Close
Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 254
 1. #41
  Pagan Warrior Maska e Hylltar
  Antarsuar
  18-03-2011
  Vendndodhja
  N Fushat e Elyses
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ksaj radhe nuk pajtohem me ty Hyllien , edhe pse kam respektin te ti .
  Nuk eshte vetem Reka e Madhe qe u asimiluan Ortodokset , jane viset tjera , eshte Nishi , Mali i Zi (fiset Kuqi , Daci etj )jane Arvanitet , dmth ku ishte kjo Fe prezente u be asimilimi i Shqiptareve , kurse te Katoliket e Muslimanet nuk ndodhi e njejta , pse vetem te Ortodokset ?
  Hyllien e ka mir sepse ndryshe nga e sotmja, ku ortodokset jant te paster, ne te kaluaren kudo qe kishte ortofoks kishte edhe musliman, Greqia ishte nje Shqiperi ortodokso-muslimane, Mali i zi ishte shqiptaro-sllav dhe ortodokso musliman, edhe Nishi etj

  Por faji nuk mund t'u lihet muslimaneve te thjesht qe mbaheshin kah kombi psh Isa Boletini, Hasan prishtina etj,, fajin e kan pasur pashallaret pro-turq, e tradhtare tjer te kombit
  PAGANT PO TRIUMFOJN, IMAMT PO BIEN, BOTS S SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.

 2. #42
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-06-2011
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  eshte shembull i mire per myslimanet qe po asimilohen po ne kete menyr,dallimi eshte se ata u shendrruan ne ortodoks e ju ne turq.
  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria
  Po shqiptari musliman, s'mund te asimilohet. A mund te asimilohen 98% te Shqiptareve nga Kosova ? Sinerisht po te pyes, po apo jo ?!

  Sigurisht qe jo, mazhoranca luan rolin kryesor ne nje shoqeri, ajo vendos kahjen qe merr identiteti i nje populli. Kurse ne si musliman shqiptar, kemi ditur t'i ruajm keto vlera kombtare me nje modesti fantastike, saqe sot, komunitetet e tjera mundohen te na thon, qe, ata me 30 mije veta a sa ishin para 100 vitesh, kan arritur te na mbajn neve gjall, qe ishim me miliona ! Po s'ka dert, qefin s'ben t'ia prishesh askujt.

 3. #43
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  55
  Postime
  1,803
  Faleminderit
  372
  43 falenderime n 32 postime
  Josif Bageri ishte shqiptari i besimit ortodoks si trumbetuesi me i madh per mbrojtjen e idenditetit dhe vetedijes kombetare shqiptare ne regjionin qe sot quhet Maqedoni Perendimore-Iliride.  JOSIF BAGERI: Poezi kushtrim per mbrojtje te idenditetit kombetar shqiptar ,ai qe e shihte rrezikun sllavo-turko-grek shume perpara te tjereve ne rajonin qe ne sot e quajm Iliride,nje rilindas thuajse i vetmuar i asaj krahine ,i barabarte me sivllezerit rilindas ne trojet shqiptare per nga dashuria per kombin e lire,te perparuar, dhe te bashkuar!
  Rilindasi kristal si uji ne burimet e Rekes!

  MSONI GJUHEN E VET

  Msoni gjuhen ju qe kini,
  se nje kohe e mire na mbrrini!
  Me msim shum t'mira do kini
  Perande n'errsi mos rrini.

  Kish kon mbarre me mohue,
  Gjuhen e vet Naturale!
  T'cilen na s'kemi harrue;
  Po e kemi msu ne male.

  E tani kur mundet sheshit,
  A bon t'rrim na si t'mahnitun?
  O,lecites venja veshit,
  Se anmiku t'asht avitun.

  Mpruej vendin dhe mso gjuhen;
  Perparoni n'ditunia..
  T'mos na verbojn kush me pluhun!
  Prej atynej c'kan skolia.


  Botuar ne gazeten "Besa" nr.10, 17.I.1909 Stamboll


  Me nderime per Josif Bagerin dhe per filizat qe duan te ringjallin Reken,
  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 28-09-2011 m 10:20
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 4. #44
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  55
  Postime
  1,803
  Faleminderit
  372
  43 falenderime n 32 postime
  JOSIF BAGERI


  SHQYPEJA E SHQYPENIS

  Un jam Shqypeja e Shqypenise,
  Sqohi or 'zoqt e trimenis!
  Un jam shpeza e furrikut,
  Jepni dermen ma rrezikut;
  Mjaft ne t'erret,n'vorfuni
  Qohi trima ! zoqt e mi.

  Krahet un i kam shtallue
  dhe fluturoj me ju gjet.
  Se per ju u kam mallzue;
  Perande ju kerkoj vet!
  Sihariqe un u bie-
  Se ju kam femi ,femie!

  15.V.1909,autor i kesaj vjershe qe ishte lajtmotivi i gazetes "Shqypeja e Shqypenis"- ku Josif Bageri ishte Redaktor.
  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 5. #45
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Branko Manojlovski i pari shqiptar ortodoks n Maqedoni


  N Maqedoni, kto koht e fundit, ka filluar t flitet zshm pr pranin e shqiptarve ortodoks q deri para nj viti ishte tem tabu. Dhe, merita pr kt i prket shtatdhjetvjearit Branko Manojlovski. Ai sht i pari q pranoi prkatsin e vet etnike, por dhe t disa bashkkohanikve t tij si t politikanit t ndjer Vidoje Smilevski-Bato, pastaj t poetit dhe ish kryetarit t Akademis Maqedonase t Shkencave dhe Arteve, Mateja Matevski, t akademikut Gligor Jovanovski, strnipit t Josif Bagerit...

  Intervistoi: Seladin Xhezairi


  N kt intervist ekskluzive, xha Branko flet pr rrnjt e t parve t tij, pr shqiptart ortodoks t ans s Reks dhe presionin e regjimit komunist pr asimilimin dhe shkrirjen e tyre n maqedonas, por edhe pr nevojn e vendosjes s vlerave t respektimit t ndrsjell mes maqedonasve e shqiptarve:Kur shkova n Amerik, ather, Martin Luter Kingu kishte shum pun. Ather edhe e vran. Ai fliste pr ndrrn e tij q zezakt dhe t bardht t jen s bashku. Edhe un kam po kt ndrr q shqiptart, maqedonasit, bullgart, serbt, grekt, turqit, romt, t gjejn gjuh t prbashkt, t pajtohen e t mos grinden...


  - Muajt e fundit u bt tem bosht ndr shqiptart, jo vetm n Maqedoni, por edhe n Kosov e Shqipri., n diaspor... N fakt, kush jeni?

  Branko Manojlovski: - Quhem Branko Manojlovski, me nn Zafiran dhe baba Manojlon, i lindur me 19.08.1941 n fshatin Kiinic, Reka e Eprme, jo larg Gostivarit.. Shkolln katrvjeare e kam kryer n Beliic, kurse tetvjearen n Gostivar. Shkolln e mesme e kam mbaruar n Tetov, ndrsa studimet n Zagreb. N vitin 1969 kam emigruar n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, prej kur jam edhe shtetas amerikan.

  Q kur kam filluar t vij n Vendlindje, i frymzuar edhe nga demokracia amerikane, prezantohem si isha dhe si jam shqiptar.

  -Mund t na thoni, prse dhe si ndodhi e gjith kjo?

  Branko Manojlovski: - Shum thjesht. Qysh n fmijri kam menduar dhe jam ndjer shqiptar. Nna ime fliste shqip, gjyshrit flisnin shqip. Kjo vazhdimisht m ka munduar, por historia e bn t veten. Shkollimi n maqedonisht, serbokroatisht, e rrethana t tjera, t gjitha e bn t veten. Asimilimi vinte nga e majta, nga e djathta. Un pareshtur mendoja, kujtoja, se si kam folur me vetveten, si nj dit ta them t vrtetn. Ajo, mjerisht, pr nj koh, nuk mund t thuhej. Mirpo, ja q erdhi koha, fal Zotit, fal meje, q m n fund ta them kt t vrtet. Tash, nna ime fliste shqip, m jepte tambl nga gjiri i saj shqiptar. Fjalt e para q i kam dgjuar ishin djali nns! Kjo vazhdimisht m ka preokupuar dhe, para se t vija nga Amerika, iu thash djemve t mi, un kam dy djem, se far do t bj, se do t tregoj t vrtetn. Ata m than, ki kujdes, ruaju, sepse kjo tem sht e ndjeshme n Maqedoni. Kjo sht e vrtet. Njerzit ktu ende nuk jan t vetdijshm. Historia e ka br t veten, ama sht e vrtet se Reka e Eprme me t gjitha fshatrat, ka folur shqip deri n vitin 1960. N kohn e industrializimit, t promovuar nga Tito, njerzit nisn t shkojn npr qytete dhe nisn t ndjehen maqedonas, serb, bullgar. Normalisht, gjithkush ndjehet ashtu si dshiron, por gjenerata e re duhet ta dij t vrtetn.

  - Kam prpara nj broshur tuajn dhe, do t m duhet tju citoj: M besoni, sht e vshtir t shqesh shqiptar ortodoks n Republikn e Maqedonis! far keni dshiruar t thoni me kt?

  Branko Manojlovski: - Po, kjo sht e vrtet. Para disa ditsh isha n Kor, n Shqipri. Atje pash nj kish, nj katedral t shqiptarve ortodoks. M erdhi shum mir, pr tu uditur, sepse ishim t helmuar me gjithka, sidomos gjeneratat e reja. Ortodoks dhe shqiptar. E mundshme kjo!? Kt e ndjeva dhe e prjetova un n Shqipri, imagjinoni ju se si e prjeton kt rinia jon ktu n Maqedoni! Prandaj them se sht vshtir.

  -Prmendt djemt. M intereson se si e pritn ata, farefisi juaj, vendimin q ti tregoni rrnjt tuaj?

  Branko Manojlovski: - Djemt e pritn shum mir, sepse atyre q n fmijri u pata folur, dorn n zemr, n nj mnyr paksa komike, se jam shqiptar. Sa i prket farefisit, un druaja se do t hasi n rezistenc tek ata dhe t gjith rekasit q jan ortodoks, por jo! Shumka pozitive erdhi nga kokat e tyre. M thirrnin natn duke qar, sepse kishin shikuar nj film dokumentar ku un tregoja t vrtetn. M thonin: Hallall, bre, shyqyr zotit q nj prej nesh ta thot t vrtetn! Isha i befasuar, i befasuar se u mirprit ajo q un e tregova. Askush nuk m ka qortuar pse e bra. Nuk m ka thn pse, sepse nuk kan argumente, sepse kjo sht e vrteta, sht realiteti, sepse kjo sht jeta.

  -Nga familja juaj, qoft edhe e largt, ka shum emra n z, edhe n jetn politike t Maqedonis. sht e vrtet apo e kam gabim?

  Branko Manojlovski: - Po, po! Familja jon ka qen shum e fort. Djali i halls sime, Vidoje Smilevski-Bato ishte kryetar dhe sekretar i Komitetit t LK t Maqedonis rreth 20 vjet. Un jam rritur n nj familje, si t them, politike. Prandaj edhe mundohem ti bishtnoj politiks, sepse e di se kur t hysh n t nuk sht aq mir sa duket prej ansh. Familja jon ka qen e madhe, kemi edhe sot njerz me titujt shkencor, doktor e profesor, gjykats, inxhinier. Gjithsej nga familja jon mblidhen nja 40 personalitete t njohura n Maqedoni. Me ndonj prjashtim, ata e pritn shum mir kt hapin tim.

  -Pra, nuk patt vrejtje nga ana e tyre?

  Branko Manojlovski: - Jo, kam pasur vetm nj telefonat qortuese nga nj njeri q nuk e di se kush sht. Nuk pajtohej me filozofin time.

  -Po, n fakt, cila sht filozofia juaj?

  Branko Manojlovski: - Filozofia ime sht se Reka e Eprme flet shqip, ka kultur shqiptare. Reka e Eprme gjeografikisht i prket ans shqiptare. Sikur Reka e Eprme ti prkiste pals shqiptare, ne do t ishim shqiptar ortodoks, sikurse jan sot n Shqipri. Pun normale kjo, por ra n ann maqedonase dhe nisi asimilimi, nisn martesat me t tjer...

  -Ndofta, refuzim ka ardhur edhe nga shqiptart mysliman?!

  Branko Manojlovski: - Po, religjioni sht pun e mir, por her-her din t ket edhe efekt negativ. Dikur kur isha fmij, para nja 60 vjetsh, shqiptart ndaheshin n kaur dhe turq. Edhe sot e ksaj dite, shqiptart mysliman thon vorret e kaurit. Edhe kto dit kam dgjuar Ku sht lopa? Te vorret e kaurve!?...

  -Sa mund t ket ndikuar n vendimin tuaj fakti q ju jeni shkolluar n Kroaci, n Zagreb, e pastaj keni shkuar n Shtetet e Bashkuara?

  Branko Manojlovski: - Po, ka pasur efekt t madh, sepse un q nga viti 1969, para 42 vjetsh, e deri tani, kam qen i izoluar nga asimilimi. Asimilimi nuk pati efekt tek un, q nuk mund t thuhet edhe pr vllezrit dhe motrat e mija q mbetn ktu., sepse u kthyen n maqedonas qind pr qind. Tek un mbeti ndjenja e prkatsis, sepse kur shkova n Amerik u njoha me njerz me prejardhje shqiptare, me iden, dhe kjo ma pastroi shpirtin q t them se un jam ky q jam. Po, kishte efekt t madh. Sikur t mos isha n Amerik ndoshta nuk do ta bja kt q bra, ndoshta do t ndjehesha njsoj si t tjert.

  -A mos ka ndikuar politika, miqt tuaj, q t thoni kush jeni e ka jeni?

  Branko Manojlovski: - Nuk e kuptoj bash mir kt pyetjen tuaj. Politika ka ndikuar shum pak. Vendimin e mora vet, me gjith zemr. Politikant vetm duhet t mos e pengojn prhapjen e ides sime, sepse ata kan ndikim npr media, kurse un jam nj katundar i thjesht, gjasht muaj i lidhur pr fshatin, madje nuk kam as televizor, nuk m interesojn as gazetat. Jam i mendimit se publiku duhet t njihet me kt, gjeneratat tona t reja, duhet t zgjohen. N mos pr dika tjetr, ather ta din se far kan qen t part e tyre. Ani, babai flet maqedonisht, ndjehet maqedonas, a ku ta di un, por le ta din se gjyshi e strgjyshi i tyre ka folur shqip n Rekn e Eprme. Po ua tregoj nj rast t freskt. N fshatin tim kishte nj grup prej nja dhjet t rinjsh. I takova duke br muhabet dhe un rastsisht iu thash se gjuha jon amtare ka qen shqipja! Brofn n kmb duke thn kt e at, se nuk sht e vrtet. Mes tyre kishte edhe nj gazetar me prejardhje maqedonase. U tha ti ln llafet e ta dgjojn xha Brankon, pr ta msuar t vrtetn! Un ua shpjegova t gjithn dhe pak u uditn. Ata jan t izoluar dhe edhe nse ndodh t dgjojn shqip, kur dikush i pyet se far flasin, ata thon frngjisht. Ku e din fmija gjashtvjear?!...Prandaj them se kt duhet ta nxjerrim sheshit. Le t dihet kush ka sht.

  -Xha Branko, si jeni pritur nga shqiptart q i prkasin fes islame, si nj kaur?

  Branko Manojlovski: - M hert, po, si kaur, kurse pasi dola e fola, shum mir. Shqiptart-mysliman m shtrijn dorn przemrsisht. E shikon, feja ka ndikim edhe negativ edhe pozitiv. Tek myslimant, fal prkatsis fetare mbetn shqiptar. Edhe ata do t ishin kaur, maqedonas a bullgar, por ishin mysliman dhe mbetn shqiptar! Ne ishim ortodoks dhe ngadal-ngadal, kur erdhi bullgari u bm bullgar, m pas maqedonas e n fakt jemi shqiptar! E shikon se si ndonjher historia bhet e rrezikshme?

  -Familja juaj e ngusht ku ndodhet tani?

  Branko Manojlovski: - Kam tre fmij, nj vajz dhe dy djem. Kam gjasht nipr. Ata jan n ikago, n Amerik.

  -Vini shpesh n vendlindje?

  Branko Manojlovski: - Vij qysh nga viti 1996. Interesante, n vitin 1969 shkova n Amerik, ndrsa u ktheva m 1996! At vit dola n pension dhe ktu vij e rri nga gjasht muaj. Rri kryesisht n fshat, totalisht i izoluar: nuk kam televizor, nuk kam or, lahem jasht. Dua t jem sa m afr natyrs. Fal ksaj m duket se m sht pastruar truri pr ta par t vrtetn t pastr si kristali.

  -Koh m par ndrmort nj aksion t guximshm, duke udhtuar kmb nga burimi i lumit t Vardarit e deri n derdhjen e tij. Si ndodhi kjo?

  Branko Manojlovski: - Interesante, qysh si fmij, pata lexuar nj libr se si nj gjeneral francez, kishte udhtuar kmb nga burimi i lumit e deri n Selanik, natyrisht pr t par rrjedhn e tij nga aspekti taktiko-strategjik pr veprime luftarake. Edhe un desha t shuaj krshrin time se si e nga shkon Vardari. Sivjet i bra prgatitjet dhe me nj grup miqsh e prshkova kt rrugtimin e tij t gjat. Morm uj n Vrtok, tek burimi, nj uj t pastr, t pijshm, dhe arritm deri n Selanik. Ideja ishte edhe politike.

  -Pse?

  Branko Manojlovski: - Dshiruam q me at uj t pastr t shkojm deri n Greqi, jo vetm me at uj t pastr, por edhe me shpirtin, me shpirt t pastr t njerzve. Nuk sht me rndsi nse je shqiptar, maqedonas, turk, rom, bullgar apo grek. Ska rndsi. E rndsishme sht t jesh me shpirt t pastr, t jesh njeri, t jesh, komshi i mir. Dhe, kur e derdha at uj n det, thash: Dua q me kt uj t pastr t hidhen n det edhe t gjitha keqkuptimet, znkat dhe hasmrit mes njerzve e popujve. T ket mirkuptim n kt rajonin ton t trazuar.

  -Mund t na thoni, a jeni optimist, duke marr parasysh kt q ju e quani rajon i trazuar?

  Branko Manojlovski: - Ka vshtirsi, ka paknaqsi, ama ka edhe prparime t mdha. Gjat ktyre 16 viteve q kur kam nisur t vij n Maqedoni, vrej ndryshime shum t mdha. Dikur, t kishe flamurin shqiptar, t therrnin n rrug, sot un e kam vn flamurin shqiptar te dera ime dhe askush nuk e nguc! E shikon far dallimi sht ky? Ndryshime ka edhe n fusha t tjera. Ato jan t mdha, por problemi m i madh sht ekologjia, papastrtia. Ne nuk po e kuptojm kt. Ne luftojm, pr Shqipri, Maqedoni, Bullgari, pr Greqi, kurse askush nuk lufton pr t pastruar Vardarin, ta pastroj vendin. Udhtojn njerzit me makina dhe hudhin brllogun. Dy milion njerz, dy milion qese plastike! Ky, do pranuar, sht problem yni i prbashkt. I shqiptarve, maqedonasve, grekve, turqve, bullgarve, romve. S pari ta pastrojm Maqedonin, rajonin, ekologjikisht, nga papastrtia, e pastaj t ndrtojm ngadal filozofit tona. Pr kt duhet ndrgjegje dhe para.

  -Xha Branko, i njihni mir t dyja palt n Maqedoni, si maqedonasit, ashtu dhe shqiptart. Mendoni se vendi po shkon drejt flakjes s urrejtjes?

  Branko Manojlovski: - Kur shkova n Amerik, ather, Martin Luter Kingu kishte shum pun. Ather edhe e vran. Ai fliste pr ndrrn e tij q zezakt dhe t bardht t jen s bashku. Edhe un kam po kt ndrr q shqiptart, maqedonasit, bullgart, serbt, grekt, turqit, romt, t gjejn gjuh t prbashkt, t pajtohen e t mos grinden. Nga nj kafene n Gostivar, kto dit, sodisja pamjen para meje: kalon nj burr me plis, nj shqiptar, pas tij nj maqedonas me shapk, e m von edhe nj turk me fes. Ishte dit pazari. T gjith plot mburrje. I thoshja vetes: Sa mir, t gjith shkojn n t njjtin treg, blejn t njjtin mall, thithin t njjtin ajr, pin t njjtin uj. Sa mir do t ishte sikur edhe ta mirkuptonin njri-tjetrin, t gzoheshin s bashku?! M duket se shtrngimi i duarve apo dhe prshndetjet n rrug, sikur flasin se ndryshimi do t ndodh. Ndoshta un nuk do t jem gjall, por do t vij ajo dit kur t gjith do t jen t njjt, me respekt t ndrsjell.


  http://www.yllpress.com/35853/branko-manojlovski-i-pari-shqiptar-ortodoks-ne-maqedoni.html

 6. #46
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Veren tjeter e kam nda mendjen qe te shkoj turist per disa dite ne Reken e Eperme. Per kete do te marr kontakt me xha Brankon qe te kerkoj nje shtepi me qira.

  Me terheq shume rrefimi i tij, sepse kam besuar gjithmone ne faktin se ne Maqedoni ka me mijera shqiptare ortodokse.

  Veanerisht zona e Rekes eshte nje zone malore shume e bukur.

  http://macedoniarekashp.jimdo.com/
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 08-10-2011 m 16:17

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Skorpioni
  Antarsuar
  18-12-2010
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Branko Manojlovski: - Quhem Branko Manojlovski, me nn Zafiran dhe baba Manojlon, i lindur me 19.08.1941 n fshatin Kiinic, Reka e Eprme, jo larg Gostivarit.. Shkolln katrvjeare e kam kryer n Beliic, kurse tetvjearen n Gostivar. Shkolln e mesme e kam mbaruar n Tetov, ndrsa studimet n Zagreb. N vitin 1969 kam emigruar n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, prej kur jam edhe shtetas amerikan.

  Q kur kam filluar t vij n Vendlindje, i frymzuar edhe nga demokracia amerikane, prezantohem si isha dhe si jam shqiptar.
  bravo i kofte ... respekt
  Religion Is Curable

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Po bre shume lajm i mire. Paramendoni sikur tek te gjithe ata qe ne momente te caktuara historike u desht ta mohonin veten (se besoj qe askush nuk e mohon veten me deshire por vetem kur nuk ka rrugedalje tjeter), te kthehej dhe ringjallej vetedija dhe gjeni kombetar do te ishim sot rreth 3o milione shqiptare.

  Pa pa perseri do te kthehej ai kombi pathyeshem qe u beri balle te gjitheve. Hajde ishalla po vjen qajo dite.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 08-10-2011 m 17:02

 9. #49
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Skorpioni
  Antarsuar
  18-12-2010
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Po bre shume lajm i mire. Paramendoni sikur tek te gjithe ata qe ne momente te caktuara historike u desht ta mohonin veten (se besoj qe askush nuk e mohon veten me deshire por vetem kur nuk ka rrugedalje tjeter), te kthehej dhe ringjallej vetedija dhe gjeni kombetar do te ishim sot rreth 3o milione shqiptare.

  Pa pa perseri do te kthehej ai kombi pathyeshem qe u beri balle te gjitheve. Hajde ishalla po vjen qajo dite.
  o kta duhet me i lype, me i gjete e me i kurajue kjo kisha jone ortodokse shqiptare (ka edhe n'kosove, n'serbi, mal t'zi e n'turki plot, per n'greqi mos t'flasum ... ma shum se gjysa e grekve jan arvanitas ortodoks), por problemi asht qe na nuk kemi hiq kish ortodokse shqiptare, kemi vetem kishe ortodokse greke.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Skorpioni : 08-10-2011 m 16:37
  Religion Is Curable

 11. #51
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Para pak ditesh ishte dhe nje vizite e piktoreve nga Kosova dhe Shqiperia tek arbereshet e Italise (me ftesen e nje piktori arberesh), dhe atje i kemi nja 5 milione ma merr mendja , shume interesant si flisnin shqip, madje dhe nje shqiptare e Ukraines ka qene ne nje emison ne RTK dhe e cuditshme si po i ruanin ende traditen shqiptare, madje po kerkonin profesore te gjuhes shqipe nga Universiteti i Prishtines per te shkuar atje ne Ukraine per te ligjeruar gjuhen shqipe

  Gjaku i shqiptarit nuk po humb ! gabim ishte Jeronim De Rada ne ato ditet e veshtira kur po e priste vdekjen...

  Sic ka thene Zef Serembe:

  Arberia matane detit na kujton
  Se ne te huaj jemi tek ky dhe!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 08-10-2011 m 16:36

 12. #52

 13. #53
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Ekzistencen e shqiptareve ortodokse atje e kam verejtur qe heren e pare qe kam udhetuar ne Maqedoni dhe veanerisht gjate kalimit te Radikes.

  Po bindja u perforcua dhe me tej, kur para rreth 10 viteve rastesisht me ra ne dore nje liber ku flitej per Grigor Prlicev, i cili sot quhet poet kombetar ne Bullgari dhe Maqedoni dhe nga ana tjeter e gjithe krijimtaria e tij bazohej 100% ne tema shqiptare.

  Prlicev ka shkruar nje poeme per Skenderbeun dhe nje epike per nje vrasje ndershqiptare ne zonen e Rekes.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Skorpioni
  Antarsuar
  18-12-2010
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Para pak ditesh ishte dhe nje vizite e piktoreve nga Kosova dhe Shqiperia tek arbereshet e Italise (me ftesen e nje piktori arberesh), dhe atje i kemi nja 5 milione ma merr mendja , shume interesant si flisnin shqip, madje dhe nje shqiptare e Ukraines ka qene ne nje emison ne RTK dhe e cuditshme si po i ruanin ende traditen shqiptare, madje po kerkonin profesore te gjuhes shqipe nga Universiteti i Prishtines per te shkuar atje ne Ukraine per te ligjeruar gjuhen shqipe

  Gjaku i shqiptarit nuk po humb ! gabim ishte Jeronim De Rada ne ato ditet e veshtira kur po e priste vdekjen...

  Sic ka thene Zef Serembe:

  Arberia matane detit na kujton
  Se ne te huaj jemi tek ky dhe!
  pas vdekjes se te Madhit Skanderbeg shumica e Shqiptarve qe kan ike n'itali, jan shkue ne Napoli (n'tokat qe Alfonso V ja ka dhane
  Skanderbegit, si falenderim qe e ka shptue mbretnin e tina prej francezve), e sot asnjo nuk e kie aty, tuton italion jon ba.
  Religion Is Curable

 15. #55
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Eshte e vertete se ne Maqedoni, ka shume shqipetare ortodoks te asimiluare .Sllavet e shfrytezuane religjionin ortodoks shqipetare per asmimilim te shqipetareve ,njekohesishte edhe Greqia veriore eshte e mbushur me shqipetare te asimiluare .

  Politikanet shqipetare shipefolesat nuk kane asnje ide se si duhet menaxhuare ky problem . Udheheqesia shqipetare duhet te kerkoje nga Organizata e Kombeve te Bashkuare qe ta zbardhe nje diskriminim te fshehur qe ka bere komunizmi ne Maqedoni, ndaj shqipetareve ortodoks . Me deomos ketyre njeresve qe deklarohen si shqipetare ortodoks te ju kthehet identiteti i tyre kombetare ,bile bile duke ju ndertuare ne Maqedoni edhe kishat etyre ortodokse shqipetare.

 16. #56
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Arbnoret e Italise mund ta kene harruar gradualisht gjuhen, por besoj qe e din kush jane dhe nga vine.

  Ne kemi dhe njerez ne diaspore qe dje jane shku ne vende te huaja, e femijet e tyre sot sta dine asnje fjale shqip, ndersa ne nje fshat arberesh te quajtur ifti e flisnin shume bukur gjuhen shqipe.

  Madje na ben te fala te gjitheve, sa te mire. se ishte atje per xhirim televizioni i RTK-se. E kishin muzeun e tyre te kostumeve dhe gjerave tradicionale dhe kombetare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 08-10-2011 m 17:02

 17. #57
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Skorpioni Lexo Postimin
  pas vdekjes se te Madhit Skanderbeg shumica e Shqiptarve qe kan ike n'itali, jan shkue ne Napoli (n'tokat qe Alfonso V ja ka dhane
  Skanderbegit, si falenderim qe e ka shptue mbretnin e tina prej francezve), e sot asnjo nuk e kie aty, tuton italion jon ba.
  Arbereshet ne Itali kane ruajtur fort gjuhen, traditat dhe origjinen e te pareve.

  Lexo me poshte:

  http://www.comune.sancosmoalbanese.cs.it/


  Tabela rrugore dygjuheshe.  Forum i arberesheve:

  http://www.jemi.it/


  Shtepia e Arbereshve ne Itali:

  http://www.arbitalia.it/
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 08-10-2011 m 17:06

 18. #58
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Skorpioni Lexo Postimin
  pas vdekjes se te Madhit Skanderbeg shumica e Shqiptarve qe kan ike n'itali, jan shkue ne Napoli (n'tokat qe Alfonso V ja ka dhane
  Skanderbegit, si falenderim qe e ka shptue mbretnin e tina prej francezve), e sot asnjo nuk e kie aty, tuton italion jon ba.
  Skenderbeu pa dyshim se ishte heroje i jone shqipetare , pore ai nuk kishte strategji luftarake kombetare . Lufta e Skenderbeut vetem se ju dha hapesire me te madhe sllaveve ortodoks qe te asimiliojne popullin tone ortodoks shqipetare.

  Mbas 500 viteve faktet tregojne se Skenderbeu e demtoi ceshtjen tone kombetare( pikerishte shqipetaret ortodoks ) ne aspektin e asimilimit duke baskepuniare me sllavet e asaj kohe .


  Me deomos ne kete raste duhet te behet nje analize e thelle historike , se Osmanlijte per 500 vjete roberi nuk asilmiluane asnje kombe ne ballkane ,perveq qe ishin munduare te jua japin qe popujte e ballkanit te pranojne religjionin islam .

  Sllavet per 50 vite dominim ne Maqedoni dhe ish Jugosllavi arriten qe nje numer shume shume te madhe shqipetare te asimiliojne dhe ti humbin gjurmet e shqipetareve ortodoks .
  Njekohesishte Greqia e luajti te njeten politike te asimilimit te shqipetareve ortodoks.

 19. #59
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Deri sa i mbajne Tirqit si veshje kombetare mund te shpresojme qe nje dite edhe gjuhen do e kthejne :
  http://wn.com/Galichnik
  Disa video nga viti 1933 e ketej , shifet veshja e tyre qe eshte Shqiptare si dhe traditat e dasmave te njejte me shqiptaret , te njera video aty pash diku me plis te bardhe pas minutes 4 , sikurse ketu dikur qe ishte :
  Kjo Reka e eperme
  dhe ne video larte "Galichnik" i perkasin fisit MJAK.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Genti.. : 08-10-2011 m 17:13

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Skorpioni
  Antarsuar
  18-12-2010
  Postime
  206
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Arbereshet ne Itali kane ruajtur fort gjuhen, traditat dhe origjinen e te pareve.

  Lexo me poshte:

  http://www.comune.sancosmoalbanese.cs.it/


  Tabela rrugore dygjuheshe.  Forum i arberesheve:

  http://www.jemi.it/


  Shtepia e Arbereshve ne Itali:

  http://www.arbitalia.it/
  nga regjioni i Napolit eshte kjo ?
  Religion Is Curable

Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •