Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
 1. #21
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Njerezit jane pengese per paqe ne bote edhe per kete jam mese e bindur. Ka pase kohe kur shumica ishin pagan edhe perseri si qent kemi shkuar.
  E di cdomethene pagan?

 2. #22
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  47
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 14 postime
  Fete nuk jane pengese per paqe

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Anėtarėsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  24
  3 falenderime nė 3 postime
  P.sh. ISLAMI nuk ėshtė penges pėr PAQE!


  PAQE!

 4. #24
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Elytony Lexo Postimin
  P.sh. ISLAMI nuk ėshtė penges pėr PAQE!


  PAQE!
  Nese e pyet Islamin, Islami me siguri do te pergjigjet "jam fe e paqes". E njejta do te ndodhe ne rast te Kirshterimit. Edhe sikur ta pyesje Milloshevicin, edhe ai do ta pershkruante veten si njeri te paqes. Edhe Hitleri, Stalini, Hoxha.

  Per kete arsye nuk duhet pyetur i akuzuari per veten. Por duhet pyetur normat objektive. Kete pyetje te normave objektive ne rastin e Islamint kam bere ne kete teme ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=130643
  "Dhuna ne Islam"

 5. #25
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Njerezit jane pengese per paqe ne bote edhe per kete jam mese e bindur. Ka pase kohe kur shumica ishin pagan edhe perseri si qent kemi shkuar.
  Te pakten atehere nuk kemi zhdukur fe e nacione te tera "ne emer te Krishtit" apo "ne emer te Allahut". Ky eshte dallimi.

 6. #26
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Anėtarėsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  233
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  E hapa kete teme sepse mendoj se fete e ndryshme qe praktikohen prej shekujve, jane te dedikuara per t'manipuluar trurin e njeriut. Megjithse ne ate kohe ndoshta disi e kane pasur nje te drejte per t'ndihmuar njerzit e pazhvilluar mentalisht, qe s'kane mundur te logjikojne te miren ndaj te keqes, duke jetuar si shpellare.

  Nese logjikohen mire, fete kryesore ne thelb jane kunder paqes, te gjitha permbajne elemente ekstreme, ne ate menyre sa qe krijojne fundamentalizem shtazarak ndaj personave qe nuk i perkasin asaj feje.

  Te gjitha lufterat gjate historise lidhen direkt apo indirekt me fene, luftimi apo nxitja e urrejtjes ndaj perkatesive tjera fetare. Si te tilla fete do te duhej te shkriheshin ne nje fe t'vetme ose te asgjesohen, per nje paqe ne Bote.

  Cfare mendoni ju?

  Si mund te hapesh n je teme te tille me kaq konfidence duke mos patur aq njohuri dhe bagazh per historine e TE GJITHA luftrave boterore????????!!!!!!!!!!!!

  Sa per te ushqyer paditurine tende:

  Lufta e pare boterore nisi si pasoje e vrasjes se Franc Ferdinandit ne sarajeve nga sero-boshnjake. Feja nuk kishte aspak lidhje as direkte , e as indirekte.
  Arsyeja pse franci u vra ishte se ai ishte pro dhenjes se pamvaresise dhe tokave te vjetra te vendeve te ballkanit, ku, Serbia humbiste gjithcka......kjo ishte zanafilla...e cdo gje tjeter vazhdoi si efekti i dominove......


  Lufta e dyte, Hitleri ishte xheloz dhe i terbuar per humbjen e luftes se pare. Ai harronte se shume Cifute moren pjese dhe shume prej tyre vdiqen ne luften e pare boterore, po ashtu dhe shume te tjere qe ishin te perzjere me gjak gjerman vdiqen ne luften pasardhese. Dhe me pas gjoja e perdori si preteks se cifutet po thithnin gjakun dhe pasurite gjermane, prandaj dhe gjermania ishte e zymte. E pastaj endrra e tij u zmadhua duke sulmuar vendet e tjera te europes e se botes, pa pasur lidhje me fete. Mos harro se shume vende arabe ishin aleate te gjermaneve...Po ashtu dhe Italia e Spanja.
  Hitleri ishte ateist (te pakten ne sy te njerezve, deshmi nga gjenerale te aferm thone se ishte katolik dhe lutej disa here,), lufta qe ai nisi nuk kishte te bente me fene, por nje deshire rraciale e tija. Per nje GJermani si vend dhe rrace superiore!!! Pak a shume cmenduri!!!!!!! Perderisa ai bashke me njerezit nuk ishin asgje tjeter pervec se injorante!!!!

  Shumica e luftrave te lashta para-krishtit, ku miliona njerez kane vdekur, e qindra qyteterime jane zhdukur si pasoje e ketyrte luftrave...............E di ca???? FEJA NUK KISHTE TE BENTE ASGJE ME TO!!!!!!!! Ato jane bere per pasuri dhe per pushtet!!!!

  Nuk e mohoj se jane bere shume luftra dhe shume njerez kane vdekur per fene, por ajo qe dua te theksoj ty, eshte se, JO TE GJITHA LUFTRAT KANE TE BEJNE ME FENE AS DIREKTE E AS INDIREKTE!!!!!!
  Ergo cogito, ergo sum!

 7. #27
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  36
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga thirsty Lexo Postimin
  E di cdomethene pagan?
  Ti do shpjegimin apo do te dishe nese e di une lol.

  pagan - i/e pa fe, an idolater, a heathen

  Chino eshte nje shprehje po mundohem ta ndryshoj pak lol dreq ishim, dreq jemi. Te mundohemi ti bejme qefin vetes por eshte e kot. Nuk eshte jezus & allahu qe na ben evil. Jemi vet evil.
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #28
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Ti do shpjegimin apo do te dishe nese e di une lol.

  pagan - i/e pa fe, an idolater, a heathen

  Chino eshte nje shprehje po mundohem ta ndryshoj pak lol dreq ishim, dreq jemi. Te mundohemi ti bejme qefin vetes por eshte e kot. Nuk eshte jezus & allahu qe na ben evil. Jemi vet evil.
  Me e keqja eshte se une kete gje as nuk po e mohoj. Por po them se ka dallim ne mes te djallesise qe urdheron njeriu dhe djallesise qe urdheron Zoti.

  Ja nje test:
  Do bejme dy raste. Ne rastin e pare ushtarit A i urdherohet nga oficeri B te vret nje fshat me femije, me gra me burra. Ushtari pyet oficerin, pse i urdherohet kjo, dhe oficei i pergjigjet: Gjeneraliteti ka urdheruar kete gje.

  Ne rastin e dyte ushtarit i urdherohet e njejta gje, por kur e pyet oficerin, ai ia jep Kuranin ne dore, ia hap suren perkatese ku shkruan: I vritni deri sa te kete mbaruar besimi ne cdo Zot tjeter dhe kudo te mbizoteroje besimi ne Allahun.

  Cili eshte rast me i rende?
  Ne rastin e pare te pakten ushtari e njeh mundesine e gabimit njerezor (gjeneralitetit). Pastaj ushtari e di se duhet te jep pergjegjesi ndaj ligjit dhe ndoshta edhe ndaj kundershtarit. Por ne rastin e dyte ushtari mendon se po vepron ashtu sic kerkon Zoti. Pra vret tere fshatin dhe betohet ne Zotin "kam ndergjegje te paster". Vret njerez dhe edhe nese e denon, mendon se do shkoje ne Parajse.

  Mendo si te duash, por per mua ka dallim te madh.
  Kete shkrim nuk e bera per ty, pra per te te bindur ty, por per te komunikuar me lexuesin neutral. Me ate, i cili akoma nuk ka pergjegjur pyetjen, a eshte feja pengese per paqe.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Anėtarėsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  24
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Nese e pyet Islamin, Islami me siguri do te pergjigjet "jam fe e paqes". E njejta do te ndodhe ne rast te Kirshterimit. Edhe sikur ta pyesje Milloshevicin, edhe ai do ta pershkruante veten si njeri te paqes. Edhe Hitleri, Stalini, Hoxha.

  Per kete arsye nuk duhet pyetur i akuzuari per veten. Por duhet pyetur normat objektive. Kete pyetje te normave objektive ne rastin e Islamint kam bere ne kete teme ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=130643
  "Dhuna ne Islam"
  As Hitleri,as Stalini e as Sllobodan Millosheviq askund nuk e pėrshkruan veten e tyre si njerėz tė paqės. Dhe nėse PO,sjell FAKTE ore sepse historia flet!!![/COLOR][/I][/B]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 27-07-2011 mė 16:59 Arsyeja: Gjeneralizma te Kota

 10. #30
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Elytony Lexo Postimin


  As Hitleri,as Stalini e as Sllobodan Millosheviq askund nuk e pėrshkruan veten e tyre si njerėz tė paqės. Dhe nėse PO,sjell FAKTE ore sepse historia flet!!!
  Ne Tribunalin e Hages si e pershkruante Milloshevici veten? A nuk deklaronte "i pafajshem"? A nuk deklaronte "kam ndergjegje te paster"?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 27-07-2011 mė 16:59

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Cdo Ide ekstreme e majte apo e djathte,myslimane apo kristjane eshte e demshme per shoqerine.
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2011
  Vendndodhja
  Malaga (Espańa)
  Postime
  223
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  E hapa kete teme sepse mendoj se fete e ndryshme qe praktikohen prej shekujve, jane te dedikuara per t'manipuluar trurin e njeriut. Megjithse ne ate kohe ndoshta disi e kane pasur nje te drejte per t'ndihmuar njerzit e pazhvilluar mentalisht, qe s'kane mundur te logjikojne te miren ndaj te keqes, duke jetuar si shpellare.

  Nese logjikohen mire, fete kryesore ne thelb jane kunder paqes, te gjitha permbajne elemente ekstreme, ne ate menyre sa qe krijojne fundamentalizem shtazarak ndaj personave qe nuk i perkasin asaj feje.

  Te gjitha lufterat gjate historise lidhen direkt apo indirekt me fene, luftimi apo nxitja e urrejtjes ndaj perkatesive tjera fetare. Si te tilla fete do te duhej te shkriheshin ne nje fe t'vetme ose te asgjesohen, per nje paqe ne Bote.

  Cfare mendoni ju?


  Brv ke plotesisht te drejte..

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Ne Tribunalin e Hages si e pershkruante Milloshevici veten? A nuk deklaronte "i pafajshem"? A nuk deklaronte "kam ndergjegje te paster"?
  Oo leje bre mos u kap me kete Elytonin se femi eshte, s'po kuptojke ky njeri...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 28-07-2011 mė 05:55

 14. #34
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
  Oo leje bre mos u kap me kete Elytonin se femi eshte, s'po kuptojke ky njeri...
  O me bo me thone se nuk flas me bisedues muslimane pa qene keta intelektuale, t bjen mi shkru 1 postim ne vit.

  Elytony, kallxoji Mardukut, a muj me ta gjete fundin e budallesise a e ki te pafund?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 28-07-2011 mė 05:56

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime
  Citim Postuar mė parė nga qerosi Lexo Postimin
  Si mund te hapesh n je teme te tille me kaq konfidence duke mos patur aq njohuri dhe bagazh per historine e TE GJITHA luftrave boterore????????!!!!!!!!!!!!

  Sa per te ushqyer paditurine tende:

  Lufta e pare boterore nisi si pasoje e vrasjes se Franc Ferdinandit ne sarajeve nga sero-boshnjake. Feja nuk kishte aspak lidhje as direkte , e as indirekte.
  Arsyeja pse franci u vra ishte se ai ishte pro dhenjes se pamvaresise dhe tokave te vjetra te vendeve te ballkanit, ku, Serbia humbiste gjithcka......kjo ishte zanafilla...e cdo gje tjeter vazhdoi si efekti i dominove......


  Lufta e dyte, Hitleri ishte xheloz dhe i terbuar per humbjen e luftes se pare. Ai harronte se shume Cifute moren pjese dhe shume prej tyre vdiqen ne luften e pare boterore, po ashtu dhe shume te tjere qe ishin te perzjere me gjak gjerman vdiqen ne luften pasardhese. Dhe me pas gjoja e perdori si preteks se cifutet po thithnin gjakun dhe pasurite gjermane, prandaj dhe gjermania ishte e zymte. E pastaj endrra e tij u zmadhua duke sulmuar vendet e tjera te europes e se botes, pa pasur lidhje me fete. Mos harro se shume vende arabe ishin aleate te gjermaneve...Po ashtu dhe Italia e Spanja.
  Hitleri ishte ateist (te pakten ne sy te njerezve, deshmi nga gjenerale te aferm thone se ishte katolik dhe lutej disa here,), lufta qe ai nisi nuk kishte te bente me fene, por nje deshire rraciale e tija. Per nje GJermani si vend dhe rrace superiore!!! Pak a shume cmenduri!!!!!!! Perderisa ai bashke me njerezit nuk ishin asgje tjeter pervec se injorante!!!!

  Shumica e luftrave te lashta para-krishtit, ku miliona njerez kane vdekur, e qindra qyteterime jane zhdukur si pasoje e ketyrte luftrave...............E di ca???? FEJA NUK KISHTE TE BENTE ASGJE ME TO!!!!!!!! Ato jane bere per pasuri dhe per pushtet!!!!

  Nuk e mohoj se jane bere shume luftra dhe shume njerez kane vdekur per fene, por ajo qe dua te theksoj ty, eshte se, JO TE GJITHA LUFTRAT KANE TE BEJNE ME FENE AS DIREKTE E AS INDIREKTE!!!!!!


  Lufta e pare boterore ka qene e paraprogramuar, rasti ishte i parendesishem. Ne ate kohe fuqite e medha kolonizonin boten e pazhvilluar per tu pasuruar, per te konvertuar dhe per te zgjeruar influencen, sidomos Anglia dhe Franca, Spanja nuk luante me rol pasi qe humbi luften kunder Anglise kohe me heret dhe nuk u ngrit me ne kembe. Nje aktor tjeter, qe humbi garen per kolonizim ishte Gjermania, e indinjuar thelle por me potencial luftarak, kerkonte rruge per ti bllokuar Angline dhe Francen per ate lidhi nje partneritet me Perandorine Otomane qe kishte nen pushtim boten arabe, gje qe e synonin Anglia dhe Franca.

  Rol te madh fetar luante edhe urrejtja ndaj cifuteve ne vendet europiane, ku para luftes se pare boterore, me mijera cifute u detyruan per ne Palestine. Me c'rast ngriti tejmase nacionalizmin arab kunder cifuteve, kete nacionalizem te arabeve ndaj cifuteve e perdori Anglia per ti nxitur ata kunder Perandorise Otomane, per tua kthyer me vone shpinden, kur do te formohet shteti i pare cifut, pas luftes dyte boterore.

  Me citime nga librat e shkollave fillore apo te nje gazete bulevardeske, nuk mund te komprimitosh ndikimin e urrejtjes nderfetare, ne nje traverze mijeravjeqare.

  Urrejtjen e Europes ndaj cifuteve ate kohe mund ta paralelizosh me urrejtjen ndaj myslimaneve ne kete kohe dhe perderisa Europa ka prosperitet do te tolerohet disi, por nese situata perkeqesohet tejmase, mjafton nje radikal Te vije ne pushtet..
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
  Ti do shpjegimin apo do te dishe nese e di une lol.

  pagan - i/e pa fe, an idolater, a heathen

  Chino eshte nje shprehje po mundohem ta ndryshoj pak lol dreq ishim, dreq jemi. Te mundohemi ti bejme qefin vetes por eshte e kot. Nuk eshte jezus & allahu qe na ben evil. Jemi vet evil.
  pagan eshte besimtar ne fete jo abrahamike (ato me teper se nje zot, pak a shume)
  ose ne ate kohe, besimi ne zoter vendas, dhe jo ate Krishter

  te citova sepse kur e lexova mu duk sikur e the pagan = pafe

  dhe je gabim

  Citim Postuar mė parė nga qerosi Lexo Postimin
  Si mund te hapesh n je teme te tille me kaq konfidence duke mos patur aq njohuri dhe bagazh per historine e TE GJITHA luftrave boterore????????!!!!!!!!!!!!

  Sa per te ushqyer paditurine tende:

  Lufta e pare boterore nisi si pasoje e vrasjes se Franc Ferdinandit ne sarajeve nga sero-boshnjake. Feja nuk kishte aspak lidhje as direkte , e as indirekte.
  Arsyeja pse franci u vra ishte se ai ishte pro dhenjes se pamvaresise dhe tokave te vjetra te vendeve te ballkanit, ku, Serbia humbiste gjithcka......kjo ishte zanafilla...e cdo gje tjeter vazhdoi si efekti i dominove......


  Lufta e dyte, Hitleri ishte xheloz dhe i terbuar per humbjen e luftes se pare. Ai harronte se shume Cifute moren pjese dhe shume prej tyre vdiqen ne luften e pare boterore, po ashtu dhe shume te tjere qe ishin te perzjere me gjak gjerman vdiqen ne luften pasardhese. Dhe me pas gjoja e perdori si preteks se cifutet po thithnin gjakun dhe pasurite gjermane, prandaj dhe gjermania ishte e zymte. E pastaj endrra e tij u zmadhua duke sulmuar vendet e tjera te europes e se botes, pa pasur lidhje me fete. Mos harro se shume vende arabe ishin aleate te gjermaneve...Po ashtu dhe Italia e Spanja.
  Hitleri ishte ateist (te pakten ne sy te njerezve, deshmi nga gjenerale te aferm thone se ishte katolik dhe lutej disa here,), lufta qe ai nisi nuk kishte te bente me fene, por nje deshire rraciale e tija. Per nje GJermani si vend dhe rrace superiore!!! Pak a shume cmenduri!!!!!!! Perderisa ai bashke me njerezit nuk ishin asgje tjeter pervec se injorante!!!!

  Shumica e luftrave te lashta para-krishtit, ku miliona njerez kane vdekur, e qindra qyteterime jane zhdukur si pasoje e ketyrte luftrave...............E di ca???? FEJA NUK KISHTE TE BENTE ASGJE ME TO!!!!!!!! Ato jane bere per pasuri dhe per pushtet!!!!

  Nuk e mohoj se jane bere shume luftra dhe shume njerez kane vdekur per fene, por ajo qe dua te theksoj ty, eshte se, JO TE GJITHA LUFTRAT KANE TE BEJNE ME FENE AS DIREKTE E AS INDIREKTE!!!!!!
  e cdo gje tjeter vazhdoi si efekti i dominove.
  shume bukur. keto dominot qe te rrezoheshin duhen te vendoseshin aty....duhej edhe te shtyeshin, nga dikush, dhe shtyrja ishte vrasja e Ferdit ose Fredit por dominot u vun edhe mbas kesaj vrasje lol

  para se te vritesh ky Fredi, situata ishte nje fuci me barut, Vrasja ishte vecse shkendija then BOOOM, explosion oO

  feja ka luajtur role ne luften e pare si edhe ne te dyten
  shkaku kryesor nuk ishte, por nje fare ndikimi ka pasur

  Shumica e luftrave te lashta para-krishtit, ku miliona njerez kane vdekur, e qindra qyteterime jane zhdukur si pasoje e ketyrte luftrave...............E di ca???? FEJA NUK KISHTE TE BENTE ASGJE ME TO!!!!!!!!

  Nuk e mohoj se jane bere shume luftra dhe shume njerez kane vdekur per fene, por ajo qe dua te theksoj ty, eshte se, JO TE GJITHA LUFTRAT KANE TE BEJNE ME FENE AS DIREKTE E AS INDIREKTE!!!!!!
  Njera kundershton tjetren?


  Qerosi, po luftrat fetare ne France, pse filluan?

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Anėtarėsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  24
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Ne Tribunalin e Hages si e pershkruante Milloshevici veten? A nuk deklaronte "i pafajshem"? A nuk deklaronte "kam ndergjegje te paster"?
  Po ju a kuptoni...ose thėnė mė mirė a keni pėrcjellur gjykimin e tij,apo thjesht ia fusni kot sė koti!!!
  Gjirimet ekzistojnė,shkrimet ekzistojnė tregoni dhe arsyetoni thėnjet tuaja se serbi Millosheviq tha diku nė Hagė:"Kam ndėrgjegjie tė pastėrt"?????!!

  Pastaj ēka lidhje kjo me Islamin...kur Sllobodan u pėrkrah vetėm nga njė kombėsi e tij,madje disa vetėm nga frika ndaj pushtetit tė tij e pėrkrahėn,ndonėse tėrė njerėzimi e kombėsitė tjera ishin kundėr tij(Sllobodanit).

  Kurse Islamin e pėrkrahėn njerėzimi qė nga njeriu i parė e deri nė Ditėn kur pėrfundon kjo botė...dhe tani me mbi 1miliardė njerėz.


  KUPTONI???!!!

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Anėtarėsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  24
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
  Oo leje bre mos u kap me kete Elytonin se femi eshte, s'po kuptojke ky njeri...
  Sė pari:"Burrėria e njeriut ėshtė mendja...",jo mosha. Sepse dikush 101 vite jeton e asnjėherė burr nuk bėhet.

  Pastaj,s'ke nevojė tė kapėsh pėr mua,POR KAPU PER ARGUMENTI!

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Anėtarėsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  24
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  O me bo me thone se nuk flas me bisedues muslimane pa qene keta intelektuale, t bjen mi shkru 1 postim ne vit.

  Elytony, kallxoji Mardukut, a muj me ta gjete fundin e budallesise a e ki te pafund?
  Po,si jo...do i tregoj!

  Ja,'budallėsia' ime s'ka fillim dhe s'ka fund,s'ka kohė dhe s'ka hapsirė,nuk ishte para lindjes sime as pa saj,as para erės sonė as pas saj.[S'JAM BUDALLA]

  Po njė fjalė thotė:"I qeshuri tė qesh...",si dhe thuhet:"Fundin e budallėsisė sė dikujt,(mundohet) e gjen vetėm kolegu i tij budalla...".

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime nė 33 postime
  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  E hapa kete teme sepse mendoj se fete e ndryshme qe praktikohen prej shekujve, jane te dedikuara per t'manipuluar trurin e njeriut. Megjithse ne ate kohe ndoshta disi e kane pasur nje te drejte per t'ndihmuar njerzit e pazhvilluar mentalisht, qe s'kane mundur te logjikojne te miren ndaj te keqes, duke jetuar si shpellare.

  Nese logjikohen mire, fete kryesore ne thelb jane kunder paqes, te gjitha permbajne elemente ekstreme, ne ate menyre sa qe krijojne fundamentalizem shtazarak ndaj personave qe nuk i perkasin asaj feje.

  Te gjitha lufterat gjate historise lidhen direkt apo indirekt me fene, luftimi apo nxitja e urrejtjes ndaj perkatesive tjera fetare. Si te tilla fete do te duhej te shkriheshin ne nje fe t'vetme ose te asgjesohen, per nje paqe ne Bote.

  Cfare mendoni ju?
  >>> Une mendoj se e ke gabim.

  > Shume gjera, perfshi luftrat jane bere ne emer te fese sic po behet sot lufte kunder terrorizmit nga ata qe ushqejne terrorizmin.
  La verita' ti rendera' libero!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •