tema ne fjale eshte me shume politike se sa sociale.

    Se shpejti me 1.10 deri me 15.10.2011 do te jete regjistrimi i popullsise ,ne Maqedoni . numri i pergjithshem i shqipetareve ne Maqedoni, do dale nja 200,000 shqipetare aktiv ne ate shtete .

    Sa me pake shqipetare ne Maqedoni aqe me shume hapesire per shqipefolesat tradhetaret e popullit .
    ...kujdes,

    Per asnje anetare te familjes time nuk ka qen problem as certifikata e lindjes, as pasaporta....edhe ne kohen e komunizmit jane siguruar pasaporta, natyrisht kane kushtuar deri 10 000 Marka Gjermane, por shkau ka ngran dhe do te haje edhe disa vite, por kjo nuk do me thene se njeriu nuk mund te kryj pune !!!

    Mua te tri femijet me jane linde ne vjene, vet babai im ka shkuar te "maticari" i ka rregjistruar dhe sot kane te tri shtetesine, keshtu gjetiu ne terre farefisin dhe shoqnine qe i njoh une ne gurbet......nese ai qe pyet e ka baben e lindur ne maqedoni, nevojitet vetem KOHE dhe PAK PARA qe te ja arrijn qellimit......

    Situata nuk eshte aspak ashtu sic e shkruan, korrupcioni dhe keqtrajtimi e keqperdorimi nuk jane faktoret qe jane evident per nevojen qe kane njerezit, ato e veshtiresojne apo e lehtesojne qellimin, aman nuk ka shanca shteti i maqedonise ti kushtezoje shqiptaret ndryshe se sllavomaqedonet. Kuptohet, atje ku shqiptaret jane ne numer te vogel (pra, jashta anes veriore, si psh. rrethi i ketij shokut qe pyet) e kane me veshtire, por, nese jane dokumentet ne rregull, nuk ka shanc ne kete kohe mos kryjsh pune.

    Tjera jane ato meselet, se sa kane punuar dhe sa kane mundur te punojn politikanet tane per ceshtjen shqiptare...

    Ja, u hetua parregullsi ne regjistrimin e popullates, dhe u nderpre menjehere.....kane kaluar koherat ku ka punuar shkau si ka patur qejf.....thjesht, shqiptaret jane SHTETFORMUES dhe me pasurine e tyre edhe GARANTUES te shtetit te maqedonise.....

    saber shoki, saber......

    me nderime
    albanish by nature

  8. #28
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...kujdes,

    Per asnje anetare te familjes time nuk ka qen problem as certifikata e lindjes, as pasaporta....edhe ne kohen e komunizmit jane siguruar pasaporta, natyrisht kane kushtuar deri 10 000 Marka Gjermane, por shkau ka ngran dhe do te haje edhe disa vite, por kjo nuk do me thene se njeriu nuk mund te kryj pune !!!

    Mua te tri femijet me jane linde ne vjene, vet babai im ka shkuar te "maticari" i ka rregjistruar dhe sot kane te tri shtetesine, keshtu gjetiu ne terre farefisin dhe shoqnine qe i njoh une ne gurbet......nese ai qe pyet e ka baben e lindur ne maqedoni, nevojitet vetem KOHE dhe PAK PARA qe te ja arrijn qellimit......

    Situata nuk eshte aspak ashtu sic e shkruan, korrupcioni dhe keqtrajtimi e keqperdorimi nuk jane faktoret qe jane evident per nevojen qe kane njerezit, ato e veshtiresojne apo e lehtesojne qellimin, aman nuk ka shanca shteti i maqedonise ti kushtezoje shqiptaret ndryshe se sllavomaqedonet. Kuptohet, atje ku shqiptaret jane ne numer te vogel (pra, jashta anes veriore, si psh. rrethi i ketij shokut qe pyet) e kane me veshtire, por, nese jane dokumentet ne rregull, nuk ka shanc ne kete kohe mos kryjsh pune.

    Tjera jane ato meselet, se sa kane punuar dhe sa kane mundur te punojn politikanet tane per ceshtjen shqiptare...

    Ja, u hetua parregullsi ne regjistrimin e popullates, dhe u nderpre menjehere.....kane kaluar koherat ku ka punuar shkau si ka patur qejf.....thjesht, shqiptaret jane SHTETFORMUES dhe me pasurine e tyre edhe GARANTUES te shtetit te maqedonise.....

    saber shoki, saber......

    me nderime
    Nuk e kame te qarte ju flitni per Austrine Vienen si qytet apo po flisni per ne Maqedoni, .Trajtimi i shqipetareve ne te gjitha fushat shoqerore behen dalime te medha sa munde te konstatojme se shqipetaret ne Maqedoni trajtohen ne shkallen me te ulet te qyteterimit dhe te drejtave demokratike . Statistikat evropiane aktualishte shqipetaret ne Maqedoni i shofin si popullata me pake te drejta ne BE .
    Sa per ti vertetuare keto statistika ,do te marrim si shembull maxhupet ne Rumani ,Sllovaki, dhe disa pakica te ndryshme qe jetojne ne Bullgari dhe Hungari. Kushtet per aneteresim ne BE te Hungarise ,Bullgarise , Rumanise ,Cekise ,Sllovakise , per anetaresim ne BE , ishte qe ata shtetet ne fjale te plotesojne te drejtat e minoriteteve dhe te barazohen ne demokraci ,te reformave politike ekonomike te BE.

    Nuk ka asnje arsye qe shqipetaret te maltretohen ,per te drejtat e tyre qe jane te garantuara me te gjitha parimet demokratike .Kjo arsye ekziston vetem te disa te ashtuquajtur shqipefolesa qe te drejtat e shqipetareve i kane shitur si ne ankande publik ,sa per tu pasuaruare pa djerse .

    Citat:Nje pasporte per shqipetaret na paska kushtuare deri ne 10,000 mije marka dhe kete ju e quani drejtesi barazi !!!!

    Citat:Se shqipetaret na qenkan shteteformues te shtetit maqedon ,kete une vetem nga ju jame duke e ndegjuare.

    Saber ,durim ne ndonje raste bene edhe gomari jo vetem njeresit . Gomarin ngarkoe sa s'ka mundesi edhe ai do te beje saber ,pore sikur ta pyetish gomarin ai nuk dine te pergjigjet

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e TOMY_X
    Anëtarësuar
    05-03-2004
    Vendndodhja
    STRUGE
    Postime
    285
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Vellai mire nga Struga !! Tema ne fjale eshte me shume politike se sa sociale.

    Se shpejti me 1.10 deri me 15.10.2011 do te jete regjistrimi i popullsise ,ne Maqedoni . numri i pergjithshem i shqipetareve ne Maqedoni, do dale nja 200,000 shqipetare aktiv ne ate shtete .

    Sa me pake shqipetare ne Maqedoni aqe me shume hapesire per shqipefolesat tradhetaret e popullit .
    vellai si jeni andej...nuk doli llafi jot...apo thene ndryshe parashikimi.....na doli e kunderta qe maqedonet rrezikonin me numer me te vogel.
    Pershendetje

  10. #30
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga TOMY_X Lexo Postimin
    vellai si jeni andej...nuk doli llafi jot...apo thene ndryshe parashikimi.....na doli e kunderta qe maqedonet rrezikonin me numer me te vogel.
    Pershendetje

    Jepi vetes gajret ,se 300,000 shqipetare jane mergimtare ne rruget e botes. Ky numer i popullates 300,000 nuk figuron a'skundi vetem si turiste sa per ta forcuare maqedonine ekonomikishte dhe asgje tjeter . Vitet e fundit mbas luftes nje numer i madhe shqipetaret nga maqedonia kane marre nenshtetesi te shteteve ku jetojne .Kjo popullate nuk llogaritet si popullate e maqedonise ,(popullate jo aktive ) Per c'do dite numri i shqipetereve ne Maqedoni vetem se zvogelohet .Maqedonia e ka arrite qellimin strategjine ,

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e TOMY_X
    Anëtarësuar
    05-03-2004
    Vendndodhja
    STRUGE
    Postime
    285
    kete qe thua e pranoj si te tille,megjithate edhe me keta numra qe jemi te pranishem ne keto troje ,nuk jemi pak.....per analize statistikore mund te merret nr. i nxenesve ne shkolla fillore,atehere e sheh se kush do te jete shumice pas disa vitesh......

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...kujdes,

    Per asnje anetare te familjes time nuk ka qen problem as certifikata e lindjes, as pasaporta....edhe ne kohen e komunizmit jane siguruar pasaporta, natyrisht kane kushtuar deri 10 000 Marka Gjermane, por shkau ka ngran dhe do te haje edhe disa vite, por kjo nuk do me thene se njeriu nuk mund te kryj pune !!!

    Mua te tri femijet me jane linde ne vjene, vet babai im ka shkuar te "maticari" i ka rregjistruar dhe sot kane te tri shtetesine, keshtu gjetiu ne terre farefisin dhe shoqnine qe i njoh une ne gurbet......nese ai qe pyet e ka baben e lindur ne maqedoni, nevojitet vetem KOHE dhe PAK PARA qe te ja arrijn qellimit......

    Situata nuk eshte aspak ashtu sic e shkruan, korrupcioni dhe keqtrajtimi e keqperdorimi nuk jane faktoret qe jane evident per nevojen qe kane njerezit, ato e veshtiresojne apo e lehtesojne qellimin, aman nuk ka shanca shteti i maqedonise ti kushtezoje shqiptaret ndryshe se sllavomaqedonet. Kuptohet, atje ku shqiptaret jane ne numer te vogel (pra, jashta anes veriore, si psh. rrethi i ketij shokut qe pyet) e kane me veshtire, por, nese jane dokumentet ne rregull, nuk ka shanc ne kete kohe mos kryjsh pune.

    Tjera jane ato meselet, se sa kane punuar dhe sa kane mundur te punojn politikanet tane per ceshtjen shqiptare...

    Ja, u hetua parregullsi ne regjistrimin e popullates, dhe u nderpre menjehere.....kane kaluar koherat ku ka punuar shkau si ka patur qejf.....thjesht, shqiptaret jane SHTETFORMUES dhe me pasurine e tyre edhe GARANTUES te shtetit te maqedonise.....

    saber shoki, saber......

    me nderime
    Nje shembull nga 1001 tjere Nuh ,

    Shqiptarët në Maqedoni, 20 vjet në kërkim të nënshtetësisë


    Nga Shkupi, Arlinda Gjypi

    Në kokë mban një shami e cila në momentin kur flet, i zgjidhet, dhe ajo e lë ashtu, pa u munduar ta vërë sërish siç ishte. Lotët në sy tregojnë dhimbjen e vet, ndërsa thotë se nëse do ta kishim njohur dy vjet më parë, kohë në të cilën i vdiq i shoqi, do të kuptonim se ishte shumë ndryshe. Shaminë nuk e kishte mbajtur gjithë jetën, por e kishte vënë pas vdekjes së tij, e detyruar. Nxjerrja e aparatit sjell edhe reagimin e saj të menjëhershëm. Lidh shaminë rrotull fytyrës dhe e alarmuar shprehet: Jo foto! Nëse ata më shohin, s’do të ma japin kurrë nënshtetësinë!
    http://www.shekulli.com.al/shekulli/...nenshtetesise/

  13. #33
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga TOMY_X Lexo Postimin
    kete qe thua e pranoj si te tille,megjithate edhe me keta numra qe jemi te pranishem ne keto troje ,nuk jemi pak.....per analize statistikore mund te merret nr. i nxenesve ne shkolla fillore,atehere e sheh se kush do te jete shumice pas disa vitesh......
    Keshtu ka filluare historia e shqipetareve ,beni nga 10 femije dhe ne te mbeten rrugeve , duke menduare se duhet ti mundim sllavo shkijet me numer . A e dini ju se sllavet perbejne popullaten me te madhe ne evrope . Sllaveo shkijet munden me intelegjence dhe arme berthamore, jo me speca dhe pasul.

    Ju nga Struga -----Mos jeni ju ndonje familjare i Ali Ahmetit ,dhe i shiqoni endra te mengjesit .

    Mergimtaret shqipetare aktualishte maltretohen pa mase vetem me ndryshimin e ligjit per pasaporta te rije . Ministria e Maqedonise i eshte lajmeruare Ministtrise se Serbise per doganat ,qe c'do shqipetare qe do te kapet me pasaporte te kaltert edhe pse me afate dhe valide te kthehet mbrapa ka ka ardhur . Ky raste ishte para 1 muaje ,kure disa familjare shqipetare jane kthyere mbrapshte ne kufi te serbise dhe shqipetaret e ngrate jane detyruare qe te poaguajne taksi 1700 euro , prej serbie deri ne Kopenhagen ,per te marrun nje flete udhetimi, ne Ambasaden e Maqedonise .

    Kushe e miratoi kete ligje ,kurre dihet se me kete ligje denohen vetem shqipetaret ,si materialishte gjithashtu edhe fizikishte ,psyqikishte .???

    Mos endro se shqipetaret e Maqedonise me shume se gjysma e popullates jane jashte vendit .Per nje kohe te shkurte te garantoje se kjo popullate nuk do te kthehet ne vendlindje edhe per pushime .Mergimtaret shqipetare kalojne rruge neper gjithe evropen ,duke e perfshi ketu edhe serbine ,dhe s'kane probleme ne kufi ,kurse kure afrohen ne kufirin maqedon maltretohen pa mase ,sa qe kete maltretim nuk e ka asnje popull ne evrope .

    Serbia i respekton shqipetaret mergimtare si njeres dhe transit , kurse kufiri maqedon i maltreton shqipetaret si ne afrike . Kujte te ja hudhim fajet ?? Mos na ka faje tashe prape serbia apo Rankoviqi ??

    Rankoviqat ne i kemi ne dere te shtepise , sepse vet Parlamentaret shqipefolesa jane ata te cilet e kane aprovuare ligjin per pasaporta te shqipetareve ne Maqedoni .

    Shqipetaret ne Maqedoni, rradhen tjeter duhet te votojne ne pergjithesi per deputet maqedon ,dhe asnje shqipefoles mos te marre pjese ne Parlamentin e Maqedonise .

    Kujte te ja hudhim fajit tashe ??

    Rankoviqi i trazoi shqipetaret ,pore ai kishte qellime te caktuare dhe elaborati i tije eshte plotesuare 100 % Patriotet tane ne shume raste fitonin vota prej popullit duke na treguare per elaboratet e Cubrillociqit Ivo Andriqit dhe Rankoviqit sa qe i shtynin popullaten ne vaje . Kujte i ka shkuare mendja se politikanet tane shqipefolesa jane me te rrezikshem se Qubrilloviqi Rankovii e Ivoi Andriqi.

    Politikanet tane jane me te rrezikshem se edhe vete Millosheviqi per shqipetaret. Millosheviqi kishte qellim Serbine e Madhe ,dhe na<tyrishte se ai per ta smadhuare serbine duhet ti marre tokat e huaja . Behet pyetja C'fare qellimi kane politikanet shqipefolesa qe e torturojne popullin shqipetare ???

    Qellimi i politikaneve shqipefolesa eshte gjenocid kunder vete popullit . Po mos ta kene frigen nga BE dhe Amerika ata do ta masakrojne popullaten shqipetare edhe me keqe se sa Millosheviqi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga TetovaMas : 09-04-2012 më 20:48

  14. #34
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Vellai mire nga Struga !! Tema ne fjale eshte me shume politike se sa sociale.

    Se shpejti me 1.10 deri me 15.10.2011 do te jete regjistrimi i popullsise ,ne Maqedoni . numri i pergjithshem i shqipetareve ne Maqedoni, do dale nja 200,000 shqipetare aktiv ne ate shtete .

    Sa me pake shqipetare ne Maqedoni aqe me shume hapesire per shqipefolesat tradhetaret e popullit .
    Mos mendo se Regjistrimin e popullsise ne Maqedoni e ka ndalur shqipetaret . Kjo eshte vetem nje propagande e cila mundohen te jua japin perparesi shqipefolesave . Regjistrimin ne Maqedoni e kane ndalur evropianet amerikanet ne bashkepunim me sllavo-shkijet , sepse vete keta pale nuk kane qen ete sigurte se sa eshte numri i mbeturinave sllave ne Maqedoni, ka ekzistuare nje frige se ndoshta numri i shqipetareve munde te dale i madhe . Do te shohim kurre ata do te pregaditen se sa do te dale numri i pergjithshem i shqipetareve ne Maqedoni 17-18%

    Maqedonia eshte nje model sugjare i ish Jugosllavise , dhe ajo qe eshte edhe me favorizuese se ne Maqedoni politikanet shqipefolesa para 20 viteve ishin te gjithe te regjistruare me etnitet si jugosllave.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •