Nj biznesmen dhe novator shqiptaro-amerikan n Miigan

Ilir Ikonomi | Miigan


Nj biznesmen shqiptar n Miigan thot se i sht dashur t punoj shum pr t realizuar ndrrn e tij amerikane. Simon Palushi - nj inxhinjer nga Trieshi i Malsis, ka krijuar nj numr produktesh t reja q shiten me sukses n Shtetet e Bashkuara dhe n bot. Kolegu yn Ilir Ikonomi ishte n shtpin dhe n zyrat e zotit Palushi pr t biseduar dhe pr tu njohur me novacionet e tij. Simon Palushi t befason me pasionin me t cilin flet pr produktin e tij t ri.

"Produkti yn m i ri dhe m i mir quhet DiamaBrush, i cili po e revolucionarizon industrin e mirmbajtjes s dyshemeve prej materiali inert. Esht nj lloj fure e pajisur me diamant, me t ciln mund t pastrosh siprfaqe t ngurta q m par nuk pastroheshin dot. Produkti u shkon rrjeteve t mdha t shitjes me pakic n t gjith Amerikn, si Home Depot, Costco dhe Walmart.

Simoni na tregon se firma e tij Epoxi-pro, ka nj patent pr kt abraziv q ua zgjat jetn siprfaqeve prej imentoje duke i br t shklqejn si granit. Esht nj produkt q, sipas Simonit, mund t sjell fitime prej miliona dollarsh.

Me produktin e ri, ne mund ta prpunojm nj siprfaqe imentoje tepr t vjetr dhe me njolla, duke e shndrruar at n nj siprfaqe po aq t shklqyeshme sikur t ishte n Taxh Mahal, pra q t ndrioj dhe t duket si granit. Nj pun q do t krkonte pr shembull 10 or, ne mund ta bjm pr 10 minuta me teknologjin e re".

Simoni erdhi n Shtetet e Bashkuara nga fshati Triesh i Malsis kur ishte vetm tet vje.

Nj nga gjrat m t rndsishme sht t kesh nj edukim t mir. Babai im, ashtu si edhe n rastin e emigrantve t tjer erdhi n kt vend pr nj jet m t mir. Kt ishin njerz q kishin shum energji dhe erdhn ktu me nj mision. Dhe kjo ishte nj nxitje pr njerz si un q t prmirsonin vetveten dhe t realizonin dika.

Prej vitesh ai punon pr krijimin e produkteve t reja, si abrazivt, bojrat dhe materialet plastike, t tilla q nuk njihen n tregun amerikan. Klientt e tij jan kryesisht kompani t mdha, ato q bjn pjes n grupin e t ashtuquajturit Fortune 500. Simoni e nisi gjithka me nj ndrr.

do njeri ka ndrra. Por sht fakt se n botn e sotme nuk mund t kesh nj ndrr dhe t zgjohesh mngjesin tjetr me dshir t realizuar. Disa her, kt ndrr duhet ta ushqesh me vite t tra, sepse duhen vite pr t krijuar nj produkt t ri. Do t ket dit kur gjrat nuk shkojn mir Njerzit ndonjher humbasin besimin por ka rndsi q t mos i ndahesh ndrrs q ke.

Simoni sht shum i lidhur me komunitetin shqiptar t Miiganit, ku jetojn nj numr i madh njerzish t ardhur nga Malsia. Sepse ai mendon se rrnjt jan shum t rndsishme, jan identiteti i njeriut.

Kur arrin dika dhe bhesh pjestar produktiv i nj komuniteti, kjo t bn t ndihesh mir, sepse kshtu ndihmon pr krijimin e nj atmosfere t mir dhe i bn t tjert krenar.

Simoni nuk sht njeriu q vetm fiton, por nj pjes t fitimit e prdor pr t ndihmuar t tjert. Esht sidomos i angazhuar n shtjen e personave me paaftsi fizike.

Un vet kam nj fmij me nevoja speciale prandaj jam shum i ndjeshm ndaj ktyre gjrave. Ndoshta ky sht nj faktor q m ka shtyr t punoj m shum.

Kur i prmend fshatin e lindjes, Simoni emocionohet.

Nuk e dija se far m mungonte. Nse do ti jepja dikujt ndonj kshill, do ti thosha: merri fmijt dhe oji t shikojn vendlindjen. Un isha 8 vje kur u largova. Tani i drgoj fmijt rregullisht atje dhe ata ndihen si n shtpin e tyre. Ne kemi n plan t ndrtojm nj shtpi n Malsi. Disa njerz kan filluar ta quajn at pjes t Ballkanit nj Montekarlo e re. Esht nj vend i bukur dhe njerzit jan shum m t relaksuar.

Nn shiun e dendur t Miiganit, Simoni na fton t shikojm fabrikn e tij n Madison Hights.

Nuk ka gj m t gzueshme se sa t krijosh nj produkt dhe ta hedhsh krijesn tnde n treg. Hera e par q un e arrita kt, ka qen kur produkti im iu shit rrjetit Home Depot. N at koh, Home Depot kishte vetm 500 dyqane por ky ishte gjithsesi rrjeti m i madh n bot i shitjes s materialeve t ndrtimit.

Deri tani Simoni ka nxjerr mbi dhjet produke t reja.

Sot nuk mund t dalsh n treg me nj produkt q thjesht zvendson nj tjetr. Duhet t sjellsh dika t re, t jesh n gjendje ti tregosh konsumatorit se prse ai duhet ta blej at.

Lidhur me Shqiprin, Simoni uron q ajo t ec sa m shpejt n rrugn e zhvillimit por thot se vendi ka nevoj t prodhoj.

Nj vend nuk mund t shkoj shum larg nqoftse sht i orientuar drejt shrbimeve. Nj vend ka nevoj t prodhoj. Shqipria ka shum lnd t para. Ajo ka gjithashtu njerz shum t aft. Shqiptart jan shum inteligjent. Ata vijn n kt vend dhe brenda pak vitesh arrijn t bhen pjes e klass s mesme.

Por ai mendon gjithashtu se Shqipria ka nevoj pr m shum politikan t prgjegjshm.

do vend sht si nj familje. Nqoftse nj kryetar i familjes nuk sht i prgjegjshm, familja nuk prparon. E njjta gj edhe me shtetin. Duhen zyrtar t mir q kujdesen pr vendin dhe pr popullin e tyre. Kur ke zyrtar t till, kjo do t sillte ndryshimin e madh.

Zri i Ameriks