Close

Rezultati i Sondazhit: Cilin nga keto dy PC te bleje

Votues
26. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Intel Quad Q8400 4GB 500GB GT240-1GB

    13 50.00%
  • AMD Quad Core Phenom II 955 4GB 500GB

    9 34.62%
  • Nje tjeter (Cfar do te ndryshonit?)

    4 15.38%
Faqja 2 prej 27 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 522
  1. #21
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Vlla IBM edhe COMPAQ nuk jane njesoj jane kompani te ndryshme po nese ke nje mrekulli me sa po shof po personalisht nuk jam fun i Microsoftit edhe i COMPAQ edhe DELL
    take care
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  2. #22
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708

    Disa pyetje rreth kompjuterit

    Pershendetje te gjitheve. Kisha disa pyetje persa i perket kompjuterit. Jane pyetje te pergjithshme dhe desha thjesht te dija se cfare rekomandojn ekspertat e kompjuterit.

    Un para nje viti bleva nje Laptop Dell Inspiron 4100. Me solli probleme te llahtarshme. Me ka lujt menc fare. Hard Disku ju prish dy here... etj etj. Derisa me ne fund ra fare nje dire mire e beri se do ta hidsha vete po me dhimbsej cmimi i madh qe pagova. Per kohen qe nr 1. E bukra qe qe heren e pare qe mu prish qe fill dy jave mbasi me skadoi garancia.

    Nesje un kur kam ardh ketu kam punuar ne nje high school me kompjutera dhe me Dell me ka hecur shume mire, qofte me sisteme operative te ndryshme, servera te ndryshem etj. Nuk kam pas probleme fare. Me costumer support nr 1 gjithashtu. Prandaj dhe vendosa me e be Dell.

    Mbasi mu thy shkoj dhe porosit LCD me telefon se skom credit card dhe me lujten menc se cekun personal e morren a ku di gje un se cbejn keta dhe kam nejt 3 muj duke i share derisa morra paret mrapsht (gati 500 $)... me gjithe costumer support qe kishin. Nesje un isha pesh i vogel pranej se canin koken shume ata. Sido qe te jete qefi ma ka me e rregullu ate kompjuter.

    A di ndonjeri se ku me gjet nje LCD SXGA+ 14.1" for DELL INSPIRON 4100?
    un kam gjet ca vende online po jane generic dhe nuk te garantojn 100 % compatibility. Cmimet qe kam gjet jane rreth 300-400, pra edhe 100 dhe esht cmimi i Dell-it vete pak a shume.

    Pytja ime tjeter esht qe dua te blej nje laptop tjeter. Jam shume i pavendosur.. cmimet jane te llahtarshme po edhe eksperienca qe pata po me ndjek nga mrapa. Te me prishet dhe ky tjetri kisha ble makine vallaj me ato pare .

    Nesje kush me rekomandon ndonje Laptop te mire ??? Mua SONY VAIO-t me pelqejn po terezi ne vete cmimi.

    Pytja tjeter do ishte, cfar sistemi operativ do me rekomandonit.
    Red Hat e kam provu po i fundit ka qene 6.2 qe eshte shume manual, gje qe duhet me ju fut e me e mesu. Nuk e kam idene se car permiresimesh ka ne fushen e Linuxit apo mbase dhe distribucione te tjera mund te jene me te mira.



    po ku shkon ne kolegj te japin ata laptop si esht muhabeti??? dmth ne paketen financiare duhet ta marresh me detyrim qe ti pershtatesh nje fare standarti kompjuterik qe ata kane apo mund te vish me te tendin dhe nuk je i detyruar. Dhe pyetja tjeter keto kolegjet kane deal te mire ne pergjithesi apo aty aty del me cmim?
    (per ne amerike e kam fjalen)

    Falimnderit shume dhe mirepres sugjerime.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #23
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Cyclotomic,

    Une kam nje Sony Vaio dhe mund te them, nuk ka Laptop me te mire. Disa thone Toshiba, Compaq apo HP, po te gjitha i kam provuar dhe asnje nuk eshte si Sony Vaio.

    Vertete qe eshte pak shtrenjte, une per shembull, pagova $1,500. Mirepo, nuk ke telashe me te kurre.

    Sa per sistem operativ, une kam SuSe Linux 8.0 dhe kam Windows XP Home Edition ne Laptop. Preferoj SuSe, eshte me stabil dhe me i shpejte. Mirepo, eshte pak me time consuming sepse duhet ta mesosh pakashume. Me XP nuk jam i kenaqur, po eshte me "userfriendly". Behet crash shpesh, eshte i ngadalte, kerkon shume mirembajtje.

    Sa per Red Hat, nuk e kam provuar ende. Dua ta provoj cdo Linux, po nuk po kam kohe te mirrem me te gjithe. Mirepo, prit ti edhe pak sa te dali LongHorn, bleje atehere Laptopin, dhe shikoje se mos eshte me i mire LongHorn se XP, dhe simbas asaj vendos.

    Cdo te mire.

  4. #24
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Pershendetje Cyclotomic,
    Shume interesante puna e Dellit... une personalisht i njoh per nje nga kompjuterat me te forte dhe rezistente ne treg. Po fati eshte fat (probabilitet) dhe me duket se ne kete mes je bere ti viktime. Nejse hiqi komplekset mbi Dellin, por laptopat ne pergjithesi nuk jane zgjidhja ideale nqs kerkon dicka te forte.
    Sa per LCD nuk besoj te kete njeri qe te te sugjeroje gje tjeter pervec Dellit (leri generics e ku di une).
    Per te blere nje laptop te ri une per vete do te rekomandoja linjen prosat te toshibave (madje mund te blesh edhe dicka te mire ketu ne shqiperi - Acer Ferrari 3000 elegant dhe i fuqishem).
    Sistemi operativ ? Hmmmm...rri tek XP njehere per njehere
    Ky ishte se paku mendimi im...
    gjithe te mirat

  5. #25
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Delli e ka bere bujen me desktop ndersa per laptop kane emer me te mire sony, ibm dhe toshiba. Nqs do blesh nje sistem tjeter te rekomandoj te lexosh artikujt nga cnet.com dhe pcmag.com per modelin qe ka dale me mire ne testet e tyre.

    Ndersa per sistemin operativ nuk e di pse do instaloje linux ne nje laptop. Nqs ke ndermend ta perdoresh laptopin ne kolegj do ishte me mire te kishe windows XP per te mos patur probleme me pershtatjen e programeve shkollore qe vijne me librat ose qe i shperndan shkolla. Gjithashtu edhe rrjetet e shkollave perdorin kryesisht windows NT, 2000, XP. Windows eshte me e lehte per te perdorur. Ki parasysh qe windows XP kerkon te pakten 256MB memorje por kjo nuk duhet te jete problem nqs blen kompjuter te ri sepse 256MB eshte standart tani.

    Longhorn (versioni i ri i windowsit) pritet te dale ne 2005. Nuk e di nqs ti do presesh aq shume. Po te isha ne vendin tend do prisja deri ne Mars-Prill sa te dale Intel Prescott dhe te ulen cmimet.
    Edi

  6. #26
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291

    rreth kompjuterit

    Cyclotomic, degjo ketu; qe te blesh nje pc, ose laptop duhet qe ne fillim te analizosh veten ku qendron edhe c'fare ty kerkon nga ky komputeri. Une dua kete gje, edhe ty do ate. Per fat, me ngritjen e teknologjise edhe choiset e komp. jane rritur duke u rritur edhe medyshja??????

    n.q.s ty nuk ke shume eksperience me komputerat do te thote qe ty nuk ke shume nevoje per shume megabyte edhe per nje "perfect" laptop. sic e thote edhe Force-Intruder, Dell jane komputera te forte shume. Jane komp per perdorim te “ashper”. Delli eshte e vetmja kompani qe nuk prodhon as edhe nje pjese per komp!!! ajo i blen te lira nga kompany te tjera. sigurisht qe i zgjedh pjeset me te forta. Tani, besoje apo jo, komputeri sa me shpjejte te prishet aq me i mire eshte!!!!!!!??? Pse do te thuash ty. Sa me sensitive te jete aq me nderlikuar eshte si computer keshtu qqe me shume funksione do kete. PC me te mira jane COMPAQ, por ama me sensitivet. Ne 2000 bleva nje per $ 4,000. fillimisht me behej frize bllokohej vazhdimisht derisa i mora doren. Nuk lejoj njeri tjeter ta perdori. Kam 3+ vjet qe nuk me eshte prishe nje here.
    Tani per sa i perket permbatjes me technologjine: Ble nje dell, gjeja me me rendesi qe do pyesesh eshte sa i madh eshte BUS-I[ai rjeti i telave qe shikon ne komp-“nervat” e komp.]. (NQS nuk di te te shpjegoje ai nuk eshte ekspert per komp—mbaje mend kete gje). Eshte gjeja me me rendesi kur blen nje komp. Pyete shitesin sa eshte mundesia e perballimit. Duhet te perballoje te pakten trefishin e normalit ne te njejten kohe qe ty e blen. Supozojme se tani ramin e ke 256-M. Busi duhet te jete te pakten 1 G. Arsyea, Ramin ty mund ta risesh, si edhe procesorin por Busi eshte nje dicka qe nuk e ndryshon dot. Prandaj disa here degjon qe thone e rita procesorin edhe ramin po nuk shikoj ndonje ndrishim!!!! Aha, eshte busi qe nuk perballon dot me teper.

    Komputerin kur e bleva ishte reth 500 G on ram edhe 1.2 ne procesor, me nje bus perballimi of 4G!! Tani e kam ritur ne 2G ram edhe 2G procesor. Sigurisht qe po te kisha mundesi do ta risja procesorin ta beja 3G(Se duhet gjithmone te jete me i madh nga RAMI) Nga te gjithe qe kam takuar nuk ka njeri kaq komp te shpejte!!! Arsyea, Busi(gje me mend) Edhe per nja dy vjet do jete akoma njeshi. Tani Force-Intruder , te keshillon te ndjekesh shume Softwarin. Une do te keshilloja te ndjekesh Hardwarin ku ky software do vendoset. Gjithmone te shikosh a ka mundesi per te perballuar me teper? Po te presesh qe te dali nje window e re, aha, ato s’mbarojne kur. Kur e bleva komp tim kishte wind. ME, tani kam donw XP. Persembari. Tani egziston mundesia qe ndonje program shume i veshtire mos te punoj, (Mua vetem nje program per inxhinjeriken-“PRO_ENGINNER” nuk me punon) por cfare te besh, kjo eshte menyra me e mire qe te perballosh ritjen e teknologjise.
    Persa I perket LINUXit, me sa shoh nuk ke zoteruar wind. Akom, keshtu qe ri larg tyre. Ato sigurisht qe jane shume me te mira edhe me te shpejta, (Per professional vetem-une e perdor per programe-shume te shpejta)
    Anyway, Ble nje dell te lire per nja dy vjet derisa te dali window e renga 2005-2006 pastaj ble nje komp te shtrenjte.

  7. #27
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Kompjuteri i mire eshte shume relativ si fjale ne kohe.Ai qe sot quhet kompjuter i mire per dy vjet hyn ne kategorine e kompjuterit mesatar po te krahasohet me kompjuterat e rinj pas 2 vjetesh.Busi eshte i rendesishem.Jam dakord,nuk endryshon dot.Busat 800 jane shume te mire.Dihet sa me shume Ram aq me mire eshte.E rendesishme eshte edhe sistemi rrymes power supply.Boxi i rrymes per kompjuterat sot eshte mire te jete 400wat po te mendosh shtimin e nje driveri dvd pervec CD-RW
    si dhe ndonje hardriver shtese.Shtimi i nje ventilatori gjithashtu
    eshte i rendesishem per ta mbajtur sa me ftohte procesorin.Problemi me madhor i Laptopave sot eshte sistemi i ventilimit,nxehen shume shpejt,nuk kane hapesire ajrosjeje sic e kane desktopat
    Kurre nuk duhen instalohen programe beta me difekte ne dizenjim te papunuara mire.I rendesishem eshte konfigurimi i windowsit si dhe explorerit per shpejtesi pune dhe rrjedhshmeri operacionesh.Nga fabrika kompjuterat jane te konfiguruara me default per perdorusa pa shume pervoje qe dine ca gjera per kompjuterin.Mire eshte te instalohen programe dhe miniprograme mirembajtjeje qe kane dhene prova qe jane shume te mire dhe keto mund ti shihni neper forume nga artikuj si dhe njerez qe i kane perdorur me pare.Kur programet instalohen gjithnje te behet zakon te behen exit te gjitha programet e tjera pervec antivirusit,ores altoparlantit dhe ikones se lidhjesse internetit si dhe ne taskbar butona exploreri te lihet vetem butoni instalimit te programit.Kjo ben instalimin perfekt
    Per programe qe skeni te dhena si jane si cilesi,a kane difekte ose jo lexoni me kujdes faqen e autorit ose firmes qe e ka nxjerre. seksionin e historikut te programit me versionet updated si dhe ndonje koment nga perdoruesit sidomos pjesen e vrejtjeve
    Per shume raste shkarkimi programesh mire eshte te perdoret
    programi total uninstall.programin qe do shkarkosh e instalon duke perdorur "Total uninstall" i cili e shkarkon ne kompjuter dhe monitorizon se ku shkojne pjeset e programit kur instalohet
    ne direktorite si Document dhe settings si dhe regjister.Kur e perdor programin e instaluar dhe shikon qe nuk te kenaq,nuk punon mire ose eshte i ngadalte apo nxjerr mesazhe gabimi(skenari me i keq) atehere mund ta cinstalosh programin duke
    ja hequr komplet skedaret dhe per kete i referohesh programit total uninstall se ku jane skedaret.Dihet qe heqja e programeve
    nga windowsi prej control panelit add/remove programs nuk i heq te gjitha skedaret e programit nga kompjuteri shume vlera celesa ngelen ne regjister pa heq.Mire eshte qe programet qe nuk i perdor shpesh po me raste ti hedhesh ne CD.Kjo lehteson edhe ngarkesen e kompjuterit,punon me mire.Rendesi ka edhe mirembajtja,update programesh antivirusash,instalime patchesh ose hotfix per windowsin dhe explorerin si dhe pastrime nga skedaret plera
    Persa i perket pjeseve te gjitha kompanite compaq,getaway,IBM dhe te tjerat
    pjeset i kane nga firma te ndryshme te blera ne Kore Japoni,Tajlande etj kuptohet duke gjemuar tregun per pjese me cmim te lire.Nuk mund te gjesh nje kompjuter qe te gjitha pjeset ti kete nga e njejta firme pasi shumica e firmave qe prodhojne hardware jane te specializuara per nje grup pjesesh kompjuteri jo per te gjitha ,eshte e pamundur
    Dhe e fundit asnjehere mos i besoni me symbyllur programeve
    qe u behet shume reklame.jetojme ne nje bote marketingu.
    Persa i takon zgjedhjes se kompjuterave me me cilesi do tju rekomandoja te shikonit faqen e Consumer reports ku jepen rezultate testimi te kompjuterave ne shume tregues dhe vleresimi qe behet eshte mbi bazen e testeve dhe eksperimenteve dhe eshte asnjanes
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 13-01-2004 mė 20:55
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e krokodili_73
    Anėtarėsuar
    14-06-2003
    Postime
    382
    Cyclotomic, nese do te kesh kompjuter te fundit, mo su lodh kot se ai qe del atani eshte i dale mode ne 6 muj. Nese do ta perdoresh per shume pune, me mire blej desktop sesa laptop. Une per vete ja kam gjet, i blej pjeset vet, duke fillu me motherboardin, procesorin, hard disqet, drive e ndryshme dhe i monton se sdo shume shkence. Ku eshte e mira, e para sharxhon shume, e dyta, nese do ta updatesh me vone e ke shume te lehte, i fut nje motherboar dte ri dhe procesor te ri dhe hec bab, ja ku e ke te fundit me pak leke, plus video editimet e sotme kerkojen massive hard drive, e pakta duhet ta kesh 80 gig,a ja vlen ti pagush dellit aq shume per nje hard drive te tille.
    Para 2 vjetesh bleva motherboard dhe procesor amd xp 2.200 plus komponetet e tjera dhe bera pc. Me kalimin e viteve kam shtu nje hard drive te ri nja 60 gig nga ata cheap kinez, qe sdun me ja dit, nje fan, nje power unit dhe ca si kam bo, ka pas raste qe ka qene edhe 12 ore ne dite pune pa pushim, jo hibernating po pune pasi e kam perdor shume per video editime dhe download filmash. Komp se ka gjet gjo po vashdon si lope. E rendesishme eshte edhe software mirembajtie, pasi e man sis op krisp. Ca po pres une, qe te bjeri cmimi i amd 64 dhe motherboardit perkates dhe up nje upgrade te ri dhe ja ku eshte kompjuteri fundit.
    Prandaj, mendimi im eshte qe bleji vet komponentet e instaloje vet.
    Ta
    kroksi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga krokodili_73 : 14-01-2004 mė 13:00

  9. #29
    Larguar Maska e cunimartum
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    Nese e ke ndare mendjen per Lap-Top te siguroj qe per momentin nuk ka Lap-Top me sexy se PowerBook G4 i MAC OS.
    I ndertuar mbi UNIX, 40 Gb (12 inchi ) c'te te them. Nese s'gaboj vazhdon per informatike dhe do te vije nje dite qe te te duhet sado pak te programosh ne Shell (Unix). Ta dish qe eshte fantastik. Une u be 6 muaj qe po e perdor dhe s'di ca ti shaj, S'ja kam futur 10.3 (Panther) version akoma por edhe 10.2.x eshte bombe, Me irritoi vetem kur nuk i 'fusja' dot gcc per te kompiluar ne C por rregullohet lehte, downlodon developer tools nga faqja zyrtare e apple dhe u mbyll ceshtja. Edhe "e keqja e madhe" qe te merzisin paranojaket, mbi-nxehja s'eshte ndonje hekur rrobash, mua mi ngrof kembkat tani qe te perthan dimri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cunimartum : 16-01-2004 mė 03:40

  10. #30
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Hahaha e forte kjo e fundit... lere se kallkan i madh kendeja ne NY skam pa kshu kohe ndonje here....

    Shume falimnderit per pergjigjet o miq, sma merrte mendja te kisha pergjigje kaq te detajuara... puna ime esht qe ai laptop qe kam pas mi hypi nervat ene beri mire qe u prish vete


    Nikas mire e ke po ku me i gjet 4000
    nesje nje desktop te mire kam qef ta bej vete sic thote ene Kroski, ka leverdi shume i gjej pjeset cheap.

    Nje pytje tjeter kisha une keto AMD-te si hecin? (per laptop)
    A ka ndonje konvertim AMD-PENTIUM ? psh x MHZ pentium = y MHZ AMD e njejta gje dhe me Procesorin e MAC, me duket se motorola a MIPS sec kane dicka te tille keta.

    por Intel Centrino? apo esht thjesht integrimi i wireless tek procesori normal pentium 4 mobile?

    Hallin tek ky MAC un e kam qe duhet me i ble te gjitha programet(ska crack ketu ose ndonej gje tjeter) pjeset i kane shume te shtrenjta dhe po tu prish vetem aty mund ta rregullosh, keto jane si motorrat e alfa romeos qe as gozhden nuk fut dot aty mren Nesje me MAC kam punuar dhe me te verte esht model teper i qendrushem.

    Kam pa kete longhorn para ca muajsh version beta me duket po sqe gjo me thone te drejten... mbase do ndryshoj shume deri sa te dali kush e di.
    ---------------
    nesje un dicka qe te me hapi Maple 8, programim ne C edhe te kete akustike te mire. Ket gje fare mire ma ben dhe Linuxi por nuk di shume persa i perket konfigurimit te Networkut qofte LAN qofte Cable qofte 56K me linux.

    rrofshit ene nje here...
    kalofshit mire te gjithe
    tung
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  11. #31
    Peja o qytet i bekuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Une e kam blere nje Dell Inspiron 1100 te ndertuar ne Wireless technology per kolegje dhe ka 2 muaj qe jam duke e perdorur dhe pa asnje problem. Kam te instaluare VS.NET,C++ Builder, Macromedia Studio, Photoshop, Office Xp, Windows XP etj etj dhe punon pa problem.
    Une mendoj qe ju keni pasur problem tij merri te hollat prapa per nje arsyje: siq e dini shume kompani te medha costumer support center i kane jashte Amerikes, zakonishte ne Indi dhe anglishtja e disave nga ata eshte e varfere neqofse munde te theme ne anen e komunikimit dhe ketu lindin keqkuptime dhe dikush nga ne demtohet.

    Ju sugjeroje si sistem operative te perdorni Windows 2000 Pro.
    Nga eksperinca ime e vogel ju sugjeroje Dell laptop, Acer, Toshiba apo Sharp.
    IBM Thinkpad, apo Compaq, HP,eMachine (edhe pse Dell e bene) nuk ja vlejne te pagush.

    Dola nga tema.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  12. #32
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Suport per ato do kete edhe ne amerike ska mundesi i kane te ndare me rajone zyrat e suportit
    Pastaj ato qendrat e suportit te mbulojne per sa kohe ke garancine,po te mbaroi garancia,dili per zot kompjuterit rregulloi gjerat vete
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  13. #33

    lap top

    kam nevoj per ca ndihme ne lidhje me laptops. po kerkoj te blej nje te lire dhe shumicen e rasteve kam hasur ca te perdorur ne craigslist po atyre nuk u dihet se ne c'gjendje jane pak a shume cmimet jan nga $200-600. po kerkoja ne net dhe vura re disa "refurbished" po nuk di se nese ja vlejn . nese ndonjeri di ku mund te blej si dhe ndonje informacion me vlere atehere mos i kurseni ca llafe per ndihme.
    Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

  14. #34
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Po more me cmim te lire shiko se sa RAM ka 256mb eshte mire
    bus speed minimum 400FSB,Pentium processor 4 me te pakten
    2ghz minimum dhe 40 gigs harddisk memory, dhe CD/DVD-RW drive.keto jane kryesoret
    po e pe me cmim nen 500 dollare perlaje.Cmimi i lire eshte gjithmone nje sakrifice ndaj extraqualitetit.Mund ti besh upgrade me vone ne Ram dhe harddrive
    Mund ti hedhesh nje sy kesaj faqes
    tek www.tigerdirect.com
    dhewww. bestbuy.com
    per te krahasuar cmimet mund te shikosh www.pricegraber.com
    Refurbished comjuter nuk do te ti keshilloja te bleja
    Me shume probleme difekte sot kane Laptopat ne krahasim me desktopat
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 21-01-2004 mė 20:23
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  15. #35
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    "refurbished" janė kompjutera tė kthyer mbrapsh nga njerėzit qė i kanė blerė ose janė kompjutera qė nuk kanė kaluar testet qė bėjnė kompanitė para se ti shesin nėpėr dyqane. Ndonjėherė janė edhe kompjutera qė pėrdoren nė dyqane si mostėr. Ndonjėherė kthehen vetėm nga dėmtimi i amballazhimit ose ndonjė gėrvishtje e vogėl.

    Kėta kompjutera kalojnė pėr herė dytė nė fabrikė dhe pjesėt e dėmtuara zėvėndėsohen me pjesė tė tjera tė pėrdorura ose tė reja deri sa tė kalojnė standartet qė vė kompania. Sipas ligjit kėta kompjutera nuk mund tė shiten si tė rinj prandaj kompania u ul ēmimet. Kėta kompjutera blihen zakonisht nga dyqane mė tė vegjėl qė i shesin nė internet nė faqet e tyre ose nė ankande.

    Ēmimet janė mė tė ulėta, pjesėt janė identike me atė qė shitet nė dyqan por garancia ėshtė vetėm pėr 30-90 ditė, sipas dyqanit qė e shet.

    Ti bėn pyetjen: A ja vlen?
    Pėrgjigja varet nga kush e blen, ku e blen, sa paguan, etj.
    Pėr laptop ėshtė me pikėpyetje sepse janė shumė herė mė tė komplikuar se desktop dhe shancet qė kompjuteri tė kalojė njė difekt tė dytė janė mė tė mėdha. Megjithatė nqs vendos tė blesh njė laptop "refurbished" tė rekomandoj ta blesh nė kutinė origjinale tė fabrikės tė pahapur, sigurohu qė ka tė paktėn 30 ditė garanci, dhe blije direkt nga kompania qė e ka prodhuar ose ndonjė kompani tjetėr serioze. Qėndro larg nga ankandet e individėve se bėjnė edhe pisllėqe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 21-01-2004 mė 20:54
    Edi

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Cyclotomic!

    I vetmi Laptop qe te rekomandoj eshte IBM. Jane laptops qe perdoren nga gjithe kompanite me emer ne industrine e kompjuterave (p.sh Terradyne, Raython etc) jo vetem qe kane jetegjatesi por jane dhe user friendly. Nuk jane me te bukurit por jane me te qendrushmit. Per bukuri mund te maresh Vaio, por nuk do blesh kompjuter po makine llogaritese.

    Sidoqofte per cdo Laptop qe ti vendos te blesh po deshe me njofto te te ofroj nje cmim disa here me te lire me te njejtat specifikime si ai qe ke ndermend te blesh. Qofte ky Vaio, IBM apo Dell.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  17. #37
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    shiko edhe tek websajti my simon per krahasim cmimesh
    dhe frogle
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  18. #38
    Zemer Shqiptari Maska e Durim
    Anėtarėsuar
    07-05-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    13
    Dicka persa i perket Lap-Topa`ve DELL

    Dell per mendimin tim esht nje firm shum me gjeresi te madhe ene ka Lap-Top shum te mir

    Ketu jane edhe do te dhena nga Lap-Topi im

    Dell Computer Corporation

    Inspiron 5150
    Processor Genuine Intel(R) CPU 3.06GHz
    Processor Speed 1.56 GHz
    Memory (RAM) 512 MB
    Operating System Microsoft Windows XP Home Edition
    Operating System Version 5.1.2600


    PS: Kush te ket deshir te blij ndonje Lap-Top te firmes Dell dhe jeton ne Londer te na e bejne te ditur sepse mund te bejme 20% off nga cdo model i firmes Dell

    Pershendetje Durim
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Durim : 22-01-2004 mė 12:55
    D01ng Th1$ Th3 H@rd W@y

  19. #39
    nje oferte qe kam eshte
    IBM thinkpad 385xd cd rom 32mbram PII 266mhz -$180

    ??
    Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

  20. #40
    Pentium II, 300 Mhz
    Windows 2000 Professional, Office 2000 Premium
    128 MB of RAM
    6 GB Hard Drive
    CD-ROM
    Floppy


    $290


    cuna shume faleminderit po un nga komp nuk ja fus fare dhe kshq dhe po gjeta ndonje oferte te mire nuk e marr vesh. un laptop e dua per perdorim te perditshem (shkolle) dhe nuk kam nevoj te instaloj shume programe te tjera ne te. thjesht mjafton qe te kem lidhje me internetin dhe programe si word applications e te tilla. motra kishte nje toshiba satelite po ajo eshte larguar me studime dhe mua me duhet laptop vetem per nja 6 muaj pune intensive se perndryshe do bleja nje te ri po nuk ja vlen.
    flm
    Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

Faqja 2 prej 27 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •