Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nuk dua te debatoj me asnje, thjeshte shtrova nje problem qe po prek shoqerin shqiptare cdo dite dhe po rrezikojne jeten nga keta mjeke te papergjegjshem. Mjeku qe me kuroji per gur ne veshka ishte Dr Musa Shkjau ne Durres, i cili pas nje kuroje me gjjilpera per thermimin e gurit, tha qe guri te ka dale ne rruge urinale, por gjat daljes ka krijuar infeksion urinar ( Mjeket e Pavias me vertetuan te kunderten me ane te ekografise duke me demostruar calcoli renali 7 milimetri dhe duke me kuruar brenda ne me pak se dy jave) me percolli tek Dr urolog Prokop Lala me eksperjenc mbi 30 vjet dhe ky me kerkoji qe te beja mbjellje te urines dhe spermes, pas perfundimit te analizave Prokopi me plotesoji nje kuro qe sipas tije do zgjaste 3 here nga 10 dite dhe do me kushtonte cdo mjekim nga70.000 leke dhe do zhdukte infeksionin, por problemi qendronte qe une dhimbjet nuk i kisha nga
  infeksioni por ngaqe guri dilte nga veshkat dhe rreshqiste ne kanalin urinar.

  Tani ato znj me siper thane qe mjekimi qe me kan dhene mjeket e Pavias eshte i gabuar, une per momentin kam bere ekografi dhe kontroll riperserites dhe jam shkelqyeshem. Mjekimi qe mora ne shqiperi jo vetem qe nuk me sheroji, por nuk kisha nevoje as te haja, pasi hapat qe merja cdo vakt plotesonin plot nje grusht 8 kokrra me antibjotike dhe ku e di une se cfare tjeter , nderkohe qe mjekimi qe me dhane mjeket e Pavijas ishte dy hapa ne darke pas buke dhe nuk kisha as emoragji dhe as nje shqetesim ne stomak. Kush nuk di per keto dy ilace te kerkoje ne web dhe do shohe funksionin e tyre qe ndimon per shtimin e presionit te urines dhe zmadhimin e kanalit urinal plus goditjen e gurit dhe dergimin e tije ne kanal urinare dhe per pasoj nxjerrjen e tije te vazhdueshme gjat dy javeve , gje qe ndijehet dhe gjat urinimit

  Kujt ti djegi le ta mbaje, kot nuk rrihen dhe vriten mjeket ne shqiperi.

  Pershendetje dhe sherim te shpejte te gjithe atyre qe vuajn nga kjo semundje dhe semundje te tjera.
  Jo jo mos ki frike se nuk zihemi))
  Por keta kasape doktore qe permend,jo 30 vjet po dhe 300 vjet eksperience te kene prape ata do te jene,sepse jane kavie te ATROFIZUARA.
  Qe rrihen ose vriten doktoret kasape,ne fakt eshte nje gabim,dhe pse shumica e MERITOJNE PLOTESISHT,sepse deri tani pame vetem nje ane te mjekesise,ate te EKSPERIENCES qe eshte 0+,ana tjeter eshte MEDIKAMENTET ose APARATURAT,pra kur QSUT nuk ka ilace elementare mos merr me mend spitalet e tjerat.
  Aparaturat,ka,kane hyre po shume shpejt kane dale jashte perdorimit,sepse nje POLIC qe eshte PENTIUM 1,nuk mund te perballoje programin nje PENTIUM 4+.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  [QUOTE=Alti Elezi;3179914]
  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  ser Yes ser!

  ta kesh te qart dicka.mjekesia nuk eshte matematike,kshu qe asnjehere nuk mund te besh llogarit paraprake.

  reagimi im ishte ngusht lidhur me pjesen ku djal thot se u sherova,qe dyshoi shuum,sepse arsyeja pse eshte formuar guri nuk eshte larguar.
  Tani ka mjeke shum te dobet dhe ne Shqiperi edhe ne Kosove,por ka edhe mjek shum te forte si ne Shqiperi edhe ne Kosove si ne gjdo vend tjeter.
  Me nje mjek nuk identifikohet medicina e nje vendi!
  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  Po vertet mjekesia nuk eshte Matematike,por pergjihesisht ose fatekeqesisht ne 90 % te saj ka te beje me numra!?Pra kjo teoria jote bie poshte.
  Pastaj se si formihet guri ne veshka ose ne Temth,per te te sqaruar dicka TY,gjithe zona e Ballkanit,eshte zone me perqindje te madhe GELQERORE,dhe me perqindjen me te madhe te gureve ne Veshka dhe TEMTH,kjo ishte mjekesore!
  Ndersa i perket hapesit t e temes,Mjeket ne Shqiperi,SHUMICA,kane mbaruar Shkollen ne vitet 1960-1980,dhe gjate kesaj kohe ata nuk kane mbrojtur,studiuar,botuar asgje,as edhe nje DESERTACION,pra shkurt shqiptaret mjekohen si ne vitet 60-80,pra si ne INDI ose AFGANISTAN,shtoji dhe kesaj Idiotizmin shpirteror,material ect.
  po citoi nje profesor te nderuar te Internos (semundjeve te mbrendeshme)

  Mbani mend studenta,secili njeri eshte Interno ne vete,ta marrim shembull Gripin ,inflamacionin me te thjesht,te personi qe ka imunitet te mire,do kaloi me nje sekret te holle hundor dhe me nja 2-3 teshtitje,ndersa te personat me imunitet te dobesuar do mund te komplikohet me pneumoni,ne te dy rastet dg.fillestare do duhet ta vendosim Status Griposus


  ja ky eshte shembull inustrues pse medicina nuk eshte matematike ,sepse organizmat e ndryshem reagojn ndryshe ne te njejten patologji

  ke te drejt per rastet e shumta te prezences se gurve ne veshka dhe temth,por pa qellimin te humb kurajon pacientit qe sipas tij paska hudh guret,nuk mundet te quhet plotesisht i sheruar,sepse do i paraqiten prap.

  edhe dicka,ne tubimet internationale qe mbahen te shpeshta neper bote,kam nje lajme te pozitiv per ty dhe te tjeret,mjeket tone aspak nuk jane me mbrapa me shkenc se mjeket boteror,poor mund te thuash se diagnostiken e kan me te dobet per shkak te mundesive materiale asigje me shum.

  Rastet sporadike te keqperdorimit te detyres ka kudo,por pasi nuk jeni te kyqur direkt ne medicine,njerzit kan prirje te fixohen vetem te deshtimet,ndersa me mijra raste qe kalojn per mrekulli asnje nuk permend.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  [QUOTE=teta;3179962]
  Citim Postuar mė parė nga Alti Elezi Lexo Postimin
  [B][U]

  po citoi nje profesor te nderuar te Internos (semundjeve te mbrendeshme)

  Mbani mend studenta,secili njeri eshte Interno ne vete,ta marrim shembull Gripin ,inflamacionin me te thjesht,te personi qe ka imunitet te mire,do kaloi me nje sekret te holle hundor dhe me nja 2-3 teshtitje,ndersa te personat me imunitet te dobesuar do mund te komplikohet me pneumoni,ne te dy rastet dg.fillestare do duhet ta vendosim Status Griposus


  ja ky eshte shembull inustrues pse medicina nuk eshte matematike ,sepse organizmat e ndryshem reagojn ndryshe ne te njejten patologji

  ke te drejt per rastet e shumta te prezences se gurve ne veshka dhe temth,por pa qellimin te humb kurajon pacientit qe sipas tij paska hudh guret,nuk mundet te quhet plotesisht i sheruar,sepse do i paraqiten prap.

  edhe dicka,ne tubimet internationale qe mbahen te shpeshta neper bote,kam nje lajme te pozitiv per ty dhe te tjeret,mjeket tone aspak nuk jane me mbrapa me shkenc se mjeket boteror,poor mund te thuash se diagnostiken e kan me te dobet per shkak te mundesive materiale asigje me shum.

  Rastet sporadike te keqperdorimit te detyres ka kudo,por pasi nuk jeni te kyqur direkt ne medicine,njerzit kan prirje te fixohen vetem te deshtimet,ndersa me mijra raste qe kalojn per mrekulli asnje nuk permend.
  Po,dhe mua me behet qejfi qe me ne fund ne 2011 mjeket shqiptare amarrin pjese neper tubimet mjekesore ne Bote,ky eshte nje sukses Momental,sepse praktika eshte ajo qe nxjerr ne pah NJOHURITE,dhe EKSPERIENCEN,pra ne kohen e xhaxhit thuhej,TEORI-PRAKTIKE,pa njeren as tjetra ska vlere.
  Vertet njerez te ndryshem reagojne ndryshe,ndaj nje PATOLOGJIE,te njejte,per ne perberje ka perseri numra,2-3 teshtitje,numri i rruazave te bardhe dhe te kuqe,........ect
  PRA,Ndersa persa i perket Matematikes,apo NUMRAVE,me vjen keq po ngul kembe qe Mjeksi,njohuri,pa NUMEREOLOGJI nuk KA!?

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  tani po deshe te ta beje qefin ok,ama numrat me se shumti i perdorim kur bejme statsitika te patologjive dhe ne baze te rrezulltateve ne kolegjium vendoset se cilen qasje do e aplikojm.

  Secili fakultet medicine ka te ashtuquajturen" Shkolla e Prishtines",apo "shkolla e Tiranes "dhe ne baze te ketyre statistikave qe fitohen me experienc gjate trajtimit te pacientve aplikohet ajo qasje.

  Edhe pse qasjet jane te ndryshme siq jane edhe shkollat e ndryshme,asnje nuk mund te quhet e gabuar,sepse eshte e bazuar ne experiecat e fituara.

  Tani nese e ke fjalen per numrat gjate leximit te analizave te gjakut,kjo eshte e pakuptimt te thuhet,sepse ajo eshte e ditur.  ne nje tubim ne austri,del nje mjek afrikan dhe thot se plaget i sherojn me mjalt,dhe se mbajtjen drejt te ashtit te hundes ne fazen postoperative e bejn me flet te filmit te rentgenit.
  Edhe pse kishin kushtet mizerje ne medicin,statistikat e tyre nuk ishin mbrapa tjerve
  te quhet medicin e gabuar kjo? ti themi te mos punojn fare se nuk keni kushtet si ne amerike?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 15-08-2011 mė 16:41

 5. #25
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Teta, nese di gje. Para vitit te ri degjova lajmet qe do implementoheshe provim shteteror per te gjithe mjeket ne shqiperi. Edhe ato qe jane ne profesion, jo vetem studentat. U miratua ligji?

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  ne ne Prishtin e kemi te obliguar provimin shtetror,mua me eshte dashur te shkoi ne Beograd per te,sepse pak para lufte edhe per Kosoven atje mbahej provimi
  plus provimit shtetror duhet experienc stazhi ne specialitete 1 vite,dmth e obliguar kjo,eh pastaja ne baze te ketyre shkollave qe permenda athere mvaret sa e bejn te obliguar te punohet si mjek i pergjitheshem 2-3 vj,e pastaja te fitosh te drejten te konkurosh per specializim

 7. #27
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ahh ok. Te kuptova sesi funksionon ne Kosove. Tek lajmet qe pashe per Shqiperine nuk e specifikuan per cfare provimi beheshe fjala. Nejse, Flm.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Para 1 viti kam vuajtur nga guri ne veshka dhe ju drejtova nje mjeku ne durres per kurim, pas ekografise dhe konstatimit te gurit ne veshka prej 7 milimetrash, fillova te merrja gjilpera per shperberjen e tije, pas nje kuroje prej 10 ditesh shkova te beja kontrollin tjeter pasi dhimbjet me kishin kaluar ne fshikez urinale. Mjeku me tha qe guri te eshte shkrire dhe nuk e ke me, por te eshte krijuar nje infeksion urinal dhe per kete gje duhet ti drejtohesh urologut.

  Vajta te urologu dhe pasi me beri nje kontroll vetem me dore , me plotesoj nje recete te majme me rreth 70.000 lek ilace per 10 dite dhe me tha qe kete kuro do ta vazhdojme per nje muaj duke i ndare nga 10 dite mjekimet. mbaroj muaji dhe dhimbjet vazhdonin. Kjo gje vazhdoj per rreth 7 muaj dhe jo nje muaj, sa te nje mjek dhe sa te nje tjeter qe gjoja eshte me i mire. Nuk munda me dhe u detyrova te vije ne itali dhe konkretisht ne Pavia. Pas nje vizite te urologu ne spital ai konstatoji qe une kisha akoma gurin prej 7 mil ne veshka dhe me nje kuro hapash prej 15 ditesh une tashme jam sheruar plotesisht.

  Deri kure keta mjek te papergjegjshem do vazhdojne te marin ne dore jeten e pacienteve ? Kam degjuar se ne shqiperi kan humbur dhe jeten per fajin e mjekeve ( Jo se nuk kan paguar ) Por se nuk kan ditur se cfar ka pacienti. Kur apo kush duhet te bej dicka qe keto mjeke te jene me te pergjegjshem per jeten e pacjenteve ....
  ne radh te par po sju dhe pare ti atyre ja fusin nje recete kot ata, ne radh te dyt edhe sikur ti japesh pare mjekeve ne shqiperi, prap ja fusin kot se pjesa me e madhe e kan marr shkollen me pare, ne radhe te tret e ke nje doktor ketu ne forum qe e ve doktor per pordh me shum se per doktor sja thot ai. dhe e fundit mos spreso nga mjeket shqiptar. po spati qeveri ska mjeksi

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  tani po deshe te ta beje qefin ok,ama numrat me se shumti i perdorim kur bejme statsitika te patologjive dhe ne baze te rrezulltateve ne kolegjium vendoset se cilen qasje do e aplikojm.

  Secili fakultet medicine ka te ashtuquajturen" Shkolla e Prishtines",apo "shkolla e Tiranes "dhe ne baze te ketyre statistikave qe fitohen me experienc gjate trajtimit te pacientve aplikohet ajo qasje.

  Edhe pse qasjet jane te ndryshme siq jane edhe shkollat e ndryshme,asnje nuk mund te quhet e gabuar,sepse eshte e bazuar ne experiecat e fituara.

  Tani nese e ke fjalen per numrat gjate leximit te analizave te gjakut,kjo eshte e pakuptimt te thuhet,sepse ajo eshte e ditur.  ne nje tubim ne austri,del nje mjek afrikan dhe thot se plaget i sherojn me mjalt,dhe se mbajtjen drejt te ashtit te hundes ne fazen postoperative e bejn me flet te filmit te rentgenit.
  Edhe pse kishin kushtet mizerje ne medicin,statistikat e tyre nuk ishin mbrapa tjerve
  te quhet medicin e gabuar kjo? ti themi te mos punojn fare se nuk keni kushtet si ne amerike?
  Epo faleminderit,qe me dhe te drejte,ca te them me une.
  Po e kishim fjalen tek numereologjia ne mjeksi me duket apo jo?keshtu lindi debati?
  Tani une e di qe ne Shqiptaret duam nga1 furre me buke te sqarohemi me nj-tj,se njeri i bie nga Kina e tjetri nga Amerika,dhe pastaj kthehen prape atje ku ishin dhe thone:aaaaaaaaaaaa po pse keshtu ishte,po po ke te drejte.

  Mgjth serisht faleminderit,jo te gjithe kemi njohuri ne Mjekesi,kemi disa elementare,psh mos te ngaterojme gripin nga ataku ne zemer))))).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alti Elezi : 16-08-2011 mė 16:59

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  ke te drejt per punen e bukes o Alti
  debati filloi kur une thash se medicina nuk eshte matematik!

  kjo eshte e thene figurativisht ,dhe ashtu eshte dasht te kuptohet, ne te deshifruar kjo fjali i bie se:
  _ nje terapi te nje person mund te jete shum e sukseshme,dhe te personi tjeter edhe pse vuan nga e njejta patologji ,nuk ecen.

  kjo ndodh shpesh..por pacienti duron me muaj semuar,dhe momentin qe vie te mjeku do te sherohet ne cast...nejse nuk po zgjatem me se hapen llafe tjera.

  praaa nuk ishte fjala te numrat por te terapit fixe qe ne mjeksi nuk mund te kete, sikur qe ka matematika rrezulltatet fixe.ketu ishte krahasimi.

  do ishte shum naive nese perjashtojm numrat ne cilin do fushe jetesore...

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Para 1 viti kam vuajtur nga guri ne veshka dhe ju drejtova nje mjeku ne durres per kurim, pas ekografise dhe konstatimit te gurit ne veshka prej 7 milimetrash, fillova te merrja gjilpera per shperberjen e tije, pas nje kuroje prej 10 ditesh shkova te beja kontrollin tjeter pasi dhimbjet me kishin kaluar ne fshikez urinale. Mjeku me tha qe guri te eshte shkrire dhe nuk e ke me, por te eshte krijuar nje infeksion urinal dhe per kete gje duhet ti drejtohesh urologut.

  Vajta te urologu dhe pasi me beri nje kontroll vetem me dore , me plotesoj nje recete te majme me rreth 70.000 lek ilace per 10 dite dhe me tha qe kete kuro do ta vazhdojme per nje muaj duke i ndare nga 10 dite mjekimet. mbaroj muaji dhe dhimbjet vazhdonin. Kjo gje vazhdoj per rreth 7 muaj dhe jo nje muaj, sa te nje mjek dhe sa te nje tjeter qe gjoja eshte me i mire. Nuk munda me dhe u detyrova te vije ne itali dhe konkretisht ne Pavia. Pas nje vizite te urologu ne spital ai konstatoji qe une kisha akoma gurin prej 7 mil ne veshka dhe me nje kuro hapash prej 15 ditesh une tashme jam sheruar plotesisht.

  Deri kure keta mjek te papergjegjshem do vazhdojne te marin ne dore jeten e pacienteve ? Kam degjuar se ne shqiperi kan humbur dhe jeten per fajin e mjekeve ( Jo se nuk kan paguar ) Por se nuk kan ditur se cfar ka pacienti. Kur apo kush duhet te bej dicka qe keto mjeke te jene me te pergjegjshem per jeten e pacjenteve ....
  Mos kujto se neper bote nuk behen gabime..., te pakten jane te rralla dhe mjeket kane pergjegjesi deri ne maksimum per jeten e pacientit qe merr persiper te kuroje. ne Shqiperi, jo per te ulur aftesite e mjekeve tane, nje te afermin tim e "kuronin" nga IMIKRANIA(migrena) per 15 vjet. Sapo erdhi ketu ne USA i tha doktori shko hiq dhemballen e syrit se qenke torturuar... e hoqi dhemballen dhe natyrisht dhimbjen e vazhdueshme te kokes,,,,,,.
  Mjeket shqiptare po te mendosh kushtet ku ata punojne , jane heroj ne fakt, por ka dhe abuzime. Sala si mjek duhet te vere dore mbi kete ceshtje se e njeh profesionin.
  Te kemi shendet!
  Paqe

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  nje pyetje kisha une , thjesht per kuriozitet, a gjendet ne shqiperi ky ilaci omnic, apo ndonje ekivalent i tija?

  epo edhe gabime mund te behen se njerez jane dhe ata te shkretet, por vecse nuk eshte 100% gabimi i tyre, cfare ben nje mjek shkruan nje recete me ilacet qe jane ne qarkullim ne vend, cmimet e ilaceve jo ai i vendos, garancine se ilacet kane efikasitet sidomos ne shqiperi nuk ta jep, keshtu qe problemi vete zinxhir , por mjeku e han


  nuk di c'te them por atyre te mive ilacet ua sjell nga jashte se edhe ai paracetamol qe eshte ilaci me ordiner ne shqiperi ka te njejtin efekt sikur ke pire nje gote me uje

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ja keni fut kot fare, po si nuk ta paska par dot doktorri ty nje gur 7 mm ne ekografi, ate dhe un arrij ta shoh, sma mer mendja qe ja ka fut kot doktorri, por guret kur fillon ti kurosh eshte dhe keq sepse krijohen te tjere, dhe them guri qe te kan par ne itali ka qen gur tjeter.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-08-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alti Elezi Lexo Postimin
  Jo jo mos ki frike se nuk zihemi))
  Por keta kasape doktore qe permend,jo 30 vjet po dhe 300 vjet eksperience te kene prape ata do te jene,sepse jane kavie te ATROFIZUARA.
  Qe rrihen ose vriten doktoret kasape,ne fakt eshte nje gabim,dhe pse shumica e MERITOJNE PLOTESISHT,sepse deri tani pame vetem nje ane te mjekesise,ate te EKSPERIENCES qe eshte 0+,ana tjeter eshte MEDIKAMENTET ose APARATURAT,pra kur QSUT nuk ka ilace elementare mos merr me mend spitalet e tjerat.
  Aparaturat,ka,kane hyre po shume shpejt kane dale jashte perdorimit,sepse nje POLIC qe eshte PENTIUM 1,nuk mund te perballoje programin nje PENTIUM 4+.
  Nuk esht normale qe nje zoteri si zoti Alti Elezi te nxjerr konkluzione profesionale ne nje fush qe nuk e njeh aspak.Kete e verteton thenia e tij qe u kurua me gjilpera per therrmim guri ,mjekim qe nuk e jep ky mjek dhe asnje tjeter sepse nuk ka kure te till ne te gjith boten.Kjo eshte nje genjeshter e sajuar nga ti i shtyre nga dikush tjeter per te hedhur balt mbi personalitetin e ktyre mjekve te nderuar per te cilet ka rrespekt nje Durres i ter,te cilen e kan fituar me vite pun...GJynah qe kjo ego e semur nga ana e zotris ne fjal,por qe sben gje tjeter vetem i rrit akoma me shum vlerat e 2 mjekve te lartpermendur...

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-08-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alti Elezi Lexo Postimin
  Jo jo mos ki frike se nuk zihemi))
  Por keta kasape doktore qe permend,jo 30 vjet po dhe 300 vjet eksperience te kene prape ata do te jene,sepse jane kavie te ATROFIZUARA.
  Qe rrihen ose vriten doktoret kasape,ne fakt eshte nje gabim,dhe pse shumica e MERITOJNE PLOTESISHT,sepse deri tani pame vetem nje ane te mjekesise,ate te EKSPERIENCES qe eshte 0+,ana tjeter eshte MEDIKAMENTET ose APARATURAT,pra kur QSUT nuk ka ilace elementare mos merr me mend spitalet e tjerat.
  Aparaturat,ka,kane hyre po shume shpejt kane dale jashte perdorimit,sepse nje POLIC qe eshte PENTIUM 1,nuk mund te perballoje programin nje PENTIUM 4+.
  Nuk esht normale qe nje zoteri si zoti Alti Elezi te nxjerr konkluzione profesionale ne nje fush qe nuk e njeh aspak.Kete e verteton thenia e tij qe u kurua me gjilpera per therrmim guri ,mjekim qe nuk e jep ky mjek dhe asnje tjeter sepse nuk ka kure te till ne te gjith boten.Kjo eshte nje genjeshter e sajuar nga ti i shtyre nga dikush tjeter per te hedhur balt mbi personalitetin e ktyre mjekve te nderuar per te cilet ka rrespekt nje Durres i ter,te cilen e kan fituar me vite pun...GJynah qe kjo ego e semur nga ana e zotris ne fjal,por qe sben gje tjeter vetem i rrit akoma me shum vlerat e 2 mjekve te lartpermendur......

 16. #36
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Qe ne spitalet shqiptare punojne shume monstra me kemishe te bardhe kete e di i madh e i vogel tashme. Sa here na eshte dhene rasti te gjitheve te degjojme nga miq, shok e te aferm qe u ka rene rruga per spital? Mjekesia si shume institucione te tjera sociale ka nevoje per monitorim nga ana e shtetit. Shtet nuk ka, keshtu qe dhe mjeket bejne qejf. Ka dhe ndonje te mire tek tuk (ne sensin qe te merr pak para dhe e ben punen tamam), por ne pergjithesi mos te rente rruga ne spitale ne Shqiperi se dihet c'ndyresi egziston ne to. E kam thene dhe e them qe ne Shqiperi nuk bej me shume se nje pastrim i thjeshte i dhembeve dhe nje vizite per grip tek mjeku i pergjithshem. Vendi i shqiponjave dhe i dordolecave kuq e zi ka shume sharlatanizem e papergjegjshmeri midis shume te tjerave.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Qe ne spitalet shqiptare punojne shume monstra me kemishe te bardhe kete e di i madh e i vogel tashme. Sa here na eshte dhene rasti te gjitheve te degjojme nga miq, shok e te aferm qe u ka rene rruga per spital? Mjekesia si shume institucione te tjera sociale ka nevoje per monitorim nga ana e shtetit. Shtet nuk ka, keshtu qe dhe mjeket bejne qejf. Ka dhe ndonje te mire tek tuk (ne sensin qe te merr pak para dhe e ben punen tamam), por ne pergjithesi mos te rente rruga ne spitale ne Shqiperi se dihet c'ndyresi egziston ne to. E kam thene dhe e them qe ne Shqiperi nuk bej me shume se nje pastrim i thjeshte i dhembeve dhe nje vizite per grip tek mjeku i pergjithshem. Vendi i shqiponjave dhe i dordolecave kuq e zi ka shume sharlatanizem e papergjegjshmeri midis shume te tjerave.
  tyryyyy tyryyyyy tha kush dicka per mjeket ,erdh urgjenca ketu.
  sa per info shoku,per tu bere nje person specialist te nje fushe i duhet minimum 20 vjet shkolle,pa mundesin e nje punes se dyte,sepse angazhimi rreth specializimit ta merr tere kohen.

  Ok u bere specialist,tani pas 20 vj investim ti do marresh nje rroge 500 euro,dhe nje shites i thjesht ambulantor fiton me shum se ty.
  patjeter se sistemi ne te cilin jetojm,jo vetem ne shqiperi,por me beso ne tere ballkanin te imopnon them edhe njehere te imponon te shikosh per rruget alternative te fitimit te parave.
  tani ka dy mundesi,ose te hapesh nje klinik private,osee te marresh nga pacientet.
  Nuk e arsyetoj asnje pike,por ti mund te jesh solidar nje vite,hajde dy,hajde tre,por kur familja jote shton kerkesat dhe me ato 500 tuat as komunaljet nuk paguan dot aaaa ndryshon situata.

  Duhet shikuar edhe anen tjeter te medaljes,jane vet pacientet ata qe hapin rruge,duan te vizitohen te paret,duan perkujdesjen tende te shtuar,sikurse vetem ti je ne spital ect ect

  Ma gjej nje fush tjeter te jetes qe situata nuk eshte e njejt.

  ama une kam kontakt me gjith mjeket shqipetar te fushes time mjekesore,jane profesionist te vertet!

 18. #38
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  tyryyyy tyryyyyy tha kush dicka per mjeket ,erdh urgjenca ketu.
  sa per info shoku,per tu bere nje person specialist te nje fushe i duhet minimum 20 vjet shkolle,pa mundesin e nje punes se dyte,sepse angazhimi rreth specializimit ta merr tere kohen.

  Ok u bere specialist,tani pas 20 vj investim ti do marresh nje rroge 500 euro,dhe nje shites i thjesht ambulantor fiton me shum se ty.
  patjeter se sistemi ne te cilin jetojm,jo vetem ne shqiperi,por me beso ne tere ballkanin te imopnon them edhe njehere te imponon te shikosh per rruget alternative te fitimit te parave.
  tani ka dy mundesi,ose te hapesh nje klinik private,osee te marresh nga pacientet.
  Nuk e arsyetoj asnje pike,por ti mund te jesh solidar nje vite,hajde dy,hajde tre,por kur familja jote shton kerkesat dhe me ato 500 tuat as komunaljet nuk paguan dot aaaa ndryshon situata.

  Duhet shikuar edhe anen tjeter te medaljes,jane vet pacientet ata qe hapin rruge,duan te vizitohen te paret,duan perkujdesjen tende te shtuar,sikurse vetem ti je ne spital ect ect

  Ma gjej nje fush tjeter te jetes qe situata nuk eshte e njejt.

  ama une kam kontakt me gjith mjeket shqipetar te fushes time mjekesore,jane profesionist te vertet!
  Tyryyyy tyryyy, zgjidhja eshte e thjeshte per dike qe do te behet mjek ne shqiperi. Po qe se i njeh kushtet e Shqiperise dhe te pelqen, prano kushtet e punes dhe beje punen tamam. Ne te kundert mos i hyj atij zanati. Leri derci vercet, jo rroga 500 euro jo rrethanat ekonomike te doktorit. Doktori ne Shqiperi eshte kasap dhe matrapaz me plot kuptimin e fjales. Sigurisht jo te gjithe por shumica po. Sikurse doktoret llogjikojne sot si puna jote, ashtu fillojne te arsyetojne te gjithe; mesues, pedagoge, police, punonjes administrate. Rezultati i gjithe kesaj menyre arsyetimi? Shkaterrim i sistemit shoqeror te nje shteti dhe shkaterrim shteti ne vetvete. Te gjithe mund te justifikohemi si te duam por secili ka perjegjesine morale, qytetare dhe kombetare qe te ndertoje nje sistem shoqeror funksional dhe jo ta shkaterroje ate me keq nga c'eshte.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 19. #39
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  o shoku ka 20 vite qe shkollati morin me leke doktorrat,,,

  dhe ne pune i ke tape

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga marino Lexo Postimin
  Nuk esht normale qe nje zoteri si zoti Alti Elezi te nxjerr konkluzione profesionale ne nje fush qe nuk e njeh aspak.Kete e verteton thenia e tij qe u kurua me gjilpera per therrmim guri ,mjekim qe nuk e jep ky mjek dhe asnje tjeter sepse nuk ka kure te till ne te gjith boten.Kjo eshte nje genjeshter e sajuar nga ti i shtyre nga dikush tjeter per te hedhur balt mbi personalitetin e ktyre mjekve te nderuar per te cilet ka rrespekt nje Durres i ter,te cilen e kan fituar me vite pun...GJynah qe kjo ego e semur nga ana e zotris ne fjal,por qe sben gje tjeter vetem i rrit akoma me shum vlerat e 2 mjekve te lartpermendur......
  marino,ke bere nje lemsh ti shoku qe nuk ja gjeta dot fillin,le qe ke then ca gjera qe une si kam thene fare,ose me sakte u ngaterova ne shkrimin tend QUIZ?
  Sa per mjekesine ti marino,mund ta njoh me mire se ty,dhe qe doktoret ne shqiperi jane ca PALLA dhe kavie HUMANOIDESH kjo nuk ka me dyshim.
  Por shoh qe qenke i ri ne forum MIRESEVJEN!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •