Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anëtarësuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash në "kullën e fildisht".
    Postime
    623

    Thesari i kulturës shqiptare në duart e maqedonasve

    nga gazeta Lajm, 7 gusht 2011

    Në Bibliotekën Popullore Universitare “Shën Klimenti i Ohrit”, në të cilën gjenden mijëra dokumente për shqiptarët punon vetëm një shqiptare. As drejtori, as sekretarët, as këshilltarët, as udhëheqësit e 10 –të sektorëve nuk janë shqiptarë. Emri i vetëm i një shqiptareje të punësuar në këtë institucion shtetëror shfaqet tek eshaloni i fundit, tek ai i shërbimeve. Biblioteka Universitare ka 39 shërbime, të cilat kanë nga një, dy, tre ose katër përgjegjës. Fahrie Halimi e vetmja shqiptare që punon në këtë institucion është njëra nga katër përgjegjësit e shërbimit “Kompletimi i materialit bibliotekar, këmbim ndërkombëtar, blerje dhe dhurata”. Ndërkaq, sallat e leximit të kësaj biblioteke janë të mbushura me shqiptarë, shumica studentë.
    Historiani, Skënder Hasani, i cili është që 15-të vjet anëtarë i rregullt i kësaj biblioteke thotë se në këtë bibliotekë ka gjetur dokumente dhe libra që flasin për historinë e popullit shqiptarë, të cilat nuk mund të gjenden as në Tiranë, e as në Prishtinë. “Kjo bibliotekë është ndër në të pasurat në Ballkan dhe ka dokumente për shqiptarët më shumë se bibliotekat simotra në Tiranë dhe Prishtinë”, thotë Hasani.
    Meqë në këtë bibliotekë nuk ka të punësuar shqiptarë, lexuesve shqiptarë, të cilët përbëjnë rreth 90-të për qind të anëtarëve të kësaj biblioteke, ndonjëherë u ndodh që të kenë pengesa. “Gjatë hulumtimeve të mia kam vënë re se në këtë bibliotekë ka fonde të ndryshme që nuk u jepen në përdorim shqiptarëve. Më është refuzuar libri që kam kërkuar me arsyetimin se ai është vetëm për akademikët dhe profesorët maqedonas ”, thotë Hasani, duke shtuar se në ato libra jepen të dhëna fakto-grafike që tregojnë realitetin historik të këtyre trevave, ndaj siç thotë ai janë të ndaluar për studiuesit shqiptarë. Hasani sqaron se librat e vjetër gjenden në një depo jashtë bibliotekës dhe janë shumë të rëndësishme. “Sa kam unë informacione, në atë depo librat janë në gjendje të mjerueshme dhe mund edhe të shkatërrohen”, thotë ai, duke shtuar se ato libra duhet të trajtohen në mënyrë të veçantë, pasi vështirë se gjenden në ndonjë bibliotekë tjetër në Ballkan.
    Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Gameness Lexo Postimin
    nga gazeta Lajm, 7 gusht 2011

    Në Bibliotekën Popullore Universitare “Shën Klimenti i Ohrit”, në të cilën gjenden mijëra dokumente për shqiptarët punon vetëm një shqiptare. As drejtori, as sekretarët, as këshilltarët, as udhëheqësit e 10 –të sektorëve nuk janë shqiptarë. Emri i vetëm i një shqiptareje të punësuar në këtë institucion shtetëror shfaqet tek eshaloni i fundit, tek ai i shërbimeve. Biblioteka Universitare ka 39 shërbime, të cilat kanë nga një, dy, tre ose katër përgjegjës. Fahrie Halimi e vetmja shqiptare që punon në këtë institucion është njëra nga katër përgjegjësit e shërbimit “Kompletimi i materialit bibliotekar, këmbim ndërkombëtar, blerje dhe dhurata”. Ndërkaq, sallat e leximit të kësaj biblioteke janë të mbushura me shqiptarë, shumica studentë.
    Historiani, Skënder Hasani, i cili është që 15-të vjet anëtarë i rregullt i kësaj biblioteke thotë se në këtë bibliotekë ka gjetur dokumente dhe libra që flasin për historinë e popullit shqiptarë, të cilat nuk mund të gjenden as në Tiranë, e as në Prishtinë. “Kjo bibliotekë është ndër në të pasurat në Ballkan dhe ka dokumente për shqiptarët më shumë se bibliotekat simotra në Tiranë dhe Prishtinë”, thotë Hasani.
    Meqë në këtë bibliotekë nuk ka të punësuar shqiptarë, lexuesve shqiptarë, të cilët përbëjnë rreth 90-të për qind të anëtarëve të kësaj biblioteke, ndonjëherë u ndodh që të kenë pengesa. “Gjatë hulumtimeve të mia kam vënë re se në këtë bibliotekë ka fonde të ndryshme që nuk u jepen në përdorim shqiptarëve. Më është refuzuar libri që kam kërkuar me arsyetimin se ai është vetëm për akademikët dhe profesorët maqedonas ”, thotë Hasani, duke shtuar se në ato libra jepen të dhëna fakto-grafike që tregojnë realitetin historik të këtyre trevave, ndaj siç thotë ai janë të ndaluar për studiuesit shqiptarë. Hasani sqaron se librat e vjetër gjenden në një depo jashtë bibliotekës dhe janë shumë të rëndësishme. “Sa kam unë informacione, në atë depo librat janë në gjendje të mjerueshme dhe mund edhe të shkatërrohen”, thotë ai, duke shtuar se ato libra duhet të trajtohen në mënyrë të veçantë, pasi vështirë se gjenden në ndonjë bibliotekë tjetër në Ballkan.
    Biblotekaret jan intelektuale te mirfillte ,ato jane pjese e jetes socialkulturore dhe politike te vendit dhe si te tille ne profesionin e tyre nuk jane thjeshte kartoteke, por njohin dhe jetojne me psikologjine e klienteve te tyre lexues.Keshtu ato i mbrojne keto lexues nga libra historik qe prekin ndjenjat e tyre, e qe mund te amplifikohen dhe te krijone reaksion ne shoqeri. et. etj.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  3. #3
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetë se di.... :)
    Postime
    808
    Çka dreqin je duke than o i mjerë??? Apo vetëm je përgjegjur sa për të thanë diçka??? Personi në fjalë është me profesion historiani dhe pa asnjë të drejte i ndalohet atij materiali historik cili hynë në lëmin e tij të studimit.
    Dhe sa për atë materialin historik, kjo do të ishte rasti i volitshëm për biznismenët tanë që të kontribuonin në çështjen kombëtare dhe ti hjeknin nga pronësia e këtyre librave maqedonët.
    Shqiptari që derdhë gjak shqiptari nuk meriton të quhet shqiptarë

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga yllbardh Lexo Postimin
    Çka dreqin je duke than o i mjerë??? Apo vetëm je përgjegjur sa për të thanë diçka??? Personi në fjalë është me profesion historiani dhe pa asnjë të drejte i ndalohet atij materiali historik cili hynë në lëmin e tij të studimit.
    Dhe sa për atë materialin historik, kjo do të ishte rasti i volitshëm për biznismenët tanë që të kontribuonin në çështjen kombëtare dhe ti hjeknin nga pronësia e këtyre librave maqedonët.
    Personi ne fjale , (pa dashte te fyej zotin hasani, pasi une nuk e njohe ate) mund te jete me ndjenja nacionaliste ekstremiste, situata politike eshte e acaruar,konfliktet etnike jane me shume se te acaruara, pra ketu nuk behet fjale per nje klime normale, perkundrazi duket sikur kerkohet me pasion per te gjete nje shkak per sherr.Pra mendimi ime eshte, se per situata jo narmale, ne jeten ne bashkesi, pa tjeter qe do te privohen dhe nje sere te drejtash.Pra dhe nje here te kujtoj se eshte asyeja qe prodhon te drejten dhe jo e drejta te prodhoje arsyen.Por e gjithe kjo qe kam shprehur , persupozon sikur rastin kur biblotekari njeh permbajtjen e materialit dhe vepron asaj linje qe une permenda, por pa diskutim materialet qe permban bibloteka jane te cilesuara se cilat jane per shqiptare e cilat jane per maqedonas.Pra nese ne kartelen qe i perket materialit te kerkuar shkruan se eshte vetem per akadamiket maqedonas, atehere ti duhet te kuptosh se biblotekari nuk ka faj , pra nuk ta jep ate.Kjo s'ka te bej me etnine e punonjesit te biblotekes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 17-08-2011 më 18:09
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Kure do behesh civil qe ta duash veten tuaj.Si me bishtrime i pergjigjesh pytjes.I nderuar kure lexoi postimet tuaja me ve ne gjykim se je nji frikacak per ta kuptuar te verteten.
    Si me hile i futesh gjykimeve per shum qeshtje si ne rastin me siper ,ku njerit i mohon per ta gjetur te verteten dhe tjetrit i jep msbeshtetje ta fshehu ate.
    Kto paragjykime tuajat me bejn te gjykoj per ty se je pa takat te shqiptarizmes apo thjesht nuk kerkon ate qe te takon pore knaqesh me ate qe tjeret te afrojn.Fshehja e atyre kibrav fsheh friken e dukshme te bullgarvet se mu aty fshihet emri maqedoni qe fshihet identiteti i vertet i popullates shqiptare te trungut Iliro-dardan.

    Me servilizem nuk do arrish kurre ta kuptosh drejtsin ,pore vetem duke e kerkuar ate duke u mshtet ne arsyen e logjikshme e jo me servilizem.
    Anest nuk te bera kritiken per te kritikuar pore per te udhzuar
    mendo shqip mer djal edhe ateher kure tjert nuk te pelqejn.

  6. #6
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetë se di.... :)
    Postime
    808
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Personi ne fjale , (pa dashte te fyej zotin hasani, pasi une nuk e njohe ate) mund te jete me ndjenja nacionaliste ekstremiste, situata politike eshte e acaruar,konfliktet etnike jane me shume se te acaruara, pra ketu nuk behet fjale per nje klime normale, perkundrazi duket sikur kerkohet me pasion per te gjete nje shkak per sherr.Pra mendimi ime eshte, se per situata jo narmale, ne jeten ne bashkesi, pa tjeter qe do te privohen dhe nje sere te drejtash.Pra dhe nje here te kujtoj se eshte asyeja qe prodhon te drejten dhe jo e drejta te prodhoje arsyen.Por e gjithe kjo qe kam shprehur , persupozon sikur rastin kur biblotekari njeh permbajtjen e materialit dhe vepron asaj linje qe une permenda, por pa diskutim materialet qe permban bibloteka jane te cilesuara se cilat jane per shqiptare e cilat jane per maqedonas.Pra nese ne kartelen qe i perket materialit te kerkuar shkruan se eshte vetem per akadamiket maqedonas, atehere ti duhet te kuptosh se biblotekari nuk ka faj , pra nuk ta jep ate.Kjo s'ka te bej me etnine e punonjesit te biblotekes.
    Me një fjalë ti d.m.th. me mend në krye pajtohesh me politikën segregacioniste e cila gjindej në aparteid dhe në ish-YU, politik e cila është përdorur në të kaluarën për shqiptarët e ish-YU, ku materialet historike mbaheshin dhe ende mbahen nën dry me qëllim që ti servohet një histori e trevave nën sundimin sllavë si histori de-fakto sllave ku shqiptarët dhe historia e tyre është në errësirën mesjetare e mangët dhe pa fakte se ne i përkasim këtij vendi dhe të paraqitemi si të ardhur në këto vise. Në një vend demokratik këto gjëra nuk pinë ujë. Apo të bëhemi edhe ne si në disa vende ku demokracia vlen vetëm për klasën sunduese dhe ata që pajtohen më politikën e saj. Nëse ky material qon në drejtim konflikti atëherë më mirë ti hyjmë këtij konflikti me sy hapur se privimi i këtij materiali gjithashtu bënë të po njëjtën punë. Servilizmi nuk të ndihmon këtu.
    Shqiptari që derdhë gjak shqiptari nuk meriton të quhet shqiptarë

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    [QUOTE=ganimet;3181053]
    Kure do behesh civil qe ta duash veten tuaj.Si me bishtrime i pergjigjesh pytjes.I nderuar kure lexoi postimet tuaja me ve ne gjykim se je nji frikacak per ta kuptuar te verteten.
    Ceshtja eshte se une notoj mbi te vertten.E verteta qe une shpreh me lart , ka te bej pikerisht per ate civilin qe ti me permend.Ju nuk jeni nje popull civil, , lendoheni , irritoheni, nese prezantoheni me nje dokument qe nuk konvinon me egon tuaj prej njeriu primitive.
    [QUOTE]
    Si me hile i futesh gjykimeve per shum qeshtje si ne rastin me siper ,ku njerit i mohon per ta gjetur te verteten dhe tjetrit i jep msbeshtetje ta fshehu ate.
    Kush te tha ty qe e verteta qenka ne ate dokument?E verteta historike eshte relative.
    Kto paragjykime tuajat me bejn te gjykoj per ty se je pa takat te shqiptarizmes apo thjesht nuk kerkon ate qe te takon pore knaqesh me ate qe tjeret te afrojn.
    Ou sa lerg jemi ne te dy ne kete pike.Per ju shqiptaret e Maqedonise , qe manastirin e kthyet ne WC as ka vend per shqiptarizem, por ju dhe flamurin dhe pavarsine nuk e pranuat,po si mund te ulesh ne tryeze per shqipotarizem ti?Sa je ti shpirterisht e lidhun me elementet historike qe perfaqesojne identitetin kulturore e shpirterore shqiptare?Te flasesh per shqiptarizem dhe te investosh per arabizem, eshte nje soj sikur nje ekstremist islamik te jete i interesuar per simbole te krishterimit dhe literature te krishtere. Rremoni ne ndergjegjen tuaj,ne kete bibloteke shpirterore tuajen dhe do te shihni sa mizore jeni ju ndaj vetvetes, qe i keni privuar cdo ndjesi te krishtere qe vjen nga gjysherit tuaj jo me larg se 200 vjet.Shqiptarizem eshte jo vetem kur mbron identitetin dhe elementet kulturore te popullittend, por dhe kur e pastron ate nga infiltromet e huaja (kultura e pushtuesit), ashtu si nje bacevan qe perkujdeset per lulet dhe i pastron atonga barerat e keqija.Por deri me sot ju mbillni e gramin dhe pshurrni lulet.
    Me servilizem nuk do arrish kurre ta kuptosh drejtsin ,pore vetem duke e kerkuar ate duke u mshtet ne arsyen e logjikshme e jo me servilizem.
    Anest nuk te bera kritiken per te kritikuar pore per te udhzuar
    mendo shqip mer djal edhe ateher kure tjert nuk te pelqejn.
    Nese ka nje antar qe vetem servil nuk eshte , ai eshte Anesti.Por une jam duke menduar shqip e ju arabisht, per me teper nga ju erdhi dhe ideja se duhet dhe nje alfabet arab, se tek ju te rinjte kete alfabet po perdorin dhe ndjehen mire pasi e kuptojne ,memlehte Kuranin.Ky eshte sfondi mbi te cilin mbeshtesni ju shqiptarizmen.Une e mbeshtes mbi realitetin, si trashegimtare i pa devijuar ne identitetin shpirterore, si njeri civil qe e pranon historine ashtu sic eshte,me luftra , me levizje demografike,me tkurrje e zgjerime, si historia e cdo populli ne bote, por kjo histori nuk duhet te me ndikoje ne qe ndrimin tim te sotem, ku synohet per nje bote pa kufi, ku investohet per paqe e jo urejtje.Pra nga kjo histori ne duhet te mbeshtetemi ne ato rrenje te shendosha qe na perafrojne me gjithe popujt e tjere e jo ato qe na ndajne.Pra dhe nje here , per kete motiv ka libra dhe dokumente qe nuk jepen, pasi nuk i sherbejne paqes, por urejtjes.
    Nuk eshte faji i te tjereve qe juaji qe ndodheni ne nje realitet te tille.Fundja ta kishit dashte shiptaret kaq shume atedheun do ta kishin rradhitur kete vend ne krye te civilizimeve boterore , por perderisa jemi me ne fund se te fundit dhe se ndodhemi ne zemer te europes, do te thote se ja kemi pase me hile.deri kur do te vazhdoni keshtu?Mos harroni se ketu jemi ne forum shqiptaresh dhe ketu nuk jemi per ti bere elozhe vetes dhe kritoka te tjereve,kjo eshte nje hipokrizi e ndyre .Ketu i drejtohemivetes ,diskutojme per vetveten dhe kritikojme ate , pasi kem aq shume nevoje per ndryshim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 18-08-2011 më 06:14
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  8. #8
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetë se di.... :)
    Postime
    808

    Shkupi ndër shekuj

    "Shqiptarët e Shkupit ndër shekuj" dhe "Bibliografia për Shkupin" janë dy librat që i sjell për lexuesit historiani Skënder Hasani. I nxitur nga qëllimet e mbrapshta të qarqeve akademike dhe politike të Maqedonisë, autori hyn nëpër labirintet e historisë së Shkupit, prej ku del me një mori dokumentesh për këtë qytet, i cili është kryekëput dardan. "Lexuesi i vëmendshëm do të bindet se shqiptarësia në Shkup ka biografi iliro-dardane anekënd, përkundër përpjekjes për shuarjen e saj, siç pretendojnë arkeolog e historian joshkencor sllav për kryeqytetin e Dardanisë", shkruan recensenti i librit "Shqiptarët e Shkupit...", Fadil Curri. Në këtë libër vihen në pah lëvizje, ngjarje, figura e data për këtë qytet me rëndësi shqiptare e Ballkanike. Tendencat e fundit për zhbërjen e kulturës shqiptare në Kalanë e Shkupit, dislokimi i shtëpisë së Nënë Terezës, qëllimet e ndërtimit të Shtëpisë së Oficerëve mbi themelet e Burmali Xhamisë, shtëpia e Nexhip Dragës, (tani aty gjendet shtëpia e pionierëve) ku është arrit marrëveshja e 18 gushtit1912 mes shqiptarëve dhe perandorisë osmane, që ishte marrëveshja e dytë që nënshkruhej mes tyre, pas asaj të 17 prillit të vitit 1463 dhe në fund më 18 gusht 1912 zënë një vend të rëndësishëm në këtë vepër publicistike. Libri "Shqiptarët e Shkupit…" në njëfarë mënyre është përgënjeshtrim i trillimeve të fabrikuara nga Akademia Maqedonase e Shkencave dhe Arteve (AMSHA) përmes botimit të Enciklopedisë maqedonase, se gjoja shqiptarët paskan ardhur në këto troje në shekullin XVI.

    Ndërsa "Bibliografinë e Shkupit, që është e para që shkruhet përmban 1540 njësi bibliografike. Kjo është pjesa e parë e bibliografisë së këtij qyteti, pjesa e dytë do të ketë mbi dy mijë njësi, ndërsa pjesa e tretë do të jetë me fonde arkivore që flasin për Shkupin. Këto Hasani i ka në përgatitje e sipër dhe së shpejti do të botohen.

    "Bibliografia përbën një ndihmë në fushën e historisë, jo vetëm për faktin që sheh dritë një bibliografi me interes shkencor, por edhe pse ajo u ofrohet studiuesve që dëshirojnë të dinë kush ka shkruar për historinë e këtij qyteti", shkruan recensenti i "Bibliografisë…", prof.dr. Ramiz Abdyli. /ANILA LIMANI/


    Artikull i huazuar nga Lajmpress për ata që nuk kanë njohuri të punës së S. Hasanit
    Shqiptari që derdhë gjak shqiptari nuk meriton të quhet shqiptarë

  9. #9
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetë se di.... :)
    Postime
    808
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Ou sa lerg jemi ne te dy ne kete pike.Per ju shqiptaret e Maqedonise , qe manastirin e kthyet ne WC as ka vend per shqiptarizem, por ju dhe flamurin dhe pavarsine nuk e pranuat,po si mund te ulesh ne tryeze per shqipotarizem ti?Sa je ti shpirterisht e lidhun me elementet historike qe perfaqesojne identitetin kulturore e shpirterore shqiptare?Te flasesh per shqiptarizem dhe te investosh per arabizem, eshte nje soj sikur nje ekstremist islamik te jete i interesuar per simbole te krishterimit dhe literature te krishtere. Rremoni ne ndergjegjen tuaj,ne kete bibloteke shpirterore tuajen dhe do te shihni sa mizore jeni ju ndaj vetvetes, qe i keni privuar cdo ndjesi te krishtere qe vjen nga gjysherit tuaj jo me larg se 200 vjet.Shqiptarizem eshte jo vetem kur mbron identitetin dhe elementet kulturore te popullittend, por dhe kur e pastron ate nga infiltromet e huaja (kultura e pushtuesit), ashtu si nje bacevan qe perkujdeset per lulet dhe i pastron atonga barerat e keqija.Por deri me sot ju mbillni e gramin dhe pshurrni lulet.
    Atëherë pse merr qëndrim kundërshtues ndaj këtij historianit, kur simbas kësaj që ke shkruar paraqiteni si "mbrojtës" i vlerave shqiptare apo edhe këtu jeni duke vazhduar misionizmin tuaj dhe iu del në mbrojtje vëllezërve ortodoks maqedonë kundër këtij historiani i cili sipas vlerësimit tuaj të errët hynë në kategorinë e gabuar për shkak të emrit të tij.
    Shqiptari që derdhë gjak shqiptari nuk meriton të quhet shqiptarë

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga yllbardh Lexo Postimin
    Atëherë pse merr qëndrim kundërshtues ndaj këtij historianit, kur simbas kësaj që ke shkruar paraqiteni si "mbrojtës" i vlerave shqiptare apo edhe këtu jeni duke vazhduar misionizmin tuaj dhe iu del në mbrojtje vëllezërve ortodoks maqedonë kundër këtij historiani i cili sipas vlerësimit tuaj të errët hynë në kategorinë e gabuar për shkak të emrit të tij.
    Me vjen keq, si mund te bej replike me historianin kur nuk e njoh ate?Une argumntova arsyet se perse nuk jepet c'do material ne bibloteke, ky eshte dhe titulli.
    Se dyti grindjet se, kemi qene ne apo kane qene ato jane primitive.kerkush nuk e mohon se ne keto troje kane qene iliret, por kerkush nuk ka te drejte te gjykoje levizjet demografile te popujve sllave ne shekullin e VI dhe ti hedhe ato ne treg per te ushqyer urejtje.Nuk eshte ky kuptimi i historise, qe per nje te kaluar te nje tjeter realiteti te grindemi sot.Ne plan te pare eshte jeta ne paqe e me pas me kenaqesin e historise, per te mesuar mbi te shkuaren.Historia sherben per te ndricuar, apo orejentuar idete e sotme progresiste, per te gjete arsyet se perse ndjehemi ne kete mejdis te padeshiruar, dhe si ne mund ta ndryshojme ate,pra te heqim barenat e keqija.Por nese bejme tekunderten duke u shtrnguar pikerisht pas negatives ne historine tone , atehere sinqerisht nuk me duhet me as kollarja e historianit e as e politikaninit, lermeni rehat u them, se i zgjidh vete hallet e mija. fjala vret me shumese shpata. E pra nje politikan , nje historian , ose ne menyre te pergjitheshme nje intelektual, qe ka nje orjentim te gabuar(shpirt te lig),te mbushur me urrejtje nacionaliste,injekton ato ne shoqeri dhe demi eshte i madh.Ne shqiptaret nuk eshte se s'po merremi vesht me sllavet, por dhe me vetveten, kemi nje problematike qe nderkobetaret na i cilesojne.Nuk merremi vesht, ekjo do tethote se kryesisht vjen nga edukimi i elites intelektuale.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    [QUOTE=Anesti_55;3181192][QUOTE=ganimet;3181053]
    Ceshtja eshte se une notoj mbi te vertten.E verteta qe une shpreh me lart , ka te bej pikerisht per ate civilin qe ti me permend.Ju nuk jeni nje popull civil, , lendoheni , irritoheni, nese prezantoheni me nje dokument qe nuk konvinon me egon tuaj prej njeriu primitive.
    Kush te tha ty qe e verteta qenka ne ate dokument?E verteta historike eshte relative.
    Ou sa lerg jemi ne te dy ne kete pike.Per ju shqiptaret e Maqedonise , qe manastirin e kthyet ne WC as ka vend per shqiptarizem, por ju dhe flamurin dhe pavarsine nuk e pranuat,po si mund te ulesh ne tryeze per shqipotarizem ti?Sa je ti shpirterisht e lidhun me elementet historike qe perfaqesojne identitetin kulturore e shpirterore shqiptare?Te flasesh per shqiptarizem dhe te investosh per arabizem, eshte nje soj sikur nje ekstremist islamik te jete i interesuar per simbole te krishterimit dhe literature te krishtere. Rremoni ne ndergjegjen tuaj,ne kete bibloteke shpirterore tuajen dhe do te shihni sa mizore jeni ju ndaj vetvetes, qe i keni privuar cdo ndjesi te krishtere qe vjen nga gjysherit tuaj jo me larg se 200 vjet.Shqiptarizem eshte jo vetem kur mbron identitetin dhe elementet kulturore te popullittend, por dhe kur e pastron ate nga infiltromet e huaja (kultura e pushtuesit), ashtu si nje bacevan qe perkujdeset per lulet dhe i pastron atonga barerat e keqija.Por deri me sot ju mbillni e gramin dhe pshurrni lulet.

    Nese ka nje antar qe vetem servil nuk eshte , ai eshte Anesti.Por une jam duke menduar shqip e ju arabisht, per me teper nga ju erdhi dhe ideja se duhet dhe nje alfabet arab, se tek ju te rinjte kete alfabet po perdorin dhe ndjehen mire pasi e kuptojne ,memlehte Kuranin.Ky eshte sfondi mbi te cilin mbeshtesni ju shqiptarizmen.Une e mbeshtes mbi realitetin, si trashegimtare i pa devijuar ne identitetin shpirterore, si njeri civil qe e pranon historine ashtu sic eshte,me luftra , me levizje demografike,me tkurrje e zgjerime, si historia e cdo populli ne bote, por kjo histori nuk duhet te me ndikoje ne qe ndrimin tim te sotem, ku synohet per nje bote pa kufi, ku investohet per paqe e jo urejtje.Pra nga kjo histori ne duhet te mbeshtetemi ne ato rrenje te shendosha qe na perafrojne me gjithe popujt e tjere e jo ato qe na ndajne.Pra dhe nje here , per kete motiv ka libra dhe dokumente qe nuk jepen, pasi nuk i sherbejne paqes, por urejtjes.
    Nuk eshte faji i te tjereve qe juaji qe ndodheni ne nje realitet te tille.Fundja ta kishit dashte shiptaret kaq shume atedheun do ta kishin rradhitur kete vend ne krye te civilizimeve boterore , por perderisa jemi me ne fund se te fundit dhe se ndodhemi ne zemer te europes, do te thote se ja kemi pase me hile.deri kur do te vazhdoni keshtu?Mos harroni se ketu jemi ne forum shqiptaresh dhe ketu nuk jemi per ti bere elozhe vetes dhe kritoka te tjereve,kjo eshte nje hipokrizi e ndyre .Ketu i drejtohemivetes ,diskutojme per vetveten dhe kritikojme ate , pasi kem aq shume nevoje per ndryshim.
    Anest i nderuar .
    Sdua te zgjatem shum rreth qeshtjes qe mendoni apo pretendoni ,mbase mund te jeni edhe ju nji shqiptar qe Shqiptarine e done , vertet e do ndoshta edhe me shum se une,por ju ate qe shpreheni esht larg asaj qe pretendoni per shqiptarizmen qe te gjith si duket e kemi me bollek kure esht qeshtja te shqiptarizma vetem me fjal.
    Nese vertet ju mendoni se ne shqiptaret u dashka t u ofrohemi popujve tjer esht mendim i juaj dhe ktu une smund te ndikoj ne veprimet tuaja.Gjerat i mer shum afer zemre dhe kjo nuk te ben me shum shqiptar nese vertet Ti deshiro apo edhe pse jo qe e do popullin qe i perket.,pra popullit shqiptar.
    Hilet dhe dredhit qe na i thuren popujt tjer sikur i gelltit ca nga ato bishtrime ose edhe pse jo poshtrime qe tjeret na i thuren.
    Ti ke nji doz te pa krahasur kure esht qeshtja e gjykimeve te popujve tjer rreth urrejtjes dhe shantazheve e dredhive te tyre hileqare.Sikur ke nji urrejtje vetemnga njeri armik ,edhe pse armiku po qe ne shumes mer trajten e shumsit dhe ata quhen shkurt e kjart armiq.
    Nuk e pata llafin Anest e as si permenda as kun arabet e as islamin ,se permenda as kun multikulturalizmin tuaj qe shpesh e paramendo dhe e pretendo ate ballkanik edhe pse nuk te kom ven re se popujt tjer te i thrrasesh ne perqafim te kulturalizmit shqiptari cili esht edhe baza dhe themeli i qytetrimit ballkanik.
    Sa per info te tregoj se kulturen dhe historin e popullit ton te lasht jon popujt tjer qe po na e vjedhin e grabitin historin bashk me identitetin.
    Ktu ishte perplasja e mendimeve dhe ktu une mbetem i pa luhatshem ,se pikrisht fshihja e librave historik ,fshihja e ikonave ne manastiret e kishat qe tregojn se ato kishin gjurm te trashigimis son ne te kaluaren .
    Nejse te mos e zgjas me teper gjerat jon sheshazi te qarta ,pse ti i injoron esht qeshtja e juaj ..pore zgjerimi apo ngushtimi i teritoreve qe simbas teje u dashkan te fshihen per shkaqe perqarje dhe urrejtje nuk ka baze te shendosh .Une mendoi se ne si popull autokton sjemi e sdo duhej te jemi te barabart me kulturat e ardhura.
    Duhet qe ne te mos e fshehim te verteten historike edhe kure te huajve ju dhemb.
    Te barabart te ardhurit dhe vendasit nuk mund te jen,kshtu duhet te ua bejm te qart se vetem si te barabart mund te bashkjetojm me popujt tjer dhe jo ne te behemi te huaj ne token stergjyshore.
    Anest 55 vllazrisht te them se fqinjet tan ben histori te sajuara.Serbet ishin nji fis sllav si takam harigjiu ose peshkagjiu.Greket ,ku pjesa me e madhe e humben identitetin ilir u tjetersuan dhe tani vjellin urrejtje ndaj nesh jo perfajin ton.Bullgaret qe tjetersuan historin ton te lasht smundem ti quaj fqinj kure po grabisin historin dhe te kaluaren tone.Dhe per fund une sjom nga maqedonia pore simbas meje kjo popullat esht pjesa me e shendosh e trungut shqiptar.Paragjykimet tuaja i ke te ndikuara nga njerzit shkurt pames apo nga klikat armiqsore qe vete urrejtje duan te prodhojn nder ne shqiptaret.Krishterimin qe ju aq shum e lavdroni ne rasztin ton kombetar siq thoshte i madhi Faik Konicza se me shum krishter do kishte ballkani dhe shqipria po te mos ishte islamizmi ne trojet tona pore do kishte me pak shqiptar madje edhe ndoshta gjer sot sdo kishte as nji te vetmin.
    Vetem islamizmi i shpetoj kta shqiptar tani qe i kemi ne Maqedoni,prandaj mos u fut ne vallen e historis se turpshme e te eger te sllavevet pa i ditur melodin e valleve te tyre djallzore.
    Ule urrejtjen vllai se vetem gorgivskat e Matevskat i duan dhe kjo zaten ju ka zgjat jeten atyre gjer tani.
    Sa per mir kuptim po te permend rasti kure edhe ne ditet e sotme shqiptaret e shumt krishter prezentohen vetem si krishter duke harruar identitetin e humbur prej shqiptari.Ke krahina te tera e edhe raste te freskta po te kujtoi regjistrimin e kohve te fundit mbi religjionin ne shum prej qyteteve ne jug te Shqipris.
    Mir Metsh., shendet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ganimet : 18-08-2011 më 16:29

  12. #12
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetë se di.... :)
    Postime
    808
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Me vjen keq, si mund te bej replike me historianin kur nuk e njoh ate?Une argumntova arsyet se perse nuk jepet c'do material ne bibloteke, ky eshte dhe titulli.
    Se dyti grindjet se, kemi qene ne apo kane qene ato jane primitive.kerkush nuk e mohon se ne keto troje kane qene iliret, por kerkush nuk ka te drejte te gjykoje levizjet demografile te popujve sllave ne shekullin e VI dhe ti hedhe ato ne treg per te ushqyer urejtje.Nuk eshte ky kuptimi i historise, qe per nje te kaluar te nje tjeter realiteti te grindemi sot.Ne plan te pare eshte jeta ne paqe e me pas me kenaqesin e historise, per te mesuar mbi te shkuaren.Historia sherben per te ndricuar, apo orejentuar idete e sotme progresiste, per te gjete arsyet se perse ndjehemi ne kete mejdis te padeshiruar, dhe si ne mund ta ndryshojme ate,pra te heqim barenat e keqija.Por nese bejme tekunderten duke u shtrnguar pikerisht pas negatives ne historine tone , atehere sinqerisht nuk me duhet me as kollarja e historianit e as e politikaninit, lermeni rehat u them, se i zgjidh vete hallet e mija. fjala vret me shumese shpata. E pra nje politikan , nje historian , ose ne menyre te pergjitheshme nje intelektual, qe ka nje orjentim te gabuar(shpirt te lig),te mbushur me urrejtje nacionaliste,injekton ato ne shoqeri dhe demi eshte i madh.Ne shqiptaret nuk eshte se s'po merremi vesht me sllavet, por dhe me vetveten, kemi nje problematike qe nderkobetaret na i cilesojne.Nuk merremi vesht, ekjo do tethote se kryesisht vjen nga edukimi i elites intelektuale.
    Ti me vetëdije të plotë pranon të jetosh në errësirë kur ke mundësin që ta ndezësh dritën!!! Më vjen shumë keq për ty dhe shpresoj që ti je i vetëm ose pakicë sepse po të ishte ndryshe atëherë e ardhmja jonë nuk duket edhe aq premtuese. Ti pranon që të jetosh nën mëshirën e të tjerëve dhe jo vetëm që pranon këté por edhe bëhesh avokat i tyre kur ke mundësin e pavarësisë intelektuale. A thua vallë kohë të shkurtër kemi qen nën thundrën e këtij apo atij okupatori dhe tani më edhe pse e quan veten të pamvarurë ti me vetë dëshirë pranon të jesh nën ndikim e historisë selektive të ofruar nga të tjerët, në këtë rast nga një palë e cila nuk ta donë të mirën hiq dhe po të ishte mundësia edhe do të ç'faroste. Nuk e di se a është kjo rebelizmi im kosovarë që është ngopur me padrejtësit që na janë bërë dhe tani më është bërë mjaftë me këto dreqnillëke të tyre por ma merr mendja se asnjë nga ne jashtë kufirit të shqipërisë por edhe nga ata mbrenda të cilën ende e quajmë shteti amë nuk pranon një histori të diktuar nga askush, dhe zakonisht kur ne vetë kemi mundësinë që ta shkruajmë historinë tonë ashtu si ka qenë, dhe jo si na pëlqen ne, por duke mos i marrurë parasysh se a do të acarojm marrëdhëniet bilaterale apo jo sepse deri më tani asnjë nga fqinjët tanë nuk na ka marrë parasysh interesat tona, atëherë pse ne ta bëjmë këtë.
    Zakonisht tani kur as në shqipëri dhe njashtu edhe në kosovë nuk kemi askënd nga kjo e vetë-quajtura elitë e politikanëve e cila punon për forcimin e ndjenjës kombëtare ne duhet që të jemi të kënaqur me faktin se kemi kuadro në fushën e historisë që punojnë në këtë drejtim dhe duhet që t'iu japim përkrahjen e pakushtëzuar.
    Shqiptari që derdhë gjak shqiptari nuk meriton të quhet shqiptarë

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    [QUOTE=ganimet;3181487][QUOTE=Anesti_55;3181192][QUOTE=ganimet;3181053]
    Sdua te zgjatem shum rreth qeshtjes qe mendoni apo pretendoni ,mbase mund te jeni edhe ju nji shqiptar qe Shqiptarine e done ,
    Nuk duhet abuzuar me kete term, pasi kushdo qe ka linde ne kete toke s'ka si te mos e doje ate.As nuk ka doza percaktuese se njeri e do me shume e tjetri me pak, te gjithe femijet e duan njesoj nenen e vet.


    Nese vertet ju mendoni se ne shqiptaret u dashka t u ofrohemi popujve tjer esht mendim i juaj dhe ktu une smund te ndikoj ne veprimet tuaja.
    Jo vetem mendim i im, por eshte ide universale nga e cila kush stonon e peson.Te gjithe popujt duhet ti afrohen me urtesi njeri tjetrit.

    Hilet dhe dredhit qe na i thuren popujt tjer sikur i gelltit ca nga ato bishtrime ose edhe pse jo poshtrime qe tjeret na i thuren.
    Na i thuren apo ja thurem, keto jane terma qe s'ja gjen kush fillin.Pas gjithe ketyre te thurunash ne sot jemi ketu dhe pike referimi per ne nuk me e shkuara por e tashmja.Ku jemi ne me virtytet e civilizimit europian, sa eshte diferenca , cduhet bere per tju perafruar, c'duhet te shkulim nga e kaluara dhe cduhet te perforcojme, kjo eshte ceshtja.


    Nuk e pata llafin Anest e as si permenda as kun arabet e as islamin
    Nuk thashe e se e permende ti , por kjo dominon dhe ndjehet , kjo kulture eshte shkak i te gjithe trazirave dhe fatkeqesive qe bien mbi ne.
    [QUOTE]
    Sa per info te tregoj se kulturen dhe historin e popullit ton te lasht jon popujt tjer qe po na e vjedhin e grabitin historin bashk me identitetin.
    Ktu ishte perplasja e mendimeve dhe ktu une mbetem i pa luhatshem ,se pikrisht fshihja e librave historik ,fshihja e ikonave ne manastiret e kishat qe tregojn se ato kishin gjurm te trashigimis son ne te kaluaren .
    Keto fakte nuk mund ti mohoje kerkush ne bote.Ne te gjitha enciklopedite thuhet se shqiptaret jane autoktone (po dhe po s'qene kuj i prish pune), se shqiptaret jane nje popull me pjesen e historise se tyre ne ballakan, se kane qene te krishtere dhe se kane dhe kultet e tyre si deshmi te kesaj feje.Shqiptaret kane histori luftrash e pikerisht me sllavet.Dyndjet sllave drejt vendeve te begata u perballen me shqiptaret, ne ishim ne balle dhe jo greket.E keshtu u tkurrem dhe nje pjese e madhe e shqiptareve perfunduan ne greqi, ku nuk i diskuton kush si erdhen se nga erdhen , por perkundrazi thone se jane keto qe na mbrojten nga dyndjet sllave.Arvanitasit jane pjese e pa ndare e jetes politike dhe socialkulturore e Greqise.Ne nuk arritem te benim shtet, pasi nje popull me nje kulture nga me te fuqishmet (vendi i Sokratit ...)ishte pjese integrale me popullin tone, flisnim te dy gjuhet, dhe perdornim shkrimin grek.Kemi lindur perandore si Anastasi i pare qe lindi ne Durres ne 530 dhe su ankua kush se ishte shqiptare.Por i dshtun popujt e vegjel keshtu e pesojne dhe nje dite vlerat historike kalojne ne pronesi te kultures me te fuqishme. Ne i dhame grekeve perandor, por mesuam prej tyre si lindet nje perandor.E kjo do te thote se nuk ka vend per akuze se te vodhen apo i vodhe kulturen.Nese kerkon te matesh me Greqine ka rrezik te marrin per te marre.Ndryshe eshte puna me sllavet.Keto ishin te ardhunit, por nuk mund te thuash se ishin arixhinje.Ato kane dite ti ruajne identitetet e tyre me mire se ne.Por mbi te gjitha ne e humbem vleren tone ne historine e ballkanit, pasi per te dyten here u beme pjese e nje tjeter kulture te fuqishe , asaj osmane.Dhe kesaj i dhame prijsa, te cilet nuk bene perpjekje te ruajne identitetin tone por na kthyen dhe ne ne identitetin e tyre arabosilamik.Na derguan te luftojme kudo per perandori, por jo per arberi.E pra zoteri kush ta ka fajin?Me pas kur te tjeret u ngriten ne union, ne kerkuam te ishim pjese e Turqenise .(turqi e voge i thonin ketij vendi ku sot valvitet falmuri i arberit.)meqenese perandoria ra dueht te dorsonte dhe sundimet si pale humbese dhe kjo solli dhe coptimin.Kush ta ka fajin, sllavet apo bullgaret?Jo faji eshte yni, zgjodhem partner te gabuar.

    .Une mendoi se ne si popull autokton sjemi e sdo duhej te jemi te barabart me kulturat e ardhura.
    Kush ta ka ndaluar kete?Dhe indjanet e amerikes jane autoktone por te pakten nuk jane si puna jone qe te pretendojne te drejtojne ameriken.Zoteri , kulturat jane ballafaqime konkrete dhe te duash nuk mund te kalosh me hile.Jan produkt i punes, perkushtimit per jeten, zgjuarsia per tu marr me te dobishmen dhe jo te padobishmen qe te len mbrapa.Qendrimi larg ndaj islamizmit i beri ato te avancojne e keshtu i takon me merite te jen promotore te zhvillimeve ne vend.Kush popull islamik eshte mbi te krishteret?E pra ju e keni zgjedhe vete destinen tuaj.Ju larguat manastirit dhe tashem kerkoni tapine e saj.Jo mer zoteri tapite kulturore gjejne strehe ne shpirtrat e se njetes kulture e jo ne rrace.Racat jane shume pak te rendesishme ne mardhenitet mes njerezve, ndersa kulturat sjellin perplasje.Besoj se sot jo une por njerzit qe qendrojne ne krye te civilizimeve boterore jane shprehur per deshtimin e multikulturizmit.

    Duhet qe ne te mos e fshehim te verteten historike edhe kure te huajve ju dhemb
    .Se mar vesht seriozisht se cfar kerkon te mos fshehesh , kur nuk ka gje te fshehte.Mire i thane maqedonasit, merreni dhe korigjojeni ne Tirane encikopedine dhe na e sillni ketu.
    Te barabart te ardhurit dhe vendasit nuk mund te jen,
    Dhe une keshtu mendoj ne vendin tim per ato qe zbriten nga mali dhe po derixhojne jeten tone sot.Po femjet tone kerkojne qe parate ti zbresin nga qielli, duan pune te privilegjuar , pa shukar ne shkollea, ndersa i ardhuri , po shkon ne shkolle, ben pune dhe te perbuzun e keshtu avancon e shume shpejt do te jene ato ne krye.Nes ti kerkon te vesh ligj per te ardhurit e shekullit te VI qe duhet te jene nen trysnine tuaj, atehere perseri do te marrin per te marre.


    Krishterimin qe ju aq shum e lavdroni ne rasztin ton kombetar siq thoshte i madhi Faik Konicza se me shum krishter do kishte ballkani dhe shqipria po te mos ishte islamizmi ne trojet tona pore do kishte me pak shqiptar madje edhe ndoshta gjer sot sdo kishte as nji te vetmin.
    Konica e ka thene kete por ketu e ka fjalen per kontradikten, percarjen qe krijohet nga divergjenca kulturore fetare.Eshte kjo kontradikte qe nuk i len popujt te ndikojne tek njei tjetri e keshtu pengohet asimilimi,por kjo nuk eshte ndonje merite.Shqiptaret muslimane qe u rikonvertuan ne greqi, nuk e kane zili jeten tuaj, ku perfundimisht ruajtet nje gjuhe te cunguar dhe emrin shqiptar.Te jetosh i perbuzur jo vetem me vendasit por dhe kudo qe shkon, me duket se nuk ja vlen te kerkosesh, per cfar pa vetedije ke ruajtur.Them pa vetedije , sepse mbete i tille nga injoranca , mebete i tille se te munguan veglat civilizuese.Popujt e vegjel duhte te jene te afte te asimilohen ndaj kultures dominuese.Tjeter gje ne vendin ame, ne ruajme identitetet, ne kontribojme per to me programe kulturore arsimore , me politika etj.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    .

    Anest me ty nuk diskutohet sepse gjerat i i mer me paragjykime dhe pa u bazuar ne fakte,kjo me mjafton ta permbyll me kaq kte debat.
    Ajo qe me shqetson mua siq duket ti se ke ven re fare,Te debatojm me argumente ,Kritikat nuk jon argument i fuqishem pa i sheshuar ne fakte historike.
    Me len shije te keqe ti dhe ata qe mendojn si ju per faktin se gjithmon popullin tuaj e shef si nji popull qe fqinjet sikur i kan dhen shum e jo ne fakt se i kan marrë,dhe ate jo vetem historin pore duke i cunguar ne maksimum hapsiren gjeografike.
    me bie ne sy se gjerat i paragjykon ne kuptimin sikur gjithqa shkelqeka me fqinjet,gjithnji shpreh habitshem per logjiken e shnosh se na e beren dhe gjithqka duhet len prapa.Faktet i shofin ata qe duan dhe i fshehin ata qe duan ta bejn ate fshehje ani pse gjithqka duket sheshazi si ne postimet tuaja,ku vertet me vje keq per ty nese vertet je gjak shqiptari.
    Per fund falenderojm ato mendje ndrituara shqiptare ,nga njerzit ton te pendes qe fatbardhsisht i kemi kudo ne trojet shqiptare e dredhive te sllaveve ua kan then qe moti kush esht ktu .

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    .

    Anest me ty nuk diskutohet sepse gjerat i i mer me paragjykime dhe pa u bazuar ne fakte,kjo me mjafton ta permbyll me kaq kte debat.
    Ajo qe me shqetson mua siq duket ti se ke ven re fare,Te debatojm me argumente ,Kritikat nuk jon argument i fuqishem pa i sheshuar ne fakte historike.
    Me len shije te keqe ti dhe ata qe mendojn si ju per faktin se gjithmon popullin tuaj e shef si nji popull qe fqinjet sikur i kan dhen shum e jo ne fakt se i kan marrë,dhe ate jo vetem historin pore duke i cunguar ne maksimum hapsiren gjeografike.
    me bie ne sy se gjerat i paragjykon ne kuptimin sikur gjithqa shkelqeka me fqinjet,gjithnji shpreh habitshem per logjiken e shnosh se na e beren dhe gjithqka duhet len prapa.Faktet i shofin ata qe duan dhe i fshehin ata qe duan ta bejn ate fshehje ani pse gjithqka duket sheshazi si ne postimet tuaja,ku vertet me vje keq per ty nese vertet je gjak shqiptari.
    Per fund falenderojm ato mendje ndrituara shqiptare ,nga njerzit ton te pendes qe fatbardhsisht i kemi kudo ne trojet shqiptare e dredhive te sllaveve ua kan then qe moti kush esht ktu .
    Po i lejme te gjitha te tjerat, a je ky ti?
    .Une mendoi se ne si popull autokton sjemi e sdo duhej te jemi te barabart me kulturat e ardhura.
    Ska nevoje me te kuptuar ty, mjafton kjo shprehje primitive.por une nuk po qahem nga ty,pasi ti je i kendueshem, por me shkon ndermend , po ai analfabeti, kushedi se ci punon truni dhe ne s'arrime ta kuptojme se nuk di as te shkruaje e as vjen ne forum.Me krijohet pershtypja se atje mund te kete dhe gjitare me fytyre njeriu.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    O Anest kogja vetja te duket me kultur, por po gabohesh.Dhe tek ky citimi lart une jom ai qe e kom then e Ti ske per ta kuptuar kurre domethenjen.Barazon kulturen harigjike me kulturen e kombit tuaj te lasht e fisnik ,nese je pjes e shqiptaris qe une e ve ne dyshim sdo marresh kultur sllavi qe genjejn tradhtojn shajn buk e uj, dhe per afrimi qe ti e ndjell me sa mund, mua sme duhet o anest dhe me sllavin duhet te na ndajn muret e larta e te trasha sa mendja yte e mpreht.
    Une sbej ktu konkurenc mendimesh pore as nuk i sherbej as nji ideologjie dhe as se kom kom qellim te mendoj ndryshe e te dukem i fort pore kom mar mesim nga e kaluara ndersa Ti dhe shoket tuaj jeni mbrapa veq krenaris se mbrapesht qe e ke.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •