Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    Grammar Maska e Segestani
    Anėtarėsuar
    21-01-2011
    Vendndodhja
    Sibiu
    Postime
    43

    Puna nje shoku

    Pershendetje te gjithve,

    E kam nje shoke edhe gjat gjith kohes ka ndenjur ne pune dhe ka ne dyqan te vogel rreth rruges kryesore ku jetojme,ka qen nje cun perfekt me sjellje me karakter te forte,por ne kohe te fundit ka ndryshuar shume sjellja e tij gati sa ska humbur fare,nuk i afrohet me asnje miku te tij,dhe gjithmon shkon nga puna ne shpi,dhe as qe del te shetis apo dicka e tille,disa here me kan thene se 't;gjithe njerzit me shikojne' dhe qeshin me mua ..ka ndonje cka mund te me jap nje keshill si te veproj.
    Nganjiher urrej veten,por nganjiher urrej urrejtjen,se me ben te urrej veten.

  2. #2
    Tani, me konkretisht si eshte puna?
    Ky shoku ka ndryshuar se si ka qene me pare, dmth - thjesht ka ndryshuar menyren e tij te jeteses, sepse ashtu e ka gjykuar ai, se eshte ne te miren e tij, dhe tani te tjeret e shohin cuditshem dhe atij i duket se po qeshin me te?! Cfare ka shqetesuese ketu?
    Kaq rendesi ka opinioni i te tjereve, sepse dikush ndjek intervalin e jetes se tij?! Dmth ky sheh punen e vet, por te tjeret shohin punen e tij. Mua me duket se problemin e kane njerezit qe nuk shohin punen e tyre, dhe jo ky shoku yt qe sheh punen e tij.

    p.s: cfare quani ju me "te humbur" ?

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    Shum sakte ke then Yes,problemi esht te njerzit qe nuk shohin hunden qe kqn te ngjitur per ftyre,por shohin vetem punet ete tjerve ,kjo esht nje ekeqe e shoqris qe shikojn punet ete tjereve .
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Mos eshte martuar gje?
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    Citim Postuar mė parė nga Segestani Lexo Postimin
    Pershendetje te gjithve,

    E kam nje shoke edhe gjat gjith kohes ka ndenjur ne pune dhe ka ne dyqan te vogel rreth rruges kryesore ku jetojme,ka qen nje cun perfekt me sjellje me karakter te forte,por ne kohe te fundit ka ndryshuar shume sjellja e tij gati sa ska humbur fare,nuk i afrohet me asnje miku te tij,dhe gjithmon shkon nga puna ne shpi,dhe as qe del te shetis apo dicka e tille,disa here me kan thene se 't;gjithe njerzit me shikojne' dhe qeshin me mua ..ka ndonje cka mund te me jap nje keshill si te veproj.
    Cilin quan ti karakter te forte, sepse nuk po m'duket i tille shoku yt?
    Paqe!

  6. #6
    Mere per docke edhe shpjere ne nje psikolog ti jap keshillat qe duhen sa nuk eshte vone sepse keto fiksime me shikojne edhe qenim me mua nuk jane shenja te mira...
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  7. #7
    Citim Postuar mė parė nga Segestani Lexo Postimin
    Pershendetje te gjithve,

    E kam nje shoke edhe gjat gjith kohes ka ndenjur ne pune dhe ka ne dyqan te vogel rreth rruges kryesore ku jetojme,ka qen nje cun perfekt me sjellje me karakter te forte,por ne kohe te fundit ka ndryshuar shume sjellja e tij gati sa ska humbur fare,nuk i afrohet me asnje miku te tij,dhe gjithmon shkon nga puna ne shpi,dhe as qe del te shetis apo dicka e tille,disa here me kan thene se 't;gjithe njerzit me shikojne' dhe qeshin me mua ..ka ndonje cka mund te me jap nje keshill si te veproj.
    Te behet kaq introvers, krejtesisht e brenda pak kohe, i bie te kete patur ndonje problem, pasi njeriu nga nje karakter i hapur nuk behet aq kollaj i mbyllur! Eshte normale qe te kete nevoje te rri pak vetem per disa dite, por qe te krijoj nje barriere te tille me shoqerine e te rrij larg jetes se dikurshme mua personalisht me le pershtypjen qe po kalon nje moment te keq ne jete. Ndaj, si keshille do te jepja qe te flisje me te, te perpiqeshe te kuptonte se cili eshte problemi qe ka e pse jo te perpiqesh t'a nxjerresh nga nje situate e tille.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  8. #8
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Po ndodh eshte fobia kjo qe shkaktohet nga stresi ose vetmia. Mundohu ta ftosh ne aktivitete te ndryshme ku jeni vetem ju te dy ose ne nje grup te vogel shoqeror. Duket qarte turmat nuk e bejne te ndihen mire. Dmth ai duhet te jete diku ku ndihet comfortable edhe mundesisht me njerez qe nuk jane me te larte se ai e kam fjalen ne jeten shoqerore, psh nese ai shoqerohet me tipa qe jane outgoing he will feel like hell.
    I LOVE GOD

    j&g

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga dijetari Lexo Postimin
    Shum sakte ke then Yes,problemi esht te njerzit qe nuk shohin hunden qe kqn te ngjitur per ftyre,por shohin vetem punet ete tjerve ,kjo esht nje ekeqe e shoqris qe shikojn punet ete tjereve .
    Po ku e pe ti qe ky tipi po fut hundet ne punen e shoqerise?? Ai thjesht po preokupohet per shokun e tij qe e sheh te ndryshuar, qe e sheh qe eviton totalisht jeten qe bente me perpara. C'te keqe ka ne kete mes??

    Nuk me duket e drejte qe te beni rolin e psikologut ju duke gjykuar nese hapesi i temes po fut hundet ne jeten e tjetrit e duke e paragjykuar nje sjellje te tille. Nese nuk e besoni atehere evitoni ti jepni pergjigje.... tjetri shqetesohet per nje mik e pyet (duke shpresuar qe dikush tjeter te kete kaluar nje gje te tille) nderkohe qe ju e merrni temen mbrapsh!

    Mos ma merr per te keq nje koment te tille, por jemi ne nje forum te hapur e nuk na takon neve te bejme rolin e psikologut e te filozofojme mbi faktin qe jane te verteta apo jo ato qe shkruhen. Nese dikush pyet per nje keshille, duhet t'i japim nje te tille (nese mundemi), perkundrazi kalojme ne nje teme tjeter.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  10. #10
    Nuk me duket e drejte qe te beni rolin e psikologut ju duke gjykuar nese hapesi i temes po fut hundet ne jeten e tjetrit e duke e paragjykuar nje sjellje te tille.
    Nuk e kishim fjalėn per hapėsin e temės atė ēeshtjen se tė tjerėt nuk shohin punėn e tyre, se po tė ishte ashtu si e paskeni marrė ju- ne nuk do i bashkoheshim shqetėsimit tė hapėsit tė temės, do e kishim injoruar si temė, por ajo ishte per shoqėrine njerėzore (pra njerėzit nė pėrgjithėsi, dhe jo shoku i tij), qė nuk shohin punėn e tyre, por rrinė dhe e qeshin personin nė fjalė, vetėm sepse ai ka vendosur tashmė qe tė distancohet (zgjedhje e tij pesonale). Nė atė qė ka shkruar hapesi i temės, e thotė shumė qartė: "shoku im e ka problemin se tė tjeret e shohin ēuditshem, dhe se qeshin me tė per kėtė arsye"

    Dhe ajo qė po i thonim ne, fare qartė, ėshtė se njerezit qe qeshin me tė pa pasur fare shkak, do benin mirė tė shihnin punėn e tyre, sesa te qeshin shokun e tij, sepse edhe nėse ky nuk ka asnjė problem, vetė fakti se tė tjerėt rrinė dhe e shohin ēuditshėm, mund tė ndikojė shumė ne anėn psikologjike tė tij.

    Mos vallė shoqėria njerėzore (pra i referohem si gjithmonė njerėzve ne pėrgjithėsi) ėshtė ajo qe percakton se kush ėshtė normal e kush jo, dhe se ka tė drejtė tė qeshė me zgjedhjet personale tė tė tjerėve?!

    Ky ishte qėllimi....

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Nuk e kishim fjalėn per hapėsin e temės atė ēeshtjen se tė tjerėt nuk shohin punėn e tyre, se po tė ishte ashtu si e paskeni marrė ju- ne nuk do i bashkoheshim shqetėsimit tė hapėsit tė temės, do e kishim injoruar si temė, por ajo ishte per shoqėrine njerėzore (pra njerėzit nė pėrgjithėsi, dhe jo shoku i tij), qė nuk shohin punėn e tyre, por rrinė dhe e qeshin personin nė fjalė, vetėm sepse ai ka vendosur tashmė qe tė distancohet (zgjedhje e tij pesonale). Nė atė qė ka shkruar hapesi i temės, e thotė shumė qartė: "shoku im e ka problemin se tė tjeret e shohin ēuditshem, dhe se qeshin me tė per kėtė arsye"

    Dhe ajo qė po i thonim ne, fare qartė, ėshtė se njerezit qe qeshin me tė pa pasur fare shkak, do benin mirė tė shihnin punėn e tyre, sesa te qeshin shokun e tij, sepse edhe nėse ky nuk ka asnjė problem, vetė fakti se tė tjerėt rrinė dhe e shohin ēuditshėm, mund tė ndikojė shumė ne anėn psikologjike tė tij.

    Mos vallė shoqėria njerėzore (pra i referohem si gjithmonė njerėzve ne pėrgjithėsi) ėshtė ajo qe percakton se kush ėshtė normal e kush jo, dhe se ka tė drejtė tė qeshė me zgjedhjet personale tė tė tjerėve?!

    Ky ishte qėllimi....
    Atehere e paskemi kuptuar ndryshe fjaline e "te qeshurit" nga te tjeret.
    Ai nuk ka shkruar qe njerezit qeshin me te, por qe shokut te tij i duket sikur njerezit qeshin me te.... madje, eshte e vertetuar edhe nga shkenca qe njerezit qe kalojne nje periudhe merzie, depresioni etj i duket sikur te tere e shohin ate, sikur te gjithe i kane syte te ai.
    Une te pakten e kisha ne kete kuptim, as qe me vajti fare ne mendje fakti qe te tjeret me termend qeshin me te vetem per faktin pse eshte "mbyllur" ne jeten e tij, me duket dicka e pamundur pasi pse dikush sheh punen e tija s'kan pse ti shkaktoj te qeshura te tjereve.

    Gjithsesi, presim konfirmim nga hapesi i temes se me c'kuptim e kishte!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  12. #12
    Citim Postuar mė parė nga Segestani Lexo Postimin
    nuk i afrohet me asnje miku te tij,dhe gjithmon shkon nga puna ne shpi,dhe as qe del te shetis apo dicka e tille,
    Pa dashur ta stėrholloj bisedėn, se mbase me shumė gjasa humbet pastaj edhe qėllimi i temės, po pėrmendi 2 pika, qė mė duken shumė tė qarta, ėshtė pikėrisht citimi lart, ku e thotė shumė qartė, se miku tij ka vendosur vetė (zgjedhje e tij personale) qė internerari i jetės sė tij tashmė tė jetė i tillė punė - shtėpi. A ka gjė normale apo jo normale, kėtė nuk mund ta them me siguri tė plotė, sepse rrespektoj zgjedhjet personale tė tė tjereve, dhe kush jam unė qė tė them pėr tjetrin: se a ėshtė normal apo jo, nė ē'kritere subjektive e bėj njė gjė tė tillė?! (pra jam nė rrolin e shoqėrise njerėzore kėtu)
    disa here me kan thene se 't;gjithe njerzit me shikojne' dhe qeshin me mua ..ka ndonje cka mund te me jap nje keshill si te veproj.
    Kėtu vetė e ka shkruar hapėsi i temės qė i ka thėnė se tė tjerėt e shikojnė dhe e qeshin. Thjesht ai qė ka hapė temėn ka bėrė njė gabim ortografik nga shpejtėsia, ku i ka shtuar germėn (n), por qė prap i njėjti kuptim del.

    Nga ana ime, nuk kam ē'te shtoj mė tepėr, nė lidhje me sqarimin qė sapo bėra.
    Siē thotė populli Ynė i ndritur : Fjalėt e shumta janė fukarallik.

    Ah, ka thėnė edhe kėtė Populli Ynė, qė lidhet shumė mirė me ēėshtjen e temės : Fjalėt e hallkut, jashtė pragut!

  13. #13
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Pa dashur ta stėrholloj bisedėn, se mbase me shumė gjasa humbet pastaj edhe qėllimi i temės, po pėrmendi 2 pika, qė mė duken shumė tė qarta, ėshtė pikėrisht citimi lart, ku e thotė shumė qartė, se miku tij ka vendosur vetė (zgjedhje e tij personale) qė internerari i jetės sė tij tashmė tė jetė i tillė punė - shtėpi. A ka gjė normale apo jo normale, kėtė nuk mund ta them me siguri tė plotė, sepse rrespektoj zgjedhjet personale tė tė tjereve, dhe kush jam unė qė tė them pėr tjetrin: se a ėshtė normal apo jo, nė ē'kritere subjektive e bėj njė gjė tė tillė?! (pra jam nė rrolin e shoqėrise njerėzore kėtu)

    Kėtu vetė e ka shkruar hapėsi i temės qė i ka thėnė se tė tjerėt e shikojnė dhe e qeshin. Thjesht ai qė ka hapė temėn ka bėrė njė gabim ortografik nga shpejtėsia, ku i ka shtuar germėn (n), por qė prap i njėjti kuptim del.

    Nga ana ime, nuk kam ē'te shtoj mė tepėr, nė lidhje me sqarimin qė sapo bėra.
    Siē thotė populli Ynė i ndritur : Fjalėt e shumta janė fukarallik.

    Ah, ka thėnė edhe kėtė Populli Ynė, qė lidhet shumė mirė me ēėshtjen e temės : Fjalėt e hallkut, jashtė pragut!
    Une nuk e komentova fare faktin nese eshte zgjedhje e gabuar apo jo ajo e shokut te tij. Eshte vendim i tij e nuk eshte aspak ne karakterin tim te them qe eshte e drejte apo e gabuar. Thjesht, nga eksperienca ime, nje person qe dikur ka qene i qeshur e i hedhur si tip, e ka te veshtire te kaloj direkt ne ekstremin tjeter duke u bere tip i mbyllur e duke mos u shoqeruar me asnje. Gjithsesi, duke e lene ne nje ane kete gje, them qe eshte zgjedhje e tij e normalisht s'na hy ne pune neve te komentojme nje gje te tille.

    Ndera per ate te qeshuren, nuk e kisha per "n" e tepert, une si kuptim fjalie nxorra pikerisht ate qe te thashe me lart: nese nje person mbaron punen e iken ne shpi direkt nuk shoh asnje arsye pse te tjeret te qeshin. Prandaj te thashe qe une e kuptoj ndryshe, dmth qe ky iken direkt per shpi pasi te tjeret po ta shohin e qeshin, dmth ketij i eshte fiksuar qe kush e sheh qesh me te ndaj ne vend qe te bej nje xhiro apo te ulet ne bar, iken per shpi qe te evitoj kete shikim e qeshje.

    Fjalet e shumta jane fukarallek, ndaj presim hapesin e temes te na thote dicka me te qarte, pasi eshte normale qe kur shkruhet kuptimet te jene te ndryshme ndonjehere.

    La vita non si spiega, si VIVE!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •