Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 80
  1. #41
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Forca Turkye, na sill me shpesh qishtu lajme t'mira.
    I feel Kosovereign!

  2. #42
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Ka nje deshperim te popullsis se Ballkanit sa i perket BE-se.

    Psh. ne Kroaci, vetem 25% e popullsis mendoj se hyrja ne BE esht gje pozitive.

    Ne Zagreb u hoq nga shtulla dhe u dogj fjamuri i BE-se.

    Turqia me heret insistonte qe te futet ne BE , edhe popullsia ishte e disponuar per tu fut. Por sot popullsia turke nuk esht e interesuar dhe per kete diskriminim Turqia e ndryshoi kursin , tani po krijon nje rreth te ri , me shtetet rreth e rrotull saj.
    As une nuk i jap shume vlere hyrjes ne BE. Por as hyrjes ne WC nuk i jap me pak vlere sesa hyrjes ne cilendo forme te lidhjes me Turqi. Pra BE mund te jete sh*t, por bashkepunimi me Turqi edhe me sh*t.

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-04-2011
    Postime
    394
    forca erdogan .......

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Marmara Lexo Postimin
    Leri anijat se sje ti i anijeve, projekt i shrenjt esht ai , i kushtueshem , ja ku i ke ato qe po behen grek ne jug , shpenzimet per udhetim jan me te vogla, ndihmoju atyre te nisen per ne Greqi, i ke ne veri edhe ato qe po martohen me serb , edhe aty afer esht kufiri , nisi per Serbi e Mal te Zi.
    Ose do te presish deri sa te behet republike italiane?
    Ke dale komplet jashte teme.

    Une s'e di se ku jeton ti Marmara, po ne Shqiperi ka mjaft investime turke. Duan te investojne me shume? 'Bujrum', s'ua ka mbyll kush deren ( dmth dera eshte aq e hap sa c'mund te pritet nga nje vend me nje qeveri qe njihet mire me korrupsionin se brendshmi - por ky problem eshte njesoj per te gjithe investitoret e huaj ne Shqiperi).

    Pra, le te investoje Turqia plako, por drejtimi gjeopolitik eshte drejt Europes. Nuk ka pse njerzit te nisin te shohin 'alternativa' te tjera aty ku s'egzistojne. nejse...

  5. #45
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Forca Turkye, na sill me shpesh qishtu lajme t'mira.
    Citim Postuar më parë nga agimbeluli Lexo Postimin
    forca erdogan .......
    Hahahaah lezet me pa qysh gezohet magjupi per magjupin ne gjuhen shqipe.
    Konglomerati gabelor i ekzekutuar ne shqip

  6. #46
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    keto pra ken mbetur. vetem keto 4 kane shfaqur mosinteresim...
    keto jane europianet e vertete sipas teje???????
    Ka dhe te tjere: Rusia, Transnitria...Ukraina dhe Moldavia nuk jane ne proces stabilizim-asociimi, ato jane ne marreveshjen e fqinjesise se mire, prandaj nuk kane shanse te aplikojne per ne BE per nje kohe shume shume te gjate. Edhe sikur te donin, Rusia nuk do t'i linte kurre, pasi ka dhe trupa ne territoret e tyre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Edvin83 : 25-04-2011 më 16:32

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Ku i paskeni gjet te gjitha vendet sllave me probleme ne zhvillimin e demokracise etj qe na i sillni si shembuj mos-hyrje ne BE. S'di c'te them...

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    shqiperia ka bere mire qe ka zgjedh evropen edhe pse shumica e shqiptareve jane me origjine turke.

  9. #49
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ka dhe te tjere: Rusia, Transnitria...Ukraina dhe Moldavia nuk jane ne proces stabilizim-asociimi, ato jane ne marreveshjen e fqinjesise se mire, prandaj nuk kane shanse te aplikojne per ne BE per nje kohe shume shume te gjate. Edhe sikur te donin, Rusia nuk do t'i linte kurre, pasi ka dhe trupa ne territoret e tyre.
    se pari, kur thashe 4 shtete, nder to permenda edhe rusine... shikoje mire.
    se dyti, transnitria de iure nuk eshte fare shtet... eshte pjese e moldavise.

    ndersa ukraina dhe moldavia eshte e vertete qe nuk kane filluar akoma procesin, por a e di si quhet partia qe qeveris ne moldavi?
    aleanca per integrimin europian hyrja ne BE eshte nje nder qellimet kryesore (te pakten keshtu genjejne popullin)
    dhe nuk kane shfaqur asnjeher mosinteresim, sic thote ai me lart...

    sa per ukrainen: yushchenko dihet qe donte te fuste vendin ne BE. presidenti aktual eshte filorus. ka hequr dore nga NATO, por jo nga BE......
    ai ka thene qe ukraina nuk ka alternativa tjera pervec europes, por eshte BE-ja qe nuk eshte gati te diskutoje per kete qeshtje.......

    nejse. jemi pak jashte teme. u kapa thjeshte me ate mendimin qesharak te atij me lart, qe tha qe vetem shtetet qe nuk duan te hyjne ne BE jane europianet e vertete...
    sic duket i kishte bere llogarite gabim, pasi shtetet e tilla jane vetem 4...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Turqia si cdo vend tjeter synon te zgjeroje tregjet e saj dhe kjo nuk do te thote pushtim ekonomik.Sistemi i ekonomise se tregut te lire nuk te jep garancine e te mbeturit vasal, perkundrazi, nese nje vend ben progres, po ashtu ben progres dhe cilesia e partneritetit apo mardhenieve ne tregeti.Pra nese sot shqiptaret, per nivelin ekonomik aktual,gjejne mundesi tregu te kenaqeshem ne turqi e kine, kjo nuk do te thote se pas disa vitesh ato do te kene po te njetat pretendime.Eshtee vertet qe per secilin qe ka nje vizion perendimore, do ti interesonte qe privatizimet e telekomit apo e ndonje tjeter pasurie kombetare te behej nga ndonje vend me me reputacion, pra perendimore, por vete sjellja e shqiptareve ne keto 20 vite solli ndjenjen e pasigurise,mosbesimit te europianeve per te hedhur investimet e tyre ketu.Vendet perendimore vertete qe kane politika ekonomike por ato jane thjeshte orjentuese.As dhe nje tregetar i vetem (dhe jo me kompani), nuk detyrohet nga shteti per te bere investime ne sherbim te politikes se vendit te vet.Vendet e BE-se jane te interesuara qe shqiperia te behet pjese tyre ,thjeshte si pozicion gjeografik dhe per kete, po investojne ne ndertimin e institucioneve , politike , socialkulturore,te drejtesise dhe te administrates publike. Jane me qindra OJQ qe paguhen prej tyre, jane po aq shpenzimet qe hidhen falas per ristrukturimin e administrates publike dhe qeveritare, jane te pa llogaritura ndihmat intalektuale, apo te programeve te pa fund ne te mire te ketij vendi te cilat do te sjellin dhe lidhjen perfundimtare.
    Dilemat Turqi apo BE jane mese te turpshme dhe qe natyrisht rezultojne nga nivele te mangeta civile.Shqiptaret, por dhe populli i Kosoves dhe i Maqedonise, e kane zgjedhur synimin e tyre strategjik, per tju bashkengjit BE-se dhe jo vendeve aziatike.Kur e parashikoj une kete bashkim?Ate dite kur ne kete forum nuk do te kete me dilema apo ndjesi, qe vijne nga nje kulturim i gabuar prej shekujsh, ju siguroj se ne do te jemi ne europe.Pra nese ju duket larg, zgjohuni dhe beni ate qe duhet.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    sic po vjen puna, greqia, italia dhe shqiperia do futen ne turqi

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    shqiperia ka bere mire qe ka zgjedh evropen edhe pse shumica e shqiptareve jane me origjine turke.
    Jo mor Ziti se s'eshte shumica lol

    ps: cfare do me thene fjala 'magjup'? vec ketu ne forum e kam hasur.

  13. #53
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Sofi _ Lexo Postimin
    Jo mor Ziti se s'eshte shumica lol

    ps: cfare do me thene fjala 'magjup'? vec ketu ne forum e kam hasur.
    Ne forum dhe ne 60% te kombit shqiptar. Duket qe nuk ke dale nga qyteti ku jeton. Magjyp perdoret nga Elbasani e lart, per personat qe ne dialektin nga Elbasani e poshte thirren: arixhinj, jevgj, Rome.

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ne forum dhe ne 60% te kombit shqiptar. Duket qe nuk ke dale nga qyteti ku jeton. Magjyp perdoret nga Elbasani e lart, per personat qe ne dialektin nga Elbasani e poshte thirren: arixhinj, jevgj, Rome.
    Edvin, faleminderit per pergjigjen. Mqs. u pergjigje me deshiren tende te mire (pra s'te detyroi kush) komenti i natyres personale prej nga mund ose jo te kem dale une eshte komplet i pavend ketu.

  15. #55
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Në Shqipëri Turqia ka marrë përsipër ndërtimin e portit të anijeve dhe nëndetëseve, me qëllim që Turqia do të mund ti stacionoj anijet dhe nëndetëset luftarake në këtë port. Po e njëjta është bërë edhe me portin e Vlorës. Kompania e njohur turke Calik ka marrë vrullin drejt dominimit pranë kompanive tjera në Shqipëri. Fjala është për telekomunikimet, telefonitë fikse dhe celulare, si dhe rrjetin e internetit. Po ashtu e njëjta kompani ka hapur Bankën VKT e cila është për nga madhësia e dyta në Shqipëri. Kompanitë Turke realizuan dhe morën përsipër të ndërtojnë dhe menaxhojnë me rrugën e Kombit midis Kosovës dhe Shqipërisë, e cila pati një kosto prej mbi 700 milion euro.
    Valle nuk e dinte politika jone kete qendrim te BE, paraprakisht?? Atehere me ç`pune merret? E, s`mund te gjente te tjere shtete investitore, por duhej pikerisht ky per te cilin shqetesohet BE-ja? Politike miope!
    Duaje te afermin tend si veten

  16. #56
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-04-2011
    Postime
    394
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Hahahaah lezet me pa qysh gezohet magjupi per magjupin ne gjuhen shqipe.
    Konglomerati gabelor i ekzekutuar ne shqip
    shko lepyja erdoganit ti ,hehehehehe

  17. #57
    Citim Postuar më parë nga gjema Lexo Postimin
    bash mir qe ekonomia turke ka marr hov dhe ska te ndalur, kujtoj se shqiperia ka shkembime tregtare me turkin me shum se me qdo vend tjeter sipas shifrave zyrtare shqiperia 45 perqind te produkteve qe eksporton dhe qe importon jan shkembime me turkin, dhe kjo me pelqen personalisht deshiroj qe me turkin te kemi maredhenie te veqanta si ekonomike ashtu edhe politike e kulturore, persa i perket BE turkia eshte tradhetuar nga be 50vjet radhazi se ajo ka vendin ne be kurse pa pritmas i thuhet jo se qenka shumic muslimane sikur nuk e kishin ditur 50vjet me heret evropa thjesht eshte kurv
    Per eksportet shqiptare, Turqia ishte e 14-a ne liste ne vitin 2009.
    Per importet, Turqia ishte e treta ne liste ne 2009.

    Pra ai 45% qe thua ti, eshte matematikisht i pamundur dhe shume larg te vertetes.

  18. #58
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Shiheni cfare kemi ne gjirin tone:

    https://www.facebook.com/photo.php?f...ype=1&comments

    Vedat Sunguri edhe pak durim se mos harroni o pabesimmtare ,o njerez pa fe ,se me iznin e allahut perandoria otomane prape do te ngjallet ne baze te haditheve te pejgamberit a.s ,prape do te vie koha e emeviteve ,abasidve ,ku ne so ta sundojm krejt boten si musliman ku askujt zdo ti bohet padrejtesi ,do te jete nje demokraci e vertete e bashkkekohore me premisa hyjnore ,ku ne nuk so ti hakmerremi askujt por do jemi shembull i nje kushtettute me liberale ,kur e pare apo e ndegjaur me heret ,do re jete ushtrii me e forte se sa e ktyre superfuqive qe ner hijen e "demokracise " shesin men popujve te varfer ,do te iu vie fundi ketyre gjakpirsave si serbeve ,ruseve ,ermenve jahudive e krejt tjere qe i kan bo zullum njerezimit ,keta qafira kan me u shkaterue prej inatit ,xhelozis etj sepse kryekomandant do te jete i derguari i allahut xh.sh isai dhe gjeneral mehdiu ,do te shihni se si bota do te vie ne rend prape ,iu pershendes te gjitheve me shprese se nje dite allahi do ta na bashkoj neve shqiptareve si kemi qene ne 1878 ne ni komb ,gjuhe dhe trung ,po zoti i bashkoft krejt muslimant ku jan e zoti i rujt krejt njerzit prej sherrit te qafirave e exhive e shejtaneve ..
    2 hours ago · Like
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  19. #59
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    20-04-2011
    Postime
    394
    edvin cfar ka te keqe ketu ,nese dikush don ne evrope le te shkoje dikush don turqine dikush vatikanin ,dikush shane shqiptaret dhe i ben gabela e talebana ,atehere prite edhe reagimin e talebaneve kundra jush ,shkurt qarte ,ska koment ketu

  20. #60
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga agimbeluli Lexo Postimin
    edvin cfar ka te keqe ketu ,nese dikush don ne evrope le te shkoje dikush don turqine dikush vatikanin ,dikush shane shqiptaret dhe i ben gabela e talebana ,atehere prite edhe reagimin e talebaneve kundra jush ,shkurt qarte ,ska koment ketu
    Pse vedat sunguri e ti agim beluli na qenkeni shqiptare? Pse ju rren mendja?

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •