Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Meqe nuk u vikan imazhet: (te bashkangjitura si merrka po ashtu)

  Ancient street map: A satellite image shows Tanis to be a city littered with underground tombs. Buildings in ancient Egypt were constructed out of mud brick the material is dense, allowing satellites orbiting above Earth to photograph the outlines of structures invisible to the human eye

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/321.jpg

  ---
  Hidden history: This image of Tanis shows the difference between what the naked eye can see and the underground details that the high-powered satellite camera can pick up

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/418.jpg

  ---
  Only the beginning: Archaeologist Dr Sarah Parcak points out the site of a buried pyramid on a satellite image

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/517.jpg
  ---

  The amazing satellite images have revealed pyramids and ancient homes

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/614.jpg
  Life's too short to remove USB safely.

 2. #22
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  me fal, por sa kane qene "odad e burrave" ne shtepite e vjetra se nuk e di?
  nuk besoj se kane qene te larta vetem nje meter e gjysem. apo jo?
  Kjo quhet nga vendasit "Sofra e Zotit".
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Misteri i lasht i Egjiptit far sekreti fshehet ne statujn e nj njeriu me mjekr 5600 vjet i vjetr?
  Kairo- Arkeologt kan zbuluar varrin 5600 vjet te vjetr q mund t zbuloj detaje t panjohura m par pr jetn n Egjiptin e lasht, para se ai sht sunduar nga dinastia e par e faraonve.
  Varri u gjet n jug t Egjiptit, dhe kjo ishte nj statuj e nj njeriu me mjekr dhe esht br prej fildishti dhe mumia esht ruajture mir, njeriu m shum gjasa ishte adoleshencs se von, t publikuar nga Ministria egjiptian e Antikiteteve. Nuk dihet se kush e prfaqson statuj.
  sht e mundur q adoleshenti ishte antar i fisnikris lasht, ndoshta edhe familjes mbretrore.
  Supozohet se varri sht ndrtuar prpara kohs s mbretit Narmer, themeluesi i dinastis s par faraonit, i cili e bashkoi Egjiptin verior dhe jugor n shekullin e 31 para Krishtit. Eshte gjetur n rajonin e Kom el-Ahmar, n qytetin e skifterit (Hierakonpolis) n mes t Luxor dhe Aswan, ku ai dikur ishte gjetur vendin e fundit pushimi i Mbretit Narmer dhe Ra.

  Hierakonpolis ishte e para dinastie e kryeqyteti i Egjiptit Eprme, por n lidhje me jetn n at koh dhe n dinastin e par t faraonve sot shum pak dihet, megjithat, arkeologt, t udhhequr nga Renee Friedman, duke shpresuar se ata do t jen ky zbulim t oj n disa njohuri te reja .

  1.Statu njeriu me mjeker
  2.foto sendet e gjetura ne varreza

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...bnHnKOLnGRYDEw
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 29-02-2016 m 16:34

 4. #24
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,719
  Faleminderit
  188
  243 falenderime n 193 postime

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Feqi,

  te lutem na trego si behet mumifikimi me fildish?
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Feqi,

  te lutem na trego si behet mumifikimi me fildish?
  lexo kete linkun .........
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...OAWo3QlY3Mz56A
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 29-02-2016 m 16:27

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Muajt e fundit n Egjipt jan br nj seri zbulimesh antike, prfshir disa varre n qytetin jugor t Luksorit.

  Ministri i Antikitetit, Khaled al-Enany deklaroi se “n kt varrez t madhe jan zbuluar nj mask prej floriri, 40 sarkofag, rreth 1 000 statuja, vazo, bizhu dhe artefakte t tjera”.

  “Ky sht vetm fillimi i nj zbulimi t ri dhe besoj se do t duhen rreth pes vite pr t prfunduar punimet n kt nekropol”, u shpreh ministri pr gazetart n zonn ku ka ndodhur zbulimi.

  “Grmimet n kt zon filluan n vitin 2017 n bashkpunim me ekipe nga Gjermania dhe Egjipti”, theksoi ministri.

  Muajt e fundit n Egjipt jan br nj seri zbulimesh antike, prfshir disa varre n qytetin jugor t Luksorit.

  N fillim t ktij muaji, arkeologt egjiptian zbuluan nj varr 4 400 vjear pran Piramidave t Gizs n jug t Kajros.

  Ky varr i prkiste nj priftreshe grua t quajtur Hetpet t epoks s Dinastis s Pest t faraonve.

  N mars t vitit t kaluar, nj kolos masiv u nxor nga nntoka e Kajros, q mendohet se i prket mbretit Psamtik, i dinastis s 26-t.

  Nj muze i madh sht duke u ndrtuar pran Piramidave dhe pritet t hapet pjesrisht n fillim t ktij viti.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  N Egjipt u gjet varri i priftris nga koha e dinastis s pest t faraonit
  Varri i vjeter mbi 4000 vjear.
  Arkeologt egjiptian kan zbuluar nj varr te vjeter m shum se 4.000 vjetsh pran piramidave t famshme n Giza n jug t Kajros, thane zyrtart ne shkurt 2018.
  Ajo i prket priftrinjve q nga koha e dinastis s pest t faraonit, tha ministri egjiptian i antikitetit Kaled al Enani.
  Varri, i vendosur n perndim t Piramids s Keopsit, sht br me tulla balta dhe ka mbishkrime t rralla, tha kreu i Kshillit t Lart Shtetror pr Antikn Mustafa al Vazir
  Gjat muajve t fundit, Egjipti ka lajmruar nj numr zbulimesh arkeologjike, duke prfshir disa varre n Luxor, nj qytet n jug t vendit.
  N mars t vitit t kaluar, nj statuj gjigante u gjet n Kajro, e cila supozohet t'i prkas dinastis s 26-t t Mbretit Psamtika.
  Prane piramids, nj muze i madh po ndrtohet dhe duhet t jet pjesrisht i hapur kt vit.
  Egjipti po prpiqet t ringjall turizmin, burimin kryesor t ardhurave t qeveris.
  Kjo industri n Egjipt u godit rnd pas kryengritjes s vitit 2011 kundr diktatorit egjiptian Hosni Mubarak dhe prplasjeve t mvonshme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •