Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Durrėsi, Dako i "Aleanca pėr tė Ardhmen" shpallet fitues

  DURRĖS - Nė pėrfundim tė proēesit tė numėrimit tė votave nė Durrės, kandidati i ‘Aleanca pėr tė Ardhmen’, Vangjush Dako, ėshtė shpallur fitues, ndaj kandidatit tė "Aleancės pėr Qytetarin", Ferdinand Xhaferraj, per bashkine e qytetit.
  Nė pėrfundim tė numėrimit tė 165 kutive, ka rezultuar se Dako ka fituar 33369 vota dhe Xhaferraj 29785 vota.
  Nė kėtė njėsi vendore votuan 64 857 zgjedhės tė thirrur nė votime.

  Durrėsi ėshtė njė ndėr Bashkitė e mėdha qė ka fituar PS nė rang vendi, pasi nga zgjedhjet vendore tė 8 Majit, “Aleanca pėr Qytetarin” ka marrė fitoren nė Korcė, Fier, Vlorė, Gjirokastėr ndėrsa pritet tė rrėmbejė dhe Elbasanin pasi kandidati i PS ndodhet me diferencė tė madhe nė avantazh me kandidatin e “Aleanca pėr tė Ardhmen” .

  (d.b/BalkanWeb)

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Numėrimi vazhdon, PS fiton 35 Bashki, PD 28

  TIRANE-Socialistėt nė zgjedhjet e 2011 kanė fituar gjithsej 35 bashki ndėrsa demokratėt 28 prej tyre. Kėto janė shifrat zyrtare e dhėna nga KQZ-ja, ku mbesin ende pa u konnfirmuar disa Bashkia e Komuna te tjera ku ende po vijon numerimi.

  Rezultatet per PS

  1. Berat PS
  2. Ura Vajgurore PS
  3. Kuēovė PS
  4. Poliēan PS
  5. Burrel PS
  6. Shijak, PS
  7. Maminas, PS
  8. Fushė-Krujė PS
  9. Gramsh PS
  10. Fier PS
  11. Patos PS
  12. Lushnje PS
  13. Divjakė PS
  14. Ballsh PS
  15. Gjirokastėr PS
  16. Kelcyrė PS
  17. Pėrmet PS
  18. Tepelenė PS
  19. Memaliaj PS
  20. Maliq PS
  21. Ersekė PS
  22. Pogradec PS
  23. Krumė PS
  24. Laē PS
  25. Mamurras PS
  26. Rrėshen PS
  27. Rubik PS
  28. Kavajė PS
  29. Vlorė PS
  30. Konispol PS
  31. Sarandė PS
  32. Himarė PS
  33. Orikum PS
  34. Selenicė PS
  35. Korce PS

  Rezultatet per PD
  1. Ēorovodė LSI+PD
  2. Bulqizė PD
  3. Peshkopi PD
  4. Klos-Mat PD
  5. Manėz PD
  6. Sukth PD
  7. Krujė PD
  8. Belsh PD
  9. Cėrrik PD
  10. Librazhd PD+PDIU
  11. Pėrrnjas PD
  12. Peqin PD
  13. Roskovec, PD
  14. Libohovė PD
  15. Bilisht PD
  16. Leskovik PD
  17. Kukėsi PD
  18. Bajram Curri PD
  19. Lezhė PD+LSI
  20. Koplik PD
  21. Fushė-Arrėz PD
  22. Puke PD
  23. Vau-Dejės PD
  24. Rrogozhinė PD+PDIU
  25. Kamėz PD
  26. Vorė PD
  27. Delvinė PD
  28: Shkoder PD

  (d.b/BalkanWeb)

 3. #23
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Deri nė kėto momente nė njė total nė tė gjitha bashkitė dhe vendin, PD-ja avancon nė numėr tė votave tė fituara.

  Koalicioni PD kryeson me 54 mijė vota

  Koalicioni i djathtė, “Aleanca pėr Qytetarin” udhėheq nė vota proporcionale ndaj koalicionit tė majtė “Aleanca pėr tė Ardhmen”. Nė bazė tė rezultateve zyrtare tė Komisionit Qendror tė zgjedhjeve PD-ja sė bashku me aleatėt e saj ka njė diferencė ndaj koalicionit tė majtė me mbi 54 mijė vota.

  Sipas shifrave zyrtare koalicioni i drejtuar nga PD-ja, “Aleanca pėr Qytetarin” ka 576.274 vota, ndėrsa koalicioni i drejtuar nga PS-ja, “Aleanca pėr Qytetarin” ka 521.945 vota. Vota tė tjera janė pėr partitė e tjera dhe kandidatėt e pavarur kanė marrė 64.569 vota. Diferenca ndėrmjet dy koalicioneve, shkon nė favor tė tė djathtėve me 54.329 vota. Mbi bazėn e tė dhėnave jepen dhe shifrat dhe pėr dy partitė e mėdha, PD-ja dhe PS-ja. Nė rast se nė rang koalicioni PD-ja me aleatėt e saj janė pėrpara koalicionit tė majtė, si subjekt PS-ja ėshtė nė diferencė ndaj PD-sė. Nė bazė tė dhėnave zyrtare tė KQZ-sė, PS-ja ka 335.912 vota, ndėrsa PD-ja ka 255.423 vota. Nė avantazh ėshtė partia mė e madhe e opozitės me 80.489 vota.

  Ndėrkohė qė Lėvizja Socialiste pėr Integrim rezulton tė ketė marrė deri mė tani 89.555 vota. Nė kėto zgjedhje tė bie nė sy njė rritje e Partisė pėr Drejtėsi pėr Integrim dhe Unitet, e cila rezulton tė jetė deri mė tani subjekti i katėrt nė rang vendi me 50.055 vota. Partia Lėvizja e Legalitetit rezulton tė ketė marrė deri mė tani, sipas shifrave tė ofruara nga KQZ-ja deri nė orėn 23.00, 29.244 vota. Ndėrkohė qė njė numėr tė konsiderueshėm tė votave kanė marrė aleatėt e socialistėve, PDS-ja e Paskal Milos dhe PSD-ja e Skėnder Gjinushit. Partia e Milos ka marrė deri mė tani 43.038 vota, ndėrsa PSD-ja e Gjinushit me 35.237 vota.

  B.w
  Sui generis

 4. #24
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Njė pasqyrė e Qyteteve nė tė cilat ka pėrfunduar numėrimi dhe nė disa tek tė cilat ende vazhdon.

  Sui generis

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ: 18480 vota tė pavlefshme nė Tiranė

  Rreth 18480 vota rezultojnė tė pavlefshme nga tė gjitha KZAZ-tė nė kryeqytet.

  Lajmi bėhet i ditur nga Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve i cili thekson se pėr votat e pavlefshme do tė merret njė vendim mė vonė nga ky institucion.

  Ky numėr votash tė pavlefshme ėshtė i rėndėsishėm po tė kihet parasysh se gara pėr Tiranėn lėviz me dhjetra ose disa qindra vota midis dy kandidatėve Basha dhe Rama.

  ORA NEWS

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ/ Ora 17:40: Basha vijon kryesimin e garės, 1034 vota plus

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka konfirmuar tė dhėnat mė tė fundit pėr rezultatin zgjedhor nė Tiranė, deri tani nė orėn 17.40.

  KQZ jep rezultatet deri nė orėn 17:400
  KQZ: Janė numėruar 447 kuti nga 485 kuti
  KQZ: Basha 115 436 vota, Rama 114 402 vota
  KQZ: Basha kryeson me 1034 vota plus

  Njėsia 9, KZAZ 53, janė numėruar 33 kuti nga 41
  Njėsia 9, KZAZ 53, Basha 9660 vota, Rama 9276 vota
  dif. 284

  Njėsia 11, KZAZ 55, pėrfundon procesi i numėrimit
  Njėsia 11, KZAZ 55, Basha 13405, Rama 10723 vota
  Njėsia 11, KZAZ 55, Basha fiton me 2682 vota plus

  Njėsia 5, KZAZ 49, janė numėruar 41 kuti nga 65
  Njėsia 5, KZAZ 49, Basha 8912 vota, Rama 12135 vota
  dif. 3223

  Njėsia 8, KZAZ 52, ėshtė duke u numėruar kutia e fundit, kutia e 30-tė

  KLAN TV

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Konfiguracioni politik nė Vlorė: PD+aleatėt 8 njėsi, PS+ aleatet 11 njėsi

  Mbyllet procesi i numėrimit nė tė gjithė njėsite vendore tė qarkut tė Vlorės.

  Plot 346 qendra votimi, pėr 26 njėsitė vendore tė qarkut, janė numėruar nė 6 KZAZ-tė e pozicionuar nė qark, tre prej tė cilave pėr rrethin e Vlorės, dy pėr Sarandėn dhe njė pėr Delvinėn.

  Kėshtu nė 13 njėsitė vendore tė rrethit tė Vlorės konfiguracinoni politik ėshtė tashmė 7 njėsi vendore “Aleanca pėr tė ardhmen”, 5 “Aleanca pėr qytetarin” dhe njė kandidat i pavarur.

  Konkretisht, Komunėn Qendėr, Komunat Armen, Shushicė, Sevaster dhe Brataj, ka fituar “Aleanca pėr qytetarin”.
  Ndėrkohė, 7 njėsi vendore janė fituar nga “Aleanca pėr tė Ardhmen”, e konkretisht Bashkia Vlorė, Himarė, Orikum, Selenicė, Komunat Kotė, Hor-Vranisht dhe Vllahinė, Komuna Novoselė, ėshtė fituar nga kandidati i pavarur.

  Kėshillat bashkiakė e tė komunave kane ruajtur pak a shumė konfiguracionet e mėparshme nė tė gjithė rrethin.

  Nė kėshillin bashkiak tė Vlorės “Aleanca pėr tė ardhmen” do tė ketė 23 kėshilltar, ndėrsa “Aleanca pėr Qytetarin” 22 kėshilltar, vendim qė do tė rishikohet, pasi mund tė shtohet numri i kėshilltarėve nga 45 qė ka qenė prezantuar nė

  Listėn e dorėzuar nga partitė, sipas konfiguracionit nė 2007 dhe tė shkojė nė 50 numri I kėshilltarėve bashkaik tė Vlorės.

  Nė rrethin Sarandė, 9 njėsitė vendore janė ndarė “Aleanca pėr tė ardhmen”, 4 njėsi vendore, konkretisht Bashkia Sarandė, Komunat Konispol, Ksamil dhe Xarė, aleanca pėr qytetarin ka fituar Komunėn Markat.

  Komunat Lukovė, Aliko, Livadhja dhe Dhivėr janė fituar nga kandidatė jashtė koalicioneve tė mėdha.

  Ndėrsa nė rrethin Delvinė nė 4 njėsitė vendore, dy janė fituar nga “Aleanca pėr qytetarin”, dhe dy nga kandidatė jashtė koalicioneve tė mėdha.

  Kėshtu nė rang qarku, Konfiguracioni politik ėshtė si vijon, nga 26 njėsitė vendore, Koalicioni “Aleanca pėr qytetarin” ka fituar nė 8 njėsi vendore, 11 njėsi vendore dhe 7 nga kandidatė tė pavarur apo jashtė koalicioneve tė mėdha.

  TV KLAN

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  ORA NEWS:

  KQZ ka bere publik informacionin me te fundit:

  6263 flete votimi te pavlefshme per garen e bashkise Tirane:

  Ndarja e fleteve te pavlefshme sipas njesive:
  Njesia 1: 502 vota
  Njesia 2: 607 vota
  Njesia 3: 471 vota
  Njesia 4: 882 vota
  Njesia 5: 498 vota
  Njesia 6: 858 vota
  Njesia 7: 501 vota
  Njesia 8: 352 vota
  Njesia 9: 446 vota
  Njesia 10: 264 vota
  Njesia 11: 882 vota


  KQZ jep te dhenat me te fundit per numrat ne rang kombetar:

  Jane numeruar 4255 kuti nga 4882 gjithsej.

  Koalicioni per Qytetarin: 643897 vota
  Koalicioni per te Ardhmen: 576184 vota
  Te pavarurit: 69651 vota

  Koalicioni i djathte kryeson ne rang kombetar me 67,000 me shume vota.


  Keshilli Bashkiak per Mini Bashkite Tirane:
  Jane numeruar 380/480 kuti.

  Koalicioni per te Ardhmen: 91210 vota
  Koalicioni per Qytetarin: 92929 vota
  Forcat e tjera: 3416

  Koalicioni per te ardhmen kryeson me 1671 vota me shume se Koalicioni per Qytetarin.

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  PR, Alibali: Nė Polican u manipuluan votat, kėrkojmė rinumėrim

  PR, Alibali: Nė Polican u manipuluan votat, kėrkojmė rinumėrimTIRANĖ- Nėnkryetari i Partisė Republikanė Neritan Alibali denoncoi sot fenomenin e tjetėrsimit tė votave, ndėrsa bėri me dije se forca politike qė ai pėrfaqėson ka fakte se nė Policican janė manipuluar votat. Do kėrkojmė rinumėrim tha nėnkryetari i PR-sė.

  “Partia Republikane kėrkon respektimin e kodit zgjedhor dhe manualit tė KQZ-sė pėr sa i pėrket tė drejtės sė kėshilltarėve pėr tė vėzhguar zgjedhjet, gjė e cila deri tani nuk ėshtė respektuar, duke bėrė tė pamundur transparencėn nė numėrimin e votave nė shumė zona tė Shqipėrisė. Ne gjithashtu do tė ndėrmarrim tė gjitha hapat ligjore dhe do tė kėrkojmė rinumėrimin e votave nė bashkinė e Policanit pasi kemi fakte pėr manipulimin e votės sė qytetarėve qė ka cuar nė tjetėrsimin e rezultatit. PR nuk do tė ndalet nė denoncimin e cdo force politike kushdo qoftė ajo dhe cdo individi, i cili do tė tentojė tė transferojė apo tė tjetėrsojė votat e qytetarėve shqiptarė”, theksoi Alibali.

  Numri 2 i republikanėve bėri thirrje edhe pėr pėrshpejtimin e procesit tė numėrimit tė votave nė Tiranė, ndėrsa shtoi se vullneti i qytetarėve i shprehur me votė tė vlerėsohet ashtu sic ėshtė.
  “Ne i kėrkojmė komisionerėve dhe numėruesve qė tė kryejnė detyrėn e tyre me korrektesė deri nė fund, pėr tė numėruar cdo votė, duke bėrė tė mundur qė vullneti i cdo qytetari tė Tiranės tė shprehur me votė tė vlerėsohet sic duhet”, tha Alibali mė tej.

  (m.a/BalkanWeb)

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ/ Ora 20:40: Basha vijon kryesimin e garės, 1182 vota plus

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka konfirmuar tė dhėnat mė tė fundit pėr rezultatin zgjedhor nė Tiranė, deri tani nė orėn 20.40

  KQZ jep rezultatet deri nė orėn 20:40
  KQZ: Janė numėruar 452 kuti nga 485
  KQZ: Basha 116 917 vota , Rama 115 735 vota
  KQZ: Basha kryeson me 1182 vota plus

  ABC NEWS

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ: Lulzim Basha vazhdon tė kryesojė garėn pėr Tiranėn

  Kandidati pėr kryebashkiak, Lulzim Basha vazhdon tė kryesojė garėn pėr Tiranėn. Ndėrsa nė daljen e pėrnatshme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, bėri tė ditura edhe rezultatet e deritanishme pėr Kėshillat Bashkiakė, votat dhe diferencat mes dy Aleancave.

  Mė poshtė janė rezultatet e Kėshillave Bashkiake, numri i votave sipas Njėsitė Bashkiake:

  Njėsia Nr.2 (Numėruar 54 kuti)

  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 14748 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 15391 vota

  Njėsia Nr.3 (Numėruar 32 kuti)
  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 7836 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 8348 vota

  Njėsia Nr. 4 (Numėruar 43 kuti)
  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 8467 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 8499 vota

  Njėsia Nr.5 ( vazhdon numėrimi)
  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 8088 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 11407 vota

  Njėsia Nr. 6 (Numėruar 51 kuti)
  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 9644 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 11228

  Njėsia Nr.7 (Numėruar 50 kuti)

  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 13075 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 13551

  Njėsia Nr. 8 (Numėruar 30 kuti)

  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 7101 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 5367 vota

  Njėsia Nr.9 (Numėruar 29/41 kuti)

  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 5835 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 5509 vota

  Njėsia Nr.10 (Numėruar 25 kuti)

  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 5751 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 5403 vota

  Njėsia Nr.11 (Numėruar 55 kuti)

  Kėshilli
  Aleanca pėr Qytetarin- 12824 vota
  Aleanca pėr tė Ardhmen- 10388 vota

  ABC NEWS

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  PS fiton 34 bashki, PD 31 tė vogla

  Rezultati i bashkive nė rang vendi ėshtė fituar nga opozita.Sipas tė dhėnave tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, pėr 65 bashki tė vendit ku ka pėrfunduar numėrimi i votave, opozita ka fituar nė 34 bashki tė vendit, ndėrsa maxhoranca ka fituar nė 31 bashki tė tjera. Harta e kėtyre rezultateve ėshtė e shpėrndarė nė tė gjithė vendin, ku tė dy krahėt kanė fituar bastione tė njėra-tjetrės. Kėshtu, maxhoranca ka fituar disa bashki nė Jug tė vendit, tė konsideruara si bastione tė sė majtės, ndėrsa e njėjta situatė ėshtė edhe pėr opozitėn, qė ka arritur tė fitojė disa bashki, tė cilat ishin bastione tė Partisė Demokratike. Ky ėshtė dhe rezultati pėrfundimtar pėr tė gjitha bashkitė e vendit, pa llogaritur vetėm Tiranėn, e cila ka mbetur nė kutitė e fundit pėr tė llogaritur kryebashkiakun e ri.

  Rezultati
  Maxhoranca ka fituar disa bashki, tė cilat kanė qenė bastione tė sė majtės nė Jug tė vendit. Janė fituar bashki si Leskoviku, Bilishti, Delvina, Roskoveci apo Librazhdi, tė njohura si bashki qė kanė fituar nė tė kaluarėn majtas. Nga ana tjetėr, edhe Partia Socialiste ka arritur njė rezultat nė shumė bashki tė djathta, si nė Kavajė, tė cilėn e fiton pėr herė tė parė, apo edhe bashki tė tjera, si Shijaku, Laēi, Burreli, Rrėsheni. Harta e rezultateve tregon se bastionet i kanė humbur vlerat e tyre nė shumė bashki dhe vetėm nė pak prej tyre ėshtė ruajtur tradita e fitoreve sipas krahėve respektivė, si Shkodra pėr tė djathtėn, apo Vlora pėr tė majtėn. Por, nga ana tjetėr, nėse llogariten bashkitė e mėdha tė vendit, qė janė edhe qendrat e qarqeve, fituese del Partia Socialiste. Kėshtu, opozita ka fituar bashkitė e Gjirokastrės, tė Korēės, Elbasanit, Fierit, Vlorės; Partia Demokratike ka fituar nė Lezhė, Shkodėr e Kukės, ndėrsa dje konfirmoi fitoren edhe nė Bashkinė e Durrėsit. Njė tjetėr detaj, duke llogaritur rezultatin edhe pėr komunat, qarqet nė shumicė i zotėron maxhoranca, pasi ka siguruar fitoren nė shumicė, si nė kėshillat bashkiakė, ashtu dhe pėr sasi tė njėsive vendore. Nė tė njėjtėn kohė, kur ka pėrfunduar rezultati pėr 270 njėsi vendore, Partia Demokratike ka fituar 133 komuna nė mbarė vendin. Partia Socialiste deri tani ka konfirmuar fitoren nė 57 komuna nė tė gjithė Republikėn. Nė rang vendi mbeten dhe mbi 100 komuna nė garė, ku ende nuk janė numėruar votat, por duke iu referuar shifrave aktuale, opozita ka fituar 32 pėr qind tė komunave, ndėrsa maxhoranca ka fituar 68 pėr qind tė tyre. Konkretisht, nė mjaft rrethe, edhe pse bashkia ėshtė fituar nga opozita, tė gjitha komunat e tjera janė fituar nga e djathta. Koalicioni qeveritar ka fituar komuna edhe nė zona tė njohura si bastione tė sė majtės nė Jug tė vendit, si nė qarqet e Korēės, Fierit, Vlorės, Beratit etj.

  34 bashki janė fituar nga koalicioni i opozitės “Aleanca pėr tė ardhmen” nė mbarė vendin, ndėrsa mbeten pėr t’u vendosur edhe pėr disa bashki tė tjera, tė cilat janė nė proces.

  30 bashki janė fituar nga koalicioni qeveritar “Aleanca pėr qytetarin” nė mbarė vendin, ndėrsa mbeten pėr t’u vendosur edhe pėr disa bashki tė tjera, tė cilat janė nė proces.

  Bashkite

  Rezultati pėr bashkitė e vendit ndryshon si nė Veri tė vendit, ashtu edhe nė Jug tė tij. Tė dyja koalicionet kanė fituar nė qarqe tė ndryshme, edhe pse mjaft prej tyre konsideroheshin si bastione. Ngjyra e fitores nuk ėshtė mė e pėrqendruar si mė parė, por nė ēdo qark ka pasur fitore nga tė dy krahėt. Konkretisht, nė Kukės PD-ja ka fituar kėtė bashki, ndėrsa PS-ja ka fituar Krumėn. Nė Lezhė, PD-ja ka fituar kėtė bashki, ndėrsa PS-ja ka fituar Laēin. Nė Korēė, PS-ja ka fituar Bashkinė, ndėrsa Bilishtin e ka fituar PD-ja. Nė qarkun e Elbasanit, PS-ja ka fituar Bashkinė kryesore, ndėrsa tė tjera, si Librazhd, Cėrrik, Belsh, janė fituar nga PD.

  Komunat

  Fitorja nė komuna ka pasur ngjyra tė ndryshme dhe domethėnėse pėr tė dyja koalicionet. Disa nga komunat e fituara nga PD-ja janė Voskopoja, Vithkuqi etj., ndėrsa ka shėnuar fitore edhe nė komunat qė rrethojnė Tiranėn, si nė Farkė, Kashar, Paskuqan, me pėrjashtim tė Dajtit. PS-ja ka fituar nė disa komuna tė mėdha, siē ėshtė Otllaku nė Berat, Lekbibaj nė Tropojė, Shėngjinin apo edhe komunėn Rrethinat nė Shkodėr. Nėse shihet ndarja e komunave, pothuaj nė ēdo qark tė vendit maxhoranca ka marrė shumicėn e komunave, ose mė saktė, shumicėn e njėsive vendore, ēka do t’i sigurojė maxhorancės shumicėn vendimmarrėse nė tė 12-tė qarqet e vendit.

  Rezultati nė njėsi vendore

  BASHKITE E FITUARA NGA PD
  Peqin
  Ēorovodė
  Poliēan
  Leskovik
  Bilisht
  Kukės
  Bajram Curri
  Peshkopi
  Lezhė
  Vau i Dejės
  Fushė-Arrėz
  Pukė
  Kamzė
  Vorė
  Rrogozhinė
  Delvinė
  Klos-Mat
  Bulqizė
  Manėz
  Sukth
  Krujė
  Cėrrik
  Ēorovodė
  Belsh
  Roskovec
  Libohovė
  Mamurras
  Shkodėr
  Koplik
  Librazhd
  Pėrrenjas

  BASHKITE E FITUARA NGA PS
  Patos
  Kuēovė
  Divjakė
  Ballsh
  Memaliaj
  Tepelenė
  Kėlcyrė
  Pėrmet
  Ura Vajgurore
  Maliq
  Ersekė
  Pogradec
  Rrėshen
  Rubik
  Laē
  Kavajė
  Vlorė
  Berat
  Fier
  Lushnjė
  Himarė
  Orikum
  Sarandė
  Konispol
  Burrel
  Fushė-Krujė
  Shijak
  Gjirokastėr
  Kėlcyrė
  Korēė
  Selenicė
  Durrės
  Elbasan
  Krumė

  Komunat e fituara nga PD
  Drenovė
  Velabisht
  Gjocaj
  Pajovė
  Pėrparim
  Shezė
  Cakran
  Fier-Shegan
  Perondi
  Krutje
  Tėrbuf
  Qendėr-Mallakastėr
  Cepo
  Lunxhėri
  Luftinjė
  Petran
  Drenovė
  Gorė
  Lekas
  Moglice
  Mollaj
  Qendėr Bulgarec
  Vithkuq
  Voskopojė
  Liqenas
  Pirg
  Pojan
  Vreshtas
  Barmash
  Ēlirim
  Baz
  Derjan
  Macukull
  Xiber
  Zerqan
  Mollas-Elbasan
  Gjinar
  Labinot-Mal
  Strum
  Bubullimė
  Kolonjė (Fier)
  Remas
  Tėrbuf
  Greshicė
  Ngracan
  Selitė-Mallakastėr
  Antigonė
  Lazarat
  Picar
  Qendėr-Libohovė
  Barmash
  Hoēisht
  Progėr
  Grykė-Cajė
  Shqigjen
  Zapod
  Dajē-Lezhė
  Zejmen
  Dajē-Shkodėr
  Postribė
  Blerim
  Iballė
  Qelez
  Qerret

  Komunat e fituara nga PS
  Levan
  Dushk
  Golem-Lushnjė
  Gradishtė
  Fratar
  Hekal
  Qendėr-Tepelenė
  Qendėr-Piskovė
  Libonik
  Novoselė-kolonjė
  Krumė
  Lekbibaj
  Arras
  Shėngjin
  Kalaja e Dodės
  Rrethinat
  Fierzė-Pukė
  Luzni
  Dajt

  Njėsitė Bashkiake, beteja e re PD-PS

  Procesi i numėrimit tė votave pėr kandidatėt e 11 njėsive bashkiake nė Tiranė pritet tė nisė ditėn e sotme nė Tiranė, nė disa prej kėtyre njėsive, thanė burime pranė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Ky proces pritej tė niste ditėn e djeshme, por partitė politike kėrkuan shtyrjen e tyre pėr tė pushuar numėruesit e votave, tė cilėt kanė qenė tė angazhuar me kohė tė plotė nė numėrimin e votave pėr kryebashkiak tė Tiranės dhe pėr Kėshillin e Bashkisė. Ky proces pritet tė jetė sėrish i gjatė nisur edhe nga numri i madh i votave qė do tė numėrojnė komisionerėt e tė dyja palėve, duke pėrfshirė votat pėr kreun e njėsisė vendore, si dhe pėr kėshillat e minibashkive.

  PS:Numėruesit e rinj nuk po fillojnė punė

  Akuzat mes palėve nuk janė ndalur edhe nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Pėrfaqėsuesi ligjor i PS nė KQZ Genci Gjoncaj akuzoi kreun e KQZ-sė Arben Ristanin se po pengon punėn e komisionerėve tė majtė nė KZAZ-tė e njėsisė 10 e 5, duke mos ēuar aktet e emėrimit pėr kėta pėrfaqėsues. “Pėrfaqėsuesit tanė nė kėto njėsi janė nė pritje tė akteve tė emėrimit tė tyre pėr tė ushtruar detyrėn sipas pėrcaktimeve ligjore, ndėrkohė administrata e KQZ-sė vepron nė mėnyrė tė jashtėligjshme duke mos iu vėnė nė dispozicion vendimmarrjen e KQZ-sė. Kjo administratė e politizuar nė ekstrem vazhdon tė pengojė nė mėnyrė tė qėllimshme veprimtarinė e kėtyre dy njėsive vendore, tė cilat janė nė pėrfundim tė procesit tė numėrimit tė votave”, tha Gjoncaj.


  ERALD KAPRI
  Panorama

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Vota popullore, fitues koalicioni i djathtė

  Koalicioni i mazhorancės "Aleanca pėr qytetarin" dominon me mė shumė vota se koalicioni "Aleanca pėr tė ardhmen". “Aleanca pėr Qytetarin”, e kryesuar nga Partia Demokratike numėron 682 696 vota, ndėrsa “Aleanca pėr tė Ardhmen” ka marrė vetėm 612 781 vota.
  Nė pėrllogaritjen e pėrgjithshme rezultojnė dhe 70 608 vota tė dhėna pėr partitė jashtė dy koalicioneve.

  Me pėrfundimin e numėrimit dhe nxjerrjes sė rezultatit pėr 64 bashki, nga 65 pėrveē Tiranės rezulton se nė pėrgjithėsi fitues ėshtė koalicioni i djathtė, pėrfshi kėtu edhe komunat.

  Nė rang kombėtar, PS rezulton tė ketė fituar 401 927, PD 309 442 dhe LSI 108 246.

  Sa i pėrket garės sė ethshme tė kryeqytetit sipas tė dhėnave tė KQZ-sė rezulton se "Aleanca pėr qytetarin" ka 100 054 vota, “Aleanca pėr tė Ardhmen” 101 689 dhe partitė jashtė koalicioneve 3699 vota .

  Por dhe nė ato bashki ku ka humbur PD-ja, nė disa raste, elektorati ka votuar Partinė Demokratike si subjekt, duke mos votuar kandidatin pėr cilėsitė e tij.

  Dhe pse ka fituar disa nga bashkitė kryesore, Vlorėn, Beratin, Korēėn, Sarandėn, Elbasanin, Partia Socialiste dhe koalicioni i saj nuk kanė arritur tė grumbullojnė shumicėn e votave popullore.

  Nė tė gjitha bashkitė apo komunat e fituara nga koalicionet, kandidatėt kanė marrė mė shumė vota se subjektet politike qė i kanė mbėshtetur, duke u vlerėsuar mė shumė edhe pėr cilėsitė individuale tė tyre.

  ORA NEWS

 14. #34
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  KQZ, shqyrton ankimimin pėr votat nė bashkinė Poliēan  TIRANE-KQZ nis mbledhjen me shqyrtimin e ankesave tė kandidatėve tė dy koalicionioneve nė lidhje me pretendimet e tyre pėr parregullsi. Fillimisht u mor nė shqyrtim ankesa e kandidatit tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin” pėr bashkinė e Policanit pėr parregullsi nė dy qendra votimi 3578 dhe 3581.

  Sipas pėrfaqėsesit ligjor tė ankuesit, Ēaush Qato pretendohet se 25 fletė tė deklaruara tė pavlefshme nuk janė tė tilla gjithashtu nė qendrėn e votimit me numėr 3578 ėshtė bėrė ndėrrimi i rezultateve tė votimit mes dy kandidatėve, Zotkaj, Qato.

  Kėshtu rezultati 312 vota i janė vėnė kandidatit PS, Adriatik Zotkaj, dhe qė 298 votat i janė vėnė Qatos, ndėrkohė qė pėrfaqėsuesi ligjor pretendon tė jetė e kundėrta dhe rezultati me 312 vota i takon Qatos. Kandidati i Aleancės pėr Qytetarin kėrkon rinumėrimin e votave.

  Ankesa e kandidatit Qato do vazhdojė tė shqyrtohet tė hėnėn.

  Nje tjeter ankese ishte dhe “Aleanca pėr tė Ardhmen” per komunėn Gjinar, ku konkuronte Gani Hida, i (kėtij koalicioni) kėrkon shpalljen e pavlefshme tė rezultateve nė 4 qendra votimi. Kreu i KQZ-sė Ristani tha se “kėrkesa nuk plotėson kriteret e nenit 124 tė Kodit Zgjedhor. Personi qė ka bėrė kėrkesėn nuk legjitimohet tė bėjė njė ankesė dhe propozoi tė mos futet nė shqyrtim“. Nga votimi 5 me 1 kėrkesa e koalicionit AA nuk u mor pėr shqyrtim.
  (s.g/BalkanWeb)
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Zgjedhjet Vendore: Gratė qė thyen bastionet

  Burrel, Patos, Konispol…Prezantimi i grave qė kishin pėrparuar me vota kundrejt kundėrshtarit qė kishin pėrballė nė kėto tri bashki, po njoftohej nga kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, orė pas ore. Sot, njė javė pas zgjedhjeve tė 8 majit, i kemi risjellė tė tria pėr tė mėsuar mė shumė rreth taktikave tė kėsaj fushate, ankthit tė numėrimit tė votave, dhe sė fundi, pėrjetimit tė rezultatit.

  Pėrgjatė gjithė javės, kemi qenė tė gjithė sy e vesh nga ekrani, nė pritje qė shifrat tė ecnin deri nė pėrfundim tė tyre. U bė thuajse njė lėvizje instiktive qė televizorin ta hapje menjėherė te njė stacion qė tė mbante gjithnjė nė korrent me zhvillimet e fundit. Pyetjet e tė gjithėve ishin, “hė si janė”, “pėr kė?”, “kush ėshtė nė avantazh?”, deri sa i erdhi fundi. Shifrat e para filluan t’u jepnin pėrgjigje tė gjitha pyetjeve. E sigurisht qė atje ku numėrimi ishte mė i lehtė e numri i votuese mė i vogėl, ecuria ishte mė e shpejtė. Nė mesjavė, u njohėm me kryetaret e para femra tė tre bashkive nė skaje tė ndryshme tė Shqipėrisė. E para qė gėzoi fitoren ishte Adelina Farici, kandidatja e Partisė Socialiste pėr Bashkinė e Burrelit. Zhurma e kėsaj fitoreje tė parė u dėgjua jo vetėm pse u fitua nga njė femėr, por mė sė shumti pse fitoi nė njė vend ku kandidati kundėrshtar kandidonte pėr tė tretėn herė radhazi, pra nė gjithė historinė e tij, Burreli kishte qenė i djathtė. Pas saj, nga Bashkia e Patosit u lajmėrua njė tjetėr fitore. Zona ku kandidonte Rajmonda Balili, kryetarja e sapo zgjedhur e Bashkisė sė Patosit, nuk ka historinė e Burrelit, pra ‘lufta’ ishte mė e thjeshtė. Nga njė skaj tjetėr i Shqipėrisė, nga Bashkia kufitare nė Jug tė vendit erdhi njė tjetėr lajm. Kishte fituar kandidatja e Partisė Socialiste, Mimoza Arapi, e cila fitoi me njė diferencė prej 270 votash kundrejt Petrit Mullait, ish-kryetar i kėsaj Bashkie nė mandatin e kaluar. Kėsaj here, Konispoli ia besoi votat e tij njė gruaje. Nuk ishte i zakonshėm ky revolucion i grave nė zgjedhjet e kėtij 8 maji. Sė paku nuk kishte ndodhur mė parė, pėr kėtė, u lidhėm me secilėn prej tyre pėr tė mėsuar mė shumė. Cilat ishin ndjesitė e fitores, ēfarė i kishte ndihmuar pėr tė qenė deri aty ku janė sot? Pavarėsisht se secila prej tyre nuk u gjend nė krye tė vendit tė saj krejt papritur. Kishte secila njė renditje tė pozicioneve tė punės nė CV, tė cilat bashkė me tė qenurit pranė banorėve tė vendeve tė tyre, i sollėn deri kėtu. T’i njohim mė shumė njė e nga njė…

  Raimonda Balili, Patos
  “Femrat do tė kenė prioritet”


  Prej njė jave, kryetarja e re e Bashkisė sė Patosit ėshtė ende mes Tiranės e Patosit, deri sa tė mbyllen tė gjitha zhurmat lidhur me zgjedhjet. Nė kėto rrėmuja e sipėr, ka gjetur momentin edhe t’i pėrgjigjet njė interviste pėr gazetėn “Panorama”, se si janė kėto ditė tė para pas ‘kurorėzimit’. Ndėr tė tjera, Rajmonda Balili tregon edhe se ēfarė ka parashikuar pėr t’ia bėrė qytetarėve tė vendit tė saj jetėn mė komode e mė tė pasur.
  Sė pari, t’ia nisim me pėrjetimet e fitores…
  Jam e lumtur jo vetėm pse fitova unė dhe Partia Socialistet, tė cilėn pėrfaqėsoi, por fitoi gruaja, qytetari i cili ka besuar nė kandidimin tim, nė programin tim, si dhe nė forcėn e gruas nė rol drejtimi. Por jam e lumtur gjithashtu pėr atė qė unė do tė vė nė jetė nė 4 vite drejtimi, kėshtu programi im nuk do tė mbetet nė letėr, por do tė vihet nė jetė nė shėrbim tė kėtij komuniteti qė e besoi atė.
  Ē’rrugė keni ndjekur pėr tė mbėrritur te vota e banorėve tė Patosit?
  Edhe pse zona ku kandidova nuk kishte vėshtirėsinė e elektoratit, sepse nuk ėshtė e djathtė (siē mund tė ketė ndodhur me kolege tė mia) nuk ka qenė e lehtė pėr tė arritur tek fitorja. Pėrballė kisha njė rival, i cili vinte nga fusha e biznesit, vinte nga aleanca politike qė ka sot qeverisjen vendore. Kėta faktorė kishin ndikimet e tyre nė komunitet, pėr shkak tė kėrcėnimit me vendet e punės nė sektorėt e naftės, arsimit, shėndetėsisė etj. Por njėkohėsisht ndėrhyrjet e rivalit pa kriter nė infrastrukturė, nė ambjente publike, nė emėr tė projektit “Dimė ta bėjmė Patosin”, pa i ndaluar askush qė kishte detyrėn e mbrojtjes sė ambjenteve publike, i shtuan informalitetin kėtyre zonave. Kėshtu nuk bėhen qytetarėt pėr vete… Ndėrsa unė, me thjeshtėsine time dhe tė programit qė kam shpalosur ditėt e fushatės, me mėnyrėn time tė komunikimit me qytetarėt, me vlerat qė ka Partia qė pėrfaqėsoj, arrita tė fitoj zemarat e qytetarėve tė Bashkisė Patos.
  A e parashikoni tė vėshtirė drejtimin e Bashkisė?
  Pėr vetė problematikėn qė ka sot Bashkia, ėshtė e vėshtirė. Por fakti qė e njoh dhe jam pranė kėsaj problematike, bashkė me mbėshtetjen e kėshillit tė Bashkise dhe tė vetė qytetarėve, mbeshtetjen e gjithė aktorėve lokalė, me pėrgatitjen time profesionale, mė bėn tė besoj se do t’ia dal mbanė!
  Si ka nisur pėrfshirja juaj nė politike, nė ē’kohė e nė ē’rrethana?
  Nė vitin 2007 jam propozuar nga Partia Socialiste dhe shoqėria civile pėr kandidate pėr kryetare bashkie. Pėr shkak tė koalicionit me LSI, Bashkia e Patosit iu la kėsaj force politike. Qė nga ky moment, u pėrfshiva nė politikė.
  Ē’prioritet do tė kenė femrat, ē’lehtėsira…Keni parashikuar diēka lidhur me kėtė pikė?
  Njė nga qėllimet e drejtimit tim nė qeverisjen vendore do tė jetė pikėrisht pėr kėtė qė mė pyesni. Njė administratė profesionale, ku prioritet do t’i jepet femrės, gjithmonė duke vlerėsuar anėn profesionale. Shtrirja e shėrbimit tė pastrimit dhe gjelbėrimit nė tė gjithė territorin e Bashkisė, si tjetėr prioritet do tė krijojė mundėsinė e hapjes sė vendeve tė reja tė punės, ku femrat do tė kenė pėrparėsi edhe pėr shkak tė pėrkushtimit qė ato tregojmė pėr t’i bėrė kėto shėrbime. Krijimi i marrėdhėnieve tė partneritetit me biznesin vendas do tė krijojė gjithashtu kushte pėr punėsimin e gruas nė kėto aktivitete, duke siguruar kėshtu edhe kualifikime profesionale sipas specifikave tė veprimtarive tė bizneseve. Sigurimi i rolit tė gruas nė vendimmarrje do tė jetė njė tjetėr objektiv imi nė kėto vite qė do tė drejtoj Bashkinė e Patosit.

  Adelina Farrici
  Atje ku u ndryshua mentaliteti


  Qendra administrative e rrethit tė Matit, Burreli, te tė gjithė, ka hijen e njė burri hijerėndė. E kush e priste qė ky parafytyrim do tė rrėzohej pas numėrimit tė votave pėr zgjedhjen e re tė kryetarit tė Bashkisė sė kėtij qyteti, tė vendosur nė tė djathtė tė lumit Mat. Ja qė Adelina Farrici mundi ta shemb kėtė mentalitet, duke ia dalė mbanė me fitoren e votave tė matjanėve. tė qenurit pėr vite tė tėra mėsuese, disa kohė prej tė cilave ka drejtuar edhe pėr 3 vite shkollėn jopublike “NMG”, si dhe pėr 4 vite njė tjetėr shkollė publike, ka ndikuar ndoshta nė aftėsinė bindėse dhe komunikative me qytetarėt, ashtu sic mund tė bėnte dikur me nxėnėsit e klasave qė kishte nėn kujdestari. Nėnės sė dy fėmijėve, i ėshtė dashur qė pėrgjatė gjihtė kėtyre ditėve tė gjata, t’i kushtojė kohėn e fėmijėve tė saj, punės dhe qytetarėve qė nė fund e shpėrblyen. Natyrisht qė e gjithė puna qė i ėshtė dashur tė bėjė ka qenė krejt e ndryshme nga e tė tjerave. Pėrpjekja e saj duhet tė ishte jo vetėm ndaj bindjes politike, duke qenė pėrfaqėsuese e Partisė Socialiste, por edhe ndaj njė mentaliteti thellėsisht tė rrėnjosur pėr tė pasur burrat nė pozicione drejtuese. Siē duket, nė Burrel kanė ndryshuar jo vetėm bindjet politike, por edhe mentaliteti. Natyrisht qė edhe puna e fushatės ka pasur fuqinė e vetė. Sepse mėsuesja 43-vjeēare e fizikės, eksponente e njohur e Partisė Socialiste, nuk i ėshtė trembur fare vėshtirėsisė sė zonės ku ka kandiduar, por ka ngulmuar nė bindjen dhe punėn e saj. Nė Burrel, prej tetė vitesh ka qenė nė krye tė Bashkisė Skėnder Lleshi, po ai qė Adelina ka pasur pėrballė nė kėto zgjedhje. Shifrat e rezultatit tė saj kanė qenė me mė shumė se 500 vota mė shumė se rivali. Avantazhi ėshtė hasur kuti pas kutie, deri nė votėn e fundit qė e shpalli fituese. E duket se pikėrisht kjo fitore i ka zėnė Adelinės mė tepėr kohė se koleget e saj, pėrderisa nuk gjeti njė orė tė pėrgjigjej sikundėr tė tjerat. Duket qė puna e saj ka qenė mė e vėshtira, ose kėshtu po e interpretojmė…

  Mimoza Arapi, Konispol

  “E panevojshme tė punosh mė nė Greqi”


  Pėr Mimoza Arapin, politika ėshtė fushė e njohur, pasi ka 10 vite qė ėshtė pjesė e saj. Qysh nė vitin 2000, ėshtė zgjedhur kėshilltare nga PS Sarandė, pėr t’u zgjedhur mandej kryetare e Kėshillit Bashkiak pėr Bashkinė e Konispolit dhe sė fundmi kryetare e PS-sė pėr kėtė Bashki. Synimet pėr mė tej e pėr mė shumė kanė qenė pėrherė nxitėse. Ja pėrse nuk do tė ndalej kėtu Mimoza. Dashuria dhe respekti pėr vendlindjen, pėr mirėqenien e kėtij qyteti, qė ndodhet nė Jug tė vendit, atje ku ndahet kufiri me Greqinė, vajzėn e lindur dhe rritur nė Konispol e nxiti pėr tė garuar pėr kreun e bashkisė, me bindjen e thellė se do tė fitonte dhe fitorja i buzėqeshi, bashkėqytetarėt e saj konispolatė, por edhe ata tė Ēiflikut, e besuan dhe e votuan pėr tė drejtuar Bashkinė e Konispolit, e vetmja nė Jug qė do tė drejtohet tashmė nga njė grua. Rast i rrallė pėr kėtė qytet, qė ėshtė drejtuar vetėm nga burra. Kryebashkiakja Mimoza Arapi ka meritėn qė riktheu Bashkinė e Konispolit nė duart e tė majtėve, duke e “pėrkthyer” si njė shmangie tė gabuar votimin e konispolatėve nė shkurtin 2007, kur vetėm 12 vota nxorėn fitues Petrit Mullajn e demokratėve. Pėr tre mandate para vitit 2007, kryebashkiaku i Konispolit vinte nga radhėt e sė majtės, por do tė duhej investimi i mėsueses Mimoza Arapi nė politikė, qė tė sillte rikthimin majtas tė votės sė konispolatėve. Ajo ėshtė e njohur si mėsuese cilėsore e lėndės sė historisė nė shkollėn e mesme “Bido Sejko”, tė qytetit tė Konispolit, por edhe si numri njė qė PS-ja e Sarandės ka nė kėtė zonė, qė konsiderohet prej tyre si “bastion i tradhtuar” i tė majtėve.
  “E pata tė vėshtirė nė garėn time, na tha Mimoza. Kjo pėr faktin se pasi kreu i deritanishėm i Bashkisė sė Konispolit, faktin qė nuk bėri asgjė nė katėr vitet qė kaluan nėn ombrellėn e PD-sė, e fshehu jo vetėm me mashtrime elektorale, por edhe me taktikėn elektorale tė kėrkimit tė votės nė kėto zgjedhje me siglėn e PDIU-sė, qė njihet ndryshe si parti e ēamėve, i nisur nga ajo qė zona e Konispolit ėshtė kėrthiza e Ēamėrisė. E megjithatė, nuk u besua nga konispolatėt e mi dhe pėr kėtė edhe nuk u votua. Jam e lumtur qė bashkėqytetarėt e mi kuptuan se e vetmja rrugė zhvillimi edhe pėr Konispolin ėshtė PS dhe projekti im pėr kėtė zhvillim”.
  Nė komunikimin me zgjedhėsit, Mimoza prezantoi si kolona tė projektit tė saj mė tė votuar realizimin e rehabilitimit tė kanalit tė Janjarit dhe pėrmes tij pėrmirėsimin e sistemit tė ujitjes nė tė gjithė zonėn, si dhe shndėrrimin e aksit Qafė Botė-Shkallė, nė njė zonė ekonomiko-industriale me biznese tė fuqishme tė agro-industrisė dhe tregtisė, por edhe me investime tė tjera nė shėrbim tė komunitetit. Ajo ėshtė e rreshtuar nė njė krah tė politikės, por thotė se votėn e konispolatėve e kėrkoi edhe pėr t’i dhėnė fund ndasisė absurde tė ardhur nga ngjyrimet ekstreme politike, qė i kanė ndarė njerėzit nė blu e rozė edhe kur nė ato raste tepėr banale qė tė zgjedhin se nė cilėn kafene do ta pinė kafen, apo me cilin autobus do tė udhėtojnė pėr nė Sarandė.
  Tashmė Mimoza Arapi ėshtė realisht kryetare e Bashkisė sė Konispolit, pasi doli fituese nė zgjedhjet e 8 majit. Me konstituimin e pritshėm dhe me vendosjen e shiritit tė kryebashkiakes, Mimoza Arapi do tė marrė pėrsipėr qė konispolatėt, bashkėqytetarėt e saj tė kuptojnė se jetojnė nė njė vend, tė cilin nuk ka kuptim dhe nuk ėshtė nevoja ta kėmbejnė me emigrimin dhe tė punojnė nė fushat e Greqisė fqinje.
  Tashmė, qė prej 9 majit, me njė diferencė prej 270 votash larg kandidatit Mullai, Mimoza Arapi ėshtė kryetarja e Bashkisė sė Konispolit. Detyra ėshtė fisnike pėr njė grua. Barra ėshtė e madhe dhe puna e saj akoma mė e madhe. Dhe Mimoza kryetare bashkie do ta kryejė atė ashtu si e meritojnė konispolatėt qė e votuan pėr t’i drejtuar. ”Konispolin do ta bėj bashkė me konispolatėt, qytetin e njohur jo vetėm si pika mė jugore e Shqipėrisė, por edhe si bashkia model, qė ofron cilėsi jete pėr tė gjithė”, ka pėrfunduar Mimoza.

  Panorama
  ANI JAUPAJ

 16. #36
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Koalicionet, PD 99 mijė vota mbi PS


  Koalicioni i djathtė “Aleanca pėr qytetarin” vazhdon tė thellojė avantazhin ndaj koalicionit opozitar edhe nė kutitė e fundit.Diferenca mes koalicionit “Aleanca pėr qytetarin” dhe “Aleanca pėr tė Ardhmen” ėshtė, sipas KQZ-sė, 99.288, ndėrsa kanė mbetur dhe pak kuti pėr t’u numėruar nė Njėsinė Nr. 5 nė Tiranė pėr Kėshillin Bashkiak tė kryeqytetit. Koalicioni i drejtuar nga Partia Demokratike, Aleanca pėr Qytetarin ka marrė sipas KQZ-sė 800 426 vota, ndėrsa koalicioni i drejtuar nga Partia Socialiste Aleanca pėr tė Ardhmen, ka marrė deri dje 701 138 vota. Njė grup partish qė nuk janė pėrfshirė nė asnjė prej koalicioneve, mes tė cilave dhe Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar e drejtuar nga Dashamir Shehi apo Partia Komuniste e Hysni Milloshit, kanė marrė nė total 34755. Vetė LZHK ka marrė 20 930 vota, ndėrsa komunistėt 6170 vota dhe Partia e Minoritetit Etnik Grek pėr tė Ardhmen, 4996 vota, tė ndjekur nga katėr parti tė tjera tė vogla.


  PS - PD

  Nė statistikat e fundit tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve bien nė sy votat qė dy partitė e mėdha kanė marrė nė shkallė vendi. Partia Socialiste ka marrė mė shumė vota se Partia Demokratike. Socialistėt kanė marrė 423 270 vota, ndėrsa demokratėt 325 138, me njė diferencė prej 98 mijė votash. Demokratėt si koalicion mbledhin mė shumė vota, edhe pse kanė mė pak parti nė pėrbėrjen e tyre. Edhe pse Partia Socialiste ka grumbulluar nė koalicionin e saj 24 parti, nga 22 qė ka koalicioni i djathtė, kjo nuk e ka ndihmuar atė tė ketė epėrsi nė votėn popullore ndaj sė djathtės.
  Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka marrė nė shkallė kombėtare 114 743 vota, e ndjekur nga Partia Republikane Shqiptare, me 72 757, e mė pas nga Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet, 62 957 vota. Edhe Partia Lėvizja e Legalitetit ka siguruar njė numėr jo tė vogėl votash, 36 947. Ndėrsa nė koalicionin e majtė, tė kryesuar nga Partia Socialiste, partitė tradicionale tė kėtij koalicioni kanė mundur tė marrin njė numėr jo tė vogėl votash, por mė pak se ato tė koalicionit tė djathtė. Partia Demokracia Sociale ka arritur tė grumbullojė 52 970 vota, Partia Demokristiane ka marrė 47 637 vota, Partia Socialdemokrate 43 679 vota, Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut 40 486 dhe Partia Socialiste e Vėrtetė 91 ka marrė 23 285 vota. Ajo qė bie nė sy nė votat e marra nga partitė e dy koalicioneve, janė numri i madh i votave tė marra nga LSI, apo PDIU, tė cilat kanė marrė mė shumė vota se partitė mė tė vjetra tė politikės shqiptare


  Kandidatėt

  Dy kandidatėt pėr Bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha dhe Edi Rama, kanė mbledhur mė shumė vota se partitė qė i kandidonin. Kryetari socialist, kandidat pėr mandatin e katėr nė Bashkinė e Tiranės, Edi Rama, ka marrė 124 623 vota, ndėrsa Partia Socialiste ka marrė 97787 vota pėr Kėshillin Bashkiak. Kandidati demokrat, Lulzim Basha, ka arritur tė grumbullojė pothuaj dyfishin e votave krahasuar me partinė Demokratike nė Tiranė. Basha mblodhi 124 613 vota, ndėrsa Partia Demokratike mblodhi 72578 vota pėr Kėshillin Bashkiak. Por, ndryshe nga ē’pritej, kėto zgjedhje nuk sollėn votė plebishitare siē pritej nga Partia Socialiste. Kreu socialist zhvilloi njė fushatė zgjedhore krejtėsisht politike, duke kėrkuar votė kundėr qeverisė dhe mė pak u fokusua tek administrimi i pushtetit lokal. Rama nė tė gjitha takimet dhe daljet e tij, u adresua tek dobėsitė e qeverisė, qė nga korrupsioni e deri tek ngjarjet e 21 janarit ku mbetėn tė vrarė katėr qytetarė. Por rezultoi se qytetarėt votuan nė mėnyrė tė balancuar, duke votuar nė bashkitė kryesore kandidatėt e koalicionit “Aleanca pėr tė ardhmen” dhe nė zonat rurale dhe bashkitė e vogla, koalicionin “Aleanca pėr qytetarin”, tė kryesuar nga Partia Demokratike.
  99 mijė
  vota ėshtė diferenca mes koalicionit “Aleanca pėr qytetarin” e drejtuar nga Partia Demokratike, nga koalicioni “Aleanca pėr tė ardhmen” e drejtuar nga Partia Socialiste


  LSI merr 114 743 vota

  Lėvizja Socialiste pėr Integrim konfirmohet si forcė e dytė e koalicionit tė djathtė “Aleanca pėr qytetarin”, por edhe forcė e tretė nė tė gjithė vendin. Ndryshe nga zgjedhjet e pėrgjithshme tė 2009, LSI jo vetėm nuk pati rėnie nė vota, por ėshtė rritur ndjeshėm. Nga rreth 86 mijė vota qė mori nė 28 qershor 2009, LSI numėron 114 743 vota, duke treguar se mbėshtetja e saj si partie e koalicionit qeveritar ėshtė rritur.


  PDIU numėron 62 957 vota

  Partia e qė mbron interesat e ēamėve nė Shqipėri duket se ka bėrė njė hap shumė tė rėndėsishėm nė kėto zgjedhje. Mjaft agresive, partia qė mbron interesat e kėtij komuniteti me dy deputetė nė gjirin e saj, Shpėtim Idrizi dhe Dashamir Tahiri, duket se kanė vendosur baza tė forta nė kėto zgjedhje pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė 2013, ku do tė pretendojnė tė rrisin pėrfaqėsimin e tyre nė Kuvend.  Koalicionet Zgjedhore


  ALEANCA PER QYTETARIN

  1. Aleanca Demokratike 32.549
  2. Aleanca Europiane Ekologjike 5225
  3. Bashkimi Liberal Demokrat 26.659
  4. Lėvizja Socialiste pėr Integrim 114.743
  5. Lidhja Demokristiane Shqiptare 20.021
  6. Partia Agrare Ambientaliste 30375
  7. Partia Aleanca Demokristiane 6118
  8. Partia Aleanca e Maqedonasve pėr Integrimin Europian 2504
  9. Partia Aleanca pėr Demokraci dhe Solidaritet 2960
  10. Partia Aleanca Popullore 3020
  11. Partia Balli Kombėtar 20630
  12. Partia Balli Kombėtar Demokrat 15489
  13. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar 6687
  14. Partia Demokracia e Re Europiane 4872
  15. Partia Demokratike 325.138
  16. Partia Drejtėsi Integrim dhe Unitet 62.957
  17. Partia e tė Drejtave tė Mohuara e Re 3819
  18. Partia Konservatore 2808
  19. Partia Lėvizja e Legalitetit 36.947
  20. Partia Ora e Shqipėrisė 3257
  21. Partia Personat me Aftėsi tė Kufizuar 891
  22. Partia Republikane Shqiptare 72.757  ALEANCA PER TE ARDHMEN

  1. Partia Aleanca Arbnore Kombėtare 9087
  2. Partia Ardhmėria Shqiptare 2503
  3. Partia Bashkimi Popullor i Pensionistėve Shqiptar 497
  4. Partia Bashkimi Republikan Shqiptar 4190
  5. Partia Demokracia Sociale 52.970
  6. Partia Demokrate pėr Integrim e Prosperitet 69
  7. Partia Demokratike e Bashkimit Mysliman tė Shqipėrisė 1616
  8. Partia Demokristiane e Shqipėrisė 47.637
  9. Partia e Gjelbėr 8399
  10. Partia e Pajtimit Kombėtar 824
  11. Partia e Punės e Riorganizuar 4107
  12. Partia e Unitetit Kombėtar 4420
  13. Partia G99 15.091
  14. Partia Ligj dhe Drejtėsi 7802
  15. Partia pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Emigrantėve 908
  16. Partia pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Punėtorėve 384
  17. Partia Reformatore Demokratike 1629
  18. Partia Rruga e Lirisė 1426
  19. Partia Socialdemokrate 43.679
  20. Partia Socialiste e Moderuar 6164
  21. Partia Socialiste e Shqipėrisė 423.270
  22. Partia Socialiste e Vėrtetė ’91 23.285
  23. Partia Toleranca e Re e Shqipėrisė 695
  24. Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut 40.486  Partitė jashtė koalicioneve

  1. Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar 20.930
  2. Partia Komuniste e Shqipėrisė 6170  Burimi: Panorama
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 17. #37
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  KQZ vendos pėr hapjen e kutive tė votimit  Pėr herė tė parė pas debatit dyvjeēar pėr hapjen e kutive, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve merr njė vendim me katėr vota pėr tė hapur kutitė nė njė bashki pėr zgjedhjet e 8 majit.Nė mbledhjen e djeshme, me gjithė votėn kundėr tė opozitės, ėshtė vendosur tė hapen kutitė e materialeve zgjedhore dhe tė Kėshillit Bashkiak pėr Bashkinė e Rrėshenit. Kjo erdhi pas njė kėrkese ankimore tė Partisė Demokracia Sociale, Partisė Aleanca Popullore dhe njė kandidati tė pavarur.


  Kėrkesa

  Kreu i PDS-sė pėr Mirditėn, Gjon Marku, ishte votues nė qendrėn e votimit 0831. Marku sė bashku edhe me dy zyrtarė tė tjerė tė kėsaj partie qė votonin nė tė njėjtėn qendėr, ishin edhe nė listėn e kandidatėve pėr kėshilltarė nė Kėshillin Bashkiak tė Rrėshenit. Pas leximit tė votės nė monitor, ka rezultuar se PDS-ja nė fletėn e votimit pėr Kėshillin Bashkiak ka marrė 40 vota. Fillimisht kryetari i KZAZ-sė ėshtė shprehur publikisht se kjo parti ka marrė 27 vota, ndėrkohė qė nė tabelėn pėrfundimtare tė kėsaj qendre, PDS-ja ka dalė me zero vota. “Kryetari i PDS-sė, dega Mirditė, ka pasur qendėr tė tij tė votimit pikėrisht qendrėn e votimit Nr. 0831, ku ka votuar ai personalisht dhe familjarėt e tij pėr subjektin zgjedhor PDS. Si ėshtė e mundur qė nė tabelėn e rezultateve tė grupeve tė numėrimit pėr kėtė qendėr votimi, subjekti zgjedhor PDS rezulton me zero vota? Ku ndodhet fleta e votimit pėr subjektin zgjedhor PDS nga vetė kryetari i degės sė Mirėditės?”, thuhet nė kėrkesėn ankimore tė PDS-sė. Nė mbledhjen e djeshme, kryetari i kėsaj partie ka sjellė gjithashtu deklaratėn noteriale tė tijėn dhe tė dy kėshi-lltarėve tė tjerė, tė cilėt kanė deklaruar se kanė votuar pėr PDS-nė nė qendrėn ku kjo forcė ka dalė me zero vota. Pėrfaqėsuesi i PD-sė nė KQZ, Njazi Kosovrasti, tha se pėr kėtė rast PDS-ja ka pasur si numėrues dhe komisionerė pėrfaqėsuesit e Partisė Socialiste, falė koalicionit parazgjedhor. Sipas Kosovrastit, nėse votat e PDS-sė do t’i merrte PD-ja, socialistėt nuk do ta lejonin kėtė fakt, pasi ulej numri i votave tė koalicionit tė tyre. Kjo arsye, shtoi mė tej pėrfaqėsuesi i PD-sė, tė ēon nė bindjen se votat i ka marrė PS-ja. Pas paraqitjes sė provave, anėtari i KQZ-sė Klement Zguri tha se “po tė ishte vetėm njė subjekt, mund ta kisha refuzuar hapjen e kutisė, por ėshtė njė kuti votimi qė e pretendojnė tre subjekte njėherėsh. Edhe KQZ duhet tė kuptojė se ēfarė po ndodh te vendi i numėrimit tė votave, a janė tė besueshėm kėta komisionerė apo funksionojnė nė bazė tė interesave tė tyre. Jam pėr ta hapur, pėr kėtė qendėr votimi, dhe jo pėr ta mbyllur kėtu kėrkimin e provės”. Nė atė linjė ishin edhe anėtarėt e djathtė nė KQZ, ndėrsa pėr tė majtėt provat ishin tė pamjaftueshme. “Kėtu ka pasur edhe raste kur gruaja nuk ka votuar pėr burrin. Ai mund tė mos ketė votuar pėr partinė e tij. Kjo nuk ėshtė provė”, tha Pandeli Varfi. Nė fund, Ristani u shpreh se provat e paraqitura janė tė mjaftueshme pėr tė hapur kutitė ku te materialet zgjedhore do tė merret lista e votuesve nga ku do tė vėrtetohet nėse tre zyrtarėt e PDS-sė kanė votuar dhe mė pas do tė numėrohen votat e Kėshillit Bashkiak. Gjatė mbledhjes sė djeshme, u pranua gjithashtu njė kėrkesė e LZHK-sė pėr tė hapur kutinė e materialeve zgjedhore nė komunėn Shushicė tė Vlorės, ku rezulton se zgjedhėsit kanė votuar pa paraqitur pasaportėn apo kartėn e identitetit. Vendimi i tretė i kėsaj natyre ėshtė nė Gur tė Zi, nė Qarkun e Shkodrės, ku pas njė ankimimi tė PD-sė pėr njė kuti votimi, e cila ishte me tre kode, nga pesė qė ka kutia, u vendos tė kėqyren materialet.


  Rrėzohet PD pėr Poliēanin

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka rrėzuar me 6 vota pro dhe njė kundėr tė Hysen Osmanit, kėrkesėn ankimore tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin” pėr Bashkinė Poliēan. Pretendimet e pėrfaqėsuesit tė Ēaush Qatos kishin tė bėnin me njė qendėr votimi, ku 25 fletė votimi janė deklaruar tė pavlefshme, ndėrkohė qė nuk kanė qenė tė tilla. Ndėrsa nė njė qendėr tjetėr, ku rezultati ka qenė 312 vota pėr kandidatin e djathtė dhe 298 pėr kandidatin e majtė, kanė pėrfunduar nė favor tė kėtij tė fundit.
  KQZ-ja vlerėsoi se provat e paraqitura nuk ishin tė mjaftueshme pėr tė pranuar ankimin e kandidatit.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Akti i KQZ: Fletėt e kontestuara, pjesė e rezultatit

  UPDATE- Drafti i hartuar nga administrata e KQZ-sė parasheh rishikimin e tabelave me rezultatet e nxjerra nga KZAZ pėr pasqyrimin nė to tė fletėve tė kontestuara, duke i cilesuar pjese e rezultatit.

  Kjo ėshtė pėrmbajtja e draft aktit tė hartuar nga KQZ e qė pritet tė debatohet nė mbledhjen e radhės, nė atė tė orės 13.30, pasi perfaqesuesit e PS-se kerkuan kohe per shqyrtimin e tij.

  Sipas kėtij akti, kėrkohet qė votat e kontestuara, konsideruar gjithsesi tė vlefshme tė pasqyrohen nė tabelėn pėrmbledhėse. “KQZ duhet tė vlerėsojė kėto fletė dhe tė vendosė se pėr cilin kandidad apo subjekt tė llogariten. Kjo tė bėhet vetėm pas numėrimit tė votave pėr njėsitė bashkiake, qė tė evidentohen kėto fletė votimi hedhur nė kutitė e gabuara”- thuhet nė akt.

  Sipas aktit, KQZ duhet te pezulloje hartimin e tabeles permbledhese per rezultatin e Bashkise se Tiaranes, deri ne mbylljen e procesit te numerimit te votave per njesite bashkiake, per kreun e njesise dhe keshillat bashkiake.

  PS: Shpallni rezultatin. Ristani: Vlerėsim ēdo vote


  TIRANĖ- Kreu i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve kerkon perpilimin e nje akti per te unifikuar praktikėn zgjedhore qe merr nė shqyrtim kėrkesat e KZAZ.

  Ka nisur keshtu me debate tė ashpra mbledhja e KQZ-sė, per vleresimin e votave te gjetura ne fletet e gabuara te votimit.

  Pėrfaqėsuesi i PS-sė nė kėtė komision, Genc Gjoncaj ka kėrkuar nga kreu i KQZ shpalljen e rezultatit pėr Tiranėn, ndėrkohė qė procesi ka pėrfunduar me kohė dhe 485 grupet e numėrimit e kanė mbyllur punėn e tyre.

  Ristani

  Kreu i KQZ-sė, Arben Ristani ka deklaruar se duhet tė vlerėsohet cdo votė dhe duhet tė merret njė vendim se cfarė do tė bėhet me votat e gjendura nė kutitė e gabuara. Sipas Ristanit, ne mbeshtje te plote te ligjit, cod vote e hedhur nga shqiptaret duhet dhe do te numerohet me korrektesi te plote. “Miratojme nje akt qė mbi bazėn e kėrkesave tė ardhura nga KZAZ, pėr tė unifikuar praktikėn zgjedhore, merr nė shqyrtim kėrkesat e KZAZ dhe vazhdojmė me mbledhjen e radhės”- tha prere Ristani.

  Gjoncaj: Shpallni Tiranen, mos beni sjellje te rrezikshme

  “Interesat e palėve humbėse janė qė tė rikthejnė procesin, por ai ėshtė pėrfunduar ditėn qė qytetarėt votuan, ditėn kur grupet e umėrimit pėrfunduan procesin, nuk ėshtė faji i kėrkujt qė pasi del rezultati tė kėrkohen gjėra qė nuk kanė tė bėjnė me rezultatin. Shqetėsimin e keni cėshtje tė zgjidhur, e ka zgjidhur ligji”- tha Gjoncaj.

  Sipas tij, ajo qė duhet tė bėjė KQZ ėsbhtė tė finalizojė punėn sipas procedurės sė miratuar dhe tė bėhet shumatorja mbi tabelat. Pas kėsaj, ka theksuar ai nėse palėt do kenė problematikė me rezultatin, kodi pėrcakton mėnyrėn se si bėhet.

  “Jeni autoritet qė ka peshė tė jashtėzakonshme nė procesin zgjedhor, por edhe pėr vendin, nuk krijohen rregulla kur mbaron loja. KQZ duhet tė jetė nė lartėsinė e detyrės dhe tė bėjė atė qė e urdhėron ligji, jo cfarė urdhėrohet nga tė kėnaqurit apo tė pakėnaqurit. Kthehuni nė binarėt e ligjit”- iu drejtua Ristanit.

  Kosovrasti

  Menjėherė ka reaguar pėrfaqėsuesi i PD-sė ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve, Njazi Kosovrasti. Sipas tij, deklaratat e pėrfaqėsuesit tė PS-sė si politike dhe tėrėsisht tė palejueshme.
  “Kėto janė deklarime politike, presioni dhe dhuna e ushtruar nė kėtė sallė ėshtė tėrėsisht e palejueshme. KQZ-ja do tė vazhdojė brenda standarteve ligjore” tha ai.

  Panorama

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Madhi: PR mori 76 mijė vota, jemi forca e dytė e sė djathtės

  Nėnkryetari i Partisė Republike, Arian Madhi, deklaroi dje se kjo parti, me rezultatin e zgjedhjeve tė 8 majit, ėshtė shpallur si partia e dytė e sė djathtės nė Shqipėri. Sipas tij, nė kėto zgjedhje republikanėt morėn 76 mijė vota dhe kur procesi ende nuk ka pėrfunduar, ky rezultat mund tė shkojė deri nė 80 mijė vota pėr PR-nė. Ky rezultat ėshtė rreth 50 mijė vota mė shumė se nė vitin 2009, por edhe si rezultati mė i madh nė vota qė kjo parti ka marrė qė nga formimi i saj nė vitin 1991. “Partia Republikane ka marrė 76 mijė vota, ndėrkohė qė deri nė pėrfundim tė procesit me shpalljen pėrfundimtare tė rezultatit nga KQZ-ja ne presim njė rezultat edhe mė tė lartė, prej mbi 80 mijė votash. Ky ėshtė njė rezultat i shkėlqyer i Partisė Republikane, rreth 50 mijė vota mė shumė se nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2009 tregojnė nė mėnyrė impresionuese se zgjedhėsit shqiptarė votojnė nė mėnyrė konsistente dhe nė rritje partinė e vlerave morale, si njė faktor serioz nė perspektivėn e Shqipėrisė europiane. Ky proces pėrbėn rezultatin mė tė lartė nė 20 vite”, deklaroi Madhi.

  LSI, parti e tretė nė Kėshillin Bashkiak
  Lėvizja Socialiste pėr Integrim, me 20525 votat marrė pėr Kėshillin Bashkiak tė Tiranės, ėshtė renditur e treta nė listėn e partive qė pėrfitojnė kėshilltarė. LSI pritet tė marrė mė shumė kėshilltarė se nė 2007, kur kishte grumbulluar 18 mijė vota nė Tiranė. Nė njė dalje pėr mediat dy ditė mė parė, kreu i LSI-sė, Ilir Meta, e cilėsoi fitore spektakolare rezultatin e LSI-sė nė Tiranė dhe nė tė gjithė vendin. 120 mijė vota nė tė gjithė vendin numėron LSI, duke u renditur edhe nė kėtė klasifikim forcė e tretė politike.

  Panorama

 20. #40
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  http://www.botasot.info/mesme/29Kqz-shqiperi.jpg

  KQZ: 65 vota Basha, 24 Rama
  (I plotėsuar) - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pas pushimit tė drekės ka rinisur mbledhjen ku do tė vazhdojė hapjen e kutive pėr tė numėruar votat e kontestuara, hedhur ne kutinė e gabuar dhe qė nuk janė pėrfshirė nė tabelėn e rezultateve nga KZAZ-tė pėrkatėse.
  Jane numeruar rreth 33 kuti ndersa kane mbetur per tu numeruar edhe 32 te tjera, qe i parkasin KZAZ-ve, 46,53 dhe 54.
  Forca tė shumte policia vazhdojnė tė jenė tė pranishme nė hyrjen dhe oborrin para KQZ-sė, ndėrsa njoftohet se ka filluar rigrumbullimi i simpatizantėve tė opozitės dhe deputetė tė saj.
  * * * * * * *

  http://www.botasot.info/reklama/f1610x-4.jpg

  Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve, mbyll punimet deri nė orėn 17.00, me anė tė njė vendimi marrė nga kryetari i kėtij institucioni Arben Ristani, dhe me dakortsinė e anėtarėve tė tjerė.
  Duket se pas dy ditėsh situatė tė tensionuar, kjo mbledhje ka patur vėmėndjen e duhur nga tė gjithė. Qė nė orėt e para tė ditės, brenda ne KQZ, vijonte numėrimi i votave tė kontestuara duke u shoqėruar me debate pro e kundėr, mes anėtarėve tė maxhorancės e opozitės.
  Nė kėto ditė, uniformat blu kanė qėnė nė qėndėr tė vėmėndjes, ndėrsa kanė vijuar nė krye tė detyrės pėr orė tė tėra. Godina, sikundėr dhe dje, ka qėnė e blinduar nga policia, forcat e FNSH dhe RENEA.
  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vijuar edhe sot numėrimin e fletėve tė votimit tė hedhura nė kutitė e gabuara. Deri rreth orės 15.00 janė numėruar 33 kuti me fletė tė kontestuara, duke marrė dhe vlerėsimet pėrkatėse pėr cdo kandidat pėr Bashkinė e Tiranės.
  Vlerėsimi i votave nė 33 kuti nxori 57 vota pėr kandidatin Basha dhe 20 kandidatin Rama. Ndėrkaq, KQZ-ja ka pėr tė numėruar dhe 32 kuti me fletė tė kontestuara, e pėr tė shpallur kėshtu dhe verdiktin pėrfundimtar.
  * * * * * * *

  http://www.botasot.info/reklama/f2610x.jpg

  Komisioni Qendor i Zgjedhjeve vijon hapjen e kutive te votimit, ne te cilat jane konstatuar fletet e kontestuara, te pallogaritura ne numerimin per kryetar te bashkise se Tiranes.
  deri ne mesdite jane hapur 7 kuti te reja, duke e cuar ne 30 numrin e kutive te hapura ne total qe nga dita e djeshme. Deri tani, nga numerimi i fleteve te kontestuara, hedhur ne kutite e gabuara, Lulzim Basha numeron 53 vota te marra dhe Edi Rama 19 vota.
  Ne 5 kutite e para, kane rezultuar 5 vota ne favor te Bashes, por dy prej tyre u vleresuan nga KQZ si vota te pavlefshme.
  Nga hapja e kutise 17 96 janė gjetur 5 fletė votimi qė nuk i pėrkasin kėsaj kutie. Kjo eshte bere shkak per debate te shumta mes perfaqesuesve te majte e te djathte.
  Kreu i KQZ ka bere me dije se aty sane konstatuar 3 fletė votimi pėr kryetar minibashkie, fletė votimi e rregullt pėr Hysen Gjurėn; 1 fletė votimi pėr kėshillin e bashkisė shkon pėr PD dhe 1 fletė votimi e kontestuar pėr kryetarin e bashkisė shkon pėr kandidatin pėr kryetar bashkie e vlefshme pėr Lulzim Bashėn.


  Tension para KQZ-sė, mbėshtetės tė PS-sė po konfrontohen me policinė
  Tension jashtė ambienteve tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ) ku mbėshtetės tė Partisė Socialiste (PS) tentojnė tė kalojnė kordonin e uniformave blu tė vendosura para godinės sė KQZ-sė.
  Mbėshtetėsit e PS-sė po konfrontohen me forcat e policisė tė cilėt nuk i lejojnė tė hyjnė brenda ambienteve tė KQZ-sė.
  * * * * * * *

  http://www.botasot.info/reklama/f6610x-3.jpg

  Nis mbledhja e KQZ-sė, forca policie jashtė godinės
  Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve ka nisur mbledhjen ku do tė numėrohen sėrish fletėt e votimit pėr kryetarin e bashkisė sė Tiranės tė hedhura nė kutitė e gabuara.
  Pėrfaqėsuesi i PS-sė Genc Gjonēaj ka deklaruar se vendimarrja pėr numėrimin e fletėve tė kontestuara nuk ka vlerė juridike. Sipas tij KQZ-ja nuk mund tė miratojė njė akt nė parim dhe pastaj tė nisė nga procedurat pasi nuk ėshtė njė rrugė korrekte dhe ligjore.
  “Hapja e kutive pa njė vendim tė KQZ-sė ėshtė jo ligjore. Akti votohet nė parim, nen pėr nen dhe pastaj pėrfundimisht dhe mė pas nis zbatimi i tij” theksoi Gjonēaj.
  Tė njėjtėn mendim shprehu edhe nėnkryetarja e KQZ-sė Dėshira Subashi e cila ka theksuar se akti nė parim nuk merr vlerė ligjore pasi duhet tė pėrfundojė akti dhe mė pas tė operohet.
  Ndėrkohė forca tė shumta policie janė pozicionuar nė ambjentet jashtė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve pėr tė mos lejuar hyrjen e personave tė paautorizuar nė godinė.
  Ndėrkohė ditėn e djeshme KQZ-ja nisi procesin e numėrimit tė votave tė kontestuara proces qė zgjati deri nė orėt e vona tė mbrėmjes. Gjatė ditės sė djeshme, KQZ-ja hapi 20 kuti nė tė cilat u gjetėn 60 vota pėr kryetarin e Bashkisė sė Tiranės ku pas numėrimit rezultoi se 46 vota shkuan pėr kandidatin e “Aleancės pėr Qytetarin”, Lulzim Basha dhe 14 pėr kandidatin e “Aleancės pėr tė Ardhmen”, Edi Rama.
  Nga ana tjetėr Partia Socialiste ka paralajmėruar se do tė nisė njė valė protestash tė cilat pritet qė tė zhvillohen nė kryeqytet para zyrave tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve dhe nė qytete tė tjera tė vendit.


  http://www.botasot.info/reklama/f4610x-3.jpg


  http://www.botasot.info/reklama/f6sss.jpg
  Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •