Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 80
  1. #61
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-04-2011
    Postime
    394
    si te dukem une ?si zezak hehehehe

  2. #62
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ne forum dhe ne 60% te kombit shqiptar. Duket qe nuk ke dale nga qyteti ku jeton. Magjyp perdoret nga Elbasani e lart, per personat qe ne dialektin nga Elbasani e poshte thirren: arixhinj, jevgj, Rome.
    Te them te drejten edhe une per here te pare ketu ne forum e kam degjuar.

  3. #63
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Shiheni cfare kemi ne gjirin tone
    :Vedat Sunguri edhe pak durim se mos harroni o pabesimmtare ,o njerez pa fe ,se me iznin e allahut perandoria otomane prape do te ngjallet ne baze te haditheve te pejgamberit a.s ,prape do te vie koha e emeviteve ,abasidve ,ku ne so ta sundojm krejt boten si musliman ku askujt zdo ti bohet padrejtesi ,do te jete nje demokraci e vertete e bashkkekohore me premisa hyjnore ,ku ne nuk so ti hakmerremi askujt por do jemi shembull i nje kushtettute me liberale ,kur e pare apo e ndegjaur me heret ,do re jete ushtrii me e forte se sa e ktyre superfuqive qe ner hijen e "demokracise " shesin men popujve te varfer ,do te iu vie fundi ketyre gjakpirsave si serbeve ,ruseve ,ermenve jahudive e krejt tjere qe i kan bo zullum njerezimit ,keta qafira kan me u shkaterue prej inatit ,xhelozis etj sepse kryekomandant do te jete i derguari i allahut xh.sh isai dhe gjeneral mehdiu ,do te shihni se si bota do te vie ne rend prape ,iu pershendes te gjitheve me shprese se nje dite allahi do ta na bashkoj neve shqiptareve si kemi qene ne 1878 ne ni komb ,gjuhe dhe trung ,po zoti i bashkoft krejt muslimant ku jan e zoti i rujt krejt njerzit prej sherrit te qafirave e exhive e shejtaneve ..
    2 hours ago · Like

    https://www.facebook.com/photo.php?f...ype=1&comments
    Ky tipi qenka dhe Master of Science · New York....nuk e imagjionoj dot si mund te jete Master ky gdheja, sinqerisht

    duhet ta kete vene kot ne fb.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 26-04-2011 më 11:03

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Normal, ekonomia turke përhapet dhe kjo është çështje investimi dhe bymimi (bollëku)
    ekonomik, ku mallrat eksportohen në shtetet tjera, që ka faktorët e vet nga aspekti
    i produkteve të cilat i takojnë standardit tonë dhe sigurisë së konsumatorit. Për sigurinë
    e konsumatorit më tepër them se, ne pak jemi të interesuar për ushqimet si produkte,
    ku prodhimet ushqimore evropiane janë tepër kancerogjene dhe emulsifiatore për dallim
    prej atyre turke. Investimet dhe blerjet e firmave nuk është aq keq, me kusht derisa ne nuk
    dimë t'i zotërojmë, pasiqë kanë traditë dhe bagazh marketingu për prodhime dhe shërbime
    me çmime dhe kualitet mesatar.

    E di se, të sëmuret do ta lidhin ekonominë me politikën dhe religjion. Mua nuk më takon fobia!

  5. #65
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga agimbeluli Lexo Postimin
    si te dukem une ?si zezak hehehehe
    Ti edhe besen ja shet Turkut. <--Meqe pyete si dukesh, i tille me dukesh.

  6. #66
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    turqia si made in china?!!/.....

  7. #67
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-04-2011
    Postime
    394
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Ti edhe besen ja shet Turkut. <--Meqe pyete si dukesh, i tille me dukesh.
    jooo ore kinez jame une , nuk jam zezak hahahaah

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Begby
    Anëtarësuar
    28-05-2008
    Postime
    247
    Citim Postuar më parë nga Marmara Lexo Postimin
    BE ka shtuar shqetësimet mbi dominimin e vazhdueshëm të Turqisë në Ballkan, përmes investimeve strategjike, bëjnë të ditur burime pranë Brukselit.

    E diel 24 Prill 2011 14:25
    Bashkimi Evropian (BE) ka vërejtur seTurqia po vazhdon sistematizimin e saj në Ballkan, por nga ana tjetër, Brukseli ende nuk ka definuar ndonjë plan për shtetin turk, i cili dekada të tëra i ka të mbyllura dyert për të qenë anëtare e plotë e familjes evropiane.

    Përhapja e Turqisë në Ballkan ka vërshuar të tërë regjionin, shkruan analiza strategjike. Marrëveshja e ashtuquajtur “Lëvizje e Lirë” të cilën kanë nënshkruar dhjetë shtete të Ballkanit (përjashtuar Kosovën) ka mundësuar Turqisë që të merr përsipër pikat kryesore të tregtisë, komunikacionit, mineraleve dhe të energjetikës.

    Shuma të cilën Turqia e fitoj përmes tregtisë me shtete e jashtme në vitin 2000 ishte 2,9 miliardë dollarë, ndërsa në vitin 2009, ky numër është rritur në 20 miliardë dollarë.

    Në Maqedoni, kompanitë turke kanë hyrë në tregun e brendshëm, por gjithashtu dominon edhe tregtia dhe shkëmbimi tregtar. Për 20 vite, Aeroportet e këtij vendi janë marrë në koncesion nga kompania turke TAV. Po ashtu e njëjta kompani do të marrë me koncesion edhe Aeroportin e Shtipit.

    Vetëm në Maqedoni, janë hapur brenda vitit mbi 40 banka nga Turqia të cilat kanë filluar të dominojnë para bankave tjera, qoftë atyre nga Maqedonia, apo nga shtete e tjera evropiane. Investime të mëdha nga Turqia në Maqedoni janë duke u bërë edhe në degën e Turizmit.

    Në Shqipëri Turqia ka marrë përsipër ndërtimin e portit të anijeve dhe nëndetëseve, me qëllim që Turqia do të mund ti stacionoj anijet dhe nëndetëset luftarake në këtë port. Po e njëjta është bërë edhe me portin e Vlorës. Kompania e njohur turke Calik ka marrë vrullin drejt dominimit pranë kompanive tjera në Shqipëri. Fjala është për telekomunikimet, telefonitë fikse dhe celulare, si dhe rrjetin e internetit. Po ashtu e njëjta kompani ka hapur Bankën VKT e cila është për nga madhësia e dyta në Shqipëri. Kompanitë Turke realizuan dhe morën përsipër të ndërtojnë dhe menaxhojnë me rrugën e Kombit midis Kosovës dhe Shqipërisë, e cila pati një kosto prej mbi 700 milion euro.

    Në Kosovë, Kompania Turke ka marrë Aeroportin për 20 vite afat, ndërsa në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës, është duke u planifikuar që edhe Korporata Elektroenergjetike e Kosovës të kalojë në duart e një kompanie turke. Dhënia e Postës dhe Telekomit, po ashtu të një kompanie turke tanimë gati është çështje e kryer.

    Në Bosnjë dhe Hercegovinë, Turqia ka marrë 49% të kompanisë shtetërore B&H Airlines, gjë që këto 49 % janë pronë e Turqisë. Po ashtu Turqia ka investuar një pjesë të madhe në infrastrukturën dhe në urbanizëm.

    Interes të madh ka shpallur Turqia për të blerë edhe kompaninë ajrore e mbetur nga ish-Jugosllavia me bazë në Beograd, të ashtuquajturën JAT. Po ashtu planifikimi i Turqisë me Serbinë është bërë që të ndërtohet një Autostradë e cila lidh Serbinë me bregdetin Malazez.

    Interesi i Turqisë për të marrë Aeroportin e Tivarit, sapo është dërguar para Qeverisë Malazeze, ndërsa sapo kjo të jetë përfunduar, Turqia do të kërkoj të marr edhe Aeroportin e Podgoricës.

    Përpos zhvillimeve të cekura, Turqia është duke bërë investime të ndryshme në seksionet private, investime në Infrastrukturë, Universitete dhe objekte të ndryshme. Vetëm për këtë vit është planifikuar që Turqia të investojë mbi 5 Miliardë dollarë në tregjet e huaja, ku ky investim do i sjellë 16% më shumë nga shuma e investuar në kasën shtetërore.
    Eshte shume e vertete. Fatkeqesisht. Dominimi i tyre ne Ballkan eshte bere i frikshem.Nje strategji djallezore dhe qe deri tani ka funksionuar me efikasitet te plote.

    Nje idiot shkruan se Shqiperia nuk ka rruge tjeter vec bashkepunimit me Turqine.Ne qofte se ka fatkeqesi me te madhe per ne si komb jane pikerisht ato 5 shekuj bashkejetese me ate rrace te ndyre. Rezultati: i frikshem. Konseguenca supernegative. Nje hapesire kohore frymemarrese: koha e diktatures komuniste. Ndoshta nje nga te mirat e vetme te saj. Pastaj demokracia. Dhe skenari ogurzi turk per te vazhduar aty ku e kishin lene.

    Kete here me e sofistikuar. Pushtim arsimor dhe ekonomik. Nje rrjet kolegjesh turke si pa u ndier shtrihet ne te gjithe Shqiperine. Lavazh truri, rekrutim i shtreses me te varfer ne kolegjet periferike, bursa te plota per ta ne shkembim te kultures dhe gjuhes se tyre te ndyre. Fabrikohen cdo vit ne Shqiperi qindra e mija studente qe krahas njohurive normale bartin gjuhen, zakonet dhe bindjen ndaj tyre si qeni ndaj te zotit.

    Privatizimi i sektoreve strategjike nga kompanite turke. Banka, telekomunikacion, nderim, nafte. Pastaj vijne: restorante, embelsira, berber. Ne nje shtet ku thuhet se ka 1 milion te papune!

    Shpejt do ti dali tymi dhe kesaj po kam frike se do jete vone.
    BASHKIMI BEN FUQINE!

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga Begby Lexo Postimin
    Eshte shume e vertete. Fatkeqesisht. Dominimi i tyre ne Ballkan eshte bere i frikshem.Nje strategji djallezore dhe qe deri tani ka funksionuar me efikasitet te plote.

    Nje idiot shkruan se Shqiperia nuk ka rruge tjeter vec bashkepunimit me Turqine.Ne qofte se ka fatkeqesi me te madhe per ne si komb jane pikerisht ato 5 shekuj bashkejetese me ate rrace te ndyre. Rezultati: i frikshem. Konseguenca supernegative. Nje hapesire kohore frymemarrese: koha e diktatures komuniste. Ndoshta nje nga te mirat e vetme te saj. Pastaj demokracia. Dhe skenari ogurzi turk per te vazhduar aty ku e kishin lene.

    Kete here me e sofistikuar. Pushtim arsimor dhe ekonomik. Nje rrjet kolegjesh turke si pa u ndier shtrihet ne te gjithe Shqiperine. Lavazh truri, rekrutim i shtreses me te varfer ne kolegjet periferike, bursa te plota per ta ne shkembim te kultures dhe gjuhes se tyre te ndyre. Fabrikohen cdo vit ne Shqiperi qindra e mija studente qe krahas njohurive normale bartin gjuhen, zakonet dhe bindjen ndaj tyre si qeni ndaj te zotit.

    Privatizimi i sektoreve strategjike nga kompanite turke. Banka, telekomunikacion, nderim, nafte. Pastaj vijne: restorante, embelsira, berber. Ne nje shtet ku thuhet se ka 1 milion te papune!

    Shpejt do ti dali tymi dhe kesaj po kam frike se do jete vone.
    Ti je prej Himare ose prej Mirdite?

    Nuk i shikon shkollat dhe kompanite greke-italiane?

    Sa shqiptar e dijn gjuhen turke dhe sa e dijn ate greke e italiane?

    Pse po alarmoni per ndikimin turk, ndoshta qe ta fshehni ate ndikimin tjeter.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Begby
    Anëtarësuar
    28-05-2008
    Postime
    247
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Ti je prej Himare ose prej Mirdite?

    Nuk i shikon shkollat dhe kompanite greke-italiane?

    Sa shqiptar e dijn gjuhen turke dhe sa e dijn ate greke e italiane?

    Pse po alarmoni per ndikimin turk, ndoshta qe ta fshehni ate ndikimin tjeter.
    As nga Himara e as nga Mirdita. Madje as turk Maqedonie
    BASHKIMI BEN FUQINE!

  11. #71
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    607
    rroft turkia inshallah e kthen teritorin qe ka pas deri ne zagreb, jo per gja tjeter por vetem per inat te grekut serbit edhe te evropes kurv, ja pershembull qfar shteti eshte ber ne kosov ku tulifar idioti tulifar betheqiri nga evropa si ne unmik tashe ne euleks qka bejn ne kosov, po ai shtet i ***** ne shqiperi qe ende zhgjedhje te lira sun ban, po gjendja e shqiptareve ne lugin te presheves ne maqedoni ne maltezi, po gjendja e shqiptareve ne diaspor qe per nje gabim te vogel mbahen ne burg me vite e keqtrajtohen po te ishin shtetas tur as qe guxon kush me i prek as me gishtin e vogel, per sa u perket tekrishterve shqiptare atyre nese nuk ju pelqe turkia lirishte let shperngulen per vatikan

  12. #72
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga gjema Lexo Postimin
    rroft turkia inshallah e kthen teritorin qe ka pas deri ne zagreb, jo per gja tjeter por vetem per inat te grekut serbit edhe te evropes kurv, ja pershembull qfar shteti eshte ber ne kosov ku tulifar idioti tulifar betheqiri nga evropa si ne unmik tashe ne euleks qka bejn ne kosov, po ai shtet i ***** ne shqiperi qe ende zhgjedhje te lira sun ban, po gjendja e shqiptareve ne lugin te presheves ne maqedoni ne maltezi, po gjendja e shqiptareve ne diaspor qe per nje gabim te vogel mbahen ne burg me vite e keqtrajtohen po te ishin shtetas tur as qe guxon kush me i prek as me gishtin e vogel, per sa u perket tekrishterve shqiptare atyre nese nuk ju pelqe turkia lirishte let shperngulen per vatikan
    virusi anadollak paska arritur fazen akute.
    Tipa si ty ka patur plot shqiperia, dhe ne te shkuaren, nuk eshte e rastit qe morem te fundit pavaresine.

    fu'ck turkia
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #73
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    per temen !
    Turqia nuk mund te konkuroje kurre Europen, ka vetem industri te lehte dhe eshte vend i botes se trete.
    ka nje GDP mizerabel.

    European Union 16,282,230 GDP (millions of USD)nominal
    Germany 3,315,643(millions of USD)
    Turkey 741,853 GDP (millions of USD)

    ka nje GDP nominale 2 here me te madhe se greqia me nje popullsi 7 here me te madhe, beni llogarite vete.
    me gjermanine nuk mund te krahasohet kurre, ka popullsi te barabarte pothuaj dhe GDP rreth 4.5 here me te vogel.

    Britania e madhe, Gjermania, Franca dhe Italia te marra vecmas jane shume here me te fuqishme se turqia.
    E ardhmja e shqiperise eshte europa, turkofilet shohin endrra me sy hapur.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 28-04-2011 më 09:00
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
    Anëtarësuar
    25-01-2010
    Postime
    860
    nuk egziston 'dominimi' ne ekonomi, ne eekonomi ka vetem maredhenie me perfitim te dyanshem, jo marredhenie nenshtrimi, cka nenkuptohet me 'dominim'.
    Kantonizimi i hapësirës shqiptare, rruga e vetme drejt zhvillimit!

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    607
    fuking europa. kurva e vjeter qe me ndihmen e saj na shkatruan sllavoserbogreko ortodokset

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    607
    rroft turkia.fuqia e dyt ne nato pas SHBA pa kemnguljen e turkut kurr nato nuk do kishte nderhy ne kosov

  17. #77
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga gjema Lexo Postimin
    rroft turkia inshallah e kthen teritorin qe ka pas deri ne zagreb, jo per gja tjeter por vetem per inat te grekut serbit edhe te evropes kurv, ja pershembull qfar shteti eshte ber ne kosov ku tulifar idioti tulifar betheqiri nga evropa si ne unmik tashe ne euleks qka bejn ne kosov, po ai shtet i ***** ne shqiperi qe ende zhgjedhje te lira sun ban, po gjendja e shqiptareve ne lugin te presheves ne maqedoni ne maltezi, po gjendja e shqiptareve ne diaspor qe per nje gabim te vogel mbahen ne burg me vite e keqtrajtohen po te ishin shtetas tur as qe guxon kush me i prek as me gishtin e vogel, per sa u perket tekrishterve shqiptare atyre nese nuk ju pelqe turkia lirishte let shperngulen per vatikan
    Trojet shqiptare nuk jane te askujt tjeter me shume sesa te shqiptareve te krishtere dhe jomuslimane. Jam mysliman pernga familja, por per cdo perndjekje te nje shqiptari te krishter do kisha zhdukur tere turqine, madje tere fene islame po te kisha mundesi.

  18. #78
    Perjashtuar Maska e Marmara
    Anëtarësuar
    12-06-2003
    Vendndodhja
    Ne Rrugen e Zotit
    Postime
    229

    kthehuni..

    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Trojet shqiptare nuk jane te askujt tjeter me shume sesa te shqiptareve te krishtere dhe jomuslimane. Jam mysliman pernga familja, por per cdo perndjekje te nje shqiptari te krishter do kisha zhdukur tere turqine, madje tere fene islame po te kisha mundesi.

    A e di se si qendron puna me te tillet te cilet tregojn shume brengosje te madhe per Turqin,per Islamin,nuk dua qe te debatoj aq shume,vetemse deshta te i rekomandoj te tilleve KETE. NE MALET KARPETE KA VEND SA TE DUASH, PE A C E

  19. #79
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-04-2011
    Postime
    394
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Trojet shqiptare nuk jane te askujt tjeter me shume sesa te shqiptareve te krishtere dhe jomuslimane. Jam mysliman pernga familja, por per cdo perndjekje te nje shqiptari te krishter do kisha zhdukur tere turqine, madje tere fene islame po te kisha mundesi.
    trojet shqiptare jan te shqiptareve dhe jo te shkijeve ,shkijet dhe qafiratg si puna jote e kane vendin en wc te vatikanit dhe evropes ne pergjithesi

    ti turqise vetem mund tia kapish bo.let dhe mundesisht tua limojsh nga pak ,sepse tjeter gje nuk ke mundesi te besh heheh

  20. #80
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga gjema Lexo Postimin
    rroft turkia.fuqia e dyt ne nato pas SHBA pa kemnguljen e turkut kurr nato nuk do kishte nderhy ne kosov
    Ne shqiptaret i themi Turqi...por sic duket ka ende fare turke ketu qe i kujtojet Turkiye...

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •