Close
Faqja 9 prej 15 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 295
 1. #161
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #162
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga qeli3 Lexo Postimin
  Me tė vėtet simbas teje ende sasht krye asėgj se atė vit qė e ke shkruar ti ende BACA ADEM ka qenė gjall. Por me siguri ato momente ke qen nervoz prej elitės politike dhe tė ka dhimtė koka duke e parė EPOPEN E UQK sė

  qeli3, te falnderoj.Eshte bere nje gabim ne permutimin e numrave tek viti. Duhet 1998 ! Edhepse, nisma e aksioneve ishte pikerisht ne ate vit, qellimi i shkrimit tim ishte pikerisht data e nismes se perballjes e 5 mars...!

  Kerkoj ndjese nga lexuesit !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 3. #163
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Disa Fjal Nga Adem Jashari


 4. #164
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  Adem Jashari (1955 - 1998)  Adem Jashari (1955 - 1998)


  -Biografia e shkurtėr

  Adem Jashari u lind nė Prekaz, nė rajonin e Drenicės sė Kosovės, mu nė "Ditėn e Flamurit" mė 28 Nėntor 1955. Ai ėshtė njė nga arkitektėt kryesor tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Adem Jashari ishte kryekomandanti i UĒK-sė.

  Sė bashku me tė vėllain e tij Hamzėn, Ademi ka marrė pjesė nė sulmet kundra forcave policore-ushtarake serbe. Forcat policore jugosllave dhe Ushtria Jugosllave e sulmuan shtėpinė e tij nė mars tė vitit 1998, ku Jashari heroikisht ra sė bashku me pesėdhjetė e gjashtė anėtarėt e familjes sė tij. Ky ėshtė rast unikat nė historinė e luftėrave. Ai mban titullin "Komandanti Legjendar i UĒK-sė". Titullin "Hero i Kosovės" u dha atij nė vitin 2008 nga kryeministri i Kosovės.

  -Jeta

  Nė vitin 1991,Adem Jashari u zhvendos nė Shqipėri pėr t'u trajnuar me vullnetarėt e parė, qė mė vonė u bashkuan nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Mė 28 shkurt 1998, njė grup kryengritės tė udhėhequr nga Adem Jashari, sulmuan patrullat e policisė serbe duke vrarė katėr policė dhe plagosur dy. Familjen Jashari e luftuan forcat serbosllave nė Kosovė nė vitet e 90-ta, por ky fakt u mbajt i fshehur nga opinioni i gjėrė, nga ana e politikanėve tė moderuar shqiptarė dhe nga qeveria e Beogradit, si mėnyrė pėr tė ruajtur status-quonė. Beteja e parė mes Ademit dhe shokėve e tij kundėr Forcave Federale ushtarako-policore Jugosllave u bė nė mėngjesin e 30 dhjetorit tė vitit 1991. Shtėpia e Jasharajve ishte rrethuar nga njė numėr i madh i forcave tė sigurimit serbosllav duke kėrkuar dorėzimin e tij. Jasharajt me shokėt, thyen rrethimin dhe mė vonė morėn pjesė nė disa aksione kundėr ushtrisė jugosllave dhe tė policisė. Adem Jashari nė Prekaz u sulmua pėrsėri nga forcat e policisė federale mė 22 janar tė vitit 1998.

  -Sulmi mbi Prekaz

  Nė orėt e hershme tė mėngjesit tė 5 mars 1998, nė Prekaz u sulmua sėrish nga Ushtria Jugosllave dhe forcat policore. Njė rrethim e dytė u bė pėr tė pamundėsuar ēdo shpėtim jete. Forcat sulmuese pėrbėheshin nga transportues tė blinduar dhe pjesėtarė tė policisė, tė mbėshtetura nga artileria nga njė fabrikė municioni nė afėrsi. lagjen jashari e kishin rrethuar diku me rreth 7-8 mije trupa. Sulmi zgjati dy ditė.

  Forcat policore kėrkuan sė pari qė Adem Jashari tė dorėzohet, pasi se kjo nuk ndodhi, ata i dhanė 2 orė afat pėr tė shqyrtuar ofertėn. Pas kėsaj kanė filluar tė shtėnat. Nga njė shtėpi, policia qėllonte me mortaja, pasuar nga gazi lotėsjellės. Shumica e familjes sė gjėrė e Jasharajve u mblodhėn nė njė dhomė tė vetme, e cila ishte e murosur me tulla. Njė predhė pastaj ra pėrmes ēatisė, duke vrarė njė numėr tė anėtarėve tė familjes. Granatimet e vazhdueshme pėr nja tridhjetė e gjashtė orė ia mundėsuan policisė mė nė fund tė hyjė nė shtėpi.

  Organizata "Amnesty International", nė njė raport tė bėrė pėr rastin, tha se sulmi kishte pėr qėllim eliminimin e tė gjithė dėshmitarėve. Adem Jashari sė bashku me pesėdhjetė e gjashtė anėtarėt e familjes sė tij u vranė. Gjithsejt pesėdhjetė e tetė persona janė vrarė, nė mesin e tyre tetėmbėdhjetė ishin gra dhe dhjetė fėmijė nėn moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeēare. Nga ana tjetėr televizioni serb "B-92" lajmėronte pėr 69 pjesėtarė tė vrarė tė policisė dhe ushtrisė.

  -Pas vdekjes

  Adem Jashari u bė njė simbol i pavarėsisė pėr shqiptarėt e Kosovės dhe pėr shqiptarėt kudo qė janė, shumė nga tė cilėt veshėn bluza me fotografinė e tij, pasi Kosova shpalli pavarėsinė e saj tė dielėn, mė 17 Shkurt tė vitit 2008. Nė bluzė shkruante "Bac, U kry!". fitoj kosova e fitove ty pavarsin per xhdo her do te jesh ne zemrat shqiptare

 5. #165
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime


  Adem Jashari

  Adem Jashari lindi nė Prekaz tė Drenicės, mė 28 nėntor 1955. Kėtė vit, Shaban Jasharit babai i tij, krahas Festės sė Flamurit, qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e posa tė lindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut. Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė krisėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S'do tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani t'i kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė. Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė. Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor. Ai pa ndonjė kundėrshti vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn. Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar. Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė bėme e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave tė qartur tė lirisė, Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė. Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari tė luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė. A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945? A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase? Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecen guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė cilėsi e nė sasi numrin e luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur cilėsin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981, tė cilat u shndėrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim magjik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori ndodh edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re. Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj sinēerisht e vendosmėrisht nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare. Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri pėr hirė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, karieriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės. Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri, Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund t'iu trokaste nė porta. Ai do t'iu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė t'ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve. Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund t'i kishte. Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė. UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund t'i besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė. Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997. Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė mėngjesit e hershėm tė 5 prillit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e rreptė. Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė me armatim tė rėndė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm. Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi. Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja. Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi. Komandanti Legjendar i UĒK-sė me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit - Festės sonė Kombėtare.

 6. #166
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime


  "Ju rrėfej pėr bacėn Adem dhe Jasharėt"

  Plot 10 vjet mė parė, nė marsin e 1998-ės, nė fshatin Prekaz tė Kosovės, gjatė njė pėrpjekje tė armatosur, e cila zgjati pėr tri ditė me radhė, mbeti i vrarė nga trupat e ushtrisė serbe tė Sllobodan Millosheviēit, njėri nga komandantėt dhe udhėheqėsit kryesorė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Adem Jashari, sė bashku me 27 pjesėtarė tė asaj familje. Qė nga ajo ditė dhe mė pas, sidomos gjatė periudhės sė luftės sė Kosovės, emri dhe figura e Adem Jasharit, do tė kthehej nė njė mit dhe legjendė tė vėrtetė, i cili do tė frymėzonte edhe shumė tė rinj e tė reja kosovare, kudo qė ndodheshin, pėr tė kapur armėt dhe pėr t‘u rreshtuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Pėr legjendėn e Kosovės, Adem Jasharin, apo siē njihet tashmė prej tė gjithėve, baca Adem, janė thėnė dhe shkruar shumė gjėra. Nė kėtė pėrvjetor tė dhjetė tė rėnies sė tij, gazeta "Shqip", ka realizuar njė intervistė ekskluzive me publicistin, gazetarin dhe shkrimtarin e njohur, Bedri Islami, i cili ka qenė dhe njė nga drejtuesit kryesorė tė organizatės "Lėvizja Popullore e Kosovės", e cila e drejtonte edhe politikisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, ku Adem Jashari, ishte njė nga komandantėt dhe udhėheqėsit mė tė shquar tė saj. Nisur nga fakti se zoti Islami, veē tė tjerash ka qenė dhe njė mik i afėrt i familjes Jashari, nė intervistėn e tij, qė po botojmė nė kėtė shkrim, ai rrėfen shumė ndodhi dhe ngjarje tė panjohura nga jeta e Adem Jasharit, si dhe njė letėr tė gjatė, e cila publikohet pėr herė tė parė ekskluzivisht pėr gazetėn "Shqip".

  Zoti Islami, plot dhjetė vite mė parė, pikėrisht nė marsin e 1998-ės, do tė bėhej i njohur pėr tė gjithė shqiptarėt emri i Adem Jasharit dhe i familjes sė tij. Ky emėr qė nga ajo ditė dhe mė pas, nė pėrfytyrimin e shqiptarėve kudo ndodhen, do tė ngrihej nė mit dhe do tė bėhej njė nga figurat mė legjendare tė luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ju zoti Islami hyni nė radhėn e bashkėpunėtorėve tė tij, por mė shumė, me sa kemi dijeni, ju jeni i njohur edhe si mik i familjes Jashari. Nisur nga kjo, fillimisht a mund tė na thoni diēka se si e keni njohur Adem Jasharin?

  Pa as mė tė voglin dyshim qė emri i Adem Jasharit ėshtė ndėr mė tė njohurit dhe mė tė respektuarit nė tė gjitha trevat shqipfolėse dhe te bashkėkombėsit e tij. Ėshtė ndėr rastet e rralla tė historisė njerėzore, jo vetėm tė kombit tonė, kur emri i njeriut, nė fare pak kohė, i dalė si nga legjenda, bėhet simboli i popullit tė tij. Tashmė, ndryshe nga dhjetė vite mė parė, kur ishte e zakonshme tė pyetej se "kush ėshtė Adem Jashari", rreth emrit tė tij ėshtė ngritur miti, legjenda dhe e vėrteta. Sa lidhje kanė ato me njėra-tjetrėn, ku ėshtė fillesa e njėrit dhe vazhdimi i tjetrės, nė cilin kufi ndahen ato nga njėra-tjetra, apo tė tria sė bashku, duke mos qenė, veēse vazhdim i njėra-tjetrės, pėrbėjnė atė qė sot mund tė quhet "ēmimi ‘Nobel‘ i lirisė", siē ėshtė shprehur nė ditėt e para tė pasluftės ministri i sotėm i Jashtėm francez, Bernard Kushner.

  Pėrse ndodhi, menjėherė pas rėnies, mitizimi i Adem Jasharit dhe ngritja e legjendės sė tij? Ishte njė rastėsi, njė thirrje e kohės, pasi populli kishte nevojė pėr njė mit dhe njė legjendė, ishte kėrkesė apo gjithēka ishte e vėrtetė dhe kjo po fillonte tė bėhej qartėsisht e lexueshme pėr tė gjithė, pėr pasuesit e tij, por edhe pėr mohuesit e tij?

  Adem Jashari ėshtė njėri ndėr themeluesit kryesorė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe komandanti i parė i pėrgjithshėm i saj. Nė ditėn qė u vra kishte mė shumė se njėzet vite aktivitet ilegal, ishte dėnuar tri herė nė mungesė nga pushteti serb, dhe tė tria herėt me nga 20 vite, kishte mė shumė se 10 vite qė ishte i pėrfshirė nė strukturat ilegale tė luftės. Qė pas 8 marsit tė vitit 1998, emri i Adem Jasharit, tė atit, bacės Shaban, vėllait, Hamzės, dajės Osman dhe i tė gjithė atyre qė luftuan nė atė fillim marsi, i kullave qė u shkrumbuan, i 57 jetėve qė u dhanė, i pushkėve qė u ngritėn, i luftės deri nė sublimitet, u bėnė fillesa e simbolit tė popullit qė i takonin. Pėr kėtė nuk u desh asnjė dekret dhe si tė tillė askush nuk mund ta nxirrte, nuk u mor asnjė vendim, nuk u bė asnjė mbledhje e veēantė, gjithēka rrodhi krejt natyrshėm, tepėr njerėzore, sublime do tė thosha, deri nė atė kufi ku kufiri mes mitit, legjendės dhe sė vėrtetės nuk ėshtė kurrė qartėsisht i pėrcaktuar, sidomos nė ditėt e para.

  A kishte njė shkak tjetėr, po ashtu aq madhor dhe sublim, sa edhe rėnia e tyre, qė solli mitizimin e menjėhershėm tė Adem Jasharit?

  Sigurisht qė po. Nė ditėt e para, pas rėnies sė tij dhe bashkėluftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ka qenė e natyrshme qė ana figurative, emocionale, e prekshme, e dhimbshme, mė e kapshme, lufta, qėndresa dhe sakrifica, tė ishin mė evidentet. Por emri i Adem Jasharit ishte i njohur. Nė marsin e vitit 1998, ai ishte tashmė emri i njeriut luftėtar, i cili i kishte thyer forcat policore serbe dy herė radhazi. Po ashtu, me emrin e tij lidhej Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Nuk duhet harruar se tre muaj mė parė, pikėrisht mė 28 nėntor 1997, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės kishte bėrė paraqitjen e parė publike. Nga ana tjetėr, ėshtė njė rastėsi e bukur qė Adem Jashari ka lindur pikėrisht mė 28 nėntor.

  Mirėpo kėto nuk mjaftojnė pėr tė bėrė njė mit, ata shumė-shumė mund tė bėjnė njė shembull, njė prijės tė ditės, njė emėr pėr t‘u ndjekur, ata mund tė bėjnė njė kėngė ose shumė kėngė, por nuk mund tė bėjnė mitin Njeri, nuk mund tė hedhin bazamentin e legjendės, e cila nė kėtė rast, nuk ėshtė asgjė tjetėr, veēse e vėrteta?!

  Pėr tė kaluar nga emri i njeriut luftėtar nė mit, Adem Jasharit nuk iu deshėn mė shumė se 48 orė. Qė nga dita kur kishte vendosur tė zgjidhte ēėshtjen e Kosovės pėrmes pushkės dhe deri nė ditėn e rėnies sė tij, ishin mė shumė se dy dekada, mirėpo edhe kjo nuk do tė ishte e mjaftueshme pėr tė shpjeguar mitin e jashtėzakonshėm tė Jasharėve. Qė nga dita kur ishin hedhur themelet e para tė fisit tė Jasharėve nė Prekaz dhe deri nė ditėn kur do tė digjeshin pėr herė tė fundit kullat e tyre, do tė kishin kaluar treqind vite, mirėpo edhe ky autoktonitet, nuk i ka tė gjitha nė vete.

  Nė cilėn ditė ose nė ēfarė demonstrimi ėshtė bėrė pėr herė tė parė i njohur publikisht emri Adem Jasharit?

  Kjo ka ndodhur mė 9 mars 1998, dy ditė pas pėrfundimit tė luftės nė Prekaz, nė qytetin e Shtutgartit. Lėvizja Popullore e Kosovės do tė organizonte njė manifestim tė madh kundėr dhunės dhe pushtimit serb tė Kosovės. Ishte manifestimi dhe njėkohėsisht demonstrata e parė e madhe qė bėhej. Sė bashku me profesor Hasan Ukhaxhajn, ishim ftuar si drejtues tė lėvizjes, pėr tė folur nė kėtė manifestim. Nė sheshin e madh ishin mė shumė se njėzet mijė vetė. Mė takoi tė kisha fjalėn e rastit. Ende nuk dihej saktėsisht se ēfarė kishte ndodhur nė Prekaz, lajmet vinin tė paqarta deri nė fund, as nė familjen Jashari qė jetonte nė Mynih ende asgjė nuk ishte e qartė. Pikėrisht nė kėtė shesh, pėr herė tė parė, pa kaluar as 48 orė nga vrasja e tyre, emri i Adem Jasharit gjėmoi. Kam parė njerėz qė thėrrisnin emrin e tij me gjithė shpirt, duke valėvitur flamurin kombėtar, sikur shpirti i tij ishte tashmė nė palėt e flamurit. Ishte njė thirrje e re, krejt e veēantė, nga askush e orientuar, e dalė nga thellėsia e shpirtit, megjithėse ende kishte shumė e shumė njerėz qė pyesin se "kush ėshtė Adem Jashari?".

  Po kthehem edhe njė herė te pyetja qė ju bėra mė parė: ishte rastėsi, kėrkesė e kohės, apo ishte gjithēka e natyrshme, njerėzore dhe saktėsisht e merituar mitizimi i figurės sė Adem Jasharit?

  Ne jemi mėsuar ta shohim nė fotografi tė ndryshme Adem Jasharin, gjithnjė me armė nė dorė, me pelerinėn e luftės hedhur krahėve, me mjekrėn e derdhur si ujėvarat e Bjeshkėve tė Sharrit, me shikimin e tij tė papėrsėritshėm. Sytė e tij flasin mė shumė se qindra deklarata, jemi mėsuar edhe ta pėrfytyrojmė njė njeri qė vetėm ka luftuar, ka organizuar aksione, ka qėndruar, ka mposhtur armiqtė, ka ngrohur zemrat e njerėzve. Kėshtu jemi mėsuar dhe tė gjitha kėto, duke qenė tė vėrteta, janė njėkohėsisht edhe tė paplota. Adem Jashari nuk ėshtė vetėm fotografia qė njohim, vetėm thelbi i asaj qė besojmė, nuk ėshtė vetėm streha nga e cila, domosdo kanė shkuar tė gjithė ata qė donin tė luftonin, ai ėshtė shumė mė tepėr se kaq. Edhe shumė vite pas rėnies sė tij, shumė njerėz qė kishin pozicione drejtuese nė strukturat e luftės, kur duan tė dėshmojnė njė qėndrim apo tė kenė njė mbėshtetje, krejt natyrshėm i drejtohen Adem Jasharit apo faktit se kanė qenė nė lidhje me tė, se kanė bujtur te Jasharėt, se kanė pasur kontakte ose se u kanė ndihmuar atyre. Nė fund tė fundit kjo ėshtė forca qė ngjall emri i Jasharėve, sidomos i Ademit, bacės Shaban dhe Hamzės, dhe ne duhet ta pranojmė si tė tillė. Jasharėt, duan apo nuk duan, nuk do tė mund t‘i shmangen kurrė mbėshtetjes qė kėrkojnė tė tjerėt tek emri i tyre.

  Ēfarė e bėri dhe ēfarė e bėn edhe sot e kėsaj dite Adem Jasharin krejt tė veēantė nė historinė e kombit tonė? Cila ėshtė rrjedha pėrmes sė cilės ka ecur e vazhdon tė ecė emri i tij? A ishte ai thjesht luftėtari, njeriu me pushkėn hedhur krahėve, i hekurt dhe i ftohtė, i pafjalė dhe serioz, apo kishte shumė mė tepėr se kaq?

  Personalisht, dua tė them fizikisht, nuk e kam takuar asnjėherė Adem Jasharin. Nuk futem nė radhėn e njerėzve qė e kanė pasur njė fat tė tillė nė jetėn e tyre. E kam dėgjuar pėr herė tė parė emrin e tij nga Fehmi Lladrovci, figurė tjetėr e shquar e luftės nė Kosovė, i cili u vra sė bashku me gruan e tij, Xhevėn, mė 22 shtator 1998. Fehmiu kishte njė respekt tė jashtėzakonshėm pėr tė dhe mendoj se Adem Jashari ishte i vetmi njeri para tė cilit pėrkulej Fehmi Lladrovci. Mė pas do tė mėsoja se edhe Adem Jashari, kur i kishin kėrkuar tė kishte njė ndarje me Fehmiun, do tė thoshte se "vetėm vdekja mė ndan nga Fehmi Lladrovci". Kjo ka qenė njohja ime e parė me tė, pėrmes figurave qė ishin tė afėrta me Adem Jasharin, por, thėnė sinqerisht, nuk e kam menduar se po flisnim pėr njeriun qė shpejt, shumė shpejt do tė bėhej figura mitike e shqiptarėve. Ishte koha kur ai sapo ishte dėnuar me njėzet vite nė mungesė, nė gjyqin e njohur ndaj Grupit tė Drenicės. Mė pas e pash fotografinė e tij dhe mė bėnė pėrshtypje sytė e tij, tė cilėt, kushdo qė i sheh me vėrejtje, e ndjen se kanė ngjashmėri tė jashtėzakonshme me tė shqiponjės. Por unė kam pasur njė fat tjetėr tė dyfishtė: kam njohur nga afėr, si mik i tyre, familjen e jashtėzakonshme tė Jasharėve, tė cilėt kanė hisen e tyre tė papėrsėritshme nė luftėn qė ėshtė zhvilluar nė Kosovė. Unė mund tė them me bindje se, nėse nuk do tė kishte qenė mbėshtetja e tyre e hapur dhe angazhimi nė strukturat e luftės, shumė gjėra nuk do tė shkonin ashtu si do tė rridhnin punėt mė tej. Nė familjen e tyre, shumė herė, mė ka takuar tė shoh incizimet e ndryshme familjare, krejt tė zakonshme, tė shoh Ademin dhe Hamzėn mes familjeve tė tyre, tė ndjek rrjedhėn e jetės qė ata kanė bėrė, punėt e hallet e pėrditshme, tė dėgjoj se si e kanė konceptuar jetėn dhe si kanė menduar pėr tė ardhmen e Kosovės, duke folur krejt natyrshėm, i kam parė tė luanin me fėmijėt nė njė ditė tė zakonshme, si silleshin me prindėrit, atė aktin e veēantė kur i merrnin mes duarve tė tyre dorėn e nėnės plakė dhe e pėrkėdhelnin butėsisht, hyrjen pa bujė e zhurmė nė dhomėn e miqve, deri nė njė ditė tė zakonshme kur merreshin me punėt e pėrditshme, si do tė ishte krasitja e pemėve apo ēarja e drurėve nė oborrin e shtėpisė. Nga familja e Jasharėve unė kam biseduar me shokėt qė ishin nė Drenicė. Fati tjetėr i imi lidhet me faktin se nė vitet e luftės isha i zgjedhur drejtuesi kryesor i "Lėvizjes Popullore tė Kosovės", organizatė sė cilės i kishte takuar edhe Adem Jasharit, qė nga mesi i viteve ‘80-tė. Nė arkivin e saj ndodheshin dhe mora mė pas shumė kaseta, nė tė cilat ishin tė regjistruara porositė e Adem Jasharit, mendimet e tij, qėndrimin e tij pėr njerėz, ngjarje dhe pozicione tė ndryshme, kam dėgjuar vizionin e tij, i cili, kishte po tė njėjtėn peshė dhe po tė njėjtėn forcė si edhe lufta. Ndodheshin letra, tė cilat ruhen edhe sot si thesar i jashtėzakonshėm dhe pėrmes tyre, mund tė dallosh qartėsisht se pas tij nuk ėshtė vetėm njeriu i luftės, por edhe i mendimit vizionar; nuk ėshtė vetėm luftėtari, por edhe prijėsi; nuk ėshtė vetėm e tashmja, por edhe pėrvoja qė kishte shkuar; nuk ėshtė vetėm Drenica, por edhe Kosova, nuk ėshtė vetėm Kosova, por edhe kufijtė mė skajorė tė Shqipėrisė londineze. Adem Jasharin unė nuk e kam parė kurrė thjeshtė e vetėm si luftėtar, si dalėzotės i zakonshėm i Kosovės, por shumė mė tepėr se kaq. Pėrfytyrimi i Adem Jasharit thjesht e vetėm si njė luftėtar, prijės apo edhe diēka mė tepėr, asnjėherė nuk ka qenė i saktė. Sepse ka qenė i paplotė. Kjo ėshtė thelbėsorja. Sepse ka qenė vetėm njėra anė e shfaqjes sė tij, ajo mė e dukshmja, mė e pėrfytyrueshmja, mė e kapshmja. Ajo pėr tė cilėn ėshtė edhe mė e lehtė tė flitet, por qė jo gjithmonė ėshtė e gjithė e vėrteta. Adem Jasharin ne duhet tė mėsohemi ta shohim pėrtej kėtij pėrfytyrimi, duhet tė mėsohemi ta shohim nė ato pėrmasa qė janė e vėrteta e jetės dhe e mendimit tė tij politik, perceptimit vizionar dhe e shfaqjes sė tyre nė kapėrcyellin e shekullit qė shkoi.

  Cilat ishin disa nga ēastet mė themelore tė mendimit politik tė Adem Jasharit dhe tė vizionit tė tij?

  Pas arrestimeve tė mėdha qė ndodhėn nė Kosovė, qeveria e asaj kohe i propozoi atij, si shumė tė tjerėve, tė ikte nga Kosova. Ai nuk pranoi. Adem Jashari e kishte mendimin e tij tė pjekur politik dhe ky ėshtė guri i parė themeltar i ēdo qėndrese: pėr vendin tonė duhet tė luftojmė nė vendin tonė. Nuk na bėn mirė as buka e tė huajit, as ngrohja e tė huajit, as fjala e tė huajit. Ai pra mund tė rrinte, ta zėmė nė Gjermani, mirėpo ėshtė nga gjėrat e para qė nuk i shkon ndėr mend. Vizioni i qartė politik se lufta duhet filluar qė nga vetvetja e duhet bėrė nė Kosovė, do tė ishte ndėr vendimtarėt nė politikėn e fundit tė shekullit tė shkuar. Adem Jashari, krahas tij edhe figura tė tjera madhore, si Zahir Pajaziti, do tė kishin meritėn e jashtėzakonshme, tė papėrsėritshme do tė thosha, qė pasi pėrcaktuan qartėsisht vizionin e tyre u bėnė njėkohėsisht edhe mishėrues tė kėtij vizioni. Nė librin e shenjtė kristian, "Biblėn", ėshtė edhe thėnia e njohur e Jezus Krishtit se: "Nuk mund tė jesh profet nė vendlindjen tėnde". Shembulli i Adem Jasharit dėshmoi se mund tė ndodhte edhe ndryshe. Mund tė ishte profet edhe aty ku kishe lindur. Kjo do tė ndodhte nėse nuk do tė shkėputeshe kurrė nga vendi yt, nėse nuk do t‘i humbisje ato lidhje tė veēanta qė tė mbajnė fuqishėm pas saj. Sė dyti, Adem Jashari do tė krijonte, fillimisht nė kujtesėn e tij, e pastaj nė konfiguracionin politik tė strukturave tė luftės, idenė e saktė se lufta do tė mund tė fitohej, nėse shteti amė, Shqipėria, do tė ishte streha e dytė e luftės. Pėr tė bėrė sa mė tė qartė kėtė vizion brenda vetes, ai rikrijon mitin e Ēerēiz Topullit dhe bashkė me tė vėllain, Hamzėn, mitin e Mihal Gramenos. Ai mund tė ngrinte brenda vetes njė mit tjetėr. Kishte mjaft tė tillė, mirėpo ai e kėrkon deri atje ku mendon se mund tė jetė shembulli mė i skajshėm, nė Gjirokastėr dhe ku ėshtė edhe njėkohėsisht mė domethėnės: njė toskė, luftėtar i vrarė nga sllavėt nė daljen buzė liqenit tė Shkodrės. Nė ditėt e netėt e luftės sė njohur tė 5, 6 dhe 7 marsit, Adem Jashari do t‘i kthehej edhe njė herė mitit tė tij: gjatė gjithė kohės ai do tė kėndonte kėngėn e njohur tė Ēerēiz Topullit. Do ta pėrsėriste dhe ripėrsėriste, do ta kthente nė thirrje e forcė, dhe mė pas, pak kohė pas pėrfundimit tė luftės, Besarta, e vetmja mbesė e fisit qė mbijetoi do tė thoshte se: "Sa kam dėgjuar bacin Adem qė kėndonte, hiē nuk kam pasė frikė...". Vizioni i Adem Jasharit se lufta duhej kaluar pėrmes tė gjithė kombit do tė ishte mė se i saktė dhe jetik. Ai, nė shumė raste, do tė ishte ndėr faktorėt mė pėrcaktues dhe njeriu i heshtur, Adem Jashari e kishte ditur dhe e kishte paraprirė kėtė. Vizioni politik i Adem Jasharit, ndėrsa ėshtė i mbėshtjellė me konfigurimin e armės, ka nė thellėsinė e vetė mendimin e qartė se lufta ishte e domosdoshme, pasi nuk do tė kishte rrugė tjetėr dhe, sė dyti, kjo luftė nuk duhet bėrė, ashtu kaēakēe, si kishte ndodhur jo rrallė nė historinė e kombit tonė. Ai kėrkonte shumė mė tepėr se kaq, dhe pėr tė ngritur njė gjė tė tillė ai kishte aftėsinė qė tė priste, tė ecte nė drejtėvizimin e duhur, tė mos ngutej dhe tė mos krijonte rreth vetes njė rreth tė mbyllur. Mė shumė se gjithēka kjo do tė ishte njė luftė politike qė kėrkonte njė drejtim politik. Nė fillimet e vitit 1989 dhe mė pas, Adem Jashari do tė ishte njė ndėr anėtarėt e strukturave ilegale qė do tė kėrkonin ngritjen e ushtrisė sė shqiptarėve. Por jo vetėm kaq. Grupi i Drenicės, mes tė cilėve spikaste roli dhe figura e Adem Jasharit, do tė thoshte qartėsisht: "Ne jemi tė gatshėm tė bėjmė edhe nga njė aksion nė javė, por dikush duhet t‘u dalė zot aksioneve tona. Jo vetėm t‘i mbėshtesė, por edhe tė ketė pėrfaqėsimin politik, mbėshtetjen politike". Kjo do tė ndodhte pėr herė tė parė pas shumė e shumė viteve. Deri atėherė lėvizjet spontane apo tė organizuara tė qėndresės shqiptare nė Kosovė nuk e kishin pasur kėtė element thelbėsor, tani forcat politike ilegale e kėrkonin kėtė, ndoshta edhe duke pasur parasysh pėrvojat e deriatėhershme. Adem Jashari do tė ishte njėri nga tė parėt qė do ta kėrkonte kėtė, si forcė madhore pėr tė krijuar qėndresėn e armatosur dhe luftėn deri nė fitore.

  A ka qenė e mundshme qė lufta tė niste mė herėt dhe rolin prijės, qė asaj kohe, ta merrte Adem Jashari?

  Sigurisht qė po. Ėshtė i njohur fakti se rrethimi i parė i kullave tė Jasharėve ndodhi mė 30 dhjetor tė vitit 1991. Nė shtėpi ishin tė tre djemtė, Rifati, Hamza dhe Ademi, ishte i ati i tyre, baca Shaban, ishin pjesėtarėt e tjerė. Rrethimi kishte filluar qė nė orėt e vona tė mbrėmjes dhe, si do tė dėshmonin mė vonė pjesėtarėt e familjes Jashari, ka qenė i pritur prej tyre. Ishte piku i dimrit, ftohtė i jashtėzakonshėm, gjithkah ishte mbuluar nga dėbora. Tre burrat e familjes Jashari, pas pėrleshjeve tė forta, do tė ēajnė rrethimin dhe do tė dalin nė kahe tė ndryshme, nga ku ndezėn edhe njė herė zjarrin e luftės. Policia morri peng 27 anėtarėt e familjes Jashari, ndėrsa tė gjithė meshkujt, prej Fitimit e lart, pra ata qė i kishin mbi 13 vite, i nxorėn me duar tė lidhura, nė borė, para tankut. Policėt e nxorėn po ashtu edhe nėnėn e Jasharėve si mburojė pėrpara, duke dashur tė hynin nė shtėpi, gjithnjė me mendimin se Ademi ishte brenda. Ndėrkohė Grupi i Drenicės ishte mbledhur. Me orėt qė shkonin, filluan tė shkojnė nė ndihmė tė Jasharėve njerėz tė armatosur nga Prekazi, nga tė gjitha anėt e Drenicės, por edhe me gjerė se kaq. Mali pėrballė kullave ishte mbushur me njerėz. Secili e kishte nga njė armė me vete. Aty u mblodhėn pėr tė gjykuar dhe u kanė thėnė Jasharėve: "Merrni komandėn dhe udhėhiqeni luftėn".

  Gazeta Shqip

 7. #167
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin


  Adem Jashari (1955 - 1998)


  -Biografia e shkurtėr

  Adem Jashari u lind nė Prekaz, nė rajonin e Drenicės sė Kosovės, mu nė "Ditėn e Flamurit" mė 28 Nėntor 1955. Ai ėshtė njė nga arkitektėt kryesor tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Adem Jashari ishte kryekomandanti i UĒK-sė.

  Sė bashku me tė vėllain e tij Hamzėn, Ademi ka marrė pjesė nė sulmet kundra forcave policore-ushtarake serbe. Forcat policore jugosllave dhe Ushtria Jugosllave e sulmuan shtėpinė e tij nė mars tė vitit 1998, ku Jashari heroikisht ra sė bashku me pesėdhjetė e gjashtė anėtarėt e familjes sė tij. Ky ėshtė rast unikat nė historinė e luftėrave. Ai mban titullin "Komandanti Legjendar i UĒK-sė". Titullin "Hero i Kosovės" u dha atij nė vitin 2008 nga kryeministri i Kosovės.

  -Jeta

  Nė vitin 1991,Adem Jashari u zhvendos nė Shqipėri pėr t'u trajnuar me vullnetarėt e parė, qė mė vonė u bashkuan nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Mė 28 shkurt 1998, njė grup kryengritės tė udhėhequr nga Adem Jashari, sulmuan patrullat e policisė serbe duke vrarė katėr policė dhe plagosur dy. Familjen Jashari e luftuan forcat serbosllave nė Kosovė nė vitet e 90-ta, por ky fakt u mbajt i fshehur nga opinioni i gjėrė, nga ana e politikanėve tė moderuar shqiptarė dhe nga qeveria e Beogradit, si mėnyrė pėr tė ruajtur status-quonė. Beteja e parė mes Ademit dhe shokėve e tij kundėr Forcave Federale ushtarako-policore Jugosllave u bė nė mėngjesin e 30 dhjetorit tė vitit 1991. Shtėpia e Jasharajve ishte rrethuar nga njė numėr i madh i forcave tė sigurimit serbosllav duke kėrkuar dorėzimin e tij. Jasharajt me shokėt, thyen rrethimin dhe mė vonė morėn pjesė nė disa aksione kundėr ushtrisė jugosllave dhe tė policisė. Adem Jashari nė Prekaz u sulmua pėrsėri nga forcat e policisė federale mė 22 janar tė vitit 1998.

  -Sulmi mbi Prekaz

  Nė orėt e hershme tė mėngjesit tė 5 mars 1998, nė Prekaz u sulmua sėrish nga Ushtria Jugosllave dhe forcat policore. Njė rrethim e dytė u bė pėr tė pamundėsuar ēdo shpėtim jete. Forcat sulmuese pėrbėheshin nga transportues tė blinduar dhe pjesėtarė tė policisė, tė mbėshtetura nga artileria nga njė fabrikė municioni nė afėrsi. lagjen jashari e kishin rrethuar diku me rreth 7-8 mije trupa. Sulmi zgjati dy ditė.

  Forcat policore kėrkuan sė pari qė Adem Jashari tė dorėzohet, pasi se kjo nuk ndodhi, ata i dhanė 2 orė afat pėr tė shqyrtuar ofertėn. Pas kėsaj kanė filluar tė shtėnat. Nga njė shtėpi, policia qėllonte me mortaja, pasuar nga gazi lotėsjellės. Shumica e familjes sė gjėrė e Jasharajve u mblodhėn nė njė dhomė tė vetme, e cila ishte e murosur me tulla. Njė predhė pastaj ra pėrmes ēatisė, duke vrarė njė numėr tė anėtarėve tė familjes. Granatimet e vazhdueshme pėr nja tridhjetė e gjashtė orė ia mundėsuan policisė mė nė fund tė hyjė nė shtėpi.

  Organizata "Amnesty International", nė njė raport tė bėrė pėr rastin, tha se sulmi kishte pėr qėllim eliminimin e tė gjithė dėshmitarėve. Adem Jashari sė bashku me pesėdhjetė e gjashtė anėtarėt e familjes sė tij u vranė. Gjithsejt pesėdhjetė e tetė persona janė vrarė, nė mesin e tyre tetėmbėdhjetė ishin gra dhe dhjetė fėmijė nėn moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeēare. Nga ana tjetėr televizioni serb "B-92" lajmėronte pėr 69 pjesėtarė tė vrarė tė policisė dhe ushtrisė.

  -Pas vdekjes

  Adem Jashari u bė njė simbol i pavarėsisė pėr shqiptarėt e Kosovės dhe pėr shqiptarėt kudo qė janė, shumė nga tė cilėt veshėn bluza me fotografinė e tij, pasi Kosova shpalli pavarėsinė e saj tė dielėn, mė 17 Shkurt tė vitit 2008. Nė bluzė shkruante "Bac, U kry!". fitoj kosova e fitove ty pavarsin per xhdo her do te jesh ne zemrat shqiptare
  Heroi ma i madhe shqiptar

 8. #168
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime


  "Ju rrėfej epopenė e Adem Jasharit dhe familjes sė tij"

  Nė pjesėn e parė tė kėtij shkrimi tė botuar nė numrin e djeshėm, nėpėrmjet intervistės ekskluzive pėr gazetėn "Shqip" tė zotit Bedri Islami (gazetar, publicist dhe shkrimtar i njohur, i cili qė prej disa vitesh jeton nė Gjermani), ish-drejtuesi kryesor i organizatės Lėvizja Popullore e Kosovės, u njohėm me figurėn, personalitetin e rolin deēiziv tė Adem Jasharit dhe burrave tė tjerė tė familjes dhe fisit tė tij, nė fillesat dhe organizimin e luftės guerile, dhe mė pas asaj tė organizuar nga UĒK-ja kundra forcave ushtarake dhe policore qė kishin okupuar Kosovėn qė nė fillimin e viteve ‘90. Nė pjesėn e dytė tė kėtij shkrimi po publikojmė vazhdimin e intervistės ekskluzive tė zotit Islami, si dhe njė letėr tė rrallė tė dėrguar nga Drenica prej Adem Jasharit qė nė dhjetorin e vitit 1997. Kjo letėr ruhet nė arkivin e organizatės Lėvizja Popullore e Kosovės dhe publikohet pėr herė tė parė nga "Shqip" me gjithė faksimilen e saj.

  Zoti Islami, a ka qenė e mundur qė lufta tė niste mė herėt dhe udhėheqjen e saj ta merrte Adem Jashari?

  Nėse Adem Jashari do tė kishte pasur konceptin e ngushtė pėr luftėn, pra nė se ai do tė kishte menduar se "hajt, po ja fillojmė...", gjithė ata njerėz qė kishin rrethuar malin do tė ishin njė ngasje e madhe pėr ta bėrė kėtė. Njė njeri i zakonshėm, i revoltuar, i gatshėm tė luftojė, ndoshta do e kishte parė tė arsyeshme se "mund t‘ia fillojmė". Nė fund tė fundit do tė kishte qenė e justifikueshme. Aq mė shumė kjo do tė kishte qenė e justifikueshme nė momentet e dhimbjes vetjake, kur sheh se gjithė anėtarėt e familjes janė peng i pushtuesit, kur djemtė janė lidhur dhe nuk dihet fati i tyre. Por kjo do tė ishte e natyrshme pėr njė njeri tė zakonshėm, jo pėr njerėz qė kthejnė pėr sė mbari historinė dhe jetėn e njė kombi. Mendimi vizionar i Adem Jasharit pėr tė ngritur nė radhė tė parė strukturat e luftės, mbėshtetur jo vetėm te njė njeri, te njė familje apo te njė fis, dėshmoi se kishte qenė i drejtė dhe i saktė. Fakti se rreth tij u mblodhėn, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, nga larg ose nga afėr, tė gjithė ata qė do tė ishin njėkohėsisht pjesė dhe realizues tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė ēon pashmangshėm te mendimi tjetėr: cilėt ishin ata te tė cilėt Adem Jashari kishte falur besimin e tij tė madh dhe kishte rrokur besėn se do u shkonin punėve deri nė fund?

  Nė historinė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, a ka njė datė tė njohur, nė tė cilėn janė marrė vendime tė rėndėsishme?

  Ka njė datė tė tillė. Ėshtė 5 prilli i vitit 1993, kur bėhet Mbledhja e njohur nė Kullėn e Jasharėve. Mendoj se ėshtė njėra nga datat mė tė rėndėsishme tė luftės. Edhe nė kėtė mbledhje, Adem Jashari nuk e vendos veten mbi tė tjerėt, sepse as qė e kishte ndėr mend njė gjė tė tillė. Fjalė pak si gjithnjė, atė e brenin rishtas dy halle tė mėdha: ecuria e ushtrisė qė po ngrihej, emėrtimi i saj dhe, mė e rėndėsishmja, ai rikthehej te mendimi i tij pėr pėrgjegjėsinė politike tė aksioneve. Mbledhja e 5 prillit nė Prekaz ishte njėra ndėr mė tė rėndėsishmet pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Disa nga emrat e njohur tė luftės do tė ishin pjesė e saj, mes tė cilėve edhe Hashim Thaēi, Fadil Kodra, Hamit Jashari, Sahit Jashari, Besim Rama, Rafet Rama, Jakup Nura, Ilmi Zeka, Jakup Krasniqi, Sami Lushtaku e tė tjerė. Fakti qė mblidheshin nė kullat e Jasharėve, megjithėse ndodhej nėn vėzhgimin e pėrhershėm dhe mund tė sulmoheshin, dėshmon pėr dy gjėra: sigurinė qė afronte ajo dhe rolin prijatar tė Adem Jasharit.

  Si ėshtė njohur roli dhe funksioni drejtues i Adem Jasharit? Pėrmes cilave kanale ka kaluar njė gjė e tillė?

  Me gjithė se ai kurrė nuk e kėrkonte njė gjė tė tillė, pra tė ishte prijės, e gjithė kjo, brenda Kosovės, u bė krejt natyrshėm, si diēka e zakonshme dhe e kuptueshme. Nėpėr portat e atyre kullave do tė hynin: Rexhep Selimi, Mujė Krasniqi, Sulejman Selimi, Nait Hasani, Ramiz Lladrovci, Jakup Krasniqi, Iliaz Kodra, Nuredin Lushtaku, Abedin Rexha, Kadri Veseli... Mė parė e kishin bėrė kėtė rrugė Ahmet Haxhia dhe Ramadan Avdiu. Mė pas do tė shkonin drejt saj Adrian Krasniqi dhe Daut Haredinaj. Do tė kishin lidhje me tė: Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Fehmi Lladrovci. Kjo do tė thotė se bashkėpunėtorė tė tij ishin thuajse tė gjithė emrat e njohur tė luftės. Kjo nuk ka qenė rastėsi dhe nuk do tė ishte po ashtu e rastėsishme qė nė ditėt mė tė vėshtira do e kishin tė domosdoshme mbėshtetjen tek emri i Adem Jasharit. Krejtėsisht logjikshėm ai u bė qendra e luftės, dhe rrjedhja e mėpasme e ngjarjeve dėshmoi vėrtetėsinė e thėnies sė Shaban Jasharit se "besėn po ua jap, nėse kėrcet nė Prekaz, ka me kėrcitė nė tė gjithė Kosovėn".

  Dhe kur e si kėrciti nė Prekaz?

  Fisi i Jasharėve ka njohur tri rrethime nga forcat policore dhe paraushtarake serbe. Pėr herė tė parė ata janė rrethuar mė 30 dhjetor tė vitit 1991 dhe prej asaj dite ka filluar edhe ilegaliteti i Adem Jasharit. Pėr herė tė dytė ata u rrethuan nė 22 janar tė vitit 1998, dhe dy muaj mė vonė, nė fillimin e marsit, ku ndodhi edhe beteja e njohur tashmė nė histori. Nė rrethimin e dytė dhe tė tretė kanė qenė pjesė edhe forcat paraushtarake tė Arkanit dhe ai vetė. Natyrisht rrethimi i tretė ka qenė edhe mė i shumėfishtė. Mund tė them se ka qenė i disafishtė dhe me gjithė pėrpjekjet qė janė bėrė pėr t‘u ardhur nė ndihmė, pėrsėri ka qenė e vėshtirė, nė mos e pamundur. Lufta ka zgjatur mė shumė se dy ditė dhe dy net. Kanė luftuar tė gjithė, qė nga plaku i shtėpisė, daja i Ademit, qė kishte qenė mik asaj nate dhe deri te fėmijėt mbi 12 vjet. Njėri prej fėmijėve, Fitimi, ėshtė gjetur i vrarė me automatik nė dorė, nė oborrin e shtėpisė. Nė tri kullat e Jasharėve janė varė 26 vetė, ndėrsa nga i gjithė fisi i tij 57 vetė. Si ju thashė, gjatė gjithė kohės Ademi ka kėnduar kėngėn e Ēerēiz Topullit. Ai ėshtė vrarė i fundit dhe pas rėnies sė tij, pėr disa orė askush nuk u ėshtė afruar kullave tė djegura. Por pas luftės nė Prekaz ėshtė e vėrtetė se kėrciti nė tė gjithė Kosovėn. Nė atė kohė unė kam pasur drejtimin e organizatės, qė drejtonte politikisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe e di fare mirė se si rėnia e tyre u shndėrrua nė njė mrekulli, tė cilėn, them tė drejtėn, nuk e kishim menduar kurrė se do tė ndodhte nė ato pėrmasa.

  Letra e rrallė, e dėrguar ekskluzivisht pėr gazetėn "Shqip" nga Bedri Islami

  Dėshmia historike e njė letre dėrguar nga Drenica


  Kjo letėr, e dėrguar nga Adem Jashari dhe e shkruar nga i vėllai, Hamza, si dhe e nėnshkruar nga njė grup luftėtarėsh tė Drenicės, ėshtė njė ndėr mesazhet e luftės. Natyrisht ajo nuk ėshtė shkruar me mendimin se do tė botohet ndonjėherė; ajo ėshtė njė letėr mes shokėve tė luftės, flet pėr realizimin e njė aksioni dhe pėr probleme tė tjera. Por, nė gjithė secilin rresht tė saj, tepėr dukshėm mund tė shikosh atė qė do tė vinte mė pas. E shkruar thjesht, si gjithēka qė ėshtė madhėrisht e bukur, pa fjalė tė mėdha dhe pa mburrje, ajo mbart nė vete dėshminė historike, jo vetėm tė njė beteje. Kjo letėr ėshtė shkruar nė fundin e vitit 1997, mė saktėsisht nė dhjetor tė kėtij viti. Fillimisht ajo ėshtė faksuar nga jashtė Kosovės, sipas tė dhėnave nga njė faks nė aeroportin e Shkupit, e mė pas ka ardhur edhe origjinali, pas disa ditėsh, pėrmes kanaleve ilegale. Letra ruhet sot nė arkivin e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, ku edhe ėshtė adresuar, ndėrsa njė kopje e saj ruhet nė Kosovė. Kėtė letėr po e publikojmė pothuajse tė plotė.

  "Tė dashur shokė e vėllezėr!

  Disa tė dhėna rreth ngjarjes nė fshatin Vojnik, tė ndodhur me 25 nėntor 1997 nė mes forcave tona dhe tė policisė sekrete tė okupatorit serb. Ngjarja fillon me lajmėrimin e njė automjeti civil tė tipit "Niva" me katėr persona civilė, i cili bėnte lėvizje tė dyshimta nė fshat, nga lagjja nė lagje. Atė e vėrejtėm dhe e pėrcollėm deri sa erdhi tek lagjija e Binakajve dhe pikėrisht afėr shtėpisė ku gjendet veprimtari ynė. Sipas rrėfimit tė shokut, ky tentoi t‘i identifikojė, por ata tentuan ta tradhtojnė, duke u paraqitur njėri prej tyre se "jemi shqiptarė" dhe porsa ai e mbaron fjalėn, njėri prej tyre shtien disa herė me revolver, nė drejtim tė veprimtarit tonė. Shkathtėsia e tij e shpėtoi nga plumbat dhe me shpejtėsi tė madhe ky ia kthen automatikun dhe e qėllon automjetin dhe dihet se i ka qėlluar disa nga tė ndodhurit brenda. Tė dyshimtit largohen me shpejtėsi tė madhe nga vendi i ngjarjes, duke lėnė nė vend shenjat e xhamave tė thyer dhe shenja gjaku. Kjo ka ndodhur rreth orės 14.00. Pasi largohen tė dyshimtit, ky kthehet nė shtėpi dhe bashkohet edhe me tre shokėt e tjerė, tė cilėt ishin tė gatshėm pėr ndihmė, por rreziku mendohej se kaloi. Vendosėn tė mos largohen nga fshati se mos ndodh ndonjė intervenim i mundshėm policor. Ashtu edhe ndodhi. Pas dy orėsh, pra rreth orės 16.00, nė fshat hyjnė dy autoblinda, tė shoqėruar edhe nga njė "NIVĖ" dhe mėsyjnė lagjen e Binakajve. Kėta, shokėt tanė, zėnė pozicionet nė malin e afėrt dhe nė gardhiqet e afėrta. Porsa mbėrrin ekspedita ndėshkuese e forcave speciale, zbresin nga blindat dhe fillojnė tė shtiejnė drejtimesh tė ndryshme, pėr tė pėrhapur panik. Por, nė atė kohė, forcat tona, tė pėrbėra, si e thamė edhe mė lart, nga katėr persona, hapin zjarr dhe e kthejnė konfliktin mes tyre dhe ekspeditės ndėshkuese serbe. Tė pabarabartė nė numėr e nė teknikė, bėhet tėrheqja nė drejtim tė pyllit. Forcat speciale serbe shtinin pa ndėrprerje dhe filluan tė afrohen, ēka u detyruan tė pėrdorim bombat, edhe pse tė pakta. Atėherė, me pėrdorimin e bombave, serbėt u tėrhoqėn nė autoblinda dhe lufta bėhej vetėm nga autoblindat. Kjo zgjati deri rreth orės 18, por nuk mundėn tė na shtiejnė nga pozicioni qė e zumė nė pyll. Kjo i shtyri tė largohen me shpejtėsi tė madhe nga lagjja dhe fshati. Nga ana jonė nuk patėm viktima ose tė plagosur: Kurse nga ana e armikut ka patur shenja gjaku nė vendin e ngjarjes, sidomos tė shumta ishin ku janė pėrdorė bombat. Sa i pėrket organizimit tė mėvonshėm dhe informimit tė antarėve, ngjarja zhvillohet kėshtu: Nė organizimin tonė ekzistojnė edhe vėzhguesit e terrenit. Njėri prej tyre vėren autoblindat duke shkuar nė drejtim tė Klinės apo Turiqevc, deri sa pėr rastin qė biseduam mė lart, kishim informata. Bėhet lajmėrimi i disa prej punkteve tona dhe ata bėnė lajmėrimin e antarėve, por vetėm tė jemi tė gatshėm, qė porsa tė marrim lajmin se ēfarė po ndodh nė terren, tė jemi tė gatshėm pėr ndihmė. Nata e bėri tė vetėn dhe me vonesė u bė e ditur se ishte fshati Vojnik ku shkuan forcat policore. Edhe pse ne shpejtuam drejt Vojnikut, tėrheqja e policisė bėri qė tė mos konfrontohemi atė mbrėmje. U tubuam dhe konstatuam se nga forcat tona nuk kishte humbje. Vendosėm qė tė jemi nė vėzhgim tė terrenit, nė tė gjitha rrugėt qė tė shpien drejt vendit tė ngjarjes. Dėrguam vėzhguesit, pra edhe tė tjerėt, vendosėm, pasi e morėm edhe pėlqimin e shokut nė ngjarje tė drejtpėrdrejtė qė: nėse policia do tė ndėrmarrė ndonjė operacion ndėshkues, tė bėjmė rezistencė. U vendos qė para mėngjezit tė zihen pikat mė strategjike nė rrugėt qė shpien drejt rajonit tė rrezikuar, duke e patur parasysh se forcat mund tė ndėrhyjnė nga Mitrovica, Peja, por edhe nga Prishtina. U caktuan grupet qė do tė zėnė pritat, por edhe vėzhguesit pėr lajmėrim. Ēdo gjė nė Drenicė dhe rreth saj ishte nėn kontroll. Dėshira jonė ishte dhe luteshim, qė bash nė vendin ku edhe ndodhi konfrontimi, tė jetė ashtu. Pra aty e parashikonim se do tė korrnim fitore. Kemi pasė mundėsi edhe mė herėt, pra nė vend tjetėr t‘i "shkurtojmė", por bash aty, ku edhe e dėshironim, na erdhėn. Ishim disa grupe, nė disa prita. Kolona ishte e gjatė. Kishim lajmin nga vėzhguesit se janė tė shoqėruar edhe me helikopterė. I pritėm deri sa hynė nė mesin e tė gjithė grupeve nga 3-4 e deri nė 5 veta nė grup, ku numri i pėrgjithshėm nga ne ishte prej 23 vetash (kuptohet prej fshatit Lludeviq deri tek vendi i quajtur "kryqat e popit"). Tė tjerėt ishin nė vende tė tjera, pėr tė mos i pėrshkruar tash tė gjitha. Kolona hyri ku dėshironim. Sė pari sulmuam me minahedhės, e pastaj disa me bomba e disa me armė zjarri tė ndryshme, si automatikė, snajperė e mitralozė. Konfrontimi filloi rreth orės 10 ku zgjati deri rreth orės 13-14. Operacioni ishte shumė i vėshtirė, luftė e ashpėr, e pandėrprerė, harxhuam shumė municione, sidomos nė helikopterėt. Disponimi nė forcat tona ishte nė nivel, edhe pse disa ishin nė paren. Pėrveē harxhimeve nė municion, nga forcat tona nuk pati humbje e as tė plagosur. Ēka ėshtė mė e rėndėsishmja, edhe fshatarėt e kėtyre anėve u pėrgjigjen dhe u mbushėn malet me luftėtarė tė gatshėm, ku gjatė tėrheqjes policia u sulmua nga tė gjitha anėt, e ku policia nė panik shtiu kah mundi, nė objekte civile, shkolla e xhami. Pasi i shtymė tė tėrhiqen forcat speciale serbe, shkuam nė vendin e ngjarjes ku ishin forcat armike. Ata kishin lėnė nė vend shumė dėshmi qė tė tregojnė se kanė pasur humbje dhe se kanė qenė tė hendikepuar nga paniku. Gjetėm municion tė ndryshėm tė kalibrit tė madh e deri tek revolverėt, veshje antiplumb tė pėrgjakura, shlema, karikatorė tė ndryshėm, maska kundėr gazrave, patrona lotėsjellės e shumė e shumė tė tjera. E gjithė rruga qė nga fshati Lludeviq e deri nė vendin "Kryqat e popit" ishte e mbuluar nga gėzhonjat. Damet e pėsuara nga armiku, ēka na i kemi parė, janė njė autoblind i kallur, njė i prishur, mitralozin e shkatėrruar, njėrin nga "pizgauerėt" e djegur e disa blinde tė damtuar pjesėrisht. Helikopteri dyshojmė se ka qenė i goditur, se shumė shpejt u largua dhe mė nuk u duk, duke i lėnė forcat e veta tė vetmuara, gjysėm ore para se tė tėrhiqeshin. Kemi kėrkesa tė mėdha pėr antarsim, por mungon armatimi. Shumė pak keni punuar nė kėtė drejtim. Prandaj shokėt qė veprojnė nė kėtė trevė tė Drenicės, kėrkojnė qė tė pėrfaqsohemi me nji nga shokėt tonė tė mėhershėm qė tani e disa kohė gjendet jashtė, nėn emrin e tij konspirativ "VESHI". Nė fund tė kėtij rrėfimi ju pėrshendesim pėrzemėrsisht nga Drenica. Lavdi tė rėnve pėr liri.

  Nga njė grup shokėsh."

  Tė nėnshkruar

  Rafeta,

  Gipa,

  Zena,

  Dili,

  Nura,

  Dyli,

  Gafurri.


  Kush janė tė nėnshkruarit e kush ėshtė "Veshi"

  Njė sqarim pėr lexuesit: "Rafeta" ishte pseudonimi i Adem Jasharit, "Gipa" i Iliaz Kodrės (komandant i brigadės "Fehmi Lladrovci", vrarė nė luftė). "Zena" ishte Zenun Kodra, "Dili" ishte Fadil Kodra, "Nura", Nuredin Lushtaku, "Dyli", Hamzė Jashari, "Gafurri", Abedin Rexha, i njohur mė vonė si "Sandakani", komandant brigade, i vrarė nė luftė. Nga shtatė tė nėnshkruarit, katėr janė vrarė nė luftė, tre tė tjerėt janė sot nė TMK, me gradat superiore gjeneral major e mė tej. Ndėrsa "Veshi" ishte emri konspirativ i Ramiz Ladrovcit, gjatė luftės i caktuar me detyra tė njė rėndėsie tė veēantė pranė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, si pėrfaqėsues i saj nė Shqipėri dhe pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė. Jam mrekulluar gjithnjė prej kėsaj letre, qė kur e kam pasur nė duar pėr herė tė parė, mrekullohem edhe tani. Pėrgjithėsisht aksionet e ndryshme tė UĒK-sė janė informuar nė Shtabin e Pėrgjithshėm ose nė Kryesinė e Organizatės. Disa prej tyre ruhen ende. Por kjo letėr, e shkruar thjesht, nganjėherė duke u rėnė shkurt disa ngjarjeve, ka nė vete edhe njė vlerė tė madhe: asnjėherė e askund nuk mund tė gjesh mburrje, rrahje gjoksi, askund nuk gjen emra tė pėrveēėm, se ishte ai apo isha unė, por gjithēka mbeti nė emrin e shokėve dhe tė luftėtarėve tė lirisė. Rreth tre muaj pas kėsaj letre, Adem Jashari u vra nė luftė. Mirėpo kushdo qė ka rastin tė lexojė kėto radhė, mund tė kuptojė fare mirė se asgjė nuk ka qenė e rastėsishme.

  Marre nga Gazeta Shqip

 9. #169
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime

  Thumbs up FAMILJA JASHARI - Pasardhesit e familjes legjendare -  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jack Watson : 26-09-2010 mė 20:05
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 10. #170
  i larguar Maska e bindi
  Anėtarėsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Veshtir qe mund gjesh edhe nje shembull ne bote per dimenzionin e sakrifices qe beri Adem dhe familja Jashari per lirine dhe atdheun e vet...

  Qofte i paharruar kujtimi i tyre ne jete te jeteve.

 11. #171
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime  Nje kenge per kete shqiptar te madhe...........

 12. #172
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  ku ishit ju " te krahut te luftes" ate dit or dis e tjere..

  si e late komandantin vetem?

  sa shum e kini past dasht bre..

  apo ishit te zanun me mitinga ne rrug te evropit ku skish tenka serb tuj bertit.. uck uck..
  ose me pleuratin tuj mbajt valixhen me komunikata te kupit me ja lexue bibisise.. per midis londres..  heroizem i madh asht kan kjo pun..

  a cka jen ju a..

  e pa qyk zori mbldheni ne prekaz me festue e perkujtue pabesine.. qe ja kini ba qatyne fmive e grave te mjera..

  marre bre..


  ..

 13. #173
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Po ku ishit ju LDK-ecat?,pse nuk shkut ju ta ndihmoni bacen???
  Ju jo qe nuk i ndihmuat,por edhe me keq bete,e quat Terrorist,a nuk eshte keshtu?!

 14. #174
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2009
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  ku ishit ju " te krahut te luftes" ate dit or dis e tjere..

  si e late komandantin vetem?

  sa shum e kini past dasht bre..

  apo ishit te zanun me mitinga ne rrug te evropit ku skish tenka serb tuj bertit.. uck uck..
  ose me pleuratin tuj mbajt valixhen me komunikata te kupit me ja lexue bibisise.. per midis londres..  heroizem i madh asht kan kjo pun..

  a cka jen ju a..

  e pa qyk zori mbldheni ne prekaz me festue e perkujtue pabesine.. qe ja kini ba qatyne fmive e grave te mjera..

  marre bre..


  ..
  Per Brarin,

  Respekt dhe lavdi e drite e perjeteshme vepres dhe sakrifices se komandantit
  legjendar Adem Jashari,familjes,farefisit ,bashkeluftetareve dhe gjithe heronjeve dhe martireve qe dhane jeten per lirine e Kosoves.
  Nuk shkruhet keshtu per njeriun legjende,per ate para vepres se te cilit perulen me dinjitet dhe respekt tere nje popull dhe burra te shume shteteve.
  Kishte shum skllever kryengrites por ishte nje Spartak simbol i sakrifices shekullore per lirimin nga sklleveria.Mendja e sojit tuaj e ka te veshtire ta kuptoje
  ate vendosmeri,guxim dhe gadishmeri per sakrifice te njerezeve si Adem Jashari.
  Ju nuk keni si te perkuleni sepse ishit te perkulur dhe te nenshtruar deri ne toke me ate politiken e idhullit tuaj qe po te mos ishte guximi dhe vendosmeria e trimave si Adem Jashari ,populli shqiptar i Kosoves edhe sot e kesaj dite do te zvarritej ne llumin e nenshtrimit dhe roberise.
  Komandanti nuk ishte vetem as ate dite ,per aq sa ishin dhe sa pati mundesi
  qendruan deri me frymen dhe fishekune fundit duke vene gjoksin para topave e tanksave . Me ka rene te degjoj shum njerze si puna jote te shtrojne pyetje e dilema: Perse nuk u dorzua per te shpetuar veten dhe familjen? Perse nuk iku perpara te shkonte jashte Kosoves? Perse nuk largoi familjen ?
  Harrojne keta shpirtengushte se ai ishte Adem Jasharai i cili me vellain Hamzen me babain Shabanin dhe ata burra te Prekazit kishin vendose te luftonin deri ne frymen e fundit.Kishin vendosur mos te leviznin as nje kembe nga trualli dhe toka e tyre sepse ndryshe ata do te ishin si gjithe te tjeret qe iken dhe u larguan neper bote duke e lene token dhe truallin e tyre. Ata paten vendose perpara dhe nuk kishin pyet askend per kete.
  Se nuk ishte vetem Adem Jashari tregoi vazhdimi i luftes dhe sakrifica e shum trimave e bashkeluftetareve te tij.Ata nuk ishin ate dite fizikisht ne Prekaz ,por ishin me zemer e shpirte me ate lufte dhe nuk u nadane nga komandanti.Ju bashkuan luftes dhe sakrifices se tij ne Drenice,Dakagjin,LLap,Karadak,kudo ne Kosove dhe qdo pellembe te Kosoves u la me gjakun e tyre.Ata ju bashkuan shpirterave te komandantit dhe heronjeve te Prekazit dhe mijera nga ata sot i bejne drite qiellit te Kosoves se lire.

  Keshtu more shpirtsketerre ,permbahu sepse para vepres se madhe dhe sakrifices sublime te Adem Jasharit dhe bashkeluftetareve te tij u perkulen dhe do te perkulen me dinjitet dhe respekt te perjetshem breza e breza te shqiptareve . Ate dite ne Prekaz komandanti Legjendar i UĒK-se me trimat e tij u ngriten si orkan duke shperndare erresiren e roberise shekullurore dhe gjaku i tyre u shendrrua ne drite e shkelqim te lirise per Kosoven duke ndrruar historine dhe harten e Europes plake.
  Adem Jashari kurre nuk eshte ndjere as nuk do te ndjehet i vetmuar me te
  ishin jane dhe do te jene me te miret,me te zgjedhurit e kombit tone ata qe nuk do te lejojne kurre te shuhet flakadani i lirise te cilin e ndezi ne Prekaz Adem Jashari.

 15. #175
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  kapedan demagogu..

  ke shkrue shum pallavra aty me nalt por po citoj njeren ne fund
  ---


  Adem Jashari kurre nuk eshte ndjere as nuk do te ndjehet i vetmuar me te
  ishin jane dhe do te jene me te miret,me te zgjedhurit e kombit tone ata qe nuk do te lejojne kurre te shuhet flakadani i lirise te cilin e ndezi ne Prekaz Adem Jashari.

  ---------


  bukur ke shkrue or kapidan rogneri..
  por pyetja ime dhe e krejt shqiptareve eshte.. se.. at dit ku ishit ju... at dit kur u rrethue i ngrati.. se tash e dim qe jeni ne cdo feste ne prekaz.. sic jeni ne cdo privatizim .. te pasurive te kosoves bile dhe te shqiprise..  ku ishe ti at dite?
  luftove dhe ti aty bashk me ademin o kapidan?

 16. #176
  i/e regjistruar Maska e laguna blu
  Anėtarėsuar
  12-12-2004
  Postime
  579
  Faleminderit
  15
  11 falenderime nė 6 postime
  Besa Rugova e LDK-ja kanė pasė dhanė mendim mi mbrojtė pragun e shtėpisė...

  Dikush e ka kuptu si Adem Jashari me familje, si Zahir Pajaziti e Agim Ramadani, si Salih Cekaj e Ahmet Krasniqi e mijėra tė tjerė...

  Dikush e ka kuptu si shancė me vjedhė si Xhaviti e si Hashimi, si Fatmiri e si Remi... e si tė gjithė ata qė i pagun agjitpropi i PDK-sė...
  "Nuk mund tė mbash gjarpinj nė kopshtin tėnd, me shpresėn se ata do t'i kafshojnė vetėm fqinjėt..."

 17. #177
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime
  Adem jashari u tradhtua edhe pse luftoj me dit te tera ne vend qe e gjith kosova te nisej drejt drenices ai u la vet para pushtusit serb spati trima ne ate koh qe te nisen drejt prekazit

  eshte per te ardhur keq se ne luften e fundit ne kosov ka pas shum tradhti nder shqiptar ku komandantet me te fuqishem te uqk u vran nga shqiptaret dhe shumica e ushtarve te uqk u vran ne prita edhe ketu u tradhtuan nga shoket e tyre

 18. #178
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2009
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  kapedan demagogu..

  ke shkrue shum pallavra aty me nalt por po citoj njeren ne
  ---


  Adem Jashari kurre nuk eshte ndjere as nuk do te ndjehet i vetmuar me te
  ishin jane dhe do te jene me te miret,me te zgjedhurit e kombit tone ata qe nuk do te lejojne kurre te shuhet flakadani i lirise te cilin e ndezi ne Prekaz Adem Jashari.

  ---------


  bukur ke shkrue or kapidan rogneri..
  por pyetja ime dhe e krejt shqiptareve eshte.. se.. at dit ku ishit ju... at dit kur u rrethue i ngrati.. se tash e dim qe jeni ne cdo feste ne prekaz.. sic jeni ne cdo privatizim .. te pasurive te kosoves bile dhe te shqiprise..  ku ishe ti at dite?
  luftove dhe ti aty bashk me ademin o kapidan?
  Une ketu nuk shes demagogji ore Brari,shkruaj vetem ate qe ndjeje si nje shqiptar ,si nje njeri i thejshte i cili kurr ne jeten e tij nuk ka jetuar as nuk ka pase asnje privilegji nga politika.Vetem per mendjet e prishura dhe njerzit pa ideale e parime Adem Jashari dhe ata qe rane ne luften e shenjte per lirine e atdheut mund te jene te ngrate.

  Trimat vdesin njehere per te jetuar perjetesisht ,ndersa i ligu vdes edhe njeqind here per se gjalli.Adem Jashari me dashurine e madhe per atdheun dhe popullin e tij dhe guximin e papare u ngrite si rralle ndonje shqiptare gjate historise ne aso lartesish te cilat syri i zvarranikeve as qe mund te arrije te shikoje.

  Une nuk isha ate dite ne Prekaz ashtu si nuk ishin as miliona shqiptare ,mes tyre shum edhe deshmuan ne qaste dhe vende tjera se nuk do te hesitionin te ishin ne krah te Komandantit. Neqoftese me pyet se po te isha une ne vend te Komandantit te Kosoves ate dite ne Prekaz a do vepronja si ai? Une po te pergjegjem sinqerisht ore Brari pa demagogji ,une dyshoj ne veten time se do ngritesha aq larte mbi frigen qe eshte njerezore,mbi dhembjen per femijte dhe njerzit me te dashur,mbi dashurine per te jetuar te te gjithe atyre njerezeve, mbi ato sfida te pa arriteshme per njerzit e rendomte si une.Veshtire se do te isha ne ate lartesi per te cilen dhe Bernard Kushner ne viziten etij ne Prekaz i pat thene Baces Rifat Jashari:

  "Po te ekzistonte qmimi nobel per liri atehere me siguri familja e juaj do te ishte e para qe do ta meritonte."

  Une dyshoj ne guximin tim sepse une nuk jam Adem Jashari,por ndoshta po te ndodhesha ate dite prane atyre dragojeve ndoshta guximi i tyre do te me kishte forcua edhe mua nje njeri te rendomte qe ta fitoja perjetesine ,por nuk e pata ate fat dhe tani eshte e kote te flas ,por kjo nuk me pengon te ndjehem krenar pse jam bashkombas dhe bashkekohanik i Legjendarit dhe trimave te tij.Ndjehem krenar qe se paku me kapacitetin dhe mundesite e mia modeste ,pra me kaqikun tim tere kohen isha ne anen e tyre dhe sot mburrem jo me veten time ,por me guximin,qendresen dhe lavdine e atyre qe dhane jeten ne altarin e lirise se Kosoves,pa gjakun dhe sakrificen e te cileve Kosova edhe sot e kesaj dite do te ishte nen roberine e eger serboqetnike.

  Jam krenar pse nuk isha kurre ne anen e zvarranikeve qyqare qe nuk hesituan te gjunjezohen edhe para kryexhelatit te popullit te tyre per te shpetuar prapanicen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kapidani 9 : 01-10-2010 mė 17:46

 19. #179
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Adem Jasharin e tradhtuan ushtaret e vete qe iken ne diten kur u rrethua dhe lujshin shah ne malet e qiqacices,sepse disa komandante e uēk e organizuan soldatesken serbe ka e kur eshte vete ne shtepi e masakrue me familje.Dhe tani te gjithe e mbrojni bacen Adem e ja hankshit ate *** !
  Adem Jasharin e tradhetoi nje komandant qe e kishte vrare edhe nje shok te vetin nga maqedonia,i cili kinse te gjen streh ky komandant s.g. e h medet ne vend qe ti jep streh si mik e kindapoi e plaqkit si shkiet,mesiguri shka gjak ka ky invalid qe ka luftue me shqiptar e jo me shkije .
  !

  Adem Jashari ne fillim ka qen vete i shtati ja disa emra te ushtareve te tij ,;T.UlluriXh.Bellopoja , tjeret spo i permendi dhe me keta kam inqizime me ore te tera.

  DHE baca Adem KA QEN KRAH I RUGOVES. EDHE PSE RUGOVA THA SE UēK ESHTE PJELLE SERBISE Ky SLLOGAN KA QEN E DITUR dhe marveshje NGA TE GJITHE USHTARET E EDHE KOMANDANTET E UēK QE SERBISE TJAA MBESHTJELLI ME LESH?SIQ JA KA QIE NANEN SERBISE ?Na leni ato pallavrat e ndyra o spiuna qe mundoheni nga balta jone me nxjerr yndyre me pi ju per vete !
  Per me vertetue edhe pse iu kercnuan Rugoves si.Thaqi ,Lima, qerqizi,Ramushi mbas perfundimit te gjithe rreth tij,por ju qe kinse dini sa pordha jeme e ma pifshit pordhen dietar pisa e shuni se keni me hanger dudin me lesh nje dite!

  Dhe mos hani balte magari pisa qe e doni kinse bacen Adem ,se e keni me pervetsue per vete apo mu ba patriot psi ka perfundue lufta pordhat e ndyra ju jeni ,kinse jeni te flaket sepse as nje ushtar i uēk nuk i ka shkue ne ndihme baces Adem Jasharit,mos hani pisa mjafte me pisa enverista se ju dini ti nxitni tjeret te vdesin per ju e ju flamurin e jau qifte nanen flamuri!

  trimave ja peshurret jeten,e tani hani sa tju teket,dhe thoni se tankset serbe ja kapshit me grushta por ik pertej kufirit te kosoves dhe vetem sorrat kikiriseshin,se kur bante bame ju shumice jo qe armet i hudheshit,por qelshit gropa me thonje dhe teshat i mbulojshit mos po u nxen shkau e tjeret fluk neper dimijat e nanave e jo te grat se mos hatri nanes ju gjeni shpetim!!!


  Dhe trimat po duken me vdek per mos me vdek perjetesisht,haaaaaaaaaa dhe trimat nuk po duhkan me jetue se mos valle nuk ju lene me ba dafranga me shkije,haaaa ju duhet ne vend te trimave me hanger e miu qie nanen popullit ne vend te shkaut ! ***** qeshtu pi vjen pasha dudin tem !tpuuuh he laninista , maocetunga te mshefur neper hotele e zgafella!


  EDHE PER SALI BERISHEN,
  po thon se eshte dhenderr i serbeve,por edhe kjo eshte rrene e krypt ,sepse Sali Berisha eshte dhenderr i Rexhep Balidemes nje shqiptar i pare pilot dhe nje patriot qe nuk bene ma nana shqiptare!Gruaja e Sali Berishes eshte motra e Rexhep Balidemes nga mali zi qe ka banue ne prishtine dhe pakes para luftes ka emigure ne usa tek djemt e tij dhe ka qe nje vit qe ka nderrue jete, dheu iu befte nuri e parajse e vertete patriotit qe nuk ka dite ēka eshte friga nga serbet dhe spiunat e shkaut.
  Leni rrenat o enverista sepse ju patriotet i shpallni tradhetar ne vendin e juaj.Se na shkatrruat ēdo gje qe eshte shqiptare!Dhe njerezit patriota na vrate ne ēdo kohe e zoti ju vraft mjafte ma kuqalosha pisa serbo greker.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 01-10-2010 mė 19:26

 20. #180
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2009
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
  Adem Jasharin e tradhtuan ushtaret e vete qe iken ne diten kur u rrethua dhe lujshin shah ne malet e qiqacices,sepse disa komandante e uēk e organizuan soldatesken serbe ka e kur eshte vete ne shtepi e masakrue me familje.Dhe tani gjithe e mbrojni bacen Adem e ja hankshit ate *** !
  Adem Jasharin e tradhetoi sabiti qe e kishte vrare edhe nje shok te vetin nga maqedonia!
  Adem Jashari ne fillim ka qen vete i shtati ja disa emra te ushtareve te tij ,;T.UlluriXh.Bellopoja e tjeret spo i permendi dhe me keta kam inqizime me ore te tera. DHE baca Adem KA QEN KRAH I RUGOVES. EDHE PSE RUGOVA THA SE UēK ESHTE PJELLE SERBISE Ky SLLOGAN KA QEN E DITUR dhe marveshje NGA TE GJITHE USHTARET E EDHE KOMANDANTET E UēK QE SERBISE TJAA MBESHTJELLI ME LESH?SIQ JA KA QIE NANEN SERBISE ?Na leni ato pallavrat e ndyra o spiuna qe mundoheni nga balta jone me nxjerr yndyre me pi ju per vete !

  Dhe mos hani balte magari pisa qe e doni kinse bacen Adem ,se e keni me pervetsue per vete kinse jeni te flaket sepse as nje ushtar i uēk si ka shkue ne ndihme mos hani pisa mjaft pisa enverista se ju dini ti nxitni tjeret te vdesin per ju e ju flamurin e jau qifte nanen flamuri!


  Dhe trimat po duken me vdek per mos me vdek perjetesisht,haaaaaaaaaa dhe trimat nuk po duhkan me jetue se mos valle nuk ju lene me ba dafranga me shkije,haaaa ju duhet ne vend te trimave me hanger e miu qie nanen popullit ne vend te shkaut ! ***** qeshtu pi vjen pasha dudin tem !tpuuuh he laninista , maocetunga te mshefur neper hotele e zgafella!


  EDHE PER SALI BERISHEN,
  po thon se eshte dhenderr i serbeve,por edhe kjo eshte rrene e krypt ,sepse Sali Berisha eshte dhenderr i Rexhep Balidemes nje shqiptar i pare pilot dhe nje patriot qe nuk bene ma nana shqiptare!Gruaja e Sali Berishes eshte motra e Rexhep Balidemes nga mali zi qe ka banue ne prishtine dhe pakes para luftes ka emigure ne usa tek djemt e tij dhe ka qe nje vit qe ka nderrue jete, dheu iu befte nuri e parajse e vertete patriotit qe nuk ka dite ēka eshte friga nga serbet dhe spiunat e shkaut.
  Leni rrenat o enverista sepse ju patriotet i shpallni tradhetar ne vendin e juaj.Se na shkatrruat ēdo gje qe eshte shqiptare!Dhe njerezit patriota na vrate ne ēdo kohe e zoti ju vraft mjafte ma kuqalosha pisa serbo greker.
  Ky shkrim eshte si per nga permbajtja ashtu edhe nga fjalori i nje niveli qe nuk meriton te komentohet.Plote genjeshtra e fyrje banale me nje fjalor rrugaqesh.Nuk i bene ndere as ketij forumi te nderuar as temes e cila meriton nje qasje dinjotize sepse eshte fjala per nje sakrifice te papersertshme dhe te papare dhe heroizem me te cilin do te krenohen breznit.
  Per fat te keq ka njerze te tille gojeqenef qe vjellin ndytesi kundermuese edhe ne tema kaq dinjitoze.

Faqja 9 prej 15 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parė i Republikės sė Kosovės
  Nga Albanino nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Kėshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 4. Me ne fund u pranua publikisht se kosova ska ushtri
  Nga beni33 nė forumin Shqipe nga Kosova
  Pėrgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 18:14
 5. Shpėrthen dhuna ndėretnike nė Kosove
  Nga mitrovicalia_81 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •