Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Buka me qiqër në Korçë

    U be nje jete qe jetoj jashte Shqiperise (pa shkuar atje per vizite) dhe tani kur mendoj per ndonje vizite ne Atdhe, sinqerisht gjeja e pare qe me shkon ne mendje eshte buka me qiqer ne Korçë Kur them per buke me qiqer, kam ne mendje ato buket e medha rrumbullake pak si te verdha ne ngjyre, qe shkelqenin siper e qe kishin nje shije qe s'e kam provuar perseri hah... : )

    Doja te pyesja ata qe jetojne ne Korçë, nq se ka akoma dyqane qe shesin buken me qiqer, e nq se po ku jane keto dyqane, si quhen, kush e ben buken me te mire etj?

    Pres pergjigje.

  2. #2
    Ka qene nje fure mbrapa pazarit besoj se eshte akoma nje nga furat me te mira ...por ti Sa kohe ke qe nuk ke vajtur ...?
    ne cdo dyqan qe shet buke ne korce ka buke me qiqer zonjush
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  3. #3
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Aq shume sa i bie te kem jetuar me shume ketej se sa atje

    Ma shpjego pak, ku prapa pazarit? Egziston akoma pazari i vjeter? Ka ndonje emer apo ec e ec dhe do e gjej?


    Faleminderit!

  4. #4
    Ne pazari mbrapa jane dengjet( domethene atje ku shiten roba te vjetra)
    kjo fura eshte nje fure e vjeter ne mes te xhamise edhe te pazarit mbrapa nese e mban mend atje ku shiteshe gazi po me sa di une ti sje nga korca brenda ...pyet edhe do ta gjesh......
    edhe une me shume ketej kam jetuar por ja fut nje xhiro andej po ashtu edhe fisi tone ne amerike:P
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    lol @ '' po me sa di une ti s'je nga korca brenda''
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    edhe Gjakova e bene ashtu,sidomos tani ne kohen e ramazanit,si buke te vola dhe quhen somun e qarragat.
    po nese i ke shum marak kere qiqren ,ka edhe ne shitje tani me ne shum dyqane.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga teta Lexo Postimin
    edhe Gjakova e bene ashtu,sidomos tani ne kohen e ramazanit,si buke te vola dhe quhen somun e qarragat.
    po nese i ke shum marak kere qiqren ,ka edhe ne shitje tani me ne shum dyqane.
    Me duket se behen ne kohen e bajramit teta,dhe quhen simite..

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    kam menduar se ajo e zeza qe i shtohet siper somuneve eshte qiqier. tani sa me than familjaret se cenka dicka ndryshse qarragati e ndryshe qiqra.hmmm po e terheq postimin e mesiperm,nuk cenka e njejta

  9. #9
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Une s'jam kthyer qe kur ika dhe perseri s'e kam vendosur nq se do e bej udhetimin atje. Sa per Korcen, qe te mos lexosh lart e poshte po e shkruaj une ketu, tete vjecaren e kam bere tek Tefta Tashko dhe kam jetuar jo shume larg shkolles. Nuk e di nq se e quani brenda apo jashte Korces kete pjese, ju korcaret e sotem

    Faleminderit per shpjegimet!

    Teta dhe Nete, ku i dihet me kete arsye shkoj vizitoj Gjakoven. Me kane thene eshte bukur dhe atje & ndoshta provoj dhe simitet e qiqres.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fiori : 09-08-2011 më 16:18

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    aaaaa po e vendose ta vizitosh me lere nje shenim ne privat aaa do kujdesem une qe te kthehesh me pershtypjet me poztive nga aty.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e soldierly
    Anëtarësuar
    04-03-2010
    Postime
    60
    A s'keni ndonje fotografi te asaj buke?

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Fiori vizitoje ,se ia vlen,e per buken me qiqer e pelqej edhe une shume,por nuk kame rastise te kem pare keshtu,vetem ne feste bajrami shesin..

  13. #13
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Çarli, po buka? haha

    Vajta me ne fund ne Korce pas kaq shume vitesh, dhe mu duk sikur kisha ikur dje Vetem se tani kish disa dyqane buke qe rrinin hapur 24/7 dhe thoshin qe piqnin lloj lloj bukesh. Bleva nje qe quhej me qiqer, por qe vetem emrin kish keshtu as dukej e as shijonte si buka me qiqer qe mbaja mend une.

    Per me shume do shkruaj se shpejti...

  14. #14
    Po te thashe me fjori ku te vesh ne fura e vjeter mbrapa pazarit...
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  15. #15
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Nete & ju cikat e Kosoves, keta ketyre ju thone qiqra si ne foto, une spo muj me dallu se cfare jone dhe cili eshte emri i tyre ne Kosove.








    Mu po me duken si leblebia lol Nuk e di qe ka te ne buke me leblebia ;p
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 21-09-2011 më 07:10

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    rina nuk jan leplebija,jan mu tamam si kjo foto e mesit,mund ti blesh ne prizren eshte hap nje shitore e ketyre farave,jane shum te forta dhe grimcohen me grise te vogel fare dhe mbajn arom te forte si tip lajthije shum me e madhe se leplebija.

    shiqo ne markete te medha ne Prishtine ,mbase ka edhe aty.

    mu kujtua XHIVIZ i thone ne Koseve

  17. #17
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    A si quhen te ne, a marohet buke me to te ne diku ne Kosovea se une spo di qe kam honger diku?

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anëtarësuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    buka simite qe behet per bajram,ajo aroma e rende qe mban ajo buke..per ate eshte fjala
    nuk di nga je ti dhe ne behet kjo buke speciale vetem per diten e bajramit

  19. #19
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Jo spaskam honger kurre valla , vetem hajt se ndoshta shkojme najhere ne Prizren per bajram e hajme atje.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Rina,ato qe ke sjelle jane leblebia, edhe qiqra ngjane si leblebi por nuk hahet keshtu ,vetem per simite e perdorin,per feste te bajramit e shesin.

    keshtu ngjane.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •