Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 75
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime

  Question Si sherohet anemia tek femijet ?

  Doja te dija se cilat jane ushqimet me te mira per normalizimin e anemise tek femijet me moshe 3-4 vjece ? ( Perfshi dhe ndonje lloj mjekimi me burim te sigurte informacioni )

  Faleminderit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Talking

  ka shume lloje anemish eurostar
  beju me teper besim mjekeve te durresit dhe ata do te te bejne analizat e duhura per te pare tipin e anemise do te te japin shpjegime dhe sherim te duhur
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 09-09-2011 mė 10:07

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  ka shume lloje anemish eurostar
  beju me teper besim mjekeve te durresit dhe ata do te te bejne analizat e duhura per te pare tipin e anemise do te te japin shpjegime dhe sherim te duhur
  Mungesa e hekurit Marya.

  ps: Mjeket e durresit e kan humbur me kohe besimin tek shum njerez dhe per rrjedhoje vemi ne Tirane ose jashte shtetit.

  Pershendetje

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Anemia tek fėmijėt

  Para moshės dy vjeēare, anemia ėshtė shumė e pėrhapur te fėmijėt. Megjithatė, kjo nuk do tė thotė qė nuk duhet kuruar. Pėr ta parandaluar duhet njė ushqim i pasur me hekur. Nėse fėmija juaj ka lindur para kohe, atėherė shtesa e masės sė hekurit duhet tė jetė mė e madhe.

  Nėse fėmija e ka lėnė qumėshtin e gjirit para 9 muajsh, atėherė ju duhet t’i jepni fėmijės njė ushqim tė pasur me hekur.

  Njė fėmijė qė nuk ka pirė qumėshtin e nėnės, atėherė atij duhet t’i jepen ushqime tė pasura me hekur, pasi rezervat e tij tė hekurit mund t’i zgjasin deri nė moshėn 4-muajshe. Njė bebe qė ka lindur para kohe, nuk ka rezerva nė hekur prandaj atij i duhet dhėnė shtesė ushqimi tė pasur me hekur qė nė moshėn dy muajshe.

  Ndėrsa te njė fėmijė qė ėshtė rritur fillimisht me qumėshtin e nėnės e mė pas jo, njė shtesė ushqimesh nė hekur do tė qe e nevojshme.

  A e dinit?

  Ti jepni fėmijės qumėsht lope para moshės 9-muajshe e shton rrezikun e anemisė. Duke qenė se fėmija ėshtė i vogėl, stomaku i tij ėshtė i brishtė dhe ka mundėsi qė molekulat e qumėshtit tė lopės janė ende tė mėdha, qė tė treten nga stomaku i fėmijės. Kjo gjė mund t’i sjellė probleme me stomakun, pėr mė tepėr qė qumėshti i lopės ka mė pak hekur dhe se fėmija e ka tė vėshtirė ta marrė hekurin prej kėtij qumėshti. Me rritjen e fėmijės duhet qė dhe ushqimi tė ndryshojė. Burimet e hekurit pėr tė janė mė tė mėdha. Kur stomaku i tij ėshtė pjekur mjaftueshėm, pas 9 muajsh, ai mund tė pijė qumėsht lope deri nė 900 ml nė ditė.

  Ushqimet e kėshillueshme

  Ja cilat mund tė jenė disa nga ilaēet e pasura me hekur pėr fėmijėn tuaj.

  Drithėrat pėr bebe, tė pasura me hekur, ai mund t’i hajė deri nė moshėn 2 vjeēe.

  Mėlēi, duhet tė hajė tė paktėn njė herė nė javė pėr shkak tė sasisė sė madhe qė ka me vitaminė A; mish dhe perime, barbunja, thjerėza..., tė verdhėn e vezės dhe tė gjitha perimet jeshile.

  Nė pėrgjithėsi, perimet e gjalla janė njė element ushqyes shumė i mirė, kėshtu qė para se t’i konsumoni duhet t’i lani mirė. Pėr tė pasur sa mė shumė hekur, hani karrota me gjithė lėkurė dhe patate tė pjekura.

  Perimet me gjethe jeshile pėrmbajnė shumė hekur dhe njė gjė e tillė ėshtė e mirė pėr ata qė nuk e hanė shumė mishin, peshkun apo vezėt.

  Vitamina C, njė element ushqyes qė mund tė gjendet nė shumė fruta dhe perime, ndihmon gjithashtu pėr tė pasur sa mė shumė hekur nė trup. Anemiket, ėshtė mirė qė tė pėrdorin ushqime qė kanė vitaminė C. Kėtė vitaminė mund ta gjeni te portokalli, kivi, limoni, pjepri, domatet, etj. Perimet me gjethe shumė jeshile, pėrmbajnė mė shumė vitaminė C.

  Duhet tė mėnjanoni dhenien e ēajit kur ha bukė, pasi ėshtė vėrtetuar se kur pi ēaj, trupi nuk e thith siē duhet hekurin.

  Nėse i skuqni fort perimet e pasura me hekur, atėherė skuqja e tepėrt ia heq vitaminat dhe ujin mineral, pasi skuqja e shkatėrron vitaminėn C te ushqimet. Prandaj mė e mirė ėshtė pjekja me avull.

  Pėr tė mėnjanuar aneminė tek fėmijėt, duhet qė t’i jepni sa mė shumė ushqim tė shijshėm. Pėrveē qumėshtit tė nėnės, fėmijėt kanė nevojė pėr ushqim shtesė qė nė moshėn 6-muajshe. Prandaj ju mund t’ia jepni tė grirė kėto lloj perimesh, qė bebja ta ketė mė tė lehtė konsumin e tyre. Nuk duhet tė reshtni, qė me rritjen t’i shtoni ushqimet e pasura me hekur.

 5. #5
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Per hekur, Melci vici, Mish, Arra, Veza.

  Per vit. C frutat si leng portokalli, pjeper, domate.

  Te dyja jane te nevojshme per anemine e mungeses se hekurit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s0ni : 09-09-2011 mė 11:07

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Colomba Lexo Postimin
  Anemia tek fėmijėt

  Para moshės dy vjeēare, anemia ėshtė shumė e pėrhapur te fėmijėt. Megjithatė, kjo nuk do tė thotė qė nuk duhet kuruar. Pėr ta parandaluar duhet njė ushqim i pasur me hekur. Nėse fėmija juaj ka lindur para kohe, atėherė shtesa e masės sė hekurit duhet tė jetė mė e madhe.

  Nėse fėmija e ka lėnė qumėshtin e gjirit para 9 muajsh, atėherė ju duhet t’i jepni fėmijės njė ushqim tė pasur me hekur.

  Njė fėmijė qė nuk ka pirė qumėshtin e nėnės, atėherė atij duhet t’i jepen ushqime tė pasura me hekur, pasi rezervat e tij tė hekurit mund t’i zgjasin deri nė moshėn 4-muajshe. Njė bebe qė ka lindur para kohe, nuk ka rezerva nė hekur prandaj atij i duhet dhėnė shtesė ushqimi tė pasur me hekur qė nė moshėn dy muajshe.

  Ndėrsa te njė fėmijė qė ėshtė rritur fillimisht me qumėshtin e nėnės e mė pas jo, njė shtesė ushqimesh nė hekur do tė qe e nevojshme.

  A e dinit?

  Ti jepni fėmijės qumėsht lope para moshės 9-muajshe e shton rrezikun e anemisė. Duke qenė se fėmija ėshtė i vogėl, stomaku i tij ėshtė i brishtė dhe ka mundėsi qė molekulat e qumėshtit tė lopės janė ende tė mėdha, qė tė treten nga stomaku i fėmijės. Kjo gjė mund t’i sjellė probleme me stomakun, pėr mė tepėr qė qumėshti i lopės ka mė pak hekur dhe se fėmija e ka tė vėshtirė ta marrė hekurin prej kėtij qumėshti. Me rritjen e fėmijės duhet qė dhe ushqimi tė ndryshojė. Burimet e hekurit pėr tė janė mė tė mėdha. Kur stomaku i tij ėshtė pjekur mjaftueshėm, pas 9 muajsh, ai mund tė pijė qumėsht lope deri nė 900 ml nė ditė.

  Ushqimet e kėshillueshme

  Ja cilat mund tė jenė disa nga ilaēet e pasura me hekur pėr fėmijėn tuaj.

  Drithėrat pėr bebe, tė pasura me hekur, ai mund t’i hajė deri nė moshėn 2 vjeēe.

  Mėlēi, duhet tė hajė tė paktėn njė herė nė javė pėr shkak tė sasisė sė madhe qė ka me vitaminė A; mish dhe perime, barbunja, thjerėza..., tė verdhėn e vezės dhe tė gjitha perimet jeshile.

  Nė pėrgjithėsi, perimet e gjalla janė njė element ushqyes shumė i mirė, kėshtu qė para se t’i konsumoni duhet t’i lani mirė. Pėr tė pasur sa mė shumė hekur, hani karrota me gjithė lėkurė dhe patate tė pjekura.

  Perimet me gjethe jeshile pėrmbajnė shumė hekur dhe njė gjė e tillė ėshtė e mirė pėr ata qė nuk e hanė shumė mishin, peshkun apo vezėt.

  Vitamina C, njė element ushqyes qė mund tė gjendet nė shumė fruta dhe perime, ndihmon gjithashtu pėr tė pasur sa mė shumė hekur nė trup. Anemiket, ėshtė mirė qė tė pėrdorin ushqime qė kanė vitaminė C. Kėtė vitaminė mund ta gjeni te portokalli, kivi, limoni, pjepri, domatet, etj. Perimet me gjethe shumė jeshile, pėrmbajnė mė shumė vitaminė C.

  Duhet tė mėnjanoni dhenien e ēajit kur ha bukė, pasi ėshtė vėrtetuar se kur pi ēaj, trupi nuk e thith siē duhet hekurin.

  Nėse i skuqni fort perimet e pasura me hekur, atėherė skuqja e tepėrt ia heq vitaminat dhe ujin mineral, pasi skuqja e shkatėrron vitaminėn C te ushqimet. Prandaj mė e mirė ėshtė pjekja me avull.

  Pėr tė mėnjanuar aneminė tek fėmijėt, duhet qė t’i jepni sa mė shumė ushqim tė shijshėm. Pėrveē qumėshtit tė nėnės, fėmijėt kanė nevojė pėr ushqim shtesė qė nė moshėn 6-muajshe. Prandaj ju mund t’ia jepni tė grirė kėto lloj perimesh, qė bebja ta ketė mė tė lehtė konsumin e tyre. Nuk duhet tė reshtni, qė me rritjen t’i shtoni ushqimet e pasura me hekur.
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Per hekur, Melci vici, Mish, Arra, Veza.

  Per vit. C frutat si leng portokalli, pjeper, domate.

  Te dyja keto vitaminat jane te nevojshme per anemine e mungeses se hekurit.
  Ju falenderoj per informacionin dhe per kohen tuaj. Nese keni ndonje keshille tjeter, do e mirprisja me kenaqesi te madhe.

  Femija eshte rritur pa qumeshtin e nenes dhe eshte shum i dobet. I kemi bere te gjitha analizat dhe kan dale ne rregull me perjashtim te anemise. Por me cudit fakti qe cdo dy apo tre jave i behet nje temperature e larte mbi 39 dhe i infektohen grykat me qelb. Mjeket thane pas pergjigjes se gjitha analizave qe kjo i ndodh ngaqe femija nuk ka imunitet dhe eshte anemik. I kam bere analizat ne tre laboratore te ndryshme dhe tek ai Amerikan, por asgje nuk tregojne ( pervec infeksionit ne gjak ) qe mjeket e spitalit nen tereza thone qe i vjen per shkak te imunitetit te dobet qe ka dhe cdo virus qe kalon ai gjendet i pambrojtur dhe per rjedhoje semuret.

  Pershendetje

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  degjo pas konsultave me mjekeket patjeter beja nje kombinim nga keto:

  1 kg karrota,1 kg cfeklla (hmm si i thoni ju seee me duket rrep e kuqe por po e ve foton per siguri),i grin ne grirse qepes sa me imte,pastaja kesaj mase ja shton lengun e 1 kg limoneve te shtrydhur,dhe te gjitha se basku ne mikser frutash,te behen sa me qull,lere te rri nje kohe psh nga mengjesi deri ne mbremje,pastaja merr nje leck te paster fut aty nga masa e bere dhe shtrydh sa me shum qe mundesh,dmth te duhet vetem lengu i kesaj mase.
  Pasi ta kesh shtrydhur te gjithin, nga lengu i fituar ,shtoi 1 l mjalt dhe perzje masen derisa te behet homogjene.

  tani mire eshte te merret ne mengjes heret,por mbasi eshte femije ka mundesi ta rrefuzoi,por kujdesu qe ta pi nje filgjan te vogel kafeje ne dite

  Mbaje ne frigoriger se thartohet.

  plus ,ordinoja edhe nje komplex vitaminash B ,keteja nga ne ka B complex granula ,jane shum te shieshme per femije,mund te japesh pa frike nuk ka fare kontraidikacione,dhe menjehere do ja shton apetitin femijes,shiten ne form granulave dhe bajn ere qokoladeje keshtu qe femija nuk i rrefuzon.

  keto jane tersisht natyrale,dhe une i beje panderprer per tere familjen,e sidomos per vete se kam problem me anemi,ta keshilloj!


  edhe njehere konsulta te mjeku e domosdoshme per kontrollen e vazhdueshme te pasqyres se gjakut
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 09-09-2011 mė 12:05

 8. #8
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Euro varet nese eshte anemi kronike duhet kontrolluar vazhdimisht tek mjeku edhe duhet te haj ushqime qe jane teper te pasura me hekur edhe vitamin b. Nese eshte anemi e shkaktuar nga infeksioni ket e kam kaluar une. kur isha 13 vjece kisha infeksion ne vesh edhe me shkaktoi anemi mora hekur edhe vitamin b per 1 muaj. Nuk kam pas me probleme. Ata qe e kane kronike duhet te marrin hekur vazhdimisht me duket edhe vitamina speciale. Thone qe beets & melci jane shume te mira, fatkeqsisht asnje sme pelqen.
  I LOVE GOD

  j&g

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Doja te dija se cilat jane ushqimet me te mira per normalizimin e anemise tek femijet me moshe 3-4 vjece ? ( Perfshi dhe ndonje lloj mjekimi me burim te sigurte informacioni )

  Faleminderit
  Per te ndihmuar keshtu ne menyre virtuale eshte e veshtire, por po mundohem tju jap dasa keshilla ose ide.

  Ne radhe te pare per te dhene nje mendim duhet te kesh nje informazion qe nga lindja e deri sot mbi ecurine e femijes.
  Psh A eshte hera e pare qe ka anemi apo ka patur edhe me pare ?
  A ka shenja te tjera qe lidhen me anemine, si lodhje te pergjithshme dhe ne vecanti te muskujve, njgyre te bardhe, takikardi, etj...
  A ka emoragji, humbje gjaku ne ndonje pjese te trupit, sidomos ne zorren e trashe, kjo shikohet tek jashteqitja nese ka ngjyre te erret, ose mund ti besh analizat e jashteqitjes, sepse rastet me te shumta vijne nga emorragjite, te jashteme ose te brendshme.
  A ke bere analiza per numrin e ruazave te kuqe, nese eshte brenda parametrit, ose sasine e emoglobines brenda ne ruazat e kuqe, nese eshte brenda parametrave normal.

  Ju thoni qe ka mungese hekuri sepse keshtu thon analizat OK ne rregull per kete mund ti japesh ushqime me permbajtje hekuri, por a je i sigurte qe intestino pra aparati thithes eshte ne gjendje ti thithe ato. Pra dua te them qe nje nga problemet e mungeses se hekurit eshte mosthithja e lendeve te tretura nga organi perkates qe eshte intestino tenue. Cdo te thote kjo ? Kjo do te hote qe ky organ per arsye te ndryshme ka humbur perkohesisht aftesine per te thithur elementet ushqimor, cilat jane keto arsye ? 1- Ngrenia ne menyre te gabuar, 2- semundjet autoimune, 3- skuqja apo infeksioni i intestinos. 4- Prania e parasiteve ne intestino qe jo vetem se kosumojne elementet ushqimore, por edhe demtojne vet intestinon.
  Prandaj Pyes A i ke bere analisa per parasit intestinal ? nese jo te keshilloj ti besh, femijet e kesaj moshe dhe me te vegjel fusin cdo gje ne goje dhe ti nuk e shef.
  Nje problem tjeter mund te jene emorroidi, ulcera, diverticoli, apo perdorimi per kohe te gjate i disa ilaceve si psh ato qe permbajne Acido acetilsalicilico.

  Keshtu qe une ne fillim do kontrolloja intestinon, ose mundesisht gjith aparatin tretes qe nga goja deri ne anno, dhe njekohesisht do ndryshoj regjimin dhe menyren e te ushqyerit. per kete te keshilloj te lexosh kete teme.
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80701

  Por meqe ushqimet duan kohe qe te furnizojne organizmin me hekur dhe meqense femija mund te kete shum mangesi qe kuptohet nga shenjat qe permenda me siper duhet si fillim ti japesh menjeher (solfato ferroso, gluconato di ferro) dhe vit B12, per kete keshillohu edhe me ndonje mjek.
  Por problemi qendron gjithmon ne ate se sa eshte i afte sistemi i tij tretes dhe asimilues ti marre keto elemente dhe ti fuse ne qarkullim megjithate ne marrim rastin me te keq qe 50% e tij eshte jashte funsionit, por 50% e ketyre dy kriperave te hekurit do shkojne ne gjak.
  Nje problem tjeter eshte edhe bakri pasi eshte vertetuar dhe njihet shkencerisht se shpesh nuk eshte hekuri ai qe mungon por bakri i cili eshte nje shoqerues ne reaksionet me hekurin, dhe ne shum raste pervec hekurit apo ne te njejten kohe me hekurin i japin edhe nje dose te caktuar bakri dhe rezultati eshte optimal.
  Prandaj do te keshilloja qe recetes se mesiperme ti shtosh edhe baker ne formen oligo minerale, eshte nje leng uji me perqindje bakri dhe shum e asimilueshme menjeher ne gjuhe.
  Kete te fundit eshte veshtire ta gjesh ne Shqiperi, nese ke njerez ne Itali e gjen ne cdo farmaci, nese nuk ke njeri me kontakto ne privat te gjejm ndonje menyre qe ti nis une.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Gjithashtu mund te perdoresh kete sitin ketu per te gjetur ushqimet qe permbajne hekur
  http://www.valori-alimenti.com/cerca/ferro.php

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e ēudirave
  Postime
  3,802
  Faleminderit
  129
  115 falenderime nė 84 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Euro varet nese eshte anemi kronike duhet kontrolluar vazhdimisht tek mjeku edhe duhet te haj ushqime qe jane teper te pasura me hekur edhe vitamin b. Nese eshte anemi e shkaktuar nga infeksioni ket e kam kaluar une. kur isha 13 vjece kisha infeksion ne vesh edhe me shkaktoi anemi mora hekur edhe vitamin b per 1 muaj. Nuk kam pas me probleme. Ata qe e kane kronike duhet te marrin hekur vazhdimisht me duket edhe vitamina speciale. Thone qe beets & melci jane shume te mira, fatkeqsisht asnje sme pelqen.
  Se dija se edhe nje infeksion veshi mund te shkaktoje anemi. Me hyri frika tani se edhe vajza ime me 6 muaj pati nje infeksion po e verejtem shpejt dhe e dergum te mjekja. Ajo se beri fare te madhe. Sot se si mu duk qe e prekte veshin shpesh dhe mendja aty me vajti .
  Mund te na thote dikush sa i madh duhet te jete ky infeksioni per te shkaktuar anemine ?
  Edhe ashtu do te marre nje vaksine te henen dhe do ta pyes edhe mjeken po ku ze rehat deri te henen une tash.
  AUTOCHTHONOUS

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga anita340 Lexo Postimin
  Se dija se edhe nje infeksion veshi mund te shkaktoje anemi. Me hyri frika tani se edhe vajza ime me 6 muaj pati nje infeksion po e verejtem shpejt dhe e dergum te mjekja. Ajo se beri fare te madhe. Sot se si mu duk qe e prekte veshin shpesh dhe mendja aty me vajti .
  Mund te na thote dikush sa i madh duhet te jete ky infeksioni per te shkaktuar anemine ?
  Edhe ashtu do te marre nje vaksine te henen dhe do ta pyes edhe mjeken po ku ze rehat deri te henen une tash.
  Kur te ēaloje gomari nga veshet, do ndodhi edhe anemia nga infeksioni ne vesh.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
  Per te ndihmuar keshtu ne menyre virtuale eshte e veshtire, por po mundohem tju jap dasa keshilla ose ide.

  Ne radhe te pare per te dhene nje mendim duhet te kesh nje informazion qe nga lindja e deri sot mbi ecurine e femijes.
  Psh A eshte hera e pare qe ka anemi apo ka patur edhe me pare ?
  A ka shenja te tjera qe lidhen me anemine, si lodhje te pergjithshme dhe ne vecanti te muskujve, njgyre te bardhe, takikardi, etj...
  A ka emoragji, humbje gjaku ne ndonje pjese te trupit, sidomos ne zorren e trashe, kjo shikohet tek jashteqitja nese ka ngjyre te erret, ose mund ti besh analizat e jashteqitjes, sepse rastet me te shumta vijne nga emorragjite, te jashteme ose te brendshme.
  A ke bere analiza per numrin e ruazave te kuqe, nese eshte brenda parametrit, ose sasine e emoglobines brenda ne ruazat e kuqe, nese eshte brenda parametrave normal.

  Ju thoni qe ka mungese hekuri sepse keshtu thon analizat OK ne rregull per kete mund ti japesh ushqime me permbajtje hekuri, por a je i sigurte qe intestino pra aparati thithes eshte ne gjendje ti thithe ato. Pra dua te them qe nje nga problemet e mungeses se hekurit eshte mosthithja e lendeve te tretura nga organi perkates qe eshte intestino tenue. Cdo te thote kjo ? Kjo do te hote qe ky organ per arsye te ndryshme ka humbur perkohesisht aftesine per te thithur elementet ushqimor, cilat jane keto arsye ? 1- Ngrenia ne menyre te gabuar, 2- semundjet autoimune, 3- skuqja apo infeksioni i intestinos. 4- Prania e parasiteve ne intestino qe jo vetem se kosumojne elementet ushqimore, por edhe demtojne vet intestinon.
  Prandaj Pyes A i ke bere analisa per parasit intestinal ? nese jo te keshilloj ti besh, femijet e kesaj moshe dhe me te vegjel fusin cdo gje ne goje dhe ti nuk e shef.
  Nje problem tjeter mund te jene emorroidi, ulcera, diverticoli, apo perdorimi per kohe te gjate i disa ilaceve si psh ato qe permbajne Acido acetilsalicilico.

  Keshtu qe une ne fillim do kontrolloja intestinon, ose mundesisht gjith aparatin tretes qe nga goja deri ne anno, dhe njekohesisht do ndryshoj regjimin dhe menyren e te ushqyerit. per kete te keshilloj te lexosh kete teme.
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80701

  Por meqe ushqimet duan kohe qe te furnizojne organizmin me hekur dhe meqense femija mund te kete shum mangesi qe kuptohet nga shenjat qe permenda me siper duhet si fillim ti japesh menjeher (solfato ferroso, gluconato di ferro) dhe vit B12, per kete keshillohu edhe me ndonje mjek.
  Por problemi qendron gjithmon ne ate se sa eshte i afte sistemi i tij tretes dhe asimilues ti marre keto elemente dhe ti fuse ne qarkullim megjithate ne marrim rastin me te keq qe 50% e tij eshte jashte funsionit, por 50% e ketyre dy kriperave te hekurit do shkojne ne gjak.
  Nje problem tjeter eshte edhe bakri pasi eshte vertetuar dhe njihet shkencerisht se shpesh nuk eshte hekuri ai qe mungon por bakri i cili eshte nje shoqerues ne reaksionet me hekurin, dhe ne shum raste pervec hekurit apo ne te njejten kohe me hekurin i japin edhe nje dose te caktuar bakri dhe rezultati eshte optimal.
  Prandaj do te keshilloja qe recetes se mesiperme ti shtosh edhe baker ne formen oligo minerale, eshte nje leng uji me perqindje bakri dhe shum e asimilueshme menjeher ne gjuhe.
  Kete te fundit eshte veshtire ta gjesh ne Shqiperi, nese ke njerez ne Itali e gjen ne cdo farmaci, nese nuk ke njeri me kontakto ne privat te gjejm ndonje menyre qe ti nis une.
  Djali ka qe kur ka lindur me kete problem te infeksionit te grykave dhe ngritje te menjehershme te temperatures me mbi 39 dhe 40.5 grade. Ka 3 vjet qe marr lloj lloj mjekim, dhe nuk kam len analize pa bere dhe gjithnje i dalin mire , vetem me problem anemik me mungese hekuri dhe per rjedhoje imuniteti. Cdo 2-3 jave i perseritet gjate 3 vjeteve e gjysem. Po luajm mendesh dhe nuk dime se cfar te bejme me kete femije. Femija ka ka lindur me peshe normale dhe ne muajin e 9nte, por ne pa mundesi eshte ushqyer pa gji. Eshte shume i dobet fizikisht por shum aktiv. Por kohet e fundit temperaturat e larta dhe gjilperat dhe serumet e kan lodhur pa mase. Nuk di cte them dhe as mjeket nuk din cte thone.

  Faleminderit juve dhe te gjitheve per interesimin.

  Pershendetje

 14. #14
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Anėtarėsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,814
  Faleminderit
  8
  54 falenderime nė 47 postime
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Per hekur, Melci vici, Mish, Arra, Veza.

  Per vit. C frutat si leng portokalli, pjeper, domate.

  Te dyja jane te nevojshme per anemine e mungeses se hekurit.

  Keto duhen gershetuar psh mish vici me pak lemon qe te thithet hekuri .Mishi i vicit nuk duhet te jete i pjekur mire .
  Sa me shume perime lulelaker , laker , brokolo ( me fal por nuk e di ne shqip , eshte si puna e lulelakres por eshte jeshile) ,mish pule , peshk .


  Eurostar kam dhe une probleme me anemine ndaj ti shkruaj keto .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ksanthi : 09-09-2011 mė 17:58

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Djali ka qe kur ka lindur me kete problem te infeksionit te grykave dhe ngritje te menjehershme te temperatures me mbi 39 dhe 40.5 grade. Ka 3 vjet qe marr lloj lloj mjekim, dhe nuk kam len analize pa bere dhe gjithnje i dalin mire , vetem me problem anemik me mungese hekuri dhe per rjedhoje imuniteti. Cdo 2-3 jave i perseritet gjate 3 vjeteve e gjysem. Po luajm mendesh dhe nuk dime se cfar te bejme me kete femije. Femija ka ka lindur me peshe normale dhe ne muajin e 9nte, por ne pa mundesi eshte ushqyer pa gji. Eshte shume i dobet fizikisht por shum aktiv. Por kohet e fundit temperaturat e larta dhe gjilperat dhe serumet e kan lodhur pa mase. Nuk di cte them dhe as mjeket nuk din cte thone.

  Faleminderit juve dhe te gjitheve per interesimin.

  Pershendetje
  Bajamet jane rojet qe ruajne kdhe kontrollojne cdo gje qe hyn ne organizem, prandaj edhe skuqen e me pas infektohen e qelbezohen, une kam vuajtur gjith jeten nga bajamet, por tani me ndryshimin e menyres se ushqimit nuk jam semurur me.
  Per kete problem duhet te shikosh se si merr fryme femija, me hunde apo me goje, shikoje edhe kur vrapon, sepse eshte shum e rendesishme te marri frym me hunde dhe ta nxjerri me goje. Nese ndodh e kunderta sidomos ne dimer apo kur los ajri i ftohte dhe i paflitruar ben qe bajamet te skuqen dhe infektohen.
  Meqense eshte i dobet fizikisht por ka energji mundohuni qe ta ruaj kete energji.

  Disa keshilla per gryket

  1- Djalit lidhi gjithmon ne gryke nje shami apo shall te lehte prej pambuku, sidomos kur los dhe djersit. Nuk ka rendesi te jet shum i trash mjafon edhe nje shum i holle.
  2-Sapo bajamet te skuqen merr masa me caj e limon sidomos ne darke e mengjes, po arriti te bej gargar akoma me mir.
  3- Dikur kur isha i vogel vuaja shum dhe ne ate kohe mjeket perdornin nje leng te kuq qe ishte nje perzierje e jodit me duket 0,01% me glicerine, me kete leng lyheshin bajamet dhe pjesa e grykes perreth, me nje cope pambuku te lidhur ne bishtin e luges. Ishte shum i mire kalonte cdo dhimbje menjeher dhe bajamet nuk qelbezoheshin.
  Sot kjo metod perdoret ende ketu ne itali por ne forme spray, qe eshte nje tubet e vogel me nje tub qe sprucon drejt e ne bajame, une e perdor per femijet e mi sidomos kur bajamet jane vetem te skuqura.
  4- Mundohuni te gjani Pekmes meni sidomos nga meni i zi, shkoni nga zona e Permetit, Gjirokastres,Tepelenes, Skraparit, dhe pyesni kush ka prodhuar, megjithse tani eshte ende sezoni i menave dergo dike apo porosit qe te bejne disa litra dhe jepi cunit cdo mengjes nga 1-2 luge gjelle. Ata te Permetit e bejne me te mire se perdorin brenda nje lloj guri apo balte kur e ziejne. Per aq kohe sa kam pire ate une nuk jam semurur kurre nga gryket.
  5-Ju thate qe ka pire shum ilace, dmth antibiotik , gje qe do te thote se pas ilaceve ju nuk keni marre kurre fermenti latici, dhe kjo eshte gabim, sepse antibiotiket shkaterojne floren intestinale si rrjedhim keni mosasimilim te elementeve ushqimore.
  Prandaj duhet ti jepni ēunit fermenti latici per te rregulluar floren intestinale, biles sa here qe i jepni antibiotik duhet ta shoqeroni me vitamin C dhe mbas kures me fermenti latici.
  Po arritet qe ta bllokoni infeksionin qe ne skuqje me metodat qe thash me lart nuk do kete nevoje te marre antibiotik, dhe nderkohe vazhdo me ushqimet dhe kuren per hekur.
  Ushqimet dhe menyra e te ushqyerit jane shum te rendesishme, prandaj lexoje temen qe te sugjerova.

  Pershendetje

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nė njė fėmijė tre vjeē, vlera mesatare e MCH, ose pėrqendrimi hemoglobinės, ėshtė rreth 27 dhe vetėm nese ėshtė nėn 24 konsiderohet i ulėt. Do tė thotė MCV, dmth vėllimi i qelizave tė kuqe tė gjakut, ėshtė 77,7 dhe ėshtė konsideruar patologjike vetėm nė 71, ndėrkohė qė mund te jete e arsyeshme tė mendojnė pėr anemi mesdhetare, nėse vlera e tillė nuk arrijnė te pakten rreth 70 dhe 64, 65 ose mė pak.(nuk di nese mjeket qe e kane nen kontroll kane konsideruar mundesine e anemise mesdhetare,duke kontrolluar vlerat e anemise sigurisht).
  Si behet dallimi midis nje anemie te thjeshte ose asaj mesdhetare...
  Nė anemi mangėsi hekuri, hekuri ne serum ėshtė dukshėm mė i ulėt se normale, transferrinemia ėshtė mė e lartė se normale mbushje transferrin ėshtė mė e ulėt se normale dhe Ferritin ėshtė i ulėt. Nė talasemia(anemi mesdhetare), megjithatė, hekuri ne serum ėshtė i lartė, transferrinemia ėshtė e ulėt, Ferritina ėshtė e lartė. Prandaj duhet bere nje analizė shtesė,sepse pa te , nuk mund tė arrijnė ne ndonjė diagnozė pėrfundimtare.
  Sa pėr qelizat e bardha tė gjakut, mjafton vetėm njė infeksion viral per rritjen e limfocitit dhe uljen e leukocytes neutrophil, ndėrsa numri i pėrgjithshėm i qelizave tė bardha tė gjakut mund tė jenė mė i larte, por edhe mė i ulėt se norma. Kėshtu qė kėshilla ime ėshtė qė tė bėjė per siguri dhe grupin e analizave te tjera tė emokromit, atėherė, nėse ėshtė e nevojshme, te beje terapine e hekurit nese ėshtė e dukshme njė mangėsi hekuri pėrtej kufijve qe konsiderohen normal pėr moshėn.
  Pėrveē terapisė zėvendėsimit te hekurit, atėherė ju duhet tė kuptoni pse fėmija e ka kėtė mangėsi: periudha e rritjes sė madhe nė gjatetėsi? infeksionet e pėrsėritura? sėmundje kronike ? gjakderdhje nga zorrėt pėr shkak tė njė alergjie tė proteinave tė qumėshtit tė lopės? sėmundje tė tjera tė zorrėve? Keqasorbim? dietė tė mangėt nė hekur? furnizimit me ushqim i tepruar apo i pamjaftueshme?
  Nėse ēdo gjė ėshtė negative, dhe ėshtė krejtėsisht nė pėrputhje me moshėn, nuk ka asgjė tjetėr pėr tė bėrė se sa per tė ndihmuar fėmijėn me njė dietė tė pėrshtatshme dhe qėndrim tė shpeshte nė klime malore, ndoshta e alternuar me udhėtime ne det nė mėnyrė qė tė ndryshojė lartėsi ,kjo stimulon kockat pėr tė prodhuar qelizat e kuqe tė gjakut.
  Kurse nese mbas analizave vihet re nje mangėsi hekuri mė e rėndėsishme,duhet tė trajtohen me terapi " luftarake". Gjithashtu do tė jetė e rėndėsishme te numėrohen reticulocyte pėr tė vlerėsuar reagimin e palcės pėr aneminė ,gjithashtu duhet kontrolluar trashgimnia e prindėrve, nėse ka njė prind anemik. Anemia e theksuar nė shtatzėni ėshtė nje faktor qe mund te kete ndikuar tek femija ose njė lindje e parakohshme apo para afatit ose me peshė shumė tė ulėt mund tė ēojė nė njė shterim mė tė shpejtė tė sasise se hekurit tė akumuluar gjatė shtatzėnisė.

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Sidoqofte, a ndikon anemia ne qelbezimin e grykave dhe ngritjen kaq te larte te temperatures cdo 2-3 jave nga koha qe ka lindur deri me sot ?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  ok,personat qe kan qelbezim te shpesht te bajameve,edhe pse nuk shkruan askund nga pervoja ime jam e sigurt shum se kan elementin gjenetik prezent,ne kuptimin se njeri nga prinderit patjeter se eshte problematik ne kete drejtim,dhe femije me elemente gjenetike ka nje ind me te ndieshem te bajameve,se paku une qe shikoj nje megalo numer te femijeve me kete patologji 90% te rasteve njeri nga prinderit ne femijrin e vet kishte problem me to.

  kjo eshte njeri nga faktoret,tjetri,nese femija eshte anemik,athere edhe numri i antitrupave dmth qel qe jane te dedikuara te organizojn mbrojtjen e organizmit qe ndodhen ne gjak jane te zvogluara,prandaja femiu eshte i ekspozuar bakterieve apo virusve si gjdo femije tjeter,por per shkak se ka mbrojtje te dobesuar ,atakohen shum shpejt edhe me nje numer me te vogel te baktereve mund te semuret.

  duhet te investohet ne imunitet te femijes qe te arrihet nje sukses ne shendetin e tij,

 19. #19
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ok tani te kuptova.

  Perseritja e bajameve ose qelbezimi i grykes qendron tek imuniteti i ulet i femijes po ashtu sic tha Teta mund te jete dhe gjenetike. Pra djali yt ka imunitetin e ulet. Prandaj te kane pyetur mjeket nese eshte ushqyer a jo me qumeshtin e nenes. Qumeshti i nenes eshte kryesore per te formuar imunitet tek femija.

  Kurse temperatura e larte ngrihet per arsye te infeksionit. Imuniteti ka ushtare qe luftojne infeksionet. Njera nga keto ushtaret quhet IL-1 e cila prodhohet nga qelizat e bardha te gjakut te quajtura makrofage. IL-1 angazhon leukocitet per ta ndihmuar ne pastrimin e infeksionit. Gjithe ky aksion vetevetiu shkakton temepraturen e trupit te ngrihet. Pra shkurt, temperatura e larte eshte nje menyre ne te cilen trupi lufton infeksionet. Kur imuniteti eshte i ulet, eshte e veshtire te pastrosh infeksionin. Prandaj infeksini perseritet vazhdimisht.

  Per te ngritur imunitetin Vitamina C eshte me e domosdoshmja e cila gjindet ne portokalle/limona. Po ashtu dhe hudhra eshte ushqim i mire.

  Mos u shqeteso shume per uljen e hekurit. Duhet te kujdesesh per bajamet. Nese vazhdojne te shkaktojne kaq probleme dhe nuk permiresohet mbase do duhet qe te ja heqesh me operacion.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Ok tani te kuptova.

  Perseritja e bajameve ose qelbezimi i grykes qendron tek imuniteti i ulet i femijes po ashtu sic tha Teta mund te jete dhe gjenetike. Pra djali yt ka imunitetin e ulet. Prandaj te kane pyetur mjeket nese eshte ushqyer a jo me qumeshtin e nenes. Qumeshti i nenes eshte kryesore per te formuar imunitet tek femija.

  Kurse temperatura e larte ngrihet per arsye te infeksionit. Imuniteti ka ushtare qe luftojne infeksionet. Njera nga keto ushtaret quhet IL-1 e cila prodhohet nga qelizat e bardha te gjakut te quajtura makrofage. IL-1 angazhon leukocitet per ta ndihmuar ne pastrimin e infeksionit. Gjithe ky aksion vetevetiu shkakton temepraturen e trupit te ngrihet. Pra shkurt, temperatura e larte eshte nje menyre ne te cilen trupi lufton infeksionet. Kur imuniteti eshte i ulet, eshte e veshtire te pastrosh infeksionin. Prandaj infeksini perseritet vazhdimisht.

  Per te ngritur imunitetin Vitamina C eshte me e domosdoshmja e cila gjindet ne portokalle/limona. Po ashtu dhe hudhra eshte ushqim i mire.

  Mos u shqeteso shume per uljen e hekurit. Duhet te kujdesesh per bajamet. Nese vazhdojne te shkaktojne kaq probleme dhe nuk permiresohet mbase do duhet qe te ja heqesh me operacion.
  Sipas analizave, mjekja tha qe bajamet i ka per mrekulli dhe nuk jane aspak shkaktare te infeksionit apo temperatures.... Por por, nga infeksioni qe ka ne gjak si pasoje e imunitetit te ulet, i shkakton infektim dhe qelbezim te bajameve.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •