Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Durrsaku qe shpiku skite "Made in Albania"

    Mark Brunga

    Pasioni e ka bėrė qė tė projektojė dhe tė prodhojė nė vitin 1967 skitė e para nė Shqipėri. Skitė e para janė prodhuar nė Kantierin Detar, nė kooperim me bazėn mekanike tė Shkolles se Mesme tė Muzikės “Mujo Ulqinaku” nė Durrės (sot “Jan Kukuzeli”). “Skitė e para, i prodhuam me makineritė dhe materialet qė gjendeshin, thote ai. Janė prodhuar gjithsej 12 palė ski tė cilat dolėn mjaft cilėsore. Me to ne skijonim nė Dajt, Voskopojė dhe nė liqenet e Lurės. Pas kėsaj ky prodhim u institucionalizua nė qytetin e Korēės pėr prodhim mė tė zgjeruar sipas nevojave tė sportit nė vend.

    Pushka e parė “Made in Albania”

    Ilia thotė se duke qenė pasionant pas zhytjeve dhe peshkimit nėnujor, bashkė me nipin e vet, Thoma Berberin (i njohur per prodhimin e batiskafit tė parė nė Shqiperi nė vitet 80) kishin organizuar ekspedita nė rajonet bregdetare, por u mungonte njė pushkė deti, si ato qė kishin parė nėpėr filma… Dhe bazuar mi ato filma, tė dy “shpikin” pushkėn e parė detare tė cilėn e skicojnė e mė pas e prodhojnė me material inoksidabėl nė vitet 1976–1977. Ėshtė pushka e parė e ujit nė Shqipėri Mė pas filluan prodhimet individuale sipas skicave qė kishte projektuar ai. Pushkėn e parė pneumatike me presion ajri e ka ende nė shtėpi. Pjesėt e ndryshme, kujton, i prodhuam nė ndėrmarrje tė ndryshme. Mė pas e shpėrndamė skicėn nė tė gjithė vendin ku kishim shokė qė ishin amatorė zhytjesh. Por, nė fillim qe e rrezikshme tė pėrdorej… Pushka e parė nėnujore qė e ruan nė shtepi ėshtė funksionale akoma. Ai me tė vetėm ka rritur sasinė e peshkut qė gjuan nėn det, si dhe cilėsinė e aventurave nėnujore tė cilat jo rrallė i kanė rrezikuar jetėn…

    “Kanė qenė durrsakėt tė parėt ata qė e kthyen Dajtin tė vizitueshėm nė dimėr. Jam i pari qė kam filluar ta populloj atė qė mė 1965. Bėmė kursin e skive me durrsakėt dhe qė me deborėn e parė, ata ngjiteshin nė Dajt me shkolla tė organizuara ēdo fundjavė. Nė ato vite ne e frekuentonim atė mė shumė se Tiranasit…”

    Ilia Berberi refuzoi nė rininė e tij punėn si Inspektor nė Ministrinė e Arsimit tė asaj kohe: “Nuk e pėlqeja burokracinė dhe nuk kam dashur ta humbas kurrė lirinė time individuale”
    ILIA BERBERI

    Eksplorator
    Jeta ime
    Mosha: 67

    Vendlindja: Durrės


    Arsimi: Instituti i Lartė i Fiskulturės “ Vojo Kushi “, Tiranė.

    Jeta: Ėshtė marrė me tė gjitha llojet e sporteve. Nė vitin 1966 ka qėnė kampion vendi nė not pėr tė rinj nė garėn 100–200 m stil i lirė si dhe nė tė tre stafetat dhe shumė-garėshin individual. Me te rriturit, kampion nė stafetat. Mė 1967 krijon “ Rrethin e Turizmit” pranė shtėpisė sė Pionierėve nė Durrės dhe nė pėrbėrje tė kėtij grupimi ai ka drejtuar edhe ekipin e Alpinistėve Durrsakėme tė cilėt “pushton” dimėr e verė: Jezercėn, Papllugėn, Shkėlzenin, Korabin, Ostrovicėn, etj. Ai ka eksploruar rreth 15 shpella, nga jugu nė veri, dhe ka mbetur i dashuruar me shpellat e Permetit. Nuk ka lėnė thellėsi tė nėnujit shqiptar pa u zhytur. Ai ka qėnė zhytesi qė ka arritur thellėsinė 15- 20 m pa bombola, diēka e pa-imagjinueshme pėr atė kohė.
    Mark Brunga
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Ilia Berberi eshte vertet nje "zhak kusto" shqiptar.

    ska len gerxh e mal e shpell e nen uj te shqiperis pa vajtur e eksploruar..

    shum trim e shum i gatshem tu mesoje femijve e rinise sekretet e zhytjes alpinizmit e natyralistit..

    disa shok te mij kan bredhur gjith shqiperine me "presor" ilijan.

    une kam pasur fatin vetem nje here te bej nje rrugetim ne kembe.. bashk me kalamaj tjer me udheheqes ilijen.
    kemi ecur bregut detit nga plazhi durrsit deri ne vlore.
    naten flinim neper cadra e diten ec e ec.. e ec.. e ec..
    hanim cte gjenim..
    kafshe shpeze e peshk..

    gezohem qe eshte shkruar per kte njeri kaq interesant..

    ..

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •