Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet të korrigjohet historia shqiptare, sipas kërkesave të Republikës së Turqisë?

Votues
291. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • PO

    55 18.90%
  • JO

    236 81.10%
Faqja 0 prej 52 FillimFillim 121050 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1037
  1. #-19

    A duhet të korrigjohet historia shqiptare sipas kërkesave të Republikës së Turqisë?

    A duhet të korrigjohet historia shqiptare, sipas kërkesave të Republikës së Turqisë?
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  2. #-18
    Asesi nuk duhet ndryshuar Historia Jone Kombetare - Iliro Shqiptare per hater te askujt, e me se paku per hater te Turqiese. Sepse kete gjendje qe kemi e kemi mu bash nga okupimi Turko-Otoman. Kerkesa e Turqise per ta ndryshuar Historine Tone Kombetare nuk eshte asgje tjeter vecse tentim te shtrembimit te Ceshtjes tone Kombetare ende te pazgjedhur.
    Natyrisht se kerkesa te tilla jo vetem nga Turqia, por vendet tjera vijne pikerisht kur ne krye te Shteteve tona Kosove, Shqiperi e Iliride kemi politikane te shantazhuar, korruptuar, te cilet fare nuk ju intereson Populli, Shteti e Kombi por vetem ju Interson se si ta vjedhin Popullin Shtetin e Kombin.

    Kjo eshte edhe nje arsye shume e carte dhe shume e forte qe Shqiptareve perpos Bashkimit Kombetar, asgje tjeter nuk funksionon me.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  3. #-17
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Hell noooooo. Pak na shkatrruan keta tani kerkojne edhe korigjime.
    I LOVE GOD

    j&g

  4. #-16
    I larguar Maska e Enkeleu
    Anëtarësuar
    07-12-2005
    Vendndodhja
    Prane detit i pa lare, prane drites i pa pare, prane sofres i pa ngrene, prane dijes i pa nxene...
    Postime
    4,298
    Në fakt duhet kërkuar dëmshpërblim nga ata ,për 5 shekuj robëri ...!
    I lumtur është ai që nuk shpreson në asgjë, sepse nuk zhgënjehet asnjëherë...!

  5. #-15
    i/e regjistruar Maska e kriko-38
    Anëtarësuar
    01-08-2010
    Vendndodhja
    ketu afer
    Postime
    687
    Jo,pse ne te ndryshojm historin sa her qe kerkojn turqit apo greket,dicka qe ka ndodhur nuk mund te ndrishohet sa her qe kan qejf Turqit e as te korigjosh...JOOO

  6. #-14
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Duhet te korrigjohet,me shume te shkruhet per gjergj kastriotin,i cili e luftoi depertimin islam ne evrop per ket nuk shkruhet nuk e kuptoi perse

  7. #-13
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Une votova JO ndryshimit. Mirepo ne nuk duhet te themi symbyllur qe "nuk i ndryshojme librat e historise", ne duhet e jemi te bindur se historia eshte e shkruar drejt sa i perket luftes se gjate me Turqit. Une nuk jam historian, mirepo mendoj qe historia sa i perket luftes me Turqit eshte e shkruar drejt.
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  8. #-12
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    omg tani te shikojm turqit e forumit te thon dicka reth ksaj historie
    p/s historin e shqiptarit e ndron vet shqiptari nese don jo turqit pff
    Partizoni

  9. #-11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga ARIANI_TB Lexo Postimin
    A duhet të korrigjohet historia shqiptare, sipas kërkesave të Republikës së Turqisë?
    Pershendetje Arianit
    Te pergzoi per temen dhe per gjitha temat qe ju i hapni.Edhe pse shpesh ate qe kom dashur ta them e keni then dhe raste edhe nga forumistet qe i kan then(shkruajtur) te admiroj per punen qe ben dhe per shqiptarizmen tuaj ne venat e gjakut..Do benit mir te na sillni informacion se nga na doli ky qendrim i Babes Mret.
    E paska pa se 500 vjet na e ka kajt .a.en e tani qfar do Gjihani turk.
    Mos deshiron ato 6 milion shqiptar te i ri atdhesoi ne krahinat e Timokut e te Nishit e gjer ne Beugrad.
    Apo mose edhe me tutje na shiqon me hile sa edhe Millosh Kopiliqin e ben serb te mos i lendoi vllazrit musliman haki qkat per te mos ua lenduar vllazrin, heë....
    Apo ndoshta e ka edhe serjozisht qe edhe nji her ti kthej autonomin sangjaqeve si te Shkupit e te Jani Pazarit e te na hap mejtepe sikur tani qe po hapen per dit kolegja e kalejeca te gjitha shkollave veq te asaj qe frymon shqip, pak.
    Nejse une kerkoj falje se nga nji her edhe nxitohem se me qarkullo gjaku si ne teposhtze e i them te mesmet ne fillim dhe te paren ne fund.Pra Turkie vertet te na e kthesh borgjin qe na mbete ku na lere te na masakrojn serbet kure ishim vertet te lodhur ne luft me ty,sdo beje keq pore ksaj radhe neve te na kesh argat pa hile rizainilah.
    Gyzel gyzel po shkelqe agimi i ardhmeris son dhasht i madhi Zot.
    Mendja me vajti se njerriu kure pendohet nga puna e keqe ndoshta kthehet per se mbari ,mendova ne miletin turk eshedybila.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ganimet : 19-08-2011 më 15:43

  10. #-10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Gogi Lexo Postimin
    Une votova JO ndryshimit. Mirepo ne nuk duhet te themi symbyllur qe "nuk i ndryshojme librat e historise", ne duhet e jemi te bindur se historia eshte e shkruar drejt sa i perket luftes se gjate me Turqit. Une nuk jam historian, mirepo mendoj qe historia sa i perket luftes me Turqit eshte e shkruar drejt.
    Mer mik mos mat me pash tendin gjithmon.Me esht betu gjyshi im ne tok e ne qiell se Dielli me nuk ka me ngro ket tok si ne kohen e babes mret,ska me shi vetem naten me ujit token tone Allahu ,ska me shendrit hana si dikur.E kure e pyeta gjysh ma kadal ma sqaro pak ..me tha mor bir si femij kure isha ,atje ne rreze te zabelit shkoja dit e nat ,mjes e mes nat tani mer bir prej Radenku as me kqyr anej spo guxoi.
    I ka pas do tmira edhe turku qebesa po spo ja dim sikur tani (nates) edhe NATO-s

  11. #-9
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga ARIANI_TB Lexo Postimin
    A duhet të korrigjohet historia shqiptare, sipas kërkesave të Republikës së Turqisë?
    Arian, s'kerkoi njeri korigjim te historise. Ministri Omer Dincer kerkoi largimin e atyre paragrafeve qe permbajne fyerje per Turqine.
    Fundja ku na cojne fyerjet? Cka perfitojme prej tyre?

    Keto dekadat e fundit jane krijuar rethana te reja ne konjukturat politike boterore, andaj te jetuarit me mendesine e te kaluares, do t'na le gjithmone te fundit ne Europe, sic e kemi zakon me mbete ne fund te pusit dhe gjithmone per fajin tone.
    Dhe ne kete kontekst ne nuk kemi lluksin te mbajme ne jete gericjet me nje fuqi sic eshte Turqia, sepse ata qe do te humbin me se tepermi jemi vete ne.
    I feel Kosovereign!

  12. #-8
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Kjo qe po ndodhe per korigjimin e Historis eshte Masakra e trete qe i behet Shqiptarve .Per Pesçinde vjete na masakruan ne token tone ne shtepin tone e masakruane kulturen e shkatrruane çdo gje qe ka qene ILIRO-DARDANE dhe prape tashe done ta Masakrojne edhe Historin E kesaji i thone nje shtet qe synone ta sulmoj historin ai shtet done te elemimoj si shqipetar .Duhet t'ua tregoje bishave te turqis fashiste se kjo toke eshte toke e Gjergj Kastriotit toke e ARBERIT
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  13. #-7
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Kta duan te na lejne pa breke se armet na i morren.Jo per turkun po as me Ameriken se nderroja,dreqi ta haja eshte e vetmja gje qe na mban te gjalle si popull.Kush nuk e pelqen historine le te thej qafen
    Të gjitha gjërat që ne shohim apo duken, janë vetëm një ëndërr brenda një ëndrre

  14. #-6
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Nuk e di a e ka percjellur dikush intervisten e nje hitoriani ne lajmet e RTK-se.
    Ai ishte i habitur se si ministri kosovar pergjigjet dhe thote se do ket permiresime te historis. Historiani thot se kjo pune i perket akademis se shkencave-historis se kosoves dhe jo ministrit kosovar. Po ashtu ishte kunder ndryshimeve. Citoj disa here se turqit kan ardhur si pushtues.

    Une habitem me qendrimet e kosove ndaj turqis. Para pak kohesh festohej sulltan murati (pushtues dhe vrases i shqiptarve), sot kerkohet ndryshim i historis, hapja e universitetit turk.
    Po na kthehen turqit prap, por me nje pushtim te "deshiruar" nga pushteti dhe politikanet tane!
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  15. #-5
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Do te me interesonte shume ta lexoja nje liber historik te Turqise, sidomos per periudhen e sundimit Osman ne keto ane.

  16. #-4
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Arian, s'kerkoi njeri korigjim te historise. Ministri Omer Dincer kerkoi largimin e atyre paragrafeve qe permbajne fyerje per Turqine.
    Fundja ku na cojne fyerjet? Cka perfitojme prej tyre?

    Keto dekadat e fundit jane krijuar rethana te reja ne konjukturat politike boterore, andaj te jetuarit me mendesine e te kaluares, do t'na le gjithmone te fundit ne Europe, sic e kemi zakon me mbete ne fund te pusit dhe gjithmone per fajin tone.
    Dhe ne kete kontekst ne nuk kemi lluksin te mbajme ne jete gericjet me nje fuqi sic eshte Turqia, sepse ata qe do te humbin me se tepermi jemi vete ne.
    Që ta kuptojmë më mirë këndvështrimin turk mund të na sqarosh cilat janë fyerjet ndaj kombit turk?

    Kemi Gjergjin, kemi sulltan Mehmetin, kemi kryengritësit shqiptarë, kemi shtypjet e kryengritjeve, kemi masakrën e Manastirit, kemi shkollat turke, greke, serbe e bullgare dhe asnjë shkollë shqipe. Në fund kemi aktin e Pavarësisë.

    Cila nga këto fakte historike është fyese për byrazerin turk?
    -

  17. #-3
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Duhet te shkarkohet menjehere "Ministri i Kosoves", i cili dje se bashku me Turqit kerkonte ndryshimin e historise ne favor te Turqise!

    Pershendetje

  18. #-2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-09-2009
    Postime
    26

    Vellazria shekullore nuk harrohet lehte

    Vetem lansimi i kesaj teze(zeze) eshte turpi i atyre qe veten e mashtrojne me nji ,,shqiptarizem,, te rrejshem.

  19. #-1
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    kush jan ata 5 veta qe than PO?
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  20. #0
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Arian, s'kerkoi njeri korigjim te historise. Ministri Omer Dincer kerkoi largimin e atyre paragrafeve qe permbajne fyerje per Turqine.
    Fundja ku na cojne fyerjet? Cka perfitojme prej tyre?

    Keto dekadat e fundit jane krijuar rethana te reja ne konjukturat politike boterore, andaj te jetuarit me mendesine e te kaluares, do t'na le gjithmone te fundit ne Europe, sic e kemi zakon me mbete ne fund te pusit dhe gjithmone per fajin tone.
    Dhe ne kete kontekst ne nuk kemi lluksin te mbajme ne jete gericjet me nje fuqi sic eshte Turqia, sepse ata qe do te humbin me se tepermi jemi vete ne.
    Dmth, ti zhveshim pantollat, dhe ti thojm turkut "jepi gaz"?!
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

Faqja 0 prej 52 FillimFillim 121050 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •