Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime

  Drejtshkrimi i gjuhės shqipe

  INSTITUTI ALBANOLOGJIK I PRISHTINĖS

  DREJTSHKRIMI I GJUHĖS SHQIPE

  PRISHTINĖ - 1974

  Komisioni hartues:
  Prof. Androkli KOSTALLARI (kryetar),
  Prof. Mahir DOMI, Prof. Eqrem QABEJ,
  B. shk. Emil LAFE


  RIBOTIM I INSTITUTIT ALBANOLOGJIK TĖ PRISHTINĖS  Pasqyra e lėndės


  PARATHĖNIE

  REZOLUTĖ E KONGRESIT TĖ DREJTSHKRIMIT TĖ GJUHĖS SHQIPE

  PARIME TĖ PĖRGJITHSHME

  ALFABETI I GJUHĖS SHQIPE

  I. DREJSHKRIMI I ZANOREVE

  Zanorja e e theksuar

  Zanorja e e patheksuar

  Zanorja ė e theksuar

  Zanorja ė e patheksuar

  ė-ja paratheksore

  ė-ja pastheksore

  ė-ja fundore

  Zanorja u

  Zanoret i dhe y

  Zanoret u dhe y

  GRUPE ZANORESH DHE DIFTONGJE

  -ie- / -je-

  Grupi ye

  Grupet ua, ue

  TAKIMI I DY ZANOREVE TĖ NJĖJTA

  APOSTROFI

  THEKSI

  II DREJTSHKRIMI I BASHKĖTINGĖLLOREVE

  Bashkėtingėlloret e zėshme nė fund dhe nė trup tė fjalės

  sh / zh / ē nistore

  s / z nistore

  Shkrimi i j-sė

  Shkrimi i bashkėtingėllores h

  Fjalėt me rr

  nj-ja nė trup e nė fund tė fjalės

  GRUPE BASHKĖTINGĖLLORESH

  mb, nd, ng, ngj

  TAKIME BASHKĖTINGĖLLORESH

  Takimi i t-sė me sh-nė

  Takimi i g-sė ose i n-sė me j-nė

  Takimi i d-sė, s-sė, t-sė ose i z-sė me h-nė

  Takimi i d-sė me t-nė

  Takimi i dy shkronjave tė njėjta

  III. DISA TIPA FJALĖSH ME PREARDHJE TĖ HUAJ DHE EMRASH TĖ PĖRVEĒĖM TĖ HUAJ

  IV. ĒĖSHTJE GRAMATIKORE

  DISA TRAJTA TĖ SHUMĖSIT TĖ EMRAVE DHE TĖ MBIEMRAVE

  SHKRIMI I NYJĖS SĖ PĖRPARME

  SHKRIMI I DISA PJESĖZAVE DHE PARAFJALĖVE

  V. SHKRIMI I FJALĖVE NJĖSH, NDARAS DHE ME VIZĖ NĖ MES

  VI. PĖRDORIMI I SHKRONJAVE TĖ MĖDHA

  VII. NDARJA E FJALĖVE NĖ FUND TĖ RRESHTIT

  VIII. SHKRIMI I DATAVE
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  DELEGATĖT E KONGRESIT TĖ DREJTSHKRIMIT TĖ GJUHĖS SHQIPE


  Tiranė, mė 25 nėntor 1972

  1. Thoma Deliana, ministėr i Arsimit dhe i Kulturės i RPSH
  2. Prof. Androkli Kostallari, drejtor i Institutit tė Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  3. Prof. Mahir Domi, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  4. Prof. Eqrem Ēabej, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  5. Prof. Idriz Ajeti, dekan i Fakultetit Filozofik, Prishtinė
  6. Prof. Dhimitėr Shuteriqi, kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve, Tiranė
  7. Prof. Aleks Buda, historian nė Institutin e Historisė tė USHT, Tiranė
  8. Dr. Rexhep Qosja, drejtor i Institutit Albanologjik, Prishtinė
  9. Prof. Shaban Demiraj, pedagog i gjuhės shqipe nė Fakultetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  10. B. vj. shk. Lirak Dodbiba,gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  11. Kolė Koci,Mėsues i Popullit, Tiranė
  12. Mr. Remzi Nesimi,pedagog i gjuhės shqipe nė Akademinė Pedagogjike, Shkup
  13. B. vj. shk.,gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  14. Doc. Anastas Dodi,zv. dekan i Fakultetit tė Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  15. Emil Lafe,gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  16. Doc. Jup Kastrati,pedagog i gjuhės shqipe nė Institutin e Lartė Pedagogjik, Shkodėr
  17. Engjėll Angoni,specialist pėr gjuhėn shqipe nė Ministrinė e Arsimit dhe tė Kulturės, Tiranė
  18. Ali Abdihoxha,drejtor i Shtėpisė Botuese "Naim Frashėri", Tiranė
  19. Luigj Franja,mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Shkodėr
  20. Prof. Josif Ferrari,studjues arbėresh, profesor i gjuhės shqipe nė Universitetin e Barit
  21. Mr. Ahmet Kelmendi,pedagog i gjuhės shqipe nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike, Prishtinė
  22. Ahmet Limani,mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Mamurras
  23. Ajet Bytyēi,pedagog i gjuhės shqipe nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike, Prizren
  24. Ali Dhrimo,gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  25. Bahri Beci,gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  26. Bajram Hajrullaj,pegagog i gjuhės shqipe nė Filialen e USHT, Vlorė
  27. Prof. Bedri Dedja, zv. ministėr i Arėsimit dhe i Kulturės i RPSH
  28. Besim Bokshi, pedagog i gjuhės shqipe nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike, Gjakovė
  29. Doc. Dalan Shapllo, pedagog i letėrsisė shqiptare nė Faklutetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  30. Drita Garuci, mėsuese e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, Shkodėr
  31. Dritėro Agolli, shkrimtar, Tiranė
  32. Dhimitėr Samara, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  33. Dhori Qiriazi, shkrimtar, Ersekė
  34. Elsa Vakėflliu, mėsuese e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, Berat
  35. Fadil Podgorica, pedagog i gjuhės shqipe nė Institutin e Lartė Pedagogjik, Shkodėr
  36. Fatmir Agalliu, pedagog i gjuhės shqipe nė Faklutetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  37. Fatmir Gjata, shkrimtar, Tiranė
  38. Ferdinand Leka, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  39. Gaqo Peci, mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Korēė
  40. Hasan Sazani,mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Gjirokastėr
  41. Henrik Lacaj, pedagog nė Faklutetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  42. Hysen Qosja, pedagog i gjuhės shqipe nė Institutin e Lartė Pedagogjik, Elbasan
  43. Isa Bajēinca, pedagog i gjuhės shqipe nė Fakultetin Filozofik, Prishtinė
  44. Ismail Bajra, drejtor i NGBG "Rilindja, Prishtinė
  45. Ismail Doda, drejtor i shkollės "Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu", Ostros (Krajė)
  46. Ismail Kadare, shkrimtar, Tiranė
  47. Jakov Xoxa, shkrimtar, Tiranė
  48. Jani Thomaj, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  49. Jorgo Bulo, historian i letėrsisė shqiptare nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  50. Jorgji Ēerepi, pedagog i gjuhės shqipe nė Filialen e USHT, Durrės
  51. B. vj. shk. Koēo Bihiku, zv. drejtor i Institutit tė Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  52. Kolė Ashta, pedagog i gjuhės shqipe nė Institutin e Lartė Pedagogjik, Shkodėr
  53. Kristaq Shtėmbari, pėrgjegjės i Kabinetit Pedagogjik, Fier
  54. Lasgush Poradeci, shkrimtar, Tiranė
  55. Luan Dino, mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Pėrmet
  56. Lumnie Shehetilla, mėsues e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, Elbasan
  57. Llazar Siliqi, shkrimtar, Tiranė
  58. Mehmet Ēeliku, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  59. Menella Totoni, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  60. Mėrkur Alimerke, drejtor i Shtėpisė Botuese tė Librit Shkollor, Tiranė
  61. Mikel Zavalani, mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Korēė
  62. Mufit Trepēa, mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Peshkopi
  63. Doc. Munir Reso, pedagog nė Faklutetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  64. Naim Bardhi, mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Kavajė
  65. Nesti Bellovoda, pedagog i gjuhės shqipe nė Filialen e USHT, Korēė
  66. Nikoleta Cikuli, gjuhėtare nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  67. Niko Tanini, redaktor letrar nė gazetėn "Zėri i Popullit", Tiranė
  68. B. vj. shk. Osman Myderrizi, gjuhėtar, mėsues veteran, Tiranė
  69. B. vj. shk. Pashko Geci, gjuhėtar, mėsues veteran, Tiranė
  70. Dr. Petro Janura, drejtor i Degės sė gjuhės shqipe nė Universitetin e Shkupit
  71. Pjetėr Fusha, mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė shqipe, Rubik
  72. Qemal Haxhihasani, folklorist nė Institutin e Folklorit tė USHT, Tiranė
  73. Remzi Pėrnaska, pedagog i gjuhės shqipe nė Faklutetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  74. Sefedin Sylejmani, drejtor i Njėsisė sė bashkuar tė punės botuese "Flaka e vėllazėrimit", Shkup
  75. Sofika Adhami, mėsuese e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, Vlorė
  76. Sofika Morcka, gjuhėtare nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  77. B. Vj. Shk. Spiro Floqi, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  78. Doc. Stefan Prifti, gjuhėtar, Tiranė
  79. Sterjo Spasse, shkrimtar, Tiranė
  80. Shefqet Hoxha, pedagog i gjuhės shqipe nė Filialen e USHT, Kukės
  81. Shevqet Musaraj, shkrimtar, Tiranė
  82. Tomor Osmani, pedagog i gjuhės shqipe nė Institutin e Lartė Pedagogjik, Shkodėr
  83. Xhevat Lloshi, gjuhėtar nė Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė USHT, Tiranė
  84. Ylli Ruli, pedagog i gjuhės shqipe nė Filialen e USHT, Berat
  85. Zana Daci, pedagoge e gjuhės shqipe nė Faklutetin e Historisė dhe tė Filologjisė tė USHT, Tiranė
  86. Prof. Zihni Sako, drejtor i Institutit tė Folklorit tė USHT, Tiranė
  87. Zhaneta Nova, mėsuese e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, Gjirokastėr
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  Pėr shkaqe praktike, librin e tėrė do ta postoj nė word.Juve ju mbetet pėr ta shkarkuar qė ta keni pastaj nė kompjuterin tuaj.
  Kjo do tė jetė njė dhuratė prej meje.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  . .
  Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  Sqarim. Librin sic thashė e kam ndarė nė pjesė meØtė vogla pėr shkak tė madhėsisė, por ju keni mundėsi pasi ta keni shkarkuar t'i bashkoni pjesėt dhe ta keni librin tė tėrė.

  Uroj qė sado pak ky libėr tė ju hyjė nė pėrdorim.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afėr kojshisė
  Postime
  228
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
  Sqarim. Librin sic thashė e kam ndarė nė pjesė meØtė vogla pėr shkak tė madhėsisė, por ju keni mundėsi pasi ta keni shkarkuar t'i bashkoni pjesėt dhe ta keni librin tė tėrė.

  Uroj qė sado pak ky libėr tė ju hyjė nė pėrdorim.
  I zbrita librat , projekti21_dk; ju falemnderes per kete dhurate!
  Sa me irriton kur permendet PPSh (Partia e Punes se Shqiperise). Eshte e zeza e gjithe mbrapambetjes se gjuhesise shqiptare, se nuk ka perkrahur shkencetaret e vertete, po militantat e saj, pavaresisht se kishte shkencetare, por duhej shkruar si thoshte "nana Parti e Punes", po jo e shkences, se i vleresonte gjerat sipas biografise se pseudoshkencetareve. Do Zoti e po mblidheni prap ju projekti 21_dk e po e veni mbi baza gjithshqiptare "standartin", se ka shume mangesi. Falmeshndet.
  " Qebesa, burra, nuk kam kah t'mbaj/ Mbasi do thirrun sot derri daje/ (Poeti Kombetar, At Gjergj Fishta)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BROZALINI : 13-08-2011 mė 16:50

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga BROZALINI Lexo Postimin
  I zbrita librat , projekti21_dk; ju falemnderes per kete dhurate!
  Sa me irriton kur permendet PPSh (Partia e Punes se Shqiperise). Eshte e zeza e gjithe mbrapambetjes se gjuhesise shqiptare, se nuk ka perkrahur shkencetaret e vertete, po militantat e saj, pavaresisht se kishte shkencetare, por duhej shkruar si thoshte "nana Parti e Punes", po jo e shkences, se i vleresonte gjerat sipas biografise se pseudoshkencetareve. Do Zoti e po mblidheni prap ju projekti 21_dk e po e veni mbi baza gjithshqiptare "standartin", se ka shume mangesi. Falmeshndet.
  " Qebesa, burra, nuk kah t'mbaj/ Mbasi do thirrun sot derri daje/ (Poeti Kombetar, At Gjergj Fishta)
  Me nder qofsh Brozalini!
  Nė fakt kjo nuk ėshtė mirė, por koha ka qenė atėherė me ideologjizma partiakė. Ke parė edhe nė autostrada ka lakesa.
  Unė ndiej pak pėrgjegjėsi fajėsie pse vetė nuk e kam "krehur" kėtė libėr, por nuk kisha kohė tė mjaftueshme. Besoj gjithė kėto qė nuk ju pėlqejnė mund t'i fshini vetė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 13-08-2011 mė 17:22
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
  Sqarim. Librin sic thashė e kam ndarė nė pjesė meØtė vogla pėr shkak tė madhėsisė, por ju keni mundėsi pasi ta keni shkarkuar t'i bashkoni pjesėt dhe ta keni librin tė tėrė.

  Uroj qė sado pak ky libėr tė ju hyjė nė pėrdorim.
  Ke bėrė njė punė tė mirė, projekt! Tė falėnderoj!
  Librin e kisha, po jo nė kėtė format.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •