Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 50
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    qysh nuk po u shiten rrenat hiq juve antiqeveritarve e antikombetarve hiq bre
    edhe pse po u ndihmon radio e tv.beligradi e tanjugu e veton sorra
    prap su beson kush juve rrencave
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-06-2005
    Postime
    162
    Lap

    ta kishin vra Baben osama amerikanet e tka met veq Gadafi se edhe atij ja kan lshu nja dy raketa si milloshit !

    mos u merzit o Llap dhe falu falu e bjer shahadet se tu ka vra baba mret

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga grepi, dora vet Lexo Postimin
    Lap

    ta kishin vra Baben osama amerikanet e tka met veq Gadafi se edhe atij ja kan lshu nja dy raketa si milloshit !

    mos u merzit o Llap dhe falu falu e bjer shahadet se tu ka vra baba mret
    se pari Lapi ty... pe din ti

    e ti o grepi dora e serbis
    ngushllime ti per ate kryeterorist e mik te serbis se une kam festue mbrem e sot ter diten e naten
    po ti ma prishe pak disponimin qe po me dhimbesh se jeni tuj vajtue per ket çetnik-terorist e ter serbija bashk me ty

    ngushllime
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-06-2005
    Postime
    162
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    se pari Lapi ty... pe din ti

    e ti o grepi dora e serbis
    ngushllime ti per ate kryeterorist e mik te serbis se une kam festue mbrem e sot ter diten e naten
    po ti ma prishe pak disponimin qe po me dhimbesh se jeni tuj vajtue per ket çetnik-terorist e ter serbija bashk me ty

    ngushllime

    Lapi

    une ta kam ..................... njeqind here a ste kan kallxu hala te shpija a ?!! apo je ka bahesh kishe spo din gja ?

    hajt se dokna sonte anej mos u bani marak thuaju

    e e ke fal akshamin

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga grepi, dora vet Lexo Postimin
    Lapi

    une ta kam ..................... njeqind here a ste kan kallxu hala te shpija a ?!! apo je ka bahesh kishe spo din gja ?

    hajt se dokna sonte anej mos u bani marak thuaju

    e e ke fal akshamin
    ani more peder ani po ma mier ti se naj mashkull
    edhe se di mos po ta hupin diten keta te ambasades se shkieve atje ku punon ne zvizer me ardh ti ne Kosove ku jetoi une
    grepi dora e shkaut
    une te thash Lapi pe din ti .... se une jo burr se k... i jem nuk eshte vul e ambasades serbe qe ti vulos ato prostitutkat tuaja
    prandaj nga une Llapi mos ke frig se nuk kam pun me ato qka shkiet ti kan flliq
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    Llapi

    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Thaçi: Vatikani tërthorazi njeh Kosovën

    Kryeministri Hashim Thaçi, ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj dhe ambasadori ynë në Romë, Albert Prenkaj, kanë marrë pjesë dje në lumturimin e Papa Gjon Palit II në Vatikan.

    Në një intervistë për RTK-në, kryeministri Thaçi tha se ftesa e Vatikanit për Kosovën ka qenë ftesë shtetërore dhe se në njëfarë forme kjo përbën njohjen e Kosovës nga Selia e Shenjtë. Gjatë kësaj vizite në Vatikan, Thaçi deklaroi se ka pasur takime me kryeministrin e Italisë, Silvio Berlusconi, presidentin italian, Giorgio Napolitano, presidentin e BE-së, Herman Van Rompuy dhe shefin e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, por edhe shumë burrështetas dhe personalitete të tjera të vendeve që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Thaçi shtoi se ky ishte një tjetër rast për afirmimin e Kosovës.
    hh HAJ TYBE MSA MU AMKA FTO VATIKANI AQ HAAHIMIN lebre balush se e kuptua kjo loj dhe mashtrim i hashimit bash kush se ak ftu

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    Llapi

    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Thaçi: Vatikani tërthorazi njeh Kosovën

    Kryeministri Hashim Thaçi, ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj dhe ambasadori ynë në Romë, Albert Prenkaj, kanë marrë pjesë dje në lumturimin e Papa Gjon Palit II në Vatikan.

    Në një intervistë për RTK-në, kryeministri Thaçi tha se ftesa e Vatikanit për Kosovën ka qenë ftesë shtetërore dhe se në njëfarë forme kjo përbën njohjen e Kosovës nga Selia e Shenjtë. Gjatë kësaj vizite në Vatikan, Thaçi deklaroi se ka pasur takime me kryeministrin e Italisë, Silvio Berlusconi, presidentin italian, Giorgio Napolitano, presidentin e BE-së, Herman Van Rompuy dhe shefin e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, por edhe shumë burrështetas dhe personalitete të tjera të vendeve që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Thaçi shtoi se ky ishte një tjetër rast për afirmimin e Kosovës.
    qyqyq edhe ksi njohje paska terthirazi haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-06-2005
    Postime
    162
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    ani more peder ani po ma mier ti se naj mashkull
    edhe se di mos po ta hupin diten keta te ambasades se shkieve atje ku punon ne zvizer me ardh ti ne Kosove ku jetoi une
    grepi dora e shkaut
    une te thash Lapi pe din ti .... se une jo burr se k... i jem nuk eshte vul e ambasades serbe qe ti vulos ato prostitutkat tuaja
    prandaj nga une Llapi mos ke frig se nuk kam pun me ato qka shkiet ti kan flliq
    Lap

    a ste kallxun qe kesh anej mbram a ? hajt se vije apet, kallxoju se po vjen grepi, dora vetë



    hei Llap, falu falu e bjer në shahadet se ta kan vra baben Osama
    Ndryshuar për herë të fundit nga grepi, dora vet : 04-05-2011 më 06:11

  9. #29
    Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
    Anëtarësuar
    24-10-2010
    Vendndodhja
    n'PDK
    Postime
    678
    Citim Postuar më parë nga beni33 Lexo Postimin
    hh HAJ TYBE MSA MU AMKA FTO VATIKANI AQ HAAHIMIN lebre balush se e kuptua kjo loj dhe mashtrim i hashimit bash kush se ak ftu
    bobobob sa keq shkruan minoriteti Serb.
    Vv - Palaço+LISBA :D

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga grepi, dora vet Lexo Postimin
    Lap

    a ste kallxun qe kesh anej mbram a ? hajt se vije apet, kallxoju se po vjen grepi, dora vetë

    :t

    hei Llap, falu falu e bjer në shahadet se ta kan vra baben Osama
    e more grepi dora e shkaut
    he botha e zagarir po ti nuk ke guxim ta shkelesh token e Kosoves
    po trus ate both qeni atje ne ambasad te serbis ku je
    se po te qesin prej pune se ashtu keshtu te kan shtrydh e ndrydh boll shkiet edhe ato qe i ke pas qe te kan mbajt ne pun per shkak te tyre tu kan plak e kujdes se te qesin prej pune miqt tu shkie
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anëtarësuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    Citim Postuar më parë nga G-2 Lexo Postimin
    z. drenica
    per ty eshte rrene edhe kur vertetohet se kamishi dhe kamishat e tjere vodhen votat ne komunat e tyre!
    per ty eshte rrene dhe presion politik kur rivotimi duhej te behej ne komunat nga vijn hajnat!

    po ti nuk je aq budalla sa mos ta dish se hashim thaci manipulon me cdo gje dhe cdo gje provon ta shendroi ne sukses dhe merite te veten!

    vatikani nuk deklarohet ne menyren klasike ta quaj thacin rrenc por vatikani as robert mugaben nuk e ka ftuar edhe pse ky i fundit e ka te ndaluar te vaje ne shtetet europiane!

    per keso vizitash vatikani as nuk te fton as nuk ta ndalon pjesmarrjen !
    rrena tjeter dhe mashtrimi i radhes eshte se vatikani ne nje fare forme ka njohur shtetin e kosoves por edhe kjo eshte mashtrim optik ordiner i thacit!

    thaci ka dhen prova se eshte shantazhues, mashtrues hajdut dhe asgje me shume as me pak kjo eshte e verteta rreth hashim thacit!




    Qeveria pranon se nuk pati ftesë
    03-05-2011 08:52 CET

    Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka sqaruar të hënën se delegacioni i lartë shtetëror i Republikës së Kosovës, i përfaqësuar nga kryeministri Hashim Thaçi dhe ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, zyrtarisht ka marrë pjesë në ceremoninë e Lumturimit të Papa Gjon Palit të Dytë, që është organizuar nga Shtëpia e Shenjtë në Vatikan.

    MPJ konfirmon se delegacioni i Republikës së Kosovës ka qenë i barabartë me delegacionet shtetërore nga mbarë bota dhe ka ndjekur procedurat për pjesëmarrje ashtu si të gjitha shtetet të përfaqësuara në këtë ceremoni.

    Mirëpo, askund nuk thuhet se a pati a jo delegacioni ynë ftesë zyrtare nga Vatikani, që do të thotë se Qeveria pranon faktin që delegacioni shkoi atje pa ftesë.

    Megjithatë, www.radiovaticana.org tregon edhe një herë se delegacioni i Kosovës, sikurse edhe ai i Shqipërisë, përfshirë edhe të gjitha delegacionet e botës, nuk kanë marrë ftesë nga Selia e Shenjtë.


    Në ueb faqen e kësaj radio thuhet se “Selia e Shenjtë nuk bën ftesa për kremtime e raste të tilla”. Por, siç thuhet, janë pikërisht shtetet e qeveritë e ndryshme që shprehin dëshirën e tyre për të marrë pjesë në ngjarje të tilla.

    “E Selia e Shenjtë përgjigjet në dëshirat dhe kërkesat që mbërrijnë në Vatikan. Kështu ndodhi edhe kësaj here me të gjitha delegacionet e botës, e po kështu edhe me ato nga Shqipëria dhe nga Kosova”, thuhet në reagimin e Radio Vatikanit në shqip.

    Kjo radio nuk është e pavarur, por transmeton zërin zyrtar të Selisë së Shenjtë.
    Epo mir ,simbas mendimite tende,a ka be mir qeverija e kosoves qe ka qen ne vatikan ,a jo ?
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Citim Postuar më parë nga dijetari Lexo Postimin
    Epo mir ,simbas mendimite tende,a ka be mir qeverija e kosoves qe ka qen ne vatikan ,a jo ?

    natyrisht qe ka ber mire qe ka shkua por nuk duhet te merret me mashtrime dhe kete ta emertoi si sukses te vetin nuk duhet qe te genjei/mashtoi se kinse 'terthorazi' vatikani e paska njoh kosoven!

    nuk duhet te shpik 'ftesa' se kinse qeveria e kosoves po bshkepunoka me vatikanin dhe kinse vatikani po e do thacin!

    europa i ka 'ngrir' njeher pernjehere marrdhenjiet me kete qeveri dhe Zoti e din se kur do te 'shkrihen'!

    me shpikje te tilla hashim thaci po e verteton se e ka vjedh voten dhe me anen e votes se vjedhur e grabiti pushtetin per ta vjedh me tutje shtetin !

    nuk ndertohet kalaja me genjeshtra e mashtrime!
    kete e din edhe ti si dijetar qe je apo jo

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar më parë nga G-2 Lexo Postimin

    europa i ka 'ngrir' njeher pernjehere marrdhenjiet me kete qeveri dhe Zoti e din se kur do te 'shkrihen'!
    sa cudi europa ne njeren ane i paska ngrire mardhenjet me kete qeveri,e ne te njejten kohe ne kosove vie nje minister i shtetit me te rendesishem europian,gjermanise i cili takohet me qeveritaret,dhe bashk me kryeministrin vendos gurthemelin e linjes energjetike kosove-shqiperi.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    e degjuat mbrem ne lajme se si mundohej kjo qeveri idiote ta mashtroj popullin kinse kta jan te cilet dhojn leje se kush mund te hy ne teritorin e kosoves fjalen e kishin per ministrin serb kta as qe i kia pyt ndokush
    ktyre duhet behej nje pytje ju o te shkret pse nuk mereni kurr kuzim te shkelni ne teritorin e kosoves lindore

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Citim Postuar më parë nga Drenica 97 Lexo Postimin
    sa cudi europa ne njeren ane i paska ngrire mardhenjet me kete qeveri,e ne te njejten kohe ne kosove vie nje minister i shtetit me te rendesishem europian,gjermanise i cili takohet me qeveritaret,dhe bashk me kryeministrin vendos gurthemelin e linjes energjetike kosove-shqiperi.
    jo ngrirje ne kuptimin klasik si ne kohen e luftes se ftoft por izolim i moderuar!
    po na thuaj se nga cili shtet europian u ftua hashim thaci prej se erdhi ne pushtet me voten e vjedhur!

    dhe cili zyrtar i lart i be erdhi ne kosove prej se hashim thaci me cubat e tij i vodhi votat?!

    hashim thaci prej se erdhi ne pushtet shkoi andej nga 'vellau' i tij turk erdogan i cili e hoqi turqine nga agjenda e integrimeve europiane gjithashtu!

    po ti edin se kur nuk te ftojn kojshia as ne darsem as ne deke nuk i ki punet mire!
    as mugaben nuk po e ftojn me as gadafin keshtu fillon izolimi !

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    “Lumturohen” Thaçi e Hoxhaj

    Adrian Çollaku

    Lumturimi i Papa Gjon Palit të Dytë nga Selia e Shenjtë në Vatikan, ngjalli emocione gjithandej botës, përfshirë edhe shqiptarët e Kosovës, për të cilët ish- numri një i Kishës Katolike është lutur për çlirim nga Serbia.

    Lumturimit të tij iu gëzuan të gjithë, madje edhe kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj. Me këtë rast, dy liderët kosovarë tentuan ta shfrytëzojnë këtë ngjarje për të mashtruar opinionin se gjoja Selia e Shenjtë i ka ftuar zyrtarisht për të marrë pjesë në këtë lumturim.

    Ata para nisjes për në Selinë e Shenjtë njoftuan me shumë pompozitet opinionin kosovar se me ftesë zyrtare po udhëtonin drejt Vatikanit, me rastin e shenjtërimit të ish-mikut të madh të shqiptarëve - Papa Gjon Palit II. “Me ftesën zyrtare të shtetit të Vatikanit, kryeministri Thaçi merr pjesë në ceremoninë e lumturimit të Papa Gjon Palit II”, thuhej në njoftimin e Zyrës për Informim të Kryeministrisë, të lëshuar për medie para nisjes për në Vatikan.

    E, natyrisht se as kryeministri e as shefi i diplomacisë nuk kishin besuar se dikujt do t’i shkonte mendja që në ceremoni të tilla fetare nuk nevojitet ftesa shtetërore. Thaçi e Hoxhaj, duke dashur që ta ngrenë në pietet këtë vizitë, dhe në njëfarë forme të tregojnë para opinionit se janë duke punuar shumë edhe në arenën ndërkombëtare, madje duke u munduar që të mashtrojnë opinionin, thanë se kanë marrë ftesë zyrtare edhe nga shteti i Vatikanit.

    Ky lajm i ka zënë në befasi edhe vetë zyrtarët e Selisë së Shenjtë në Vatikan. Radiovaticana, që është edhe servis i Selisë së Shenjtë, ka bërë me dije se jo vetëm delegacioni i Kosovës, dhe ai i Shqipërisë, por edhe delegacionet e tjera të botës, nuk kanë marrë ftesë nga Selia e Shenjtë. Në ueb-faqen e kësaj radioje thuhet se “Selia e Shenjtë nuk bën ftesa për kremtime e raste të tilla”.

    Por, janë pikërisht shtetet e qeveritë e ndryshme që shprehin dëshirën e tyre për të marrë pjesë në ngjarje të tilla. “E Selia e Shenjtë përgjigjet në dëshirat dhe kërkesat që mbërrijnë në Vatikan. Kështu ndodhi edhe kësaj here me të gjitha delegacionet e botës, e po kështu edhe me ato nga Shqipëria dhe nga Kosova”, thuhet në reagimin e Radio-Vatikanit në shqip.

    E njëjta gjë mund të ketë ndodhur edhe me delegacionin e Kosovës. Ata mund t’i kenë dërguar një letër Vatikanit për interesimin e tyre për pjesëmarrje, dhe Vatikani t’i jetë përgjigjur me “PO”. Pra, këtë edhe kanë mundur ta quajnë ftesë zyrtare të Vatikanit.

    Thaçi e Hoxhaj shumë më mirë do të ishte sikur të tregonin të vërtetën se si po udhëtojnë drejt Vatikanit, sesa të mundoheshin ta mashtronin opinionin.

    Për më tepër, një veprim i tillë duket se vetëm sa i ka dëmtuar raportet tona me Vatikanin, përkundër deklarimeve të shefit të ekzekutivit, se Vatikani tërthorazi ka njohur shtetin e Kosovës.

    Është shumë interesant edhe një fakt se si opozita kosovare nuk e mori mundin që të paktën ta bëjë një reagim, qoftë edhe t’i shkruajë tre rreshta në një kumtesë për medie në lidhje me këtë veprim të pahijshëm të liderëve kosovarë. Duket se partitë opozitare po e vazhdojnë gjumin e tyre të thellë, apo me gjasë po e presin seancën e Kuvendit për të reaguar - formë kjo e re e bërjes opozitë.

    Sidoqoftë, qeveritarët tanë njëherë e përgjithmonë duhet të tregohen të sinqertë me qytetarët e Kosovës dhe duhet ta kuptojnë se janë zgjedhur nga ta dhe duhet të jenë në shërbim të tyre. Nëse do të vazhdohet edhe në të ardhmen me një politikë propaganduese dhe mashtruese, assesi nuk mund të flasim për një shtet demokratik dhe që synon strukturat euroatlantike.

    Prandaj, duhet ta kuptojnë se në demokraci kërkohet llogaridhënie dhe përgjegjësi, ngase në të kundërtën vërtet rrezikojmë të shkojmë drejt një shteti autokratik dhe të dështuar, siç jemi në shumë fusha të tjera, si për nga liria e shprehjes, shkalla e lartë e korrupsionit, krimi i organizuar...

    Politikanët tanë nuk duhet të bëjnë më veprime të tilla, të cilat e vënë në lajthitje opinionin publik, sepse nuk jemi në kohën e “Ali Bungit”, por jemi në shekullin e informatikës.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Kosova nuk mori pjesë si shtet në Vatikan

    llapi e drenica spjegona pse po rren hashim lopari?





    Prishtinë, 6 maj - Kur të dielën, më 1 maj, kryeministri Thaçi ka arritur në Vatikan, i ka pasur dy mundësi prezantimi në mënyrë që t`i mundësohet pjesëmarrja në meshën e lumturimit të Papa Gjon Palit të Dytë në selinë e shenjtë të kishës katolike. Kryeministri kosovar ka mundur të hyjë duke u prezantuar si anëtar i delegacionit që udhëhiqet nga ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj, apo i atij që udhëhiqet nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga. Institucionet e Kosovës disa ditë para ceremonisë i kanë bërë selisë së shenjtë një kërkesë që një delegacion zyrtar të marrë pjesë në ceremoni. Ata kanë marrë dy ftesa, të cilat ua ka dërguar Vatikani, por jo ftesa shtetërore. “Koha Ditore” ka arritur që të sigurojë kopjet e ftesave për ministrin e Jashtëm Enver Hoxhaj dhe presidenten Jahjaga dhe aty shihet se ata nuk janë ftuar si delegacion shtetëror. Ftesa u është bërë për pjesëmarrje si delegacion zyrtar. Gazeta ka arritur të shohë një ftesë që i është bërë edhe një shteti që njihet nga Vatikani dhe dallimi qëndron në emërtim. Ftesa dërguar shtetit tjetër mban titullin “Delegazione Statale”, e që në shqip do të thotë “delegacion shtetëror”, ndërkaq që ftesa për institucionet e Kosovës mban titullin “Delegazione Ufficiale”, pra “delegacion zyrtar”.
    Ftesa ka pasur vetëm për ministrin e Jashtëm dhe presidenten Jahjaga, por jo edhe për kryeministrin. Kryeministri ka mundur të hyjë në ceremoni si pjesë e delegacionit të Hoxhajt, apo si presidentja Jahjaga, ngase e para e vendit nuk ka marrë pjesë në ceremoni. Delegacioni kosovar nuk ka mundur të zhvillojë as takimet, të cilat kryeministri Thaçi ka deklaruar se i ka bërë.
    Autoritetet e Vatikanit do t`i kishin besuar kryeministrit edhe nëse do të zgjidhte identitetin e presidentes, kryesisht për shkak të një gabimi të vogël që kanë bërë ata vetë. Në ftesën për presidenten, Vatikani i ka ndërruar gjininë Jahjagës. Ata i drejtohen asaj me “Il Signor” e që në shqip do të thotë “zotëri”.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    Thaçi rrit shpenzimet
    Visar Duriqi | 06-05-2011 09:55 CET

    Pavarësisht zotimeve të kryeministrit Hashim Thaçi se do të ulen drastikisht shpenzimet për karburante, të telekomunikimit, udhëtimit, në tre vjetët e fundit shpenzimet e tilla vetëm sa janë rritur, madje me vlera milionëshe.

    Sipas raportit të shpenzimeve të publikuara nga Ministria e Financave për vitin 2010, vitin e kaluar shpenzimet e udhëtimit kanë arritur në 7.7 milionë euro, apo rreth 2.7 milionë euro më shumë sesa që ishin në vitin 2008, kur Thaçi ishte zgjedhur kryeministër i vendit.

    Edhe shpenzimet për qiratë e institucioneve janë rritur dukshëm, ndonëse ishte premtuar nga kreu i ekzekutivit të vendit se s’do të ketë më institucione publike qiraxhinj.

    Vitin 2009 për pagesën e qirasë së institucioneve ishin shpenzuar 5.5 milionë euro, ndërsa shpenzimet e tilla janë rritur edhe për 1 milion euro një vit më pas. Për blerjen e mobiljeve institucionet vitin 2010 kanë shpenzuar hiç më pak se 7.3 milionë euro, krahas 7 milionëve të shpenzuara në vitin 2009.

    Ndërsa shpenzimet për derivate vitin e kaluar kanë arritur në 18.5 milionë euro, apo 700 mijë euro më shumë se gjatë vitit 2009.

    Dukshëm janë rritur edhe shpenzimet për mirëmbajtje dhe riparim, ku përfshihet mirëmbajtja e automjeteve, ndërtesave, infrastrukturës rrugore, pajisjeve të TI-së, mobileve, etj. Derisa në fillim të qeverisjes “Thaçi I”, përkatësisht në vitin 2008, këto shpenzime ishin 22.8 milionë, në vitin 2009 u bënë afro 25 milionë, për të përfunduar në vitin që lamë pas në 27.5 milionë euro.

    Për afro 3 milionë euro janë rritur edhe shpenzimet për trajnime, shërbimet e përfaqësimit, avokaturës këshillëdhënëse,shërbime për vendimet gjyqësore etj, të cilat në vitin 2009 ishin 30.8 milionë euro, kurse në vitin 2010 kanë arritur mbi 33.4 milionë euro.

    Ndërsa për paga dhe mëditje gjatë viti 2010 janë shpenzuar 316.2 milionë euro, duke përfshirë edhe 311.4 milionë euro nga fondi i përgjithshëm dhe 4.7 milionë të tjera nga grantet e përcaktuara të donatorëve. Në vitin 2009 për këtë punë u patën shpenzuar 268 milionë euro.

    Për mallra dhe shërbime në vitin 2010 janë paguar nga Buxheti i Kosovës mbi 167 milionë euro, derisa një vit më parë ato ishin në vlerën 154 milionëshe.

    Raporti që publikoi MF-ja në fillim të majit, edhe pse ishte e obliguar me Ligjin mbi menaxhimin e financave publike ta përgatiste të njëjtin jo më larg se në fund të muajit mars, konstaton se për investime kapitale ka pasur rritje të shpenzimeve.

    “Shpenzimet kapitale gjatë vitit 2010 janë në shumë prej 459,272,000 euro, duke përfshirë 455,344,000 euro nga fondi i përgjithshëm dhe 3,929,000 euro nga grantet e përcaktuara të donatorëve”, thuhet në këtë raport, derisa bëhet me dije se për shpenzime kapitale në vitin 2009 ishin shpenzuar 406 milionë euro, kurse një vit më herët mbi 351 milionë të tjera.

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga G-2 Lexo Postimin
    Kosova nuk mori pjesë si shtet në Vatikan

    llapi e drenica spjegona pse po rren hashim lopari?





    Prishtinë, 6 maj - Kur të dielën, më 1 maj, kryeministri Thaçi ka arritur në Vatikan, i ka pasur dy mundësi prezantimi në mënyrë që t`i mundësohet pjesëmarrja në meshën e lumturimit të Papa Gjon Palit të Dytë në selinë e shenjtë të kishës katolike. Kryeministri kosovar ka mundur të hyjë duke u prezantuar si anëtar i delegacionit që udhëhiqet nga ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj, apo i atij që udhëhiqet nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga. Institucionet e Kosovës disa ditë para ceremonisë i kanë bërë selisë së shenjtë një kërkesë që një delegacion zyrtar të marrë pjesë në ceremoni. Ata kanë marrë dy ftesa, të cilat ua ka dërguar Vatikani, por jo ftesa shtetërore. “Koha Ditore” ka arritur që të sigurojë kopjet e ftesave për ministrin e Jashtëm Enver Hoxhaj dhe presidenten Jahjaga dhe aty shihet se ata nuk janë ftuar si delegacion shtetëror. Ftesa u është bërë për pjesëmarrje si delegacion zyrtar. Gazeta ka arritur të shohë një ftesë që i është bërë edhe një shteti që njihet nga Vatikani dhe dallimi qëndron në emërtim. Ftesa dërguar shtetit tjetër mban titullin “Delegazione Statale”, e që në shqip do të thotë “delegacion shtetëror”, ndërkaq që ftesa për institucionet e Kosovës mban titullin “Delegazione Ufficiale”, pra “delegacion zyrtar”.
    Ftesa ka pasur vetëm për ministrin e Jashtëm dhe presidenten Jahjaga, por jo edhe për kryeministrin. Kryeministri ka mundur të hyjë në ceremoni si pjesë e delegacionit të Hoxhajt, apo si presidentja Jahjaga, ngase e para e vendit nuk ka marrë pjesë në ceremoni. Delegacioni kosovar nuk ka mundur të zhvillojë as takimet, të cilat kryeministri Thaçi ka deklaruar se i ka bërë.
    Autoritetet e Vatikanit do t`i kishin besuar kryeministrit edhe nëse do të zgjidhte identitetin e presidentes, kryesisht për shkak të një gabimi të vogël që kanë bërë ata vetë. Në ftesën për presidenten, Vatikani i ka ndërruar gjininë Jahjagës. Ata i drejtohen asaj me “Il Signor” e që në shqip do të thotë “zotëri”.
    a ende ti po merresh me rrenat e tanjugut dhe tuat a
    po a e din se ka kalue koha kaher balit
    tash po pregaditet Kryeçlirimtari te shkoi per se dyti atje haaaaaa
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •