Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Si t shkruajm nj punim diplome dhe punime t seminarit

  UDHZIME PR PRGATITJEN E PUNIMIT T DIPLOMS DHE T PUNIMEVE T SEMINARIT


  Shkruan: Dr. Avzi MUSTAFA


  QLLIMI I PUNIMIT T DIPLOMS DHE I PUNIMEVE T SEMINARIT

  Studenti, sipas regjimit t studimeve dhe n baz t plan-programit msimor, sht i obliguar q t kryej t gjitha detyrimet e parapara. N disa fakultete dhe institute, studenti sht i obliguar q t punoj punime t seminarit, ndrsa n disa fakultete edhe punim diplome. Studenti, punimin e diploms apo punimet e seminarit mund t`i paraqes pr t treguar aftsimin e tij pr t kryer nj pun t pavarur.

  Punimet mund t jen nga teoria ose nga praktika.

  Punimi i diploms sht nj pun profesionale n nj tem t ciln studenti e punon nn udhheqjen e mentorit.

  Problemi krkimor-teorik ose praktik pr t cilin prcaktohet studenti nuk sht e thn t ket origjinalitet t plot, sepse puna e diploms ka pr qllim t`i dshmoj kto aftsi:
  Aftsimin e zbatimit t diturive praktike dhe teorike t fituara gjat studimeve;
  Aftsimin e prdorimit t metodave dhe mjeteve pr prpunimin e problemit gjat puns s tij;
  Aftsimin e prdorimit t literaturs n vend dhe jasht, q do t thot shfrytzimin e njohurive, fakteve dhe qndrimeve t dhna n burimet e tyre.

  Punimi i diploms mund t ket deri n 50-60 faqe.


  2. MARRVESHJA ME PROFESORIN E LNDS MBI TEMN, TITULLIN DHE PRMBAJTJEN E PUNIMIT T DIPLOMS OSE T TEMAVE T SEMINARIT

  Punimi i diploms duhet t jet i zgjedhur nga lmi i studimeve q studenti i ka zgjedhur dhe q i ka studiuar me plan-programin msimor. Tema dhe titulli mund t prcaktohet nga vet studenti ose nga mentori. N t dyja mundsit gjithsesi duhet q studenti t ket aftsi nga lmenjt pr t cilt ai ka shfaqur interes, ka lexuar m tepr, ka prdor literatur ose ka pasur ndonj prvoj nga praktika.


  3. PARAQITJA, DORZIMI DHE MBROJTJA E PUNIMIT

  Pasi t ket marr vizn nga mentori, studenti sht i obliguar q punimin e diploms ta paraqes n zyrn e shtjeve studentore. N disa fakultete marrja e ksaj leje shqyrtohet me antart e katedrs dhe mund t paraqitet me nnshkrimin e shefit t katedrs (shih statutin e fakultetit). Bashk me nnshkrimin dhe 4 kopjet e lidhura punimi dorzohet n zyrn e shtjeve studentore ose n arkiv. Nse nuk sht shqyrtuar ose nuk sht parapar me statut n mnyr tjetr, arkivi e drgon punimin n katedr, k mentori n marrveshje me kandidatin e cakton datn e mbrojtjes.

  Mbrojtja sht publike. N mbrojtje, prve mentorit, marrin pjes edhe dy antar (shih regjimin e studimeve).

  Mbrojtja i prfshin kto faza:
  1. Mentori apo kryetari i komisionit e hap procedurn e mbrojtjes.
  2. Kandidati n afat prej 10-15 minutash e elaboron problemin e tems s diploms, metodat q i ka shfrytzuar dhe rezultatet q i ka arritur gjat krkimeve t puns s tij.
  3. Antart e komisionit mund t parashtrojn pyetje gojarisht ose me shkrim. Antart e komisionit mund t parashtrojn deri n tre pyetje.
  4. Kandidati, pas nj kohe t shkurtr pr koncentrik, duhet t prgjigjet.
  5. Pasi kandidati t`u prgjigjet pyetjeve dhe pas diskutimeve eventuale, komisioni trhiqet. N munges t kandidatit, komisioni n baz t cilsis s punimit dhe t prgjigjeve t kandidatit, vendos pr notn prfundimtare t puns.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  4. METODOLOGJIA E PUNS

  Pasi kandidati ta ket caktuar temn dhe titullin e punimit, ai vazhdon t punoj n problemin e caktuar. Caktimi i tems dhe formulimi i drejt i saj jep nj mundsi t madhe q t definohet prmbajtja.

  Kandidati s pari i tubon titujt e librave dhe artikujve q kan t bjn me temn e tij. Pr gjetjen e literaturs u sugjerojm kandidatve q t prdorin skedarin e titujve. Aty do vepr sht katalogizuar sipas mbiemrit t autorit, titullit dhe fushs, secila vepr sht klasifikuar me nj numr i cili e lehtson punn e gjetjes s literaturs.

  N baz t prmbajtjes jan caktuar kapitujt, titujt dhe nntitujt. Pr do kapitull caktohet titulli q e prmban iden kryesore. Strukturn prfundimtare t puns e jep vet studenti, kurse at definitiven, ai e bn n konsultim me mentorin. Kjo mnyr e puns mundson parashtrimin e qart t problemit pr t cilin sht prcaktuar studenti.


  4.1. FAQJA E TITULLUAR

  Faqja e par ose faqja e titulluar paraqet kontaktin e par me lexuesin. Pr kt arsye ajo duhet t`i prmbaj t dhnat baz dhe t ket pamje estetike. Faqja e titulluar paraqet faqen e par t puns dhe ajo nuk duhet t shnohet me numr rendor.


  4.2. BALLINA

  Ballina duhet t`i prmbaj kto t dhna:
  Emrin e universitetit dhe emrin e fakultetit.
  Emrin e punimit PUNIM DIPLOME ose PUNIM I SEMINARIT.
  Emrin dhe mbiemrin e kandidatit.

  Nj shembull si duhet t duket ballina po e japim m posht faqes s ktij udhzimi, q tregon pamjen e jashtme (ballinn) e punimit t diploms.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  UNIVERSITETI "SHN CIRILI DHE METODI" SHKUP
  FAKULTETI I FILOLOGJIS “BLAZHE KONESKI”
  KATEDRA E GJUHS DHE LETRSIS SHQIPTARE


  PUNIM DIPLOME


  ALBIONA MUSTAFA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 09-08-2011 m 05:49
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Faqja e titullit t punimit t diploms i prmban kto t dhna:
  Emrin e universitetit, emrin e fakultetit;
  Titullin e punimit;
  Titullin dhe emrin e mbiemrin e mentorit;
  Emrin dhe mbiemrin e kandidatit;
  Numrin e indeksit t kandidatit;
  Drejtimin (grupin) e studimit;
  Vendin dhe datn e dorzimit t punimit (muajin dhe vitin).

  Pamjen e ballins do ta japim n shembullin e mposhtm, q tregon faqen e parme t punimit t diploms.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  UNIVERSITETI SHN CIRILI DHE METODI SHKUP
  FAKULTETI I FILOLOGJIS BLAZHE KONESKI
  KATEDRA E GJUHS DHE LETRSIS SHQIPTARE  STUDIM DIDAKTIK MBI ANTOLOGJIN E LETRSIS SHQIPTARE NGA E. RAMADANI
  -Tem diplome-


  Lmi: Letrsi  Mentori: Avzi Fasku
  Studenti: Albiona Mustafa
  Numri i indeksit: 97231
  Drejtimi: Arsimor


  SHKUP
  Nntor, 2005
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  4.3. Parathnia

  Punimi i diploms mund t mos ket parathnie. Megjithat, nse autori dshiron, ai pr t br nj parathnie duhet t mbaj llogari pr kto gjra:
  Parathnien duhet ta dalloj nga hyrja. N t ai duhet t`i prmend kushtet q e kan sjell deri te paraqitja e punimit, prvojn gjat t shkruarit, si dhe barrierat objektive t cilat jan paraqitur gjat puns;
  N hyrje mund t shkruhen edhe titujt akademik dhe funksionet e njerzve q autorit i kan ndihmuar gjat puns. Ktu duhet t`u jepet rndsi atyre personave q kan rndsi n shkenc, e jo atyre q mbajn ndonj funksion.
  Titulli PARATHNIE duhet t shkruhet me shkronja t mdha dhe t vendoset n mes t faqes. Faqja e parathnies mund t numrohet me numrin romak I, por mund t shkoj edhe pa t.


  4.4. Prmbajtja


  Prmbajtja n fakt paraqet pasqyrn e faqeve t punimit n t ciln jan vendosur kapitujt, nnkapitujt, ndarjet (pasuset), kryeradht etj.

  Titulli PRMBAJTJE shkruhet me shkronja t mdha dhe vendoset n mes t faqes. Faqet e prmbajtjes mund t numrohen me numra romak duke filluar nga numri I (nse nuk ka parathnie) ose II (nse ka parathnie), por mund t shkojn edhe pa to.

  Mnyra e t shkruarit dhe shnimit t prmbajtjes si dhe pjest e saj jan dhn n shembullin e mposhtm t ktij udhzimi.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  PRMBAJTJA


  PRMBAJTJA
  PARATHNIE .................................................. ........................................... I
  REGJISTRIMI I TABELAVE .................................................. .......................... II
  REGJISTRIMI I ILUSTRIMEVE .................................................. ..................... III
  1. HYRJE .................................................. ............................................... 1
  1.1. Lnda dhe qllimi i punimit .................................................. .................. 1
  1.2. Burimet e t dhnave dhe metodat e krkimeve ........................................ 1
  1.3. Prmbajtja dhe struktura e punimit .................................................. ....... 2
  2. TEKSTI GJUHSOR DHE SHPREHSIA NPRMJET VEPRS
  LETRARE T MARTIN CAMAJIT .................................................. ................... 3
  3. AKTI I KOMUNIKIMIT .................................................. ............................ 5
  LLOJET E KOMUNIKIMIT .................................................. ............................ 6
  3.1. Komunikimi pa fal .................................................. ............................. 7
  3.2. Komunikimi me gjeste dhe qndrime .................................................. ...... 8
  3.3. Komunikimi me pamj.............................................. ................................ 9
  3.4. Komunikimi i przier .................................................. ............................ 9
  4. RREGULLAT E KOMUNIKIMIT .................................................. .................. 10
  4.1. Hezitimet .................................................. ........................................ 10
  4.2. Fjalt dhe shprehjet e shkurtra .................................................. ........... 11
  4.3. Fjalt e prsritura .................................................. ........................... 11
  4.4. Disa nisje false .................................................. ................................. 12
  4.5. Fjalt q mungojn .................................................. ........................... 13
  5. TEKSTI GJUHSOR .................................................. ............................... 18
  5.1. Interpretimet e ndryshme t nj teksti .................................................. .. 20
  5.2. Tekste dhe jotekste .................................................. ........................... 24
  5.3. Krkesat e tekstit gjuhsor .................................................. ................. 28
  5.3.1. Kohezioni .................................................. ...................................... 29
  5.3.2. Elementet e kohezionit .................................................. .................... 29
  6. PRFUNDIMI .................................................. ....................................... 34
  7. LITERATURA .................................................. ....................................... 37
  8. SHTOCAT .................................................. .......................................... 40
  9. REGJISTRIMI I CITATEVE DHE TE DHNAT E BURIMEVE .................................. 43

  N kohn ton, prmbajtjen n mnyr automatike e bn vet kompjuteri, nse ne m par kemi ditur t`i dallojm (stilet dhe fontin e tyre), ashtu q vet kompjuteri i regjistron ato dhe ua v numrat. Megjithat, pr t mos br ndonj gabim, kjo prap duhet t verifikohet.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  4.5. Regjistrimi i tabelave

  Regjistrimi i tabelave vjen menjher pas faqes s prmbajtjes. Regjistrimi i tabelave i prmban t gjitha tabelat e shnuara sipas rendit (numrit t faqes) q vijojn.

  Titulli “REGJISTRIMI I TABELAVE” shkruhet me germa t mdha dhe vendoset n mes t faqes. Kjo faqe mund t numrohet ashtu si numrohej parathnia ose prmbajtja (me numr romak) ose t shkruhet edhe pa t. N shembullin e mposhtm do t njiheni me mnyrn e regjistrimit t tabelave.

  REGJISTRIMI I TABELAVE

  Tabela .................................................. ..................................... faqja

  I. Tabela e mnyrs s formimit t mbylltoreve
  dhe frikativeve q ekzistojn n dy sistemet e
  bashktingllore t dy arealeve .................................................. ......... 8

  II. Tabela e nnsistemit B, me pik dialektore D ....................................... 9

  III. Tabela e vendbanimeve ku flitet shqipja ........................................... 11

  IV. Tabela e vendbanimeve .................................................. .............. 12

  V. Tabela me disa emra me togjet kl, gl ................................................ 110

  VI. Tabela ku paralelisht ruhen togjet mj, nj dhe mnj .............................. 112

  Disa tabela jan marr nga studimi i Haki Ymerit: E folmja shqipe Karkshiaks, Shkupi, Shkup, 1997.


  4.6. Regjistrimi i ilustrimeve

  Regjistrimi i ilustrimeve vjen pas faqes s regjistrimit t tabels. Ilustrimet prfshijn grafik, vizatime dhe fotografi. Teknika e prpunimit t faqes s ilustrimeve sht e njjt si ajo e tabels. Ajo mund t shkruhet me numr romak ose edhe pa t.


  REGJISTRIMI I ILUSTRIMEVE

  Regjistrimi i grafikve

  Grafiku .................................................. ............................... faqja

  N kt grafik mund t shohim strukturn e informatorve n
  Karshiak nga aspekti gjinor dhe intelektual ...................................... 25

  Regjistrimi i fotografive

  foto

  I. Aleksandr Xhuvani n nj fshat n Elbasan ................................... 32

  foto

  II. Aleksandr Xhuvani si drejtor i Normales s Elbasanit ...................... 33


  Grafiku sht menduar nga autori, kurse fotografit po ashtu duke shfrytzuar monografin e A. Xhuvanit si jan radhitur.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  4.7. TEKSTI

  4.7.1. Hyrje

  Teksti fillon me hyrjen. Faqja shnohet me numr arab 1. Hyrja i prmban elementet baz t problemit q punohet n punimin e diploms, pastaj prmban mnyrn e prpunimit, si dhe strukturn e puns. Tekstin e hyrjes n punimin e diploms duhet ta detajizoni si shembullin 4.

  Fjaln HYRJE e shkruani me shkronja t mdha dhe e shnoni me numrin 1. Pr shembull:

  1. HYRJE
  1.1. Lnda dhe qllimi i punimit
  1.2. Burimet e t dhnave dhe metodat e krkimit
  1.3. Prmbajtja dhe struktura e punimit


  4.7.2. Prpunimi i tems

  Gjat punimit t trungut t tems ju duhet t udhhiqeni prej ktyre pikave:
  Shikoni zhvillimin e deritanishm,
  Shikoni gjendjen e tanishme dhe problemet prcjellse,
  ka mund t parashikohet pr t ardhmen.

  Materien q studenti duhet ta prpunoj duhet ta mendoj mir dhe ta strukturoj sipas kapitujve. do kapitull titullohet m vete dhe fillon me faqe t re. Titulli i kapitullit shkruhet me shkronja t mdha. Pr t pasur nj pasqyr sa m t mir, kapitujt mund t ndahen, ndrsa n t shkruar fillojn n faqe t re. Kapitujt, sipas nevojs, ndahen n nnkapituj, ndrsa nnkapitujt n pjesn e paragrafit. Pr shembull:

  LLOJET E KOMUNIKIMIT


  Nn kapitujt i shnojm nntitujt t cilt shkruhen me germa t vogla, por gjithsesi duhet t dallohen duke i nxir (bold), duke nnvizuar (underline) etj. Pr shembull:

  3.1. Komunikimi pa fjal

  Struktura e prbrjes s punimit varet shum nga karakteri i materies q punohet, por udhzimi i prgjithshm sht se pr ta lehtsuar prcjelljen e pasqyrs s tekstit, ndarjet e nj kapitulli nuk duhet t kalojn mbi katr nivele.


  4.7.3. Prfundimi

  Teksti mbaron me prfundimin n t cilin shkurtimisht duhet t paraqitet rezultati q e ke arritur me punimin. Titulli PRFUNDIM gjithashtu shnohet me numr arab dhe shkruhet me shkronja t mdha n faqe t re. Pr shembull:

  6. PRFUNDIMI


  4.7.4. Mnyra e shnimit t pjesve t punimit


  Pasqyrimi m i mir i pjesve t punimit sht ai me numra decimal. do kapitull shnohet me numr arab. Numri i kapitullit prputhet me numrin e nnkapitullit q i takon, kurse shnimi tjetr paraqet numrin tjetr t nntitullit t kapitullit t njjt.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  4.8. Bibliografia (Literatura)

  Shfrytzimi i literaturs vjen n faqen e fundit (pas prfundimit), pos nse ka shtojca, kur vjen pas tyre. Titulli LITERATURA shkruhet me shkronja t mdha dhe vendoset ne qendr t faqes. Nse jan prdor m shum burime, ato duhet t`i klasifikoni n: libra profesional, revista, publikime t ndryshme,enciklopedi, gazeta etj.

  N do klasifikim regjistrimi i tyre renditet sipas alfabetit (para vjen mbiemri i autorit, pos n qoft se nuk ka autor ose redaktor, kur shkruhet fjala e par e titullit). Edhe ktu prdorim numra arab.

  S pari shkruhet mbiemri i autorit, i cili ndahet me presje nga emri i plot ose i shkurtuar. Titulli i autorit nuk sht shum i rndsishm (edhe pse shum mentor udhheqs e dshirojn kt). Nse jan shum autor, t gjith shkruhen me rend ashtu si jan n vepr, por ndahen me presje. Pas emrit t autorit, nse bhet fjal pr libr, me shkronja t trasha (bold) shkruhet titulli i librit, pastaj shtpia botuese, vendi i shtpis botuese, vendi ku sht botuar libri dhe viti i botimit. Pr shembull:

  1. Mustafa, Avzi. Didaktika e gjuhs dhe e leximit letrar, Logos-A, Shkup, 2005.

  Nse libri sht botuar jasht kontinentit ton, krahas vendit t botimit, mund t shkruhet shkurtimisht edhe emri i shtetit ku gjendet botuesi. Pr shembull:

  1. Mouss, Rolf E. Thories of Adolescence, McGraw-Hill, NY, USA, 1996.

  Nse kem t bjm me ndonj libr me dy autor, ather emri i autorit t par vendoset n rendin mbiemr-emr. T gjith t tjert jepen n rendin emr-mbiemr. Pr shembull:

  Hamiti, Asllan dhe Avzi, Mustafa. E Folmja e Karadakut t Shkupit, Voka, Tetov, 2001.

  Nse autori i veprs nuk sht person, por sht institucion, ather emri i institucionit vjen n vendin e autorit. Megjithat, nse autori i veprs nuk sht as institucion, ather n vend t autorit i radhisim tri shkronja t vogla t tipit o, tri pika ... ose nuk shkruajm asgj, por fillojm me titullin e veprs. Pr shembull:

  ooo: Fjalori i dialektologjis, Logos-A, Shkup, 2003 ose
  ... : Fjalori i dialektologjis, Logos-A, Shkup, 2003 ose
  Fjalori i dialektologjis, Logos-A, Shkup, 2003.

  Artikujt n punimet e seminarit dhe n punimet e diploms shkruhen njsoj si librat. S pari shkruhet autori i artikullit, e pastaj n thonjza shkruhet artikulli. Pastaj m trash (bold) shkruhet emri i revists ku sht botuar artikulli, vendi i botimit dhe viti, numri (nse revista sht n gjuhn shqipe, numri i revists shnohet me Nr., ndrsa nse sht n gjuh t huaj, shnohet me No, q nnkupton Number) dhe viti i daljes s revists, faqet ku gjendet artikulli (nse bhet fjal pr revist n gjuhn shqipe, viti i revists shnohet me Viti, ndrsa nse bhet fjal pr tekst n gjuh t huaj, shnohet me Vol, q nnkupton Volumen). Pr shembul:

  Avzi Mustafa, Mbi metodat shkencore n letrsi, Shqyrtime albanologjike, Shkup, viti VII, Nr.7, 2004, faqe 118.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  5. ELEMENTET SPECIFIKE T TEKSTIT

  5.1. Shnimet e burimeve t dhnave (“fusnotat” ose “endnotat”)

  Shnimet e burimeve sipas praktiks s deritanishme shnohen n dy mnyra:

  fusnota” – n margjinn e fundit t faqes; shnohet me numra rendor prej 1 e tutje.
  endnota” – n faqen e fundit; shnohet me numrin rendor 1 e tutje.

  Se si do t shnohen dhe cila teknik do t prdoret, kjo varet nga kandidati. Nse kandidati sht prcaktuar pr mnyrn b), ai sht i detyruar q faqen ta shnoj me kt titull “REGJISTRIMI I T DHNAVE”. Kjo faqe vendoset para shtojcs (nse nuk e ka kt, ather shnohet para faqes s literaturs), por lexuesin duhet ta njoftoni me prmbajtjen e punimit.

  “Fusnotat” dhe “endnotat” shfrytzohen pr t dokumentuar:
  - pr do citim t drejtprdrejt (n shenjn e thonjzave, “..........”) n tekst;
  - pr t dhn do fakt q nuk sht i njohur shum, kur autori i atyre fakteve sht nj person i caktuar.

  N rastin e par mund t jet nj tekst m i gjat dhe t “parafrazohet” me fjalt tuaja, por sht e domosdoshme t shnohet burimi nga jan marr t dhnat.

  Nse punimi shtypet n kompjuter, puna sht m e leht, sepse ka komand t caktuar pr “fusnotat” dhe “endnotat”. P.sh. (CTR+ALT+F).

  “Fusnotat” dhe “endnotat” shnohen si shnimi i literaturs, por n fund duhet ta shnoni edhe numrin e faqeve ku gjendet citati n literaturn e dhn. Pr shembull:

  1. Mustafa, Avzi: Edukata dhe arsimi npr shekuj, Shkupi, Shkup, 1977, fq. 24.
  2. Dedja, P., A. Paralloj, K. Shtmbari: “Forcimi i funksionit edukues t msimit t gjuhs shqipe n shkollat tetvjeare”, Gjuha shqipe dhe letrsia n shkoll, Tiran, No. 3, 1975., fq. 54.

  Nse n punim njher e keni cituar nj vepr t autorit t njjt dhe dshironi ta citoni prsri, tani nuk duhet t`i jepni prsri t gjitha t dhnat pr autorin, por shnojeni vetm mbiemrin-emrin dhe shkruani op. cit., fq. Pr shembull:

  3. Mustafa, Avzi: op. cit., fq. 55.

  Nse shfrytzohet citati nga nj vepr q sht cituar m par n “fusnot” ose “endnot” n faqen e njjt t tekstit, para fusnots duhet t shkruani “ibid” dhe faqen nga sht marr citati. Pr shembull:

  4. Ibid., fq. 83.

  Nse shfrytzohet ndonj artikull ose ndonj e dhn nga interneti (duhet t shkruhet viti kur sht shkruar artikulli, e jo viti kur sht lexuar ose sht paraqitur n internet, apo kur sht lexuar, edhe pse shumica e metodologve krkojn q t shkruhet edhe paraqitja e artikullit n internet), ather duhet ta shnoni n kt mnyr: n artikuj s pari shnohet emri i autorit, pastaj titulli i artikullit, adresa e internetit n t ciln gjendet artikulli dhe n fund shkruhet viti kur sht botuar artikulli. Pr shembull:

  1. Brown, B. N.: “Leading-For All Your Followers”. http:/www.worldweb.org/bzdigest/leading.html, 1996.

  Nse t dhnat q jan shfrytzuar nuk jan pjes e artikullit t paraqitur n internet, por gjenden n nj faqe t internetit, sht e udhs q t shkruhet emri dhe adresa e faqes s internetit q e keni shfrytzuar n punn tuaj. P.sh.

  http://www.dol.gov/dol/wb//???


  5.2. Tabelat, grafikt, vizatimet dhe fotografit


  Tabelat, grafikt, vizatimet dhe fotografit nuk jan pjes shtuese e tekstit, por jan tekst q prbn nj pjes t puns. Qllimi kryesor sht q problemin e shtruar ta paraqesin n mnyr precize dhe t thjesht. Kta japin nj pasqyr shum konkrete t asaj q sht thn me fjal. N fakt, tabelat, grafikt, vizatimet dhe fotografit e japin prgjigjen e pyetjes “ka?, ku? dhe kur?”.

  do fotografi, vizatim apo grafik duhet t shnohet me numrin q pason dhe gjithashtu t bhet me shkronja t mdha.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  6. UDHZIME TEKNIKE PR PUNIMIN E DIPLOMS

  Aspektit teknik i puns duhet t`i kushtohet nj koh m e gjat. Ajo q sht shkruar dhe treguar bukur e mir e lehtson punn e t lexuarit dhe jep nj pasqyr t puns suaj dhe t tekstit.

  Punimet e seminarit dhe punimet e diploms shkruhen me makina (kompjuter). Krahas tekstit, q pr nga kuptimi logjik dhe gramatikor duhet t posedoj edhe ann estetike, kandidati duhet ta lexoj tekstin edhe pas lekturs. M s miri sht q tekstin e lekturs ta lexoj n letr e jo drejtprdrejt nga kompjuteri. do gabim, pa marr parasysh se kush merr pjes n prgatitjen e punimit, prgjegjsia i mbetet kandidatit.


  6.1. Layout (Pamja) e puns

  Pasi teksti sht gati, kandidati duhet:
  - Ta zgjedh madhsin e shkronjave. N kompjuter duhet t zgjidhet madhsia e shkronjave 12, ndrsa radht 1.5;
  - T prdoren margjinat standarde margjinat lart, posht, majtas dhe djathtas duhet t jen 2,54 cm (1 inch);
  - T shkruhet me paragraf. Sa u prket paragrafve, ata bhen ndy mnyra:
  1. Pr t`u trhequr paragrafi me kompjuter, duhet t prdoret TAB dhe
  2. Pr t br nj ndarje ndrmjet rreshtave, n kompjuter duhet t prdoret SPACE.


  6.2. Udhzime daktilografike

  ka sht me rndsi t dihet gjat t shkruarit t punimit:
  - Fjalt ndrmjet vete duhet t ken vetm nga nj ndarje (SPACE).
  - Nga t gjitha shenjat e piksimit po ashtu duhet t ket nj ndarje, si jan pika, presja, pikpyetja, dy pikat, kllapat, thonjzat etj.
  - T gjitha shenjat, si thonjzat, q duhet t hapen dhe t mbyllen, shkojn, bashk me germn, pra nuk ka ndarje.
  - Nse ndonj fjal duhet t hyj n kllapa, ather duhet t ket largime.
  - Nse n vend t dhe-s prdorni shenjn &, ajo duhet t shkruhet e ndar.
  - Tri pikat shkruhen n fund t fjals, pra nj hapsir (SPACE) para fjals q vjen.
  - Viza e shkurtr shkruhet bashk me fjalt q i lidh (p.sh.: njri-tjetrin).
  - Viza e gjat shkruhet ndaras nga fjalt q i lidh (p.sh.: Shqipria shtet i pavarur).


  LITERATURA

  1. BOCE, Elona. (2004). Si ta shkruajm nj punim krkimor. Qendra pr arsim demokratik (CDE).
  2. EKO, Umberto. (1997). SI BHET NJ PUNIM DIPLOME. Tiran: botime prpjekja.
  3. PANZOVA, Violleta. (2003). Naukata kako zanaet. Skopje: Fillozofski fakulltet.
  4. RRAHMANI, Zejnullah. (2001). Si t shkruhet disertacioni. Prishtin: Faik Konica.
  5. SHAMIC, Midhat. (1984). Kako nastaje naucno djelo: Uvodenje u metodologji i tekniku naucnoistrazivackog rada-opsti pristup. Sesto ind. Sarajevo: Svjetlost.
  6. ZHEKOV, Kalev, Yordan. (2001). Manuel for Research and Writing. A Guide of reading and Writing Assignments for the Students Undergraduate and Graduate Leveis. Osijek: Izvori.

  FUND


  P.s. Punimi sht sjellur i plot dhe prshtatur me disa ndryshime t vogla pr forumishqiptar.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •