Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 33
 1. #1
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime

  Lufta dhe ana filozofike e psikozs s saj

  Shumica e shkenctarve duket se pajtohen me konceptin se konflikti sht ''fenomen i prhershm dhe dinamik q nuk njeh kufij sistemesh''. Ai gjithashtu nuk ka fund, vetm mund t transformohet.

  Ka nj sr prkufizimesh pr konfliktet, bazuar n tregues cilsor dhe sasior. Veojm dy grupe qndrimesh akademike: klasikt q bazohen n ndarjen strukturore t shoqeris njerzore dhe mendimtart modern q bazohen n natyrn e individit, qndrimin q mbajn ata e kuptimin q i japin aktit dhe veprimit t atyre palve t prfshira n konflikt dhe palve t treta, indiferenete ndaj konfliktit.

  Grupi i par, ka dallime brnda pr brnda lidhur me gjndjen, mjetet dhe qllimet e konflikteve sociale. Karl Marksi dhe Max Webber konsiderohen klasikt m influencues. Pr Marksin konflikti sht nj gjndje konstante e sistemit politik kapitalist, q bazohet n sasin e fuqis ekonomike t palve, dhe determinues pr t uar shoqrin kapitaliste prpara dhe arritjen e rishprndarjes s t mirave materiale t grumbulluara vetm n nj pol, pakica e shoqeris. Kjo prmes shkatrrimit t strukturs s vjetr dhe institucioneve t saj. Marksi fillon me supozimin se natyra njerzore sht krijuese dhe bashkpunuese n themelin e saj, por struktura kapitaliste e prish at, determinon sjelljen njerzore. Ashtu si Marksi, edhe Webber pranon ndarjen strukturore t shoqris, por ndryshe nga ai, ai e prkufizon konfliktin si t zakonshm, gj normale n jetn e shoqris apo grupit njerzor, nj zgjedhje t individve q veprojn bazuar n interesat e veta pr t arritur pushtetin n nj situat t dhn. Ndryshe nga Marksi, Webber merret me faktin se si mund t legjitimizohet pushteti pr ta ruajtur kohezionin e shoqris dhe mbajtuar at sbashku, duke e prmbajtur, e bllokuar konfliktin, duke ruajtur rregullin dhe integrimin social.

  Marrdhnie t panumrta stabl n shoqri prmbajn konfliktin, por konflikti sht i maskuar, ai qndron nn siprfaqe pr shkak t rolit t legjitimitetit.

  Grupi i dyt merret m tepr me natyrn njerzore dhe teknikat intervenuese pr prmbajtjen, bllokimin, menaxhimin ose zgjdhjen e konflikteve. Ata eksplorojn natyrn njerzore, sidomos t grupit njerzor, fisit, tribus, grupit t interesit etj dhe variablat e natyrs s individit.

  Fenomenet mendore tradicionalsht ndahen n tre kategori: njohse, qe ka t bj me dijen, afeksioni, q ka t bj me ndijimin dhe volitive, q ka t bj me veprimin, vullnetin, qndrueshmrin. Teknologjia e amplifikon disa her efektin e veprimit t secilit fenomen mendor tek individi, institucionet dhe turmat. Lufta i ndan individt n grupe njerzore t dallueshme, t cilt aplikojn me perparsi dominuese n mendjen e tyre njrin nga kto proese: aresyen, ndijimet dhe qndrueshmrin e personalitetit

  Ana filozofike e psikozs s lufts:

  Shum filozof q nga Platoni, kan vleresuar aftesin e njeriut pr dije, si karakteristik themelore pr ta dalluar at nga kafsht. Nse dikush pyet se far sht dija, ai futet n problemin themelor t njrs prej fushave t filozofis, epistemologjis. Por dija ka edhe nj aspekt t rndsishm psikolgjik, dhe ky sht rasti kur filozofia e mendjes bhet relevante. Shpesh her thuhet se t njohsh dika sht njlloj sikur ta besosh at se sht e till, dhe natyra e besimit shtrihet qartazi brnda provincs s filozofis s mndjes. Prderisa nj person nuk humbet besimin kur ai nuk sht i vetdijshm gjat ndjekjes s tij, rruga pr tek besimi q favorizohet m tepr n ditt e sotme sht ta trajtosh at si nj predispozit, e cila si gjith paragjykimet del hapur vetm n raste sporadike. Fenomenet e tjera psikologjike q i takojn fushs s dijes jan edhe vmndja, perceptimi ndjesor, kuptimi, memorja, aresyetimi, dyshimi. Pikpamja se secila nga kto krkon nj eksperienc personale, sht kundrshtuar me shum efektivitet n shkrimet e Ludwig Wittgenstein (strukturalist), nj nga mendimtart m me influenc te Analizave Linguistike. Duke mbajtur mend se furra sht ende e ndezur, shkruan ai, nuk konsiston n ndonj gj, por debati i zjarrt n nj bised, dhe nderkoh fikja e furrs s ndezur, e gjitha kjo energjikisht dhe me vijim t biseds, kjo sht treguese. Por ende nuk sht e qart prse ky proes quhet ''mbajtja mend se furra sht e ndezur''. Ndoshta m e mira q mund t thuhet sht se ka analogji midis shfaqjes s memorjes dhe shfaqjeve t vetdijes perfundon ai. sht detyra e filozofis s mendjes t’i egzaminoj, klasifikoj dhe analizoj marrdhniet midis fenomeve t tilla. Por koh m par, ishte Bacon, i cili e lidhi dijen me pushtetin, dhe qe i dha vlern e tij Makiavelit, dijes pragmatiste t tij. Makiaveli na tregoi si ecn dhe si sht bota, ndryshe nga dijetart e mparshm q na kan treguar se si duhet t jet ajo. N kt labirinth e gjejn veten politikant, ushtarakt dhe masat e popullit t kthyer n turma nn efektin drogues t nacionalizmave, ideologjive politike dhe fondementalizmave gjithngjyrshe n kushtet prgatitore t shprthimit t konflikteve ose me rrenimin e legjitimitetit t qeverisjes.

  Proeset afektive, ndjesore

  Njeriu nuk ka vetem kapacitet pr t ditur, por edhe pr tu prgjigjur emocionalisht pr at q ai di. Nj njeri jo vetm mund t besoj kur disa ngjarje do t shaqen, por ai edhe mund t deshiroj, friksohet ose mirpres ato. Lidhur me gjrat q nj njeri njeh, di, ai mund ti aprovoj ose disaprovoj ato, doj ose urrej ato, ndjej keqardhje ose xhelozi, gzim ose revoltim.

  Proeset volitive (veprimi i vullnetshm): pathosi, vetdija, dhimbja tragjike, depresioni, keqardhja jan proese q shtohen ose paksohen nn influencn e vullnetit. Intelekti dhe emocionet shpesh dalin n pah me vullnet dhe veprim, shtje t rndsishme kto t filozofis s mendjes. Kategori t tilla q prmbajn t tilla koncepte jane motivi, dshira dhe qellimi, planifikimi me synim, vendimi, synimi, prpjekja dhe veprimi, me dashje ose padashje. Ka disa lloj teorish q shpjegojn kt pjes, veprimtarin e vullneteshme: 1) Veprimet jan ngjarje t prodhuara nga shkaqe t caktuara, dshira, interesa ose akte t vullneteshme, disa teori t tjera i japin prparsi dshirave dhe besimeve t personave ose individve t pushtetshm. 2). Veprimet jan ngjarje t shkaktuara n nj sens t veant, nn infuluencn teologjike, ideologjike, se sa shkaqe mekanike, jan ngjarje parsore se sa thjesht reaksione prgjegjse apo reflekse. 3). Veprimet jan ngjarje t karakterizuara dhe t vlersuara bazuar n disa rregulla dhe standarte sjellje, ose principe t sjelljes racionale ose etike, pr t cilat subjekti mbahet prgjegjs, besohet, jep llogari, vlersohet ose shahet, shprblehet ose dnohet.

  do teori e veprimit duhet t jap t dhna mbi vullnetin e lir, fuqin e moralit, shtje kryesore kjo e teoris s etiks, Nqs nj filozof i prmbahet pikpamjes s vullnetit t lir, liria pr t vepruar sht njelloj me determinzmin e paracaktuar, ather do pikpamje e msiprme do lejonte vullnetin e lir. Madje edhe nse mendohet se nj veprim nuk sht i lir nse ai ka shkaqe q gjnden jasht subjektit veprues, prsri vullneti do influencohet nga besimet, dshirat, vlerat, standartet e grupit njerzor, identiteti i prbashkt i grupit, i turms, i kolektivit, etj. N kto kushte nuk ka ushtrim vullneti t lir, por veprim nn trysnin e sedrs, bindjeve t verbra, besimit n ideale, revanshit, krenaris dhe furis s turms. Kto fenomene i shpjegon m s miri Klauzevici n teorin e tij t lufts, t aplikueshme si pr luftrat ndrshtetrore ashtu edhe n luftrat e brndshme, t ashtquajtura civile.

  J.P
  Ndryshuar pr her t fundit nga Uriel : 23-07-2011 m 05:28
  relata refero

 2. #2
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Citim Postuar m par nga Uriel Lexo Postimin
  ....Grupi i dyt merret m tepr me natyrn njerzore dhe teknikat intervenuese pr prmbajtjen, bllokimin, menaxhimin ose zgjdhjen e konflikteve. Ata eksplorojn natyrn njerzore, sidomos t grupit njerzor, fisit, tribus, grupit t interesit etj dhe variablat e natyrs s individit.
  Personalisht, nisem edhe une nga kendveshtrimi i natyres njerezore, ne lidhje me lindjen e konfliktit, bazohem per kete ne faktin se vete njeriu eshte shpesh ne rradhe te pare, ne konflikt me veten. Nese i referohemi filozofise utilitariste, ku vete brenda njeriut zhvillohet nje lufte e brendshme mes se mires dhe se keqes. Ky konflikt i brendshem, duke qene edhe nen ndikimin e faktoreve te jashtem, mund te shfaqet pastaj edhe kundrejt te tjereve, duke krijuar nje efekt zinxhir...
  Pastaj si gjithmone, historikisht eshte i pranishem edhe instikti i mbijeteses, se kush eshte i forti per te sunduar, dhe kush do jete ne gjendje t'i pershtatet sundimit dhe te mbijetoje ne kete konflikt te perhershem, tani jo vetem me vete qenien e tij, por konfliktit qe shfaqet ne shoqerine njerezore... Konflikti i perhershem i njeriut me njeriun, ashtu sic thoshte edhe Hobs : "njeriu per njeriun eshte ujk".

 3. #3
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Pastaj si gjithmone, historikisht eshte i pranishem edhe instikti i mbijeteses, se kush eshte i forti per te sunduar, dhe kush do jete ne gjendje t'i pershtatet sundimit dhe te mbijetoje ne kete konflikt te perhershem
  Spencer e quan duke u mbshtetur n teorin e evulucionit t Darwin-it survival of the fittest. Ai thot se nprmjet lufts pr ekzistenc shoqrit kalojn nga t thjeshta n komplekse me an t difenrencimeve suksesive. ''Organic and social evolutions conform to the same law''.
  Elegance is an attitude.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Lufta ne thelb te saj ka interesin, dhe interesi eshte fjala qe fsheh lakmine. Qe nga kohet e hershme, e deri me sot, luftrat jane bere per nje arsye te thjeshte, qe interesat e nje populli te perfitojne nga shfrytezimi i interesave te nje populli tjeter. Pavaresisht nga motivacionet publike dhe historike, ne thelb te saj lufta eshte menyra e dhunshme e zgjidhjes se konfliktit te interesave.

  Kjo ishte e vertete ne kohet e hershme ku lufta kish nje karakter lokal, eshte e vertete edhe ne kohen e sotme kur lufta ka nje shtrirje globale. Kete e mundeson zhvillimi i teknologjise se luftes. Luftrat sot behen per motive te qarta ekonomike: nevojat gjithmone ne rritje te ekonomive te zhvilluara per energji dhe lende te pare prodhimi. Zhvillimi i vendeve si Kina e India, solli nje rritje te nevojave te ketyre tregjeve e ekonomive per energji. Zhvillimi i teknologjise nga ana tjeter, ka pershpejtuar ne menyre te frikshme ritmet e prodhimeve te nje game te gjere produktesh, qe ne vetvete eshte duke shfrytezuar me nje shpejtesie maramendese, resurset natyrore te botes.

  Sa me skarse behen produktet natyrore te energjise dhe materialit te pare, aq me shume rritet konflikti i interesave midis ekonomive te zhvilluara, dhe kjo ne vetvete do te shpier nje dite ne konflikt. Shpresa e vetme ne kete pike, eshte inovacioni teknologjik, qe ndihmon ne krijimin e burimeve te reja energjitike, qe ul kerkesen e larte mbi resurset natyrore. Armiku me i madh i stabilitetit te botes ne te cilen jetojme, eshte nafta, ai qe njihet si "ari i zi". Ky eshte produkti kryesor energjitik me te cilin vihen ne levizje ekonomite e mbare botes. Askush nuk e di me saktesi se sa rezerva nafte kane mbetur ne bote, por te gjithe e dine qe nga viti ne vit, kerkesa per kete element vijne gjithmone ne ngritje, nga kerkesa e vendeve ne zhvillim.

  Aspekti tjeter i luftes ne kohen qe jetojme eshte se zhvillimi teknologjik i makinerise luftarake ka arritur ne ate shkalle, sa vete forma e luftes ka ndryshuar. Askush nuk guxon me te shpalli lufte vendeve me nje teknologji ushtarake te tille, duke na garantuar ne kete menyre, paqe per pjesen derrmuese te botes ne keto 100 vjetet e fundit. Kjo periudhe paqeje kaq e gjate, eshte ne vetvete e paprecedent ne historine e njerezimit. Dhe kjo ka ndryshuar edhe vete perspektiven e shume popujve per luften: shembulli konkret, vendet evropiane qe vetem 70 vjet me pare i vune zjarrin botes, sot nuk shpenzojne aq sa duhet per buxhetin e ushtrive te tyre, dhe kete kosto te sigurise e mbulon SHBA qe ka bazat e saj ne Evrope. Ato leke qe evropianet do ti shpenzonin per ushtrite e tyre, kane dekada qe i kane derdhur ne programe sociale, qe rrisin varesine e individit tek shteti. Bile sa here qe ka patur konflikt, ku interesat evropiane ishin te kercenuara, keto shtete kane hasur ne dy probleme: problemin e mosfinancimit te luftes, problemin politik te mos mbeshtetjes se luftes nga shoqerite e ketyre vendeve. Lufta ne keto vende eshte jo-popullore per dy arsye: a) brezi i tyre eshte rritur ne paqe dhe nuk e njeh luften apo nevojen e saj b) lufta per ta largon resurset e shtetit nga programet sociale, qe prek ne vetvete mireqenien e tyre materiale.

  Eshte interesante kur shikon ne shume vende te botes, se si eksperienca e luftes, ndikon ne botekuptimin e njerezve. E shohim ne SHBA, e shohim ne Evropen Lindore, e shohim ne Japoni, Kore e Jugut, Rusi e Kine. Brezi i vjeter qe e ka perjetuar luften, ka nje botekuptim tjeter nga femijet e niperit e tyre, qe nuk njohin lufte por jane rritur ne kohe paqeje.

  Albo

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Luftrat, nuk japin kurre zgjidhje perfundimtare te problemeve apo konflikteve, ato japin gjithmon vetem zgjidhje te perkoheshme dhe te njeaneshme. Kete e kane kuptuar edhe fuqite e medha, si usa,kina,rusi,anglia etj, por ne pamundesi te nje zgjidhje paqesore dhe te barasvlershme per te gjithe perdorin luften.
  Prandaj per te evituar lufterat dhe ne te njejten kohe, te zgjidhen te gjitha konliktet mes popujve, dhe mes njeriut dhe natyres, ne njerzit duhet te ndryshojme menyren e jeteses qe eshte shprehur edhe ne kete citim.

  Shpresa e vetme ne kete pike, eshte inovacioni teknologjik, qe ndihmon ne krijimin e burimeve te reja energjitike, qe ul kerkesen e larte mbi resurset natyrore.
  Shum individ po punojne ne kete drejtim dhe nuk do jete e larget dita qe njerzit do ndryshojne menyren e jeteses ne dobi te gjith planetit, species se tyre dhe specieve te tjera. Biles ka mundesi qe edhe brezi yne ta shohi kete ndryshim, apo fillimiet e tij.

 6. #6
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga dardajan Lexo Postimin
  Shum individ po punojne ne kete drejtim dhe nuk do jete e larget dita qe njerzit do ndryshojne menyren e jeteses ne dobi te gjith planetit, species se tyre dhe specieve te tjera. Biles ka mundesi qe edhe brezi yne ta shohi kete ndryshim, apo fillimiet e tij.
  Nuk e shikon dot brezi yn, jo me kt ritm. Sipas simulimeve dhe ekuacioneve q ka modifikuar Sagani pr ti prshtatur nga astronomi Rus Kardashev, ne jemi sot ne Type 0 cilization, diku tek 0.7x. Q t shkojm n Type I, pra 1.0 duhet t presim deri ne 2250, kjo sigurisht duke mar parasysh q nuk do shkatrrojm vetveten. Type I sht nj civilizim q maksimalizon cdo burim n tok, arrin t prdor fuqin e djellit n tok, gjeotermale, ere etj. Jemi ende larg, qoft shkencrisht, por sidomos mendrisht.

  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Nuk e shikon dot brezi yn, jo me kt ritm. Sipas simulimeve dhe ekuacioneve q ka modifikuar Sagani pr ti prshtatur nga astronomi Rus Kardashev, ne jemi sot ne Type 0 cilization, diku tek 0.7x. Q t shkojm n Type I, pra 1.0 duhet t presim deri ne 2250, kjo sigurisht duke mar parasysh q nuk do shkatrrojm vetveten. Type I sht nj civilizim q maksimalizon cdo burim n tok, arrin t prdor fuqin e djellit n tok, gjeotermale, ere etj. Jemi ende larg, qoft shkencrisht, por sidomos mendrisht.

  Une di te them qe specia jone keto 100 vjetet e fundit ka bere shum ndryshime sasiore, te cilat domosdoshmerisht do cojne ne ndryshime cilesore, pra ne hapin e madh cilesor. Cdo gje rreth nesh biles dhe rregullat dhe konceptet me te thjeshta, po ndryshojne me nje shpejtesi shum te madhe aq sa per te qendruar ne te njeten rrjedhe duhet te axhornohesh cdo dite.
  Kriza qe po jetojme eshte fryt i ketij zhvillimi dhe ndryshimi te shpejte si nga ana mendore e njerzve dhe nga ana teknollogjike e industrise.
  Ne rastin konkret te krizes mendimi mesatar njerezor ka ecur me parpara se teknollogjia qe nuk po i pershtatet dot ketij zhvillimi, dhe problemi kryesor eshte ai qe duket me i thjeshti, Shtepia, Uji, Ushqimi.
  Popullsia po rritet shume, dhe njerzit nuk duan te banojne me neper pallate me nga 100-200 familje por deshirojne nje cope toke me vete. Kjo ka bere zhdukjen e mijra e mijra hektare toke buke ose toke ndertimi, me kete ritem nuk do kete me toke per shtepi mbas disa dekadash. Ky lloj ndertimi kerkon nje urbanizim me te hapur e me te kushtueshem per cdo ekonomi.
  Nga ana tjeter gjith kjo popullsi kerkon ushqim dhe uje por meqe tokat jane zene me ndertime ushqimi eshte kthyer ne industri ku nuk ka rendesi cilesia por sasia dhe shpejtesia e prodhimit dhe riprodhimit ne menyre qe monedha te xhiroj sa me shpejt.
  Kjo arrihet nepermjet modifikimit te ADN se shum produkteve, dhe rritjen e tyre te sforcuar me kimikate apo produkte te tjera nga kjo industri.
  Ndersa mbas naftes uji eshte risorsa me ne rrezik per te mos thene qe eshte edhe me rendesishme se nafta.

  Te gjitha keto probleme nuk zgjidhen dot me nepermjet luftes, por nepermjet mendjes, koha e luftes ka perenduar, dhe koha e monedhes dhe ekonomis ka lulezuar.

  Ne bibel thuhet se njeriu do te linde vetem ateher kur te ndertoje shtepine ne shkemb.
  Kjo eshte shum dmth dhe une jam ne dijeni per te mos thene qe jam pjese e nje programi qe synon ndertimin e shtepive ne uje pra ne det dhe ne mal pra ne shkemb, duke liruar token nga cdo ndertim dhe urbanizim.
  Ne te njejten kohe po punohet gjithashtu edhe per nje program ushqimor qe eliminon te gjith zinxhirin ushqimor industrial dhe zevendesuar ate me nje shum here me te shkurter me te fresket, dhe me te lire, qe do ti pershtatet ketij lloj urbanizimi.

  Programi apo problemi tjeter eshte ai i organizimit te nje shoqerie, sepse e ashtuquajtura demokraci prulariste partiake eshte kalbezuar dhe nuk ka me asgje demokratike.

  Te tre keto faktore kryesore dhe te tjere me pak te rendesishem do te nderthuren per realizimin e ketij hapi cilesor te species tone.

  Punohet ne te tre drejtimet njekohesisht, por rruga eshte ende e gjate dhe une shpresoj qe ta arrijme edhe ne kete dite.

  LLogarite qe ka bere ai ne grafik jane relative per kohen, problemet dhe teknollogjine ne ate moment, por kjo konstante mund te levize e ndryshoje shpejt ne kahun pozitiv edhe brenda disa vitesh, prandaj nuk mund te merret per baze per nje kohe kaq te gjate.

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Mos je gj n Venus Project ? Kam lexuar shum pr ta dhe kam rrespekt pr Frescon, sht njri shum i lexuar dhe i talentuar q i identifikon problemenet kryesore sot. Jam mar pak me kto gjra por jo n ndonj projekt special por kam njerz q njof q merren me geo-engineering. Problemet q ke cekur jan shum t vrteta, prandaj dhe un prmenda m tepr punn e mentalitetit. Ka shum interesa t ndyta politike, e cila kjo e fundit ka falimentuar totalisht n krijimin e nj platform solide me nj vizion pr t ardhmen. Kudo sht nj falimentim n rrang global.

  Arsyeja pse shum gjra nuk zgjidhen dot ndrmjet lufts sht sepse tani kemi aftsin pr tu vetshkatrruar totalisht nprmjet armve nukleare. Por lufta nuk ka mbaruar, ajo do mari forma t ndryshme(shih cfar ndodhi n Norvegji), dhe nse kriza ekonomike vazhdon nuk ka se si t ndaloj ky trend. Pra do ket luftra lokale n rrang global.

  Llogarit jan relative, por cshtja sht q njriu ka interesa shum t fuqishme me naftn dhe produkte t tjera. Nafta sht nj nga arsyet e shprthmit demografik t pakontrolluar, por perndimi me ngritjen e standartit t jetess po e mban nn kontroll kto koh, madje Europa do bie n popullsi. Shprthimi kto 50 vitet e tjera do ndodhi n Afrik. Kudo ku femra n shoqri ka prparuar, popullata ka ndenjur nn kontroll. N Afrik dhe Azi femra sht ende skllave dhe si rrjedhoj shprthimi demografik atje do vazhdoj pr dekada t tjera sepse nuk po i jepet ende zgjidhje problemit.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Lufta eshte nje e keqe e nevojshme, jo me kot ka patur gjithmone dhe do kete gjithmone.
  Amin.

 10. #10
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Lufta eshte nje e keqe e nevojshme, jo me kot ka patur gjithmone dhe do kete gjithmone.

  Ngjan pak e tmerrshme ta pranojme, por ja qe vete njeriu ne te vertete eshte ai qe e do luften, konfliktin. Eshte vete shoqeria njerezore qe e stimulon dhe e shperblen konfliktin, qe shfaqet me ane te agresivitetit, pra me ligjin e te fortit. Nuk eshte lufta domosdoshmerisht vetem me arme, mund te shfaqet edhe ne forma te tjera, (agresivitet instrumental, strategji etj etj...) dhe prap pavaresisht cdo pasoje, ajo shperblehet nga shumica e qenieve njerezore. Nese shumica e njerezve, do kishte dashur paqen - tani do e kishim, por ja qe nuk e duam, sepse ne rradhe te pare njerezit e kane te veshtire te gjejne paqe me veten e tyre, dhe kur e shohin konfliktin te reflektuar edhe ne shoqeri, gjejne stimul ta favorizojne.

  Smith, bazohet ne faktin se duke qene se individet me agresive jane ata qe sundojne ne nje shoqeri, mbi ata qe jane me pak agresive, ne kete menyre agresiviteti eshte trajtuar si strategji e qendrueshme evolucioni. Eshte kjo arsyeja qe edhe ne ditet tona shoqeria njerezore shfaq instiktivisht veprime agresive, qe si rrjedhim do kemi konflikte te vazhdueshme.

  Per te mos e zgjatur shume, sepse do ishte e nevojshme edhe prania e anetareve te tjere, po e mbylli me nje proverb: Nese do paqe - pergatitu per lufte!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fleur Blanche : 25-07-2011 m 11:32

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  njerezit e kane te veshtire te gjejne paqe me veten e tyre, dhe kur e shohin konfliktin te reflektuar edhe ne shoqeri, gjejne stimul ta favorizojne.

  Smith, bazohet ne faktin se duke qene se individet me agresive jane ata qe sundojne ne nje shoqeri, mbi ata qe jane me pak agresive, ne kete menyre agresiviteti eshte trajtuar si strategji e qendrueshme evolucioni. Eshte kjo arsyeja qe edhe ne ditet tona shoqeria njerezore shfaq instiktivisht veprime agresive, qe si rrjedhim do kemi konflikte te vazhdueshme.
  Po kjo eshte, reflektimi i luftes brenda vetes, gjithashtu edhe evolucioni ben te tijen sepse eshte ligj i natyres qe me i pershtatshmi mbijeton.

 12. #12
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Lufta ne thelb te saj ka interesin, dhe interesi eshte fjala qe fsheh lakmine. Qe nga kohet e hershme, e deri me sot, luftrat jane bere per nje arsye te thjeshte, qe interesat e nje populli te perfitojne nga shfrytezimi i interesave te nje populli tjeter. Pavaresisht nga motivacionet publike dhe historike, ne thelb te saj lufta eshte menyra e dhunshme e zgjidhjes se konfliktit te interesave.

  Kjo ishte e vertete ne kohet e hershme ku lufta kish nje karakter lokal, eshte e vertete edhe ne kohen e sotme kur lufta ka nje shtrirje globale. Kete e mundeson zhvillimi i teknologjise se luftes. Luftrat sot behen per motive te qarta ekonomike: nevojat gjithmone ne rritje te ekonomive te zhvilluara per energji dhe lende te pare prodhimi. Zhvillimi i vendeve si Kina e India, solli nje rritje te nevojave te ketyre tregjeve e ekonomive per energji. Zhvillimi i teknologjise nga ana tjeter, ka pershpejtuar ne menyre te frikshme ritmet e prodhimeve te nje game te gjere produktesh, qe ne vetvete eshte duke shfrytezuar me nje shpejtesie maramendese, resurset natyrore te botes.

  Sa me skarse behen produktet natyrore te energjise dhe materialit te pare, aq me shume rritet konflikti i interesave midis ekonomive te zhvilluara, dhe kjo ne vetvete do te shpier nje dite ne konflikt. Shpresa e vetme ne kete pike, eshte inovacioni teknologjik, qe ndihmon ne krijimin e burimeve te reja energjitike, qe ul kerkesen e larte mbi resurset natyrore. Armiku me i madh i stabilitetit te botes ne te cilen jetojme, eshte nafta, ai qe njihet si "ari i zi". Ky eshte produkti kryesor energjitik me te cilin vihen ne levizje ekonomite e mbare botes. Askush nuk e di me saktesi se sa rezerva nafte kane mbetur ne bote, por te gjithe e dine qe nga viti ne vit, kerkesa per kete element vijne gjithmone ne ngritje, nga kerkesa e vendeve ne zhvillim.
  Albo
  Ktu ke fol bash si komunist!
  Jam dakort. Vetm, mir q nuk e lidhe me "lnien e bess s shqiptarve".

  Deri te LIIB sht e vrtet logjika e burimeve natyrore dhe tregjeve si shkaku kryesor. Por sot jan ndar tregjet. Edhe kur rishprndahen lufta nuk ndodh n terren por midis kupolave t trusteve (ose edhe brenda kupols s nj trusti).

  Ironikisht shkaku i luftrave t fundit ka qen e kundrta e shkakut t luftrave t mparshme. Jo burimet natyrore, por KONSUMI.
  Konsumi nnkupton kontrata t majme pr koorporatat q furnizojn ushtrin.

  Plumba, okollata, tanke, brek, anti-plumb, raketa anti-tank, coca-cola, hummer...t gjitha kto prkthehen n qindra miliard dollar t faturuara pr llogari t koorporatave.

  Jo, vetm kaq. Lufta nuk prkthehet vetm me produkte konsumi. Lufta shkatrron ura, rruge, qytete, fabrika, uzina, shkolla etj etj.
  T gjitha kto duhen "rindrtuar" apo jo? Ja ku u faturuan edhe disa miliarda dollar pr koorporatat e "rindrtimit".

  Ky sht shkaku politiko-ekonomik i lufts.

  Megjithat pr mendimin tim thelbin e lufts e ka thn (midis t tjerve) edhe Herakliti q thoshte se lufta e t kundrtave sht krijuesi i bots, pa ktt konflikt Universi shkatrrohet menjher.

  A mund t ekyistoj Universi pa dy thrrmijat e ngarkesave t e kundrta (+) dhe (-)?

  Konflikti (n kuptimin m t gjer t mundshm) sht si Kronosi.
  Ai sht krijuesi i gjithshkaje dhe ha pjellat e veta.

  Pa konflikt niks Univers. Pa konflikt niks njerzim. Pa konflikt niks luft niks paqe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kavir : 25-07-2011 m 14:58
  -

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  E ke thene bukur Kavir.

 14. #14
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  P.S Sa pr at pjesn e theksuar. Luftrat nuk nisen asnjher pr "interesat e popullit". Bagtia nuk majmet q t jetojn delet t lumtura e t gzuara, po q t'i haj bariu.
  -

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2004
  Postime
  2,393
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  ...Pa konflikt niks Univers. Pa konflikt niks njerzim. Pa konflikt niks luft niks paqe.
  pa kete llogjike specia njerezore nuk do kishte humbur aq shume kohe sa ka humbur e do te humbe akoma...

  p.s. zanafilla e gjithesise eshte dashuria, jo konflikti
  imagine there's no countries...
  nje fjale, nje kuptim...
  :))))

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga uj me gaz Lexo Postimin
  p.s. zanafilla e gjithesise eshte dashuria, jo konflikti
  ne cmenyre eshte dashuria zanafilla e gjithesise?

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2004
  Postime
  2,393
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  ne cmenyre eshte dashuria zanafilla e gjithesise?
  ne cdo lloj menyre.

  e ndien?
  imagine there's no countries...
  nje fjale, nje kuptim...
  :))))

 18. #18
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Citim Postuar m par nga uj me gaz Lexo Postimin
  pa kete llogjike specia njerezore nuk do kishte humbur aq shume kohe sa ka humbur e do te humbe akoma...

  p.s. zanafilla e gjithesise eshte dashuria, jo konflikti
  Me pelqeu shume ky komenti juaj. Nese njerezit do dilnin nga amnezia ku ndodhen, dhe te kujtonin origjinen e tyre, qe eshte Dashuria, nuk do kishin pasur konflikte as me vete qenien e tyre, dhe as me natyren...
  Nese do ndiqnim Love is the Law, cdo gje do ishte shume ndryshe...

  Po marr nje shembull shume te thjeshte, sa per te ilustruar idene qe kam; psh sot te gjithe jane te interesuar te dine se ne cilen zone te planetit ka qene Atlantida, qe ishte nje oaz i dijes dhe shpirterores mes njerezve, nuk ekzistonte konflikti. Por pikerisht ketu shihet se sa ne humbje eshte njeriu (meqe permende humbjen) ne vend qe te kerkoje te ktheje ne token ku jeton ate "atlantiden" ku mbizoteronte dashuria, harmonia mes njerezve, rri e kerkon se ku ka qene vetem nga ana gjeografike, prandaj edhe nuk ka per t'u gjetur kurre ashtu sic nuk eshte gjetur akoma...

  Terresterum dicitio damnum...

  Me falni per devijimin e temes, por me "ngacmoi" ky postimi....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fleur Blanche : 25-07-2011 m 16:46

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga uj me gaz Lexo Postimin
  ne cdo lloj menyre.

  e ndien?
  ah e ke gabim,

  zanafilla eshte ndarja, diferencimi i 1 ne nje pafundesi pjesezash te ndryshme qe dallojne nga njera tjetra.
  Dashuria eshte forca ekuilibruese qe lind pas zanafilles qe tenton ta ktheje krijimin ne gjendjen e meparshme, dmth ti bashkoje te gjitha ne nje te vetme.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2004
  Postime
  2,393
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  ah e ke gabim,

  zanafilla eshte ndarja, diferencimi i 1 ne nje pafundesi pjesezash te ndryshme qe dallojne nga njera tjetra.
  Dashuria eshte forca ekuilibruese qe lind pas zanafilles qe tenton ta ktheje krijimin ne gjendjen e meparshme, dmth ti bashkoje te gjitha ne nje te vetme.


  dikur do e ndjesh...
  imagine there's no countries...
  nje fjale, nje kuptim...
  :))))

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •