Close
Faqja 17 prej 24 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 480
 1. #321
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Najevska: ‘T dorhiqet Jankullovska’


  MPB-ja vazhdon t trumbetoj rrejshm se ka zbardhur vrasjen makabre n afrsi t Liqenit t Smillkovcs. Por, pwr aktivisten pr t drejtat e njeriut, Mirjana Najvska, lajmet npr ueb-faqen e ksaj ministrie jan t gnjeshtrta. Aty thuhet se t dyshuarit jan nxjerr para drejtsis por, n fakt ata jan t dnuar pr arm-mbajtje pa leje dhe jo pr veprn vrasje dhe terrorizm.
  “N aksionin i cili me tendenc t madhe u emrua ‘Monstrum’ u privuan nga liria nj numr i caktuar personash dhe me kt MPB-ja konfirmoi se ka zbardhur dhe prfunduar rastin. Por nga ajo q mund t shohim nga proceset gjyqsore dhe nga vendimet e gjykats, mund t vrehet se asnj nga kta persona nuk sht dnuar pr vrasjen tek Liqeni i Smillkovcs por pr arm-mbajtje pa leje ose ndonj vepr tjetr kundr-ligjore. Megjith mungesn e lidhshmris s ktyre njerzve dhe atyre q kan kryer kt vepr makabre, MPB-ja lavdrohet n mnyr t rrejshme se gjoja ka zbardhur rastin”, deklaroi Mirjana Najevska - aktiviste pr t drejtat e njeriut.
  Najevska thot se n do vend demokratik, n raste t tilla, t paktn ministrja e brendshme do t duhej t jepte dorheqjen.
  “N vendet demokratike s paku Ministrja e Brendshme duhet t jap dorheqjen nga pozita e saj nse dshiron t ruaj dinjitetit e saj personal por edhe t partis politike q i takon. N Maqedoni q nga fillimi nuk u prfshin n ujrat q politikant tan t mbajn prgjegjsi personale, dhe thjesht ata vlersojn se nuk duhet t qndrojn as pas fjalve t tyre por as pas veprave t tyre”, shprehet Mirjana Najevska, aktiviste pr t drejtat e njeriut.
  Akuzat e Najevsks i arsyeton edhe dnimi i fundit i Nazif Mehmetit dhe Rrahman Asanit, respektivisht me 3 dhe 3 vjet e 6 muaj burg, pr armmbajtje pa leje. Edhe kta persona u arrestuan dhe u akuzuan nga MPB-ja pr vrasjen e pesfisht n Smilkovc t Shkupit. Nj muaj m pare, po ashtu pr armmbajtje pa lehe u dnua edhe Ibrahim Sejdini nga Shkupi me 6 vjet burg.

  Alsat M
  Sui generis

 2. #322
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  PDSH: 'BDI-s nuk i del matematika!'


  ‘45 mij punsime pr maqedonasit dhe vetm 1817 pr shqiptart, ky sht realiteti i prfaqsimit t drejt dhe adekuat n tre vitet e fundit’. Me kto shifra deputeti i PDSH-s Bekim Fazliu kundrshtoi deklaratn e kreut t BDI-s Ali Ahmeti lidhur me prfaqsimin e shqiptarve, i cili theksonte se BDI-ja ka realizuar 9 mij punsime pr shqiptart. Pr Fazliun e PDSH-s kjo sht nj imagjinat e smur dhe paranoike, pasi prfaqsimi i shqiptarve me BDI-n jo q nuk ka shnuar rritje, por prkundrazi ka shnuar rnie drastike.
  “Prej vitit 2009, npr institucionet shtetrore jan punsuar mbi 40 mij maqedonas, ndrsa shqiptart nga t dhnat e Agjencis pr Administrat, n vitin 2009 jan punsuar 701 qytetar, pjestar t bashksive q nuk jan shumic. Po supozojm se jan shqiptar q t gjith... N vitin 2010 jan punsuar 573, n vitin 2011, 543. Gjithsej pr tre vjet, BDI ka punsuar 1817 shqiptar, ndrsa MRO-DPMNE 45 mij maqedonas. N botn imagjinare t BDI-s dhe Alis 1817 punsime mund t bhen 9 mij, por as n imagjinatn e tyre 1817 punsime nuk mund t bhen 45 mij, sa kan punsuar maqedonasit”, u shpreh Bekim Fazliu, PDSH.
  PDSH-ja u ndal edhe n konkursin e para disa ditve n spitalin e Qytetit ku nuk u pranua asnj mjek shqiptar, si dhe konkursin e fundit pr polic.
  “9 mij punsimet imagjinare t Alis, n realitet jan 0 punsime. Vetm para disa ditve n konkursin pr pranimin e mjekve n spitalin e qytetit t Shkupit asnj shqiptar nuk u pranua, dje ndodhi e njjta gj n konkursin pr pranimin e policve, asnj shqiptar nuk u pranua. T prkujtojm at se n 495 institucione shqiptart jan t prfaqsuar me 0”, deklaroi Bekim Fazliu, PDSH.
  Dit m par kreu i BDI-s Ali Ahmeti duke komentuar prfaqsimin e drejt dhe adekuat t shqiptarve npr institucione, u shpreh i knaqur me nivelin e prfaqsimit t arritur deri tani. Sipas tij nga viti 2008 deri n 2011, jan punsuar rreth 9000 administrator shqiptar.

  Alsat M
  Sui generis

 3. #323
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Musliu: ‘Mos-angazhimi i BDI-s, forcon opozitn’


  Mos angazhimi i partis shqiptare n pushtet, BDI-s n prmbushjen e premtimeve zgjedhore sa i prket shtjeve kryesore pr shqiptart, ka ndikuar q t ulet besueshmria e qytetarve tek ky subjekt politik dhe t rritet besueshmria ndaj partive opozitare. Kshtu vlerson analisti politik Albert Musliu, duke komentuar rezultatet e ankets s fundit mbi besueshmrin e qytetarve ndaj partive politike. Respektivisht n kt anket pr her t par dallimi mes BDI-s dhe PDSH-s sht vetm 1,3 pr qind ndrkaq s bashku prqindja e partive opozitare PDSH dhe RDK-s kalojn at t partis n pushtet.
  “Nj tem q sht shum e rndsishme pr shqiptart, integrimet euro-atlantike kan ngecur pa ndonj shpres apo qartsi se kur mund t zhbllokohen, ato jan shtje shum t rndsishme pr shqiptart dhe gjithsesi nj percepcion q sht prezent te popullata shqiptare n Maqedoni, partia e koalicionit VMRO-DPMNE nuk ka nj sjellje korrekte ndaj partnerit t vet t koalicionit prandaj kemi nj zhgnjim tek popullata shqiptare”, deklaroi Albert Musliu, analist politik.
  Ndrkaq duke komentuar marrjen e prqindjes m t madhe t opozits shqiptare pr sa i prket prmbushjes s premtimeve, se sa partia n pushtet, Musliu e shpjegon me faktin q opozita shfrytzon n favor t vet do dshtim dhe ngecje t proceseve q shkakton BDI.
  “Kemi nj aktivitet goxha m t madh t opozits shqiptare, dy partitive shqiptare. Ngren tema interesante q jan me relevanc tek shqiptart, tentojn q do dshtim q ka partia n pushtet e ka ta potencojn, dhe ky sht shkaku pse besueshmria te to ritet ndrsa bie te partia shqiptare n pushtet”, u shpreh Albert Musliu, analist politik.
  Kto komente t analistit Musliu vijn nj dit pas publikimit t ankets mbi besueshmrin e partive politike t realizuar nga Instituti Dimitrija upovski sipas t cils n rast se zgjedhjet do t mbaheshin tani pr BDI-n do t votonin 6.2 pr qind, pr PDSH-n, 4.9 pr qind dhe pr RDK-n 1.5 pr qind, q t dyja s bashku kan prqindje m t lart se BDI-ja n pushtet. Ndrkoh sa i prket realizimit t premtimeve shqiptart sipas ksaj anketa kan besim pr 0.1 pr qind m t lart pr PDSH-n, respektivisht pr partin e Thait jan shprehur 6.7 pr qind se realizon premtimet kurse pr BDI-n 6.6 pr qind.

  Alsat M
  Sui generis

 4. #324
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Pacient nga Australia pr operim n Filipi i Dyt


  Nj pacient nga Australia erdhi n spitalin Filipi i Dyt n Shkup pr t kryer nj operacion t ndrlikuar n zemr. Operacionet e tilla kryhen vetm n disa spitale n bot, mes t cilve sht edhe Filipi i Dyt. Pacienti kishte nj zgjerim n rrnjn e aorts q duhej operuar menjher. Operacioni q zgjati 6 or u krye nga kardio-kirurgu Zhan Mitrev.
  Kjo sht nj barkushe, nj lshim i zemrs dhe ktu shihet ai aorizm q ka nj zgjerim t madh diku rreth 8 cm dhe normalisht kta pacient nse nuk operohen, prfundojn me vdekje t papritur, deklaroi D-r Zhan Mitrev, drejtor i spitalit Filipi i Dyt.
  Pacienti 63 vje i cili ishte operuar para dy ditsh tashm ndihet shum mir.
  Djali m tha se Zhan Mitrev sht nj nga kardiologt m t njohur jo vetm n Maqedoni, por edhe n Evrop. Meqense ishte kshtu, vendosa q ta bja operacionin tek njeriu q m sugjeruan t afrmit, dhe vrtet ai bri q pr 2 dit t dilja nga spitali. Shum vshtir, por ai e bri kt, u shpreh Nikolla Naumovski, pacient.
  Naumovski kishte probleme n zemr prej m shum se 2 vjetsh. Ndrsa Mitrev, operacione t ktij lloji, ka kryer me qindra deri tani.

  Alsat M
  Sui generis

 5. #325
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  ‘Imperial Tobako’, investime t reja


  “Imperial Tobako Makedonija” punn e tyre dhjet vjear n vend e rrumbullakuan me investime t reja, modernizim t fabriks me pajisje t re dhe futjen e linjave t reja prodhuese dhe teknologji moderne me ka pritet rritje e konkurrencs s prodhimeve. Drejtort e ksaj ndrmarrje presin q deri n fund t vitit t’i prfundojn t gjith projektet e parapara, pr t arritur konfirmuar epitetin e qendrs m moderne rajonale prodhuese n industrin e duhanit. Investimi n Maqedoni arrin 23 milion euro.
  “Ky vit sht i shklqyeshm pr Imperial Tobako n Maqedoni dhe pr arritjet tona t reja. Po instalohen makina t reja q t prmirsohet kapaciteti dhe fleksibiliteti yn. Prve ksaj, filluam edhe me renovim t fabriks me ka do t ndryshohet pamja e ktij vendi. T gjith kto investime nnkuptojn se fabrika n Maqedonia do t jet e njjt si dhe fabrikat tjera e Imperial Tobako n bot”, deklaroi Riard Parat, drejtor i prgjithshm i ‘Imperial Tobako’.
  “N koh krize dhe recesionit m t madh evropian, kjo kompani e huaj e cila n Maqedonia ka investuar para 10 viteve, vazhdimisht po shnon rritje dhe vendos q n koh t vshtir t investoj n Maqedoni dhe n kt mnyr t rris prodhimin dhe eksportin”, u shpreh Vele Samak, ministr pr investime t huaja.

  Alsat M
  Sui generis

 6. #326
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  RDK: Deputett e BDI-s kan dal jasht loje

  N nj komunikat pr mediat, Rilindja Demokratike Kombtare shpreh shqetsimin e saj n lidhje me deklaratat e zyrtarve t BDI-s pr shtjet kryesore q i tangojn shqiptart.  "Deklarata e fundit e kryetarit t BDI-s se shtja e gjuhs shqipe do t zgjidhet n mandatin e ardhshm, tregon m s miri se deputett e BDI-s tashm kan dal jasht loje dhe do t vazhdojn “pushimet n parlament” edhe pr tre vitet e ardhshme. RDK shpreh habin se si Kryetari i BDI-s, i cili gjat fushats s kaluar, m 17 maj 2011 n Kumanov vet deklaroi se (citojm) “ky sht vrtet mandati n t cilin shtja e gjuhs shqipe srish vendoset n bangat e Parlamentit t Maqedonis pr zgjidhje prfundimtare”, pardje, pa e vrar shum mendjen, u shpreh se kjo shtje sht ln pr n mandatin e ardhshm!

  RDK sht e habitur q nj deklarat e till vjen pas katr vitesh mburrje nga BDI me ligjin e saj t dshtuar pr gjuht, pr t cilin koha po dshmon se sht br penges pr prdorimin e gjuhs shqipe. Edhe m e uditshme bhet deklarata e Kryetarit t BDI-s kur dihet se ai ka m shum se nj vit q mburret me ndryshimet e fundit n ligjin pr gjuht, t cilat RDK i ka demaskuar se mundsojn prdorimin e shqipes vetm pr 30 persona", thuhet n kt komunikat.

  RDK shtron pyetjen se ku mbetn deklaratat e zyrtarve t BDI-s, se shtja e gjuhs shqipe do t zgjidhet me interpretim autentik t Kushtetuts, pr t cilin RDK u shpreh publikisht se sht vetm nj mashtrim i rradhs dhe nuk ka asnj baz.

  Ata gjithashtu shprehin qndrimin e tyre se deklarata e fundit e Kryetarit t BDI-s sht joserioze sepse pr rregullimin e gjuhs shqipe nuk duhen vite, por kapacitet juridik, vullnet politik dhe imponim i zgjidhjes s shtjes s pals tjetr, gj q BDI e ka dshmuar m s miri se nuk sht n gjendje ta bj as deri tani, as tani e as n t ardhmen.

  "Deklarata n fjal vetm tregon m s miri se deputett e BDI-s tashm kan dal jasht loje dhe do t vazhdojn “pushimet n parlament” edhe pr tre vitet e ardhshme.", thuhet m tutje n komunikatn e RDK-s.

  Portalb
  Sui generis

 7. #327
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Monstra, Raufi: T paraqiten dshmit pr Smillkovcn, t dnuarit s’kan lidhje me vrasjen

  Avokati n detyr Naser Raufi komenton pr Portalb, dnimin e dy personave nga operacioni Monstra, ata prve se jan arrestuar n t njjtn dit , nuk kan lidhje me vrasjen e pesfisht  Tre t arrestuarit pr armmbajtje pa leje, dy q u dnuan tani dhe njri para tre javve nuk kan kurrfar lidhje me operacionin Monstra q policia e zhvilloi, jo pr t kapur armmbajts pa leje, por t akuzuarit pr vrasjen e pesfisht q ndodhi n liqenin e Smillkovcs, kshtu e komenton dnimin e Rrahman Asanit nga Shkupi me tre vite e gjysm burg dhe Nazif Mehmetin tre vite burg, pr posedim t paligjshm t armve, avokati Naser Raufi.

  Raufi thot se kta persona nuk i lidh asgj me t akuzuarit pr terrorizm, prve se jan arrestuar t njjtn dit, prkatsisht m 1 maj, kur u zhvilluar operacioni Monstra pr kapjen e t akuzuarve pr vrasjen e pesfisht.
  “Dy t akuzuarit e fundit, Rrahman Asanin dhe Nazif Mehmetin, si dhe i dnuari i par Sejdini nuk kan kurrfar lidhje me veprn ‘Terrorizm’ me t ciln akuzohen 6 personat, katr t arrestuar dhe dy n arrati. Ata dnohen me procedur t rregullt dhe jo me at t krimit t organizuar, e vetmja q q i lidh me rastin kta persona sht se u arrestuan n po t njjtn dit, dhe nuk kan lidhje me krimin. Ndrkoh pr krimin pr t cilin u zhvillua operacioni Monstra, akoma nuk sht prezantuar asnj dshmi”, deklaron pr Portalb, Raufi.

  Ndryshe Gjykata e Shkupit dnoi edhe dy shqiptar t tjer t arrestuar gjat operacionit "Monstr".
  Rrahman Asani nga Shkupi u dnua me tre vite e gjysm burg pr posedim t paligjshm t armve, dhe Nazif Mehmeti me tre vite burg, gjithashtu pr posedim t paligjshm t armve.

  Rrahmani gjat fjals prfundimtare mohoi se armt jan t tij dhe se as q ka ditur se ka poseduar arm n shtpin e tij, ndrsa Mehmeti ka theksuar se kishte siguruar armt pr tu mbrojtur nga grabitsit, pr shkak se dispononte nj lokal q vazhdimisht ishte cak i grabitjeve. Por ai n fjaln e tij prfundimtare ka thn se sht i bindur se asnjher nuk ka prdorur armn.

  Nj muaj m par me veprn pr posedim ilegal t armve u dnua Ibrahim Sejdini nga Shkupi me gjasht vite burg.
  Mediat proqeveritare maqedonase raportuan sot se me kto dnime mbyllen katr lndt e ngritura si pjes e operacionit "Monstr" lidhur me posedim t paligjshm t armve.
  Ndrkoh, MPB jozyrtarisht bn t ditur se akoma po vijojn hetimet pr vrasjen e pesfisht n Smilkovc t Shkupit, pr t ciln gjasht veta ngarkohen pr kryerjen e saj si vepr terroriste.

  Operacioni "Monstr" ka vazhduar me akuzat e partive opozitare shqiptare pr arrestime t shqiptarve t pafajshm dhe akuzat pr terrorizm. Nj pjes e partive kan akuzuar gjithashtu pr ngecje t procesit gjyqsor, pr shkak se MPB sipas tyre ka dshtuar n hetimet e ktij rasti, duke mbajtur n burg njerz t pafajshm. Bashksia ndrkombtare ka krkuar nj proces gjyqsor transparent dhe t bazuar n dshmi dhe fakte.

  /portalb/
  Sui generis

 8. #328
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Artistt shqiptar trondisin kinematografin Norvegjeze

  "TO GUARD A MOUNTAIN", (N Mbrojtje T Pyllit) sht titulli I filmit t metrazhit te shkurtr q u xhirua ne muajin shkurt n rajonin e Radushs s Shkupit. Ky fillm sht nj bashk-koproduksion i akademis s arteve t Lilehamer-it (Norvegji) dhe Fondit t filmit t Meqedonis.

  Ura e ndrlidhjes s ktyre dy institucioneve ishte regjisori i filmit Izer Aliu me prejardhje nga Kondova e Shkupit i cili jeton ne Norvegji. Ky projekt njherit ishte edhe filmi i diploms s tij n drejtimin e regjis s filmit n akademin e Lilehamr-it.

  Skenari i filmit i shkruar nga vet regjisori Aliu, ka per teme boshte nj familje shqiptare te nje fshati, ku babai i dy fmijeve (7 dhe 10 vjecar), nga nj gabim n sjelljen e tij dhe qasjen e gabuar gjat edukimit t fmijve, vjen n situat q detyron fmijt q gjithmon t gnjejn para prindrve nga frika q vet prindi u ka mbjell atyre. Duke par situatn shum tragjike pas nj aksidenti q u ndodh fmijve t tij, si pasoj e nj ngarkese t tepruar t prgjegjesive q u jep prindi fmijve, ai n fund e kupton n vetvete se njerzit mund t mbajn aq sa edhe e kan moshn dhe se nj qasje e gabuar e prindrve shum leht mund t sjell edhe shkatrimin e familjes.

  N rolin e babait per kt film, pas audicionit q u b nga rgjisori Aliu, u przgjodh aktori nga Teatri i Tetovs Burhan Amiti, ndrsa n rolin e fmijve u przgjodhn Besim Murtezani nga Radusha dhe Altin Axhani nga Kondova.

  Pas prfundimit t xhirimeve, ekipi teknik me n krye regjisorin e ktij filmi Izer Aliu u kthyen n Norvegji pr t prfunduar me pjesn e postproduksionit atje.

  Me dat 16 qershor 2010 filmi pati premiern e par para publikut Norvegjez.

  Ne eventin me te madh t kinematografis n Norvegji ku edhe ndahet cmimi i par i quajtur ,,Amanda" ku pr do vit zgjidhen filmat m t mir norvegjez t vitit, filmi ,,TO GUARD A MOUNTAIN" me regji t regjisorit shqiptar Izer Aliu, sht nominuar bashk me dy filma tjer t metrazhit t shkurtr pr kt mim. (Amanda). N konkurenc jan edhe tre filma tjer pr kt mim n kategorin e metrazhit t mesm dhe 3 n kategorin e metrazhit t gjat.

  Ndrkoh mediat e shkruara dhe elektronike norvegjeze kan br nj buj t madhe lidhur me kt film, sepse sht filmi i vetm i 15 viteve t fundit q nominohet pr kt cmim prestigjioz t kinematografise norvegje e qe del nga akademia. Me pas disa nga to edhe do ta quajne regjisorin Izer Aliu si ardhmeria e kinematografise norvegjeze.

  Ne qofte se do te ndodh q ky film ku pr protagonist ka aktorin nga Tetova Burhan Amiti, do te fiton cmimin ,,Amanda", atehr meret e drejta q filmi t konkuroj pr Oskar. Ndrkoh q procucentja e filmit Elisabeth hitehill njoftojn se planet e t ardhmes jan q filmi t prezentohet n Berlinale, dhe m pas edhe n festivalet tjera prestigjioze t kinematografis botrore. Presim q filmi t ket premiern e tij edhe n Maqedoni, pasi q mbshtets financiar i filmit sht edhe Fondi i Filmit t Maqedonis.

  Aktori Burhan Amiti lidhur me kt sukses t filmit do t shprehet: ky sht nj frut shum i mire i nj pune shum te mir kolektive mes regjisorit Aliu dhe aktoreve, n bashkpunim me producenten e filmit Elisabeth hitehill. Shpresojm q ky projekt t jet nj derr e madhe e hapur n kinematografi pr t gjith ne q morm pjes n kt film, prej regjisorit, aktorve e deri te i gjith stafi briljant q ka qndruar pas kamerave dhe pjesve tjera teknike te filmit.

  tetova1
  Sui generis

 9. #329
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Maqedoni, nuk dihet cilt komunitete jan m t varfra

  Enti Shtetror i Statistikave n Maqedoni (ESHS) nuk jep shifra dhe detaje lidhur me prbrjen etnike t qytetarve q jan t prfshir n varfri.
  N raportin e publikuar dje pr Varfrin n vitin 2011 n Maqedoni theksohet se mbi 30 pr qind e qytetarve jetojn n kushte varfrie.

  Raporti ka prfshir t dhna mbi moshn, arsimimin dhe familjet e varfra, ndrsa nuk jepen detaje tjera, si prkatsia etnike e qytetarve m t varfr.
  Stase Nolev, zyrtar i ESHS-s i pyetur nga INA deklaroi se ky institucion nuk bn llogaritjen e varfris sipas prkatsis etnike.
  “Ne nuk praktikojm kt metod q t bjm llogarin dhe raportin e varfris sipas prkatsis etnike t qytetarve t Maqedonis”, ka theksuar Nolev.
  Jozyrtarisht msohet se n gjendje m t rnd n kushte varfrie t skajshme jan komuniteti rom dhe m pas vijojn shqiptart n Maqedoni.
  Sipas raportit, n gjendje m t rnd t varfris jan familjet me shum antar, kryesisht familjet me nga 5 apo m shum antar.
  Mbi 46 pr qind e qytetarve t varfr jan t papun dhe se mezi mbijetojn gjendjen aktuale t varfris. Numri m i madh i t varfrve apo 54 pr qind jan nga ato familje ku antart apo kryefamiljari sht me shkollim fillor apo analfabet.

  (INA)
  Sui generis

 10. #330
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  A po bien n "uj" akuzat e MPB-s pr rastin "Monstra"?!

  Dje n gjykat kan rn n "uj" edhe dy lnd, q ndrlidhen me rastin "Monstra". T hnn u dnua me tre vite burg pr arm mbajtje pa leje Hasan Rrahmani, kurse pr tre vite Nazif Mehmeti, i cili u arrestua pr shkak arm mbajtjes pa leje, shkruajn mediat maqedonase.  Pr rastin "Monstra" i pari q u gjykua ishte Ibrahim Sejdini me gjasht vjet burg. sht afr prmbylljes lnda e katrt pr rastin "Monstr", e q ka t bj me arm mbajtje pa leje

  N fillim thuajse t gjith t arrestuarit n rastin "Monstra", u akuzuan si "terorsit islamik", tani gjat prmbylljes s rastit del se "terosritt islamik" nuk paskan br "krime" npr Irak e Afganistan si pretendonte n fillim MPB, por faji i tyre qenka krejtsisht tjetr: pr arm mbajtje pa leje! Si sht e mundur q pr dika tjetr t akuzohesh, e pr tjetr ka t dnohesh?

  /almakos/
  Sui generis

 11. #331
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Gruevski e drgon Jankullovskn ambasadore n SHBA, Todorov ministr i MPB – s?

  Me sa duket deklarimet e pamatura t ministres s Punve t Brendshme t Maqedonis, Gordana Jankullovska, do t shprblehen nga shefi i saj, Nikolla Gruevski!

  Ministrja e cila do t mbahet n mend si personi q t arreston dhe t shpall fajtor, para se pr kt gj t vendosin institucionet prkatse, me sa duket do ta mbledh valixhen e saj dhe do t niset pr nj udhtim t gjat.

  Si raportojn mediet maqedonase, Jankullovska sht njeriu q Nikolla Gruevski ka zgjedhur ta drgoj si ambasadore t Maqedonis n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  Ndrkoh, raportohet se posti i t parit t Ministris s Punve t Brendshme do t’i takoj ministri i shndetsis, Nikolla Todorov.

  Njkohsisht, nuk prjashtohet mundsia q reforma t ngjashme t ket edhe nga radht e partis shqiptare n pushtet, Bashkimit Demokratik pr Integrim.

  Almakos
  Sui generis

 12. #332
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Shqiptart vrshojn qytetet, maqedonasit kthehen n fshat

  T dhnat pr migrimin e brendshm t popullsis tregojn se gjat vitit 2011 pjesa m e madhe e qytetarve kan migruar nga fshati n qytet . Pjesa me madhe e migrimeve nga fshati n qytet ka ndodhur n rajonin verilindor, n t cilin kan ndodhur 42 pr qind e migrimit t prgjithshm nga qyteti n fshat. Karakteristik pr rajonin e Pollogut jan migrimet mes fshatrave, t cilat prbjn 58, 8 pr qind t migrimeve t prgjithshme nga fshati n fshat.

  Sipas t dhnave t Entit Shtetror pr Statistik gjat vitit 2011kan migruar 3734 persona. 787 prej t cilve kan shkuar nga qyteti n fshat, 1219 nga fshati n qytet, 452 nga qyteti n qytet dhe 1276 nga fshati n fshat. Migrimet me t shumta kan ndodh n rajonin jug perndimor 660, ndrsa m pak migrime ka n rajonin e Shkupit 194. N rajonin e Pollogut kan ndodh 338 migrime nga fshati n fshat , nga 575 migrime sa kan ndodh gjithsej.

  Migrimet me t shumta nga qyteti n fshat kan ndodh n rajonin e Pellagonis me 140 gjithsej dhe m pak n rajonin juglindor 82. Migrimet m t shumta nga fshati n qytet kan ndodh n rajonin lindor 205 dhe m pak n rajonin e Shkupit 68. Migrimet nga qyteti n qytet m shum kan ndodhur n rajonin jug perndimor 119 dhe me pak n rajonin e Shkupit, ku nuk ka ndodhur asnj lvizje e ktij lloji t popullsis.

  Sipas t dhnave t Entit pr Statistik, 2 096 persona kan ardhur n Maqedoni nga shtetet e tjera, ndrkaq q jan larguar nga Maqedonia pr n shtetet e tjera 1 290. Pjesa m e madhe e shtetasve t huaj q kan ardhur n Maqedoni sht vendosur n rajonin e Shkupit 823 dhe me pak n rajonin e Vardarit 72. Ndrkaq, pjesa m e madhe e atyre q kan ikur nga Maqedonia pr n shtetet e tjera sht nga rajoni jugperndimor 931, ndrsa nga rajoni i Vardarit nuk ka ikur askush.

  Lajm
  Sui generis

 13. #333
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Sasho Mijallkovi do ia largoj Gruevskit, Urkon?


  Nse mund tu besohet burimeve t MPB-s "hija" shumvjeare, ose badigardi i par i kryeminstrit Gruevski, Urko, do t hiqet nga pozicioni q sht duke e kryer momentalisht. Kshtu bjn t diture burimet e portalit maqedonas, duke shtuar se Urko nga badigardi m i besuar i kryeminstrit do t shkoj n nj funksion tjetr, n stacionin policor n Bit Pazar, pr t kryer funksionin e zvends komandantit t njsitit special. Mediat pr nj koh t gjat kan publikuar lajme t ndryshme mbi "luftn" n mes Dejan Nikollovksi - Urko, si dhe drejtorit t DBK-s, Sasho Mijallkov- transmeton Almakos.
  Urkon, Gruevski e ka badigard shum t besuar, ngaq prej kur ishte ministr i finansave e ka patur pran tij. Gjithashtu, Urko i ka qndruar kryeministrit aktual, Gruevskit afr edhe kur ai ishte n opozit. Largimi i mundshm i Urkos, sipas portalit maqedonas do t vij nga dshira e kushririt t Gruevskit, Mijallkovit. Edhe aksioni policor "Detonator", sht nj ndr argumentet q e kan br Gruevskin, t ndryshoj mendim pr Urkon.

  Almakos
  Sui generis

 14. #334
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Zjarri afr Oslomejit vihet nn kontroll


  Temperaturat e larta ndezn zjarrin e par m t madh kt ver. Dje n ort e pasdites, pylli me pisha n rajonin e komuns s Osllomejit u prfshi nga zjarri, i cili sht lokalizuar tashm. Vatra pritet t mos hapet m tej, ndrsa ekipet e Drejtoris pr Mbrojtje dhe Shptim si dhe njsit e zjarrfiksve nga Krova mbeten n terren.
  “Gjat nats s mbrmshme u msua pr zjarrin n komunn e Osllomejt ku zjarri kapi fshatin Srbic mbi fshatin Srbic ku sot n ort e mngjesit n orn 9 e 30 zjarri u lokalizua. Informata I morn n qendrn pr menaxhim me kriza nprmjet numrit t telefonit 195 menjher u morn masat , u njoftua drejtori pr mbrojtje dhe shptim dhe n bashkpunim me komunn e Osllomejt edhe drejtoria e pyjeve intervenuan q t shuhet zjarri”, deklaroi Fitim Lloga, qendra pr menaxhim me kriza.
  N luftn me zjarrin ndihmoi shum edhe popullata vendore. Sipas vlersimeve t para jan djegur rreth 15 hektar, kryesisht pisha. N aksionin pr shuarjen e zjarrit, u ndrhy edhe nga ajri. Ndrkaq, n ditt e motit t nxeht, autoritetet vazhduan edhe ndalesn pr kryerje punimesh n ambiente t hapura, gjat pjess m t nxeht t dits. Inspektorati shtetror i puns gjat tre ditve t kaluara lshoi 83 vendime pr ndales punimesh n ambiente t hapura prej ors 11 deri 17, pr shkak t rrezikut pr shndetin e t punsuarve.
  “I pyeta ekspertt a sht m mir, e ndoshta m von t lviz orari i puns, por nga ana e tyre mora kt prgjigje : prqendrimi m i madh, rrezatimi m i madh ultraviolet sht prej ors 12 deri 13 kur sht dielli i dmshm, kurse m i ngroht gjat dits, sht prej ors 16 e 30 deri 17 e 30”, tha Nikolla Todorov, ministr i shndetsis.
  Ministri i puns dhe politiks sociale Spiro Ristovski paralajmroi se kontrollet do t vazhdojn edhe gjat periudhs s ardhshme. Nse konstatohet mos respektim i ndaless, do t pasojn edhe kallzime kundrvajtjeje t kategoris s tret, me gjoba nga 5000 deri n 8000 euro pr ndrmarrjet dhe 500 deri n 1000 euro pr individ prgjegjs. Meteorologt pr nesr paralajmrojn temperatura pak m t ulta, prkatsisht faza e verdh n tr territorin e Maqedonis. Mirpo, kjo do t zgjas vetm nesr. Prej t shtuns prsri temperaturat do t rriten, ndrsa t dieln pritet q t shkoj 41 grad. Ndryshim m i madh i motit pritet prej t hns pasdite, kur do t filloj t fryj er e fuqishme nga veriu. Kshtu, prej t marts, temperaturat ditore do t ulen t paktn me 10 grad.

  Alsat M
  Sui generis

 15. #335
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Gruevski: Un jam maqedonist!


  Akuzat e presidentit grek Karlos Papuljas se Gruevski sht prijs i maqedonizimit t vendit, kryeministri i ka vlersuar vetm si tentativ pr t fituar pik politike n vendin etij. Sipas Gruevskit, kto porosi nuk i ndihmojn aspak kontestit shumvjear rreth shtjes s emrit n veanti, kur ato vijn nga nj person q ka prvoj n politik. Gruevski madje tha ndihet krenar pr kt epitet, nse Papuljas e ka thn at n kuptim t prkrahjes s identitetit maqedonas, nacionalizmit dhe gjuhs.
  Nse Papuljas gjith kt e thot n kuptim t prkrahjes s identitetit maqedonas, nacionalizmit dhe gjuhs ather mundem jo vetm ta pranoj at q e thot se jam prijs i maqedonizmit por mund edhe ta konfirmoj se me knaqsi jam dhe do t jem..Nuk sht as turp, as mkat e as ofendim pr ndonj shtet nse kryeministri e mbshtet identitetin e popullit t vet at q shumica e popullit e ndjen, e mbshtet gjuhn e tyre, nacionalitetin, kulturn, u shpreh Nikolla Guevski, kryeministr.
  Gruevski me kt rast i ka br thirrje pals greke q t ndaloj me kt energji negative dhe sa m par t caktoj nj vend pr bisedime dhe prfundimisht t zgjidhet shtja e emrit.
  I porosis t ndalojn me hedhjen e energjis s ktill negative dhe joproduktive, akuza, shpifje dhe ngjashm dhe nj dit e m par ather kur ata do t thon n cilin do vend q do ta caktojn un jam i gatshm t shkoj dhe t bisedoj. Nse thon n Athin, nesr shkojm n Athin t bisedojm, t tejkalohet kontestin dhe t gjendet zgjidhje. Nse thon n Bruksel shkojm n Bruksel, nse dshirojn edhe n Shkup, por me rndsi sht q dit m par t bisedohet dhe t gjendet zgjidhje n vend q t mos drgohen porosi t ktilla negative dhe shpifje, tha Nikolla Guevski, kryeministr.
  Presidenti grek Papuljas pas nj takimi n Athin me kryeministrin bullgar Bojko Borisov ikishte br thirrje autoriteteve n Shkup q t heqin dor nga maqedonizimi i vendit pasi sa m shum nxisim kt aq m larg do t jen NATO-s dhe BE-s.

  Alsat M
  Sui generis

 16. #336
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Tetov, 30 raste t dhuns familjare


  N Tetov gjat gjasht muajve t kaluar jan regjistruar rreth 30 raste t dhuns n familje.

  Kjo sht br e ditur sot nga zdhnsi i Policis n Tetov, Marjan Josifovski. Sipas tij, pr tr kto raste t dhuns jan ngritur kallzime penale kundr ushtruesve t dhuns.

  N 19 raste t paraqitura jan regjistruar shkaktime t dhuns trupore, 7 rrmbime dhe 3 raste t rrezikimit t jets dhe siguris. N 22 raste, autort q kan ushtruar dhun kan pasur probleme dhe ndikime negative psikike, n 7 raste n gjendje t alkoolizuar, etj. N t shumtn e rasteve viktima t dhuns familjare jan grat, edhe ate 14 raste dhe prindrit n rastet e tjera.

  (INA)
  Sui generis

 17. #337
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Koalicione q n rrethin e par

  Gjithnj e m hapur flitet rreth koalicioneve t mundshme n zgjedhjet lokale mes partive shqiptare dhe maqedonase. E prditshmja maqedonase “Dnevnik” citon q kryetari i Bashkimit Demokratik pr Integrim, Ali Ahmeti, t ket thn s sht i hapur pr nj bashkpunim me VMRO-n e kryeministrit Nikolla Gruevski, n ato komuna q cilsohen si t rndsishme pr t dy subjektet.

  Nj mundsi e ktill bashkpunimi paralajmrohet edhe mes PDSH-s dhe LSDM-s, por se qndrimi zyrtar i tyre do t dihet pas prfundimit t Muajit t Ramazanit. Jozyrtarisht edhe nga partia e Gruevskit nuk e hedhin posht mundsin e prkrahjes s ndrsjellt me BDI-n, dhe kjo prkrahje mund t realizohet n disa komuna q n raundin e par zgjedhor.

  Kryetari i Bashkimit Demokratik pr Integrim, Ali Ahmeti,sht shprehur se ende nuk ka biseduar me Gruevskin se n far forme do t jet bashkpunimi pr zgjedhjet, ndrsa ka theksuar se pr kt do t diskutohet kur t vij koha. “Ne zgjedhjet e fundit lokale kishim marrveshje pr prkrahje n nivel lokal, ndrsa kryesit qendrore t t dy partive i miratuan marrveshjet. Nuk na frikson mundsia e bashkpunimit midis Crvenkovskit dhe Thait. Me partnerin koalicionit mund t kt marrveshje pr komunat specifike. Marrveshjet hern e kaluar i bm nj muaj para se t fillojn zgjedhjet, edhe at vetm pr komunat ku kishim interes t prbashkt”, ka deklaruar Ahmeti. Nga BDI kan theksuar se bashkpunimi me VMRO-n q n raundin e par me siguri se do t ket pr komunn e Tetovs, Shkupin dhe Gostivarin.

  Nga VMRO jan shprehur t prmbajtur pr bashkpunimin e mundshm me BDI-n, megjithse njoftohet se krkojn prkrahjen partis s Ahmetit n Manastir, Resnj, Ohr, Qendr, Kumanov, Shtip dhe Veles, si kompensim pr ndihmesn q do t ofronin n Strug, Krov, air, Gostivar dhe Tetov.

  Nse vjen deri te marrveshjet joformale midis LSDM-s dhe PDSH-s si dhe midis VMRO-s dhe BDI-s n zgjedhjet e ardhshme lokale, mund t pritet nj luft e ashpr n Shkup, Tetov, Gostivar, Manastir, Kumanov, Ohr, Strug, si dhe n komunat e Shkupit: Qendr, air dhe Gazi Bab, ku lufta do t jet q n raundin e par t zgjidhen kryetart e ktyre komunave.

  Prkrahja e ndrsjellt midis partive maqedonase dhe shqiptare n teren do t thoshte q LSDM-ja mos t nxjerr kandidat n Tetov por ta prkrah kandidatin e PDSH-s, respektivisht BDI-ja t mos nominon kandidat pr Qytetin e Shkupit, por t votoj pr kandidatin VMRO-s. M ket partit respektive do t votonin vetm kandidatin pr kryetar t partis tjetr, kurse do t dilnin me list vetanake t kshilltarve. Deri m tani bashkpunim midis partive maqedonase dhe shqiptare ka patur vetm n raundin e dyt t zgjedhjeve lokale. Sipas paralajmrimeve t partive, lufta m interesante do t ishte n Komunn e Krovs, t cils n zgjedhjet e ardhshme lokale numerikisht dominohet nga shqiptart pasi i bashkngjiten edhe katr komunat tjera, Zajaz, Drugov, Vraneshtic dhe Osllome. Pikrisht beteja zgjedhore pr Krovn, do t jet edhe objekt i kompromiseve pr bashkpunim, pasi kjo komun do t shrbej pr matematika t tjera mes partive.

  (A.Z./KOHA)
  Sui generis

 18. #338
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Strug: Aksidentohet me skuter Big Mama vdes shoqruesi i saj


  Nje djal rreth moshs 28 vjeare sht mbytur sot pas ors 18 n liqenin e Strugs afr plazhs Konak. Sipas asaj q shkruajn mediat maqedonase i vdekuri sht shok i ngusht i kngtares Big Mama ndrsa medie tjera shkruajn se ai ka qen i dashuri i saj, transmeton portali Shqipmedia.

  Sipas njrzve q kan par incidentin, skuteri ku kan qen tani m i mbyturi 28 vjear dhe Big Mama sht rrokullisur ndrsa skuteri i ka ra n kok 28 vjearit i cili ka humbur vetdijen dhe sht mbytur n liqen edhe pse pr 15 minuta kan ardh shptuesit dhe njerz tjer pas ndihms e drgojn n spitalin e qytetit ku ka ndruar jet.

  Big Mama sht gjall por edhe ajo sht ndaluar n spitalin e Strugs pr shkak se ka prjetuar stres t madh.

  28 vjeari jozyrtarisht quhet Lirim dhe sht nga fshati Dobrosht i Tetovs.

  Shqipmedia
  Sui generis

 19. #339
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Anketa m e re: Rnie drastike e rejtingut t BDI-s, PDSH i afrohet n 1 %


  Shkup – Anketa e Institutit maqedonas Dimitrij upovksi q u realizua n periudhn nga 5 deri m 8 Korrik, ku u anketuan 1.112 persona. Sipas rezultateve t ankets n fjal, as edhe koalicioni mes Crvenkovskit dhe Georgievskit nuk do t mund t rrzoj nga froni VMRO-n e Nikolla Gruevksit. Por tek partit shqiptare vrehet rnie drastike e rejtingut t BDI-s dhe rritje e rejtinut t PDSH-s, deri sa n anketat e mhershme BDI kishte eprsi prej 3-4% tani ajo sht vetm 1.3%, transmeton Shqipmedia. Rnie t besimit t liderit t BDI-s Ali Ahmeti shnon rnie ndrsa ritet besimi tek lideri i PDSH-s Menduh Thai.

  N anket u parashtruan 3 pyetje kryesore:

  1. Pr ciln parti politike do t votonit nse zgjedhjet do t mbaheshin nesr?

  2. Pr cilin lider partiak do t votonit?

  3. Cila parti politike i realizon premtimet parazgjedhore?

  N kt anket ashtu si n anketat paraprake nuk vrehet ndonj ndryshim i madh n renditjen e partive politike tek maqedonasit, prve faktit q tek pyetje mbi at se cila parti i realizon premtimet parazgjedhore, vhet re nj rritje me dukshme e rejtingut t PDSH-s ndaj BDI-s, q tregon se t anketuarit i besojn m shum partis politike shqiptare q sht n opozit sa i prket tems n fjal.

  1. Pr ciln parti politike do t votonit nse zgjedhjet do t mbaheshin nesr?

  Asnjrn – 14.8%
  Skam prgjigje – 32.8%
  LSDM – 14.8%
  VMRO-DPMNE – 23.3%
  BDI – 6.2%
  PDSH – 4.9%
  RDK - 1.5%
  VMRO-POPULLORE – 0.4%
  T tjera – 2.0 %

  2. Pr cilin lider partiak do t votonit?

  Asnjrin – 13.9%
  Nuk e di/Skam prgjigje – 26.4%
  Nikolla Gruevksi – 24%
  Branko Crvenkovski – 8.3%
  Ali Ahmeti – 6.3%
  Menduh Thaci – 4.9%
  Radmilla Sheqerinska 1.8%
  Zoran Zaev – 1.6%
  Rufi Osmani – 1.6%
  Arbr Xhaferi – 0.8%
  Lubco Georgievski – 0.7%
  Andrej Zhernovski – 0.6%
  Tito Petkovski – 0.2%
  Liljana Popovska – 0.1%
  Tjetr – 8.7%

  3. Cila parti politike i realizon premtimet parazgjedhore?

  Nuk e di/Skam prgjigje – 43,9%
  VMRO-DPMNE – 29,7%
  LSDM – 13.1%
  PDSH – 6.7%
  BDI 6.6%

  K.A/Shqipmedia
  Sui generis

 20. #340
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Tetov, nga moti i lig humb jetn nj i mitur


  Sot n ort e pasdits gjegjsisht rreth ors 21 Tetova me rrethin u prfshin nga moti i lig me shi dhe er t fuqishme. Ka pasur edhe drunj t shkulur, njri prej t cilve ka ra mbi nj vetur t tipit BMW, me rrast palnduar disa persona dhe ka ln t vdekur nj fmij. Ndryshe qyteti pr gati 40 minuta ka qen pa rrym elektrike. Gjithashtu pr rreth nj or edhe Komuna e Vrbenics pr shkak t motit t lig mbeti pa rrym elektrike.

  Alsat-M
  Sui generis

Faqja 17 prej 24 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •