Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 68
 1. #41
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Wollfarth: Askush nuk mund tė dale mbi ligjin

  Ambasadori i OSBE-se Eugen Wollfarth deklaroi pėr median se qė prej janarit tė kėtij viti kanė ndodhur shumė gjėra tė cilat duhet tė analizohen nga prokuroria me ekspertizė ligjore. Nė vlerėsimin e Wollfarth puna e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve duhet tė bazohet mbi ligjin dhe se askush nuk duhet tė dalė mbi te pasi ligji ėshtė i barabartė pėr tė gjithė.

  Shteti i sė drejtės ėshtė mjaft i rėndėsishėm nė tė gjitha proceset qė kryhen nė vend sidomos nė ato procese qė janė me interes tė lartė pėr qytetarėt. Qė nga janari i 2011 kanė ndodhur ngjarje nė Shqipėri dhe disa prej tyre kanė nevojė pėr njė analizė dhe shqyrtim ligjor dhe ky analizim i ngjarjeve ėshtė njė proces i rėndėsishėm dhe prokuroria po punon nė disa prej tyre. Gjithashtu ėshtė e rėndėsishme pėr kėtė vend qė tė mos ketė njė grup personash qė te dalin mbi ligjin. Ligji duhet tė aplikohet nė mėnyrė tė barabartė pėr tė gjithė, por ėshtė e rėndėsishme qė tė gjitha institucionet e parashikuara nga kushtetuta tė punojė nė mėnyrė tė pavarur, edhe nė KQZ ėshtė e nevojshme qė puna tė lejohet tė kryhet nė mėnyrė tė pavarur dhe tė jetė njė punė e bazuar nė shtetin e sė drejtės dhe vetėm mbi ligjin. E pėrsėris, askush nuk duhet tė dale mbi ligjin, por duhet tė ketė respekt pėr punėn e institucioneve, por edhe tė policisė”- tha Wollfarth.

  Diplomati gjerman ftoi edhe mediat tė bėjnė transparencėn e ēdo pjese tė procesit.

  Jul Kasapi - A.S.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #42
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Deklaratė nga Ndihmės Sekretari i Shtetit Filip Gordon

  “Shtetet e Bashkuara kanė ndjekur nga afėr zhvillimet nė Shqipėri qysh nga zgjedhjet e 8 majit. Iu bėjmė thirrje udhėheqėsve dhe anėtarėve tė tė gjitha partive politike tė respektojnė procesin zgjedhor dhe tė ruajnė qetėsinė. Dhuna dhe retorika qė kėrcėnon apo nėnkupton dhunė nuk ėshtė me vend dhe do tė kėrcėnonte tė ardhmen e Shqipėrisė. Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme qė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tė kryejė punėn e tij nė mėnyrė konseguente dhe transparente, nė pėrputhje tė plotė me ligjin, me qėllim qė tė vendosė besim dhe tė sigurojė integritetin e mandatit tė tij. Politikanėt e Shqipėrisė duhet tė pėqendrohen nė angazhimin konstruktiv – veprime qė i shkojnė pėr shtat njė anėtari tė ardhshėm tė Bashkimit Europian – dhe jo nė retorikė apo veprime negative, tė cilat shėrbejnė vetėm pėr tė denigruar procesin. Populli shqiptar meriton njė demokraci tė qėndrueshme e tė begatė, e cila bazohet mbi vlerat universale dhe shtetin ligjor.”

  http://albanian.tirana.usembassy.gov/
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-05-2011
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  KQZ-sė shpall rezultatet paraprake

  KQZ-sė shpall rezultatet paraprake
  23/05/2011 14:55

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli sot paradite nė faqen e vet tė internetit rezultatet paraprake jo zyrtare, qė nxjerrin fitues Edi Ramėn me 10 vota para kandidatit Lulzim Basha.
  Faqja e internetit dhe ekranet ku projektoheshin rezultatet ishin bllokuar qė mė datė 14 maj nė rezultatet e kutisė sė parafundit. Duke nxjerrė edhe rezultatet e kutisė sė fundit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pranon se fitues sipas procesit tė numėrimit ka dalė Edi Rama.

  Por procedura e vlerėsimit tė votave tė hedhura nė kutitė e gabuara e nisur pėrpara disa ditėsh pritet tė nxjerrė fitues Lulzim Bashėn.

  Top Channel

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,843
  Faleminderit
  270
  171 falenderime nė 143 postime
  Hajde lojera politike hajde...e mos prit trazira pastaj...

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Emrat e rinj tė Kėshillit Bashkiak Tirane

  Votat e mbledhura nga koalicionet zgjedhore i japin avantazh koalicionit tė djathtė, Aleanca pėr Qytetarin, me njė kėshilltar mė shumė pėr Bashkinė e Tiranės.Gazeta “Panorama”, pas pėrllogaritjeve me dy formulat qė Kodi Zgjedhor pėrcakton, si sistemi i D’Hondt dhe sistemi Saint Lague, nxjerr numrin e kėshilltarėve qė koalicionet zgjedhore ndajnė mes tyre. Mė pas, pėrmes sistemit Saint Lague, bėhet e mundur shpėrndarja e kėshilltarėve brenda partive tė koalicionit. Koalicioni i djathtė, Aleanca pėr Qytetarin, i drejtuar nga Partia Demokratike me 117717 vota, ka marrė 28 kėshilltarė, nga 55 qė ka Kėshilli Bashkiak i Tiranės. Koalicioni “Aleanca pėr tė ardhmen”, i kryesuar nga Partia Socialiste me 117166 vota, ka marrė 27 kėshilltarė. Nisur nga filozofia se si u ndėrtuan kėto koalicione, Partia Demokratike ka ndarė numrin e kėshilltarėve dhe me parti tė tjera, duke marrė vetė 19 kėshilltarė, e ndjekur nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim me 5 kėshilltarė, Partia pėr Drejtėsi, Integrim dhe Unitet me 2 kėshilltarė e mė pas Partia Republikane dhe Partia e Legalitetit me nga 1 kėshilltar secila. Ndėrsa nė koalicionin “Aleanca pėr tė ardhmen”, PS ka marrė njė numėr mė tė madh kėshilltarėsh, 25 dhe dy parti pėrbėrėse tė kėtij koalicioni, Demokracia Sociale dhe PSV ’91 kanė marrė nga 1 kėshilltar. Partia Socialiste ka marrė nė Tiranė 100783 vota, ndėrsa Partia Demokratike ka marrė 74530 vota, por pa mundur tė pėrcaktojė shumicėn e Kėshillit Bashkiak. Ndryshe nga zgjedhjet e shkuara, kur Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar e Dashamir Shehit kishte kėshilltarė nė Bashkinė e Tiranės, nė zgjedhjet e 8 majit, dhe pse ka marrė 3675 vota, pėr shkak se ėshtė jashtė koalicioneve, nuk ka marrė asnjė kėshilltar. Nė zgjedhjet e kaluara vendore tė 2007-s, PS bashkė me LSI-nė pėrbėnin shumicėn nė Kėshillin Bashkiak tė Tiranės, balanca qė u prishėn pas debateve pėr buxhetin e Bashkisė.

  Institucionet


  Aleanca pėr qytetarin 28 kėshilltarė

  PD

  Jorida Tabaku
  Ferdinant Poni
  Suzana Guxholli
  Gėzim Karapici
  Niazi Kosovrasti
  Dhori Kule
  Jul Bushati
  Eneida Guria
  Beqir Nuredini
  Besnik Aliaj
  Jera Kruja
  Zamir Ndroqi
  Akli Fundo
  Sulejman Mema
  Enkelejda Sallaku
  Bledi Kasmi
  Murat Basha
  Ariana Bekteshi
  Vejsel Rizvanolli

  LSI
  Shezai Rrokaj
  Edmond Panariti
  Erisa Zaimi
  Endrit Brahimllari
  Blerina Kazaferi

  PDIU
  Tahir Muhedini
  Arian Ēuko

  PR
  Maksim Begeja

  PLL
  Agim Kraja  Aleanca pėr tė Ardhmen, 27 kėshilltarė

  PS

  Mimoza Hafizi
  Tritan Kalo
  Kristaq Blushi
  Ardiana Berberi
  Ervin Bushati
  Lorenc Vangjeli
  Arbian Mazniku
  Aldrin Dalipi
  Gerta Lubonja
  Shpėtim Cami
  Fatbardha Barjaba
  Genti Gazheli
  Juliana Hoxha
  Mehmet Hasanlami
  Alketa Hila
  Valbona Tahiraja (Doēi)
  Petrit Ago
  Hari Mulla
  Eridian Saliani
  Andrea Marto
  Megi Ajtyresa
  Ylli Ēano
  Vjola Sterjo
  Xhevdet Kaēani
  Suzana Hakrama

  PDS
  Florian Pullazi

  PSV ’91
  Enver Reēi


  Panorama
  ARISTIR LUMEZI

 6. #46
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  KQZ shpall rezultatin final

  KQZ shpall rezultatin final
  Lulzim Basha zyrtarisht
  kreu i ri i Bashkisė sė Tiranės


  TIRANĖ- Nė 8 maj kryeqytetasit iu drejtuan kutive tė votimit pėr tė zgjedhur kryebashkiakun e tyre, por u deshėn plot 15 ditė me debate, protesta, kontestime e akuza pėr tu shpallur rezultati pėrfundimtar i Tiranės.

  Mė 23 maj nė orėn 23:04 KQZ i dha fund pritjeve duke shpallur fitues kandidatin Lulzim Basha me 81 vota mė shumė se kandidati tjetėr Edi Rama. Me 4 vota pro dhe 2 kundėr KQZ i dha pėrfundimisht miratimin kandidaturės sė Bashės.

  Prej mbrėmjes sė sotme Lulzim Basha ėshtė kryebashkiaku zyrtar, edhe pse PS e ka ankimuar cėshtjen nė Kolegjin Zgjedhor, i cili pritet tė japė verdiktin e tij, nė favor tė Bashės apo Ramės.

  KQZ, SHPALL LULZIM BASHĖN SI KREUN E RI TĖ TIRANĖS
  Ora 23:04 Me katėr vota pro dhe dy kundėr KQZ ka shpallur rezultatin pėrfundimtar pėr kreun e bashkisė sė Tiranės. Kandidati demokrat Lulzim Basha ėshtė zyrtarisht kreu i ri i bashkisė sė Tiranės me 81 vota me shumė se kandidati i PS Edi Rama.

  REPLIKA GJONCAJ-RISTANI
  Ora 22:51 Pėrfaqėsuesi i PS Gensi Gjoncaj ka replikuar me kraun e KQZ Arben Ristani duke i thėnė se tashmė cdo shqiptar ėshtė i lirė tė kandidojė pėr kryetar bashkie pasi aim und tė shpallet fitues nga tavolina e KQZ.
  ‘Pas kėsaj qė keni vendosur dhe do tė vendosė pas disa minutash cdo kush nė kėtė vend ka tė drejtė tė kandidojė dhe tė bėhet fitues jo me votėn e popullit por nė tavolinė. Gjithcka ca kishte synim nė kėto 5 ditė mbledhje ishte ndryshimi i vendimit pėr Tiranėn.
  Ndėrkohė kreu i KQZ Arben Ristani tha se KQZ po pėrpiqet tė pasqyrojė vetėm realitetin. ‘Marrja e rezutatit nė tavolinė ėshtė kur pėrdoren truke procedurale pėr tė ndryshuar realitetin, ne po pasqyrojmė realitetin, por ju nėpėrmjet trukeve procedurale doni tė ndryshoni rezultatin’,- theksoi Ristani

  GJONCAJ: E VETMJA KOPETENCĖ E KQZ TĖ BĖNTE SHUMATOREN E 11 KZAZ
  Ora 22:40 Pas anullimit tė kėrkesės sė PS pėr tė shtyrė shüpalljen e rezultatit pėrfundimtar pėr Tiranėsn pėrfaqėusesi i PS nė KQZ Genci Gjoncaj ka marrė fjalėn duke rėnditur shkeljet qė KQZ ka kryer me kėtė vendim.
  ‘Jemi nė pėrfundim tė njė procesi pėr pėrfundimin e tabelės pėr Tiranėn. Ky proces ka ardhur nė shkelje tė hapur tė ligjit dhe Kodit Zgjedhor. Teksa dėgjova diskutimet e anėtarėve tė KQZ se tashmė nė do bėjmė aritmetikėn e rezultateve, kjo ėshtė detyra e KQZ, por pse nuk e bėtė kur duhet, kjo duhet tė ishte bėrė dhe kjo ėshtė ajo qė kemi kėrkuar, mė sė fundi KQZ u bind se duhet tė bėnte vetėm aritmetikėn e rezultateve tė 11 KZAZ’,- deklaroi Gjoncaj.
  Ndėrkohė qė Gjoncaj renditi shkeljet qė sipas saj gjatė kėtij procesi ka kryer KQZ me vendimarrjen e saj.
  “Ky ėshtė njė process qė nuk mund tė marrė vendimin pėr njė process tė rregullt ligjor. Ai ka sjellė shkelje flagrante tė Kodit Zgjedhor se ka ndryshuar tabelat e rezultateve, ėshtė ndėrhyrė pa procedurė ankimore duke ndryshuar tabelat e rezultateve tė Tiranės dhe duke ndryshuar vendimet e tyre, duhet tė sjellė nė veėmednje se vendimmarja e deri tanishme e KQZ ėshtė marrė me 4 vota pro pa korumin e pėrcaktuar nga KQZ qė e bėn tė pavlefshme vendmimarrjen e saj . KQZ nuk ka pasur asnjė kopetencė pėr tė ndryshuar vendimmarjen e KZAZ, pasi e vetmja kopetencėe ka qėnė tabela pėrmbledhėse tė madhe pėr Tiranėn. E vetmja kopetencė e KQZ tė bėnte shumatoren e 11 kzaz. Ky vendim ka ardhur pėr arsye se KQZ pėrcaktoi rregullat pėr pėrgatitjen e rezultatit tė Tiranės. Ju po ndryshoni rezutlatet e KZAZ. Ka ardhur pėrsėri me pėrcaktimėet ligjore se me vendimarrjen e saj janė rivlersuar sit ė vlefshme votat e shpallura tė pavlefshme’,- theksoi Gjoncaj.

  GJONCAJ: DUA TĖ RISHIKOJ MATERIALET QĖ KENI NDRYSHUAR NĖ TABELĖN PĖRMBLEDHĖSE
  Ora 22:37- Pėrfaqėsuesi i PS-sė Genc Gjoncaj kėrkoi nė mbledhjen e KQZ-sė tė rishikojė materialet e ndryshuara aktualisht nė tabelėn pėrmbledhėse, pasi sipas tij nuk i ka kėto tė dhėna qė ia garanton ligji.
  “Duke qenė se do shpallni rezultatin pėrfundimtar, duke qėnė se janė bėrė ndėrhyrje nė tabelėn pėrmbledhėse dua tė rishikoj materialin e ndryshimeve qė keni bėrė nė tabelėn pėrmbledhėse”, tha Gjoncaj.
  Kryetari Ristani nuk e miratoi edhe kėtė kėrkesė.

  KQZ , RRĖZON KĖRKESĖN E PS PĖR ANULLIMIN E SHPALLJES SĖ REZULTATIT PĖRFUNDIMTAR
  Ora 22:29 KQZ me 4 vote pro dhe 2 kundėr ka rrėzuar kėrkesėn e pėrfaqėsuesve tė PS pėr tė pezulluar vendimin pėr shpalljen e vendimit pėrfundimtar pėr kreun e bashkisė sė Tiranės.
  Sipas kreut tė KQZ kėrkesa e PS ėshtė e pabazuar nė ligj dhe jo logjike.
  ‘Lidhur me kėrkesėn pėr pezullimin e shqyrtimit nuk mund tė kemi njė mendim tjetėr, kėrkesa ėshtė e pa bazuar nė ligj dhe pa arsyetim logjik. Nuk po zgjidhim njė mosmarrėveshje dhe ta zgjidhim, por po ushtrojmė vendimarrjen tonė. Kėrkesa juaj ėshtė alogjike, pasi i keni kėrkuar gjykatės tė ndėrpresim njė vendim, ta ndėrpresim shpalljen e rezultatit derisa gjykata ta marrė vendimin ėshtė alogjike’, -nėnvizoi Ristani.

  SUBASHI: KU JANĖ TABELAT PĖR CDO QENDĖR VOTIMI?
  Ora 22:27- Teksa KQZ-ja pritet tė shpallė rezultatin pėr Tiranėn mbledhja shoqėrohet me debate. Nėnkryetarja Subashi deklaron se ajo nuk ka nė tryezė ne saj rezultatet e 854 qendrave tė votimit ashtu sic rekomandon neni 123.

  “Neni 123 kėrkon qė tė jenė tė pasqyruara tė gjitha qendrat e Tiranės, pra tė pasqyrohen tabelat e cdo qendre votimi. Ėshtė hera e parė qė KQZ shpall njė rezultat pa pasur tabelat e grupeve tė numėrimit nė KZAZ. Problemi ėshtė qė unė dua tė shikoj tabelat. Dua tė shikoj kėto materiale”, tha Subashi.

  ZGURI: KA RRUGĖ LIGJORE PĖR TĖ KUNDĖRSHTUAR
  Ora 22:24 Klement Zguri anėtar i KQZ tha se vendimi pėr shpalljen e Tiranės duhet tė merret, mė pas cdo subkjekt mund tė ankimojė vendimin e KQZ.‘Merret njė vendim kundėr, por pasi vendimi merr formė nuk mund tė kundėrshtohet. Cdonjėri ka detyrim pėr ta kundėrshtuar. Ka rrugė ligjore pėr tu ankuar nė Kolegj. Nė tė kundėrt jemi tė detyruar pėr tė respektuar vendimin e KQZ',- tha Zguri.

  SUBASHI: DUA 24 ORĖ PĖR TĖ PARĖ SHIFRAT
  Ora 22:16 nėkryetarja e KQZ ka kėrkuar 24 orė kohė pėr tė parė tabletat e 11 njėsive nė kryeqytet nga tė cialt do tė shpallet rezultati pėrfundimtar pėr kreun e bashkisė sė Tiranės.
  “Pak ditė mė parė kam kėrkuar njerrjen e tabelės sė KZAZ 49. Mė cudit fakti se vetėm pėr gjysėm ore na vijnė tabelat pėr 11 njėsi qė askush nuk i ka parė. Shikohet njėanshmėria nė rezultatin e Tiranės dhe nė shqyrtimin e mbledhjeve, dua 24 orė pėr tė parė shifrat’,- deklaroi Subashi.

  GJOCAJ: KQZ ĖSHTĖ PADITUR NE GJYKATĖ DHE NUK DUHET TĖ SHPALLĖ REZULTATIN
  Ora 22:11 Pėrfaqėsuesi ligjor i PS nė KQZ nė u kėrkoi kreut tė kėtij institucioni qė tė mos shpallė vendimin pėrfundimtar pėr Tiranėn pasi KQZ ėshtė e paditur nė Gjykatėn e Apelit dhe nuk mund tė marrė njė vendim tė tij ndėrkohė qė ka njė padi ndaj saj.
  ‘Jemi pėrpara faktin se KQZ ėshtė paditur nė gjykatėn e Apelit nė Kolegjin Zgjedhor nė Tiranė. Pra kjo cėshtje ėshtė objekt shqyrtimi dhe kj cėshtje nuk mund tė vendoset ndėrkohė qė ėshtė nė shqyrtim nga ana e gjykatės. Ekzistion ky moment procedurial dhe duhet tė mbahet parasysh nga KQZ pėrderisa kjo cėshtje i ėshtė drejtuar gjykatės’,- deklaroi Gjocaj.

  KQZ SHPALL TABELĖN PĖRMBESHĖSE PĖR TIRANĖN, BASHA NĖ AVANTAZH ME 81 VOTA
  Ora 22:00 KQZ ka ndryshuar tabelėn e saj pėrmbledhėse tė rezultateve pėr Tiranėn nė faqen e saj on-line. Kjo tabelė pritet qė tė miratohet nė mbledhjen qė KQZ ka parashikuar nė orėn 22:00. Nga kjo tabelė kandidati i PD Lulzim Basha ka marrė 124786 vota, kandidati I PS Edi Rama ka marrė 124705 vota, Hysni Milloshi I PKSh ka marrė 1394 vota. Nė tabelėn pėrmledhėse tė KQZ Basha ėshtė nė avantazh me 81 vota. Sipas KQZ ne kryeqytet ka gjithsej 250 880 vota tė vlefshme pėr Tiranėn, Nga kėto vota KQZ pritet tė miratojė vendimin pėr Tiranėn.

  KQZ MIRATON TABELĖN PĖR KZAZ 49
  Ora 21: 34 KQZ pas shumė debatesh tė cilė kanė shoqėruar jo vetėm mbledhjen e sotme ka miratuar tabelėn pėrmlbedhėse tė rezultateve pėr KZAZ 49, respektivisht njėsia numėr 5. Miratimi i tabelės sė KZAZ 49 i hap rrugėn miratimit tė tabelės pėrmbledhėse tė rezultateve pėr kreun e bashkisė sė Tiranės e cila do tė dalė nga shumatorja e 11 njėsise tė kryeqytetit. Nga rezultatet e kėsaj KZAZ pėr 65 kutitė e numėruara kandidati i PS Edi Rama ka marrė 19154 vota, kandidati i PD Lulzim Basha ka marrė 14491 vota, Hysni Milloshi ka marrė 149 vota. Pėrfaqėsuesit e PS-sė nė KQZ kundėrshtuan miratimin e tabelės pėrmbledhėse tė KZAZ nr. 49, me pretendimin se pėr kėtė ēėshtje duhet tė shprehet mė parė Kolegji Zgjedhor.
  Pėrfaqėsuesi ligjor i PS-sė, Genci Gjoncaj i kėrkoi KQZ-sė tė mos shpallė asnjė rezultat derisa pritet vendimi i Kolegjit Zgjedhor pėr tabelėn pėrmbledhėse tė KZAZ-sė 49 dhe kėrkoi qė tė pezullohet vendimi pėr kėtė projekt deri sa tė shprehet Kolegji Zgjedhor. Ky propozim u hodh poshtė nga kryetari i KQZ-sė, Arben Ristani, i cili e konsideroi kėtė kėrkesė si "jo logjike".

  GJONCAJ: TABELA E KZAZ 49, DUHET TĖ SHPREHET KOLEGJI ZGJEDHOR
  Ora 21:20- Me rinisjen e mbledhjes sė KQZ-sė Pėrfaqėsuesi ligjor i PS-sė Genci Gjoncaj i ka kėrkuar KQZ-sė tė mos shpallė asnjė rezultat pėrderisa pritet vendimi i Kolegjit Zgjedhor pėr tabelėn pėrmbledhėse tė KZAZ-sė 49.
  “Ėshtė paraqitur kėrkesė padia qė i pėrket palėve ku ka paditur KQZ. Vendimin pėr tabelėn pėrmbledhėse pėr KZAZ 49 nuk mund ta marrė KQZ-ja pa u shprehur Kolegji Zgjedhor”.
  Gjoncaj theksoi mė tej se “Kėrkojmė qė tė pezullohet vendimi i kėtij projekt vderi sa tė shprehet Kolegji Zgjedhor”.

  SHIU NDĖRPRET PROTESTĖN E PS
  Ora 20:22 Ka pėrfunduar edhe pėr sot protesta e Partisė Socialiste dhe mbėshtetėsve tė saj para KQZ. Kushtet e papėrshtatshme atmosferike bėnė qė protesta e socialisteve tė pėrfundojė mė shpejt sec ishte parashikuar. NEWS24 rapoton se edhe gjatė kėsaj proteste kanė folur mbėshtetės dhe deputetė socialist ku ka rėnė nė sa fjalė e deputetit Taulant Balla i cili ka deklaruar se nėse KQZ do e miratojė projekt/aktin do ketė njė reagim ekstrem duke mos njohur qeverinė. Gjithashtu Balla ka theksuar se cdo vendim qė merr KQZ ėshtė i paligjshėm. Protesta e PS ka mpėrfunadur me thirrjen nga ana e PS pėr qytetarėt qė tė mblidhen sėrisht nesėr nė orėn 10:00 para KQZ.

  MIRATOHET PR/AKTI, KQZ MERR 20 MINUTA PUSHIM
  Ora 20:10- Kryetari i KQZ-sė Arben Ristani pas miratimit me debate tė projekt/aktit pėr rezultatin e Tiranės ka kėrkuar njė pushim 20 minutėsh pėr tė rinisur mė pas me miratimin e tabelės pėrmbledhėse pėr KZAZ-nė 49. Projekt akti mori 4 vota pro dhe 3 kundėr dhe u miratua pas 3 orėsh debate.

  ZGURI: VOTA SHPREH VULLNETIN E POPULLIT
  Ora 19:28 Anėtari i KQZ Klement Zguri tha se problematika e hedhjes sė votės nė kutinė e gabuar ėshtė bėrė dhe nga komisionerėt socialist kėshtu qė kj oėshtė njė procedurė e saktė, pasi nuk mund tė nxirret e pavlefashme njė votė qė shpreh vullnentin e qytetarėve.
  ‘Nuk mund tė nxirret e pavleshme njė votė qė shpreh vullnetin e qytetarėve. 18 .5. 2011 ka kėrkuar se procesi ka pasur njė moment se qytetarėt nė momentin e hedhjes sė votės sė tyre kanė ngatėruar kutinė. Pra PS ju ka bėrė mė dije problematikėn. Na duhet tė njohim trajektoren e kėrkesave dhe sot jemi para njė problemi tė tillė. Ėshtė vendosut njė standart, nė 2001 kemi numėruar vota pėr Dushkun, Paskuqanin, Dibrėn dhe njėsi administrative nė Durrės dhe Tropojė. Ėshtė njė procedurė qė KQZ e ka vendosur me mirėkuptim’,- deklaroi Zguri.

  SUBASHI: VENDIMET E KQZ TĖ NJĖANSHME
  Ora 19:00 Sipas nėnkryetares sė KQZ Deshira Subashi, vendimet e KQZ janėtė njėanshme dhe tė parregullta.
  ‘Ky akt denoncon parregullshėmėrinė e vendimmarjes sė KQZ. Neni 33 I Kodit Zgjedhor flet pėr detyrat e KZAZ. Nuk ka asnjė lidhje me vendimarrejn e KQZ. Nė tė 10 njėsitė zgjedhore tė Tranės rezultati zgjedhor ka vendimmarrje. E vetmja qė nuk ka ėshtė njėsia 49 e cila i ėshtė referuar pėr vendimmarrjen KQZ . Kryetari nuk thirri mbledhjen pėr ta bėrė kėtė mbledhje, unė dhe kolegu im e kėrkuam, por ende sot nuk ėshtė zhvilluar. A nuk ėshtė kjo njė fakt i vendimmarrjes sė njė anshme.”,- tha Subashi.

  PĖRFAQĖSUES TĖ PS PROTESTOJNE JASHTĖ KQZ-sė
  Ora 19:00- Teksa brenda KQZ-sė po diskutohet pr/akti pėr rezultatin e Tiranės, jashtė ambinteve tė saj pėrfaqėsues tė opozitės, tė kryesuar nga deputetėt e PS-sė kanė nisur protestėn, e cila kundėrshton cdo vendim qė merr KQZ-ja.

  SUBASHI: KQZ KA NDRYSHUAR PROJEKTAKTIN
  Ora 18:45 Nėnkryetarja e KQZ nė fjalėn e saj tha se KQZ ka ndryshuar projektaktin qė ai ka paraqitur anėtarėve tė kėtij komisioni, ndėrkohė qė theksoi se projektatkti ėshtė I deformuar nė kontekstin ligjor.
  “Kjo vendimmarje pėr Tiranėn erdhi papritur, njė projektakt qė sot papritur u gjend nė tavolinėnė tonė. Akti thonte duhet tė pezullohet nxjerrja e rezultatit pėr Tiranėn dhe tė bėhej numėrimi i votave tė gjendura nė kutitė e gabura tė cilat ishin tė panumėruara,. Sot kemi njė projektakt tė ndryshuar qė nė kokėn e tij se nė aktin e parė u fol pėr vota pėr kryetarin e bashkisė sė madhe sot ai pėrfshin gjithė njėsitė e Tiranės.Ndryshimi i dytė ėshtė se projektakti i parė kishte me pak fjalė pjesėn shpjeguese, ky ėshtė i vecantė. Nė gjykimin tim vlerėsoj se ėshtė njė akt i deformuar nė kontekstin ligjor dhe konfuz nga arsyetimi dhe kontradiktor nga mėnyra si trajton problemet’,- deklaroi Subashi.

  LAZE: PR/AKTI I KQZ DUHEJ TĖ ISHTE MIRATUAR MĖ PARĖ
  Ora 18:34 Anėtari i KQZ, Laze theksoi se projektakti i paraqitur nga KQZ ėshtė akt normative dhe pėr kėtė arsye duhet tė ishte paraqitur mė parė.
  ‘Ky projekvendim e ka kokėn pėr vlerėsimin e fletėve tė votimit tė pavlerėsuara pėr kryetarin e bashkisė dhe pėr kryetar njėsie dhe pėr kėshillat baashkiak. Sa i pėrket debatit nėse ėshtė akt normative apo jo unė them se ėshtė normativ. Arsyeja ėshtė pėr mėnyrėn e paraqitjes sė kėtij akti. Si akt normativ qė vendos rregulla tė forta duhet tė ishte miratuar 6 muaj para fillimit tė ditės sė votimit,- theksoi Laze.

  PS PRITET TĖ NISĖ PROTESTĖN
  Ora 18:17 Teksa KQZ vijon debatet pėr projektaktin, mbėshtetės tė shumtė tė PS kanė nisur grumbullimin para KQZ pėr tė protestuar vendimet e fundit kėtij institucioni per rinumėrimin e fletėve tė kontestuara tė cilat do tė jenė vendimtare ne pėrcaktimin e rezultatit tė Tiranės. Kjo ėshtė dita 6- tė qė qindra mbėshtetės socialist i pėrgjigjen thirrjes sė Partisė Socialiste pėr tė mbrojtur sipas saj cėnimin e votės. Policia ka blinduar me forca tė shumta KQZ si cdo protestė tė mbajtur nga PS kėto ditė.

  MANJANI: VOTA TĖ SHKOJĖ NĖ DESTINACIONIN E DUHUR
  Ora 17:53 Pėrfaqėsuesi i LSI nė KQZ Ylli MAnjani deklaroi se veprimi i KQZ pėr rinumėrimin e fletėve tė kontestuara ishte vendimi i duhur pasi nė radhė tė parė vjen interesi i votuesit.
  ‘KQZ kishte dy mundesi ose ta injoronte kėtė fakt, duke shkelur barazinė e votės ose tė gjente nje zgjidhje dhe ju zoti kryetar e gjetėt njė zgjidhje pavarėsisht se u kundėrshtua, vota meriton tė shkojė nė destinacionin e duhur. Nė radhė tė parė interesi i votuesit.’, - theksoi Manjani.

  KOSOVRASTI: PS NĖ 2009 ‘DUA TĖ SHOH VOTĖN TIME’, SOT NUK DO
  Ora 17: 40 Sipas Njazi Kosovrastit KQZ vetėm ka bėrė tė mundur vlerėsimin e votave tė qytetarit nė bazė tė rregullave, pasi ajo ndodhi nga njė gabim njerėzor. Ndėrkohė qė solli nė vėmendje vitin 2009 ku PS ka bėrė protesta qė ajo tė shihte votėn e saj, tashmė sipas Kosovrastit ajo po bie nė kundėrshtim me ato qė ajo vetė ka kėrkuar.
  ‘Ne vendosem qė vota tė vlerėsohet dhe numėrohet, Kodi ka bėrė kujdes pėr votėn e qytetarit. Ai thotė qė qytetari kur voton gabim vjen kthehet dhe i kėrkon komisionit njė fletė tjetėr, po e bėri pėrsėri nuk ja jep. Vijmė nė rastin konkret ashtu sic gabon nė fletėtn e votimit kur shėnon pėr kansdidatin ai gabon edhe nė hedhjen e kutisė sė gabuatr, pork y gabim nuk rregulohet nė vend, ndaj meqėnėse gabimi ishte njėrėzor dhe fleta ėshtė nė kuti dhe ka sigurinė qė agjė e keqe nuk mund ti ndodhė. KQZ vendosi qė vota e qytetarit tė nuėmrohet. Zgjidhi dy problemet, kush e informonte dhe kėto u morėn nga KZAZ nga i cili erdhi informacioni. Si dhe kur u hap kutia nuk u prekėn fletėt e vleshme dhe u panė vetėm zarfėt e fletėve tė votimit tė kontestuara dhe tė pavlfshme,
  Pėr dy vjet rrjesht nė 2009 PS e coi vendin drejt situatave tė pakėndshme nė bazė tė njė kėkese dua tė shoh votėn time, ndėrkohė qė sot thotė nuk e dua votėn tim”,- solli nė vėmendje Kosovrasti.

  KOSOVRASTI: AKTI NUK ĖSHTĖ NORMATIV
  Ora 17:32- Pėrfshihet nė debatet e nisura nė KQZ pėr miratimin e projekt aktit edhe pėrfaqėsuesi i PD-sė Njazi Kosovrasti. Sipas tij pėrfaqėsuesit e PS duan ta quajnė kėtė akt normativ kur ai nuk ėshtė.

  Pėrpjekje qė akti tė quhet normativ. Nuk ka konstatim ligjor qė tė thotė dicka tė tjerė. Ka njė element qė lidhet me statusin e KQZ-zė, ajo funksionon si njė KZAZ e madhe“, tha Kosovrasti.

  GJOCAJ: PROJEKTAKTI I KQZ I PALIGJSHĖM
  Ora 17:15 KQZ ka nisur mbledhjen e mesidetes me diskutime rreth projektaktit tė miratuatr nga kreu i KQZ Arben Ristani nė lidhje me ndryshimin dhe pėrllogaritjen e fletėve tė kontestara qė KQZ ka numėruar gjatė kėsaj jave.
  Pėrfaqėsuesi ligjor i PS Genci Gjocaj ka argumentuar se projektakti i propozuar ka probleme si nė formė ashtu edhe nė pėrmbajtje ku sipas tij KQZ ka kryer vendime tė jashtėligjshme.
  ‘Mė duhet qė diskutimin tim ta ndaj nė dy monmemente, sa i takon formės dhe pėrmbajtjes pėr aq kohė sa patėm nė dispozicion pėr tu pėrgatitur. Sa i takon formės projekakti i prozuar kaloi nė parim nė datėn 18 maj dhe ky vendim ėshtė i qartė se ėshtė akt normativ i KQZ. Kur u votua nė 18.5.2001 mori vetėm 4 vota pro. Por ky ėshtė akt normative se ka pėr qėllim rregulllin e cėshtjes qė lidhet me zgjedhjet. Bie nė kundėrshtim me aktin se nuk mund tė miratohet njė vendim se KQZ ka marrė vendim vetėm me 4 anėtarė pėr aktin e paraqitur dhe qė pėr ne ka qėnė i kundraligjshėm se keni urdhėruar ndryshimin e tabelave si pėr kryetarėt ashtu edhe pėr kėshillat’,- deklaroi Gjoncaj.
  Ndėrkohė qė pėrsa sa i takon vėrejtjeve tė PS pėr pėrmbajtjen e projektaktit ai nuk ėshtė nė pėrputhje me Kolegjin Zgjedhor.
  Sa i takon pėrmbajtjes me projektaktin ka njė pėrpjekje tė KQZ tė argumentojė me bazat historike dhe teorike, pra ka pėrpjekje tė KQZ tė argumentojė vendimmarrjen e tij, por vendimi ėsthė konfuz dhe jo i vėrtetė, projekakti qė na praqitet sot ėshtė io ndryshėm nga ai qė na paraqitet mė 17. 5. 2011. Ky akt nuk ėshtė nė pėrputhje me Kolegjin Zgjedhor, do e filloja me ndėrhyrje pa njė procedurė ankimore tė KZAZ. Nė KQZ janė ndryshuar tabelat ku numėruesit kishin firmosur dhe kjo bie ndesh me nenet 118 me radhė. Sipas Kolegjit Zgjedhor ndryshimi i tabelave kėrkon njė vendimarrje prej 5 votash, kjo pėrbėn procedurė e KQZ tė paligjshme se ka miratuar aktin 5 me 3 vota. Ėshtė KQZ qė miraton tabelėn pėrmbledhėse tė numėrimit dhe jo KQz. E vetmja detyrė e KQZ ėshtė tė nxirte rezultatin pėrfundimtar nga ajo e tabelave tė KQZ dhe e miraton jo mė vonė se 48 orė’,- theksoi Gjocaj.

  NIS MBLEDHJA E KQZ-sė
  Ora 17:08- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ashtu sic ishte parashikuar ka nisur mbledhjen e tij rreth orės 17:00. Pritet qė gjatė kėsaj mbledhje tė shpallet rezultati pėr Tiranėn.

  KQZ SHTYN MBLEDHJEN, MBLIDHET NE 17:00 PER SHPALLJEN E REZULTATEVE
  Ora 14:18: KQZ shtyn me 3 orė mbledhjen, do rinis nė orėn 17:00. PS kėrkoi 24 orė kohė pėr shqyrtimin e materialit prej 60 faqesh, qė ka tė bėjė me aktin normativ dhe vendimin pėr fletėt e palexuara dhe panumėruara. ( Ne aktin normativ nuk pėrmendet termi fletet e kontestuara). Mbi bazėn e kėtyre rezultateve do hartohet dhe tabela pėrmbledhėse pėr rezultatin nė Tiranė. PS kėrkoi 24 orė kohė pėr shqyrtimin e materiali, por u kundėrshtua nga kreu i KQZ Ristani pasi jemi nė afat e fundit tė pėrcaktuar nė ligj. Do diskutohet gjithashtu dhe tabela pėrmbyllėse e njesise 5. Nė mbledhjen e orės 17:00 akti normativ do hidhet nė votim.

  KOSOVRASTI: AKTIN E DI GJITHĖ SHQIPĖRIA, JU BĖNI SIKUR NUK DINI GJĖ
  Ora 14:10- Anėtari i djathtė nė KQZ Njazi Kosovrasti theksoi se akti normative ėshtė bėrė I ditur dhe mė parė dhe kėrkon jo mė shumė se 2 orė kohė pėr tė shqyrtuar materialet. Sipas Kosovrastit, akti ka nė brendėsi vendime qė janė marrė kėto ditė nga KQZ.
  “Janė vendime qė janė marrė kėto ditė dhe janė parė nga gjithė Shqipėria. Tani nuk kuptoj pse kėrkoni kohė, kur kjo gjė mund tė kėrkojė mė shumė se 1 ose 2 orė kohė pėr tė akorduar me shifrat. Tė mbarojmė kėtė dhe kalojmė tek tabelat pėrmbledhėse se po zgjatimi kot”.

  KQZ NIS MBLEDHJA, DEBATE PER AKTIN NORMATIV. RISTANI: MIRATOJENI! GJONCAJ DUAM KOHE TA SHQYRTOJME
  Ora 13:40- Nis mbledhja e KQZ. KQZ propozon miratimin e njė akti normative me vendime tė KQZ pėr procesin e zgjedhjeve, por anėtarėt socialistė nė KQZ e kundėrshtojnė.
  Ristani theksoi se “akti ka njė pjesė arsyetuese, dhe ka njė pjesė vendimarrėse mme anekse pėr vendime qė i kemi marrė ditė pas dite e orė pas ore qė ėshtė miratuar nga orė tė tėra pėr ju”.
  Por pėrfaqėsuesi juridik i PS, Genci Gjoncaj kėrkoi tė dijė se kush ėshtė axhenda pėr sot. Ai theksoi se nuk ka dijeni pėr aktin normative dhe kėrkoi kohė 24 orė pėr tė shqyrtuar kėtė Akt normativ.

  KQZ SHPALLI SOT ONLINE REZULTATIN PARAPRAK PĖR TIRANĖN, RAMA 10 VOTA PARA
  Ora 12:50- Pėr herė tė parė qė pas numėrimit tė votave pėr Bashkinė e Tiranės, KQZ shpalli sot nė eubsajtin online rezultatet paraprake pėr kryeqytetin.
  Pas vlerėsohet se ka perfunduar numėrimi e 485 kutive gjtihsej, KQZ nė rezultatet e prezantuara sot online, rendit paraprakisht kandidatin Edi Rama i Aleanca pėr tė Ardhmen me 12 4623 vota ne krye te listės. I dyti poshte Ramės renditet Lulzim Basha me Aleanca pėr Qytetarin 124613 vota.
  I treti ashtu Hysni Milloshi me 1391 vota.

  ANĖTARI I KQZ, LAZAJ: SITUATA KĖTU KAOTIKE
  Ora 12:40- Anėtari i KQZ, Artan Lazaj e komentoi per TVNews24 si kaotike situatėn e sotme nė KQZ. “Jemi nė njė situatė esktraligjore. Ėshtė miratuar njė akt nė parim, ne nuk kemi asnjė akt nė letra, pra me pak fjalė njė situatė kaotike qė nuk dimė si do vijojė.

  SHTYHET PA AFAT MBLEDHJA E KQZ
  Ora 12:30- Mbledhja e sotme e KQZ eshte shtyre per te treten here. KQZ nuk ka caktuar ende nje afat se kur do te nise mbledhja ne te cilen pritet te shpallet nga ana e KQZ dhe rezultati perfundimtar per Bashkine e Tiranes. Shtyrja erdhi menjehere pas takimit qe kreu i misionit te vezhguesve te OSBE-ODIHR kreu ne KQZ me drejtues te ketij Komisioni.

  KQZ SHTYN MBLEDHJEN
  Ora 12:20- Mbledhja e KQZ e parashikuar per ne oren 12:00 caktohet per ne oren 12:30.

  STONESTREET NĖ KQZ: DISKUTOVA PĖR RAPORTIN E ODIHR. KUTITĖ? PALĖT TĖ ZBATOJNĖ LIGJIN
  Ora 12:00- Kreu misionit tė vėzhguesve tė ODIHR Jonathan Stonestreet ėshtė gjendur sot paradite rreth ores 11100 nė ambientet e brendshme tė KQZ. Kreu i misionit tė vėzhguesve tė OSBE/ ODIHR-it Jonathan Stonestreet ėshtė takuar sot me kryetarin e Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve, Arben Ristanin dhe nėnkryetaren e kėtij Komisioni, Dėshira Subashi.
  Pas takimit, Stonestreet ka bėrė njė deklaratė tė shkurtėr pėr mediat ku ka shpjeguar se me Ristanin dhe Subashin ka biseduar rreth raportit tė ODIHR pėr zgjedhjet. Ai u shpreh se ka marrė nga KQZ informacione tė nevojshme pėr ti shtuar nė raportin pėrfundimtar qė do tė nxjerrė pas dy muajsh OSBE-ODIHR.

  I pyetur pėr fletėt e kontestuara dhe zhvillimet post-zgjedhore nė Shqipėri, Stonestreet u shpreh se ai nuk e ka prekur aspak kėtė cėshtje nė bisedėn e sotme dhe se nuk mund tė bėjė interpretime tė ligjit pėrsa u takon kėtyre kutive. Nė deklaratėn pėr mediat, Stonestreet theksoi se nė silindo rast, palėt duhet tė zbatojnė ligjin dhe rregullat e lojės.
  Takimi i Stonestreet me Ristanin e Subashin zhvillohet pikerisht disa ore para shpalljes se rezultatit zyrtar per zgjedhjet vendore te 8 majit.

  PS PROTESTON QETĖSISHT. MEKSI: VJEDHJA E VOTĖS NDALI PROGRESIN
  11:00- Deputetė dhe mbėshtetės tė shumtė tė PS janė mbledhur nė sheshin para Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve dhe kane kėrkuar qė ky institucion tė shpallė drejt rezultatin pėr zgjedhjet vendore. Ermelinda Meksi theksoi se misioni I opozitės ėshtė shumė mė i madh nga sa duket. Misioni pėr votėn e lriė tha ajo ėshtė progress pėr vendin, por vjedhja e votės sė lirė, deklaroi deputetja nė fjalėn e saj, ka ndalur progresin nė vend.
  Te tjere deputetė tė PS-sė, duke marrė fjalėn nė protestėn e radhės, denoncuan, sipas tyre, "shkeljen flagrante tė ligjit dhe pėrpjekjen pėr tė ndryshuar nė tavolinė rezultatin pėr kryeqytetin", i cili, sipas socialistėve, ka nxjerrė fitues kandidatin e PS-sė, Edi Rama.

  PROTESTA E PS, NMBUSHET SHESHI PARA KQZ
  Ora 10:20- Ka nisur grumbullimi i njerezve jashte godines se KQZ per protesten e radhes se opozites. Ashtu sic ishte njoftuar nje dite me pare, rreth ores 10:00 nisen te mberrinin protestuesit e pare, kurse rreth ores 10:30 minuta protestuesit kane mbushur terriotirn para KQZ, ndersa ne numer te madh jane rreshtuar dhe efektive policie. Turma deri tani duket e qete, ndersa policet kane forcuar me kordona hyrjen para KQZ.

  KQZ SHTYN MBLEDHJEN PER NE OREN 12:00
  Ora 10:00- KQZ shtyn mbledhjen qe kishte parashikuar rreth ores 10:00 te paradites se sotme. Burime nga KQZ bene te ditur per TVNEWS24 se mbledhja do te realizohet ne oren 12:00. Pritet qe ky institucion te shpalle sot rezultatin e zgjedhjeve vendore per Tiranen. Mbledhja do te nise me hartimin e tabeles permbledhese te rezultateve per kutite me vota te kontestuara te njesise bashkiake nr 5 te KZAZ nr 49 ne Tirane, te cilat u numeruar keto ditet e fundit. Pasdite, KQZ do beje tabelen me rezultatet permbledhese per Tiranen.

  RISTANI: SOT REZULTATI
  Ora 07:00- Rreth orės 22:40 tė mbrėmjes sė djeshme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i dha fund procesit tė numėrimit tė votave tė kontestuara pėr Bashkinė e kryeqytetit.
  Nga numėrimi i 125 kutive nė total, rezultuan 171 vota pėr kandidatin demokrat, Lulzim Basha dhe 83 pėr rivalin e tij socialist, Edi Rama.

  Nė njė intervistė tė dhėnė pėr televizionin NEWS 24, kreu i KQZ-sė, Arben Ristani konfirmoi se tashmė kėtij institucioni nuk i mbetet gjė tjetėr veēse tė shpallė rezultatin pėrfundimtar pėr Bashkinė e Tiranės. "Nesėr (sot) do tė miratojmė nė tėrėsi vendimin pasi ishte miratuar vetėm nen pėr nen. Mė pas do tė kalojmė nė miratimin e tabelės pėrmbledhėse tė rezultateve pėr KZAZ-nė nr.49, qė i pėrket njėsisė bashkiake nr.5 dhe veprimi i tretė qė do tė ndėrmarrė KQZ-ja do tė jetė miratimi i rezultatit pėrfundimtar, pra miratimin e tabelave pėr 11 KZAZ-tė e Tiranės. Kėto nuk janė akte normative por vendime tė KQZ. Janė vendime qė sipas ligjit kėrkojnė shumicėn e thjeshtė qė ėshtė 7 ose 4", - u shpreh ai. Sa i pėrket mos aprovimit nga opozita Ristani sqaroi se ajo ėshtė e lirė qė tė ankimojė vendimin e KQZ nė institucionet pėrkatėse. "Nuk ėshtė e mundur bllokimi i procesit, pasi ligji i ka miratuar valvulat e sigurisė. I vetmi vendim qė do kėrkon vendim tė caktuar do jetė pėr rezultatin nė gjithė Shqipėrinė. Sigurisht qė procesi ankimor fillon menjėherė pasi marrim vendimmarrjen tonė, miratimi i tabelės pėrkatėse kalon nė Komision Qendror mė pas nė Kolegjin Zgjedhor", - tha kreu i KQZ-sė.
  "Tashmė nuk bėhet fjalė pėr rezultate paraprake dhe pėr ne ėshtė pėrfundimtar duke marrė parasysh faktin e procesi tė ankimimit, por vendimin pėrfundimtar mendojmė se do ta marrim deri nesėr nė mbrėmje vonė, - theksoi Ristani.
  (d.b/m.a/e.m/BalkanWeb)

 7. #47
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Arben Ristani: respektuam tė drejtėn legjitime tė qytetarėve pėr tė numėruar ēdo votė

  “Zgjedhėsi ka votuar ndershėm, lirshėm si dhe ka hedhur votėn atje ku ai mendonte se duhet ta hidhte. Ne respektuam tė drejtėn legjitime tė qytetarėve pėr tė numėruar ēdo votė tė vlefshme”

  Kryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve Arben Ristani u shpreh dje pas mbylljes sė numėrimit tė votave tė kontestuara se institucioni qė ai kryeson, zbatoi ligjin si dhe respektoi tė drejtėn kushtetuese tė qytetarėve, duke numėruar me pėrpikmėri votėn e tyre. Sipas Ristanit, KQZ u kthye nė rolin e njė KZAZ-je, pėr tė rregulluar punėn e institucioneve nė varėsi tė saj. “KQZ ėshtė organi mė i lartė i administratės zgjedhore. Ai mund tė marrė tė gjitha kompetencat e institucioneve nė varėsi tė tij, nė kėtė rast tė KZAZ-ve. Praktika pėr tė ėshtė shumė e larmishme dhe ka ecur rigorozisht. Ka shumė raste si nė 2001, 2003, 2007 dhe 2009-ėn, ku KQZ ka marrė rolin e institucioneve nė varėsi, pėr tė bėrė mė mirė atė qė kėto s’e kishin bėrė siē duhet. Ne zbatuam ligjin, pėr numėrimin e ēdo vote tė qytetarėve tė Tiranės. Ligji parashikon qė ēdo votė ėshtė e barabartė. Neni 117 dhe 118 i kodit zgjedhor, parashikojnė qartė se kur vota ėshtė e vlefshme dhe e pavlefshme. Votat e hedhura nė kutinė e gabuar, janė vota tė vlefshme. Zgjedhėsi e ka bėrė tė qartė votėn e tij, ai ka votuar vetėm pėr njėrin prej kandidatėve. Vota e hedhur nė kutinė e gabuar, ka qenė njė gabim teknik”- u shpreh kreu i KQZ-sė. Ristani shtoi mė tej se do tė ishte mė e lehtė nėse ligji do ta kishte parashikuar mė parė kėtė situatė. “E mira do ishte sikur ligji ta parashikonte kėtė ēėshtje, por eksperienca zgjedhore nė Shqipėri nuk e kishte ndeshur njė fenomen tė tillė. Kjo pėr shkak edhe tė rezultatit tė ngushtė nė kėto zgjedhje tė tė dy kandidatėve, pėr tė cilėn besoj se edhe pėr 100 vitet e ardhshme nuk besoj se do tė pėrsėritet”- deklaroi Ristani. Ai tha se vendimi i KQZ, ėshtė akt i ankimueshėm si dhe subjektet ankimuese mund tė ndjekin rrugėt ligjore.
  ...

  55
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Kėshillat, 43 bashki i drejton koalicioni i PD

  Zotėrimi i kėshillave bashkiakė do tė bėhet nė shumicė nga koalicioni qeveritar “Aleanca pėr qytetarin”. Referuar rezultateve zyrtare tė KQZ pėr 65 bashkitė e vendit, rezulton se koalicioni qeveritar ka siguruar shumicėn e kėshillave bashkiakė nė 43 bashki tė vendit, ose nė 2/3 e tyre.Koalicioni opozitar “Aleanca pėr tė ardhmen” ka siguruar shumicėn nė 22 bashki tė vendit, ose afėrisht 1/3 e tyre. Gjithsesi, nė afėrisht 10 bashki tė vendit, shumica mund tė pėrmbyset nė varėsi tė votės sė disa kandidatėve tė pavarur qė kanė arritur tė fitojnė. Bashki tė tilla, si Berati, Saranda, Himara etj., mund tė kenė ndikim mė shumė pėr shkak tė votės sė tė pavarurve apo disa partive jashtė dy koalicioneve tė mėdha. Gjithsesi, pavarėsisht kėtyre bashkive, koalicioni qeveritar do tė qeverisė mbi 60 pėr qind tė kėshillave bashkiakė nė vend.

  Bashkitė e mėdha
  Bashkitė e mėdha nė vend janė ndarė nė mėnyrė tė barabartė pėrsa i pėrket zotėrimit tė kėshillave bashkiakė. Nė 12 bashkitė e mėdha tė vendit, 6 prej tyre do tė kenė shumicė tė majtė nė kėshill, ndėrsa 6 tė tjera shumicė tė djathtė. Pavarėsisht se nė shumicėn e kėtyre bashkive kanė fituar kandidatė tė majtė, ata do tė detyrohen tė kenė njė kėshill politikisht tė kundėrt. Kėshtu ėshtė rasti nė Bashkinė e Durrėsit dhe atė tė Elbasanit pėr Partinė Socialiste, por, nga ana tjetėr, opozita ka siguruar shumicėn nė Bashkinė e Lezhės. Nga ana tjetėr, duket se shumica e qarqeve, duke llogaritur tė gjitha njėsitė vendore, me komuna e bashki bashkė, do tė qeverisen nė shumicė nga koalicioni qeveritar. Aleanca pėr Qytetarin pritet tė ketė shumicėn nė kėshillin e qarkut tė Korēės, Elbasanit, Tiranės, Durrėsit, Lezhės, Didrės, Shkodrės e Kukėsit. Nga ana tjetėr, opozita do tė ketė tri qarqe nė shumicė si Fieri, Vlora, e Gjirokastra, ndėrsa qarku i Beratit ėshtė ende nė dyshim.

  Bashkitė e mėdha

  1-Berat
  Aleanca pėr tė Ardhmen 9095
  Aleanca pėr Qytetarin 8951
  Jashtė koalicionit 914

  2-Peshkopi
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2733
  Aleanca pėr Qytetarin 3996
  Jashtė koalicionit 216
  Tė pavarur 469

  3-Durrės
  Aleanca pėr tė Ardhmen 29 042
  Aleanca pėr Qytetarin 33 000
  Jashtė koalicionit 418

  4-Elbasan
  Aleanca pėr tė Ardhmen 19 951
  Aleanca pėr Qytetarin 22 593
  Jashtė koalicionit 663

  5-Fier
  Aleanca pėr tė Ardhmen 15 084
  Aleanca pėr Qytetarin 12 220
  Jashtė koalicionit 428

  6-Gjirokastėr
  Aleanca pėr tė Ardhmen 6848
  Aleanca pėr Qytetarin 4947
  Jashtė koalicionit 520

  7-Korēė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 14 898
  Aleanca pėr Qytetarin 13 585
  Jashtė koalicionit 1467

  8-Kukės
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2542
  Aleanca pėr Qytetarin 4981
  Jashtė koalicionit 283
  Tė pavarur 1719

  9-Lezhė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 4146
  Aleanca pėr Qytetarin 3831
  Jashtė koalicionit 563
  Tė pavarur 988

  10-Shkodėr
  Aleanca pėr tė Ardhmen 9556
  Aleanca pėr Qytetarin 20 765
  Jashtė koalicionit 2397

  11-Vlorė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 21 668
  Aleanca pėr Qytetarin 18 868
  Jashtė Koalicionit 1008

  12-Tiranė
  Aleanca pėr Qytetarin 117 717
  Aleanca pėr tė Ardhmen 117 166
  LZHK 3675
  PKSH 447

  Bashkitė e tjera


  Ura Vajgurore
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2418
  Aleanca pėr Qytetarin 1844
  Jashtė koalicionit 190

  Kuēovė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 4982
  Aleanca pėr Qytetarin 3438
  Jashtė koalicionit

  Ēorovodė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 955
  Aleanca pėr Qytetarin 1805
  Jashtė koalicionit 135

  Poliēan
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1361
  Aleanca pėr Qytetarin 1846
  Jashtė koalicionit 254

  Burrel
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2655
  Aleanca pėr Qytetarin 3080
  Jashtė koalicionit 373
  Tė pavarur 514

  Klos-Mat
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1549
  Aleanca pėr Qytetarin 2492
  Jashtė koalicionit 382
  Tė pavarur 114

  Bulqizė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1908
  Aleanca pėr Qytetarin 2320
  Jashtė koalicionit 317
  Tė pavarur 280

  Manėz
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1563
  Aleanca pėr Qytetarin 2297

  Sukth
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2791
  Aleanca pėr Qytetarin 4114
  Jashtė koalicionit 17

  Shijak
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2195
  Aleanca pėr Qytetarin 2593

  Fushė-Krujė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 3622
  Aleanca pėr Qytetarin 5126
  Jashtė koalicionit 965

  Bashkia Krujė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2764
  Aleanca pėr Qytetarin 3964
  Jashtė koalicionit 731

  Belsh
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2323
  Aleanca pėr Qytetarin 2693
  Jashtė koalicionit 217

  Cėrrik
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1917
  Aleanca pėr Qytetarin 2633
  Jashtė koalicionit 349

  Gramsh
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2404
  Aleanca pėr Qytetarin 2601
  Jashtė koalicionit 247

  Peqin
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1089
  Aleanca pėr Qytetarin 2214
  Jashtė koalicionit 92

  Librazhd
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1677
  Aleanca pėr Qytetarin 2155
  Jashtė koalicionit 196

  Pėrrenjas
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1638
  Aleanca pėr Qytetarin 2111
  Jashtė koalicionit 176

  Patos
  Aleanca pėr tė Ardhmen 4431
  Aleanca pėr Qytetarin 4685
  Jashtė koalicionit 535

  Roskovec
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1485
  Aleanca pėr Qytetarin 1765
  Jashtė koalicionit 53

  Lushnjė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 10 048
  Aleanca pėr Qytetarin 9477
  Jashtė koalicionit 213

  Divjakė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2828
  Aleanca pėr Qytetarin 2442
  Jashtė koalicionit 253

  Ballsh
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2226
  Aleanca pėr Qytetarin 1997
  Jashtė koalicionit 139

  Libohovė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 417
  Aleanca pėr Qytetarin 971

  Memaliaj
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1170
  Aleanca pėr Qytetarin 1158
  Jashtė koalicionit 190

  Tepelenė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1960
  Aleanca pėr Qytetarin 1384
  Jashtė koalicionit 270

  Kėlcyrė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 973
  Aleanca pėr Qytetarin 837
  Jashtė koalicionit 105

  Pėrmet
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1759
  Aleanca pėr Qytetarin 1931
  Jashtė koalicionit 253

  Maliq
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1536
  Aleanca pėr Qytetarin 1452
  Jashtė koalicionit 52

  Erseke
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1639
  Aleanca pėr Qytetarin 1022
  Jashtė koalicionit 104

  Leskovik
  Aleanca pėr tė Ardhmen 435
  Aleanca pėr Qytetarin 854
  Jashtė koalicionit 51

  Pogradec
  Aleanca pėr tė Ardhmen 6382
  Aleanca pėr Qytetarin 5958
  Jashtė koalicionit 653
  Tė pavarur 200

  Bilisht
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1410
  Aleanca pėr Qytetarin 2912
  Jashtė koalicionit 94
  Tė pavarur 219

  Krumė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1060
  Aleanca pėr Qytetarin 2028
  Jashtė koalicionit 124
  Tė pavarur 293

  Bajram Curri

  Aleanca pėr tė Ardhmen 1169
  Aleanca pėr Qytetarin 1959
  Jashtė koalicionit 130

  Rrėshen
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1775
  Aleanca pėr Qytetarin 2259
  Jashtė koalicionit 641
  Tė pavarur 957

  Rubik
  Aleanca pėr tė Ardhmen 988
  Aleanca pėr Qytetarin 1626
  Jashtė koalicionit 296

  Laē
  Aleanca pėr tė Ardhmen 4620
  Aleanca pėr Qytetarin 5053
  Jashtė koalicionit 477

  Mamurras
  Aleanca pėr tė Ardhmen 2421
  Aleanca pėr Qytetarin 4914
  Jashtė koalicionit 411

  Vau i Dejės
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1326
  Aleanca pėr Qytetarin 2770
  Jashtė koalicionit 205
  Tė pavarur 235

  Fushė-Arrėz
  Aleanca pėr tė Ardhmen 577
  Aleanca pėr Qytetarin 1343
  Jashtė koalicionit 112

  Pukė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 858
  Aleanca pėr Qytetarin 1413
  Jashtė koalicionit 181
  Tė pavarur 80

  Koplik
  Aleanca pėr tė Ardhmen 909
  Aleanca pėr Qytetarin 1195
  Jashtė koalicionit 271

  Kamzė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 10495
  Aleanca pėr Qytetarin 18091
  Jashtė koalicionit 911

  Vorė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 3194
  Aleanca pėr Qytetarin 4146
  Jashtė koalicionit 318

  Kavaje
  Aleanca pėr tė Ardhmen 3189
  Aleanca pėr Qytetarin 6813
  Jashtė koalicionit 1209

  Rrogozhine
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1859
  Aleanca pėr Qytetarin 1912
  Jashtė koalicionit 66

  Himarė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1550
  Aleanca pėr Qytetarin 833
  Jashtė koalicionit 1354

  Orikum
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1835
  Aleanca pėr Qytetarin 1685
  Jashtė koalicionit 172
  Tė pavarur 203

  Selenicė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 919
  Aleanca pėr Qytetarin 638
  Jashtė koalicionit 183

  Sarande
  Aleanca pėr tė Ardhmen 5364
  Aleanca pėr Qytetarin 5306
  Jashtė koalicionit 1392

  Konispol
  Aleanca pėr tė Ardhmen 888
  Aleanca pėr Qytetarin 784

  Delvinė
  Aleanca pėr tė Ardhmen 1309
  Aleanca pėr Qytetarin 2500
  Jashtė koalicionit 180
  Tė pavarur 492


  Panorama
  ERALD KAPRI

 9. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Meta: LSI, 45 mijė vota mė shumė se nė 2009

  Kreu i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta, pėrgėzoi dje strukturat e kėsaj partie pėr rezultat e mira qė arriti nė zgjedhjet e 8 majit. Nė njė takim me krerėt lokalė tė kėsaj partie, Meta evidentoi faktin se nė kėto zgjedhje LSI arriti tė marrė 45 mijė vota mė shumė se nė zgjedhjet e 2009-s. “Unė dua tė falėnderoj tė 120 mijė votuesit e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim nė shkallė vendi pėr mbėshtetjen e konsiderueshme qė i dhanė forcės sonė politike, pėr konfirmimin e njė besimi tė plotė, tė qėndrueshėm dhe nė rritje ndaj LSI-sė, si njė forcė e domosdoshme pėr stabilitetin e vendit, pėr modernizimin e tij dhe njėkohėsisht pėr shtimin e kontributeve tė saj nė drejtim tė procesit integrues. Ky ėshtė njė rezultat shumė mė i mirė sesa ai i zgjedhjeve tė fundit, LSI ka arritur tė marrė 45 mijė vota mė shumė se nė zgjedhjet e fundit tė vitit 2009, por natyrisht qė ky rezultat nuk ėshtė i njėllojtė kudo, prandaj edhe ėshtė e rėndėsishme qė ky rezultat t’i nėnshtrohet njė analize tė plotė dhe tė hollėsishme”, u shpreh Meta. Tirana pėr kreun e LSI ka arritur rezultate shumė mė tė mira se ato tė zgjedhjeve tė shkuara, jo vetėm duke e konsoliduar pėrkrahjen e qytetarėve, por dhe duke e rritur atė. “Njė falėnderim i veēantė i takon LSI-sė sė Tiranės pėr punėn e mrekullueshme qė ka bėrė, gati 21 mijė vota pėr Kėshillin Bashkiak dhe mė shumė se 23 mijė vota pėr Kėshillat e Njėsive Bashkiake. Nė qytetin e Tiranės, LSI ka arritur rezultatin e saj mė tė mirė ndonjėherė, gati 70% mė shumė vota sesa nė zgjedhjet e vitit 2009. Po kėshtu edhe njė falėnderim pėr tė gjithė qarkun e Tiranės, ku LSI ka gati mbi 30 mijė vota nė kėto zgjedhje dhe ku pėrsėri rezultati ėshtė gati 65% mė i lartė sesa nė zgjedhjet e fundit tė vitit 2009″, u shpreh Meta. Sipas tij, ky rezultat ishte “konfirmimi i politikės sė drejtė qė ka ndjekur Lėvizja Socialiste pėr Integrim, qė nga 28 qershori i vitit 2009, i vendimeve tė rėndėsishme qė i kanė shėrbyer vendit dhe njėkohėsisht ky rezultat ėshtė pikėnisja jonė pėr zgjedhjet e ardhshme tė qershorit tė vitit 2013″.

  45 mijė vota mė shumė sesa nė zgjedhjet e vitit 2009 ka marrė LSI-nė nė zgjedhjet e 8 majit, duke akumuluar nė total 120 mijė vota nė tė gjithė vendin. Meta kėrkoi qė ky rezultat t’i nėnshtrohet njė analize tė hollėsishme.

  Panorama

 10. #50
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Vendimi i KQZ: Ja pse votat nė kutinė e gabuar janė tė vlefshme

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi me 4 vota pro dhe tre kundėr vendimin qė legjitimon numėrimin e votave tė hedhura nė kutitė e gabuara. Gjatė mbledhjes sė djeshme, kreu i KQZ-sė, Arben Ristani, lexoi vendimin 14-faqesh, sipas tė cilit ky institucion ka hapur kutitė dhe numėruar votat qė prej datės 17 maj. “KZAZ-tė e Tiranės, nė tėrėsi, kanė konstatuar mungesėn e njė procedure uniforme pėr trajtimin e kėsaj ēėshtjeje si dhe mungesėn e udhėzimeve dhe rregullave tė posaēme nė manualet e punės sė GNV-ve dhe KZAZ-ve. KZAZ-tė pėr kėtė gjė kanė debatuar dhe kanė vepruar nė mėnyra alternative”, - thuhet nė vendimin e lexuar nga Ristani, ku shtohet mė tej se, lidhur me kėtė ēėshtje, nė KQZ kanė paraqitur kėrkesė 8 nga 11 KZAZ-tė e Tiranės. Vendimi shpjegon edhe aktin mė tė debatuar nė kėtė sipėrmarrje, atė tė marrjes sė kompetencave tė KZAZ-sė nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. “KQZ kėtė kompetencė e ka ushtruar nė zgjedhjet e vitit 2001, nė rastin kur KZZ nr.60 nuk i ushtroi detyrat e saj pėr nxjerrjen e rezultatit nė kėtė zonė, por edhe nė disa raste nė zgjedhjet vendore 2007 dhe ato parlamentare tė vitit 2009. “Nė zgjedhjet pėr pushtetin vendor, KZAZ-tė e Tiranės, tė vetme nuk mund tė hartojnė tabelėn pėrmbledhėse tė rezultatit pėr Bashkinė Tiranė”, - thuhet nė vendim, duke shtuar se kjo detyrė i kalon organit epror. Sipas vendimit, procedura e ndjekur prej 17 majit nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve respekton pėrcaktimet e bėra nė nenin 33 tė Kodit Zgjedhor. “Kėrkesat e paraqitura nga KZAZ-tė e detyrojnė KQZ-nė tė kryejė hetim administrativ primar dhe aspak njė proces hetimi ankimor”, - thuhet nė vendim, ku shtohet se procedura e ndjekur nuk pėrjashton askėnd nga ankimi zgjedhor. Sa i pėrket pėrcaktimit ligjor tė fletėve tė hedhura nė kutitė e gabuara, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotė se neni 117 i Kodit Zgjedhor i ndan votat nė tė vlefshme dhe tė pavlefshme, ku nė kategorinė e parė pėrfshihen tė gjitha ato kur ėshtė votuar qartėsisht vetėm pėr njėrin nga subjektet. “Hedhja e votės prej zgjedhėsit nė njė kuti tjetėr tė sė njėjtės qendėr votimi, sipas Kodit Zgjedhor nuk e bėn fletėn e votimit tė pavlefshme. Ēdo proces elektoral ka nė qendėr tė tij zgjedhėsin dhe vullnetin e tij: zgjedhėsi nuk mund tė ndėshkohet nga teknikalitetet administrative”, - thuhet nė vendimin e miratuar mbrėmė nė KQZ, ku shtohet se ndarja me 4 kuti ka pėr qėllim vetėm administrimin mė tė lehtė tė procesit tė votimit. KQZ e ka justifikuar procedurėn e ndjekur si njė proces nė krah tė interesit publik, pasi zgjedhėsi e ka bėrė zgjedhjen e tij tė qartė, tė saktė dhe tė paidentifikueshme. “Kėto vota janė tė barabarta me votat e tjera tė numėruara, janė tė pacenuara juridikisht, lehtėsisht tė identifikueshme pėr qėllime kėqyrjeje dhe vlerėsimi e tė gjitha kanė tė respektuar parimin e fshehtėsisė sė votės”, - thuhet nė vendimin qė legjitimon procesin e numėrimit tė votave nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e qė i pėrfshin ato nė tabelat pėrmbledhėse tė rezultatit nė KZAZ-tė respektive.

  MAPO
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #51
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Ndoka: Do tė rishikojmė aleancėn me PS e Ramės

  Darina Tanushi

  Kreu i PDK-sė, njė prej partive aleate tė PS-sė nė koalicionin “Aleanca pėr tė Ardhmen”, deklaroi dje se do tė rishikojė marrėdhėniet me partinė e drejtuar nga Edi Rama. Ndoka, nė njė intervistė pėr “Gazeta Shqiptare” kritikoi mėnyrėn se si PS-ja u soll me aleatėt nė fushatė. Ndoka tha se PS nuk diti tė ruajė as votat e veta dhe as tė aleatėve.

  Zoti Ndoka, pas rezultatit paraprak ka njė diskutim se aleatėt nė kėto zgjedhje i kanė sjellė shumė mė pak vota PS-sė sesa aleatėt PD-sė. Si e gjykoni kėtė?

  PS ėshtė njė parti, e para, politike. I ka kushtuar njė vėmendje tė veēantė votave tė saj si subjekt politik. E dyta, kėtu del njė kritikė se nuk pėrdori njė strategji tė veēantė pėr marrėdhėniet me aleatėt. Kėto janė qėndrime tė pėrsėritura tė PS-sė nė lidhje me aleatėt, nė lidhje me bashkėpunimin mes tyre, njė gabim i pėrsėritur tashmė. E treta, unė mund ta konsideroj rezultatin mė pozitiv tė “Aleancės pėr tė Ardhmen”. Ka marrė shumicėn e mbėshtetjes nė qytetet kryesore tė vendit.

  Do ta diskutoni kėtė ēėshtje?

  Ende nuk e kemi hapur kėtė diskutim. Kemi ende probleme mė madhore pėrpara pėr tė diskutuar. Por do t’i vijė radha edhe kėsaj. Pjesa tjetėr ėshtė qė “Aleanca pėr Qytetarin”, maxhoranca ka marrė njė votė abuzive, tė deformuar pėr shkak tė joshjeve financiare, tė presioneve me pushtetin, tė keqpėrdorjes sė partive tė koalicionit, tė cilėt e kanė zgjeruar rrjetin e tyre edhe me kėshilltarė tė majtė. Nėpėrmjet interesave tė vogla lokale, e kanė zgjeruar rrjetin e tyre tė votave edhe nga pjesa opozitare dhe ai qė ėshtė fenomeni mė regresiv, ėshtė se fushata e tyre ka qenė njė fushatė e pistė, me shuma tė mėdha financiare tė padeklaruara. Partia Demokratike ėshtė njė parti qė ka bėrė njė fushatė marramendėse, e cila abuzon me lekė tė pista, nuk i pėrgjigjet realitetit tė procesit tė saj ligjor. Po ashtu janė edhe dy parti tė tjera, tė cilat e kanė pėrdorur pushtetin, siē ėshtė LSI-ja dhe partia e ēamėve. Edhe kėto, nėse bėhet njė investigim i thjeshtė, vetėm me spotet televizive qė janė shumė tė kushtueshme, nėse do tė hapej njė hetim nga Prokuroria, por kėtu nuk funksionon as KQZ dhe as prokurori, vetėm kėto spote, reklamat mediatike apo posterat nė tė gjithė Shqipėrinė i kalojnė disa milionė eurot. Kėshtu qė gara nė kėto kushte ėshtė fare e pabarabartė. Pushteti ka shfrytėzuar tė gjitha mundėsitė pėr tė blerė vota.

  Ēfarė taktike duhet tė ndiqte PS-ja me aleatėt, duhet t’u linte mė shumė zona apo...?

  Nuk ėshtė thjesht kjo e zonave. Edhe kjo ėshtė, sepse nė fakt Partia Socialiste ėshtė treguar shumė e ngurtė nė pėrgjithėsi me aleatėt edhe pėr ndarjen e zonave, por edhe te koordinimi i fushatės. Ne pamė njė PS, e cila ėshtė e braktisur nga aleatėt. Nuk u kuptua nė fakt nėse PS-ja braktisi aleatėt, apo aleatėt braktisėn PS-nė. Nuk kishte njė koordinim pėr tė bėrė fushatė. PS ende ka sindromin pėr tė kontrolluar e vetme tė gjitha ēėshtjet dhe nė ēdo moment kur futet e vetme pėr tė kontrolluar ēėshtjet me PD-nė, bėn pėrpjekje qė tė krijojė monopolin e kontrollit dhe kjo dėmton imazhin pėr vendin dhe sjell rėnie votash pėr partitė aleate. Ky sindrom solli edhe kėtė herė atė qė PS-ja nuk mbrojti dot as votat e veta dhe as tė aleatėve. Ky ėshtė njė problem jashtė mase shqetėsues.

  Do tė rishikoni marrėdhėnien tuaj me PS?

  Pa diskutim qė do tė rishikojmė edhe qėndrimin, nė funksion tė njė bashkėpunimi permanent. Kėto janė vėrejtje shumė thelbėsore dhe tė rėndėsishme nė princip.

  GSH

 12. #52
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Gjinushi: PS s’na la zona tė lira, na vodhi dhe votat

  Kreu socialdemokrat, Skėnder Gjinushi, duke analizuar rezultatin zgjedhor tė kėsaj partie, akuzon Partinė Socialiste se i ka tjetėrsuar votat, duke i shpėrndarė brenda koalicionit.Gjinushi sjell shembuj kur kandidatėt e tij pėr kėshilltar nuk kanė parė tė pasqyruar nė procesverbale mė pak vota nga ato qė ishin numėruar. Duke folur pėr zgjedhjet e Tiranės, Gjinushi shprehet se KQZ pėrdori standard tė dyfishtė kur shumicėn e votave tė hedhura gabim, i cilėsoi tė panumėrueshme ndėrsa vetėm njė pjesė tė vogėl e numėroi dhe pėrfshiu nė rezultat.

  Deklaratat mė tė fundit tė faktorit ndėrkombėtar, Bashkimit Europian dhe SHBA japin mesazhe tė qarta pėr klasėn politike shqiptare. Si i lexoni ju ato?

  Tė tėrė janė pėrqendruar nė atė qė njė nga aspektet qė do ndikojė shumė nė vlerėsimin e zgjedhjeve, ėshtė zgjidhja e krizės sė Tiranės, pėr arsyen e thjeshtė se Tirana ėshtė kryeqyteti dhe kjo ka rėndėsi tė veēantė dhe pėr arsyen tjetėr, sepse po manipulohet hapur vullneti politik. Nuk ka naiv qė tė mendojė se njė maxhorancė vendos tė manipulojė rezultatin nė momentet e fundit. Ajo rikonfirmon tashmė gjithė ato denoncime qė janė bėrė periodikisht dhe qė konfirmon atė qė ne kemi thėnė, se me kėtė qeveri s’mund tė ketė zgjedhje tė standardeve. Bazė pėr manipulimin nė Tiranė ėshtė raporti i ODIHR-it, ku thuhet se KQZ ka vetėm njė detyrim dhe detyrė sa i takon rezultateve zyrtare, vetėm t’i shpallė ato dhe, rezultati legjitim ėshtė ai qė ka dalė nga 485 kutitė e votimit nga grupet e numėrimit, ashtu siē ka ndodhur nė tė gjitha komunat dhe bashkitė e vendit. Ky rezultat bėhet i rishikueshėm, vetėm pas procesit tė shpalljes nė fazėn e ankimimit.

  Votat e hedhura gabimisht, pėr shumė arsye, ėshtė e drejtė tė lexohen?

  Ne nuk e dimė nėse janė bėrė me dashje apo pa dashje. Komenti mbi votėn nuk bėhet pasi ėshtė votuar. Rregulli i lojės bėhet pėrpara; Dhe u tha qė nėse e hedh votėn gabim, do tė quhet e pa-numėrueshme. Ky rregull u zbatua nė tė gjithė Shqipėrinė dhe nė shumicėn e KZAZ-ve tė Tiranės. Vota tė gabuara pėr kryetarin apo kėshillin e minibashkisė ka po aq sa ka pėr kryetarin e Bashkisė sė Tiranės. Mund tė predikohet e drejta pėr leximin e ēdo vote, por kur ajo hidhet gabim dhe nė kundėrshtim me Kodin dhe rregullat e vendosura mė parė, ajo ėshtė nul. KQZ ka vetėm njė detyrė, tė certifikojė rezultatin. Rregulli i ri pas mbarimit tė lojės, sipas KQZ-sė nuk mund tė vendoset. E dyta, s’mund tė ketė rregull me dopio standard. Pra, tė gjitha votat e hedhura gabim nė 300 e ca kuti quhen nul, ndėrsa votat e hedhura gabim nė 117 kuti, qė zgjodha unė, do tė quhen tė ndershme, se duhet tė dalė Luli fitues. Ėshtė po kjo KQZ qė ka certifikuar Durrėsin, Vlorėn, Elbasanin me kėtė standard dhe, nė fund tė procesit nė Tiranė, vendos njė standard tjetėr.

  Tė flasim pak pėr shifrat e dala nga kėto zgjedhje. Koalicioni i djathtė ka marrė mė shumė vota se koalicioni i majtė, edhe pse Aleanca pėr tė Ardhmen kishte mė shumė parti nė pėrbėrje tė saj, ndėrsa vetė PS ka marrė si parti rreth 100 mijė vota mė shumė se PD. Si i lexoni kėta numra?

  Unė do tė them atė qė kam thėnė dhe para zgjedhjeve. Kam thėnė qė vota politike sė pari shprehet nė qytetet e mėdha nė zgjedhjet lokale. Sa mė e vogėl ėshtė njėsia, aq mė pak dominuese ėshtė vota politike. Pra, nė 2007-n dhe 2011-n ne fitojmė bindshėm qytetet me kandidatė tė drejtpėrdrejtė dhe mė pak vota pėr kėshillat, pasi partia nė pushtet ka mė shumė aleatė dhe kanė mė shumė mundėsi financiare pėr tė joshur kandidatėt pėr kėshilltarė nė komuna dhe bashki. Dihet qė nė kėshilla ka shumė tė majtė qė kandidojnė dhe pėr parti tė djathta apo anasjelltas. Prandaj, kjo votė ėshtė mė pak politike sesa vota pėr kandidatėt. Nė zgjedhjet vendore tė gjithė luftojnė pėr tė fituar kryetarin e njėsisė vendore e mė pak kėshillin.

  Ky rezultat a ka tė bėjė dhe me cilėsinė e aleatėve, pasi nė koalicionin e majtė ka aleatė qė kanė marrė numėr shumė tė vogėl votash?

  Jo, kjo nuk ka tė bėjė me cilėsinė e aleatėve, por me cilėsinė paguese tė aleatėve. Partitė opozitare kanė mė pak mundėsi financiare tė bėjnė fushatė, por dhe kandidatėt pėr kėshilla nuk i afrohen shumė opozitės, p.sh. njė mėsues, nga frika se mund tė humbė vendin e punės. Unė bėj pyetjen, kur maxhoranca merrka votė popullore pėr kėshillat, pėrse po kėto vota nuk i jepen kandidatit tė bashkisė apo komunės, por u jepen kėshillave?! Vota politike, pra ndarja majtas-djathtas, tregohet qartė tek kandidatėt e njėsive bashkiake. E majta ka arritur fitoren mė tė thellė tė mundshme. Ka fituar bashkitė mė tė mėdha tė vendit, tė cilat kanė peshė tė lartė elektorale, ka rikthyer sėrish disa bashki tė rėndėsishme siē ishte Saranda, Pėrmeti, Gramshi, Tepelena etj. Por ka hyrė dhe nė disa bastione tė djathta, si Kavaja, Shijaku, Rrėsheni, Mamurrasi etj.

  Por ka diferenca nė vota dhe brenda koalicionit tė majtė, ju keni mė pak vota se Demokracia Sociale apo PSV91 ka rritje nė vota. Si e shpjegoni kėtė?

  Ka shumė arsye qė lidhen me koniunkturėn, me individin, me mundėsitė financiare, por dhe me ruajtjen e votės. PSD ishte e ndėrgjegjshme se nuk do tė bėnte ndonjė fushatė shumė ambicioze dhe hymė nė njė fushatė qė, pėr ne, nuk ishte shumė normale dhe pėr ne lufta do tė ishte pėr kryetarėt, qė tė paktėn tė shpėtonim zgjedhjet. Prandaj, kafshuam gjuhėn dhe pranuam tė marrim pjesė, edhe pse pėrsėri PS u tregua shumė megalomane, qė do vetėm pėr veten e saj dhe nuk u dha asgjė aleatėve as pėr imazh. Kur ti si PS nuk i jep asnjė hapėsirė kandidimi aleatit kryesor PSD, ēfarė rezultati do tė kesh? Kjo ēon nė njė bashkėpunim shumė tė vogėl. Nga njėra anė, qeveria bėnte presione ndaj njerėzve qė janė nė punė qė tė mos bashkėpunojnė me ty, mundėsia financiare ėshtė e vogėl pėr tė bėrė fushatė, nga ana tjetėr PS nuk na dha ne si aleatė mundėsi kandidimi pėr kryetarė qė tė tundnim njė flamur tonin nė njė bashki apo komunė, atėherė PSD-ja qėndroi si nė hije. Megjithatė, ne kemi mbajtur votat tona, edhe pse nuk bėmė fushatėn qė ne dimė tė bėjmė pa asnjė lloj mbėshtetjeje dhe me tė gjitha llojet e hileve nga tė tėra krahėt, pėrsėri nuk kemi rėnė nga 50 mijė votat. Nė njė fushatė normale dhe me kandidime normale, PSD do tė merrte mbi 70 mijė deri nė 100 mijė vota nė tė gjithė vendin. Por, kėtu ėshtė dhe njė problem qė duhet zgjidhur brenda tė majtės, qė do tė thotė se administrimi i votės ėshtė defektoz. Nėse PS do tė bashkėpunonte mė mirė me aleatėt nė Tiranė, do tė kishte amortizuar efektin LSI nė Tiranė me tė paktėn 2-3 mijė vota. Njė bashkėpunim shumė mė i sinqertė dhe njė faktorizim siē i takon PSD-sė edhe ndonjė aleati tjetėr, absolutisht qė do ta kishte ndihmuar betejėn e Tiranės.

  Ju mendoni se nėse do tė kishit pasur kandidatė pėr bashki dhe komuna, do tė kishit amortizuar votat e atyre qė dolėn tė pavarur dhe koalicioni do tė kishte arritur njė numėr mė tė madh votash…

  Nė shkallė vendi, pėr shkak tė frymės, tė krizės sė pėrgjithshme dhe tė degradimit total tė qeverisė, shkalla e bashkėpunimit ka dominuar vetėm nė disa bashki apo komuna tė veēanta, ndėrsa kėtė rezultat e ka sjellė fryma e pėrgjithshme. Nė Novoselė, ne futėm kandidatin tonė si tė pavarur dhe fituam, duke treguar se kėrkesa jonė pėr kėtė bashki ishte e bazuar. Ne kėrkuam vetėm 3-4 njėsi dhe as ato nuk na u dhanė, duke kėrkuar tė na defaktorizojnė nė kėtė farė mase dhe mos prit qė unė me tė papunėt e mi tė marr vota nė Tiranė.

  Ka dhe rezerva se vota nuk ėshtė administruar mirė dhe brenda sė majtės…

  Nėse vota pėr kryetarin ka qenė nėn kontroll dhe e grupuar nė dy pirgje, sepse ka pasur interes dhe vėzhgim mė tė madh, ndėrsa votat pėr kėshill kanė lėvizur sa andej-kėtej. Ne dimė fakte konkrete; Nė Burrel kandidati ynė na tha se qėndroi nė njė monitor dhe mbajti shėnim votat e veta. Ai kishte numėruar 37 vota, procesverbalin nuk ia dha njeri dhe tė nesėrmen ishin 27 vota tė shėnuara, por jo vetėm kaq, por nė tė gjithė komunėn kishte tė shėnuara vetėm 32 vota.

  Kjo, ėshtė vėrejtur dhe nė Tiranė?

  Fenomeni ėshtė vėrejtur gjithandej, ndaj ajo qė duket, ėshtė se ka devijim dhe tjetėrsim tė votės sė partive aleate. Edhe nė Tiranė kam informacionin qė janė numėruar pėr PSD 17 vota dhe nė procesverbal shkruhen 10 apo nė Durrės nga 22 vota nė njė qendėr votimi, shkruhen 2. Numėrimi i votave pėr partitė aleate ėshtė shumė defektoz. Grupet e numėrimit kanė dy numėrues tė PS dhe 2 tė PD-sė. Partia Socialiste duhet tė na ruajė votėn dhe jo PD-ja.


  Panorama
  ARISTIR LUMEZI

 13. #53
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Ankesa e PD, ku ndryshon nga ajo qe beri PS me 2009

  Partia Demokratike ka ushtruar ankese ne KQZ per te shqyrtuar vetem votat e kontestuara, me te cilat numeruesit, vezhguesit dhe komisioneret e te gjitha paleve nuk binin ne konsensus; ndersa Partia Socialiste kerkoi ne vitin 2009 rinumerimin e te gjitha votave, vecanerisht te atyre votave per te cilat kishte konsensus, pavaresisht se nuk kishte vota te kontestuara apo se numri i tyre ishte me i vogel se marzhi i fitores, keshtu qe nuk do te kishin ndonje ndikim ne rezultat.

  Kodi Zgjedhor i Shqiperise bazohet ne idene se ne shumicen derrmuese te rasteve, te gjitha palet do te bien dakord per vlefshmerine ose pavlefshmerine e nje vote dhe keshtu nuk ka mjet (menyre) per te shqyrtuar nje vendim te marre ne menyre konsensuale. Ne fakt, nuk ka mekanizem ligjor per te shqyrtuar votat per te cilat te gjitha palet kane rene dakord. Kjo u konfirmua nga interpretimi perfundimtar i Kodit Zgjedhor nga Kolegji Zgjedhor, i cili vendosi se nese nuk ka pasur kontestim gjate procesit te numerimit, atehere nuk ekzistonte ndonje ceshtje e diskutueshme qe te zgjidhej nga gjykata.

  Sidoqofte, per nje numer te vogel votash ne cdo zgjedhje, palet nuk arrijne te bien ne konsensus. Lidhur me kete argument, ekspertet shpjegojne se nese keto vota te kontestuara nuk arriten te shqyrtoheshin, nje kontestim i parendesishem do te njolloste sistemin zgjedhor shqiptar, meqe secila pale do te kishte motiv te sfidonte cdo vote ne zonat ku ato kishin shumicen e komisionereve dhe ne kete menyre do te merrnin vendimin perfundimtar se cilat vota do te futeshin ne tabelen e votave te vlefshme dhe cilat ne tabelen e votave te pavlefshme. Keshtu, - shpjegojne ekspertet, - Kodi Zgjedhor Shqiptar eshte shume i qarte ne ate se cdo pale ka te drejte t'i kerkoje KQZ-se te shqyrtoje votat per te cilat, palet nuk kane rene dakord gjate numerimit te pare ne Qendren e Numerimit te Votave, ne menyre qe te merret vendimi i sakte per vlefshmerine ose pavlefshmerine e votave gjate zgjidhjes se mosmarreveshjes nga ana e KQZ-se dhe eventualisht edhe nga Kolegji Zgjedhor.

  Ndryshimi i dyte ka te beje me kohen, me respektimin e shtetit ligjor dhe me procesin e sistemit zgjedhor, te cilin te dyja palet e miratuan gjeresisht ne vitin 2008. Partia Demokratike paraqiti nje ankese brenda tre diteve ne KQZ, periudhe brenda se ciles lejohen ankimimet sipas Kodit Zgjedhor, pas tabeles perfundimtare te rezultateve nga ana e KZAZ (KQZ-ja ne rolin e KZAZ per Bashkine e Tiranes). Partia Socialiste ne vitin 2009 kerkoi vetem rinumerimin e te gjitha votave, pa paraqitur ndonje deshmi dhe pa kerkuar te administroje si deshmi, vota eventualisht te kontestuara, te cilat mund te gjendeshin brenda kutive te votimit. Pasi Kolegji Zgjedhor e hodhi poshte kerkesen e Partise Socialiste si te pabazuar ne ligj, komisioneret e saj ne KQZ votuan per certifikimin e rezultatit. Vetem dy muaj me vone Partia Socialiste kerkoi shqyrtimin e te gjitha votave, shume kohe pasi kishte skaduar afati i ankimimeve sic parashikohet ne ligj. Ne vitin 2011, Partia Socialiste perseri nuk ndoqi rrugen e procesit ligjor, duke deklaruar fitoren bazuar ne perfundimin e numerimit te kutive per kryetarin e bashkise, perpara se te paraqitej ndonje ankese dhe perpara se KQZ-ja, qe vepronte ne rolin e KZAZ-se per Bashkine e Tiranes, te publikonte tabelen perfundimtare te rezultateve. Serish Partia Socialiste nuk ka kerkuar shqyrtimin dhe rinumerimin e votave te kontestuara, por i ka kerkuar KQZ-se, qe te shpalle fituesin bazuar ne nje rezultat paraprak jozyrtar.

  Perpjekjet duhet te vazhdojne, fillimisht rasti i Tiranes duhet zgjidhur ne menyre paqesore, te civilizuar, dhe mbi baza ligjore. Vendimi i Kolegjit Zgjedhor ketu eshte shume i rendesishem. Por i rendesishem eshte edhe disiplinimi i aktoreve politike. Duhet te marrin fund fyerjet e dyanshme nga kreret e te dyja kampeve, por edhe kercenimet e zemeruara per revolta popullore. Te dyja keto menyra nuk e projektojne rrugen e se ardhmes per Shqiperine.

  Koha Jone
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 14. #54
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Zgjedhjet, 65 ankesa nga partitė nė KQZ

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet tė shqyrtojė edhe 65 kėrkesa ankimore pėrpara se tė nxjerrė rezultatin pėrfundimtar tė zgjedhjeve tė 8 majit.Nga numri i pėrgjithshėm i ankesave, 28 janė vetėm tė Partisė Socialiste dhe Partisė Demokratike, pėrkatėsisht me 17 dhe 11 kėrkesa ankimore. Socialistėt, pėrveē pavlefshmėrisė nė disa qendra votimi nė komuna, kanė kontestuar edhe rezultatin e dy bashkive tė mėdha tė fituara nga demokratėt. Konkretisht, PS ka kėrkuar shpalljen tė pavlefshme tė zgjedhjeve nė Bashkinė e Lezhės, ku fitoi kandidati i koalicionit tė djathtė Viktor Tushaj pėrballė Gjokė Jakut tė opozitės. “Nė kėtė zonė zgjedhore nė listėn e zgjedhėsve vetėm nė muajin e fundit janė shtuar 225 zgjedhės, tė cilėt kanė votuar pėr zgjedhjet vendore tė datės 8 maj 2011. Kėta zgjedhės nuk banojnė nė kėtė Njėsi zgjedhore dhe si tė tillė nė bazė tė ligjit nuk kanė tė drejtė tė jenė nė listėn e kėsaj Njėsie. Gjithashtu, nė lista figurojnė tė regjistruar edhe 663 zgjedhės tė dubluar. Nė dy raste janė kapur fletė votimi tė nxjerra jashtė qendrės sė votimit, tė cilat kanė qarkulluar gjatė gjithė ditės dhe kanė cenuar procesin zgjedhor”, thuhet nė kėrkesėn ankimore tė PS-sė. Pėr kėto shkaqe, socialistėt kėrkojnė pavlefshmėri tė zgjedhjeve pėr kryetar tė Bashkisė sė Lezhės si dhe ripėrsėritjen e zgjedhjeve nė kėtė zonė zgjedhore. Gjithashtu, socialistėt kanė ankimuar edhe rezultatin qė shpall fitues kandidatin e PD-sė Roland Keta nė Bulqizė. “Gjatė procesit tė numėrimit nė KZAZ Nr. 7 me shumicė tė koalicionit, ‘Aleanca pėr Qytetarin’ nė kundėrshtim me parashikimet e neneve 116, 117 dhe 118 tė Kodit Zgjedhor, ka udhėzuar GNV-nė qė i ka quajtur tė vlefshme fletėt e votimit, qartėsisht tė pavlefshme. Kėrkojmė rinumėrimin dhe rivlerėsimin e votave tė pavlefshme tė kandidatėve pėr kryetar tė Bashkisė Bulqizė dhe ndryshimin e rezultatit”, thuhet nė kėrkesėn ankimore tė PS-sė pėr kėtė Bashki. Nga ana tjetėr, Partia Demokratike, 11 kėrkesat e saj ankimore i ka paraqitur pėr disa komuna, ku nė njė pjesė tė tė cilave ajo ka humbur kur ka rikandiduar kryetarėt aktualė. Lėvizja Socialiste pėr Integrim do tė pėrballet me anėtarėt e KQZ-sė pėr tre kėrkesa ankimore, ku dy janė nė qarkun e Beratit dhe njė nė qarkun e Fierit. Sipas Kodit Zgjedhor, nė pėrfundim tė vendimit tė dhėnė nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, partitė kanė pesė ditė kohė pėr t’iu drejtuar Kolegjit Zgjedhor, i cili ėshtė edhe hallka e fundit pėrpara se tė shpallet rezultati pėrfundimtar i zgjedhjeve.

  Hapen kutitė edhe nė Mallakastėr

  KQZ pranoi dje njė kėrkesė tė PS-sė pėr tė hapur kutinė e votimit nė njė qendėr nė komunėn Selitė tė rrethit Mallakastėr. “Gjatė numėrimit tė votave u vunė re shkelje flagrante. U hoqėn dritat pėr 15 minuta dhe u krijuan kushte pėr manipulim nė dy kutitė qė ishin duke u numėruar. Disa ditė mė vonė ėshtė gjetur njė fletė votimi jashtė kutisė qė po e paraqesim si provė”, u shpreh avokati i PS-sė pėr kėtė ēėshtje. Propozimi pėr hapjen e njė qendre votimi u pranua me gjashtė vota pro.

  Kutia e Rrėshenit hapet tė dielėn

  Sipas kalendarit tė hartuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, tė dielėn, mė 29 maj, ėshtė parashikuar tė hapet kutia e votimit pėr Kėshillin Bashkiak tė Bashkisė Rrėshen. KQZ-ja u vu nė lėvizje dhe mori kėtė vendim pas njė kėrkese ankimore tė paraqitur nga Partia Demokracia Sociale, e cila pretendoi se nė njė qendėr votimi ku votonin tre kandidatė tė saj pėr kėshilltarė, kishte dalė me zero vota.

  Olli: Deri tani 159 ankesa

  “Deri mė tash, nė KQZ janė paraqitur 100 kėrkesa ankimore, duke e ēuar nė total 159 numrin e tyre. Puna e institucionit ėshtė fokusuar nė trajtimin e plotė tė ēėshtjeve, por edhe nė njė kohė sa mė tė shpejtė, nė mėnyrė qė tė lehtėsojė sadopak ecurinė e procesit tė pėrfundimit tė kėrkesave ankimore edhe nė Kolegjin Zgjedhor, e mė pas shpalljes sė rezultateve pėrfundimtare tė zgjedhjeve vendore tė 8 majit 2011″, u shpreh zėdhėnėsi i KQZ-sė, Leonard Olli.

  Kėrkesat qė do tė shqyrtohen nė KQZ

  PS Shpallje e pavlefshme njė QV nė komunėn Komsi, Dibėr
  PBDNJ Shpallje e pavlefshme njė QV nė komunėn Finiq, Vlorė
  PS Kundėrshtimi i vendimit pėr rezultatin e zgjedhjeve pėr
  kryetarin e Bashkisė Vau i Dejės, Shkodėr
  PBK Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė 1 QV komuna
  Lunxhėri, Gjirokastėr
  LSI Kundėrshtimi i vendimit pėr rezultatin pėr zgjedhjet nė
  komunėn Poshnje, Berat
  PAD Kundėrshtimi i vendimit pėr komunėn Gostimė, Cėrrik
  PAD Kundėrshtimi pėr komunėn Velabisht, Ura Vajgurore
  PAD Kundėrshtimi i vendimit pėr Bashkinė Lushnjė
  PDS Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė dy QV tė kėshillit
  bashkiak pėr Bashkinė Rrėshen
  LZHK Shpalljen e pavlefshme nė 2 QV komuna Shushicė, Vlorė
  PS Numėrimi dhe vlerėsimi i votave nė njė QV pėr Komunėn
  Gur i Zi, Shkodėr
  LSI Kundėrshtimi i vendimit pėr miratimin e tabelės
  pėrmbledhėse pėr kryetar nė komunėn Kutė, Fier
  LSI Shpalljen e pavlefshme nė njė QV nė Komunėn Qendėr, Berat
  PD Shpalljen e pavlefshme nė njė QV pėr kryetar tė komunės
  Gruemirė, Shkodėr
  G99 Shpalljen e pavlefshme nė njė QV nė komunėn Gradisht, Fier
  PD Shpalljen e pavlefshme nė njė QV nė komunėn Llugaj, Kukės
  PS Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė disa QV nė
  komunėn Maqellarė, Dibėr
  PD Shpalljen e pavlefshme nė 2 QV nė komunėn Otllak, Berat
  PD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse pėr
  kryetar tė komunės Fratar, Fier
  PBD Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė njė QV nė
  Bashkinė Belsh, Elbasan
  PDIU Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė njė QV pėr kryetar tė komunės Golem, Tiranė
  LZHK Shpalljen e pavlefshme nė dy QV nė komunėn Shosh, Shkodėr
  LZHK Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė njė QV nė komunėn Zhepė, Berat
  LZHK Shpalljen e pavlefshme nė 3 QV komuna Lis, Dibėr
  LZHK Kundėrshtimi i vendimit pėr miratimin e tabelės pėrmbledhėse pėr kryetar nė komunėn Brataj, Vlorė
  PD Kundėrshtimi i vendimit pėr disa QV, komuna Zall Rec, Dibėr
  PS Shpalljen e pavlefshme nė disa qendra, rivlerėsim dhe rinumėrim nė komunėn Karbunarė, Fier
  PSD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn komuna Lis, Dibėr
  PBDNJ Rinumėrim dhe rivlerėsim votash nė Bashkinė Gjirokastėr
  LZHK Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn Bashkia Gjirokastėr
  PD Kundėrshtimi i rezultatit, rinumėrim dhe rivlerėsim pėr Komunėn Fshat Memaliaj, Gjirokastėr
  PD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse komuna Gjoricė, Dibėr
  PDIU Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse Komuna Otllak, Berat
  PDIU Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse komuna Funarė, Elbasan
  PS Rinumėrim dhe rivlerėsim nė njė QV nė komunėn Selitė, Fier
  PS Shpalljen e pavlefshmėrisė nė disa QV komuna Armen, Vlorė
  PS Shpalljen e pavlefshmėrisė nė disa QV komuna Qendėr Vlorė
  AAK Kėrkesė pėr pavlefshmėri nė disa qendra, kėshilli bashkiak, Bashkia Lezhė
  PS Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse komuna Zharrėz, Fier
  PS Kėrkesė pėr pavlefshmėri nė disa QV komuna Bėrxullė, Tiranė
  PS Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse Bashkia Pėrrenjas
  PD Shpalljen e pavlefshmėrisė nė njė QV komuna Velipojė, Shkodėr
  PDIU Shpalljen e pavlefshmėrisė nė disa QV, qarku Durrės
  PDIU Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse kėshilli i komunės Labinot-Fushė, Elbasan
  PD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse komuna Sllovė, Dibėr
  PS Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse nė komunėn Kolsh, Lezhė
  PD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse komuna Zall Dardhė, Dibėr
  PAP Shpalljen e pavlefshmėrisė nė disa QV pėr kėshillin bashkiak Belsh, Elbasan
  LDK Pavlefshmėri e procesit tė numėrimit tė votave pėr kėshilltarė nė Kukės, Pėrmet, Elbasan, Berat dhe KZAZ 36, 60, 27, 21.
  PS Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve pėr kryetar Bashkie nė Bashkinė Lezhė
  PS Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve pėr kryetar komune nė Dajē, Lezhė
  PD Shpalljen e pavlefshme tė zgjedhjeve nė njė QV komuna Proptisht, Korēė
  PS Kundėrshtimi i tabelės pėrmbledhėse pėr kryetarin e Bashkisė Bulqizė
  AD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse pėr komunėn Gostimė, Elbasan
  AD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse pėr kandidatėt pėr kėshilltarė komuna Velabisht, Berat
  PS Shpalljen e pavlefshmėrisė sė zgjedhjeve pėr kryetar nė komunėn Papėr, Elbasan
  PS Kundėrshtimi i vendimit pėr kėshillin e komunės Dajē, Lezhė
  PAD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn pėrmbledhėse pėr kėshillin e komunės Vllahinė, Vlorė
  PR Kundėrshtimi i vendimit pėr kėshillin e Bashkisė Tepelenė
  PAD Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn e kėshillit tė komunės Farkė
  PDK Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn e kėshillit tė Bashkisė Durrės
  LZHK Kundėrshtimi i vendimit pėr tabelėn e komunės Bytyē, Kukės


  Panorama
  ADI SHKEMBI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 03-06-2011 mė 16:24

 15. #55
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Dalin provat, PD-PS vjedhin tė vegjlit

  Akuzat e partive tė vogla, tė tė dyja koalicioneve, pėr vje-dhjen e votave nga partitė e mėdha, janė vėrtetuar dje nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve.Pas njė kėrkese tė Partisė Bashkimi Demokratik Shqiptar, pjesė e koalicionit “Aleanca pėr qytetarin”, KQZ-ja vendosi tė hapė kutinė e njė qendre votimi tė Kėshillit Bashkiak tė Belshit. Kandidati i kėsaj partie, i pari nė listėn pėr Kėshill, pretendonte se nė ekranin e monitorit ku lexoheshin votat kishte numėruar tė paktėn 120 vota, ndėrkohė qė nė tabelėn pėrfundimtare rezultonte me asnjė votė. “Unė dua tė shoh votėn time. Nuk kam asnjė arsye tjetėr, por mė thonė njerėzit qė ti nuk ke votuar as pėr veten tėnde, mirė familja jote. Edhe nėse nuk e fitoj mandatin e kėshilltarit, nuk jam pishman, por dua tė shoh votėn time. Tė paktėn vota ime tė lexohet”, pati deklaruar Hamit Kasa kur paraqiti kėrkesėn ankimore.

  Hapja e kutisė
  Pas hapjes sė kutisė sė Qendrės sė Votimit Nr. 2563 tė Kėshillit tė Bashkisė Belsh, rezultati ishte njė skandal i vėrtetė. Partia Socialiste, e cila, sipas tabelės sė falsifikuar, rezultonte forcė e parė nė kėtė qendėr, kishte pėrvetėsuar jo pak, por 96 vota nga ato tė partive tė tjera. PS-ja kishte marrė 54 vota, ndėrkohė qė pas manipulimit dilte me 150 vota. Pas saj nuk ngelej as Partia Demokratike, e cila fillimisht kishte marrė 33 vota, por pas kompromisit mes numė-ruesve rezultonte me 90 vota. I fituari i madh i hapjes sė kėsaj kutie dilte pikėrisht kandidati i Partisė Bashkimi Demokratik, Hamit Kasa. Nė kėtė qendėr, qė sipas numėruesve tė PD-sė, PS-sė dhe LSI-sė, ai nuk kish votuar as pėr veten e tij, nė tė vėrtetė kishte marrė jo pak, por 128 vota. Kėtyre votave, pasi iu shtuan edhe 70 vota tė tjera, tė cilat Kasa i kishte marrė nė qendrat e tjera, e nxorėn atė fitues tė mandatit nė Kėshillin e Bashkisė Belsh. Por, PS dhe PD nuk ishin tė vetmet qė kishin manipuluar nė kurriz tė partive tė vogla qė nuk kanė pasur as komisionerė, as numėrues, as vėzhgues. Anėtarėt socialistė nė grupin e numėrimit duket se janė treguar bujarė edhe me dy parti tė tjera aleate, Demokracinė Sociale dhe socialdemokratėt. Partia e Milos kishte marrė nė tė vėrtetė 26 vota, ndėrsa nė tabelėn pėrfundimtare rezultonte me 80 vota. Kurse partia e Gjinushit, e cila kishte marrė 18 vota, nė tabelėn pėrfundimtare dilte me 48 vota, pra 30 vota mė shumė. Mė pak e dėmtuara ishte LSI-ja, sė cilės i ishte mohuar vetėm njė votė, ndėrkohė qė pėrfituese tė hapjes sė kutive ishin edhe Partia Republikane dhe Lėvizja e Legalitetit. Nė pėrfundim tė kėtij procesi, kreu i KQZ-sė, Arben Ristani, propozoi kallėzim penal pėr katėr numėruesit e kėsaj qendre votimi. Armand Hysa, Alban Nipolli, Besmir Uruēi dhe Edlir Dervishi do tė vihen nė akuzė pėr falsifikimin e rezultatit.

  Kutia e Rrėshenit

  Njė kėrkesė tė ngjashme ankimore, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet ta shqyrtojė sot nė orėn 10:00 lidhur me Kėshillin Bashkiak tė Rrėshenit. Partia Demokracia Sociale i kėrkoi KQZ-sė qė tė hapė njė kuti tė kėshillit, pasi nė njė qendėr votimi, ku votonin tre kandidatė tė kėsaj partie, PDS-ja rezultonte me zero vota.

  Votimi pėr Kėshillin e Bashkisė Belsh


  Rezultati i falsifikuar
  Partia Demokracia Sociale 80 vota
  Partia Dem. pėr Int. Pros. 35 vota
  Partia Social Demokrate 48 vota
  Partia Socialiste 150 vota
  LSI 12 vota
  Partia Demokratike 90 vota
  Lėvizja e Legalitetit 6 vota
  PBDNJ 17 vota

  Rezultati i saktė
  Partia Demokracia Sociale 26 vota
  Partia Dem. pėr Int. Pros. 5 vota
  Partia Social Demokrate 18 vota
  Partia Socialiste 54 vota
  LSI 13 vota
  Partia Demokratike 33 vota
  Lėvizja e Legalitetit 20 vota
  PBDNJ 17 vota
  Partia Bashkimi Demokratik 128 vota
  Partia Republikane 28 vota
  Aleanca pėr Dem. dhe Sol. 22 vota
  Partia Agrare Ambientaliste 7 vota
  Aleanca Popullore 30 vota
  Partia e Gjelbėr 6 vota
  Partia Demokristiane 3 vota
  G99 1 votė
  Partia Social. e Moderuar 5 vota
  Partia e Emigrantėve 2 vota
  Aleanca Demokratike 4 vota


  Panorama
  ADI SHKEMBI

 16. #56
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Mandati i katėrt, zonat ku humbėn dhe fituan PD e PS

  Vendimi i sė premtes nė mbrėmje i Kolegjit Zgjedhor i dha fund praktikisht drejtimit tė Tiranės nga Edi Rama pas 11 vjetėsh.Kandidati i Partisė Demokratike, Lulzim Basha, do tė marrė edhe ‘de jure’ postin e kryebashkiakut, pasi tė kenė pėrfunduar tė gjitha afatet ligjore tė ankimimeve. Duke pasur parasysh faktin qė PS-ja do tė ēojė sėrish nė Kolegj vendimin e KQZ-sė qė nxjerr Bashėn me 81 vota mė shumė, shpallja e fituesit pėr Tiranėn pritet tė bėhet nga fundi i muajit qershor. Por, Rama nuk ėshtė i vetmi qė humbet njė mandat tė katėrt pėr postin e kryebashkiakut. Gazeta publikon sot emrat e kandidatėve qė kanė fituar mandatin e katėrt dhe do tė qeverisin deri nė vitin 2015, por edhe tė atyre qė ky mandat u mbeti nė tentativė.

  Mandati i katėrt
  Nė zgjedhjet e 8 majit, rreth 60 kandidatė tė Partisė Demokratike dhe Partisė Socialiste kandidonin pėr njė tjetėr katėrvjeēar nė krye tė bashkisė apo komunės, qė pėr herė tė parė e kishin fituar mė 1 tetor 2000. Nga Partia Socialiste ishin 30 kandidatė qė paraqiteshin pėrballė zgjedhėsve pėr fitoren e radhės. Por, konsumimi i tyre dhe aleanca e gjerė e koalicionit tė djathtė duket se ka ndikuar qė PS-ja tė humbasė mė shumė se gjysmėn e bastioneve qė i fitonte prej 11 vitesh. Nė total, socialistėt kanė fituar pėr herė tė katėrt 1 bashki dhe 13 komuna, ndėrkohė qė kanė humbur 2 bashki, njė minibashki dhe 13 komuna. Konkretisht, PS-ja ka dalė fituese nė Bashkinė Maliq dhe nė disa komuna nė Berat, Elbasan, Fier dhe Shkodėr. Ndėrkohė qė, pėrveē Tiranės, socialistėt kanė humbur Njėsinė Bashkiake Nr.4, ku Vaid Kalaja nuk mori dot mandatin e katėrt, si dhe Bashkinė e Belshit qė e fitonin rregullisht nga viti 2000. Situata paraqitet ndryshe nė kampin demokrat, qė ka fituar 23 njėsi vendore pėr herė tė katėrt dhe ka humbur vetėm pesė prej tyre. Nga kėto pesė qė kanė humbur, njėra ėshtė Bashkia e Krumės. Nė rastin e PD-sė duket se konsumimi i pushtetit mund tė jetė balancuar me votat qė kanė ardhur nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Komunat qė ka humbur PD-ja, veē bashkisė sė Krumės, janė Grabiani nė Lushnjė, Voskopi nė Korēė, Guri i Zi nė Shkodėr dhe Ndroqi nė qarkun e Tiranės. Nė zgjedhjet e tetė majit, njė kandidat qė doli i pavarur, Halil Aliaj, nė Surroj tė Kukėsit, arriti tė fitojė pėr herė tė katėrt (dy herėt e para nė siglėn e PD-sė) mandatin qė fillimisht e mori nė vitin 2000. Nė dy komuna, Zall-Dardhė nė Dibėr (kandidon pėr herė tė katėrt Njazi Cani i PD) dhe nė Papėr tė Elbasanit (kandidon Shefqet Bullari i PS), zgjedhjet janė shpallur tė pavlefshme dhe do tė zhvillohen nė njė datė tė pėrcaktuar nga KQZ-ja.

  Fitoret e Ramės nė Tiranė nga viti 2000

  Nė postin e ministrit tė Kulturės, Edi Rama fitoi mandatin e parė si kryebashkiak i Tiranės nė zgjedhjet lokale tė vitit 2000. Pėrballė ish-ambasadorit tė Shqipėrisė nė Francė, Besnik Mustafaj, Rama fitoi me rreth 21 mijė vota mė shumė. Tre vjet mė vonė, nė zgjedhjet e mbajtura mė 10 tetor 2003, Rama kėrkoi mandatin e dytė, kėtė herė pėrballė Spartak Ngjelės, tani njė ndėr aleatėt e tij. Nė ato zgjedhje, kryetari i Bashkisė u rikonfirmua me rreth 24 mijė vota mė shumė. Diferenca u rrit ndjeshėm, sidomos nė raundin e dytė, kur si pasojė e problemeve tė vėrejtura nė raundin e parė u ribėnė zgjedhjet nė mė shumė se 100 qendra votimi. Mandatin e tretė Rama e fitoi nė zgjedhjet e vitit 2007. Teksa mbante edhe postin e kreut tė PS-sė, Rama kishte nė krah edhe LSI-nė e Ilir Metės dhe, pėrballė ish- ministrit tė Brendshėm, Sokol Olldashi, fitoi me 22 mijė vota diferencė.

  Ankimimet

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ėshtė nė pėrfundim tė shqyrtimit tė tė gjitha kėrkesave ankimore, qė kanė ardhur pas shpalljes sė rezultateve pėr bashkitė dhe komunat nga 66 Komisionet Zonale tė Administrimit tė Zgjedhjeve nė tė gjithė vendin. Deri nė kėto momente nuk janė shqyrtuar ende 4 kėrkesa, tė cilat kanė tė bėjnė me komunat, si dhe mbeten pėr vendim 13 kėrkesa tė tjera, tė cilat janė shqyrtuar mė parė, por janė shtyrė pėr tė tėrhequr bazėn materiale apo pėr tė parė mė gjatė dosjen. Nga kėto, mė e rėndėsishmja pritet tė jetė komuna Poshnje, tė cilėn e ka ankimuar LSI-ja dhe Fshat-Memaliaj, ku KQZ-ja vendosi tė ēojė nė laboratorin e kriminalistikės listėn e zgjedhėsve pėr tė verifikuar nėse firmat ishin nga e njėjta dorė.

  Kolegji

  Ndėrkohė qė shpallja e kandidatėve fitues pėr 65 bashki, 11 minibashki dhe 308 komuna janė kompetencė e KZAZ-ve, KQZ prej disa ditėsh po shpėrndan mandatet e kėshillave bashkiakė dhe komunalė nė tė gjithė vendin. Deri tani janė shpėrndarė mandatet nė Kukės, Berat, Dibėr, Fier dhe Gjirokastėr. Ndėrkohė qė kanė ngelur ende pa u shpėrndarė mandatet nė Shkodėr, Lezhė, Tiranė, Durrės, Elbasan, Korēė dhe Vlorė. Ndarja e mandateve bėhet nė bazė tė formulės qė ėshtė pėrdorur nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė vitit 2009. Fillimisht ndahen mandatet pėr dy koalicionet “Aleanca pėr qytetarin” e “Aleanca pėr tė ardhmen” dhe mė pas mandatet brenda koalicioneve. Nė total, koalicioni i PD ka rreth 140 mijė vota mė shumė se ai i PS.

  Gara pėr mandatin e katėrt

  Zonat ku fitoi PS
  Terpan Engjėll Veliaj
  Vertop Flamur Balliu
  Arras Sali Tėrshalla
  Shirgjan Mustafa Shehu
  Shushicė Lutfi Lala
  Aranitas Viktor Mahmutaj
  Ēlirim Harrila Mile
  Maliq Gėzim Topēiu
  Arren Ilir Doēi
  Kolsh Kukės Abedin Oruēi
  Pult Sokol Cubi
  Temal Mark Zhuri
  Zall-Herr Gani Allushi
  Xarė Dhimitėr Kote

  Zonat ku humbi PS
  Tiranė Edi Rama
  Njėsia 4 Vaid Kalaja
  Kozare Fatmir Doksani
  Perondi Ramiz Oboni
  Belsh Arif Tafani
  Gjergjan Faik Gjolena
  Gracen Fadil Salla
  Rrasė Isuf Ferhati
  Fiershegan Bedri Hida
  Karbunarė Neki Arapi
  Q. Libohovė Krenar Kulla
  Lekas Nderim Kreka
  Moglicė Agron Matraku
  Balldren Gjek Cali
  Qelezė Marash Kolaj
  Krrabė Artan Saliu

  Zonat ku fitoi PD
  Lis Agim Selita
  Luzni Haxhi Damzi
  Maqellarė Bardhyl Agolli
  Selishtė Xhemal Delishi
  Trebisht Fitim Balla
  Rrashbull Hysen Gashi
  Xhafzotaj Agim Hoxha
  Funare Qani Sherja
  Hoēisht Ylli Cenkolli
  Mollaj Fredi Xhemo
  Kalis Ahmet Shira
  Margegaj Rexhė Byberi
  Shishtavec Dilaman Nela
  Topojan Safet Myftari
  Zapod Dan Koloshi
  Blerim Ndoc Prendi
  Dajē Arben Gjuraj
  Postribė Faz Shabaj
  Qerret Rrok Dodaj
  Rrapė Ndue Gjoni
  Vig Mnele Pjetėr Lleshi
  Farkė Fatbardh Plaku
  Petrelė Ylli Kupi

  Zonat ku humbi PD
  Grabian Ardian Shurdhaqi
  Voskop Kujtim Sulo
  Krumė Bardhyl Peka
  Gur i Zi Broz Marku
  Ndroq Fatime Goga

  Tė pavarurit
  Fitoi
  Surroj Halil Alia

  Kėrkesat ankimore, KQZ merr dy ditė pushim, i lė vendin “Top Fest”-it


  Pas gati dy muajsh punė me njė orar tė tejzgjatur, shtatė anėtarėt e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve kanė marrė dy ditė pushim. Nė mbledhjen e sė premtes, kur u shqyrtuan pesė kėrkesa ankimore, u ra dakord qė e shtuna dhe e diela tė bėhen pushim e puna tė rifillojė, ashtu si nė pjesėn tjetėr tė administratės, tė hėnėn. Por, kėto ditė pushimi, veē lodhjes sė anėtarėve tė KQZ-sė dhe stafit tė kėtij Komisioni, duket se kanė tė bėjnė edhe me njė veprimtari tjetėr. Sot nė mbrėmje, nė ambientet e Pallatit tė Kongreseve, njė mur larg sallės sė mbledhjeve tė KQZ-sė, do tė zhvillohet koncerti i “Top Fest”. Ky event ishte parashikuar tė zhvillohej dy javė mė parė, mė 22 maj, por nė atė periudhė KQZ-ja ishte nė kulmin e punės sė saj me hapjen e kutive tė votimit pėr Bashkinė e Tiranės. Stafi organizativ i festivalit u detyrua tė shtyjė me 14 ditė kėtė shfaqje dhe, me sa duket, pėr ditėn e sotme kanė marrė edhe OK e administratės sė KQZ-sė. Nga e hėna, puna pėr KQZ-nė do tė fillojė si normalisht me shtatė kėrkesa ankimore nė ditė. Njė ndėr kėrkesat me interes qė pritet tė trajtohet tė hėnėn ėshtė ajo e komunės sė Poshnjės qė koalicioni i djathtė e humbi me vetėm dy vota diferencė. Gjithashtu, pjesė e punės sė KQZ-sė do tė jetė edhe ndarja e mandateve pėr kėshillat bashkiakė dhe komunalė. Rreth fundjavės pritet qė tė mbyllen tė gjitha kėrkesat ankimore dhe mė pas KQZ-ja do tė presė deri nė padinė e fundit qė do tė shkojė nė Kolegjin Zgjedhor. Pasi gjykata tė shprehet pėr tė gjitha ēėshtjet, KQZ-ja do tė nxjerrė rezultatin pėrfundimtar dhe periudha paszgjedhore do tė konsiderohet e mbyllur.


  Panorama
  ADI SHKEMBI

 17. #57
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Ndreca: Vendimi i Kolegjit, i mbėshtetur nė ligj

  Gjyqtari i Kolegjit Zgjedhor, Tom Ndreca, i cili lexoi vendimin duke shpallur fitues pėr Bashkinė e Tiranės kandidatin e PD-se, Lulzim Basha flet pėr herė tė parė pas dhėnies sė vendimit dhe pa u zbardhur ende ky i fundit. Ai shpjegon me detaje pėr Deutsche Welle dhe gjithashtu edhe me argumente se pse trupi gjykues i Kolegjit Zgjedhor vendosi tė rrėzojė ankimin e PS, tė bėrė ndaj vendimit tė kQZ dhe tė shpall si fitues, Lulzim Bashėn.
  "Situata zgjedhore pėson ndryshime dhe lindin fenomene, qė kėrkojnė zgjidhje. Kolegji Zgjedhor bėri njė zgjidhje profesionale dhe tė mbėshtetur nė legjislacionin e Shqipėrisė, kur rrėzoi kėrkesėn ankimore tė PS. Kjo pasi Kolegji Zgjedhor gjykoi qė akti normativ i KQZ nuk kishte tė bėnte mė gjithė territorin e Shqipėrisė, por vetėm me njė njėsi zgjedhore, atė tė Tiranės dhe si i tillė nuk krijonte njė normė pėr gjithė vendin. Akti normativ i KQZ pėr numėrimin e votave tė kontestuara nuk ishte pėrfundimtar, pasi ai bėri vetėm korigjimin e tabelave tė KZAZ- ve tė Tiranės", deklaron Tom Ndreca.
  Tom Ndreca nga Kolegji Zgjedhor mendon se "thembra e Akilit" nė procesin e numėrimit ėshtė natyra partiake e Komisioneve Zonale tė Administrimit Zgjedhor, KZAZ-ve.
  "Procesi i numėrimit po stonon, po zgjatet. Grupet e numėrimit dhe nivelet e administrimit tė kėtij procesi nuk duhet tė jenė partiake, duhet gjetur njė formė tjetėr, jo partiake, ndofta forma elektronike, si e kanė vendet e BE", thotė Tom Ndreca.

  Bota Sot
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #58
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Tirana, Kolegji Zgjedhor urdhėron: KQZ tė hapė tė gjitha kutitė e votimit

  Pėr mė shumė se 4 orė trupi gjykues i Kolegjit Zgjedhor ka dėgjuar pretendimet e palėve nė proces, atė tė Partisė Socialiste, Komisionit Qendror Zgjedhor dhe Partisė Demokratike si palė e interesuar. Gjate gjithe dites Kolegji Zgjedhor ėshtė tėrhequr 3 herė ndersa u parashikuan qe vendimi te jepej ne oren 19:30 minuta te pasdites, vendim qe vonoi dhe disa ore. Kolegji u shpreh ne mesnate me vendimin qe la te hapur garen per Tiranen. Anetaret e Kolegjit Zgjedhor i kerkojne KQZ qe te numeroje te gjitha fletet e kontestuara ne kutite e te gjitha qendrave te votimit te Tiranes, ndersa rrezoi pretendimin e PS per 117 kutite ne te cilat KQZ numeroi disa dite me pare fletet e kontestuara.

  KOLEGJI ZGJEDHOR URDHERON KQZ TE HAPE KUTITE E TE GJITHA QENDRAVE TE VOTIMIT

  Ora 23: 50-Kolegji Zgjedhor eshte shprehur ne mesnate per kerkese padite e PS. Ne vendimin e marre sot ne mbremje u vendos qe te pranohet pjeserisht kerkese padia e PS. Keshtu Kolegji vendos qe te hapen mbi 300 kuti te disa KZAZ-ve ne Tirane per te numeruar flete te konstuara ne to. Kolegji shprehet se pasi te numerohen keto flete te kontestuara, rezultati per to ti shtohet shumatoresh aktuale qe ka KQZ dhe me pas te realizohet tabela permbledhese per Tiranen. Nderkohe Kolegji ka rrezuar kerkesen e PS per 117 kuti votimit qe numeroi KQZ per flete te kontestuara me argumentimin per mos rakordim shifrash. Keshtu nga 485 kuti votimi jane gjithsej per Tiranen, 117 jane hapur dhe numeruara fletet e kontestuara, KQZ sipas vendimit te Kolegjit do ti duhet te numeroje dhe 368 kuti te tjere per fletet e gabuara.
  Ky vendim i Kolegjit Zgjedhor lė tė hapur garėn pėr kryetarin e Bashkisė sė Tiranės. Per te mesuar emrin e ri te kreut te Bashkise se Tiranes, do te duhen dhe shume dite.

  Ballkanweb

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Anėtarėsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me pak fjale kolegji zgjedhor i thote shqiptarve ,boni plazh e knaquni me sa mundesi keni se kryetarin e ri ne shtator do e merrni vesh.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  Megjithate,kjo ėshtė zgjidhja mė logjike dhe ligjore,pėr gjithė kėtė gjendje tė krijuar...
  Pra,do tė hapet ēdo kuti,do tė vlerėsohet ēdo votė e shqipatrėve dhe nė fund-kush del mė i miri;-URIME FITORJA !
  Them se ka fituar Shqipėria,standardet ligjore mė transparente tė mundėshme dhe po krijohet njė standard qė mund tia kenė lakmi edhe shume vende tjera...!
  Fituesit ēdo rrespekt dhe urime fitoren,ndėrsa Shqipėrisė URIME pėr kėtė kulturė qė po instaloni !

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •