Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59

    Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    "Solidariteti Shqiptar dhe Besa E shqiptarit " jane gjerat me te shpifura ,gjepura.
    Jam i ri 30 vjeqar ambicioz kam rekorde te mira si ne gjykate ashtu edhe polici ,jam student informatikes dhe kisha fituar llotarine amerikane ne vitin 2010 isha ne situate te kerkoja ndihme rreth qendrimit ne USA dhe skisha askend ,(ne europe kam kusherinje shoke etj . por jo dhe ne amerike) ,pastaj fillova te testoj ate "solidaritetin shqiptar" qe thuhet ne kafene, dhe paraqita kerkesen dore pas dore te njerez bashkatdhetar qe jetojne ne amerike ,per nje garancion qe quhet Affidavit of support I-134 (vetem per njoftim kostoja per plotesimin e ketij formulari eshte 0 Dollar),per sponsorim nga ana e nje banori shqiptar qe jeton ne USA(edhe pse ky sponzorizim prape do ngelej ne leter se kisha dhe kam para te miat une ), per te bere nje garanci per mua meqense kerkohej ne ambasaden amerikane ,dhe keshtu per nje vit rresht u takova me njerez te ndryshem te cilet me genjenin ne menyra te ndryshme por asgje nuk doli nga kjo , madje nuk ishin ne gjendje te shkruanin ca rreshta ne email per te me ftuar mua si invitation letter me emer te tij ,numer te green cardit dhe adrese te tij banimi. se une do mund te qendroja te ai njeri . veq sa per ti prezentuar ne US embassy se kerkohej barem nje adrese banimi ne USA .se po qe se me benin vizen ata donin te siguroheshin se mos do behem une nje public charge atje ne US , mirepo jo nuk ndodhi .Programi i llotaris amerikane perfundon me 30 shtator 2011 dhe mua do me ngelet gjithmone zhig /merak qe smunda ta marr vizen amerikane dhe ta jetoj endrren time.
    Prandaj sna do as Zoti neve... dhe kjo eshte edhe arsyeja pse kemi ngelur ne kohen e gurit .
    Po te ishin kinezet do te ngrenin njeri tjetrin, prej njerit pas nje muaji do behej nje lagje .

  2. #2
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Se kuptoj pse e ke kaq te veshtire ti. Prinderit e mij kane garantuar, mbajtur ne shtepi dhe rregulluar me pune familje qe as nuk e njihnin vete drejt per drejte. Po ashtu ne kete menyre, njerez pa i njohur drejt per drejte prinderit e mij, na priten kur erdhem ne Amerike.

    Menyren sesi e ben ti, muhabet kafesh nuk te jep njeri garanci. Qe te kete besim dikush per te dhene ty garanci, duhet fillimisht qe te njohin familjen tende. Nuk eshte e thene qe ta njohin drejt per drejte, por nepermejt familjarve te tyre. Kaq i madh qenka vendi ku jeton saqe s'njohin njerezit njeri tjetrin?? S'besoj, se zakonisht te japesh mbiemrin te njohin qytetaret e tjere. Provoje keshtu duke futur ndermjetes. Me teper peshe ka fjala e mire degjuar nga te njohurit e njeriut qe mund te bejne garanci sesa fjala jote (pra ti thuash ti qe jam njeri i mire).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s0ni : 21-07-2011 mė 17:12

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    cke me besen dhe solidaritetin e shqiptarit ti?!! shqiptari ka mbajtur italian hebrenj dhe kushdo qe i ka trokitur ne dere kete e ka vertetuar historia. ketej nga italia ku jam une shikon njerez qe mbajne njerez dhe ne shtepit e tyre per ti ndihmuar. kusherinj shoke dhe te tejre te aferm pa asnje interes vetem per solidaritet. nuk e di se si te paska ndodhur ty por ne emigrant jemi dhe i dime mire keto pune normalisht qe nuk jane te gjihte keshtu ke dhe njerez plot qe sta varin por aty ku ke te aferm ose shoke sdo mbetesh kurre pa ndihme.
    spo me duket shume e besueshme kjo historia jote. ose je ti njeri pa njeri ose do kesh ndonje nam te keq dhe sduan te te ndohmojne se ska shpjegim tjeter. mund te te dalin nje apo dy qe ste ndohmojne por jo te gjithe sidomos kur behet fjal vetem per garanci sic thua ti e cila nuk i kushton njeri asnje gje. para disa vitesh beja dokumentat dhe une per studime vellai im ka derguar tre garanci te tilla nje per mua dh dy te tjera per dy shoket e mi. nje ne emer te tij dhe dy ne emrat e dy shokeve te tjere te tij, te cilat keto dy te fundit ishin per dy shoket e mi. shoket e mi me shoket e vellait tim nuk njiheshin fare e beren vetem se u tha vellai im biles as shoket e mi me vellain tim nuk njiheshin fare. ne ate kohe mbaj mend shume cuna te cilet per te ikur ne itali si studenta benin garanci te tilla dhe i kerkonin keto ku te mundnin edhe neper nejrez qe si njohnin fare dhe te grantaj se spash njeri qe nuk e gjeti nje garanci te tille. normalisht ne kete rast po fls vetem per nje garanci nje cop leter e cila realisht nuk e ngarkonte me asnje detyrim dhenesin e garancis. kjo ishte vetem formale. njrezit qe i mernin i donin vetem per te kaluar pastaj shkonin diku tjeter as nuk takoheshin fare me dhenesin e garancis. ne raste te tjera kur njerezve u duhen edhe shtepi etj sespe skishin ku te shkonin normalisht qe kontaktonin me te aferm te tyre apo me shoke te cilet mund tua ofronin keto sepse normalisht nje i panjohur smund te ti ofroj keto mbeshtetje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kanina : 21-07-2011 mė 16:57

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    Kanina shqiptari ka mbajtur italian e hebre ,por mua shqiptar sme pranoi dot njeri dhe ne baze te njerzve qe kam kontaktuar disa jane edhe nga rrethi im ,dmth une po flas me fakte eshte i gjithe forumi i njohur me rastin shiko postimet e mia perpos qe jan tallur me mua, se nuk ndihmoi njeri ,une po flas me fakte andaj solidariteti dhe besa e shqiptarit na ishte njeher por si duket jo me ,ndryshe le te ma dokumentoj dikush le te dergoj dikush 1 affidavit 134 ,taksat e fundit dhe nje kopje te greenit

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-06-2007
    Postime
    173
    ofro ndonje shume parash "per bezdisjen", ndoshta te ecen me sh...

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lady Oscar pėr postimin:

    Enkeleu (14-09-2013)

  7. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    Citim Postuar mė parė nga Lady Oscar Lexo Postimin
    ofro ndonje shume parash "per bezdisjen", ndoshta te ecen me sh...
    more ju kam ofruar 1000 dollar pasha zotin dhe nuk ma bene kete dokumentin ,seriozisht e kam . jo vertete sjemi me ata qe ishim dikur ,jemi bere egoist ,nuk duam qe te tjeret ti shohim atje ku jemi ne ne nivel tone ,por me poshte diku ...bene .

  8. #7
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    E para je gabim 1-134 kushton kaq shume sa ty nuk te shkon ne mendje sepse te kerkon te gjitha te ardhurat qe ke. Une kurre nuk do ia beja dicka nje te panjohuri. Nese ti do delje i njohur nepermjet miq te perbashket do e beja pa problem ndryshe jo. Jam e sigurt qe nepermjet miq mund te gjesh dike. Don't take it personal por eshte mire qe keto pune te behen me te njohur. Nje formular i tille permban keto info qe jane teper confidental

    emer, mbier, pjestaret e familjes, ss#, ditelindjet, kopjo te passport ose green card, kopio te tax returns, bank statements, cdo asset tjeter si shtepin, life insurance, car business etc. leter verifikim nga puna edhe paga vjetore. Te huajt duke perfshir kinezet jo qe se bejne nje gje telli por as e marrin mundimin ti thone njeri tjetrit sa leke bejne, gje qe ne shqiptaret e pyesim right away. Ka qe e bejne me para. Une kam bere per njerez te njofur pa lek sepse jam e ndier e sigurt. Nese te vidhet identiteti ato para nuk jane asgje. Ti mund te jesh teper i ndershem por ja qe kur nuk e njef nje person eshte frike te besh te tilla gjera. good luck!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 25-07-2011 mė 15:25
    I LOVE GOD

    j&g

  9. #8
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    E para je gabim 1-134 kushton kaq shume sa ty nuk te shkon ne mendje sepse te kerkon te gjitha te ardhurat qe ke. Une kurre nuk do ia beja dicka nje te panjohuri. Nese ti do delje i njohur nepermjet miq te perbashket do e beja pa problem ndryshe jo. Jam e sigurt qe nepermjet miq mund te gjesh dike. Don't take it personal por eshte mire qe keto pune te behen me te njohur. Nje formular i tille permban keto info qe jane teper confidental

    emer, mbier, pjestaret e familjes, ss#, ditelindjet, kopjo te passport ose green card, kopio te tax returns, bank statements, cdo asset tjeter si shtepin, life insurance, car business etc. leter verifikim nga puna edhe paga vjetore. Te huajt duke perfshir kinezet jo qe se bejne nje gje telli por as e marrin mundimin ti thone njeri tjetrit sa leke bejne, gje qe ne shqiptaret e pyesim right away. Ka qe e bejne me para. Une kam bere per njerez te njofur pa lek sepse jam e ndier e sigurt. Nese te vidhet identiteti ato para nuk jane asgje. Ti mund te jesh teper i ndershem por ja qe kur nuk e njef nje person eshte frike te besh te tilla gjera. good luck!
    Wowwwwww u habita! Me ne fund ia arrita qellimit. Jam i gezuar per punen time te shkelqyer. U bere pak i bezdisshem por per hire te se mires efektet anesore pranohen hahha
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  10. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    Citim Postuar mė parė nga **** Lexo Postimin
    E para je gabim 1-134 kushton kaq shume sa ty nuk te shkon ne mendje sepse te kerkon te gjitha te ardhurat qe ke. Une kurre nuk do ia beja dicka nje te panjohuri. Nese ti do delje i njohur nepermjet miq te perbashket do e beja pa problem ndryshe jo. Jam e sigurt qe nepermjet miq mund te gjesh dike. Don't take it personal por eshte mire qe keto pune te behen me te njohur. Nje formular i tille permban keto info qe jane teper confidental

    emer, mbier, pjestaret e familjes, ss#, ditelindjet, kopjo te passport ose green card, kopio te tax returns, bank statements, cdo asset tjeter si shtepin, life insurance, car business etc. leter verifikim nga puna edhe paga vjetore. Te huajt duke perfshir kinezet jo qe se bejne nje gje telli por as e marrin mundimin ti thone njeri tjetrit sa leke bejne, gje qe ne shqiptaret e pyesim right away. Ka qe e bejne me para. Une kam bere per njerez te njofur pa lek sepse jam e ndier e sigurt. Nese te vidhet identiteti ato para nuk jane asgje. Ti mund te jesh teper i ndershem por ja qe kur nuk e njef nje person eshte frike te besh te tilla gjera. good luck!

    hajde hajde tash po thoni qe jam cyber criminal ,do tju vjedh identitetin,,, lerini mos ja futni kot pash zotin ,se vetem nje leter e hamamit mu desht per te rrembyer vizen ne ambasade dhe kaq as qe do takoja njerzit qe do benin garancin por ja qe jemi qfar jemi dhe sbejm ne per asgje dhe fund.

  11. #10
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Ars 1980 mos e merr per keq. Une nuk e kisha me ty por fola ne pergjithesi. Nuk e di pse me keqkuptove. Per sqarim 1-134 nuk eshte thjesht nje leter. Leter eshte nje nga kerkesat qe duhet te plotesosh ne ate formular. Une kam bere kaq shume sa i di permendesh, biles kam dhene edhe leter nga kompania qe i siguroj pune atyre qe do vin ne usa. Nejse te uroj fat!
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #11
    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    more ju kam ofruar 1000 dollar pasha zotin dhe nuk ma bene kete dokumentin ,seriozisht e kam . jo vertete sjemi me ata qe ishim dikur ,jemi bere egoist ,nuk duam qe te tjeret ti shohim atje ku jemi ne ne nivel tone ,por me poshte diku ...bene .
    haahahha cfare jane 1000 mije dollare?


    Cfare tha REzarta(****) dhe te tjeret, i te njejtit mendim jam edhe une.
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  13. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    me 4 gusht e kam interview do e marre vizen edhe pa kete dokumentin se ,shqiptari nuk ta jap doren e shpetimit.

  14. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    te mallkuarit ,eee do te gjindeni edhe juve ne situate si une se Zoti eshte i madh .kur do kerkoni ndihme e askend sdo te keni ,e do luteni por kot .

  15. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    te mallkuarit ,eee do te gjindeni edhe juve ne situate si une se Zoti eshte i madh .kur do kerkoni ndihme e askend sdo te keni ,e do luteni por kot .
    E morra Vizen po tash qfar do thoni e more shprt zi uhahahahahah/.

  16. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    E morra Vizen po tash qfar do thoni e more shprt zi uhahahahahah/.
    good luck in america
    kur te vish ketu mos u mer me shqiptaret, se asnjerit ske me ia pa hajrin

  17. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59
    fatkeqesisht nuk mund ti ikim asaj qe do kemi patjeter pune me shqiptar ndonjeher ...fatkeqesisht po them .

  18. #17
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    hajde hajde tash po thoni qe jam cyber criminal ,do tju vjedh identitetin,,, lerini mos ja futni kot pash zotin ,se vetem nje leter e hamamit mu desht per te rrembyer vizen ne ambasade dhe kaq as qe do takoja njerzit qe do benin garancin por ja qe jemi qfar jemi dhe sbejm ne per asgje dhe fund.
    Jetojme ne nje bote egoizmi te pa skrupullt.

  19. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    fatkeqesisht nuk mund ti ikim asaj qe do kemi patjeter pune me shqiptar ndonjeher ...fatkeqesisht po them .
    Se pari te uroj fate ne amerike,pa mareparasysh nervozen tend ndaj shqiptarve qe nuk te ndihmuan lidhur me I-134 prap duhesh ti kuptosh e ma se mire do ti kuptosh kur te vijsh edhe ate pas ca vjetesh,shqiptaret ndihmohen ne mesin ton ka qgjicfar por te jesh i bindur se ne amerike ndihmen e vetme do te kesh po nga bashkeatdhetaret tu ,nuk i rruhet k.. as latinos as zezakut as amerikanit per nje shqiptare emigrant , suksesi yt do varet nga aftesit tua dhe dhe fati njeherit edhe ajo eshte me rendesi se kush do te afroj" ndhmen e pare" per te startuar ne amerike!

  20. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-07-2010
    Postime
    59

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    tani me u bene dy vite nga qe ika per ne amerike ,qendroj shume mire financiarisht dhe kam hapur nje kapitull te ri ne jeten time ,shpresoj ta lexojn kete forumistat te cilet talleshin njefar kohe me hallet qe kisha ,prandaj dhe se kthe koken asnjeri nga shqiptari se eshte m** i madh dhe se do askush ... edhe pak vite e do ta djeg ate nenshtetsin time te ***** qe kam e do e marr amerikane .

  21. #20
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830

    Pėr: Solidariteti dhe besa e shqiptarit gjerat me te shpifura te kohes .

    Citim Postuar mė parė nga Ars_1980 Lexo Postimin
    tani me u bene dy vite nga qe ika per ne amerike ,qendroj shume mire financiarisht dhe kam hapur nje kapitull te ri ne jeten time ,shpresoj ta lexojn kete forumistat te cilet talleshin njefar kohe me hallet qe kisha ,prandaj dhe se kthe koken asnjeri nga shqiptari se eshte m** i madh dhe se do askush ... edhe pak vite e do ta djeg ate nenshtetsin time te ***** qe kam e do e marr amerikane .
    Good luck, the world is yours now!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •