Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 29 prej 29
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Sa tem koti pfff me ngriti nervat me harxhoi kohen
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  2. #22
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga shitesi Lexo Postimin
    Sa tem koti pfff me ngriti nervat me harxhoi kohen
    Pse t'i ngriti nervat ?
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  3. #23
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    Pse t'i ngriti nervat ?
    se ishte teme leshi

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    pse mos u preke nga kjo teme ,tema eshte e qelluar shqiptaret jane bere shume egoist se fundi sja din askujt ,dikur kan qene shume bujar solidar human ,tash hajt me gjej njeren nga keto ,jane zhdukur vlerat gjithqka eshte materializuar dhe jo nuk i behet vone me askujt dhe kjo gjendje eshte per te te ardhur keq .

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    "Solidariteti Shqiptar dhe Besa E shqiptarit " jane gjerat me te shpifura ,gjepura.
    Jam i ri 30 vjeqar ambicioz kam rekorde te mira si ne gjykate ashtu edhe polici ,jam student informatikes dhe kisha fituar llotarine amerikane ne vitin 2010 isha ne situate te kerkoja ndihme rreth qendrimit ne USA dhe skisha askend ,(ne europe kam kusherinje shoke etj . por jo dhe ne amerike) ,pastaj fillova te testoj ate "solidaritetin shqiptar" qe thuhet ne kafene, dhe paraqita kerkesen dore pas dore te njerez bashkatdhetar qe jetojne ne amerike ,per nje garancion qe quhet Affidavit of support I-134 (vetem per njoftim kostoja per plotesimin e ketij formulari eshte 0 Dollar),per sponsorim nga ana e nje banori shqiptar qe jeton ne USA(edhe pse ky sponzorizim prape do ngelej ne leter se kisha dhe kam para te miat une ), per te bere nje garanci per mua meqense kerkohej ne ambasaden amerikane ,dhe keshtu per nje vit rresht u takova me njerez te ndryshem te cilet me genjenin ne menyra te ndryshme por asgje nuk doli nga kjo , madje nuk ishin ne gjendje te shkruanin ca rreshta ne email per te me ftuar mua si invitation letter me emer te tij ,numer te green cardit dhe adrese te tij banimi. se une do mund te qendroja te ai njeri . veq sa per ti prezentuar ne US embassy se kerkohej barem nje adrese banimi ne USA .se po qe se me benin vizen ata donin te siguroheshin se mos do behem une nje public charge atje ne US , mirepo jo nuk ndodhi .Programi i llotaris amerikane perfundon me 30 shtator 2011 dhe mua do me ngelet gjithmone zhig /merak qe smunda ta marr vizen amerikane dhe ta jetoj endrren time.
    Prandaj sna do as Zoti neve... dhe kjo eshte edhe arsyeja pse kemi ngelur ne kohen e gurit .
    Po te ishin kinezet do te ngrenin njeri tjetrin, prej njerit pas nje muaji do behej nje lagje .
    Solidariteti dhe besa nuk perfshijne edhe manipulimin e te dhenave, mashtrimin apo te ngjashme ne nje shtet ligjor...
    Sponzorizime te tille nuk t'ben askush dhe askund, pavaresisht a eshte shqiptar, amerikan apo afrikan, pervec nese eshte anetare rrethit te ngushte familjar, shoke i ngushte, i/e dashur apo ka ndonje interes tjeter...
    As kinezet ne keso rastesh nuk e ndihmojne njeri tjetrin per bamiresi, por ne 99% te rasteve per interes.
    Perndryshe, nese do te ishte dicka krejtesisht e thjeshte dhe pa asnje risiko, sic e paraqet ti ketu, sigurisht se do te gjindej ndonje organizate bemirese, religjioze etj. qe do te kryente keso formalitetes per njerez me halle te kesaj natyre.

  6. #26
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    tani me u bene dy vite nga qe ika per ne amerike ,qendroj shume mire financiarisht dhe kam hapur nje kapitull te ri ne jeten time ,shpresoj ta lexojn kete forumistat te cilet talleshin njefar kohe me hallet qe kisha ,prandaj dhe se kthe koken asnjeri nga shqiptari se eshte m** i madh dhe se do askush ... edhe pak vite e do ta djeg ate nenshtetsin time te ***** qe kam e do e marr amerikane .
    Ndiejm shum dhimje, por ne t'urojm: "Rruga e mbar t'qoft!!"
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    pse mos u preke nga kjo teme ,tema eshte e qelluar shqiptaret jane bere shume egoist se fundi sja din askujt ,dikur kan qene shume bujar solidar human ,tash hajt me gjej njeren nga keto ,jane zhdukur vlerat gjithqka eshte materializuar dhe jo nuk i behet vone me askujt dhe kjo gjendje eshte per te te ardhur keq .
    Kosto e "solidaritetit dhe beses" p.sh. ne New York te diteve te sotme natyrisht se mund te jete shume me e larte se kosto e "solidaritetit dhe beses" klasike ne male te Shqiperise...
    Njekohesisht, sfidat jane krejtesisht te ndryshme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Antiproanti : 14-09-2013 mė 07:21

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    tani me u bene dy vite nga qe ika per ne amerike ,qendroj shume mire financiarisht dhe kam hapur nje kapitull te ri ne jeten time ,shpresoj ta lexojn kete forumistat te cilet talleshin njefar kohe me hallet qe kisha ,prandaj dhe se kthe koken asnjeri nga shqiptari se eshte m** i madh dhe se do askush ... edhe pak vite e do ta djeg ate nenshtetsin time te ***** qe kam e do e marr amerikane .
    Ka miliona ne bote, te paret e te cileve ishin shqipetar apo kishin dikur nenshtetsine shqipetare...
    Pavaresisht kesaj, Shqiperia dhe ne vecanti shqipetaria nuk eshte zvogeluar, por eshte rritur.
    Perndryshe, amerikane jane qindra milione ne bote. Qe do te thote se nuk eshte ndonje ekskluzivitet apo arritje e madhe te behesh nenshtetas amerikan.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    tani me u bene dy vite nga qe ika per ne amerike ,qendroj shume mire financiarisht dhe kam hapur nje kapitull te ri ne jeten time ,shpresoj ta lexojn kete forumistat te cilet talleshin njefar kohe me hallet qe kisha ,prandaj dhe se kthe koken asnjeri nga shqiptari se eshte m** i madh dhe se do askush ... edhe pak vite e do ta djeg ate nenshtetsin time te ***** qe kam e do e marr amerikane .
    Ja me kete qe ke shkruar tregon qe dhe ti nuk je shume ndryshe nga te tjeret, apo u bere dhe ti si te tjeret qe s'duan te ndihmojne..
    Pavaresisht deshires, nuk ndihmohen te gjithe kur vjen puna te garancia. Vetem te aferm dhe te njohur te familjes. Me e keqja eshte qe s'te vjen te presesh njerez nga Shqiperia se ata presin t'u rrish pronto ne gjithcka kur vijne ketu. Presin t'i cosh me makine kudo qe kane nevoje. Tu gjesh pune, e ti informosh rreth gjithkaje. Po s'ua the dicka do thone s'ma mesoi qellimisht. Kane dhe shume pretendime ndonjehere per pune. Po si ndihmove do te te shajne per gjithe jeten e do te te permendin ne cdo diskutim kur te tregojne per vuajtjet e tyre ne emigrim. Kam degjuar historira te tilla. . Me shume vjen nga "injoranca". Nuk e njohin jeten ketu dhe kujtojne se eshte shume e lehte ta ndihmosh dike. Harrojne qe personi tjeter mezi gjen kohe per familjen e vet. Pak a shume pjesa me e madhe nuk behen me me ate qe i pret pikerisht per arsyet me lart. Ja keshtu. Parandaj djale i mbare dhe ti mos prit te gjithe te jene Nene Tereza se dhe ti vet nuk mund t'i ndihmosh dot te panjohurit. Dy vjet dhe ke arrit jesh shume mire financiarisht ne USA pa ndihmen e askujt? Bravo nese vertet e ke arrit. Shumica nuk gjejne veteveten vitet e para.
    Feelings change - memories don't.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •