Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 59 prej 59
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,843
  Faleminderit
  270
  171 falenderime nė 143 postime
  Citim Postuar mė parė nga jakoblenz Lexo Postimin
  Fasule pllaqi tetka bica perdorni juve?
  Ka te drejte teta kesaj rradhe,sepse groshet nuk marrin shijen e mishit
  Po,po!Tava me pllaqi eshte shume e preferuar ne qytetin tim!Sidomos edhe neper dasma ze vend kryesor!

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pranvera bica pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #42
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,843
  Faleminderit
  270
  171 falenderime nė 143 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Me patate se kam bere asnjehere, apo s'te rendojne qe te dyja!
  mia@! Provoi njehere dhe do te shikosh qe do te ngelesh e kenaqur...na shkruaj pastaj mire!

 4. #43
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Citim Postuar mė parė nga pranvera bica Lexo Postimin
  Po,po!Tava me pllaqi eshte shume e preferuar ne qytetin tim!Sidomos edhe neper dasma ze vend kryesor!
  Per sallaten ruse a keni ndonje recete teta
  E kam seriozisht se sic e dini edhe ju vete perdorej neper dasma.
  Sepse dua te impresionoje nje ruse,ngaqe ajo nuk e di si gatuhet.
  Me fasule ne mos gabohem edhe flm paraprakisht
  klm

 5. #44
  here I am Maska e Explorer
  Anėtarėsuar
  02-12-2008
  Postime
  2,751
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime


  MARRIM FASULET (aq sa do gatuajme) DHE I FUSIM NE NJE TAS TE MADH DHE I HEDHIM UJE TE NXEHTE. I MBULOJME ME KAPAK DHE I LEME DISA ORE.( nqs do i bejme per dreke i veme qe ne darke ne uje te nxehte). KETE E BEJME SEPSE FASULET ZIEJNE ME SHPEJT DHE NUK NXJERRIN LEVOZHGAT.
  I LAJME, I KULLOJME DHE I HEDHIM NE TENXHERE. I MBULOJME ME UJE DHE I HEDHIM 4 THELPINJ HUDHER, 2-3 GJETHE DAFINE, DHE I VEME TE ZIEJNE. NDERKOHE NE NJE TENXHERE TJETER KAVARDISIM
  COPAT E MISHIT TE QINGJIT OSE EDHE TE VICIT.
  PASI KAURDISEN I HEQIM COPAT E MISHIT NE NJE PJATE DHE NE YNDYREN E MBETUR SKUQIM QEPEN SA TE MARRE NGJYRE TE ARTE, I HEDHIM SPECA TE GRIRA, VAZHDOJME KAVRDISJEN, HEDHIM COPAT E MISHIT QE I PERGATITEM ME PERPARA, HEDHIM DOMATET E GRIRA, NJE GOTE UJE DHE I LEME NE ZJARR MESATAR DERISA DOMATET TE JENE SHKRIRE FARE SI SALCE. DUKE I PERZIER VAZHDIMISHT.
  FASULET QE I KEMI VENE TE ZIEJNE VECANTE NUK DUHET TE ZIEJNE SHUME, DERISA TI PLASARITET PAK LEKURA. PASTAJ I KULLOJME DHE I HEDHIM TEK MASA E PERGATITUR ME MISH. I MBULOJME ME UJE, I HEDHIM PAK VEGETE, KRIPE, PIPER, NENEXHIK (ose majdanoz)
  I PERZIEJME MIRE DHE PASI TE MARRE VALE I LEME NE ZJARR MESATAR PER NJA 20 MIN PASTAJ E ULIM FORCEN E ZJARRIT NE TE ULET.PER GATI NJE ORE DUHET TE JETE GATI.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Explorer : 04-07-2011 mė 07:29
  Ndrysho Firmėn

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Explorer pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #45
  ti, une dhe melodia Maska e orhideja
  Anėtarėsuar
  02-10-2010
  Postime
  4,830
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 12 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Vetem fasulja nuk do shkence. Gjella qe e bej pa friken se do me dalin bajate, vetem fasulja eshte. Hidh qepen te pa grire, spece te pagrire, fasulet, mishin te paskuqur, ne tenxhere me presion nja 30 minuta e shumta dhe pa frike se do dalin yummy.
  Vetem salcen e kripen, erezat j'ua hedh ne fund.

  Edhe une keshtu e bej, por edhe receta e Pranveres dhe e explorer me ka pelqy..............do ta provoj.

 8. #46
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga jakoblenz Lexo Postimin
  Per sallaten ruse a keni ndonje recete teta
  E kam seriozisht se sic e dini edhe ju vete perdorej neper dasma.
  Sepse dua te impresionoje nje ruse,ngaqe ajo nuk e di si gatuhet.
  Me fasule ne mos gabohem edhe flm paraprakisht
  klm
  gjej fasule nga to qe jane i cike te mdhaja futi nje te zime por jo me i zbut fare.
  mer ca kastraveca turshi beji katrore, patate te zime te bera katrore karrota te zime jo shume te bera katrore bashkoi me fasulet edhe majoneze, vaj ulliri pak leng nga kastravecat turshi, kripe edhe bohet speciale fare!

  normalisht duhen edhe bizelet, por mua ma shpifin te sallata ruse, kshu qe bej si te duash te kjo pike!

 9. #47
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime nė 162 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
  gjej fasule nga to qe jane i cike te mdhaja futi nje te zime por jo me i zbut fare.
  mer ca kastraveca turshi beji katrore, patate te zime te bera katrore karrota te zime jo shume te bera katrore bashkoi me fasulet edhe majoneze, vaj ulliri pak leng nga kastravecat turshi, kripe edhe bohet speciale fare!

  normalisht duhen edhe bizelet, por mua ma shpifin te sallata ruse, kshu qe bej si te duash te kjo pike!
  @explorer
  flm per mundimin
  Bamba flm Durrsako,por po te bezdis per here te fundit:
  serviret me temperature ambienti ?
  Flm edhe nje here

 10. #48
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Fute ne frigorifer te ftohet qe dhe majoneza te mos bohet e lengshme dhe te mari shije!

 11. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga davidd Lexo Postimin
  moj dreq, me gjith mend, ja po e ve nje keng per ty.
  brari sja thot as per politik as per gje aman, po ja ben bla bla bla gjith diten ne forum
  He i hengre groshet ti : D. mos na hyr ne forum kur te hash grosh te lutna shume .

  uh groshe me kenge jami ,jami : ) Thank's ja nje per ty tani lol .

  ps .Varua teneqet pleqve

 12. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Vetem fasulja nuk do shkence. Gjella qe e bej pa friken se do me dalin bajate, vetem fasulja eshte. Hidh qepen te pa grire, spece te pagrire, fasulet, mishin te paskuqur, ne tenxhere me presion nja 30 minuta e shumta dhe pa frike se do dalin yummy.: D
  Vetem salcen e kripen, erezat j'ua hedh ne fund.
  si qepe te pagrire ??!,po qepa del rrota rrota pastaj dhe te ngel ne fyt kur ta hash lol

  gjella ka lezet te zjej avash avash qe te lepish gishtat pataj

  Kam ngrene njehere fasule me mishe te thate ne kosove , me kane ngelur ne mendje .Ajo aroma dhe shija te benin te haje 2-3 pjata

 13. #51
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2011
  Vendndodhja
  Malaga (Espańa)
  Postime
  223
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Grėsh quhet

 14. #52
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
  He i hengre groshet ti : D. mos na hyr ne forum kur te hash grosh te lutna shume

  uh groshe me kenge jami ,jami : ) Thank's ja nje per ty tani lol .

  ps .Varua teneqet pleqve
  hmm i hengra dhe i cova ne boten tjeter

  ku eshte ajo kenga mo? une te pershendeta aty ku pershendetet me keng
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga davidd : 12-07-2011 mė 18:43

 15. #53
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga davidd Lexo Postimin
  A ka mundesi ndonjeri apo ndonjera te me jape nje recipe apo recet se si te gatuaj fasule me mish se me ka marr malli dhe si mbaj mend se si ti bej te shishme.
  Ju faleminderit
  He,he,he, Une vetem se dije ta ha groshen ,per ta gatuare shume gjate duhet me e zije .

 16. #54
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  mirdita,

  ...ne te ilirides i thona grosh, kosovaret perdorin fjalen pasul....sidoqofte, ne te dy rastet eshte e njejta mesele.....grosha ne dervenin e tetoves (gryka malore mes shkupit dhe tetoves) ka aq domethenje te madhe, saqe kur ka dreka festive, misafireve patjeter u shtrohet edhe grosh, natyrisht pastaj ne vijim "birjan" me mish e deri ne embelsiren.

  Te mbetemi pak te grosha....

  ...ne tetovaret e gatuajm keshtu:

  Nje sasi grosh pastrohet, lahet me uje te ftohet, hudhet ne tenxhere dhe mbulohet bukur mire me uje, pasi mer vale njeher, i nderohet uji, pastaj i citet edhe nje cope mish me koc...detyrimisht me koc, dhe zihet, e zihet, e zihet, e zihet, e zihet.....zakonisht me se paku 3 ore (e kuptoj forumistin bamba dhe "gerdijen" e tije mbi patatet dhe tenxheren me presion!!!), brenda kohes sipas gustos mund me i cit nje spec te thate.....gurgullimen e groshes duke zjere e kam ne vesh deri ate dite kur do vdes......

  Kur verehet se groshezat jane zbutur, e marin nje tave (apo tigan si i thoni ju te shqiperise) dhe cesim t'line (gjalp), ne te skuqim cep, spec te grire dhe patlixhana, i cesim "bojabiber" (spec i kuq i grire pluhur, kujdes, me ne fund, se biberi i pluhurosur digjet shpejt dhe behet i idhet ne shije).....kjo sasi ne tave i hudhet groshes dhe mbulohet me kapak qe te zije edhe diku gjysem ore.

  Me ne fund, groshes i citet edhe krypa sipas deshires, dhe me nje luge (zakonisht te drurit) shtypet, qe te mare nje konzistence si nje leng i trash, ku pjesa me e madhe e groshezave nuk duhet te dallohen si kokerza, por te jene te cullavitura.

  Varianti tjeter eshte, qe groshes ti citet qellimisht me shume uje, dhe mos te shtypet me ne fund, por ashtu e holle te futet ne nje pjate bote dhe te piqet ne furre perderisa ti shterohet uji....

  Grosha klasike ne vend te mishit me koc ka permbajt pasterm (mish deleje i konzervuar me krype ne vend te laget). Sot groshes i cesin edhe mish te tymosur, mish te thate apo suxhuk shtepie.....

  ja nje foto qe i vjen afer kesaj qe pershkruajta...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  albanish by nature

 17. #55
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  ..ja edhe nje foto e groshes se skuqur ne furre....
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  albanish by nature

 18. #56
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  flmn o Nuh Musa..

  meqe jam pasulo-grosh-ngrenes i tmerrshem.. e lexova me vemendje receten tuaj..
  versioni jot.. tetovar i gatimit te pasulit mu duk interesant..

  un gatuaj nji version tjeter pa mish..

  diku ne malmo me than po shesin diku pasul-grosh-fasule te Tetoves..
  po me ra rruga do shkoj te blej..

  thx..

 19. #57
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Kushedi dhe sa gazror je ti brari. Meqe qenke I tmerrshem ne grosh. Ew. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 20. #58
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  ..ja edhe nje foto e groshes se skuqur ne furre....
  o nuh,kshu e beje une veq i fus edhe sugjuk shtepie (dmth qe e mbarojm vet ne keto anet tona )_ mm si behet
  duke shkuar ne pune e dergoi ne furr buke,po kshu ne tave dheu ,furr te llojit me dru te thate,dhe nga kthehem e marr,e zier me flake te ngadalt...mmm si behet.ama eshte gjell per dimer te ftohet,tani nuk futet ne goje ne kete nexhetesi

 21. #59
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  flmn o Nuh Musa..

  meqe jam pasulo-grosh-ngrenes i tmerrshem.. e lexova me vemendje receten tuaj..
  versioni jot.. tetovar i gatimit te pasulit mu duk interesant..

  un gatuaj nji version tjeter pa mish..

  diku ne malmo me than po shesin diku pasul-grosh-fasule te Tetoves..
  po me ra rruga do shkoj te blej..

  thx..
  ... o braro, shko ne oslo e ke gjysmen e fshatit tim, dhe me siguri do te gjejsh grosh taze ose grosh te mocme sa te duash.....gurbetxhijt kur kthehen i mbushin kerret me grosh dhe me speca per turshi.....(specat behen turshi gjat udhetimit 3000 km-ersh).....sa per "verzionin" tim, keshtu e ka gatuajt rahmetli nena plak, edhe nena ime por edhe nga ana e dajallareve qe i kam dervendali njejte, pra, gjith pollogu pak a shum ne kete menyre.....ke ngran grosh te zier ne "vorbe" ???......kajmak osht, pak edhe me erre dheu.....

  tung
  albanish by nature

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •