Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 86
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Kosova ka BPB ( bruto prodhimin e brendshem) me te ultin ne Europ.

  Dhe kjo na tregon me mir se sa prodhohet ne Kosove.

  Kosova - 3.2 milard dollar per vit.

  Sa per krahasim Mali i Zi , shtet me me pak se 700.000 banor ka BPB prej 3.8 milard dollareve.

  Maqedonia - 9.5 milard dollar.

  Shqiperia - 11.5 miliard dollar.

  Sllovenia (2 milion banor, aq sa Kosova) - 46 miliard dollar BPB.

  Ja pra sa prodhohet ne Kosove.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 2. #42
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Kosova ka BPB ( bruto prodhimin e brendshem) me te ultin ne Europ.

  Dhe kjo na tregon me mir se sa prodhohet ne Kosove.

  Kosova - 3.2 milard dollar per vit.

  Sa per krahasim Mali i Zi , shtet me me pak se 700.000 banor ka BPB prej 3.8 milard dollareve.

  Maqedonia - 9.5 milard dollar.

  Shqiperia - 11.5 miliard dollar.

  Sllovenia (2 milion banor, aq sa Kosova) - 46 miliard dollar BPB.

  Ja pra sa prodhohet ne Kosove.
  Do kesh info per Serbin dhe Bosnjen dhe Greqine ? Jam shum kurioz.

  Pershendetje

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Do kesh info per Serbin dhe Bosnjen dhe Greqine ? Jam shum kurioz.

  Pershendetje
  Greqia (11 milion banor)- 302 miliard $

  Serbia ( 7.3M banor) - 38 miliard $

  Bosnje dhe Hercegovina (3.8M banor) - 16 miliard $. (Kosova esht me keq se Bosnja).

  Po permend banoret, sepse smund ta krahasosh ekonomin e nje shteti si Kina me ekonomin e Kosoves. (mos te hy me thell, se sjam ekonomist).
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 4. #44
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Greqia (11 milion banor)- 302 miliard $

  Serbia ( 7.3M banor) - 38 miliard $

  Bosnje dhe Hercegovina (3.8M banor) - 16 miliard $. (Kosova esht me keq se Bosnja).

  Po permend banoret, sepse smund ta krahasosh ekonomin e nje shteti si Kina me ekonomin e Kosoves. (mos te hy me thell, se sjam ekonomist).
  LOL edhe Shqipria qenka me keq se Bosnja pale Kosova

  Rrofsh per informacionin

  Pershendetje

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  LOL edhe Shqipria qenka me keq se Bosnja pale Kosova

  Rrofsh per informacionin

  Pershendetje
  Sa i perket prodhimit, mund te themi se Shqiperia sesht me mir se Bosnja , bile pak me posht esht.

  Edhe sa i perket raportit te eksporeve-importeve, nuk qendron mir, po te sjell shifrat esht per Shqiperine, te dhenat jan ne lek :

  Eksportet:

  1993: 12.5 miliard lek

  1995: 18.7

  1997: 21

  1999: 48

  2001: 44

  2003: 54

  2005: 65

  2007: 97

  2008: 112

  2009: 103 (kriza boterore)


  IMPORTET:

  1993: 58 miliard lek

  1995: 66

  1997: 95

  1999: 159

  2001: 190

  2003: 225

  2005: 262

  2007: 376

  2008: 439

  2009: 431


  Pasi qe asnjeri prej nesh nuk e din se sa euro bejn keto miliarda lek, i konvertova ne euro ,nuk di sa shkon kursi i Euro/lek, por e mora perafersisht 1euro= 133 lek, dhe rezultati esht Shqiperia ne vitin 2009 importoi perafersisht 3.2 miliard euro, ndersa eksportoi 774 milion euro.

  Edhe Shqiperia pra sesht hiq me mir , importi esht 4 her me i madh se eksporti.


  Ja disa lajme nga gazetat:

  Konsumatorėt shqiptarė janė mėsuar tashmė qė nė pjesėn mė tė madhe tė vitit tė ushqehen me domate nga Maqedonia, fruta nga Mali i Zi apo perime nga Bullgaria. Vetėm gjatė tre muajve tė verės, nė tregjet tona mund tė gjesh me bollėk prodhim vendas.

  Arsyet qė na detyrojnė tė ushqehemi me artikuj ushqimorė importi, qė nuk janė tė freskėt sa prodhimi i fermerėve, janė tė shumta, por kryesore mbetet pamundėsia e produkteve tona pėr tė qenė konkurruese. Njė garė e humbur qė nė tregjet e brendshme, pa arritur tė zhvendoset pėrtej kufijve.

  Shkėmbimi tregtar mes Maqedonisė dhe Shqipėrisė nė fushėn e bujqėsisė, nė vitin 2009 ka arritur shifrat prej mbi 200 milion euro nė favor tė Maqedonisė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Renea : 01-05-2011 mė 15:07
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 6. #46
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Darkord jam, perderisa qeveria jone e ndyre nuk perkrah buqesine vendase.

  Ndersa per shifrat sikur nuk korrespondon me ato qe solle ne fillim per Shqiperine apo ?

 7. #47
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Kosova ka BPB ( bruto prodhimin e brendshem) me te ultin ne Europ.

  Dhe kjo na tregon me mir se sa prodhohet ne Kosove.

  Kosova - 3.2 milard dollar per vit.

  Sa per krahasim Mali i Zi , shtet me me pak se 700.000 banor ka BPB prej 3.8 milard dollareve.

  Maqedonia - 9.5 milard dollar.

  Shqiperia - 11.5 miliard dollar.

  Sllovenia (2 milion banor, aq sa Kosova) - 46 miliard dollar BPB.

  Ja pra sa prodhohet ne Kosove.
  GDP-ja zyrtare nuk paraqet ndonje mates real te ekonomise kosovare Ne rastin e kosves esht apsolut irelevante dhe jasht realitetit e jetes se qytetrave te kosoves dhe zhvillimeve ne kosove. Sps Ne kosove ka shum iformalitet si ne ekonomi biznes punsim etj. Dhe po ashtu deri me sote ne Kosove nuk ka patur ndonje mates reale te GDP-se Dhe keto te dhena jane vetem supozime nje shembull konkret ne GDP.ne e Kosoves nuk jane futur fare 2.Miliarde te Kosoves te cilat jane jashte Kosoves si te Privatizimit etj etj.

  Keshtuqe edhe GDP-ja e Kosoves nuk jane reale por jane triher me te larta se ato Zyrtare keshtu thone te gjithe Ekonomistet e Kosoves por edhe shume te Huaje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prishtina.C : 02-05-2011 mė 13:30

 8. #48
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Kosova ka BPB ( bruto prodhimin e brendshem) me te ultin ne Europ.

  Dhe kjo na tregon me mir se sa prodhohet ne Kosove.

  Kosova - 3.2 milard dollar per vit.

  Sa per krahasim Mali i Zi , shtet me me pak se 700.000 banor ka BPB prej 3.8 milard dollareve.

  Maqedonia - 9.5 milard dollar.

  Shqiperia - 11.5 miliard dollar.

  Sllovenia (2 milion banor, aq sa Kosova) - 46 miliard dollar BPB.

  Ja pra sa prodhohet ne Kosove.

  Edhe nje sen mos manipulo me cifra se GDP.ja e Kosoves sipase CIA.se ne vitin 2008 ka qen 5.3 Billion-Miliarde

  GDP (purchasing power parity):

  $5.3 billion (2008 est.)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prishtina.C : 02-05-2011 mė 13:44

 9. #49
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  46
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Ma nxorre mallin e Enver Hoxhes, keshtu thonte dhe ai per Shqiprine
  hahaha sa kam qesh loool

 10. #50
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  46
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Prishtina.C Lexo Postimin
  Kosova Prodhone per vete, prodhusve Kosovare ju mjaftone tregu i Brendeshem kur ti arrijne kapacitetet normale se do Eksportojne .(Per momentin ju mjaftone tregu i brendshem.

  Per ndryshe cfare Eksportone apo prodhone Shqiperia ?
  mish peshku nga deti ,ju skeni (shaka)
  Pershendetje Prishtina me pelqeu cka kishe postuar me foto

 11. #51
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  LOL edhe Shqipria qenka me keq se Bosnja pale Kosova

  Rrofsh per informacionin

  Pershendetje
  Shqiperia manipulone me cifra ashtu sikurse Bosna por edhe Serbia e Greqia e pothuaj se te gjitha vendet e ballkanit .

  Shqiperia nuk prodhone asgje Kosova Prodhone shume me shume se Shqiperia pamvarsisht se Kosova Eksportone me pake se Shqiperia mirpo Prodhusit Kosovare me teper prodhojne per Tregun e Brendshem.

  Edhe nje shembull Konkret sa i perket GDP.se Zyrtare te Kosoves sipas se ciles zyrtarishte llogaritet se ne Kosove nga Dergesat-Remitancat e Diaspores Kosovare hyjne 150.Milione Euro shume qesharake kjo mirpo kjo esht Lllogaria Zyrtare e cila thirret ne Dergesat-Remitancat qe kane hyre ne rruge Zyrtare te Deklaruara ne Kosove mirpo realiteti esht krejt tjeter sa Miliarda kane hyre ne rruge jo Zyrtare te pa Deklaruara ne Kufi ndersa ne Kosovaret e kemi mani te mos i deklarojme parat ne kufi kjo si pasoje e regjimit te meparshem .


  Perfundimisht GDP.ja e Kosoves nuk esht reale dhe nuk perputhet ne asnje element me realitetin e Kosoves.

 12. #52
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga USA NR1 Lexo Postimin
  mish peshku nga deti ,ju skeni (shaka)
  Pershendetje Prishtina me pelqeu cka kishe postuar me foto

  Flm Ketu ke edhe disa mijra Adresa te Kompanive-Fabrikave te Kosoves


  http://www.fletetearta.com/index.php?id=31

 13. #53
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Fabrika e Jogurtve dhe Kosnave kosmontefoods , Fushe Kosove -Dubaje

  http://www.kosmontefoods.com/ballina.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prishtina.C : 02-05-2011 mė 14:22

 14. #54
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Prandaj edhe ne luftojm qe ta marim Kosoven sepse sapo ta kemi mare do behemi Miljardere, me jogurt dhe fabrika qumeshti

 15. #55
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  preshi organik. i vetmi product shqiptar hahahahahahahahahahaha
  no glove no love

 16. #56
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
  preshi organik. i vetmi product shqiptar hahahahahahahahahahaha
  Po, por kohet e fundit kemi arritur qe ta prodhojme me lartesi nje meter, sipas parametrave europjane

 17. #57
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Prishtina.C Lexo Postimin
  Kosova esht shteti me i pasur ne Ballkane dhe Kosovaret jane me te pasurit ne Ballkane .
  po po. fiks ashtu eshte
  te gjithe emigrantet jane duke u kthyer...
  u ktheve edhe ti apo jo? ec pra! cfare pret?
  Vasudhaiva Kutumbakam

 18. #58
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Aq pasuri sa ka sjelle Prishtina.C per Kosoven , akoma nuk ka arritur ne gjysmen e pasurise se Erion Braces dhe a e di kush eshte Erion Brace ? Eshte pothuajse i fundit per pasuri nga politikanet Shqiptar

 19. #59
  Perjashtuar Maska e Prishtina.C
  Anėtarėsuar
  18-10-2010
  Postime
  1,047
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Prandaj edhe ne luftojm qe ta marim Kosoven sepse sapo ta kemi mare do behemi Miljardere, me jogurt dhe fabrika qumeshti

  Tema esht e tille per "Industrine Ushqimore " Per ndryshe Kosova ne ket lami nuk ka qen edhe a`ce e zhvilluar (Me perjashtime te Bujqesis por jo edhe te perpunimit-Prodhimit) megjithate vitet e fundit jane ber disa hapa shume te mire .

  Per ndryshe mund ta permendi gjigantin e Ish-Jugosllavis dhe Evropes TREPCEN me nje zingjire te Fabrikave te saje dhe e cila e fute ne gjepe ter Industrine e Maqedonis Malit te Zi dhe Shqiperis .

  TREPCA  TREPCA nder te tjera ka prodhuar edhe "Akumulatore" dhe "Bateri" ne nje nga Fabrikat e saj ne Kosove.

  Baterite TREPCA (Made in Kosova)  TREPCA Dokumentare (07.03.2007)

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prishtina.C : 02-05-2011 mė 15:37

 20. #60
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  A e lexove se cfar te shkruajti the admirali ? Ca pret te shkosh ne Kosove ?

  ps: Si shum e ndotkeni ju ambjentin me ato oxhaket e trepces

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •