Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21

Tema: Libra

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile Libra

  Ju lutem na sygjeroni ndo nje liber te bukur ! Mundesisht te jet thriller si " engjelli mbrojet - n . sparks ..

 2. #2

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Muzeu i pafajesise - Orhan Pamuk

 3. #3
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Citim Postuar mė parė nga foreign Lexo Postimin
  Ju lutem na sygjeroni ndo nje liber te bukur ! Mundesisht te jet thriller si " engjelli mbrojet - n . sparks ..
  Nuk do te sugjeroja aspak libra te natyres thriller, por do te te sugjeroja te lexoje kryeveprat boterore, ose perlat e leterise shqiptare. Jane te gjithe kaq te bukur, sa nuk e di se ke te sugjeroja te parin...

 4. #4
  Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Hmmm, nqs marrim autore te kohes, si edhe zhanrin thriller, do te te sygjeroja novelat e Stieg Larsson, te cilat kohet e fundit po bejne buje te madhe + edhe si libra jane goxha te kendshem.

  "The girl with the dragon tattoo", te cilin e gjen te perkthyer ne shqip: "Burrat qe urrejne gratė", eshte libri i pare i triologjise "Millenium"

  ...meqe the "thriller".
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 5. #5
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Eshte liber i shkelqyer.
  Fjala-- Irving Uallas.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga foreign Lexo Postimin
  Ju lutem na sygjeroni ndo nje liber te bukur ! Mundesisht te jet thriller si " engjelli mbrojet - n . sparks ..
  per zotin une nuk kam lexuar ndonjehere thriller po thone qe stephen king ben libra thriller/horror te papare fare,
  sidomos me klloune, kane per te terrorizuar.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
  Nuk do te sugjeroja aspak libra te natyres thriller, por do te te sugjeroja te lexoje kryeveprat boterore, ose perlat e leterise shqiptare. Jane te gjithe kaq te bukur, sa nuk e di se ke te sugjeroja te parin...
  Po mbi cilat kritere vendoset nese nje liber eshte kryeveper boterore apo perle e letersise shqiptare? Apo sepse keshtu na kane mesuar ne shkolle, sepse keshtu thone kritiket?

  Letersia eshte krijimtari, dhe shijimi i saj teper subjektiv, e per rrjedhoje ajo qe ti mund te quash kryeveper mua psh nuk do me shkonte ndermend as ta perdorja si leter higjenike, dhe anasjelltas.

 8. #8
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Po mbi cilat kritere vendoset nese nje liber eshte kryeveper boterore apo perle e letersise shqiptare? Apo sepse keshtu na kane mesuar ne shkolle, sepse keshtu thone kritiket?

  Letersia eshte krijimtari, dhe shijimi i saj teper subjektiv, e per rrjedhoje ajo qe ti mund te quash kryeveper mua psh nuk do me shkonte ndermend as ta perdorja si leter higjenike, dhe anasjelltas.
  Per mua si lexuese e thjeshte, nuk ka kritere standarte, por pershtypja e nje kryevepre per ta quajtur te tille, te vjen pasi ke lexuar shumellojshmeri librash. Nuk para jam shume strikte, ne shabllonet shkollore, ku na kane mesuar se cilat jane kryevepra boterore, por le te themi qe bie dakort me shumicen prej tyre. Nje liber eshte miku me i mire i njeriut, sepse ndikon ne karakterin dhe edukimin e tij, dhe per kete arsye duhet te jesh shume i kujdeshem ne perzgjedhjen e tyre. Nese flas per letersi boterore, me ler te shpreh adhurimin tim per shkrimtaret rus dhe franceze, po ashtu percmimin per shkrimtaret latin per perversitetin e tyre. Sa per shkrimtaret shqiptare, personalisht kam nje sere preferencash....

  Tani sa per pjesen e fundit, ate te letres higjenike, te shprehesh ne kete menyre, do thote te jesh aq selektiv dhe mungese kuture ndaj vete librit. Kam disa libra ne bibloteken time, te cilet m'i kane dhuruar per raste te vecanta, dhe te them te drejten nuk kane qene shume te pelqyeshem per shijen time; por kjo nuk me ben as t'i quaj leter higjenike, dhe as t'i quaj te pavlere, dhe as t'i le te marrin pluhur.
  Thjesht, i quaj libra qe me kane dhene kenaqesine e dhurates, kohe e kaluar kendshem duke i lexuar, por qe jane me shume te pershtatshem per nje kategori tjeter lexuesish qe mund t'i pelqeje mjaft mire. Por asnjehere te pavlere.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 25-07-2011 mė 14:49

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
  Per mua si lexuese e thjeshte, nuk ka kritere standarte, por pershtypja e nje kryevepre per ta quajtur te tille, te vjen pasi ke lexuar shumellojshmeri librash. Nuk para jam shume strikte, ne shabllonet shkollore, ku na kane mesuar se cilat jane kryevepra boterore, por le te themi qe bie dakort me shumicen prej tyre. Nje liber eshte miku me i mire i njeriut, sepse ndikon ne karakterin dhe edukimin e tij, dhe per kete arsye duhet te jesh shume i kujdeshem ne perzgjedhjen e tyre. Nese flas per letersi boterore, me ler te shpreh adhurimin tim per shkrimtaret rus dhe franceze, po ashtu percmimin per shkrimtaret latin per perversitetin e tyre. Sa per shkrimtaret shqiptare, personalisht kam nje sere preferencash....
  Po ti nuk permende asnje liber ne vecanti, the "kryevepra boterore". Tani si i bie qe ta kuptoje lexuesi, ato qe konsiderohen gjeresisht si kryevepra boterore pra ato qe kemi mesuar ne shkolle, apo ato qe ti konsideron kryevepra boterore.

  Tani sa per pjesen e fundit, ate te letres higjenike, te shprehesh ne kete menyre, do thote te jesh aq selektiv dhe mungese kuture ndaj vete librit. Kam disa libra ne bibloteken time, te cilet m'i kane dhuruar per raste te vecanta, dhe te them te drejten nuk kane qene shume te pelqyeshem per shijen time; por kjo nuk me ben as t'i quaj leter higjenike, dhe as t'i quaj te pavlere, dhe as t'i le te marrin pluhur.
  Thjesht, i quaj libra qe me kane dhene kenaqesine e dhurates, kohe e kaluar kendshem duke i lexuar, por qe jane me shume te pershtatshem per nje kategori tjeter lexuesish qe mund t'i pelqeje mjaft mire. Por asnjehere te pavlere.
  Eshte fatkeqsi qe ne qarkullim ka nje pafundesi librash qe nuk kane asgje per te thene, thjesht plehra.

  To me a book is a message from the gods to mankind; or, if not, should never be published at all.

  Te botosh libra pa asnje vlere eshte krim.

 10. #10
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Po mbi cilat kritere vendoset nese nje liber eshte kryeveper boterore apo perle e letersise shqiptare? Apo sepse keshtu na kane mesuar ne shkolle, sepse keshtu thone kritiket?

  Letersia eshte krijimtari, dhe shijimi i saj teper subjektiv, e per rrjedhoje ajo qe ti mund te quash kryeveper mua psh nuk do me shkonte ndermend as ta perdorja si leter higjenike, dhe anasjelltas.
  Nuk eshte problemi se konsideron apo nuk konsideron ti nje veper ne kryeveper. Ajo veper qe eshte kryeveper nuk ka nevoj per fansin e saj individual por eshte e vlersuar nga kritika boterore si e till.
  Nje kryeveper nuk mund te quhet kryeveper thjesht se te pelqen apo jo, nje kryeveper eshte ajo qe le mbresa ne memorien e pjeses me te madhe te lexuesve.
  Vertet thuhet:nuk eshte e bukur ajo qe eshte e bukur por eshte e bukur ajo qe pelqen.
  Gjithsesi nje veper letrare kryeveper qendron jasht gustove. Ajo eshte e bukur dhe reflekton, mbetet aty monument i letersis.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 11. #11
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  xfiles, nuk behet debat per hir te debatit, nese flasim per libra, ne rregull? Sa per permendje autoresh vetem nese ti nuk di te lexosh, se e thashe qarte se cilet do i rekomandoja. Nuk me pelqen te jem imponuese e shijeve te mia personale, qe t'i them: "lexo kete autorin apo ate autorin" - le te zgjedhe vete.

 12. #12
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
  xfiles, nuk behet debat per hir te debatit, nese flasim per libra, ne rregull? Sa per permendje autoresh vetem nese ti nuk di te lexosh, se e thashe qarte se cilet do i rekomandoja. Nuk me pelqen te jem imponuese e shijeve te mia personale, qe t'i them: "lexo kete autorin apo ate autorin" - le te zgjedhe vete.
  Sygjerimi nuk quhet imponim.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
  nje kryeveper eshte ajo qe le mbresa ne memorien e pjeses me te madhe te lexuesve.
  seriozisht mendon se nje kryeveper konsiderohet ajo qe le mbresa me memorien e pjeses me te madhe te lexuesve?
  Une e di qe na shpelahet truri qe ne fillore ku na thuhet shprehimisht se cilet jane autoret me te medhenj, dhe cilat jane kryeveprat letrare.

  Pastaj, per si e shoh une, pjesa me e madhe e lexuesve ben pjese ne ate qe quhet MASA, dhe e di si jane masat....

  nejse eshte e kote te vazhdojme kete muahbet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 25-07-2011 mė 15:17

 14. #14
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
  Sygjerimi nuk quhet imponim.
  Korigjim i bukur

 15. #15
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  seriozisht mendon se nje kryeveper konsiderohet ajo qe le mbresa me memorien e pjeses me te madhe te lexuesve?
  Une e di qe na shpelahet truri qe ne fillore ku na thuhet shprehimisht se cilet jane autoret me te medhenj, dhe cilat jane kryeveprat letrare.

  Pastaj, per si e shoh une, pjesa me e madhe e lexuesve ben pjese ne ate qe quhet MASA, dhe e di si jane masat....
  X files personalisht mendoj se ti e shikon gabim. Ndoshta ti personalisht mendon se une po e shkruaj gabim ate qe shkruaj gabim per ate qe shikon ti.
  Por le te mos luajm ping pong A ---> B dhe B ----> A (nepermejt ideve tona)
  Masat jane mese te nevojshme sepse duhet pikerisht kjo platform per tu bere te vecuar ata qe jane ndryshe. Por dije mire se ti dhe une bejm pjes tek masa. Le ti shkruajm njeri tjetrit per ate qe i perkasim dhe mos te sillemi si ata zoterinjt qe bejn diferencen sepse ne nuk mund ta bejm dot kete gje pervecse te shtiremi si te till.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 16. #16
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga foreign Lexo Postimin
  Ju lutem na sygjeroni ndo nje liber te bukur ! Mundesisht te jet thriller si " engjelli mbrojet - n . sparks ..
  Personalisht, thriller e Dan Brownit me pelqejne goxha.

  Me kane sugjeruar dy libra te Ildefonso Falcones - ne italisht quhen: La mano di Fatima & La cattedrale del mare, por qe personalisht akoma nuk kam filluar ti lexoj.... por po ti sugjeroj edhe une ty

  La vita non si spiega, si VIVE!

 17. #17
  .................... Maska e iktuus
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  1,280
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Hapesit te temes do i sygjeroja edhe kete liber:
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=49334

  E kam lexuar, eshte me te vertet edukues dhe mbreslenes, fatmirsisht e paskemi ne forum.
  Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga iktuus Lexo Postimin
  Por dije mire se ti dhe une bejm pjes tek masa.
  Sejcili flet per veten.

 19. #19
  Kero Maska e Remon
  Anėtarėsuar
  14-07-2011
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  25
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O xfiles thjeshte krahaso stilin e Balzakut me Danielle Steel dhe do e shohesh qe nuk eshte thjeshte ceshtje subjektiviteti. Ka nje arsye pse keta njerez quhen te medhenj.

  Sa per temen t'i sugjerova tek tema tjeter por po t'i them prap :

  -Qeni i baskervileve - Doyle
  -And then there were none - Christie
  -Qeni i verdhe - Simenon
  -Gjumi i madh - Chandler
  (“・ω・`)

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Remon Lexo Postimin
  O xfiles thjeshte krahaso stilin e Balzakut me Danielle Steel dhe do e shohesh qe nuk eshte thjeshte ceshtje subjektiviteti. Ka nje arsye pse keta njerez quhen te medhenj.
  dakord, edhe pse nuk e kam lexuar ndonjehere balzakun, kam lexuar volterin, oscar wilde, dhe mendoj se me te vertete jane te medhenj.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •