Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 158
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  Raportet dhe shenimet e mbajtura nga Znj Hezllak jane te verteta por duhet patur parasysh qe Znj. Hezllak, edhe sipas komenteve te vete Oficereve te SOE, kishte burime shume te pakta informacioni ne lidhje me ate cfare ndodhte ne te vertete ne Shqiperi, veprimtaria e saj ishte e kufizuar vetem ne Tirane. Gjithashtu, te mos harrojme se me siper paraqitet ne vija te pergjithshme gjendja menjehere pas pushtimit nga Italia, gje qe me kalimin e kohes ndryshoi.

  Per te dale ne konkluzionet qe ka paraqitur Z. Uran Butka eshte e domosdoshme qe te behet nje analize shume e thelle dhe e shtrire ne kohe. Duhet pare me kujdes dhe asnjeanesi veprimtaria e personazheve te L2B ne te gjithe kompleksitetin e vet e padyshim gjate pese vjeteve qe zgjati lufta, sidomos per personazhe te tille qe ngjallin kundershti si Safet Butka.

  Ekzistojne dokumente te mjaftueshme, si nga pala shqiptare ashtu edhe nga anglezet dhe amerikanet, per ta kundershtuar forte kendveshtrimin e paraqitur me siper nga Z. Butka.

  Me gjithe kendveshtrimet e ndryshme dhe hapsirat per polemika, pergjithesisht te gjithe Oficeret e sherbimeve informative aleate pohojne faktin qe forcat e Ballit dhe ato te Legalitetit gradualisht filluan te bashkepunojne me Italianet e pastaj me Gjermanet.

  Gjate L2B ne Shqiperi ka pasur zhvillime intensive dhe ngjarje si me perspketive lokale, ashtu edhe me perspektive rajonale. Ka mjaft ngjarje me interes sa per te zgjuar kureshtjen e kujtdo qe interesohet per historine e Shqiperise.

  Kushdo qe do te kuptoje aspektin e vertete te luftes partizane duhet qe te informohet dhe te nxjerre konkluzionet e veta e jo te bazohet tek njeri apo tek tjetri.

  Njeanshmeria qe ekziston sot e ben shume te veshtire trajtimin e historise se luftes partizane me gjakftohtesi dhe dihet qe kjo do te zgjase per nje kohe te gjate.
  Te njeanshme e ke ti ...
  une nuk kam lexuar vetem Uran Butken (edhe sikur te kisha lexuar vetem ate do ishte e mjaftueshme ,sepse vjen nga nje familje patriotike dhe nuk shkruan historine me fallsifikime siņ beri Enver Hoxha krimineli )
  Pse ja fut kot dokumentat shqiptare (ato komuniste-kriminele )
  Ja ku i ke se ēfare thone anglezet ...  Mukja dhe dokumentat sekrete britanike

  Nga: Revista Mapo

  Revista MAPO hedh dritė mbi njė version tė panjohur, lidhur me faktorėt dhe shkaqet qė ēuan nė mbajtjen e Konferencės sė Mukjes 60 vjet mė parė. Roli britanik nė kėtė ngjarje historike dhe sjellja e Enver Hoxhės

  Gjashtėdhjetė e shtatė vjet mė parė, nė fundin e korrikut tė 1943-shit, nė lėndinat e fshatit Mukje, diku nė kufirin midis Tiranės dhe Krujės, do tė mbahej njė mbledhje midis grupimeve politike shqiptare, tė cilat deri mė atėherė kishin tentuar ta neutralizonin njėra-tjetrėn vetėm politikisht. Pas kėsaj mbledhjeje, qė historia e njohu si Konferenca e Mukjes, palėt politike u rreshtuan hapur kundėr njėra-tjetrės deri nė njė konflikt tė armatosur, i cili pėrfundoi me ardhjen nė pushtet tė komunistėve dhe dėbimin nga Shqipėria tė tė gjithė elementėve nacionalistė qė nė Konferencėn e Mukjes kishin qenė nė anėn e kundėrt tė tavolinės.
  Vitet e fundit janė bėrė thirje nė shtypin e pėrditshėm nga njė sėrė historianėsh pėr njė rishikimin tė kėsaj Konference dhe si “njė sfidė pėr historianėt”, tė cilėt njėzėri e kanė konsideruar Konferencėn e Mukjes njė ngjarje tė madhe historike dhe dėshtimin e saj me pasoja tė rėnda pėr historinė e mėvonshme shqiptare...
  Por, a ėshtė me tė vėrtetė i drejtė ky konkluzion?
  Sipas disa historianėve qė kanė shkruar mbi tė, Mukja ėshtė cilėsuar si “Parlamenti i parė pluralist”. A e meriton kėtė emėr me tė vėrtetė kjo Konferencė? Organizimi i Mukjes dhe rezultatet e saj, tashmė janė tė njohura nga historia dhe tė gjithe ata qė janė tė interesuar mbi kėtė ēėshtje. Gjithsesi, ēfarė mungon, mendoj unė, ėshtė informacioni qė studiuesit e kėsaj ngjarjeje kanė mbi prapaskenat qė sollėn kėtė takim midis palėve tė Frontit Nacional Ēlirimtar dhe Ballit Kombėtar. Deri mė sot, studiuesit nuk e kanė tė qartė se kush e inicioi kėtė takim dhe ēfarė konkretisht kėrkohej nė tė vėrtetė nga ky takim. A ishte me tė vėrtetė njė pėrpjekje e sinqertė e dy forcave kryesore ideologjike pėr t’u bashkuar nė tė mirė tė fateve tė Shqipėrisė? Apo, pas kėtij takimi qėndronin forca tė tjera, tė cilat kėrkonin ndikime politike nė Shqipėrinė e pas Luftės?Nga dokumente tė pabotuara asnjėherė, tė dala nga arkivi i Shėrbimit Sekret Britanik tė Luftės SOE, kuptohet qartė se, nė fakt, Konferenca e Mukjes nuk ėshtė njė pėrpjekje e sinqertė e palėve kundėrshtare pėr fatet e Shqipėrisė sė pasluftės.
  Dokumenti i pabotuar deri mė sot, i cili mban firmėn e Misionit Britanik, mė 1 Nėntor 1944, i nėnvizuar si “Tepėr sekret” me titull “MEMORANDUM MBI PROPOZIMIN PĖR EVAKUIMIN E MAJORIT ABAZ KUPI”, del qartė se kjo Konferencė ėshtė iniciuar dhe pėrgatitur nga Shėrbimet Sekrete Britanike me ndihmėn e disa prej bashkėpunėtorėve tė tyre tė rekrutuar qė nė Beograd, nė verėn e 1940-ės. Duhet theksuar se kėta bashkėpunėtorė nė kėtė periudhė kishin mundur tė ishin nė udhėheqjen e lėvizjes Nacional-Ēlirimtare, ashtu edhe tė rreshtuar nė radhėt e Ballit Kombėtar dhe tė Lėvizjes sė Legalitetit.
  Nga dokumentacioni i Shėrbimit Sekret Britanik del qartė se nė fakt lėvizja anti-italiane, e cila i parapriu Konferencės sė Mukjes, e filluar papritur nė Shqipėri, nė vitin 1941, ishte pjesė e njė plani strategjik pėr Ballkanin, tė ideuar nga qendra e Shėrbimeve Sekrete nė Londėr dhe e vėnė nė zbatim nga Zyrat e S.I.S nė Beograd. Deri mė sot, historiografia shqiptare e pas vitit 1992 nuk ka mundur tė shpjegojė se pėrse nė vitin 1941, papritmas nė Shqipėri, filloi lėvizja anti-italiane. Historiografia komuniste, e ideologjizuar nė maksimum, pretendonte se lėvizja anti-italiane nė Shqipėri ishte zhvilluar si rezultat i urrejtjes popullore ndaj fashizmit dhe kulminoi me krijimin e Partisė Komuniste Shqiptare.
  A ėshtė i drejtė ky konkluzion? Personalisht mendoj se e vėrteta ėshtė krejt ndryshe dhe lėvizja antiitaliane nė Shqipėri e ka zanafillėn e saj nė planet e Shėrbimit Sekret Britanik, i cili kėrkonte me ēdo kusht krijimin e njė prapavije sa mė problematike pėr ushtrinė italiane, e cila pėrgatitej tė pushtonte Ballkanin. Deri mė sot, askush nga historianėt shqiptarė nuk ka mundur qė tė botojė dokumentacionin e plotė, qė vjen nga arkivat e Shėrbimit Sekret Anglez, pėr tė mėsuar se pėr gati dy vjet ky Shėrbim ideoi, pėrgatiti dhe financoi lėvizjen antiitaliane nė Shqipėri, me dijeninė e plotė tė Shėrbimit Jugosllav, i cili sugjeronte edhe emrat pėr kėtė lėvizje. Nga kėto arkiva del qartė se liderėt e parė tė lėvizjes antiitaliane janė infiltruar nė Shqipėri nga kėto shėrbime, duke krijuar edhe ēetat e para antifashiste nė vend.
  Gjithashtu, interesant ėshtė fakti qė emrat e 4 prej nėnshkruesve tė Deklaratės sė Konferencės sė Mukjes qė dalin nė Memon e SOE britanike, tė botuar sot, janė bashkėpunėtorė tė Shėrbimeve Britanike, tė rekrutuar nė Beograd me ndihmėn e Shėrbimit Jugosllav.Po kėshtu, interesant ėshtė fakti qė kjo Konferencė u administrua dhe u mbajt nė ambjentet e Ifsan Toptanit, njė bashkėpunėtor i Shėrbimeve Britanike, si gjatė luftės, ashtu edhe pas saj. Ifsan Toptani, sigurisht ka raportuar mbi tė gjitha bisedimet qė janė bėrė gjatė kėsaj Konference, duke vėnė nė dijeni britanikėt mbi ecurinė e punimeve. Ifsan Toptani, njė pinjoll i familjės sė famshme krutane, i njohur pėr lidhjet e shumta qė kishte nė Shqipėrinė e asaj kohe mbante marrėdhėnie shumė tė mira, si me Nacionalistėt, ashtu edhe me anėtarėt e Frontit Nacional Ēlirimtar. Megjithatė, ai ka qenė shumė afėr misioneve britanike dhe fakti qė mė vonė punonte nė Zyrėn e S.I.S nė Athinė tregon qartė afėrsinė e tij me Sherbimet Britanike dhe pėrfshirjen e tij nė rrėzimin e qeverisė komuniste tė pasluftės nė Shqipėri.
  Nga burimet arkivore tė Shėrbimit Britanik, por edhe tė disa dokumenteve tė kapura gjermanėve pas Luftės, tė cilat flasin mbi Shqipėrinė, del qartė se nė vitin 1943, britanikėt dhe gjermanėt kishin njė ide tė saktė se ekzistonin dy grupime tė rėndėsishme nė Shqipėri. Njė grupim; i cili luftonte ushtrinė italo–gjermane dhe njė grupim; i cili kishte zgjedhur neutralitetin deri nė bashkėpunim tė hapur me gjermanėt nė fundin e 1944-ės.
  Duke parė faktin se pranė forcave partizane kishte njė numėr tė madh misionesh britanike dhe mė vonė amerikane, kuptohet qartė se britanikėt i kishin zgjedhur aleatėt e tyre. Sigurisht qė prania e ideologjisė komuniste nė rradhėt partizane shqetėsonte disa prej ideologėve tė Shėrbimit Britanik, shqetėsim ky, i cili ishte i njėjtė si pėr Greqinė ashtu edhe pėr Jugosllavinė.
  Britanikėt nė vitin 1943 tentuan qė t’i afronin kėto grupime duke parashikur se ardhja nė pushtet e komunistėve do ta bėnte ndikimin e tyre nė ballkan mjaft tė papėrfillshėm. Pėr kėtė arsye ata organizuan takime tė ngjashme ndėrmjet forcave ideologjikisht tė kundėrta si nė Greqi, ashtu edhe edhe nė Jugosllavi, ndėrmjet Titos dhe Mihailoviēit
  Prapa organizimit tė kėtyre Konferencave janė direktivat e Shėrbimit Anglez, i cili kėrkonte tė krijohej njė komitet drejtues i pėrbashkėt, i cili nė tė ardhmen do tė merrte fatet e vendit nė dorėPra, Konferenca e Mukjes duhet parė nė kontekstin e saj historik dhe jo si njė ngjarje e shkėputur shqiptare. Sigurisht qė, nė kėtė Konferencė u hodhėn edhe teza dhe ide nacionaliste, tė cilat, fatkeqėsisht, nuk kishin koherencė dhe dilnin jashtė realitetit tė asaj periudhe. Si kėrkesa pėr Kosovėn, si ajo pėr Ēamėrinė ishin teza, tė cilat nė kanceleritė europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq mė tepėr kur fatet e vendeve tė pasluftės do tė vendoseshin nga Tė Mėdhenjtė e dalė nga kjo Luftė. Duhet tė jemi tė qartė se, Konferenca e Mukjes nuk do tė kishte asnjė rol nė zhvillimet e pasluftės si nė Kosovė, si nė Ēamėri, njė konkluzion qė u vėrtetua me vendimet e dala nga Marrėveshja e Jaltės apo edhe ajo midis Ēurēillit dhe Stalinit nė Moskė, nė dimrin e 1944-ės.
  Pra, nėse do tė kemi parasysh prapaskenat e zhvillimit tė kėsaj konference, personalisht mendoj se Enver Hoxha i hodhi poshtė vendimet e dala prej saj pėr faktin e thjeshtė se ai kuptoi qė njė Komitet Drejtues i Luftės, me elementė jashtė lėvizjes Nacional Ēlirimtare, nėn ndikimin anglez, do ta nxirrte atė nga kontrolli i tij dhe kėsisoj do t’i mbyllte dyert e pushtetit, tė cilin ai tashmė kishte filluar ta shikonte nė horizont. Gjithashtu, mendoj se Enver Hoxha kishte dyshime pėr disa prej pjesėmarrėsve nė kėtė Konferencė si bashkėpunėtorė tė Shėrbimeve angleze dhe, kėsisoj, reagimi i tij ishte shumė i fortė pėr tė shfuqizuar tė gjitha ato vendime qė u morėn pa miratimin e tij. Reagimi i ashpėr ndaj shokėve tė armėve ishte si pėr t’iu hequr atyre ēdo iluzion mbi rolin e tij drejtues nė lėvizjen Nacional Ēlirimtare, ashtu edhe pėr tė rivendosur kontrollin e humbur nga kjo mbledhje, e cila mė sė shumti kėrcėnonte personalisht atė, por edhe lėvizjen komuniste pėr tė ardhur nė pushtet

  Aleatet donin te shporrej nazizmin e fashizmin prandaj bashkepunuan me te gjith forcat ...por dihet se sa dashuri kishin per komunistet lol
  Kush e beri luften fukarenjt qe nuk mbushnin barkun me buke ?
  Me ēfare do ti blenin armet ?
  Si do ta benin planin e luftes kur nuk dinin te shkruanin e te lexonin ?
  Luften e ben ata/ato bij qe vinin nga familje patriotike te ushqyara me atdhedashuri ,lane akademite perendimore dhe rroken armet e dolen malit ...
  natyrisht dhe popull kishte se vetem nuk do luftonin ...
  E rendesishmja eshte kush udheheq ,ju kete doni te mohoni udheheqesit ...ata ju a vrasin veshin ,prandaj filluat me krime kunder nacionalisteve qe ne 43 qe te rrinin kriminelet ne pushtet e te tregonin perralla me pulat qe ja hanin ballistet (mgjth nuk kam pasur asnje ballist ne fis ,por nuk do ta kisha hiē per turp )
  Nuk e mohon njeri luften nacional-ņlirimtare te atyre njerzve te ndershem qe besonin tek liria ....por duhet te njehen krimet qe ben disa krere komuniste.....ashtu siē njohin forca te tjera ata qe mund te keni bashkepunuar ...
  Lexo ti e dashur o i dashur me shume histori mos rri vetem me perrallat e gjyshit....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga saura : 07-07-2012 mė 16:16
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 2. #22
  Atdhetar Maska e Dasius
  Anėtarėsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
  Te njeanshme e ke ti ...
  une nuk kam lexuar vetem Uran Butken (edhe sikur te kisha lexuar vetem ate do ishte e mjaftueshme ,sepse vjen nga nje familje patriotike dhe nuk shkruan historine me fallsifikime siņ beri Enver Hoxha krimineli )
  Pse ja fut kot dokumentat shqiptare (ato komuniste-kriminele )
  Ja ku i ke se ēfare thone anglezet ...  Mukja dhe dokumentat sekrete britanike

  Nga: Revista Mapo

  Revista MAPO hedh dritė mbi njė version tė panjohur, lidhur me faktorėt dhe shkaqet qė ēuan nė mbajtjen e Konferencės sė Mukjes 60 vjet mė parė. Roli britanik nė kėtė ngjarje historike dhe sjellja e Enver Hoxhės

  Gjashtėdhjetė e shtatė vjet mė parė, nė fundin e korrikut tė 1943-shit, nė lėndinat e fshatit Mukje, diku nė kufirin midis Tiranės dhe Krujės, do tė mbahej njė mbledhje midis grupimeve politike shqiptare, tė cilat deri mė atėherė kishin tentuar ta neutralizonin njėra-tjetrėn vetėm politikisht. Pas kėsaj mbledhjeje, qė historia e njohu si Konferenca e Mukjes, palėt politike u rreshtuan hapur kundėr njėra-tjetrės deri nė njė konflikt tė armatosur, i cili pėrfundoi me ardhjen nė pushtet tė komunistėve dhe dėbimin nga Shqipėria tė tė gjithė elementėve nacionalistė qė nė Konferencėn e Mukjes kishin qenė nė anėn e kundėrt tė tavolinės.
  Vitet e fundit janė bėrė thirje nė shtypin e pėrditshėm nga njė sėrė historianėsh pėr njė rishikimin tė kėsaj Konference dhe si “njė sfidė pėr historianėt”, tė cilėt njėzėri e kanė konsideruar Konferencėn e Mukjes njė ngjarje tė madhe historike dhe dėshtimin e saj me pasoja tė rėnda pėr historinė e mėvonshme shqiptare...
  Por, a ėshtė me tė vėrtetė i drejtė ky konkluzion?
  Sipas disa historianėve qė kanė shkruar mbi tė, Mukja ėshtė cilėsuar si “Parlamenti i parė pluralist”. A e meriton kėtė emėr me tė vėrtetė kjo Konferencė? Organizimi i Mukjes dhe rezultatet e saj, tashmė janė tė njohura nga historia dhe tė gjithe ata qė janė tė interesuar mbi kėtė ēėshtje. Gjithsesi, ēfarė mungon, mendoj unė, ėshtė informacioni qė studiuesit e kėsaj ngjarjeje kanė mbi prapaskenat qė sollėn kėtė takim midis palėve tė Frontit Nacional Ēlirimtar dhe Ballit Kombėtar. Deri mė sot, studiuesit nuk e kanė tė qartė se kush e inicioi kėtė takim dhe ēfarė konkretisht kėrkohej nė tė vėrtetė nga ky takim. A ishte me tė vėrtetė njė pėrpjekje e sinqertė e dy forcave kryesore ideologjike pėr t’u bashkuar nė tė mirė tė fateve tė Shqipėrisė? Apo, pas kėtij takimi qėndronin forca tė tjera, tė cilat kėrkonin ndikime politike nė Shqipėrinė e pas Luftės?Nga dokumente tė pabotuara asnjėherė, tė dala nga arkivi i Shėrbimit Sekret Britanik tė Luftės SOE, kuptohet qartė se, nė fakt, Konferenca e Mukjes nuk ėshtė njė pėrpjekje e sinqertė e palėve kundėrshtare pėr fatet e Shqipėrisė sė pasluftės.
  Dokumenti i pabotuar deri mė sot, i cili mban firmėn e Misionit Britanik, mė 1 Nėntor 1944, i nėnvizuar si “Tepėr sekret” me titull “MEMORANDUM MBI PROPOZIMIN PĖR EVAKUIMIN E MAJORIT ABAZ KUPI”, del qartė se kjo Konferencė ėshtė iniciuar dhe pėrgatitur nga Shėrbimet Sekrete Britanike me ndihmėn e disa prej bashkėpunėtorėve tė tyre tė rekrutuar qė nė Beograd, nė verėn e 1940-ės. Duhet theksuar se kėta bashkėpunėtorė nė kėtė periudhė kishin mundur tė ishin nė udhėheqjen e lėvizjes Nacional-Ēlirimtare, ashtu edhe tė rreshtuar nė radhėt e Ballit Kombėtar dhe tė Lėvizjes sė Legalitetit.
  Nga dokumentacioni i Shėrbimit Sekret Britanik del qartė se nė fakt lėvizja anti-italiane, e cila i parapriu Konferencės sė Mukjes, e filluar papritur nė Shqipėri, nė vitin 1941, ishte pjesė e njė plani strategjik pėr Ballkanin, tė ideuar nga qendra e Shėrbimeve Sekrete nė Londėr dhe e vėnė nė zbatim nga Zyrat e S.I.S nė Beograd. Deri mė sot, historiografia shqiptare e pas vitit 1992 nuk ka mundur tė shpjegojė se pėrse nė vitin 1941, papritmas nė Shqipėri, filloi lėvizja anti-italiane. Historiografia komuniste, e ideologjizuar nė maksimum, pretendonte se lėvizja anti-italiane nė Shqipėri ishte zhvilluar si rezultat i urrejtjes popullore ndaj fashizmit dhe kulminoi me krijimin e Partisė Komuniste Shqiptare.
  A ėshtė i drejtė ky konkluzion? Personalisht mendoj se e vėrteta ėshtė krejt ndryshe dhe lėvizja antiitaliane nė Shqipėri e ka zanafillėn e saj nė planet e Shėrbimit Sekret Britanik, i cili kėrkonte me ēdo kusht krijimin e njė prapavije sa mė problematike pėr ushtrinė italiane, e cila pėrgatitej tė pushtonte Ballkanin. Deri mė sot, askush nga historianėt shqiptarė nuk ka mundur qė tė botojė dokumentacionin e plotė, qė vjen nga arkivat e Shėrbimit Sekret Anglez, pėr tė mėsuar se pėr gati dy vjet ky Shėrbim ideoi, pėrgatiti dhe financoi lėvizjen antiitaliane nė Shqipėri, me dijeninė e plotė tė Shėrbimit Jugosllav, i cili sugjeronte edhe emrat pėr kėtė lėvizje. Nga kėto arkiva del qartė se liderėt e parė tė lėvizjes antiitaliane janė infiltruar nė Shqipėri nga kėto shėrbime, duke krijuar edhe ēetat e para antifashiste nė vend.
  Gjithashtu, interesant ėshtė fakti qė emrat e 4 prej nėnshkruesve tė Deklaratės sė Konferencės sė Mukjes qė dalin nė Memon e SOE britanike, tė botuar sot, janė bashkėpunėtorė tė Shėrbimeve Britanike, tė rekrutuar nė Beograd me ndihmėn e Shėrbimit Jugosllav.Po kėshtu, interesant ėshtė fakti qė kjo Konferencė u administrua dhe u mbajt nė ambjentet e Ifsan Toptanit, njė bashkėpunėtor i Shėrbimeve Britanike, si gjatė luftės, ashtu edhe pas saj. Ifsan Toptani, sigurisht ka raportuar mbi tė gjitha bisedimet qė janė bėrė gjatė kėsaj Konference, duke vėnė nė dijeni britanikėt mbi ecurinė e punimeve. Ifsan Toptani, njė pinjoll i familjės sė famshme krutane, i njohur pėr lidhjet e shumta qė kishte nė Shqipėrinė e asaj kohe mbante marrėdhėnie shumė tė mira, si me Nacionalistėt, ashtu edhe me anėtarėt e Frontit Nacional Ēlirimtar. Megjithatė, ai ka qenė shumė afėr misioneve britanike dhe fakti qė mė vonė punonte nė Zyrėn e S.I.S nė Athinė tregon qartė afėrsinė e tij me Sherbimet Britanike dhe pėrfshirjen e tij nė rrėzimin e qeverisė komuniste tė pasluftės nė Shqipėri.
  Nga burimet arkivore tė Shėrbimit Britanik, por edhe tė disa dokumenteve tė kapura gjermanėve pas Luftės, tė cilat flasin mbi Shqipėrinė, del qartė se nė vitin 1943, britanikėt dhe gjermanėt kishin njė ide tė saktė se ekzistonin dy grupime tė rėndėsishme nė Shqipėri. Njė grupim; i cili luftonte ushtrinė italo–gjermane dhe njė grupim; i cili kishte zgjedhur neutralitetin deri nė bashkėpunim tė hapur me gjermanėt nė fundin e 1944-ės.
  Duke parė faktin se pranė forcave partizane kishte njė numėr tė madh misionesh britanike dhe mė vonė amerikane, kuptohet qartė se britanikėt i kishin zgjedhur aleatėt e tyre. Sigurisht qė prania e ideologjisė komuniste nė rradhėt partizane shqetėsonte disa prej ideologėve tė Shėrbimit Britanik, shqetėsim ky, i cili ishte i njėjtė si pėr Greqinė ashtu edhe pėr Jugosllavinė.
  Britanikėt nė vitin 1943 tentuan qė t’i afronin kėto grupime duke parashikur se ardhja nė pushtet e komunistėve do ta bėnte ndikimin e tyre nė ballkan mjaft tė papėrfillshėm. Pėr kėtė arsye ata organizuan takime tė ngjashme ndėrmjet forcave ideologjikisht tė kundėrta si nė Greqi, ashtu edhe edhe nė Jugosllavi, ndėrmjet Titos dhe Mihailoviēit
  Prapa organizimit tė kėtyre Konferencave janė direktivat e Shėrbimit Anglez, i cili kėrkonte tė krijohej njė komitet drejtues i pėrbashkėt, i cili nė tė ardhmen do tė merrte fatet e vendit nė dorėPra, Konferenca e Mukjes duhet parė nė kontekstin e saj historik dhe jo si njė ngjarje e shkėputur shqiptare. Sigurisht qė, nė kėtė Konferencė u hodhėn edhe teza dhe ide nacionaliste, tė cilat, fatkeqėsisht, nuk kishin koherencė dhe dilnin jashtė realitetit tė asaj periudhe. Si kėrkesa pėr Kosovėn, si ajo pėr Ēamėrinė ishin teza, tė cilat nė kanceleritė europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq mė tepėr kur fatet e vendeve tė pasluftės do tė vendoseshin nga Tė Mėdhenjtė e dalė nga kjo Luftė. Duhet tė jemi tė qartė se, Konferenca e Mukjes nuk do tė kishte asnjė rol nė zhvillimet e pasluftės si nė Kosovė, si nė Ēamėri, njė konkluzion qė u vėrtetua me vendimet e dala nga Marrėveshja e Jaltės apo edhe ajo midis Ēurēillit dhe Stalinit nė Moskė, nė dimrin e 1944-ės.
  Pra, nėse do tė kemi parasysh prapaskenat e zhvillimit tė kėsaj konference, personalisht mendoj se Enver Hoxha i hodhi poshtė vendimet e dala prej saj pėr faktin e thjeshtė se ai kuptoi qė njė Komitet Drejtues i Luftės, me elementė jashtė lėvizjes Nacional Ēlirimtare, nėn ndikimin anglez, do ta nxirrte atė nga kontrolli i tij dhe kėsisoj do t’i mbyllte dyert e pushtetit, tė cilin ai tashmė kishte filluar ta shikonte nė horizont. Gjithashtu, mendoj se Enver Hoxha kishte dyshime pėr disa prej pjesėmarrėsve nė kėtė Konferencė si bashkėpunėtorė tė Shėrbimeve angleze dhe, kėsisoj, reagimi i tij ishte shumė i fortė pėr tė shfuqizuar tė gjitha ato vendime qė u morėn pa miratimin e tij. Reagimi i ashpėr ndaj shokėve tė armėve ishte si pėr t’iu hequr atyre ēdo iluzion mbi rolin e tij drejtues nė lėvizjen Nacional Ēlirimtare, ashtu edhe pėr tė rivendosur kontrollin e humbur nga kjo mbledhje, e cila mė sė shumti kėrcėnonte personalisht atė, por edhe lėvizjen komuniste pėr tė ardhur nė pushtet

  Aleatet donin te shporrej nazizmin e fashizmin prandaj bashkepunuan me te gjith forcat ...por dihet se sa dashuri kishin per komunistet lol
  Kush e beri luften fukarenjt qe nuk mbushnin barkun me buke ?
  Me ēfare do ti blenin armet ?
  Si do ta benin planin e luftes kur nuk dinin te shkruanin e te lexonin ?
  Luften e ben ata/ato bij qe vinin nga familje patriotike te ushqyara me atdhedashuri ,lane akademite perendimore dhe rroken armet e dolen malit ...
  natyrisht dhe popull kishte se vetem nuk do luftonin ...
  E rendesishmja eshte kush udheheq ,ju kete doni te mohoni udheheqesit ...ata ju a vrasin veshin ,prandaj filluat me krime kunder nacionalisteve qe ne 43 qe te rrinin kriminelet ne pushtet e te tregonin perralla me pulat qe ja hanin ballistet (mgjth nuk kam pasur asnje ballist ne fis ,por nuk do ta kisha hiē per turp )
  Nuk e mohon njeri luften nacional-ņlirimtare te atyre njerzve te ndershem qe besonin tek liria ....por duhet te njehen krimet qe ben disa krere komuniste.....ashtu siē njohin forca te tjera ata qe mund te keni bashkepunuar ...
  Lexo ti e dashur o i dashur me shume histori mos rri vetem me perrallat e gjyshit....
  Si fillim mendoj se nuk ia vlen qe te nxehemi per ngjarje qe kane ndodhur me shume 60 vjete perpara. Eshte gjynah qe edhe sot e kesaj dite mungon teresisht deshira per t'i pare ngjarjet me gjakftohtesi dhe objektivitet.

  Sot ekzistojne te gjitha mundesite per te zbuluar te verteten pa qene e nevojshme qe te mbajme anen e njerit apo te tjetrit. Gjithashtu jam i mendimit qe krimet e komunizmit nuk duhet te ndikojne ne analizen e ngjarjeve te L2B, pasi jane dy etapa te ndryshme. Natyrisht qe kane lidhje menjera tjetren, gjithesesi ato mbeten te ndryshme.

  Artikulli qe ke postuar me siper ne pergjithesi ka fakte dhe analiza te verteta por me qellim i hedh persiper nje cipe te holle mjegullnaje qe ta beje lexuesin te mendoje se forca te jashtme e kane vendosur fatin e ngjarjeve qysh perpara se ato te ndodhnin. Me pak fjale, eshte shkruar ne menyre te tille qe t'i perngjasoje nje teorie konspiracioni me shume sesa nje artikulli historik.

  Per shembull autori i artikullit thote qe mungojne informacionet e prapaskenave te mbledhjes se Mukjes, nderkohe qe oficeret angleze ne kujtimet e tyre i kane shprehur ato me kohe.

  Autori qe ne fillim ngre pikepyetjen e cuditshme nese mbledhja e Mukjes ishte apo jo nje perpjekje e sinqerte e paleve per te zgjidhur fatin e Shqiperise se pasluftes.

  Ne fakt perpjeka e sinqerte per bashkepunim ishte bere qe me Konferencen e Pezes ku u krijua Fronti Nacional Clirimtar, kur Balli Kombetar dhe Legaliteti ende nuk ekzistonin dhe armiqesia me paleve nuk kishte zene ende rrenje.
  Dihet qe ne Konferencen e Pezes, Abaz Kupi u zgjodh anetar i Shtabit te Pergjithshem te UNCSH, nga i cili ai dha zyrtarisht doreheqjen kur beri takimin me Enver Hoxhen.

  Mirepo ne ate kohe, “baballaret e kombit” nuk donin t’i shikonin komunistet as si rivale e le me si bashkepunetore. Shume prej figurave anti-komuniste kishin pozita te rehatshme dhe nuk u intersonte nje nxitje e konfliktit me forcat pushtuese.

  Mbledhja e Mukjes, sipas mendimit tim, ishte nje perpjekje e deshperuar e Anglezeve per t’u dhene nje vend te sigurte Ballit dhe Legalitetit ne te ardhmen e Shqiperise (si kundrapeshe ndaj komunisteve), por tashme pozitat kishin ndryshuar. Ishte FNC tani qe nuk i interesonte me te vendosej ne nje rang me Ballin dhe Legalitetin pasi FNC kishte forcat njerezore, materiale dhe logjistike per t’i asgjesuar keta te fundit.

  Pastaj artikulli thote gjera te verteta deri kur flet per “levizje anti-italiane” ne 1941 qe ishte pjese e nje plani strategjik. Eshte e vertete qe Anglezet bene shume perpjekje per te nxitur nje rezistence kunder Italianeve por dihet gjithashtu fakti qe deshtuan keqas pasi ne ate periudhe pak kush kishte deshire te luftonte kunder Italianeve.

  Dihet edhe qe pothuajse te gjithe personazhet kryesore te kesaj rezistence ne fillim kane rene ne kontakt me Anglezet dhe disa prej tyre u rekrutuan. Por duhet kuptuar fakti qe Anglezet nuk e kontrollonin situaten ashtu sic e pershkruan atuori i artikullit. Ata i merrnin vendimet “duke pare, duke bere” dhe kjo ka qene nje pike e rendesishme ne mosmarreveshjet qe kishin me vone me UNCSH. Kur gjenin terrenin qe u interesonte, ata vepronin.

  Nuk diskutohet qe kushdo qe do merrte armet per te luftuar, do krijonte me pare lidhje me anglezet, sepse ata ishin te vetmit qe kishin interes per te luftuar Italine dhe Gjermanine dhe mundesite materiale per ta mbeshtetur kete lufte. Por kjo nuk do te thote se ishin Anglezet ata qe i ideuan dhe i krijuan cetat. Perkundrazi, ishin personazhet e shumte Shqiptare ata qe i ideuan dhe i krijuan cetat. Anglezeve u interesonte kjo gje dhe i mbeshtesnin.
  Pra, Anglezet vepronin “sipas vendit dhe kuvendi”. Kete e vertetojne vete oficeret angleze ne kujtimet e tyre.

  Autori vazhdon te hedhi mjegull duke nxjerre konkluzione te gabuara qe meqe personazhet pjesemarres kishin pasur kontakte (ne nje menyre ose ne nje tjeter) me anglezet, atehere medoemos qe mbledhja duhet te kete qene plan i mirekurdisur prej Anglezeve.

  Me siper e thashe qe Mukja ishte nje ideim i Anglezeve, por ata nuk e kontrollonin aq sa do te donin. Ata nuk kontrollonin as Ballin e as Legalitetin, le me te kishin fuqi te kontrollonin mbledhjet mes ketyre dhe FNC. Te gjitha faktet qe permend autori tregojne se Anglezet kishin mbeshtetje te vazhdueshme nga te gjitha palet, por qe kontrollonin ndonje gje.

  Pastaj autori vazhdon lojen manipulative duke treguar nje fakt shumeinteresant por qe me qellim nuk e shpie deri fund. Autori nuk thote qe forca qe luftonte kunder Gjermanve ishte UNCSH dhe ata qe bashkepunonin hapur me Gjermanet ishin Balli dhe Legaliteti. Dokumentet arkivore i thone keto, por autori i fsheh me qellim.

  Me poshte autori nxjerr nje konkluzion tjeter corientues. “Duke parė faktin se pranė forcave partizane kishte njė numėr tė madh misionesh britanike dhe mė vonė amerikane, kuptohet qartė se britanikėt i kishin zgjedhur aleatėt e tyre.”

  Si dokumentet arkivore, si Oficeret Angleze e shprehin fare hapur faktin qe Balli dhe Legaliteti i bene gropen vetes, e per kete arsye Anglezeve nuk u mbeti gje tjeter vecse te mbeshtesnin ate qe po luftonte realisht kunder Gjermaneve, dmth UNCSH.

  Ja nje dicka tjeter qe perpiqet te corientoje lexuesin dhe logjiken e shendoshe. Autori shkruan: “Sigurisht qė, nė kėtė Konferencė u hodhėn edhe teza dhe ide nacionaliste, tė cilat, fatkeqėsisht, nuk kishin koherencė dhe dilnin jashtė realitetit tė asaj periudhe. Si kėrkesa pėr Kosovėn, si ajo pėr Ēamėrinė ishin teza, tė cilat nė kanceleritė europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq mė tepėr kur fatet e vendeve tė pasluftės do tė vendoseshin nga Tė Mėdhenjtė e dalė nga kjo Luftė. Duhet tė jemi tė qartė se, Konferenca e Mukjes nuk do tė kishte asnjė rol nė zhvillimet e pasluftės si nė Kosovė, si nė Ēamėri, njė konkluzion qė u vėrtetua me vendimet e dala nga Marrėveshja e Jaltės apo edhe ajo midis Ēurēillit dhe Stalinit nė Moskė, nė dimrin e 1944-ės.”

  E pra, fjalet e mesiperme jane motamo fjalet e Enver Hoxhes. Nder te tjera ishin dhe keto argumente te fuqishme pse marreveshja e Mukjes u hodh poshte. Keto argumente ishin paraqitur prej Ballit dhe Legalitetit dhe u hodhen me vone poshte nga FNC.

  Ne paragrafin permbylles autori ben komente mbi ato qe shkruan Enver Hoxha ne librin e tij “Per partine” ku flet per arsyet e hedhjes poshte te marreveshjes.

  Mendimi im eshte ky: sinqerisht mendoj qe jo vetem Enver Hoxhes, por asnjerit prej figurave kryesore te FNC nuk i hante shume per poziten e Ballit dhe Legalitetit ne Shqiperine e pas luftes. Te gjithe ata e dinin shume mire qe Balli dhe Legaliteti e kishin humbur davane me kohe dhe tashme e ardhmja i takonte FNC-se, mirepo marreveshja u nenshkrua gjithesesi dhe jo me kot. Me siper u tha qe ne marreveshje kishte pika te tilla si mbajtja e Kosoves, Camerise, etj. Pikerisht, keto pika ishin ato qe do rrisnin kredencialet e firmetareve ne arenen politike te FNC dhe kjo u interesonte atyre shume me teper se bashkepunimi me te humburit.

  Ti i/e dashur saura ke ngritur disa pyetje dhe une do te pergjigjem

  Kush e beri luften fukarenjt qe nuk mbushnin barkun me buke? - Me sa duket po. Por kishte edhe familje te pasura qe kontribuan shume si ne para, si ne materiale, si ne ushtare.

  Me ēfare do ti blenin armet? - Ne fillim u perdoren armet e trasheguara. Pastaj filluan qe armet t’ia merrnin ushtrise Italiane dhe Gjermane neper beteja dhe prita. Nje burim me i vogel por i vazhdueshem armatimi kane qene edhe furnizimet e Anglezeve. Gjithashtu ne ndonje rast armet jane blere me parate e mbledhura nga kontributet e familjeve te pasura.

  Si do ta benin planin e luftes kur nuk dinin te shkruanin e te lexonin? Luften e ben ata/ato bij qe vinin nga familje patriotike te ushqyara me atdhedashuri ,lane akademite perendimore dhe rroken armet e dolen malit ...

  1. Spiro Mojsiu – Major me eksperience te gjate ne ushtri.
  2. Enver Hoxha – mbaruar liceun Francez te Korces, student ne France per shkenca natyrore. Mesues ne Liceun e Gjirokastres. Aktivist.
  3. Ramadan Citaku – mbaruar shkollen teknike te Tiranes ne vitet 30, aktivist.
  4. Sejfulla Maleshova – kryer studimet ne Rome, shkrimtar, aktivist, publicist.
  5. Ymer Dishnica - mbaruar liceun Francez te Korces, student per mjekesi ne France.
  6. Dali Ndreu – perfundon shkollen e plotesimit ne Tirane, ne degen e artilerise dhe titullohet me graden e nentogerit. Pas daljes nga burgu, vijon studimet ne Firence per shkenca ekonomike.
  7. Bedri Spahiu - perfundon shkollen ushtarake ne Tirane, ne degen e artilerise dhe titullohet me graden e oficerit.
  8. Myslym peza – udheqese popullor me shume influence ne zonen e Pezes, me pervoje te pasur ne fushen e betejave. Pese operacione te ushtrise Italiane ne Peze deshtuan qe te gjitha.
  9. Mustafa Xhani ( Baba Faja Martaneshi) – gezonte popullaritet te madh ne krahinen e Martaneshit. Nje nder te paret qe mori armet kunder Italise.
  10. Haxhi Lleshi - bajraktar ne zonen e Dibres. Nje nder te paret qe filloi kryengritjen kunder Italise.
  11. Mehmet Shehu – mbaruar Fultzin ne Tirane, scpecializimi bujqesi. Fiton burse per te vazhduar akademine ushtarake ne Napoli. Marre pjese ne Luften e Spanjes, arrin ne graden e komandantit te Batalionit 4 te Brigades 12 Garibaldi.
  12. Lista vazhdon....


  Une i/e dashur saura nuk kam vrare asnjeri dhe nuk kam ndermend te t’i mohoj askujt asnje gje. Perpiqem qe te zbuloj te verteten, dhe jam dakord me ty qe e askujt nuk i duhet ngrene haku.

  Me gjithe shtremberimet dhe subjektivizmin qe ka ekzistuar ne historiografine Shqiptare, per fat te keq, fenomeni i vjedhjes se pulave eshte i vertete dhe komunizmi kesaj pjese nuk i ka shtuar asnje presje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dasius : 08-07-2012 mė 12:54
  Atdheu mbi tė gjitha
  Tradhtarėt nė tė s'ėmės

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  Si fillim mendoj se nuk ia vlen qe te nxehemi per ngjarje qe kane ndodhur me shume 60 vjete perpara. Eshte gjynah qe edhe sot e kesaj dite mungon teresisht deshira per t'i pare ngjarjet me gjakftohtesi dhe objektivitet.

  Sot ekzistojne te gjitha mundesite per te zbuluar te verteten pa qene e nevojshme qe te mbajme anen e njerit apo te tjetrit. Gjithashtu jam i mendimit qe krimet e komunizmit nuk duhet te ndikojne ne analizen e ngjarjeve te L2B, pasi jane dy etapa te ndryshme. Natyrisht qe kane lidhje menjera tjetren, gjithesesi ato mbeten te ndryshme.

  Artikulli qe ke postuar me siper ne pergjithesi ka fakte dhe analiza te verteta por me qellim i hedh persiper nje cipe te holle mjegullnaje qe ta beje lexuesin te mendoje se forca te jashtme e kane vendosur fatin e ngjarjeve qysh perpara se ato te ndodhnin. Me pak fjale, eshte shkruar ne menyre te tille qe t'i perngjasoje nje teorie konspiracioni me shume sesa nje artikulli historik.

  Per shembull autori i artikullit thote qe mungojne informacionet e prapaskenave te mbledhjes se Mukjes, nderkohe qe oficeret angleze ne kujtimet e tyre i kane shprehur ato me kohe.

  Autori qe ne fillim ngre pikepyetjen e cuditshme nese mbledhja e Mukjes ishte apo jo nje perpjekje e sinqerte e paleve per te zgjidhur fatin e Shqiperise se pasluftes.

  Ne fakt perpjeka e sinqerte per bashkepunim ishte bere qe me Konferencen e Pezes ku u krijua Fronti Nacional Clirimtar, kur Balli Kombetar dhe Legaliteti ende nuk ekzistonin dhe armiqesia me paleve nuk kishte zene ende rrenje.
  Dihet qe ne Konferencen e Pezes, Abaz Kupi u zgjodh anetar i Shtabit te Pergjithshem te UNCSH, nga i cili ai dha zyrtarisht doreheqjen kur beri takimin me Enver Hoxhen.

  Mirepo ne ate kohe, “baballaret e kombit” nuk donin t’i shikonin komunistet as si rivale e le me si bashkepunetore. Shume prej figurave anti-komuniste kishin pozita te rehatshme dhe nuk u intersonte nje nxitje e konfliktit me forcat pushtuese.

  Mbledhja e Mukjes, sipas mendimit tim, ishte nje perpjekje e deshperuar e Anglezeve per t’u dhene nje vend te sigurte Ballit dhe Legalitetit ne te ardhmen e Shqiperise (si kundrapeshe ndaj komunisteve), por tashme pozitat kishin ndryshuar. Ishte FNC tani qe nuk i interesonte me te vendosej ne nje rang me Ballin dhe Legalitetin pasi FNC kishte forcat njerezore, materiale dhe logjistike per t’i asgjesuar keta te fundit.

  Pastaj artikulli thote gjera te verteta deri kur flet per “levizje anti-italiane” ne 1941 qe ishte pjese e nje plani strategjik. Eshte e vertete qe Anglezet bene shume perpjekje per te nxitur nje rezistence kunder Italianeve por dihet gjithashtu fakti qe deshtuan keqas pasi ne ate periudhe pak kush kishte deshire te luftonte kunder Italianeve.

  Dihet edhe qe pothuajse te gjithe personazhet kryesore te kesaj rezistence ne fillim kane rene ne kontakt me Anglezet dhe disa prej tyre u rekrutuan. Por duhet kuptuar fakti qe Anglezet nuk e kontrollonin situaten ashtu sic e pershkruan atuori i artikullit. Ata i merrnin vendimet “duke pare, duke bere” dhe kjo ka qene nje pike e rendesishme ne mosmarreveshjet qe kishin me vone me UNCSH. Kur gjenin terrenin qe u interesonte, ata vepronin.

  Nuk diskutohet qe kushdo qe do merrte armet per te luftuar, do krijonte me pare lidhje me anglezet, sepse ata ishin te vetmit qe kishin interes per te luftuar Italine dhe Gjermanine dhe mundesite materiale per ta mbeshtetur kete lufte. Por kjo nuk do te thote se ishin Anglezet ata qe i ideuan dhe i krijuan cetat. Perkundrazi, ishin personazhet e shumte Shqiptare ata qe i ideuan dhe i krijuan cetat. Anglezeve u interesonte kjo gje dhe i mbeshtesnin.
  Pra, Anglezet vepronin “sipas vendit dhe kuvendi”. Kete e vertetojne vete oficeret angleze ne kujtimet e tyre.

  Autori vazhdon te hedhi mjegull duke nxjerre konkluzione te gabuara qe meqe personazhet pjesemarres kishin pasur kontakte (ne nje menyre ose ne nje tjeter) me anglezet, atehere medoemos qe mbledhja duhet te kete qene plan i mirekurdisur prej Anglezeve.

  Me siper e thashe qe Mukja ishte nje ideim i Anglezeve, por ata nuk e kontrollonin aq sa do te donin. Ata nuk kontrollonin as Ballin e as Legalitetin, le me te kishin fuqi te kontrollonin mbledhjet mes ketyre dhe FNC. Te gjitha faktet qe permend autori tregojne se Anglezet kishin mbeshtetje te vazhdueshme nga te gjitha palet, por qe kontrollonin ndonje gje.

  Pastaj autori vazhdon lojen manipulative duke treguar nje fakt shumeinteresant por qe me qellim nuk e shpie deri fund. Autori nuk thote qe forca qe luftonte kunder Gjermanve ishte UNCSH dhe ata qe bashkepunonin hapur me Gjermanet ishin Balli dhe Legaliteti. Dokumentet arkivore i thone keto, por autori i fsheh me qellim.

  Me poshte autori nxjerr nje konkluzion tjeter corientues. “Duke parė faktin se pranė forcave partizane kishte njė numėr tė madh misionesh britanike dhe mė vonė amerikane, kuptohet qartė se britanikėt i kishin zgjedhur aleatėt e tyre.”

  Si dokumentet arkivore, si Oficeret Angleze e shprehin fare hapur faktin qe Balli dhe Legaliteti i bene gropen vetes, e per kete arsye Anglezeve nuk u mbeti gje tjeter vecse te mbeshtesnin ate qe po luftonte realisht kunder Gjermaneve, dmth UNCSH.

  Ja nje dicka tjeter qe perpiqet te corientoje lexuesin dhe logjiken e shendoshe. Autori shkruan: “Sigurisht qė, nė kėtė Konferencė u hodhėn edhe teza dhe ide nacionaliste, tė cilat, fatkeqėsisht, nuk kishin koherencė dhe dilnin jashtė realitetit tė asaj periudhe. Si kėrkesa pėr Kosovėn, si ajo pėr Ēamėrinė ishin teza, tė cilat nė kanceleritė europiane nuk do t’i merrnin seriozisht e aq mė tepėr kur fatet e vendeve tė pasluftės do tė vendoseshin nga Tė Mėdhenjtė e dalė nga kjo Luftė. Duhet tė jemi tė qartė se, Konferenca e Mukjes nuk do tė kishte asnjė rol nė zhvillimet e pasluftės si nė Kosovė, si nė Ēamėri, njė konkluzion qė u vėrtetua me vendimet e dala nga Marrėveshja e Jaltės apo edhe ajo midis Ēurēillit dhe Stalinit nė Moskė, nė dimrin e 1944-ės.”

  E pra, fjalet e mesiperme jane motamo fjalet e Enver Hoxhes. Nder te tjera ishin dhe keto argumente te fuqishme pse marreveshja e Mukjes u hodh poshte. Keto argumente ishin paraqitur prej Ballit dhe Legalitetit dhe u hodhen me vone poshte nga FNC.

  Ne paragrafin permbylles autori ben komente mbi ato qe shkruan Enver Hoxha ne librin e tij “Per partine” ku flet per arsyet e hedhjes poshte te marreveshjes.

  Mendimi im eshte ky: sinqerisht mendoj qe jo vetem Enver Hoxhes, por asnjerit prej figurave kryesore te FNC nuk i hante shume per poziten e Ballit dhe Legalitetit ne Shqiperine e pas luftes. Te gjithe ata e dinin shume mire qe Balli dhe Legaliteti e kishin humbur davane me kohe dhe tashme e ardhmja i takonte FNC-se, mirepo marreveshja u nenshkrua gjithesesi dhe jo me kot. Me siper u tha qe ne marreveshje kishte pika te tilla si mbajtja e Kosoves, Camerise, etj. Pikerisht, keto pika ishin ato qe do rrisnin kredencialet e firmetareve ne arenen politike te FNC dhe kjo u interesonte atyre shume me teper se bashkepunimi me te humburit.

  Ti i/e dashur saura ke ngritur disa pyetje dhe une do te pergjigjem

  Kush e beri luften fukarenjt qe nuk mbushnin barkun me buke? - Me sa duket po. Por kishte edhe familje te pasura qe kontribuan shume si ne para, si ne materiale, si ne ushtare.

  Me ēfare do ti blenin armet? - Ne fillim u perdoren armet e trasheguara. Pastaj filluan qe armet t’ia merrnin ushtrise Italiane dhe Gjermane neper beteja dhe prita. Nje burim me i vogel por i vazhdueshem armatimi kane qene edhe furnizimet e Anglezeve. Gjithashtu ne ndonje rast armet jane blere me parate e mbledhura nga kontributet e familjeve te pasura.

  Si do ta benin planin e luftes kur nuk dinin te shkruanin e te lexonin? Luften e ben ata/ato bij qe vinin nga familje patriotike te ushqyara me atdhedashuri ,lane akademite perendimore dhe rroken armet e dolen malit ...

  1. Spiro Mojsiu – Major me eksperience te gjate ne ushtri.
  2. Enver Hoxha – mbaruar liceun Francez te Korces, student ne France per shkenca natyrore. Mesues ne Liceun e Gjirokastres. Aktivist.
  3. Ramadan Citaku – mbaruar shkollen teknike te Tiranes ne vitet 30, aktivist.
  4. Sejfulla Maleshova – kryer studimet ne Rome, shkrimtar, aktivist, publicist.
  5. Ymer Dishnica - mbaruar liceun Francez te Korces, student per mjekesi ne France.
  6. Dali Ndreu – perfundon shkollen e plotesimit ne Tirane, ne degen e artilerise dhe titullohet me graden e nentogerit. Pas daljes nga burgu, vijon studimet ne Firence per shkenca ekonomike.
  7. Bedri Spahiu - perfundon shkollen ushtarake ne Tirane, ne degen e artilerise dhe titullohet me graden e oficerit.
  8. Myslym peza – udheqese popullor me shume influence ne zonen e Pezes, me pervoje te pasur ne fushen e betejave. Pese operacione te ushtrise Italiane ne Peze deshtuan qe te gjitha.
  9. Mustafa Xhani ( Baba Faja Martaneshi) – gezonte popullaritet te madh ne krahinen e Martaneshit. Nje nder te paret qe mori armet kunder Italise.
  10. Haxhi Lleshi - bajraktar ne zonen e Dibres. Nje nder te paret qe filloi kryengritjen kunder Italise.
  11. Mehmet Shehu – mbaruar Fultzin ne Tirane, scpecializimi bujqesi. Fiton burse per te vazhduar akademine ushtarake ne Napoli. Marre pjese ne Luften e Spanjes, arrin ne graden e komandantit te Batalionit 4 te Brigades 12 Garibaldi.
  12. Lista vazhdon....


  Une i/e dashur saura nuk kam vrare asnjeri dhe nuk kam ndermend te t’i mohoj askujt asnje gje. Perpiqem qe te zbuloj te verteten, dhe jam dakord me ty qe e askujt nuk i duhet ngrene haku.

  Me gjithe shtremberimet dhe subjektivizmin qe ka ekzistuar ne historiografine Shqiptare, per fat te keq, fenomeni i vjedhjes se pulave eshte i vertete dhe komunizmi kesaj pjese nuk i ka shtuar asnje presje.


  Nuk ja vlen me te kthy pergjigje ,me duket sikur po lexoj ndonje shkrim te kohes se qoflargut ...
  Ke te drejte mos ja ha hakun dhe Haxhi Lleshit per te jatin siē ja hengre Uran Butkes ....


  Pse i biri i Halit Lleshit u bė president i Shqipėrisė

  Nė listėn e personave qė i kishin shėrbyer pėrjetėsisht Serbisė ishte edhe Halit Lleshi. Ndėr tė tjera ai kishte marrė pjesė nė disa akte terroriste kundėr shtetit shqiptar si pėr shembull nė tė ashtuquajturėn "republlikė tė Mirditės" nė vitin 1921, apo nė mars 1922. Qė Halit Lleshi ka qenė njė njeri i vėnė nė shėrbim tė Serbisė, ėshtė njė fakt qė nuk diskutohet dhe qė nuk ėshtė objekt i hollėsishėm i shkrimit tonė, i cili nė kėtė nėnkapitull ka nė epiqendėr birin e tij, Haxhi Lleshi. Pyetja qė shtrohet ėshtė e thjeshtė: si mundet qė i biri i njė serbofili tė njohur tė arrijė tė bėhet president i Shqipėrisė komuniste nė njė periudhė 29 vjeēare.

  Po cili ishte Haxhi Lleshi dhe nga vinte ai?

  Haxhi Lleshi kish lindur mė 1 maj 1913 nė Reshan tė Dibrės. Ashtu si edhe Myslim Peza edhe ky nuk kishte ndonjė arsim tė madh, me pėrjashtim tė faktit qė dinte tė shkruante e tė lexonte. Ju bashkua lėvizjes se armatosur komuniste nė vitin 1942, kohė kur ngriti Ēetėn e Dibrės,e njė vit mė pas Batalionin e Dibrės. Haxhi Lleshi ishte anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm qė nga krijimi i tij dhe anėtar i disa forumeve komuniste. Nė qeverinė e parė komuniste tė dalė nga kongresi i Pėrmetit, Haxhi Lleshi ishte ministėr i Punėve tė Brendshme. Pikėrisht nė kėtė kohė ndodhi edhe masakra e Tivarit, masakėr qė kishte edhe mbėshtetjen e ministrit tė Punėve tė Brendshėm tė Shqipėrisė, qė jo rastėsisht quhej Haxhi Halit Lleshi.

  Pas disa funksioneve tė tjera ministriore, Haxhi Lleshi nė vitin 1953 do t'i zinte vendin, presidentit tė atėhershėm tė Presidiumit tė Kuvendit Popullor, Omer Nishani.

  Edhe nė pleqėriėn e tij tė thellė Haxhi Lleshi nuk ishte njė person qė ngeli jashtė vėmendjes politike. Nė shkurt 1991, Ramiz Alia e pėrzgjodhi atė midis shumė tė tjerėve nė tė ashtuquajturin Kėshill Presidencial. Mė 31 mars 1991, Haxhi Lleshi u zgjodh deputet nė njė zonė tė Dibrės nė emėr tė Komitetit tė Veteranėve, qė ishte dhe vazhdon tė jetė njė shtojcė e moshuar e Partisė sė Punės (sot Partia Socialiste).

  Po ashtu Haxhi Lleshi nuk ngeli as jashtė vėmendjes sė ambasadės rusė nė Tiranė. Madje me shpenzimet e shtetit rus, u bė i mundur edhe kurimi i Haxhi Lleshit nė Rusi nė vitet e plurarizmit. Kėtė gjė e dėshmon vetė Lleshi gjatė njė interviste dhėnė pėr gazetėn "Populli Po" tė datės 5 nėntor 1994. Nė tė njejtėn intervistė, Lleshi thotė se ka qenė larguar nga Shqipėria nė mėrgim (nuk ja zė goja tė thotė nė Jugosllavi), nė vitin 1930 sė bashku me Myslim Pezėn dhe ėshtė kthyer po sė bashku me tė.

  Ja dhe luftetari tjeter :P
  Analfabeti Myslim Peza, zv/presidenti i pėrjetshėm i Shqipėrisė

  Njė prej figurave mė groteske tė periudhės komunizmit, qė bėnte pjesė nė dekoracionin e "pushtetit popullor", ishte edhe Myslim Peza. Historia e tij, pėrqasja me komunistėt, ėshtė vėrtet sa ēudishme aq edhe interesante. Myslim Peza ishte njė fshatar i thjeshtė nga Peza e Tiranės. Ai kishte lindur mė 1 maj 1897 dhe kurrė nuk kishte marrė arsimin e duhur. Rasti e solli qė Myslim Peza tė hyjė nė historinė e Shqipėrisė pėr shkak tė njė krimi ordiner tė nxitur jo nga ndonjė ndjenjė politike, por nga njė "prishje pazari". Nė vitin 1926, Myslim Peza dhe Lom Leka do tė grindeshin ė njė ditė pazari me ish njeriun e Esat Pashė Toptanit, Osman Bali, pėr shkakun e njė mėzi kali. Pėr njė mosmarrėvehje nė kėtė blerje, puna u banalizua deri nė atė pikė sa Peza dhe Leka nxorėn koburet dhe e vranė Osman Balin. Vetėm pėr kėtė krim dhe pėr asgjė tjetėr, Myslim Peza u shpall nė kėrkim nga autoritet pėrkatėse. Pasi qėndroi disa kohė i fshehur, thuhet se Myslim Peza u arratis nga Shqipėria nė vitin 1930 dhe jetoi pėr 10 vjet nė Jugosllavi. Pikėrisht kjo kohė, mbetet njė mister i madh pėr kėtė person dhe kurrė nuk thuhej se ēka bėrė "baba" nė Jugosllavi.

  Pėr konjukturė, Enver Hoxha do ta emėronte vazhdimisht nė krye tė organeve tė larta shtetėrore. Fillimisht Myslim Peza ishte zv/kryetar i qeverisė sė parė komuniste qė quhej kot si "qeveria demokratike". Mė pas nga viti 1946 e deri nė vitin 1982, Myslim Peza do tė ishte deputet dhe zv/kryetar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor.

  Mė 2 maj 1979, kur Myslim Peza u dekorua "Hero i Punės Socialiste", sipas dekretit nr 5869, datė 27 prill 1979, Enver Hoxha do tė deklaronte:

  "Kėtė titull nuk ta japim se je mė i moshuari nga ne, por ky ka njė kuptim tė madh politik pėr ato qė thashė dhe pėr veprimin tėnd qė nė kohėn e Zogut, kur dhe sinjalin e revoltės dhe vrave pikėrisht Osman Balin, torturuesin dhe vrasėsin e Haxhi Qamilit, shėrbėtorin e Vėrlacit e tė Ahmet Zogut. Gjesti yt trimėror e burrėror, s'ishte njė gjest i thjeshtė hakmarrės ose terrorist, por njė gjest politik sepse ai simbolizonte dorėn e fshtarėsisė sonė patriote qė ngrihej kundėr tiranėve. Ty kėmba ‑ kėmbės tė ndoqi regjimi i Zogut, prandaj u detyrove tė shkoje nė mėrgim, ku jetove si patriot shqiptar dhe i ndershėm nė gjirin e shqiptarėve qė jetonin nėn varfėrinė e kralėve serbe. Ti ashtu jetove, por mendjen e kishe nė Pezė, nė Shqipėrinė e dashur qė vuante, pavarėsisht se nė krye kishte njė mbret qė vetė emrin kishte shqiptar, sepse nė fakt ai ishte i huaj, i shitur, tradhėtar..... Mė ka njohur me ty miku yt dhe i imi patrioti Esat Dishnica..." (gazeta "Zėri i Popullit" 3 maj 1979).

  Sesa "akt trimėror" mund tė ishte vrasja pėr njė mėz kali, kėtė vetėm Enver Hoxha mund ta shpjegojė, por nuk mund tė mos vemė nė dukje se mbi personin e Myslim Pezės janė disa gjėra pėr t'u mbajtur mend: injoranca e tij, vrasja ordinere qė pėrcakton karakterin ordiner tė personit, strehimi 10 vjeēar nė Jugosllavi (pėr tė cilėn nuk jepej asnjė tė dhėnė se ēfarė ka bėrė), ngritja e Ēetės sė Pezės dhe mbajtja e postit tė zv/presidentit tė Shqipėrisė pėr 38 vjet.

  A mund tė ishte normale qė Haxhi Lleshi dhe Myslim Peza, dy njerėzit mė tė lartė tė shtetit shqiptar, pėrkatėsisht president dhe zv/president i Shqipėrisė komuniste, tė vihehin nė kėto poste duke pasur njė tė kaluar tė tillė agjenturore. Pėr mė tepėr duhet thėnė se tė dy kėto persona nuk kishin frekuentuar kurrė mjedise shkollore.

  Po pse i vrane ,i burgosen e i konfiskuan pasurit te pasurit mbas luftes kur ata ndihmuan luftes ...
  ē'fare them dhe une ai vrau shoket e vet nje e nga nje ,niperve babain ...

  mo shyqyr qe ishin qe na ēliruat :P
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  SAFET BUTKA, LUFTETAR PER MBROJTJEN E IDEALIT KOMBETAR

  Shkruan:Prof.Muharrem DEZHGIU

  Ne historine tone kombetare, njerez te pushkes dhe te penes, kane qene figura e veprimtare te nje niveli te tille pergatitjeje e formimi kulturor, arsimor dhe me ideale kombetare, qe jane vene ne sherbim te atdheut e te kombit me gjithe qenien e tyre, deri ne vetmohim. Keta aktore te historise kombetare perdorin me mjeshteri te dyja armet, edhe penen edhe pushken, ne kohen e momentin e duhur, ne sherbim te atdheut dhe te kombit. Pa dyshim, ne kete panteon figurash te tilla te idealeve kombetare, ben pjese dhe Safet Butka, dishepull i Plakut te Butkes, qe kishte hyre me pare ne historine tone te levizjes kombetare per liri e pavaresi.


  Deri ne vitin 1939 Safet Butkes iu desh te shpaloste aftesite e tij intelektuale si mesues, si edukator i brezit te ri te Shqiperise. Ndoshta, atij nuk i kishte shkuar nder mend se arma e tij e diturise me te cilen ai mekonte dhe ushqente brezin e ri, do te kishte ekuivalencen e vet ne betejat e luftes, qe ne vend te penes te perdorej pushka.Situata politike nderkombetare dhe e brendshme, ne fund te viteve ’30-te te shekullit te kaluar i imponoi Shqiperise dhe shqiptareve luften ne vend te paqes, madje shqiptaret ishin te paret qe provuan agresionin fashist ne Europe, duke shenuar preludin e Luftes se Dyte Boterore.
  Ishin ditet e para te prillit te vitit 1939, kur ndergjegjja kombetare shqiptare ishte vene perpara proves se veshtire perballe pergatitjeve qe bente Italia fashiste per agresion ndaj vendit tone. Pas perpjekjeve te pasuksesshme per ta detyruar Mbretin e Shqiptareve te abdikonte, fashistet kishin vendosur te perdornin alternativen e agresionit ndaj vendit tone. Gadishmeria popullore per rezistence ishte masive sidomos ne qytetin e Tiranes. Manifestimet e rinise shkollore, te frymezuara e te drejtuara nga profesoret e tyre leviznin si nje lume ne rruget e qytetit. E ne balle te tyre qendronte mesuesi, profesori e drejtori i gjimnazit te Tiranes, Safet Butka. Dy-tre muaj para pushtimit fashist – kujton nje nga nxenesit e tij – drejtori i gjimnazit, Safet Butka dhe disa profesore te tjere e nderprene menjehere mesimdhenien sipas programeve, duke i zevendesuar ato me
  temen e dites “Atdheu ne rrezik!”1). Arme ne duart e profesorit, ato dite ishte “Lahuta e Malsise”, e Homerit shqiptar, te Gjergj Fishtes, qe ne zerin e gjestet e tij, ngjallnin emocione te forta, qe grishnin per lufte deri ne vdekje.”Nje force e madhe shpirterore – vazhdon memorja e nxenesit te tij – rritej e piqej brenda nesh per te shperthyer, kur ta donte nevoja”.2)Nxenesit e gjimnazit do ta degjonin per here te fundit fjalimin e zjarrte patriotik te drejtorit te tyre, me 6 prill 1939. Porosine e tij “Te rrembejme armet kudo qe t’i gjejme t’u dalim perpara pushtuesve dhe te luftojme si me 1920!”,3) nxenesit e pervetesuan si amanetin me te ēmuar te profesorit te tyre, per ta mbajtur e realizuar ne vitet e mepasme. Ato ngjarje te stuhishme e te zjarrta te diteve te para te prillit 1939, kur shpalosej vendosmeria e rinise studentore te Tiranes, kishin si frymezues fjalen dhe veprimin e Safet Butkes. Ne ditarin e 4 prillit 1939 te Mirash Ivanait lexojme: “Edhe sot te tane diten dhe naten deri pas mesnates, shfaqjet e popullitndoqen njenatjetren… Ne nxenesit e shkollave te primun prej Safet Butkes, gjoksit trimosh e deshmoresh, po pasqyrohen Shqipnia dhe populli shqiptar…” .4)
  Pushtimi fashist i vendit, me gjithe qendresen dhe gadishmerine qe shfaqi populli shqiptar, ishte i pashmangshem. Ai u perjetua me hidherim e dhimbje te thelle nga atdhetaret, ne radhet e para te te cileve ishte Safet Butka. Ky do ta fillonte mesimin, pas pushtimit, duke mbajtur heshtje zije per deshmoret e rene ne vijen e pare te qendreses antifashiste. Nje qendrim i tille atdhetar kunder pushtuesit ra menjehere ne sy, gje per te cilen transferohet ne Shkoder.5) Ne kete menyre emri i profesor Safet Butkes, evidentohet ne korespondencen e organizmave te pushtuesit, si person qe “ka vazhduar te manifestoje ndjenjat e tij zogiste dhe kundershtar i vendosur i qeverise aktuale.”6) Madje si i tille “ishte vene ne lidhje me te arratisur politike shqiptare, duke manifestuar hapur parimet komuniste”.7) Ai ishte si nje prej pergjegjesve me kryesore te manifestimeve studentore, te bera ne Shkoder, duke u treguar keshtu element i rrezikshem per rendin dhe sigurimin publik.8)Per organet e regjimit te pushtimit fashist veprimtaria antifashiste e Safet Butkes e kishte “mbushur kupen”, per ta larguar nga bashkepunetoret e tij, nga bashkatdhetaret e tij e sidomos nga studentet, qe ushqeheshin prej tij me ideale kombetare. Ne keto ndodhi (eshte fjala per demonstrated e 28 nentorit, – M.D. bejne pjese edhe profesoret Butka e Tano Shkreli – thuhej ne nje informacion te Partise fashiste shqiptare per manifestimet me sfond politik ne Shqiperi).
  Nga nje shkrese e Prefektures se Shkodres konfirmohej arrestimi i profesor Safet Butkes. Se bashku me atdhetare te tjere, kundershtar^’ te pushtimit fashist, internohet ne Ventotene te Italise. Edhe pse ne internim, larg Shqiperise, instancat politike te pushtuesit vazhdonin te shprehnin shqetesimin e tyre per veprimtarine e Safet Butkes, “per ndjenjat e tij antifashiste” e per me teper duke patur parasysh faktin qe babai i tij kishte qene nje prej frymezuesve me te medhenj shpirterore per glirimin e Shqiperise nga sundimi i turqeve”9). Pushtuesit e kishin te qarte se tradita atdhetare qe trashegonte Safet Butka, ishte nje shtyse e forte per qendrimin e tij antifashist.
  Ne Ventotene, sic. kane deshmuar ish te internuarit politike, kundershtoi nderimin fashist te shenjave fashiste ne flamurin tone kombetar, nuk ngrihej ne kembe kur ekzekutohej himni fashist, bente propaganda kombetare dhe u mesonte shkrim e kendim shqip atyre qe nuk dinin.10) Ne kete menyre, Safet Butka, edhe ne rrethana teper te veshtira te internimit, nuk perkulej, por qendronte e luftonte per idealin kombetar. Ai ishte i bindur dhe i vendosur se rruga drejt lirise kalonte nepermjet luftes se palekundur patriotike kunder pushtuesve. Cdo gje tjeter, thote ai, eshte iluzion. Ne nje leter shkruar ne Ventotene me 23 korrik 1942, Safet Butka qorton rrugen nje mikut te tij i cili, “me ne fund duhet ta kuptoje se asgje nuk mund te beje as per te tjeret, as per vendin. Nje iluzion i hidhur. Duhet udhe tjeter: ajo e Sali Butkes dhe e Gani Butkes! Kjo ka qene dhe mbetet bindja ime”Kerkeses per lirimin e tij Mekambesia nuk i pergjigjej. Vetem me 7 shkurt 1942 Kryesia e Keshillit te Ministrave ne Tirane njoftonte Komanden e Larte te Karabinierise qe Safet Butka se bashku me bashkeatdhetare te tij ishin liruar dhe u jepej porosia organeve kompetente per t’i lene te lire kur te mbrrijne ne Shqiperi. Ndersa Komanda e Larte e Karabiniereve duke i njoftuar Komandat e grupeve te Karabinierise se Shkodres, Korces dhe Tiranes, nje dite me pas, per nje gje te tille, u kujtonte edhe referencat per veprimtarine e meparshme te tij.12).Por perseri kaluan per Safet Butken edhe shtate muaj te tjere ne internim, kur te tjeret ishin liruar.
  Pas lirimit nga internimi, Safet Butka ne fund te gushtit te vitit 1942, kthehet ne Shqiperi.13) Bashkevuajtesi i tij, Abaz Ermenji, kujtonte: “Une dhe Safet Butka ktheheshim nga Ishulli i Ventotenes dhe mbasi biseduam gjate me atdhetaret si Skender Mugon (vrare me pas nga gjermanet), Hysni Lepenicen, (vrare me pas nga italianet), etj., vendosem te dilnim maleve per te krijuar cetat e para me arme kunder pushtuesit fashist.”14) Ne takimin qe beri ne Tirane me Mithat Frasherin, Safeti i tregoi peripecite e tij te lodhshme te periudhes se internimit dhe e njoftoi se po kthehej ne Butken e tij legjendare per t’u cmallur me djemte e tij te parritur dhe pastaj per ta vazhduar luften e 7 prillit 1939.15) Butka, ne kembet e Gramozit dhe te Kazanit, u be gerdhja e levizjes kombetare prej ku Safeti predikonte bashkimin e vellazerimin e te gjithe shqiptareve dhe i pergatiste keta per luften vendimtare te glirimit.16) Nje i ri 17 vjecar kujtonte nga nje mbledhje me intelektuale demokrate nacionaliste, fjalet e Safetit, te sapokthyer nga Ventotena: “Qe te gjithe shqiptaret bashkerisht, thoshte ai, duhet ta ndertojme kete ngrehine te shembur Shqiperi me sa te mundemi, natyrisht dikush me ndonje gur ne themelite dhe dikush me ndonje halig ne mur, por gjithsesi pa bere gje, askush nuk duhet te rrije duarlidhur”.17) Me kete vizion te qarte te angazhimit atdhetar te secilit per luften vendimtare te glirimit, ai shkeli e bisedoi me fshatrate Kolonjes, te Dangellise, te Verges, te Oparit, te Skraparit, te Korges, te Devollit, duke predikuar, sig dinte ai, bashkimin dhe luften kunder pushtuesit.18) Ai levizi fshat me fshat me moton “bashkim e vellazerim” rreth flamurit kuq e zi, me shkaben dykrenare ne balle, lufte okupatorit. Ne kete menyre ai do te pergonte nacionalizem, traditat me te mira te luftes se shqiptareve per liri e pavaresi dhe, nga ana tjeter, vetem ne kete menyre do t’u kundervihej te gjithe atyre qe perdhosnin simbolet tona kombetare si fashizmit dhe atyre qe luftonin ne emer te internacionalizmit dhe sipas direktivave te Internacionales komuniste.

  Ende i pashmallur mire me familjen dhe me femijet, Safet Butka, i kthyer nga internimi, iu vu me mish e me shpirt organizimit dhe pergatitjeve per lufte kunder okupatorit. Ai veproi ne zonen Korce-Devoll-Kolonje. Duke kujtuar kete atmosfere pune te organizimit te cetave ne kete zone, nje nga drejtuesit e Ballit, Dhimiter Falo, do te thoshte: “Persa i perkiste Prefektures se Korges, u vendos te dilnin sa me shpejt ne mal dy ceta nacionaliste: nje ne Kolonje dhe nje ne Devoll. Ne kete krahine te famshme nuk ishte e veshtire te gjendeshin jo nje, por shume kryetare cetash. Por ne donim qe ceten e pare te Ballit Kombetar ne Prefekturen e Korces ta kryesonte vete djali me i zgjedhur i Kolonjes, i biri i Sali Butkes dhe i vellai i Ganiut, Safeti. Dhe kur ia kerkuam kete therori per atdheun, nuk e beri fjalen dysh.”19) Ne shterngimin e duarve te bashkepunetoreve te tij per misionin, qe po merrte persiper, S. Butka kishte dhe sigurine ne vetveten, sepse “penda” e tij e kishte kalitur e brumosur te perdorte mire edhe pushken. Bashkeluftetaret e tij do ta vleresonin si “i pari qe ngriti flamurin e nacionalizmit shqiptar ne nje lufte te organizuar”.20) Brenda nje kohe te shkurter geta e tij do t’i mbushte radhet me patriote e luftetare, me besimin e patundur ne fjalen dhe ne shembullin e komandantit.Jehona e cetes se Safet Butkes do t’i kalonte dhe kufijte e vendit. Keshtu gazeta “Daily Telegraph” e 26 marsit 1943, duke evokuar luften e luftetareve shqiptare kunder pushtuesit,21)ve ne dukje se ushtria e luftetareve shqiptare perbehet prej 50 cetave ose grupe atdhetaresh, si i quante ajo.
  “Nje prej grupeve kryesore te atdhetareve shqiptare – vinte ne dukje gazeta ne fjale – eshte e komanduar nga prof. Safet Butka, drejtor i kolegjit te Tiranes, vepron ne zonen Korce-Kolonje. Vazhdimisht ky grup u ka shkaktuar humbje italianeve duke vrare pjesen me te madhe te ushtareve, ndersa te mbeturit u arrestuan. Prof. Safet Butka liroi te gjithe te burgosurit politike dhe u mori nje sasi armesh e municionesh ne depot ushtarake.”22) Burimet e paaneshme te informacionit e shohin luften e shqiptareve si nje te tere dhe jo me perkatesi politike, e shohin ne funksion te detyres qe kishin te gjithe shqiptaret per clirimin e vendit.
  Edhe vete pushtuesi, ne konstatimet dhe analizat, qe bente, nuk bente ndonje dallim midis forcave te rezistences shqiptare ne baze te perkatesise politike.
  Krijimi i Ballit Kombetar nuk u prit aspak mire nga komunistet. Studiues te paanshem, kane konstatuar se “Qendrimi i komunisteve ndaj Ballit Kombetar ishte i ftohte dhe armiqesor qe nga fillimi: ata ishin jashtezakonisht te’ brengosur me faktin se “ballistet” kishin refuzuar t’i bashkoheshin “Levizjes Clirimtare” te cilen e kishin formuar ata si nje lloj fronti te kontrolluar komunist”.23)
  Duke pasur parasysh kete situate politike, te gjithe veprimtareve dhe drejtuesve te qendreses antifashiste iu dilte detyre per te gjetur gjuhen e mirekuptimit e te bashkeveprimit pavaresisht bindjeve politike qe u perkisnin. Platforma politike e propoganduar nga komunistet per nje bashkim te shqiptareve pa dallim feje, krahine e ideje, duhej te merrte jete, te misherohej ne procesin e luftes.Safet Butka bente pjese ne organization e Ballit Kombetar, programi politik i se ciles ishte program republikan, antifeudal.24) Pavaresisht nga kjo bindje politike ne veprimtarine e vet, nisur nga rrethanat e vendit tone te pushtuar, ai qendroi i vendosur si nacionalist, duke luftuar per t’iu pergjigjur detyres per glirimin nga pushtuesi. Ndaj ne arsenalin e veprimtarise se tij zune vend bisedat, puna bindese per te bere sa me shume mbeshtetes te kesaj organizate, i bindur se “Balli Kombetar kishte gjithashtu nje autoritet te madh kombetar.”25) Orvatja e pare per bashkepunim midis Ballit Kombetar te Korges dhe te PKSH u be me 8 shkurt 1943.26) Ne mbledhjen e perbashket te anetareve te Keshillit te Ballit Kombetar ne Korce, Fazlli Frasheri, Stavro Skendi, Musa Kranja dhe Ibrahim Mborja si dhe te delegateve te partise Manol Konomi, Sali Mborja, Taqi Skendi dhe nje rrobaqepes, u bisedua per te arritur nje bashkepunim te te dy paleve. Pa dyshim se roli i Safet Butkes ne organizimin e kesaj mbledhje ishte i padiskutueshem.
  Ishte perpjekja e perbashket e cetave partizane dhe te cetes se Ballit Kombetar, per te gjetur rruget dhe menyrat e bashkepunimit dhe te bashkeveprimit, qe u finalizua me marreveshje ne zonen e Kolonjes, me 19 mars 1943.27)
  Sipas pikave te kesaj marreveshjeje del mjaft qarte se te dyja forcat politike ne terrenin e Kolonjes, ku vepronte edhe Safet Butka, e gjeten gjuhen e bashkepunimit, duke njohur dhe individualitetin e njera-tjetres.Dhe kjo marreveshje tregonte se forcat politike shqiptare te krahines, perballe armikut pushtues e veprimeve te tij, do te ishin kurdohere prane e ne mbeshtetje te njera-tjetres, se nga te dyja forcat u shpallej lufte e hapur spiunevevjedhesve dhe cdo elementi qe kompromentonte luften kunder pushtuesit.

  Dhe, sic vihej ne dukje, ne fund te marreveshjes, kjo pune behej me “bindjen e plote se i sjellin nje sherbim Atdheut”.28)
  Safet Butka e kishte shtruar rrugen per te ardhur ne marreveshjen e sapopermendur. Ai kishte bindur me aksionet e luftimet e tij kunder pushtuesve banoret e krahines se Korces e te Kolonjes.
  Me 23 janar te vitit 1943 ceta e Safet Butkes, prej 350 vetesh, kalonte ne fshatin Floq per te ndaluar ushtrine italiane qe vinte per t’u shtrire ne ate krahine, per t’i mbyllur levizjet e veprimit te cetes.29) Shtypi i kohes, duke iu referuar kesaj lufte shkruante: “Safeti i Maleve gjuhet me top nga ushtria e rregullt italiane.30) “Burri i pendes dhe i pushkes nuk e humb aspak; lufton me okupatorin derisa e detyron qe terhiqet”. Dhe me tej shtonte: “Safeti asht i palodhshem jo vetem si luftetar, por i palodhshem edhe si orator. Fjalimet e tija jane krejtesisht per bashkimin kombetar. Konferenca e mbajtur prej tij ne Hocisht te Devollit i dha me kuptu gjithe popullit se Safeti nuk ban asnje dallim feje, krahine, ideologjie. Safeti anetar vullnetar i Ballit Kombetar, s’ka se si me qene tjeter, vecse idealist, qe punon per te drejtat e popullit shqiptar”.31)Lidhur me luftimet ne Floq, bashkeluftetari i S. Butkes, Ali Pelo, kujton: “Safet Butka mbasi beri mbledhjen me popullin organizoi mbrojtjen e fshatit. Lufta u ndez e forte dhe vazhdoi gjithe diten. Na griu mitrolozi i tyre ne maje te kodres. Megjithate, ne luftuam gjersa i thyem dhe ata iken ne Korce. Kjo ishte nje fitore e mire, qe beri buje. Shkruan dhe gazetat dhe traktet e luftes. Ne kete lufte ishte dhe Shendet Lako, Sefer Gostivishti, Alo Luarasi etj. Gjithsej ishin mbi 500 vete nacionaliste, po kish dhe nga fshati Floq, qe luftonin tok me ne.”32)
  Ne raportin qe i behej ministrit te Puneve te Jashtme te Britanise se Madhe, Anthony Eden, me 30 korrik 1943 nga Miss E. Durham, ku jepet nje pasqyre e veprimeve luftarake ne Shqiperi dhe e drejtuesve kryesore te tyre, krahas Hysni Lepenices, Skender Mugos, Myslim Pezes, Abaz Kupit, Muharrem Bajraktarit, Mustafa Kacacit thuhej se “Ne krahinen e Korces, zemra dhe shtepia e nacionalizmit shqiptar ne jug, Dr. Safet Butka, ish-profesor, komandon nje njesi vullnetare dhe nje numer cetash”.33) Duke e konkretizuar me tej veprimtarine e Safet Butkes i njejti burim theksonte: “Grupi i Dr.Butkes ne Korce kohet e fundit ka luftuar me nje detashment italian. Ka sulmuar gjithashtu shtabin italian ne Voskopoje ku kapen shume arme dhe municione dhe liruan nje numer roberish shqiptare. Kane sulmuar gjithashtu nje kompani kembesorie italiane ne Gjonomadh, ne zonen e Korces, duke vrare majorin fashist Amedeo, 2 togere dhe 21 ushtare.Cetat ne kete krahine sulmojne shpesh depot e ushtrise italiane dhe bereqetin e shperndajne ne popull.”34)
  Nisur nga nje veprimtari e dendur dhe e suksesshme e forcave te rezistences shqiptare, diplomacia angleze, merrte nje mesim se po te armatosen shqiptaret dhe po t’u premtohej se asnje pjese e tokes se tyre nuk do t’i jepej tjeter kujt, “Italia do t’i kete ditet te numeruara ne Shqiperi”.35)Ne kuadrin e pergatitjeve te terrenit per Mbledhjen e Mukjes eshte domethenese takimi i Safet Butkes me Abaz Kupin ne Teqene e Fushe Krujes ne qershor te vitit 1943.36) I entusiazmuar nga ky takim Abaz Kupi ishte shprehur: “Lum Shqipnia qe ka kesi burrash”. Po kaq thelle do ta shprehte hidherimin kur mori vesh vrasjen e Safetit: “Medet, po shemben shtyllat e Shqipnise. Keta jane burrat qe e mbajne ate”.37)
  Mirepo, edhe pse ne Mukje u arrit marreveshja midis perfaqesuesve te Keshillit te Pergjithshem Nacionalglirimtar dhe te Ballit Kombetar, ajo nuk u zbatua per shkak te denoncimit qe i beri udheheqja e PKSH, e cila drejtonte Keshillin e Pergjithshem.
  Megjithate, nacionalistet, te prirur per te bashkuar forcat shqiptare per t’i dhene goditjen perfundimtare okupatorit fashist, nuk donin ta besonin. Ata vazhduan disa aksione te perbashketa ne ditet e fundit te gushtit dhe te fillimit te shtatorit 1943.
  Pas kapitullimit te Italise, me 8 shtator 1943, ne qytetin e Korces u organizua nje demonstrate masive paqesore, me ane te ciles kerkohej qe ushtria italiane te bashkohej me forcat antifashiste kunder pushtuesit te ri gjerman. Ne demonstraten e 9 shtatorit 1943 u hodhen parulla per bashkimin e popullit dhe u kenduan kenge atdhetare. Ne keto rrethana komanda italiane nxjerr autoblindat qe qellojne mbi demonstruesit me mitraloz duke shkaktuar 59 demonstrues te vrare dhe 120 te plagosur.Pas kesaj masakre trupat italiane filluan te terhiqen ne drejtim te Tiranes
  me 10 shtator 1943.
  Gjate terheqjes forcat italiane u goditen ne rrugen Korce-Pogradec nga forcat partizane te batalioneve “Clirimi”, “Ali Kelmendi” dhe “Kurora”, si dhe dhjetra forca vullnetare te fshatrave. Ne aksion, qe mori emrin lufta e Pocestes, mori pjese dhe ceta e Safet Butkes e Ballit Kombetar.38) Ne keto luftime italianet mbeten te bllokuar ne Maliq 4-5 dite dhe munden te c’bllokoheshin vetem pas ndihmes se forcave naziste gjermane. Nga radhet e Ballit Kombetar u vra ne kete lufte te perbashket Nexhip Feim Shuaipi, nga Mileci i Kolonjes.
  Per zhvillimin e luftes ne Poceste nje dokument i kohes shenonte: “Nder ditet 9 deri 13 te k.m. (shtator 1943, shenimi im, M.D.) armiku ka qene impenjuar prej trupavet tona t’udhehequra prej Safet Butkes ne beteja te ashpra ne zonen Pogradec-Korce. Armiku pesonte humbje te renda ne njerez, nga ana jone humbjet jane te lehta”.39)
  Fryma e bashkepunimit qe inspironte Safet Butka ne radhet e luftetareve te tij del edhe ne nje leter te derguar nga komanda e Batalionit “Hakmarrja” me 27 gusht 1943.40) Kjo komande pasi shprehte kenaqesine e propozimit te Safet Butkes per bashkepunim midis tyre, kerkon njoftime per forcat qe do te merrnin pjese nga ceta e S. Butkes per te caktuar vendin, se ku mund te vinin ne ndihme. Kjo fryme bashkepunimi nuk i pelqente udheheqjes se PKSH. Kreret e saj, pas Mbledhjes se Mukjes, harxhuan tere arsenalin e tyre per ta paraqitur Ballin Kombetar si bashkepunetor te pushtuesit, per “te justifikuar” qendrimin e vendosur te saj, lidhur me shkaterrimin e asgjesimin ushtarak te Ballit Kombetar. Kete qendrim te saj udheheqja e PKSH deshi t’ia impononte edhe misionit ushtarak aleat qe vepronte ne Shqiperi. Ndaj ky i fundit, i ndikuar nga ky qendrim, kerkoi me kembengulje te takohej me perfaqesues te cetave te Ballit Kombetar te Korces. Kete gje mezi e priste dhe Safet Butka 41) sepse do te sqaronte shume gjera lidhur me qendrimin e aleateve ndajBallit Kombetar, per te vertetuar e argumentuar se luftetaret e tij “nuk kishin ndihmuar italianet te luftonin partizanet”, “nuk ishin fashiste, tradhetare dhe kriminele”42) sic i cilesonte propoganda komuniste.
  Pas bisedes qe u zhvillua midis McLean dhe Safet Butkes dhe akordit te nenshkrua prej tyre me 8 gusht 1943, u vendos qe nje nga cetat e Safet
  Butkes te vihen ne dispozicion te kapiten Smajlit, per te pare drejtperdreit kunder kujt luftonte geta e tij.43) Perfaqesuesi i misionit anglez kujton-”Une shkova me ceten. Ishin rreth 50 burra. Me sa me kujtohet komandant i cetes ishte kapiten Benimi. Shkuam ne Barmash. Atje i beme prite nje autokolone gjermane. Ne vendosem mina ne rruge. Autokolona vinte nga Korca. Ne krye ishte autoblinda qe terhiqte nje top 88 mm qe u hodh ne ere dhe gjithe ushtaret qe ishin ne te u vrane…. Ne hapem zjarr, duke shkaterruar dhe 3 kamionet e pare… Rezultati ishte se ne kishim vrare 18 gjermane… shkaterruam nje top te cilen e hodhem ne kanal, qe ishte shtrati i nje lumi.
  Dhe ky aksion u be nga nje gete e Safet Butkes. Keshtu qe ne kishim faktin se Enver Hoxha kishte genjyer, kur thoshte se ballistet ishin ne anen e gjermaneve”.44) Kete aksion e pasqyronte dhe komunikata e Ballit Kombetar te Korces. “Plani i veprimit u vu ne zbatim ne oret e para te mengjesit te dites 13 gusht nga ana e ushtareve te lirise te udhehequr prej komandanteve te tyre dhe pas nje perpjekje qe vazhdoi me teper se dy ore, perfundoi me fitimin e plote te armeve tona”.45)
  Nga forcat e Ballit u plagos Syrja Qafezezi, i cili u dergua per t’u mjekuar ne shtepine e Safet Butkes.46) Me tej kapiteni anglez sqaronte: “Sipas logjikes se Hoxhes, gdo njeri qe nuk ishte komunist ishte fashist, reaksionar. Mua me quajten fashist. Kjo eshte pjese e taktikes komuniste. Kundershtaret e tij automatikisht cilesoheshin si fashiste.”47Historiografia komuniste shqiptare, duke iu permbajtur kesaj linje e ka denigruar figuren e Safet Butkes, duke i atribuar atij rolin e percaresit, sipas porosive te spiunazhit italian(!).48) si mund te quhet pune percarese “qe te zhvillosh propaganda kunder komunizmit, per te bindur popullsine te heqe dore nga kjo levizje”? Per Safet Butken ishte i qarte rreziku i depertimit te ideologjise komuniste ne vendin tone, te mbeshtetur fuqimisht nga armiqte shekullore te popullit shqiptar. Ndaj si nacionalist e quante detyre te larte patriotike forcimin e ndjenjes nacionaliste, sepse vetem keshtu mund te arrihej bashkimi kombetar per glirimin kombetar.
  Safet Butka, duke perfaqesuar nacionalizmin shqiptar, percoi me fjalen e tij te zjarrte kredon e tij per realizimin e Shqiperise Etnike. Mbeshtetesit e kesaj pikepamjeje ne Kosove kishin formuar nje rryme te dukshme nacionaliste, e cila shprehej per irredentizem, per shkeputjen e Kosoves nga sundimi sllav dhe bashkimin e saj me Shqiperine. Perfaqesuesit e kesaj rryme irredentiste kishin gjetur tek Safet Butka nje mbeshtetje te fuqishme.

  Ne nje leter te Komitetit Krahinor te PKJ per Kosove e Dukagjin, te firmosur nga Blini, thuhej: “Vendin e Ballit ketu nder ne po e zen irredentizmi, qe s’asht gja tjeter vecse nje dege e Ballit. Irredentizmi drejtohet prej Selman Rizes, mikut e shokut te Safet Butkes.Keta kane botuar dhe nje fare broshure ku kallzojne karakterin e cilesite e tyne si dhe rrugen qe do te ndjekin. Ne broshure direkt nuk na atakojne, por len me kuptue se do te na atakoje dhe me shkrim; mbasi me goje s’ka pushue s’atakuemi po te thuash qysh se pushti Selman ka ardh ne Kosove”.49) Duket qarte se komunistet, qofshin ne Shqiperi apo ne Kosove, ishin ne te njejten ombrelle sllave, ndaj e ndjejne ne te njejten menyre peshen dhe forcen e nacionalizmit shqiptar te perfaqesuar nga nacionalisti Safet Butka apo irredentisti Selman Riza, si pengesa te forta per nenshtrimin e shqiptareveIdeali i nacionalisteve per Shqiperine Etnike, per bashkimin e gjithe shqiptareve nuk mund te realizohej pas qendrimit qe percaktoi PKSH pas Marreveshjes se Mukjes, per lufte kunder Ballit Kombetar. Kjo e deshperoi shume Safet Butken. Prandaj i shkroi Enver Hoxhes per nje takim, te cilin ky i fundit e pranoi, u caktua dhe vendi, por ai nuk u paraqit.50)
  Megjithate Safet Butka ndoqi me durim politiken e shmangies se luftes vellavrasese, deri diten e vetvrasjes tragjike te shtatorit 1943 ne Teqene e Melcanit.
  “Pa shkuar mire lajmi i hidhur i vdekjes se Hysni Lepenices – jepej njoftimi ne traktin e Ballit Kombetar – kombin shqiptar e gjeti rishtas nje pikellim i dyte: Safet Butka, idealisti i shquar dhe luftetar i patrembur i Kolonjes i dha fund jetes tue vrare veten”.51) “Po ne vend qe ne Historine Kombetare – vazhdon trakti -Hysni Lepenica do te qendroje si hero Homerik, Safet Butka do te perjetesohet si hero Ibsenian”.52)
  Per rrethanat e vetvrasjes se Safet Butkes ka patur versione te ndryshme, madje diametralisht te kunderta. Ne po perpiqemi te sjellim disa gjykime per te ardhur ne nje perfundim sa me te sakte e te drejte.
  Xhevdet Kapshtica, sekretari i Safet Butkes ka deshmuar: “Ne lufte e siper eshte vrare dhe Hysni Lepenica, mik i ngushte i Safetit. Erdhi edhe lajmi i hidhur i vrasjes se pabese te gati krejt Komitetit Qarkor te Devollit me ndihmen, u fol, te eamisteve greke. Me ne fund na ra si bombe edhe rrethimi e vrasja e Xhako Biranjit, ne luftim e siper, nga komunistet-rrethimi. ne syte tone i shtepise se Refat Goskoves, por pa ndonje dem’ na shtangen ne dhe Safetin. Per te mos hyre ne lufte, per t’u shmangur provokacioneve antikombetare te komunisteve ne e muarem si norme kategorike, qe qendronte mbi cdo norme tjeter te karakterit subjektiv. Ketyre rrethanave Safeti i gjore, i lodhur jashte mase ne nje moment kur prane vetes nuk pat as Hysenin e tij qe e mbante si adjutant, as edhe ndonjerin prej nesh, shoket e tij, e humbi besimin. Atdheu i tij do te hynte ne rrugen e luftes civile, te vellavrasjes…Safeti nuk mundi ta ndalte ate doren qe e la pa jete”.53) Safeti pati fatin tragjik te Atdheut. Ai e shihte kete fat te paracaktuar, edhe ne planin e jashtem, edhe ne ate te brendshem”,54)
  Dhimiter Fallo, nje nder bashkepunetoret e ngushte te Safet Butkes ne ceremonine e varrimit do te vinte ne dukje, para ushtrive te Batalionit “Safet Butka”: “Nje ngjarje fatkeqe ka shkaktuar mbledhjen tone te sotme. Safet Butka s’eshte me… Safeti yne i shtrejte pati nje gast dobesimi, nje cast tronditjeje fatale dhe i dha fund jetes me doren e vet. Kjo ngjarje fatkeqe, kjo menxyre e zeze ka hedhur ne zi te thelle jo vetem ne shoket e tij, jo vetem Kolonjen e tij te dashur, por gjithe Shqiperine. Eshte nje zi e madhe kombetare kjo qe na ka mbledhur sot ketu, ne kete mbledhje, ne te cilen mungon fytyra me e cquar e Kolonjes trime e atdhetare, mungon udheheqesi i saj i madh, ushtari i saj i pare, Safet Butka”.55) Dhe me tej do te vleresonte se “Jeta dhe veprat e tij jane tani nje pasuri e historise se re te kombit tone. Ne kohe lirie e paqeje, te tjere do ta kryejne kete detyre”.56)
  “Shqiptar i madh” do ta kujtonte Qazim Z. Prodani, 13 vjet pas vdekjes, Safet Butken. “Safeti, kur degjonte fjalen vellavrasje, pergjigjej: d.m.th. “vetvrasje”. Nje edukator si Safeti e misionar shqiptarie me moral e ideal i kalibrit te tij, nuk mund te bindej ne ditet e para se, vllavrasja nuk ishte nje vetvrasje. E, kur puna shkoi me te vertete ne vrasje, Safeti tha: “Eshte me mire t’ia nisim nga vetvetja se sa plumbat t’ia drejtojme vllaut te semure, te cilen te perpiqemi ta sherojme dhe verdiktin e cdo akti marrezie t’ia leme ta thote nje dite Kombi dhe historia”.“Safeti desh ta sheronte vertete nje pjese te djemvet te Shqiperise dhe, si udheheqes moral, vendosi t’u jape shembullin e flinise supreme te tij. “Perpara jetes se Atdheut nuk ka vlere jeta ime fizike”.57) E ku mund te gjendet arsyetim me i sakte e me i argumentuar, per motivet morale e atdhetare qe e cuan Safet Butken ne vetflijimin e tij, vetem e vetem per t’i zgjatur jeten Atdheut?

  “Sa here qe kujtoj djalin trim te Butkes trime – do te shprehej Mithat Frasheri – aq here ngasherehem e derdh lot te zjarrte. Safetin e njoha qe te vogel e njoha ne caste me dramatike te jetes kombetare. ..”.58) Safeti “ne kulmin e deshperimit, per te mos e pare me syte e tij vellavrasjen e pergatitur prej te huajve dhe per te mos perlyer duart e tij te pastra me gjak shqiptar, heroikisht i dha fund jetes dhe me kete aktin e fundit tregoi edhe nje here shembullin me tipik te vetmohimit”.59)
  Duke u shprehur per kete akt vetmohimi te Safet Butkes, (Dejvid Smajh) David Smiley konkludonte: “Balli Kombetar humbi nje udheheqes te zotin dhe Shqiperia nje nga patriotet e pare qe binin viktime e komunisteve.”60)
  Ne kundershtim me vleresimet e gjykimet qe permenda per vendin dhe vepren e Safet Butkes propoganda komuniste e kohes dhe me vone u perpoqen, me kot te njollosnin me shpifje e trillime, sic dine vetem ata.
  Duke iu pergjigjur shpifjeve dhe akuzave te tilla, Balli Kombetar i konsideronte “nje akt imoral te shahet pas vdekjes burri patriot i shtepise trime, i ndieri shoku yne Safet Butka, i cili pak dite para se te vdiste e qelloi ushtrine gjermane midis rruges Erseke-Leskovik, duke i shkaktuar mjaft deme”.61)Pavaresisht se gjate 50 vjeteve te diktatures komuniste emri i Safet Butkes eshte lakuar si tradhetar, e verteta jeton e shkelqen me shume se cdo shpifje e trillim. Ai ishte dhe mbetet nje “Martir i Kombit”. Ndaj vepres atdhetare e kombetare te tij shoket e tij, nxenesit e tij te denje, e gjithe bota intelektuale shqiptare me admirim e kujtojne. “Ai do te jete monumenti i perjetesise te nacionalizmit shqiptar. “62) Me duket se nuk mund te kete vleresim me te denje se ky i bere nga Mid’hat Frasheri per vepren dhe jeten e Safet Butkes.
  Sqarime1 Besim Daja, “Lahuta e Malsise” ne duart e Safet Butkes, ne Rilindja Demokratike,
  15 shkurt 1992.

  2Poaty.

  3Poaty.

  4 Arkivi Qendror i Shtetit (me tej AQSH. Fondi Ministria e Arsmit, Dok. Nr.31.
  Res. 19.4.1939.

  5 AQSH. Fondi 253, V 1940, D. 31/5, fl. 306.

  6 Po aty, f. 289.

  7 Po aty, f. 296.

  8 Po aty, f. 301.

  9.Po aty.

  10 Xhevdet Kapshtica, Safet Butka, luftetar i vellazerimit dhe i bashkimit te
  kombit… Liria, 19 qershor 1992.

  11 AQSH. F.261, V 142, D.89, f. 11.

  12 AQSH. F. 249, V 1942, D.I/303, f. 77.

  13 Po aty, fl. 62. Shkrese e Mekembesise se Pergjithshme, 30 tetor 1942.

  14 Abaz Ermenji, Vendi i Skenderbeut ne historine e Shqiperise, Tirane 1996, f. 480.

  15 Mithat Frasheri, Lule dhe lot mbi varrin e Safet Butkes, “Flamuri” nr.4, viti
  1944.

  16 Po aty.

  .
  17 Petrit A. Velaj, Nje dritare burgu, Tirane 1994. Shenim me rastin e dnurmut
  te librit zonjes se prof. Safet Butkes. (Ruhet ne familjen Butka)

  18 Mithat Frasheri, Lule dhe lot mbi varrin e S. Butkes, “Flamuri” nr. 4, 1944.

  19 Fjala e Dh. Fallos ne ceremonine e varrimit te S. Butkes (Ruhet ne familjen Butka).

  20 Po aty.

  21 Ufficio Storico Stato Mizzione Esercito Italiano (me tej USSMEI), D.S. B.1196
  Ragazzi soldati di Albania. Combatano inbande di guerriglieri. “Daily Telegraph”,
  26 marzo 1943.

  22 USSMEI, B. 1196fase 8. Artikull i gazetes “Daily Telegraph”, 26 mars 1943,
  f. 315.  23 Noel Malkolm, Histori e shkurter e Kosoves, Prishtine 1998, f.315.

  24 Po aty.

  25 Po aty.

  26 AQSH. F.42/AP V1943, 2.21, £1.1.

  27 AQSH. F.42, V1943, D. 22

  Po aty.
  AQSH, F. 270/AP, V 1942-1943, D.69, f.37.
  Arkivi Qendror i Ushtrise, V 1943, D.ll. “Lufta e glirimit kombetar”.

  AQSH, F270/AE V1942-1943, D.69, fl.37.
  Kujtimet e Ali Pelos. (Ruhen nga familja Butka).

  3QVi f Institutit tg Historise. (AIH) Dokumente angleze. AV143. F0.371/ 37144. Raporte te B.L.O. ne Shqiperi per nje rezistence qe nuk pritej. Po aty. Raport i 30 korrikut 1943. R 6923

  35 Po aty.

  36 Pertefe Leka, Vepra e Safet Butkes – misherim i shqiptarizmes, Balli Kombit
  21 shtator 1995.

  37 Sipas kujtimeve te z. Ramis Dani ne diaspore. (Ruhen nga i biri i Safetit).

  38 Thoma Bezhani, Demonstrata e 9 shtatorit 1943… Korga demokratike, 19
  shtator 1993.

  39 AQSH. F.558, V. 1943, D. 20, fl.2. Komunikate 14 shtator 1943.

  40 Leter e Petrit Dumes e Josif Pashkos derguar zotit Safet Butka, komandant i
  getave te Ballit Kombetar, 27 gusht 1943.

  41 David Smiley, Albanian Assignment, London, f.37.

  42 Po aty, f. 36.

  43 Interviste me Dejvid Smajlin, ne gaz.”Republika”, 19 korrik 1992.

  44 Po aty.

  45 AQSH, F. 270/AP V1943, D. 48, fl. 2.

  46 Sipas kujtimeve te Dine Vashes (Ruhet ne familjen Butka)

  47 Po aty.

  48 Historia e LAN te popullit shqiptar 2, Tirane 1986, f.107.

  49 AQSH. F.14/AR V 1944, D.42, fl.l.

  50 Kujtime te Sefer Meces (Ruhen ne familjen Butka)

  51 AQSH. F. 42, V 1943, D. 22/1. Trakt. “Ballit Kombetar” 29.IX.1943.

  52 Po aty

  53 Kujtimet e Xhevdet Kapshtices (Ruhen ne familjen Butka)

  54 Xhevdet Kapshtica, Safet Butka, luftetar i vellazerimit dhe i bashkimit te
  kombit… “Liria”, 19 qershor 1992.

  55 Fjala e Dhimiter Fallo ne ceremonine e varrimit te Safet Butkes (origjinali ne
  familjen Butka)

  56 Po aty

  57 Qazim Z. Prodani, Shqiptari i madh Safet Butka, Istambul, tetuer 1956.

  58 Mithat Frasheri, Lule dhe lot ne varrin e Safet Butkes, “Flamuri”, 1944.

  59 Po aty.

  60 David Smiley, Albanian Assignment, London, f. 53.

  61 AQSH. F. 270/AR V. 1942-1943, D. 69, fl. 37.

  62 Mithat Frasheri, Lule e lot ne varrin e Safet Butkes, “Flamuri”, 1944.
  710
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 5. #25
  Atdhetar Maska e Dasius
  Anėtarėsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  I lexova me shumė vėmendje tė gjitha sa ke postuar mė sipėr dhe pėr tė gjitha sa ke pėrmendur kam edhe unė argumente dhe analiza plot. Jo domosdoshmėrisht tė gjitha janė kundėr, por nė postimet e tua ndihet njė mungesė e theksuar objektivizmi.

  Mirėpo duke qenė se ti nuk denjove tė kundėrargumentosh temėn e parė (Mukjen dhe ndikimi Britanik) duke mė quajtur tė padenjė pėr pėrgjigje dhe menjėherė nxitove tė hidhesh nė degė tė tjera, pėr mė tepėr me material tė gjetur lart e poshtė copy/paste, atėherė unė po e shpall debatin e parė tė fituar prej meje dhe temat e tua nė vazhdim tė padenja pėr pėrgjigje.

  Ėshtė e thjeshtė tė bėsh copy/paste nė forum me qindra faqe material, por fatkeqėsisht aftėsia ime pėr tė shkrojtur nuk ėshtė aq e zhdėrvjellėt sa aftėsia jote pėr tė bėrė ctrl+c, ctrl+v.

  Nuk ėshtė cudi qė artikullin nė fjalė tek MAPO ta kesh bėrė vetė, pasi vė re tė njėjtėn mėnyrė anashkalimi tė detajeve tė rėndėsishme dhe metodė manipuluese.
  Atdheu mbi tė gjitha
  Tradhtarėt nė tė s'ėmės

 6. #26
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  2 operacione antipartizane, te permasave masive ne rang rajonal (20 000 veta efektiv luftarak), te vena ne zbatim nga trupat e Vermahtit brenda nje viti, besoj, duhet te jene te majftueshme per te ngjallur kureshtjen tende ne lidhje me permasat e UNCSH dhe veprimtarine se saj.


  Dhe ēfare konkluzionesh nxjerr ti per UNĒ nga impenjimi i 20.000 efektivave te Heer ???

  Per ato qe nuk e dine, 20.000 vete perbejne 2 Divizione.


  Personalisht, une nuk e gjej nje operacion te permasave normale, por te vogla. Duke u nisur nga numri i trupave gjermane te impenjuara, te jep pershtypjen se UNĒ nuk konsiderohej si nje ushtri kundershtare, por si nje levizje guerrilase. Dhe nuk besoj se Wehrmacht apo Heer e kane marre ne konsiderate UNĒ si pale kundershtare.
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
  Dhe ēfare konkluzionesh nxjerr ti per UNĒ nga impenjimi i 20.000 efektivave te Heer ???

  Per ato qe nuk e dine, 20.000 vete perbejne 2 Divizione.


  Personalisht, une nuk e gjej nje operacion te permasave normale, por te vogla. Duke u nisur nga numri i trupave gjermane te impenjuara, te jep pershtypjen se UNĒ nuk konsiderohej si nje ushtri kundershtare, por si nje levizje guerrilase. Dhe nuk besoj se Wehrmacht apo Heer e kane marre ne konsiderate UNĒ si pale kundershtare.
  E baloz 20,000 mije vete nuk jane pak per ate kohe ,dhe trupa gjermane tjeter ceshtje cfar beri dulla me oficeret gjermane eshte???akoma...

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  I lexova me shumė vėmendje tė gjitha sa ke postuar mė sipėr dhe pėr tė gjitha sa ke pėrmendur kam edhe unė argumente dhe analiza plot. Jo domosdoshmėrisht tė gjitha janė kundėr, por nė postimet e tua ndihet njė mungesė e theksuar objektivizmi.

  Mirėpo duke qenė se ti nuk denjove tė kundėrargumentosh temėn e parė (Mukjen dhe ndikimi Britanik) duke mė quajtur tė padenjė pėr pėrgjigje dhe menjėherė nxitove tė hidhesh nė degė tė tjera, pėr mė tepėr me material tė gjetur lart e poshtė copy/paste, atėherė unė po e shpall debatin e parė tė fituar prej meje dhe temat e tua nė vazhdim tė padenja pėr pėrgjigje.

  Ėshtė e thjeshtė tė bėsh copy/paste nė forum me qindra faqe material, por fatkeqėsisht aftėsia ime pėr tė shkrojtur nuk ėshtė aq e zhdėrvjellėt sa aftėsia jote pėr tė bėrė ctrl+c, ctrl+v.

  Nuk ėshtė cudi qė artikullin nė fjalė tek MAPO ta kesh bėrė vetė, pasi vė re tė njėjtėn mėnyrė anashkalimi tė detajeve tė rėndėsishme dhe metodė manipuluese.
  Dasius ti thua gjysmen e te vertetes,gjithashtu dhe SAURA thote gjysmen e vertetes si ti .perfundimi me pak gabime kuptohet nga te dyja palet ,qe un si i tret po ti bashkoj kto 2 gjysma del e plote e verteta..

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  I lexova me shumė vėmendje tė gjitha sa ke postuar mė sipėr dhe pėr tė gjitha sa ke pėrmendur kam edhe unė argumente dhe analiza plot. Jo domosdoshmėrisht tė gjitha janė kundėr, por nė postimet e tua ndihet njė mungesė e theksuar objektivizmi.

  Mirėpo duke qenė se ti nuk denjove tė kundėrargumentosh temėn e parė (Mukjen dhe ndikimi Britanik) duke mė quajtur tė padenjė pėr pėrgjigje dhe menjėherė nxitove tė hidhesh nė degė tė tjera, pėr mė tepėr me material tė gjetur lart e poshtė copy/paste, atėherė unė po e shpall debatin e parė tė fituar prej meje dhe temat e tua nė vazhdim tė padenja pėr pėrgjigje.

  Ėshtė e thjeshtė tė bėsh copy/paste nė forum me qindra faqe material, por fatkeqėsisht aftėsia ime pėr tė shkrojtur nuk ėshtė aq e zhdėrvjellėt sa aftėsia jote pėr tė bėrė ctrl+c, ctrl+v.

  Nuk ėshtė cudi qė artikullin nė fjalė tek MAPO ta kesh bėrė vetė, pasi vė re tė njėjtėn mėnyrė anashkalimi tė detajeve tė rėndėsishme dhe metodė manipuluese.

  Bravo...'' Ju keni fituar nje lavatriēe me ngjyra''
  Une kur shkruj tamam...( e shume rralle )nuk shkruj budalleqe e propogande ....e pikerisht pasi e kuptova menjehere qe nuk je objektive /v te solla faktet ...
  Pse me ka lene truri te harxhoj kohen e vyer timen te shkruaj ēarēafe me llafe me nje qe thote se ballistet na i kane ngrene pulat lol
  Te duhen fjalet e mija jo faktet nga arkivi i shtetit.... ?! Epo mqs do fjalet e mija ...Edi ēfare do doja? Do doja qe krimineleve te kuq mos ti behej gjygj per kafe por te shkonin ne litar qe mos te guxonin me pjellte e tyre te tallnin b ...

  Ps . Kemi pas ca fukarenj ne lagje .. e ema i thoshte :-- ''Pse se hengre buken me reēel dhe me gjalp qe ta lash tek bufeja ? ''
  _ē'fare bufeje mami ? Ku eshte bufeja ?....
  Ne ja kercismin gazit ...se e dinim qe nuk kishte bufe fare ne shtepi ...
  Pyete gjyshin dhe nje here.... sigurt qe ka pasur ndonje pule ne kaēile??!! se kotec po shkojme larg lol
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 10. #30
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga cincinati5 Lexo Postimin
  E baloz 20,000 mije vete nuk jane pak per ate kohe ,dhe trupa gjermane tjeter ceshtje cfar beri dulla me oficeret gjermane eshte???akoma...

  Ke te drejte ne fakt o Cinxo !!!

  Njeriu atehere ka pasur kurs te ndryshem kembimi nga koha e sotme. Ata 20.000 gjermane sot besoj se jane sa 200.000, apo gabohem ???


  Ndersa historite e Dulles me oficeret gjermane nuk i di. Ne fakt, m'u kujtua masakra e kampit te Prishtines, 3 oficere (femra) gjermane per 107 te burgosur. Dulla ketu ja kalonte edhe Stalinit. Ndersa kur hoqi qafe Petraq Pekmezin, deshmitarin e shkembimit, e meritoi me te drejta te plota te behej pjese e "Cosa Nostra".
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 11. #31
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime
  Ia befshin zogjet mu ne kok tere jeten atyre qe shkruajten historine e "Luftes Nacional Clirimtare". Por cfar dreq lufte mund te benin ata veremat me yll te kuq ne ball me pushket te tipit te luftes ballkanike. Dhe kundra kujt? Gjermanit te armatosur deri ne dhemb me me teknologjine me te fundit armore te kohes? Ata vetem vran e pren poupullin shqiptare mbar e mprapsht, vran e masakruan te gjithe kundershtaret politik te asaj kohe, dhe me vone sajuan "historine" e tyre me Santa Klausin ne krye. Eshte turp qe sot e kesaj dite akoma i referoheni kesaj lufte vella-vrasese si Lufta Nacional Clirimtare kur dihet qe nuk u arriti asnji nje pozitive, pervec vrasjes perfundimtare te Shqiptarit te mirefillt.
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 12. #32
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Ia befshin zogjet mu ne kok tere jeten atyre qe shkruajten historine e "Luftes Nacional Clirimtare". Por cfar dreq lufte mund te benin ata veremat me yll te kuq ne ball me pushket te tipit te luftes ballkanike. Dhe kundra kujt? Gjermanit te armatosur deri ne dhemb me me teknologjine me te fundit armore te kohes? Ata vetem vran e pren poupullin shqiptare mbar e mprapsht, vran e masakruan te gjithe kundershtaret politik te asaj kohe, dhe me vone sajuan "historine" e tyre me Santa Klausin ne krye. Eshte turp qe sot e kesaj dite akoma i referoheni kesaj lufte vella-vrasese si Lufta Nacional Clirimtare kur dihet qe nuk u arriti asnji nje pozitive, pervec vrasjes perfundimtare te Shqiptarit te mirefillt.
  reputacion eshte pak per kete shkrim

 13. #33
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime
  ky postim u dublikua pa dashje. Ju lutem moderatoreve te fshin postimin #33.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maqellarjot : 09-07-2012 mė 15:58
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 14. #34
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  Artikulli qe ke postuar me siper ne pergjithesi ka fakte dhe analiza te verteta por me qellim i hedh persiper nje cipe te holle mjegullnaje qe ta beje lexuesin te mendoje se forca te jashtme e kane vendosur fatin e ngjarjeve qysh perpara se ato te ndodhnin. Me pak fjale, eshte shkruar ne menyre te tille qe t'i perngjasoje nje teorie konspiracioni me shume sesa nje artikulli historik.
  Pershendetje Dasius...

  Je i sigurt ti qe jane teori konspirative dhe jo te bazuara ne gjarje historike?

  Une jame i sigurt qe nuk jane konspirative, thjesht per arsyen se bazohem ne dokumenta autentike qe njerezit e mije i kan ruajtur me mish e shpirt per me shume se 50 vjet. Dokumenta qe filluan te qarkullojn ne publik pak para disa vjetesh per here te pare. Keta ishin themelues te Ballit Kombetar dhe Kreret e Legalitetit. Kryesor ne mbledhjen e Mukes. Paten miqesi te ngushta personale me disa gjenerale dhe diplomat te rangut me te lart Anglez qe me vone i lane ne balt per te ndihmuar komunistet, agjenda e te cileve ishte vetem per interesat e jugosllavise.

  Ballistet ishin te paret ata qe iu kundervun Fashizmit. Biles krijimi i ballit kombetar qe pikerisht per kete aryse. Balli u krijua me qellimin qe ne Shqiperi te ishte nje organizat politike zyrtare qe te luftonte Fashizmin. Partia Komuniste "dokumentoj" gjera qe nuk egzistuan, si data e themelimit te partise komunsite te Shqiperise. Jane te gjitha mashtirim dhe genjeshtra qe sot gjoja perdoren si kunderargument. Eshte njisoj sikur sote ti referohemi historianeve gjermant qe shkruajten gjate Nazizmit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maqellarjot : 09-07-2012 mė 16:00
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 15. #35
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  reputacion eshte pak per kete shkrim
  Rreputacioni i kujt?
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 16. #36
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Rreputacioni i kujt?
  i sales

 17. #37
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime
  Te lutem Salen mos ma luaj, se e kom komshi. Asht prej Trapioje or tej voc.
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlueBaron Lexo Postimin
  Ke te drejte ne fakt o Cinxo !!!

  Njeriu atehere ka pasur kurs te ndryshem kembimi nga koha e sotme. Ata 20.000 gjermane sot besoj se jane sa 200.000, apo gabohem ???


  Ndersa historite e Dulles me oficeret gjermane nuk i di. Ne fakt, m'u kujtua masakra e kampit te Prishtines, 3 oficere (femra) gjermane per 107 te burgosur. Dulla ketu ja kalonte edhe Stalinit. Ndersa kur hoqi qafe Petraq Pekmezin, deshmitarin e shkembimit, e meritoi me te drejta te plota te behej pjese e "Cosa Nostra".
  SHiko sipas agjenteve anglez jane pare qe oficere gjerman te futen ne cadren e hoxhes,nuk e di sa e sakte eshte.

  pa diskutim ka qene me keq se koza nostra e stalini bashke.

  kurse per ceshtjen e carmatimit te kosovareve qe nji loj e thurur bukur nga gjeneralet e
  titos dhe vasali enver me mehmet shehun zbatuan urdhrat.


  interesant eshte dhe nji emisjon i fevziut para disa vitesh, ku ishin te ftuar LIRI BELESHOVA ,nji ish gjeneral vlonjat i UNC,sme kujtohet emri ,edhe i ballit kombetar nji burr i vjeter,ne studio ishte dhe RAMIZ ALIA,.DHE BLENDI ju luste tregoni realitetin se
  nuk kam ku tju gjej neser...dhe gjenerali e justifikonte carmatimin e kosovareve duke sjelle shembull humbjet e teritoreve qe pesoi italia mbas lufte.dhe perfitimet nga jugosllavet..

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Te lutem Salen mos ma luaj, se e kom komshi. Asht prej Trapioje or tej voc.
  O VOC mere but si dibron qe je ..pa emocjone ,atehere mund te flasesh pa gabime per HISTORINE.

 20. #40
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime
  Citim Postuar mė parė nga cincinati5 Lexo Postimin
  O VOC mere but si dibron qe je ..pa emocjone ,atehere mund te flasesh pa gabime per HISTORINE.
  ku eshte gabimi qe une bera per Historine?
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Vlerėsimi pėr Luftėn Nacional Ēlirimtare Shqiptare
  Nga Kryeplaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 05-11-2007, 19:10
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2006, 12:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •