Close
Faqja 4 prej 13 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 254
  1. #61
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Deri sa i mbajne Tirqit si veshje kombetare mund te shpresojme qe nje dite edhe gjuhen do e kthejne :
    http://wn.com/Galichnik
    Disa video nga viti 1933 e ketej , shifet veshja e tyre qe eshte Shqiptare si dhe traditat e dasmave te njejte me shqiptaret , te njera video aty pash diku me plis te bardhe pas minutes 4 , sikurse ketu dikur qe ishte :
    Kjo Reka e eperme
    dhe ne video larte "Galichnik" i perkasin fisit MJAK.
    Personalisht i kam pare te gjitha keto video. Njehere pata degjuar kengen e Hajredin Pashes te kenduar nga keta banore.

    Po e gjeta do ta sjell ketu ne forum.

  2. #62
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Deri sa i mbajne Tirqit si veshje kombetare mund te shpresojme qe nje dite edhe gjuhen do e kthejne :
    .
    Ka shkendija dhe nga arvanitasit. Kerkoni ne youtube keni valle dhe kenge arbanite ne gjuhen shqipe/arbanite.

    Eshte interesant se te dy palet (arbnoret ne Greqi dhe Itali) kane ngjashmeri me te folmen gege. Une nuk e di kur ka ndodh dhe kush e beri kete ndarjen gege e toske, nuk besoj qe ka ekzistu me heret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 08-10-2011 më 17:23

  3. #63
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Arbereshet ne Itali kane ruajtur fort gjuhen, traditat dhe origjinen e te pareve.

    Lexo me poshte:

    http://www.comune.sancosmoalbanese.cs.it/


    Tabela rrugore dygjuheshe.



    Forum i arberesheve:

    http://www.jemi.it/


    Shtepia e Arbereshve ne Itali:

    http://www.arbitalia.it/

    A thu a ka edhe ne Greqi tabela rrugore dygjuheshe per arvanitet...?!
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  4. #64
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Personalisht i kam pare te gjitha keto video. Njehere pata degjuar kengen e Hajredin Pashes te kenduar nga keta banore.

    Po e gjeta do ta sjell ketu ne forum.
    Eshte edhe Gjergj Puli nga ty , i cili sot eshte Babai i hostorise Sllavo-maqedonase
    Ja fjalori tij ( ne mes shkruan ne gjuhen Shqipe )


  5. #65
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    nga regjioni i Napolit eshte kjo ?

    Rrafshi i shqiptarve, pardon, Piana degli Albanesi gjindet ne Sicili.
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  6. #66
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    nga regjioni i Napolit eshte kjo ?
    Kjo eshte tragjedia e luftes se Skenderbeut , sepse Skenderbeu ishte nje luftetare pa strategji kombetare . Ne vende qe ti mbronte kufijte e shtetit te Arberise ai luftoi per nje evrope kurve qe ti mbroje nga Osmanlijte .

    Skenderbeu do te ishte heroje per shqipetaret kurre ai me ushtaret e vete te kishte zgjeruare kufinin e arberesheve dhe fiseve tjera shqipetare,jo te shperndaje popullin shqipetare ne kater anet e evropes .

    lufta e Skenderbeut pa strategji vetem se kishte prodhuare sa me shume emigrante refugjate shqipetare ne Itali dhe shume vise te evropes .

    Nuk behet lufte per religjion kurre dihet se kombi eshte ne rrezik.

  7. #67
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Ka shkendija dhe nga arvanitasit. Kerkoni ne youtube keni valle dhe kenge arbanite ne gjuhen shqipe/arbanite.

    Eshte interesant se te dy palet (arbnoret ne Greqi dhe Itali) kane ngjashmeri me te folmen gege. Une nuk e di kur ka ndodh dhe kush e beri kete ndarjen gege e toske, nuk besoj qe ka ekzistu me heret.
    Kesaj propagande i japim rendesi me se shumti "greket" , se gjoja lumi Shkumbim i ndan si me thike geget e tosket , kurse harrojne qe edhe ne Maqedoni ka shumeToske dhe andej nuk kalon lumi Shkumbim

  8. #68
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Ka shkendija dhe nga arvanitasit. Kerkoni ne youtube keni valle dhe kenge arbanite ne gjuhen shqipe/arbanite.

    Eshte interesant se te dy palet (arbnoret ne Greqi dhe Itali) kane ngjashmeri me te folmen gege. Une nuk e di kur ka ndodh dhe kush e beri kete ndarjen gege e toske, nuk besoj qe ka ekzistu me heret.
    As un nuk e di kush e beri kete ndarje, por sigurisht qe nuk eshte n'favor te unitetit.
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  9. #69
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Kesaj propagande i japim rendesi me se shumti "greket" , se gjoja lumi Shkumbim i ndan si me thike geget e tosket , kurse harrojne qe edhe ne Maqedoni ka shumeToske dhe andej nuk kalon lumi Shkumbim
    Po de besoj qe kjo ka ndodh gabimisht apo qellimisht nga dikush qe nuk u do te miren shiptareve, se nuk besoj qe ne te kaluaren ka pasur klasifikim apo emertim te tille, apo dhe qe ka pase "ndarje" ne cfaredo menyre.

  10. #70
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    Kjo eshte tragjedia e luftes se Skenderbeut , sepse Skenderbeu ishte nje luftetare pa strategji kombetare . Ne vende qe ti mbronte kufijte e shtetit te Arberise ai luftoi per nje evrope kurve qe ti mbroje nga Osmanlijte .

    Skenderbeu do te ishte heroje per shqipetaret kurre ai me ushtaret e vete te kishte zgjeruare kufinin e arberesheve dhe fiseve tjera shqipetare,jo te shperndaje popullin shqipetare ne kater anet e evropes .

    lufta e Skenderbeut pa strategji vetem se kishte prodhuare sa me shume emigrante refugjate shqipetare ne Itali dhe shume vise te evropes .

    Nuk behte lufte per religjion kurre dihet se kombi eshte ne rrezik.
    Te me falish Tetovamas por nje figure si Skenderbu i mungon gjithe popujve tjere , shumekush e deshiron te kete nje si Skenderbeu , sidomos mjaftojne manapulimet e fqinjeve tane edhe ne shekullin XXi .

  11. #71
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Te me falish Tetovamas por nje figure si Skenderbu i mungon gjithe popujve tjere , shumekush e deshiron te kete nje si Skenderbeu , sidomos mjaftojne manapulimet e fqinjeve tane edhe ne shekullin XXi .
    Duhet ta ndajshe Skenderbeun si luftare dhe strategjine e luftes se Skenderbeut .
    Ne te gjithe ishim dhe jemi krenare qe kishim nje njeri si Skenderbeu , pore trategjia e luftes se Skenderbeut e demtoi shume fiset shqipetare ne ate kohe .

    Po te kishte qene Skenderbeu sllave , po te garantoje se sllavet do te kishin dominuare edhe ne Afrike jo vetem ne ballkane .

    Ketu behet fjale per nje lufte jo strategjike te Skenderbeut , sepse shperndarja emigrimi arberesheve dhe fiseve shqipetare filloi pikerishte me vdekjen e Skenderbeut.Sllavet dhe greket e shfrytezuane luften jo strategjike te Skenderbeut , duke i asimiluare shqipetaret. Behet pyetja : C'fare religjioni eshte ortodoksizmi i sllaveve dhe grekeve kurre ata me se shumti ju intereson asimilimi i nje populli edhe pse jane me religjion ortodoks ,ketu behet fjale pikerisjhte per shqipetaret ortodoks .

    Ne keto argumente munde te konstatojme se nuk ishin Osmanlijte ata qe kishin ushtruare gjenocid apo asimilim ndaj shqipetarev si kombe (pervec religjionit ),pore ishin greket dhe sllavet qe kishin deshire te humbin gjurmet e ilireve dhe shqiptarizmit . Pse kjo rrace efelliqte(sllavet dhe greket ) nuk pati miresi ndaj popullit shqipetare ortodoks qe ti asimiloje dhe te ju humbe gjurmet e nje kulture te pastert edhe pse shqipetaret nje numer i madhe ishin ortodoks.

    Tragjedia me e madhe po zbullohet aktualishte ne Maqedoni, dhe shume vise te tjera ne evrope ,se shqipetaret ortodoks kane jetuare me ankth dhe frige per te treguare identitetin e tyre kombetare .Behet pyetja pse ?? Sote shqipetaret nuk i kane ende duarte e lira pore duhet te gjejme hapesire per te vepruare qe shqipetaret ortodoks te kene mundesi edhe ne mes te shumices muslimane shqipetare te ndertojne traditen kulturen dhe kishat e tyre ortodokse . Jemi te nje gjaku dhe nje kombe.

    Eshte me rendesi qe ballkani te mbushet me shqipetare qofshin ata ortodoks ,katolik apo muslimane .

    Lufta e Skenderbeut ishte dhe do te mbetet si nje tragjedi e pa zbulluare per popullin shqipetare. Kurre Skenderbeu luftonte ,sllavet e jugut dhe greket gjithemone jane pregaditur tinezishte qe si ti okupojne tokat shqipetare te arberit me largimin e Osmanlijve nga ballkani .

    Kjo nuk i falet Skenderbeut ,sepse eshte dashur edhe Skenderbeu te reagoje ne te njejten menyre si reaguane sllavet me vone me popullin shqipetare.Lufta jo e kordinuare e Skenderbeut ,shkaperderdhi gjithe shqiptarizmin ne rruge pa kthim . Me largimin e Osmalijve nga ballkani shkaperderdhi gjithe shqipetaret muslimane te Vranjes ,Leskovacit dhe shume viseve tjera shqipetare ne pa kthim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga TetovaMas : 08-10-2011 më 18:02

  12. #72
    Kenge kushtuar betejes kunder trupave te Hajredin Pashes te kenduar nga Aleksander Sarievski:



    Ndryshuar për herë të fundit nga DYDRINAS : 08-10-2011 më 17:45

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Ka shkendija dhe nga arvanitasit. Kerkoni ne youtube keni valle dhe kenge arbanite ne gjuhen shqipe/arbanite.

    Eshte interesant se te dy palet (arbnoret ne Greqi dhe Itali) kane ngjashmeri me te folmen gege. Une nuk e di kur ka ndodh dhe kush e beri kete ndarjen gege e toske, nuk besoj qe ka ekzistu me heret.
    ndertimi i rruges Via Egnatia nga romaket ka bere ndarjen e Shqiptarve ne dysh ... e prej nga na erdhen emertimet ne Geg e Tosk te popullates ne dy anet e asaj rruge nuk e di ... dikush thot qe njera nga Toskenia e Ilirikut dhe Toskana e Italise e ka emrin nga tjetra. Pra ose e ka Toskana emrin nga Tosket ose Toskenia nga Toskanet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 08-10-2011 më 17:50
    Religion Is Curable

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    @ DyDrinas

    e kisha fjalen per ata qe emigruan ne Napoli pas vdekjes se Gjergj Kastriotit dhe pasatj te Leke Duke Gjinit dhe roberimit te Shqiptarve nga Osmanlinjet.
    Religion Is Curable

  15. #75
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Kenge kushtuar betejes kunder trupave te Hajredin Pashes te kenduar nga Aleksander Sarievski:

    http://www.youtube.com/watch?v=E9oz2...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=Lfds5...5F0A49159EB69C
    Ju faleminderit per keto kenge, si femije kurre i kame ndegjuare keto kenge ,ne TV maqedone kame kuptuare se keto kenge jane nga shqipetare ortodoks . Nga vete pamja dhe fizionomia e kengetarit kupton se kjo rrace nuk eshte rrace sllave ,pore eshte rrace ilire . Ne ballkane ne pergjithesi nuk ka rrace te pastert sllave ,pore ata qe sote e quajne veten sllave ne Maqedoni jane shqipetare ortodoks vllehe dhe disa mbeturina turqe qe kane mbetur qe nga dembelet e Stambollit , si samrxhite , basmaxhijte ,kundraxhijte etj.etj.

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga TetovaMas Lexo Postimin
    sepse shperndarja emigrimi arberesheve dhe fiseve shqipetare filloi pikerishte me vdekjen e Skenderbeut.
    sepse osmanlinjeve iu vertetua shum kjarte ajo qe ne fakt e dinin me heret.

    Qe "Arnautet" jan popull shum i afte dhe shum i rrezikshem qe duhet te shkatrrohet ne ate menyre qe mos mund ti marrin kembet kurre me.

    Kete edhe e bene siç e dijme te gjith

    ja ketu me poshte kam thene diçka (qe mos te perseritemi):

    Citim Postuar më parë nga Marmara Lexo Postimin
    Shqiptarët kishin status të privilegjuar në shtetin osman.
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin

    FAKT

    Shqiptaret kan qene NEGATIVISHT te privilegjuar nga Osmanlinjet ... pasiqe ishin klasifikuar si populli me i afte, me i vendosur, me luftarak dhe me i rrezikshem ne perandorine Osmane.

    Osmanlinjet e kishin kuptuar qe menyra e vetme per te nenshturuar/thyer kete popull, ishte URIA.

    A ka ma keq se kur te lype femija buk, e ti si prind s'ke per ti dhene.

    Ishte URIA qe edhe i detyroj shum nga ta, te "shtireshin" gjoja se ishin bere musliman. Pas nje kohe te gjate u bene me te vertete musliman, se s'kishte rrugedalje tjeter per ti dhene buk femijeve te vet, per te mbijetuar.

    (Shqiptaret kristian mbanin ne dore ato rruzat me kryq (qe duken si Tesbih muslimane) per te kujtuar muslimanet qe edhe ai na qenka musliman, mirpo ne grusht te feshehur kishin kryqin. Ishin te detyruar ta bejne kete, pasiqe si popull i privilegjuar ne Perandorine Osmane, nuk iu lejohej te punonin e te benin tregti. Gjithashtu filluan edhe emrat ti nderrojne, sepse si Gjin, Gjon e Gjergj nuk e kishte te lejuar te punoj e te jetoj)

    Sipas Bilal Simsir, 28 vezirë të Perandorisë Osmane ishin me prejardhje shqiptare.
    Karrierista e materialista pa kurrfar ndjenja patriotike e nacionaliste ka patur dhe do te kete gjithmone te te gjith popujt e botes.

    Edhe nen thundren Sllave kishte "Shqiptar" qe benin karriere.
    Popullata me e varfer dhe vendet me te prapambetura ekonomikisht ne perandorine Osmane, kan qene ato vende te banuara me "Arnaut". Interesat e vetme te osmanlinjeve nga ato vende te banuara me Shqiptar, ishin tatimi dhe djelt (ushtaret dhe oficiret) trima per ti mposhtur popujt e tjere. Siç e dime se si i ndali hovin persianve dhe mongolve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 08-10-2011 më 18:20
    Religion Is Curable

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Ka shkendija dhe nga arvanitasit. Kerkoni ne youtube keni valle dhe kenge arbanite ne gjuhen shqipe/arbanite.

    Eshte interesant se te dy palet (arbnoret ne Greqi dhe Itali) kane ngjashmeri me te folmen gege. Une nuk e di kur ka ndodh dhe kush e beri kete ndarjen gege e toske, nuk besoj qe ka ekzistu me heret.
    Citim Postuar më parë nga Skorpioni Lexo Postimin
    ndertimi i rruges Via Egnatia nga romaket ka bere ndarjen e Shqiptarve ne dysh ... e prej nga na erdhen emertimet ne Geg e Tosk te popullates ne dy anet e asaj rruge nuk e di ... dikush thot qe njera nga Toskenia e Ilirikut dhe Toskana e Italise e ka emrin nga tjetra. Pra ose e ka Toskana emrin nga Tosket ose Toskenia nga Toskanet.
    ndersa sa i perket emrit Geg ... nese edhe ketu ka ndodhur elizioninimi (me duket qe keshtu i thuhet ne linguistike) i germes 'R', siç ka ndodhur per shembull me P(R)O qe sot themi PO (=yes), atehere dihet se prej nga erdhi emri G(?)eg


    Mirpo, Geget dhe Tosket kan qene, jan dhe do te jene gjithmone Pellazg-Ilir-Shqiptar (Alban) dhe fund. Na nuk ia vnojme fort veshin perkatsive regjionale e fetare, se kemi bere kurre, apo jo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Skorpioni : 09-10-2011 më 00:08
    Religion Is Curable

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Ju po folni per diqka qe me nuk kethehet me,por nuk po e shifni qe ne ditet e sodit po kethehemi ne taliban,keshtu fillojn gjerat.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e SatanMyMasterSS
    Anëtarësuar
    02-10-2011
    Vendndodhja
    Hell
    Postime
    217
    Shqiptaret jane asimiluar vetem sepse kane vene fejen para kombit sikur qe po ndodh sot me do sekte te muslimanizmit, krishtereve, ortodokseve ku emerohen femijet me emra fetar ne vend te emrit te pastert shqiptar. Cdo here besimi fetar ka asimiluar kombet te tera sepse kur feja vihet para kombit atehere asimilimi eshte me i lehte dhe keshtu Zoti e ben te veten ne asimilim.
    Edhe ne KS orthodokset shqiptar qe kane ardhur nga Serbia jane asimiluar ne serb, ne fshatin ku kam jetuar une eshte nje lagje ku shqiptaret ortodoks te ardhur nga Serbia njeri eshte vendosur ne fshatin tim e tjetra familje ne fshat serb per shkak te kishes, kjo familja e pare eshte konvertuar ne muslimane por ende eshte shqiptare kurse ajo qe ka shkuar tek serbet jane asimiluar dhe kane nderruar emrat ne emrat sllav keshtu qe kjo eshte ajo qe me ka brejtur per tere kohen pse te zgjedhet feja para kombit, pse te zgjedhet nje kulture e huaj, identitet i huaj dhe te mohohet gjaku yt. Kjo ska te bej me gjera qe fliten ketu por ka te bej me ate se feja dhe Zoti kane bere te veten dhe kane ndihmuar qe kishat ortodokse qe jane shume radikale te kryejne misionin e tyre me sukses.
    Religion is hate,
    Religion is fear,
    Religion is whore

  20. #80
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Humbin bastionet e Sllavo maqedonasve në Dibër

    Familje të tëra në Rajçicë, që deri dje deklaronin këtë përkatësi etnike pra "maqedono-myslimane" ose edhe "maqedonas", tani deklaronin se përkatësia e tyre etnike është shqiptarë. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në fshatrat Ballancë e Gorencë


    Shkup, 15 tetor - Regjistrimi i popullatës, tanimë i anuluar nga Qeveria, do të nxirrte në pah edhe lëvizjet dhe ndryshimet e shumta demografike të cilat kanë ndodhur në Maqedoni gjatë dekadës së kaluar. Kjo fundja është edhe njëra prej vlerave më sublime të këtij procesi nëpër shtete me demokraci të zhvilluara, e që në Maqedoni nuk do të kemi rastin ta shijojmë të paktën edhe disa vite të ardhshme. Për aq sa u zhvillua regjistrimi dhe për sa regjistruesit ishin në terren, u kuptua fare lehtë se në vende të caktuara po "rrënohen" bastionet e maqedonasve.

    Dibra është vetëm njëra prej këtyre qyteteve. Në Rajçicë, për shembull, ka shkuar vetëm në 2 numri i familjeve maqedonase edhe atë me gjithsej gjashtë maqedonas, ndërsa pjesa dërmuese e familjeve dhe banorëve të këtij vendi janë shqiptarë. Këta të fundit po shënojnë një rritje konstante jo vetëm për shkak të numrit të konsiderueshëm të shqiptarëve, të cilët kanë ndërtuar shtëpi banimi në dhjetë vitet e fundit, por edhe për shkak të kthimit në "gjenezë" të popullatës që në të kaluarën ishte manipuluar të regjistrohet "maqedono-myslimane".

    Familje të tëra në Rajçicë, që deri dje deklaronin këtë përkatësi etnike pra "maqedono-myslimane" ose edhe "maqedonas", tani deklaronin se përkatësia e tyre etnike është shqiptarë. Në vitet e 70-ta të shekullit të kaluar, në Dibër pushteti kishte investuar shumë në asimilimin e popullatës shqiptare, sidomos në zonat periferike, si kjo e Rajçicës si dhe fshatrat që tani i takojnë Komunës së Zhupës. Gjurmët e këtij asimilimi ishin të dukshme edhe në regjistrimin i cili u zhvillua ditë më parë. Konkretisht, rezultonte se nuk janë të pakta rastet, kur në një familje prindërit mbajnë mbiemrin e vjetër, (Feto, për shembull) ndërsa mbiemrit të fëmijëve të tyre u është shtuar prapashtesa "vski" apo "vska".

    Edhe prindërit edhe fëmijët deklarojnë se janë shqiptarë, se gjuhë amtare kanë shqipen dhe se flasin shqip në shtëpi, mirëpo nuk fshehin se në të kaluarën janë manipuluar dhe janë regjistruar "maqedonomysliman" ose "maqedonas". Në Rajçicë, vendin që deri dje llogaritej "bastion" i maqedonasve të Dibrës, nuk mungojnë as familjet, të cilat kanë deklaruar "maqedonomusliman" përkatësinë etnike, kurse janë përgjigjur se gjuhë amtare kanë shqipen dhe se në shtëpi flasin gjithashtu shqip. Shumë shembuj të këtillë janë evidentuar edhe në fshatrat e Zhupës, sidomos në Ballancë dhe Gorencë. Humbja e "bastioneve' maqedonase në këtë pjesë të Dibrës do të ishte evidentuar edhe zyrtarisht po të mos anulohej procesi i regjistrimit.
    http://www.koha.mk/aktuale/8249.html

Faqja 4 prej 13 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •