Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594

    Sadik Halitjaha: Ika nga PDK, se aty kishte diktature

    Ika nga PDK, sepse aty kishte diktaturė
    Anita Kadriu | 14-08-2011 00:38 CET

    (E plotėsuar) Partia Demokratike e Kosovės (PDK) funksionon nė bazė tė diktatit dhe kjo ėshtė arsyeja primare qė ka shtyrė njė nga veprimtarėt e saj, Sadik Halitjaha, qė t’i drejtohet partisė Aleanca Kosova e Re (AKR), ku ai sheh demokraci tė brendshme. Ai edhe pse ėshtė njė nga themeluesit e PDK-sė, thotė se ėshtė larguar pėr shkak tė shumė zhgėnjimeve qė i ka pėrjetuar nė parti.

    Nė njė intervistė pėr “Zėrin”, Halitjaha, i cili gjatė luftės ishte zėvendėskomandant i Zonės sė Pashtrikut dhe pas luftės epror i lartė nė TMK, udhėheqės i veteranėve tė luftės, pesė vjet anėtar i Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, ka thėnė se qytetarėt e Kosovės kanė nevojė pėr njė qeverisje ndryshe dhe jo imitim i qeverisjeve lineare tė tipit totalitar, por qeverisje vėrtet demokratike, transparente, nė shėrbim tė popullit dhe jo diktat.

    Qeveria, sipas Halitjahės, duhet tė krijojė ambient tė atillė qė populli tė mos frikėsohet nga polici i vet, por tė bashkėpunojė me tė, tė mos dyshojė nė dhėnien e kontributeve pėr qeverinė se ku do tė pėrdoren ato, por t’i shohė dhe t’i prek kėto kontribute aty ku do tė duhej.

    Nė dy palė zgjedhje i bėhet padrejtėsi

    Halitjaha, i cili thekson se ishte njė nga themeluesit e PDK-sė, duke pėrshkruar edhe periudhėn para themelimit tė kėsaj partie, ku njė grup veprimtarėsh ishin mbledhur dhe kishin arritur tė formonin PDK-nė e pėrbashkėt, pranon se nuk ka qenė anėtar aktiv i PDK-sė, pasi pėr njė kohė ishte epror i lartė nė TMK dhe mė vonė edhe kryetar i veteranėve tė luftės tė Kosovės, por pas pėrfundimit tė kėtyre detyrave i ishte pėrkushtuar partisė.

    “Pas dorėheqjes nga pozita e kryetarit tė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė, jam anėtarėsuar nė degėn e Prizrenit nė PDK dhe pas avancimit nga nėndega, nė degė, tani nė kongres, jam zgjedhur edhe anėtar i Kėshillit Drejtues pėr pesė vjet”, ka thėnė Halitjaha, duke treguar se dy herė gjatė kėtij mandati, nė dy zgjedhje tė rregullta nacionale ai ka qenė kandidat pėr deputet.

    “Nė vitin 2007, pasi janė mbushur formularėt, janė pėrcjellė emrat tek OSBE-ja. Por, e kam kuptuar vetėm pesė ditė mė vonė se nuk jam nė listėn pėr deputetė”, ka thėnė Halitjaha, duke shtuar se nominimi i tij atėherė ishte aprovuar edhe nė Kėshill Drejtues dhe po ashtu edhe nė kryesi tė PDK-sė, qė tė jetė nė listė.

    “Kėtė e ka mohuar dikush dhe unė askujt s’i them fajtor pėrveē kryetarit tė partisė, ai duhet tė dijė se kush i vendos dhe kush i heq njerėzit, pra Thaēi”.

    Ai thotė se ka kėrkuar sqarim, por arsyetimin qė ka marrė e quan banal, duke iu referuar ngecjeve teknike. Megjithėkėtė, kishte besuar se pas marrjes sė pushtetit, Thaēi do tė kishte besimin tek ai, pėr ta angazhuar diku nė ekzekutiv, bazuar nė pėrgatitjet dhe biografinė e Halitjahės.

    “As kjo nuk ka ndodhur. Kam vazhduar rrugėn nė parti, kam ndihmuar zgjedhjet lokale tė 2009-ės”, thotė ai.

    “Asnjėherė s’e kam menduar se Hashim Thaēi do tė jetė njė diktator i tillė qė nuk do tė marrė as pėlqimin mė tė vogėl nga tė tjerėt, por do tė vendosė vetė pėr gjithēka qė ėshtė e mundur”.

    Thaēi shantazhues dhe i shantazhuar

    Halitjaha thotė se nė vitin 2010 prapė ishte propozuar pėr kandidat-deputet i Republikės sė Kosovės dhe kishte marrė miratimin nė degė, nė Kėshill Drejtues dhe nė kryesi, por ishte hequr nga lista kur kjo listė, sipas tij, ishte dorėzuar nė KQZ.

    “Kėtė e kam kuptuar dy ditė mė vonė se nuk ka shkuar emri im atje. Kur jam dominuar, vetė Hashimi aty ka qenė dhe gjithė tė tjerėt. Madje, ka qenė edhe njė pėrforcim se pyeta nėse do tė ndalet rryma dhe kėtė herė dhe nėse do tė ketė ndonjė gabim teknik prapė”, thekson ai deklaratėn qė u pasua me urime pėr tė bashkė me premtimin se “kjo nuk do tė ndodhė kėtė herė”.

    “Nuk e di se ēka i kam bėrė, se privatisht nuk njihem me Hashimin, personale nuk kam asgjė me tė. Vetėm pėr tė pėrgjithshmen, se edhe gjatė luftės edhe pas luftės nėse na ka lidhur diēka, na ka lidhur Kosova. Kam menduar se kjo lidhje ka edhe parime, ka moral, por kam vėrejtur se diēka nuk funksionon dhe vetėm nga ana e tij. Kėshtu qė, pėr herė tė dytė, pashė qė perspektiva nuk ekziston mė nė kėtė parti, e cila udhėhiqet nga njė diktat i pashembullt, qė mbulohet me termin demokraci qė nuk ka fare demokraci”, ka thėnė Halitjaha.

    Ai thekson se nuk ka qenė vetėm diktati ai qė e shtyri tė largohet nga PDK-ja, por edhe shumė arsye tė tjera, sipas tij, veēanėrisht kongresi qė u mbajt nė PDK, qė i ngjasonte Koresė Veriore.

    “Nuk mund tė them as shteteve moniste se ato kanė pasur njė kamuflazh mė tė mirė, sė paku kanė diskutuar dy-tri ditė deri sa ėshtė mbajtur kongresi. E, skenari i kongresit tė PDK-sė ishte hartuar mė parė, dhe se ēdo gjė vendosej sipas objektivit tė tij, dhe kėshtu pėrzgjedhja e njerėzve pėr kandidatė ka qenė prapė dėshirė dhe qėllimi i tij (Thaēit). Ka marrė njerėz nga rruga, argat tė vet, njerėz tė dėgjueshėm dhe sot kemi tė mbushur Parlamentin me njerėz qė janė argat tė Hashim Thaēit dhe nuk janė aty me kontributin e tyre tė pėrgjithshėm, por kontributin paraprakisht tė Thaēit”, thotė Halitjaha duke u thirrur nė njė veti tė kreut tė ekzekutivit qė e quan tė pakuptimtė dhe tė palogjikshme

    “me HashimThaēin mund tė jesh bashkėpunėtor, nėse ti e shantazhon atė dhe nėse ai tė shantazhon ty, nė raporte tė tjera nuk mund tė jesh bashkėpuntor absolutisht.
    Ai merr njerėz tė dėgjuar dhe qė i mban si vasal rreth vetes dhe nė kėtė kuptim ka zgjeruar rrjetin e argatėve tė vet”.
    Halitjaha thekson se Hashim Thaēi ėshtė qė tė privatizojė gjėrat dhe t’i japė atribute vetėm vetes sė vet, duke shfrytėzuar pozicionin e tė pėrgjithshmes.


    “Prandaj, jam shkėputur dhe kam dashur tė krijoj subjektin dhe kam filluar krijimin e subjektit-Partia pėr Integrime Nacional Demokratike, mirėpo, duke parė njė fushėveprim shumė tė mundshėm, tė favorshėm, dhe duke parė AKR-nė si parti me perspektivė, qė njeh vlerat e luftės, ėshtė parti bashkėpunuese dhe qė nuk pėrjashton tė tjerėt. Dhe po ashtu pėr hir tė konstruktivitetit tė presidentit Pacolli dhe bashkėpunimit tij, qė ai sot ėshtė nė qeverisje tė pėrbashkėt me PDK-nė, pėrndryshe shumė pak gjėra kanė tė pėrbashkėta nė aspektin ideologjik, programor, tė aftėsive profesionale dhe shumė pak hapėsirė i ėshtė dhėnė nė qeverisjen Thaēi edhe pse kanė shumė vlera dhe kuptohet kėto vlera janė tė dukshme. Momenti i vendosjes sė reciprocitetit, kėmbėngulja e Mimoza Kusarit, do tė ishin vlera akoma mė tė dukshme, nėse do tė kishin kompetenca tė mjaftueshme dhe tė pėrkraheshin nga Thaēi nė kėtė qeverisje. Mirėpo, kjo qeverisje bashkėjeton pėr hir tė Kosovės, pėr hir tė saj ėshtė lidhur dhe do tė vazhdojė deri atėherė sa nuk bėhet i tepėrt mohimi, injorimi i ministrive tė AKR-sė…”.

    AKR, partia e mendimit ndryshe

    “AKR ėshtė parti me vizion tė qartė pėr ndėrtimin e shtetit tė ri tė Kosovės dhe qė rreth vetes i grumbullon dhe afron njerėzit profesionalisht tė ngritur, ka mbėshtetje ndėrkombėtare, ka hapėsirė pėr tė gjithė njerėzit dhe respektohet mendimi ndryshe, ka demokraci tė brendshme dhe qė njeh vlerat e luftės, parti e veprimit humanitar, ne kemi shumė raste qė ka ndėrtuar shtėpi me fondacionin e vet presidenti i partisė, duke parė se tė tjerėt injorojnė kėto vlera dhe lėnė nėn tenda invalidėt e luftės dy muaj, i lėnė pa ligj pėr tė drejtat e tyre 12 vjet, ne duke kėrkuar rrugė mė tė drejta dhe tė shpejta pėr tė realizuar aspiratat dhe tė drejtat e kėtyre kategorive kemi zgjedhur AKR-nė dhe jo vetėm”, ka treguar Halitjaha arsyen qė e ka shtyrė tė bėhet pjesė e AKR-sė.

    Ai megjithatė, thotė se ka njerėz tė mirė dhe aftė edhe brenda PDK-sė, AAK-sė dhe LDK-sė, mirėpo, hapėsira e mendimit ndryshe dhe ideologjia liberal-nacionale qė ekziston nė AKR nuk ekziston te partitė tjera. Por, njė arsye mė shumė pėr tė kaluar nė AKR ai ka parė dhe te deklarata e Pacollit pėr bashkim kombėtar, qė thotė se qė nga vitet 77-ta ka menduar e punuar pėr kėtė.

    Paralajmėron ikje nga PDK-ja

    Nė grupin e revoltuar me PDK-nė ai thotė se bėjnė pjesė njerėz qė kanė qenė nė parti, me veteranėt e luftės, me invalidėt e luftės.

    “Ka deputetė komunalė tė gatshėm tė tėrhiqen si deputetė tė PDK-sė dhe tė kalojnė nė AKR… Ky grup nuk ėshtė i vogėl, ėshtė njė kategori e njerėzve qė shtrihen nė gjithė territorin e Kosovės dhe do tė gjejnė pėrkrahje dhe hapėsirė nė AKR”.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    A qitash ky jarani e ka marr vesh se ne qfar partie koka kan a,jo more nuk jan marr vesh per ndarjen e kulaqit dikun se sa per demokraci shqiptari nuk e merr vesh qka eshta demokracia a hahet a pihet a?

  3. #3
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga G-2 Lexo Postimin
    Ika nga PDK, sepse aty kishte diktaturė
    Anita Kadriu | 14-08-2011 00:38 CET

    (E plotėsuar) Partia Demokratike e Kosovės (PDK) funksionon nė bazė tė diktatit dhe kjo ėshtė arsyeja primare qė ka shtyrė njė nga veprimtarėt e saj, Sadik Halitjaha, qė t’i drejtohet partisė Aleanca Kosova e Re (AKR), ku ai sheh demokraci tė brendshme. Ai edhe pse ėshtė njė nga themeluesit e PDK-sė, thotė se ėshtė larguar pėr shkak tė shumė zhgėnjimeve qė i ka pėrjetuar nė parti.

    Nė njė intervistė pėr “Zėrin”, Halitjaha, i cili gjatė luftės ishte zėvendėskomandant i Zonės sė Pashtrikut dhe pas luftės epror i lartė nė TMK, udhėheqės i veteranėve tė luftės, pesė vjet anėtar i Kėshillit Drejtues tė PDK-sė, ka thėnė se qytetarėt e Kosovės kanė nevojė pėr njė qeverisje ndryshe dhe jo imitim i qeverisjeve lineare tė tipit totalitar, por qeverisje vėrtet demokratike, transparente, nė shėrbim tė popullit dhe jo diktat.

    Qeveria, sipas Halitjahės, duhet tė krijojė ambient tė atillė qė populli tė mos frikėsohet nga polici i vet, por tė bashkėpunojė me tė, tė mos dyshojė nė dhėnien e kontributeve pėr qeverinė se ku do tė pėrdoren ato, por t’i shohė dhe t’i prek kėto kontribute aty ku do tė duhej.

    Nė dy palė zgjedhje i bėhet padrejtėsi

    Halitjaha, i cili thekson se ishte njė nga themeluesit e PDK-sė, duke pėrshkruar edhe periudhėn para themelimit tė kėsaj partie, ku njė grup veprimtarėsh ishin mbledhur dhe kishin arritur tė formonin PDK-nė e pėrbashkėt, pranon se nuk ka qenė anėtar aktiv i PDK-sė, pasi pėr njė kohė ishte epror i lartė nė TMK dhe mė vonė edhe kryetar i veteranėve tė luftės tė Kosovės, por pas pėrfundimit tė kėtyre detyrave i ishte pėrkushtuar partisė.

    “Pas dorėheqjes nga pozita e kryetarit tė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė, jam anėtarėsuar nė degėn e Prizrenit nė PDK dhe pas avancimit nga nėndega, nė degė, tani nė kongres, jam zgjedhur edhe anėtar i Kėshillit Drejtues pėr pesė vjet”, ka thėnė Halitjaha, duke treguar se dy herė gjatė kėtij mandati, nė dy zgjedhje tė rregullta nacionale ai ka qenė kandidat pėr deputet.

    “Nė vitin 2007, pasi janė mbushur formularėt, janė pėrcjellė emrat tek OSBE-ja. Por, e kam kuptuar vetėm pesė ditė mė vonė se nuk jam nė listėn pėr deputetė”, ka thėnė Halitjaha, duke shtuar se nominimi i tij atėherė ishte aprovuar edhe nė Kėshill Drejtues dhe po ashtu edhe nė kryesi tė PDK-sė, qė tė jetė nė listė.

    “Kėtė e ka mohuar dikush dhe unė askujt s’i them fajtor pėrveē kryetarit tė partisė, ai duhet tė dijė se kush i vendos dhe kush i heq njerėzit, pra Thaēi”.

    Ai thotė se ka kėrkuar sqarim, por arsyetimin qė ka marrė e quan banal, duke iu referuar ngecjeve teknike. Megjithėkėtė, kishte besuar se pas marrjes sė pushtetit, Thaēi do tė kishte besimin tek ai, pėr ta angazhuar diku nė ekzekutiv, bazuar nė pėrgatitjet dhe biografinė e Halitjahės.

    “As kjo nuk ka ndodhur. Kam vazhduar rrugėn nė parti, kam ndihmuar zgjedhjet lokale tė 2009-ės”, thotė ai.

    “Asnjėherė s’e kam menduar se Hashim Thaēi do tė jetė njė diktator i tillė qė nuk do tė marrė as pėlqimin mė tė vogėl nga tė tjerėt, por do tė vendosė vetė pėr gjithēka qė ėshtė e mundur”.

    Thaēi shantazhues dhe i shantazhuar

    Halitjaha thotė se nė vitin 2010 prapė ishte propozuar pėr kandidat-deputet i Republikės sė Kosovės dhe kishte marrė miratimin nė degė, nė Kėshill Drejtues dhe nė kryesi, por ishte hequr nga lista kur kjo listė, sipas tij, ishte dorėzuar nė KQZ.

    “Kėtė e kam kuptuar dy ditė mė vonė se nuk ka shkuar emri im atje. Kur jam dominuar, vetė Hashimi aty ka qenė dhe gjithė tė tjerėt. Madje, ka qenė edhe njė pėrforcim se pyeta nėse do tė ndalet rryma dhe kėtė herė dhe nėse do tė ketė ndonjė gabim teknik prapė”, thekson ai deklaratėn qė u pasua me urime pėr tė bashkė me premtimin se “kjo nuk do tė ndodhė kėtė herė”.

    “Nuk e di se ēka i kam bėrė, se privatisht nuk njihem me Hashimin, personale nuk kam asgjė me tė. Vetėm pėr tė pėrgjithshmen, se edhe gjatė luftės edhe pas luftės nėse na ka lidhur diēka, na ka lidhur Kosova. Kam menduar se kjo lidhje ka edhe parime, ka moral, por kam vėrejtur se diēka nuk funksionon dhe vetėm nga ana e tij. Kėshtu qė, pėr herė tė dytė, pashė qė perspektiva nuk ekziston mė nė kėtė parti, e cila udhėhiqet nga njė diktat i pashembullt, qė mbulohet me termin demokraci qė nuk ka fare demokraci”, ka thėnė Halitjaha.

    Ai thekson se nuk ka qenė vetėm diktati ai qė e shtyri tė largohet nga PDK-ja, por edhe shumė arsye tė tjera, sipas tij, veēanėrisht kongresi qė u mbajt nė PDK, qė i ngjasonte Koresė Veriore.

    “Nuk mund tė them as shteteve moniste se ato kanė pasur njė kamuflazh mė tė mirė, sė paku kanė diskutuar dy-tri ditė deri sa ėshtė mbajtur kongresi. E, skenari i kongresit tė PDK-sė ishte hartuar mė parė, dhe se ēdo gjė vendosej sipas objektivit tė tij, dhe kėshtu pėrzgjedhja e njerėzve pėr kandidatė ka qenė prapė dėshirė dhe qėllimi i tij (Thaēit). Ka marrė njerėz nga rruga, argat tė vet, njerėz tė dėgjueshėm dhe sot kemi tė mbushur Parlamentin me njerėz qė janė argat tė Hashim Thaēit dhe nuk janė aty me kontributin e tyre tė pėrgjithshėm, por kontributin paraprakisht tė Thaēit”, thotė Halitjaha duke u thirrur nė njė veti tė kreut tė ekzekutivit qė e quan tė pakuptimtė dhe tė palogjikshme

    “me HashimThaēin mund tė jesh bashkėpunėtor, nėse ti e shantazhon atė dhe nėse ai tė shantazhon ty, nė raporte tė tjera nuk mund tė jesh bashkėpuntor absolutisht.
    Ai merr njerėz tė dėgjuar dhe qė i mban si vasal rreth vetes dhe nė kėtė kuptim ka zgjeruar rrjetin e argatėve tė vet”.
    Halitjaha thekson se Hashim Thaēi ėshtė qė tė privatizojė gjėrat dhe t’i japė atribute vetėm vetes sė vet, duke shfrytėzuar pozicionin e tė pėrgjithshmes.


    “Prandaj, jam shkėputur dhe kam dashur tė krijoj subjektin dhe kam filluar krijimin e subjektit-Partia pėr Integrime Nacional Demokratike, mirėpo, duke parė njė fushėveprim shumė tė mundshėm, tė favorshėm, dhe duke parė AKR-nė si parti me perspektivė, qė njeh vlerat e luftės, ėshtė parti bashkėpunuese dhe qė nuk pėrjashton tė tjerėt. Dhe po ashtu pėr hir tė konstruktivitetit tė presidentit Pacolli dhe bashkėpunimit tij, qė ai sot ėshtė nė qeverisje tė pėrbashkėt me PDK-nė, pėrndryshe shumė pak gjėra kanė tė pėrbashkėta nė aspektin ideologjik, programor, tė aftėsive profesionale dhe shumė pak hapėsirė i ėshtė dhėnė nė qeverisjen Thaēi edhe pse kanė shumė vlera dhe kuptohet kėto vlera janė tė dukshme. Momenti i vendosjes sė reciprocitetit, kėmbėngulja e Mimoza Kusarit, do tė ishin vlera akoma mė tė dukshme, nėse do tė kishin kompetenca tė mjaftueshme dhe tė pėrkraheshin nga Thaēi nė kėtė qeverisje. Mirėpo, kjo qeverisje bashkėjeton pėr hir tė Kosovės, pėr hir tė saj ėshtė lidhur dhe do tė vazhdojė deri atėherė sa nuk bėhet i tepėrt mohimi, injorimi i ministrive tė AKR-sė…”.

    AKR, partia e mendimit ndryshe

    “AKR ėshtė parti me vizion tė qartė pėr ndėrtimin e shtetit tė ri tė Kosovės dhe qė rreth vetes i grumbullon dhe afron njerėzit profesionalisht tė ngritur, ka mbėshtetje ndėrkombėtare, ka hapėsirė pėr tė gjithė njerėzit dhe respektohet mendimi ndryshe, ka demokraci tė brendshme dhe qė njeh vlerat e luftės, parti e veprimit humanitar, ne kemi shumė raste qė ka ndėrtuar shtėpi me fondacionin e vet presidenti i partisė, duke parė se tė tjerėt injorojnė kėto vlera dhe lėnė nėn tenda invalidėt e luftės dy muaj, i lėnė pa ligj pėr tė drejtat e tyre 12 vjet, ne duke kėrkuar rrugė mė tė drejta dhe tė shpejta pėr tė realizuar aspiratat dhe tė drejtat e kėtyre kategorive kemi zgjedhur AKR-nė dhe jo vetėm”, ka treguar Halitjaha arsyen qė e ka shtyrė tė bėhet pjesė e AKR-sė.

    Ai megjithatė, thotė se ka njerėz tė mirė dhe aftė edhe brenda PDK-sė, AAK-sė dhe LDK-sė, mirėpo, hapėsira e mendimit ndryshe dhe ideologjia liberal-nacionale qė ekziston nė AKR nuk ekziston te partitė tjera. Por, njė arsye mė shumė pėr tė kaluar nė AKR ai ka parė dhe te deklarata e Pacollit pėr bashkim kombėtar, qė thotė se qė nga vitet 77-ta ka menduar e punuar pėr kėtė.

    Paralajmėron ikje nga PDK-ja

    Nė grupin e revoltuar me PDK-nė ai thotė se bėjnė pjesė njerėz qė kanė qenė nė parti, me veteranėt e luftės, me invalidėt e luftės.

    “Ka deputetė komunalė tė gatshėm tė tėrhiqen si deputetė tė PDK-sė dhe tė kalojnė nė AKR… Ky grup nuk ėshtė i vogėl, ėshtė njė kategori e njerėzve qė shtrihen nė gjithė territorin e Kosovės dhe do tė gjejnė pėrkrahje dhe hapėsirė nė AKR”.
    Keta fare njeres qe i nderojne partite politike ,mendojne se demokracia ndertohet duke kercyere dege ne dege .

    Leshoni vendin rinise shqipetare dhe shkoni me lope ,se nuk jeni kualitativ .

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e The_Capital
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    1,366
    I paska dhene leke kogja si shume Bexheti kesaj, dhe tash futja si kali peles !!!
    Nuk kam kur far simpatike per Hashimin, por pse ja fusin keshtu ??
    Pse bejn kritika palidhje kur i njofim te gjithe ?!
    Burri 1 X flet !

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anėtarėsuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    edhe ne qfar parti po dojkan me shku alamet partie akr ahaha nje parti e e porgjesistave

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    e ka vendos te instaloi te gjith udebashet dhe bijte e udebashve ne te gjitha hallkat e shtetit hashim polari!
    te gjith klysht e serbise udebashet, spiujt sot i ka katapultuar ne pushtet i bir polarit kjo te jep me kuptue se ky ka qene vegel e serbise den baba den!


    Halitjaha vazhdon akuzat ndaj PDK-sė
    17-08-2011 10:24 CET

    Ish-kryetari i Shoqatės sė Veteranėve tė UĒK-sė dhe ish-anėtar i kryesisė sė PDK-sė, Sadik Halitjaha, ka thėnė se PDK-ja udhėhiqet nga njė diktator siē ėshtė Hashim Thaēi, i cili sipas tij, po e privatizon edhe partinė dhe tė gjitha idetė brendapartiake.

    Kėto komente Halitjaha i ka bėrė tė mėrkurėn me rastin e aderimit nė Aleancėn Kosova e Re tė pesė anėtarėve tė rinj, kryetari i njė nėndege tė LDK-sė dhe afaristė nga Zvicra Milaim Buzhuku, ish-deputeti i kuvendit komunal tė Suharekės, Fatmir Guraziu, Naim Sopi, Miftar Seferi dhe Agron Bajraktari, qė tė gjithė nga Suhareka.

    Ai ka thėnė se ushtruesi i detyrės sė Policisė sė Kosovės, Shpend Maxhuni, ka tė kaluar tė dyshmitė. “Kemi reagimin e veteranėve pėr emėrimin e u.d tė komandantit tė Policisė. Ka shumė thashetheme se prindi i tij ka qenė bashkėpunėtor i UDB-sė dhe njerėzit qė vijnė nė pozicione tė tilla irritojnė masėn. Tė thėrrasėsh popullin nė bashkėpunim me policinė dhe tė vendosėsh njerėz tė dyshimtė dhe me biografi tė lėndueshme nė krye tė saj ėshtė njė gabim. Ne nuk e dimė kėtė emėrim a e ka bėrė EULEX-i apo qeveria, por ėshtė mirė tė deklarohen ata qė e emėruan dhe ta thonė realitetin rreth asaj qė thuhet pėr u.d tė policisė”, ka thėnė Halitjaha.

    Nė anėn tjetėr, kėshilltari i Behgjet Pacollit, Shefki Avdullahu, ka paralajmėruar aderime tė reja, duke thėnė se AKR-ja ėshtė e angazhuar pėr zgjerimin e anėtarėsimit dhe kuadrove tė ndryshme. Sipas tij, pėr aderim tė kėtyre njerėzve ka ndikuar programi i kėsaj partie dhe aktivitetet nė Qeverinė e Kosovės.

    Ndėrkaq, ish-kryetari i Shoqatės sė Veteranėve tė UĒK-sė dhe ish-anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Sadik Halitjaha, i cili ditė mė parė ėshtė anėtarėsuar nė AKR, ka thėnė se kėta njerėz aderojnė nė AKR pėr t’i realizuar aspiratat e tyre dhe tė kombit, ngase siē ka thėnė ai, kjo parti ėshtė parti e tolerancės, e ideve tė reja dhe parti e cila ka program pėr zhvillim tė Kosovės. F. S.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga G-2 : 17-08-2011 mė 05:59

  7. #7
    Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Riformatimi ua lėkund ulėset Beqajt, Hoxhajt e Bujės


    http://koha.net/repository/images/ri...09110904_1.jpg


    Publikuar: 02.09.2011 - 09:06
    Prishtinė, 2 gusht – Riformatimi i paralajmėruar i Qeverisė ka gjasa ta lėrė pa post ministror Besim Beqajn, ndėrsa edhe kolegu i tij nga resori i diplomacisė, Enver Hoxhaj, thuhet se nuk shihet si dikur me sy tė mirė nga kreu i ekzekutivit, Hashim Thaēi.

    Beqaj dhe Hoxhaj janė pėrmendur nga burime tė afėrta me kryeministrin e Kosovės, ndėrsa arsyeja pėr largimin e tyre mund tė kėrkohet pjesėrisht edhe tek konflikti nė tė cilin kėta dy kanė rėnė me Behgjet Pacollin, partnerin kryesor tė koalicionit qeverisės tė kryesuar nga Thaēi.

    “Beqaj pothuaj e ka tė sigurt largimin”, ka thėnė burimi pėr “Kohėn Ditore”, duke shpjeguar se ministri pėr Zhvillim Ekonomik tashmė ka njė konflikt tė hapur me zėvendėskryeministrin e parė, Pacolli, qė lidhet me sektorin qė ai e udhėheq, e pėr tė cilin kreu i AKR-sė ėshtė mė se i interesuar. Pėr konfliktin tashmė ka folur publikisht Pacolli.

    Sa pėr ministrin e Jashtėm, Enver Hoxhaj, i cili ėshtė edhe njėri nga nėnkryetarėt e Thaēit nė Partinė Demokratike tė Kosovės, burimi i gazetės ka thėnė se nuk ėshtė vendosur pėrfundimisht qė tė largohet, ndoshta edhe pėr shkak tė pozitės nė parti, por se ka kohė qė atė kryeministri nuk e sheh me syrin e favorshėm.

    “Edhe Hoxhaj ėshtė ankuar vazhdimisht pėr shkak tė Pacollit, duke pretenduar se ky po i ndėrhyn nė punėn e shefit tė diplomacisė, dhe kjo me kohė ka shkaktuar njė kundėrreagim tė pafavorshėm te Thaēi”, thotė burimi, i cili shpjegon se Hoxhaj kohėt e fundit ėshtė dėgjuar tė ketė folur shpesh pėr mediet e huaja, sidomos ato gjermanofolėse, qė nė disa raste e ka irrituar edhe kryeministrin.

    Megjithatė, pėr dallim nga Beqaj, i cili duket se pėr largimin nga kabineti “e ka biletėn e prerė”, Hoxhaj mund t’i shpėtojė fshesės sė Thaēit pėr shkak tė pozitės qė ka nė PDK dhe bazės zgjedhore qė nuk ėshtė edhe aq e vogėl. Komuna prej nga vjen, Suhareka, nė zgjedhjet e fundit ia ka shtuar votat PDK-sė.

    “Beqaj nuk ka bazė zgjedhore nė parti, nuk ėshtė as kuadėr i afėrt me PDK-nė, derisa Hoxhaj ėshtė nėnkryetar, dhe kjo mund tė peshojė nė favor tė tij”, ka thėnė burimi i gazetės.

    Hoxhaj dhe Beqaj kanė ndėrmarrė disa veprime sė fundi, qė nga publiku mund tė shihen si relaksim marrėdhėniesh ndėrmjet tyre dhe Pacollit.

    Beqaj ka qenė nė darkėn qė tė martėn ka shtruar Pacolli nė vilėn e tij, kur ka shėnuar 60-vjetorin e lindjes. Por, nuk kishte ndenjur shumė.

    Ndėrkaq, Hoxhaj e ka quajtur si mrekulli aktivitetin lobues qė Pacolli ka bėrė nė Afrikė, pas tė cilit tri vende njohėn Kosovėn shtet. Megjithėkėtė, kishin demonstruar pėrplasje nėpėrmjet deklaratave publike pėr pėrvetėsim meritash sa i takon njohjes sė Kosovės nga Shėn Lucia, njė vend i Amerikės Qendrore.

    Tė enjten kreu i ekzekutivit nuk ka dashur tė flasė pėr riformatimin dhe as pėr marrėveshjen qė ka me AKR-nė, pėr t’ia lėshuar edhe njė ministri.

    “Ne jemi nė bashkėpunim shumė tė ngushtė dhe jemi duke e implementuar agjendėn tonė tė plotė”, ka thėnė kryeministri Thaēi pas mbledhjes sė Qeverisė.

    Gazeta ka raportuar nė fillim tė javės se kreu i ekzekutivit do ta bėjė procesin e riformatimit nė kohėn kur i duhet qė nė llogari tė AKR-sė ta heqė nga Qeveria njė ministėr tė partisė sė tij, PDK-sė. Kjo pėr ta pėrmbyllė marrėveshjen e bashkėqeverisjes me tė. Informata nuk ėshtė konfirmuar nga zyrtarė tė kėtyre subjekteve. Por njė burim i gazetės ka thėnė se “nuk do tė ketė ndryshime tė mėdha nė Qeveri” dhe se “Qeveria nuk do tė freskohet vetėm me ndėrrimin e ministrave tė PDK-sė”.

    Pos Beqajt e Hoxhajt, rrota e riformatimit po ashtu pritet tė shkelė edhe njė ministėr tė PDK-sė, Ramė Bujėn, ministria e tė cilit thuhet se i ėshtė premtuar tashmė Pacollit me marrėveshjen e koalicionit, e ku pritet tė vihet nėnkryetari i AKR-sė, Ibrahim Gashi. Buja ėshtė i vetmi nga ministrat e PDK-sė qė i takon tė ashtuquajturit “grupi i ish-tė burgosurve politikė”, qė pėrbėn opozitėn pėrbrenda PDK-sė.

    Pacolli, po ashtu thuhet se kėrkon Ministrinė e Zhvillimit Ekonomik, por Thaēi, sipas burimit, nuk ėshtė i gatshėm tė heqė dorė nga kjo ministri e fuqishme, dhe t’ia lėrė tėrė ekonominė nė duar Pacollit.

    Njė burim i afėrt me Pacollin ka treguar se Gashi, qė aktualisht ėshtė numri dy nė diplomacinė kosovare, prej kohėsh po i bėn presion atij pėr ta bindur Thaēin qė ta implementojė marrėveshjen qė do ta bėnte atė ministėr.

    Gazeta ka siguruar pėrmbajtjen edhe tė njė SMS-je qė Gashi ia ka adresuar Pacollit, me tė cilėn i kėrkohet tė pėrfshihet nė Qeveri qė nė fillim tė mandatit.

    “Kryetar, kėshtu mė tha Hajredini (zėvendėskryeministri Kuēi v.j.): Duhet tė insistosh qė dikush tė mos i mbajė dy poste e unė tė mbetem jashtė se pėr zotėn po ndihem shumė i tradhtuar”.

    Gashi i ka thėnė edhe gazetės se ėshtė i gatshėm tė heqė dorė nga posti i zėvendėsministrit tė Punėve tė Jashtme, sapo kryeministri tė vendosė pėr ta liruar njė ministri pėr AKR-nė.

    “Nuk mundem tash ta konfirmoj plotėsisht, por nėse do tė ketė njė ministri tjetėr, mund tė ketė lėvizje prej anės sime nga posti i zėvendėsministrit”, ka thėnė ai.

    Edhe gjatė mandatit tė shkuar, kur Qeveria drejtohej nga PDK-ja e LDK-ja, kryeministri Thaēi kishte riformatuar Qeverinė. Kėtė e kishte bėrė nė gjysmė tė mandatit tė rregullt qeverisės.

    Procesi ua kishte marrė postet ministrore 6 ministrave, prej 18 sa ka pasur kabineti qeveritar. Tre kanė qenė tė PDK-sė dhe tre tė tjerė tė LDK-sė. Ata i kishte zėvendėsuar me tė rinj. Nė tė njėjtėn kohė kishte krijuar edhe njė ministri tė re, atė tė Integrimeve Evropiane, duke e vėnė nė krye tė saj njė njeri tė PDK-sė.
    Koha net
    Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    halitjaha eshte nje kriminel i cili trembet nga ndryshimet pozitive hashimoiste.. qe cfaqen her pas here tek politika e hashimit.. per nji klime me te bute..me te hapur ne bashkpunim me forca tjera politike..

    kjo i tremb banditet e llojit te halitjahes..

    psh hashimi u pershndet me te vellan e drin ekremit te rexhes ne prizren..

    kuptohet se opelkuqet nuk mund ta pertypin kte "levizje" te hashimit..

    dhe cfaqen pastaj me pallavra kinse nuk po i lejon hashimi me debatu lirisht ne parti..

    halitjaha eshte ai qe e pam shum aktiv ne mbrotje te opelkuqave..


    opelkuq ne fjalorin e brarit..do te thote.. cub i pabes qe vret per nji qese me euro..bijt me te mir te popullit shqiptar.. e me to hap biznise bordelo e kafiqo mejhane..

    pra.. ne se halitjahet nuk po e dojn hashimin.. do te thote se hashimi asht ka shkon nji udhe ma pozitive..

    kuptojini nuancat..

    ..

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Frika e Thaēit nga Limaj
    Publikuar: 03.09.2011 - 11:13

    Prishtinė, 3 shtator – Nė njė depeshe diplomatike tė Ambasadės amerikane nė Prishtinė, dėrguar State Departamentit, nė gusht tė vitit 2007, shkruhet nė detaje pėr pėrēarjet brenda partisė sė Hashim Thaēit dhe rivalitetin ndaj tij. Sipas kėsaj depeshe, Hashim Thaēi nuk i donte listat e hapura nė zgjedhjet qė do tė mbaheshin nė nėntor tė atij viti, pasi qė “frikėsohej” se nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj, do tė dilte mė i votuar se ai.

    Nė kėtė depeshe diplomatike, Ambasada amerikane vlerėson se PDK-ja, qė asokohe ishte nė opozitė (por do t`i fitonte zgjedhjet disa muaj mė pas v.j), do tė hyjė e bashkuar nė procesin elektoral, pėrkundėr pėrēarjeve qė ka brenda vetes.

    Ēka pėrmban kjo depeshe, cilėt deputetė tė PDK-sė janė vlerėsuar atėbotė si joaktivė, kush nga krerėt e PDK-sė e ka vlerėsuar Limajn si rrezikun mė tė madh pėr partinė, pse ėshtė pėrmendur Mimoza Musari-Lila e tė tjera interesante nga kjo depeshe e publikuar nė Wikileaks mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Koha Ditore.

  10. #10
    JUDO Maska e Gogi
    Anėtarėsuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,669
    Antar i thjeshta ka qene ky Sadiku. Normal antaret bejn ndonejhere gabime , edhe e leshojne partine e duhur
    “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Partia jam unė
    Jeton Llapashtica | 04-09-2011 01:01 CET

    Tash e njė vit nuk ekziston Partia Demokratike e Kosovės (PDK), por i vetmi subjekt qė mund tė quhet parti ėshtė njė person, ai ėshtė kryetari Hashim Thaēi.

    Organet e ndryshme tė partisė, qė nė njė shoqėri demokratike mblidhen dhe vendosin pėr gjithēka qė ndėrlidhet jo vetėm me partinė, por edhe me qeverisjen e vendit, nė partinė e kryeministrit tė Kosovės kanė vdekur kaherė.

    Kėshtu tė paktėn konsideron njeriu numėr dy i PDK-sė, Fatmir Limaj, i cili nė zgjedhjet e fundit ėshtė radhitur i dyti nė Kosovė pėr nga legjitimiteti qytetar.Limaj konsideron se ish-struktura bazė e partisė ėshtė zėvendėsuar me “parashutistė” tė cilėt nė parti i ka sjellė vetė Thaēi dhe tė cilėt tė kėnaqur me pozita prej mė tė ndryshmėve nėpėr institucione, vazhdojnė tė jenė tė dėgjueshmi te tij.

    Fatmir Limaj i ka bėrė kėto komente gjatė njė interviste televizive nė KTV, ku mes tjerash ka akuzuar kryetarin e PDK-sė se partinė ua ka pėrshtatur interesave tė veta dhe se ka shkėputur tėrėsisht lidhjen me elektoratin e partisė. “Partia Demokratike qe njėmbėdhjetė muaj nuk funksionon, qė nga zgjedhjet (parlamentare). (Mė gjerėsisht mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės “Zėri”).

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •