Close
Faqja 8 prej 20 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 386
  1. #141
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
    Baron,
    Une lexova temen ketupara ca kohesh, bera ca kerkime dhe kam blere nje dreambox.
    Nuk e kam instaluar akoma qe te jap pergjigjie egzakte por mesa kuptoj nga c'kam lexuar dreambox funksionon si ne vijim:

    -Instalon programin ne te ose sic i reforohen ne net imazhin (image), ka versione te ndrryshme (vu+ dhe uno qe ka permend Dragua jane vetem dy nga to, ka edhe te tjera versione)
    -Pasi instalohet software, behen lidhjet fizike me TV, sacin dhe modemin.
    -Kur e lidh me modemin dreambox drejtohet per tu lidhur me te ashtu-quajturit ccam servers.(nuk e di nese lidhja behet automatikisht apo duhet ta besh manualisht)


    Ccam servers, jane servera qe lejojne card-sharing ne nje rrjet te caktuar (rrjeti ne kete rast eshte i krijuar nga dreambox-et dhe kartat e parapaguara ne to). Principi i ketyre serverave eshte qe, nqs Baroni ka karten e futbollit te paguar dhe Dragua ka paketen e filmave atehere keta dy perdorues kane te drejte te perdorin sherbimet e njeri-tjerit. Pra Dragua te lejon ty te shohesh filma nga karta e tij ndersa ti lejon Dragon te shohi futboll nga karta jote, dhe e tere kjo eshte e manaxhuar nga ccam server (normale me set-up-in e duhur). Me cfare koptoj une kjo ka qene ideja origjinale, pra card-sharing.

    Pastaj dolen piratet edhe per kete sherbim e filluan te krijonin servera ku sherbimet merren pa pasur nevojen e asnje karte te parapaguar por duke bere nje pagesa abonimi per ccam server qe zgjedh te perdoresh. Ka lloj lloj ccam serverash qe te ofrojne paketa te ndrryshme televizive, por gjithmon egziston rreziku i zgjedhjes se gabuar ku nje jave pas pageses te mbyllet serveri e hajt ta gjesh . Keshtu qe duhet te besh kerkim te denjeshem per te gjetur ccam server serioz.

    Pastaj po te kerkosh me imtesi gjen edhe ccam server falas edhe pa pasur karte, por kjo lloj menyre konsiderohet disi e besdisshme sepse nuk i ke te garantuar gjithmone te njetat kanale apo sinjal te vazhdueshem, ka raste qe serveri te perjashton e duhet te gjesh server tjeter etj.

    Shpresoj te kem sqaruar sado pak, gjithmon kij-parasysh qe ky eshte vetem kuptimi im nga c'kam lexuar, kur te instaloj dreamboxin qe kam ble te tregoj me me saktesi se si funksionon (po ja gjeta anen)
    spo u merrshim vesh me baronin.ja ke sqaru tamom.

    vetem se ne Shqiperi funksionon ndermjet pirateve

  2. #142
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    spo u merrshim vesh me baronin.ja ke sqaru tamom.

    vetem se ne Shqiperi funksionon ndermjet pirateve
    Sic thashe, kaq kam kuptuar une deri tani, kur ta ve ne zbatim te shoh c'do gjej
    Mesa kuptoj une, nuk eshte nevoja ta besh abonimin nga servera Shqiptar, nga c'kam pare une ka edhe servera te huaj qe te ofrojne paketa me kanale Shqiptare, por serish, te gjitha keto qe them jane vetem te bazuara ne teori e lexime on-line asgje konkrete akoma

  3. #143
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    @white_snake & @drague


    Keto shpjegimet e tua, white_snake i lexova edhe une ne net. Por ajo qe nuk arrij te kuptoj eshte zgjedhja ku te paguash parate dhe menyra e kontaktimit.
    Xinxerfilli dukej shume i kenaqur nga posti qe kishte bere. Ndoshta na shpjegon diēka me shume per menyren e zgjedhjes.
    Personalisht do te preferoja pagesen mujore, ne vend te asaj vjetore.
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  4. #144
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Baron,
    Po te shkrush 'ccam server' ne google te dalin nje mal me link-e.
    Paketat ne disponim per abonimin e ccam server jane shumellojshe, perfshire kohe-zgjatjen e abonimit edhe sherbimet e ofruara.

    Duhet vetem te besh kujdes e te besh kerkim mjaftueshem qe te zgjedhesh nje 'provider' serioz.

    Ose prit xinxerfillin te tregoj emrin e ccam qe perdor ai.

  5. #145
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
    @white_snake & @drague


    Keto shpjegimet e tua, white_snake i lexova edhe une ne net. Por ajo qe nuk arrij te kuptoj eshte zgjedhja ku te paguash parate dhe menyra e kontaktimit.
    Xinxerfilli dukej shume i kenaqur nga posti qe kishte bere. Ndoshta na shpjegon diēka me shume per menyren e zgjedhjes.
    Personalisht do te preferoja pagesen mujore, ne vend te asaj vjetore.
    o barone ta tha edhe drague, shko atje ku e blen dhe ti ben ai te gjitha ti vetem pago.
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  6. #146
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
    Sic thashe, kaq kam kuptuar une deri tani, kur ta ve ne zbatim te shoh c'do gjej
    Mesa kuptoj une, nuk eshte nevoja ta besh abonimin nga servera Shqiptar, nga c'kam pare une ka edhe servera te huaj qe te ofrojne paketa me kanale Shqiptare, por serish, te gjitha keto qe them jane vetem te bazuara ne teori e lexime on-line asgje konkrete akoma
    kam ca shoke italian qe pagujn 100 euro ne vit per te pa sky-in.

    ai tipi qe ja shperndan ka bo nji abonament sky dhe u kry muhabeti

  7. #147
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
    Baron,
    Po te shkrush 'ccam server' ne google te dalin nje mal me link-e.
    Paketat ne disponim per abonimin e ccam server jane shumellojshe, perfshire kohe-zgjatjen e abonimit edhe sherbimet e ofruara.

    Duhet vetem te besh kujdes e te besh kerkim mjaftueshem qe te zgjedhesh nje 'provider' serioz.

    Ose prit xinxerfillin te tregoj emrin e ccam qe perdor ai.


    Une s'kam blere as Dreambox o snake. Por nqs duhet t'i harxhoj parate preferoj te jem i sigurte per kete rast, pasi ne net lexova qe nuk ishte shume legale. Ne ēdo faqe kishte disclaimer. Megjithate ne krahasim me ēmimet stratosferike ka Sky dhe niveli i programeve eshte ulur ndjeshem, besoj se do te zgjedh Dreambox.

    A mund te me thuash sa e pagove Dreamboxin tend dhe ku e bleve ??? Funksionon me wifi apo duhet patjeter t'i shtrish kabllin e netit ???

    Edhe nje kuriozitet tjeter, nderhyn ne cilesine e programit tv perdorimi i netit nga 1 ose me shume pc ne te njejten kohe ???
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  8. #148
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
    o barone ta tha edhe drague, shko atje ku e blen dhe ti ben ai te gjitha ti vetem pago.


    Ku qeka ky dyqoni ???
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  9. #149
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    shko ne tiran dhe hap gojen qe dua dicka te tille per 5
    min je i sherbyer
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  10. #150
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
    Ku qeka ky dyqoni ???
    hahaha.. eshte ai qe bo dallaveren pra..

    pak me thjesht , nji kompjuter freak ble nai1 nji karte sky,tring ,digi etj dhe ja shperndan viktimave si puna jone.

  11. #151
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Dreambox shume e mire por Ilegale

  12. #152
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
    shko ne tiran dhe hap gojen qe dua dicka te tille per 5
    min je i sherbyer


    Kismet deri veren tjeter thua ti. Po ate e dija dhe une pa pasur nevoje te merrja pjese ne teme.


    Gjithsesi, rrofsh per keshillen ...
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  13. #153
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    hahaha.. eshte ai qe bo dallaveren pra..

    pak me thjesht , nji kompjuter freak ble nai1 nji karte sky,tring ,digi etj dhe ja shperndan viktimave si puna jone.

    LOL


    Ketu ne Itali thone qe sky te dergon policine postale ne shpi, nqs kupton qe e perdor karten nga dreambox. Si dreqin e morin vesh ku e fus une karten, nuk e mor vesh.
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  14. #154
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
    LOL


    Ketu ne Itali thone qe sky te dergon policine postale ne shpi, nqs kupton qe e perdor karten nga dreambox. Si dreqin e morin vesh ku e fus une karten, nuk e mor vesh.
    kjo eshte e vertete edhe une prandaj nuk e bera, per cdo aparat qe futet te sinjali sky ata e shikojne, dhe jo si tha nje i mencur ketu larte qe jemi me siptomat e frikes se enverit akoma, ta dergojne qe cke me te dhe te qethin mire pastaj
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  15. #155
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
    kjo eshte e vertete edhe une prandaj nuk e bera, per cdo aparat qe futet te sinjali sky ata e shikojne, dhe jo si tha nje i mencur ketu larte qe jemi me siptomat e frikes se enverit akoma, ta dergojne qe cke me te dhe te qethin mire pastaj
    ketu ne gjermani te rrujn bishtin se nuk ka ligj per ket pune

    cfare lidhje ka financa me sky-in?nuk esht e shtetit

  16. #156
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
    Une s'kam blere as Dreambox o snake. Por nqs duhet t'i harxhoj parate preferoj te jem i sigurte per kete rast, pasi ne net lexova qe nuk ishte shume legale. Ne ēdo faqe kishte disclaimer. Megjithate ne krahasim me ēmimet stratosferike ka Sky dhe niveli i programeve eshte ulur ndjeshem, besoj se do te zgjedh Dreambox.

    A mund te me thuash sa e pagove Dreamboxin tend dhe ku e bleve ??? Funksionon me wifi apo duhet patjeter t'i shtrish kabllin e netit ???

    Edhe nje kuriozitet tjeter, nderhyn ne cilesine e programit tv perdorimi i netit nga 1 ose me shume pc ne te njejten kohe ???
    Baron,
    Une kete projekt e kam nisur ne menyre krejtesisht eksperimentale, prandaj edhe kam zgjedhur nje dreambox jo shume te advancuar,kam blere DM500-S i cili eshte pa wi-fi e jo HD, e bleva ne e-bay e me kushtoj £45.00.

    Sic ke thene me siper, jane para keto qe po harxhohen keshtu qe une kam vendosur te studjoj procesin ne menyren me te lire te mundeshme e nese ja vlen do shtoj pakez buxhetin per nej sherbim me te mire. Pra dream-box e kam blere te lire, si fillim them ta provoj vetem me ccam falas pastaj nese me mbushet mendja ndonje abonim 1-3 mujor e nese ja vlen do bej upgrade kutise dhe sherbimeve qe do me duhen.

    Persa i perket pyetjes ne lidhje me cilesine e netit gjate perdorimit te disa sistemeve ne te njeten kohe, me sa kuptoj une, serveri sherben per verifikimin e licences nderkohe qe transmetimi i kanaleve behet nepermjet sacit/ satelitit keshtu qe nuk besoj se do kesh probleme. Por ky eshte thjeshte mendimi im.

  17. #157
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    ketu ne gjermani te rrujn bishtin se nuk ka ligj per ket pune

    cfare lidhje ka financa me sky-in?nuk esht e shtetit
    Po Sky de..?

    (Pershendetje Drague )

  18. #158
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    @drague & @xhori


    Problemi ngrihet kur t'i e perdor karten tende per t'u dhene mundesine te tjereve te shikojne payperview falas ose e shet ne menyre pirate. Ekzistoka nje pike ne kontraten e shitjes e cila ndalon kete proēes dhe ka nje penalitet prej € 6.970,00. Ne fakt une as kam marre mundimin t'a lexoj ndonjehere kontraten time, por do t'a kerkoj dhe do t'i hedh nje sy. Policia Postale te vjen ne shtepi pasi me pare eshte bere denoncimi nga Sky Itali prane ketij organi per thyerje te pikes se kontrates nga ana jote. Por askush nuk sqaron ēfare ndodh nqs ti e blen transmetimin nga nje "pirat".
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  19. #159
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
    Baron,
    Une kete projekt e kam nisur ne menyre krejtesisht eksperimentale, prandaj edhe kam zgjedhur nje dreambox jo shume te advancuar,kam blere DM500-S i cili eshte pa wi-fi e jo HD, e bleva ne e-bay e me kushtoj £45.00.

    Sic ke thene me siper, jane para keto qe po harxhohen keshtu qe une kam vendosur te studjoj procesin ne menyren me te lire te mundeshme e nese ja vlen do shtoj pakez buxhetin per nej sherbim me te mire. Pra dream-box e kam blere te lire, si fillim them ta provoj vetem me ccam falas pastaj nese me mbushet mendja ndonje abonim 1-3 mujor e nese ja vlen do bej upgrade kutise dhe sherbimeve qe do me duhen.

    Persa i perket pyetjes ne lidhje me cilesine e netit gjate perdorimit te disa sistemeve ne te njeten kohe, me sa kuptoj une, serveri sherben per verifikimin e licences nderkohe qe transmetimi i kanaleve behet nepermjet sacit/ satelitit keshtu qe nuk besoj se do kesh probleme. Por ky eshte thjeshte mendimi im.


    Ne fakt snake, une po mendoja t'a blija njehere e mire, te pakten per te pare ndeshjet rehat ne tv dhe per te mos u qerruar para pc.
    Nga aq sa kam lexuar une kishte edhe cccam servers qe te ngrinte figura. Prandaj mendova, ndoshta ndikon edhe perdorimi i adsl nga 1 ose me shume pc.
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  20. #160
    Ai qe e shperndan e ka punen keq pa klienti (ktu ne shqiperi) nuk ka probleme. Po bej mese 3 vjet qe e perdor nje cline ne DM500-S dhe kurr skam pas probleme te ketij lloji.
    Per te gjetur sherbime mjafton kerkim ne Google
    Forumi Shqiptar
    My web (hobby): www.zonajuaj.com

Faqja 8 prej 20 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •