Close
Faqja 67 prej 203 FillimFillim ... 1757656667686977117167 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,321 deri 1,340 prej 4057
  1. #1321
    Citim Postuar mė parė nga eno84
    Biosin nuk e di se cfar versioni ka ndersa karta grafike eshte 256 pci express G-Force 7100 GS, ndersa motherboard eshte ASUS K8N-VM

    mendoj qe nuk e ka karta grafike se po ta kishte ajo kompjuteri do bllokohej e jo te fikej.
    Ti e paske motherboardin dhe karten grafike njisoj si une.
    Ajo karta ne fakt nuk eshte 256 , por eshte 128 mb , por ka nje te mire qe eshte pci expres X16 , dhe ne varesi te RAmit shkon deri 512 MB (nese ke ram 1GB).
    Ishte nje sqarim jasht teme, nejse shpresoj te ndihmoj dikush per ate problemin e zhurmes , se un per vete n uk kam ndonji ide.
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  2. #1322
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Mundet qe zhurma te vije edhe nga altoparlanti brenda kompjuterit.Altoparlanti eshte i lidhur me tel me madherbordin.Shkeput lidhjen e altoparlantit me madherbordin duke ja hequr konektorin nga madherbordi aty ku lidhet dhe nuk do kete me zhurme.Zhurma qe krijohet ne kete rast nga altoparlanti eshte nje sinjal qe tregon per mbinxehje te larte te procesorit ne nivele kritike dhe ka rrezik te prishet procesori.Duhet te kontrollosh temperaturat me ndonje program si modherbord monitor dhe nuk duhet lejuar qe temperatura e procesorit te shkoje ne nivele kritike(ngjyre e kuqe ne programin qe monitorizon temperaturat.Duhet pastruar mire hitsinku nen ventilator nga pluhurat qe ndikon ne uljen e nxehtesise.Duhet menduar te blehet nje ventilator me diameter me te madh qe mund te beje ftohje me te mire.Psh nqs ventilatori qe ke mbi mbi madherbord eshte 9 cm diameter shiko per ndonje ventilator te ri me diameter 12 cm.Kerko ne dyqan per paste termale(arctic silver), nje lloj paste qe aplikohet si shtrese e holle mbi procesor.Siper montohet hitsinku.Kjo ben qe nxehtesia te largohet me shpejt nga procesori.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 01-09-2007 mė 10:48

  3. #1323
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Shiko, edhe garfik karta nese nuk eshte mire e futur ne pci interface shkakton problem gjate startimit te pc dhe jep sinjale qe jane te ndryshem nga prodhuesit e motherbordit.

    Shiko kur te startosh pc shtype tasten pause dhe e shikon se qfar prodhuesi e ki biosin dhe versionin.

    per sinjalet shiko kete link http://www.administrator.de/BIOS_Beep-Codes.html
    JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

  4. #1324
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Si“mbas asj qe thua ti per sinjalein mund te jet

    AMI-Bios:
    1 Bep e gjate dhe 1 bep e shkurter motherboard
    1 e gjate dhe 2 te shkurtera Grafikkartela
    1 e gjate dhe 3 te shkurtera extended memory failure
    2 gjate, 2shkurt Videofailure
    3 shkurt, 3 gjate, 3 shkurt RAM defekt

    por shiko qfare prodhuesi e ki biosin dhe mundesh em mir ta caktosh edhe diagnozen mua ma merr menja se biosi yte duhte te jete AWARD ne baze te asaj qe thua.
    JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

  5. #1325
    i/e regjistruar Maska e eno84
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Postime
    190
    Citim Postuar mė parė nga dardani8
    Si“mbas asj qe thua ti per sinjalein mund te jet

    AMI-Bios:
    1 Bep e gjate dhe 1 bep e shkurter motherboard
    1 e gjate dhe 2 te shkurtera Grafikkartela
    1 e gjate dhe 3 te shkurtera extended memory failure
    2 gjate, 2shkurt Videofailure
    3 shkurt, 3 gjate, 3 shkurt RAM defekt

    por shiko qfare prodhuesi e ki biosin dhe mundesh em mir ta caktosh edhe diagnozen mua ma merr menja se biosi yte duhte te jete AWARD ne baze te asaj qe thua.

    dardan, se mbase spo kuptohemi. nuk eshte sinjali qe vjn nga artopalanti i vogel ne brendesi te PC. ky sinjal qe po me heq trurin eshte qindra here me i holle se ai. une e pastorva dhe procesorin nga pluhuri (ftohsin me sakte) dhe tani po e ben me rralle ate sinjal, por ai vazhdon te jete. Persa i perket kartes grafike ajo eshte montuar qekur eshte blere dhe nuk ka levizur nga vendi i saj ndonjehere, kam 6 muaj qe e kam blere kete PC)

    kjo eshte jashte temes persa i perket kartes grafike qe kam ajo eshte 256 MB jo 128 sepse eshte eshkruar mbi te dhe nuk eshte turbo cache qe te shkoje nga 128 ne 256 mb

  6. #1326
    i/e regjistruar Maska e Cim Tironsi
    Anėtarėsuar
    23-05-2003
    Postime
    164
    Gjeja me e thjeshte qe te besh eshte te nderrosh PSU (zhurma mund te vije nga nje kondesator i demtuar i PSU)

    Lexo artikullin e meposhtem:

    http://ezinearticles.com/?Power-Supp...ions&id=160821
    Le opinioni sono come le palle: ognuno ha le sue

  7. #1327
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-07-2007
    Postime
    13

    Internet Explorer punon shumė ngadalė, bllokohet

    Kam problem me Internet Explorer shum rrall here mund ta hap me shum bllokesa ndonjeher nuk mund te kyqem ne asnje faqe.
    Nese mundeni te me ndihmoni!
    Pres pergjigjje.

  8. #1328
    Po me ndryshu browser ca ndodh?

    Provo Opera ose Firefox se jane me praktike e me me pak probleme!

  9. #1329
    Edhe un se kam qejf fare IE , 100 here me mire MOxilla.
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  10. #1330
    Mozilla eshte shume e mire,dhe me i shpejte.

  11. #1331
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Po pati infeksion ne windows nga spyware/trojane/viruse,perdor cfaredo lloj browser perseri do kesh bllokime,reklama,ngecje te miut.
    Duhet pare per ndonje infeksion,ose problem me ndonje drajver.

  12. #1332
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-08-2005
    Postime
    24

    Kompjuteri bllokohet kur lidhem nė rrjet

    Pershendetje

    Kam nje problem me kompjuter kur e futi kabllen e rrjetin, kompjuteri bllokohet, ky kompjuter eshte i lidhur ne rrjet, nese e heq kabllen dhe e ristarton kpmjuterin pnon normal, nese ke nevoj te shfrytezosh resurset e rrjetit dhe vendos kabllen ne priz brenda disa sekondave te bllokohet kompjuteri. Per sqarim komjuteri eshte Pentium 4, Windows XP service pack 2, kete problem e ka patur me pare kur ke shfletuar ne internet, por tani eshte shfaqur si te lidhesh ne rrjet dhe ka ardhur menjehere pasi ia kam deinstaluar antivrusin Mcafe qe ka qene console dhe kam dashur t'ia instaloj Sophos po ashtu prej serverit, mirepo sophosin nuk kam mundur t'ia instaloj, dhe sa here te ndezet kompjuteri shfaqet Windows instaler qe mundohet me instalur Sophosin por kote. Kam provuar ta formatizoj dhe instaloj por gjate instalimit te fajllave te nevojshem qe ne fillim ai bllokohet.
    Kam provuar t'ia vendos tjeter harddisk por kote eshte prape njejte, ia kam hequr kartelen e rrjetit i njejti avaz vazhdon.

    Nese dikush mund te me ofroj ndonje informate se si te veproj ne kete rast do ti ishta shume mirenjohes.

    Iu falenderoj paraprakisht.

  13. #1333
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    provo ta fshish service pack 2

  14. #1334
    i/e regjistruar Maska e dardanii
    Anėtarėsuar
    17-02-2007
    Postime
    209
    1. Sigurohu qe kablla e rrjetit te esht e lidhur mir aty ket konektoret , se ti po tregon qe si po fut kabllen e rrjetit kompjuteri bllokohet sigurohu ne fillim qe kablla e rrjetit te jet lidhur siq duhet ose merr ndonje kabull tjter dhe provo .

    2.Provo te hiqesh karten e rrjetit dhe fillo me formatizim te plot dhe me instalim te windowsit , pasi te mbaroj e ter puna me instalimin e windowsit ( mos instalo antivirus ose ndonje gje te till derisa te testojshe punen e kompjuterit ) kontrollo se a po bllokohet kompjuteri , dhe tani fut karten e rrjetit dhe shiqo se a osht zgjidhur problemi .

    3. Merr karten e rrjetit qe e ke ne kompjuter tend dhe vendose ne ndonje kompjuter tjerter dhe testo se a po bllokohet kompjuteri tjeter ne te njejten menyr si kompjuteri yt.

    4. Ndrro portin e Kartes se rrjetit vendose ne nje port tjter aty afer.

    5 .Ndodh qe karta e rrjeti ka filluar te prishet edhe gjithmon te krijon probleme ne kompjuter , merri kto pika qe ti kshillova un dhe zbatoj dhe na trego rezultatet

    Nese prap ke probleme na trego
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardanii : 27-09-2007 mė 05:18

  15. #1335
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Lexo temėn Mė bllokohet kompjuteri nė punė e sipėr dhe temat e tjerė tė lidhura nė tė.

    A ndodh ky problem nė gjendjen e sigurtė (safe mode)? Nėse nuk ndodh, atėherė do jetė faji i ndonjė prej programeve tė instaluar.

    Bllokohet plotėsisht kompjuteri, apo ngadalėsohet shumė? Ēbllokohet vetė apo duhet ta rinisėsh?

    Shiko ditarin e ngjarjeve (start > run > eventvwr) pėr ndonjė shėnim gjatė kohės qė bllokohet kompjuteri.

    Hap manaxherin e detyrave (task manager) nė kohėn qė bllokohet, ose para se tė bllokohet kompjuteri dhe shiko programet e aktivizuar nė tabelėn e proceseve. Renditi sipas hapėsirės sė memorjes ose punės sė procesorit (cpu) pėr tė parė cili proces ėshtė mė aktiv.
    Edi

  16. #1336
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-08-2005
    Postime
    24
    Citim Postuar mė parė nga edspace Lexo Postimin
    Lexo temėn Mė bllokohet kompjuteri nė punė e sipėr dhe temat e tjerė tė lidhura nė tė.

    A ndodh ky problem nė gjendjen e sigurtė (safe mode)? Nėse nuk ndodh, atėherė do jetė faji i ndonjė prej programeve tė instaluar.

    Bllokohet plotėsisht kompjuteri, apo ngadalėsohet shumė? Ēbllokohet vetė apo duhet ta rinisėsh?

    Shiko ditarin e ngjarjeve (start > run > eventvwr) pėr ndonjė shėnim gjatė kohės qė bllokohet kompjuteri.

    Hap manaxherin e detyrave (task manager) nė kohėn qė bllokohet, ose para se tė bllokohet kompjuteri dhe shiko programet e aktivizuar nė tabelėn e proceseve. Renditi sipas hapėsirės sė memorjes ose punės sė procesorit (cpu) pėr tė parė cili proces ėshtė mė aktiv.
    Disa opcione i kam provuar te cilat po i ceke Dardani, bile e kam provuar edhe me nje harddisk tjeter dhe problemi eshte i njejte instalimi ndalen gjate copjimit te fajllave dhe mbetet aty.
    I kam vendosur hardiskin e je kompjuteri tjeter qe eshte i njejte me te dhe ka konfigurim hardverik te njejte dhe ndodhe e njejta gje, gje qe mund te dergon ne perfundimin se problemi eshte tek hardveri nese nuk gabohem. Dua ta cek edhe nje detal ketu, qe njeri mbajtes i ftohesit (cooler) te procesorit i eshte demtuar dhe nuk mundet te regullohet, qe do te thote se cooleri i procesoritn nuk eshte i shternguar mire mbi procesor.
    Dua ta sqaroj edhe nje gje, qe kompjuteri me bllokohet pasi qe hapet dhe shfaqen ikonat, dhe derisa te hysh ne nje folder dhe e hape nje dokument per te punuar kompjuteri bllokohet, dhe nuk mundesh asgje te besh, as me maus e as me tastature, dhe nuk funksionon asgje, dhe nuk mund ta perdoresh as tastet Ctl+Alt+Delete.
    Nje variant e perdora qe e ka ceke edi, safe mode with networking dhe nuk bllokohet por si te fillosh te shfletosh ne internet shume shpejt bllokohet pasi te fillosh te hysh neper menyte e nje faqe interneti, dhe mund te ristartosh vetem permes butonit te ristartimit.
    Dua ta sqaroj edhe nje gje qe ne listen e programeve te instaluara gjenden edhe sophos antivirus me remote dhe autoupdate si te instaluara ndersa ne folderin program files nuk ekziston folderi i sophos anitvirus, nese tenton ta deinstalosh nga ad dhe remove program nuk mundesh se shfaqet nje porosi qe ke probleme me Windows Instaler, servisi i Windows instalerit eshte ne rregul i leshuar, programet tjera mundesh t'i deinstalosh.

    Iu falenderoj per mirekuptim

  17. #1337
    i/e regjistruar Maska e pellumbi
    Anėtarėsuar
    30-04-2005
    Postime
    320
    Nuk di se cfare lloj programesh ke te instaluara ne comp, por di se dhe ai cooleri i procesorit te veshtireson shume dhe te ndalon compiuteritn, me ka ndodh dhe mua nje gje e tille me nje comp qe kam tek pune Fujitu siemesn dhe kam modifikuar nje te dyte pasi ai i ka me tuba vaji. dhe tani me punon per mrekulli.
    Sa per te hequr ate programin, provo me nje program "your uninstaller" gjeje dhe instaloje, nuk e di se sa mundesh pasi compiuteri u bllokoka.
    Nese ajo qe do te thuash nuk eshte me e mire se heshtja atehere me mire hesht.

  18. #1338
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Une te kisha keshilluar mos ta fshij service Pack 2 se simbas te gjtiha gjasav windows do te demtohet.
    JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

  19. #1339
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Donlir

    Ti vet e ke cek zgjedhjen e problemit.Pra problemi yte eshte tek ftohtesi i procesorit.
    Ndrroje apo bleje nje tjeter ftohes dhe besoj se pc jote nuk do te bllokohet.

    edhe nje gje mbi instalimin e antivirusit nepermjet rrjetit.
    te kisha keshilluar se pari ngarkoje setupin e antivirusit ne pc tende dhe me pastaj kliko mbi te per ta instaluar.
    JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

  20. #1340

    Problem me lap top IBM

    E kam nji lap top IBM, Pentium 3, XP Pro.

    Lap topi nuk starton fare, nuk jep asnje shenje ndezje!!! A din dikush cfar mund te kete?? Nuke di a mundt te jete software ose hardware.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 30-09-2007 mė 18:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •