Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 80
  1. #21
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga wittstar Lexo Postimin
    Pse beheni racista c'fare te keqe ka neqoftese Turqia ka mundesi dhe investon ne Ballkan.
    Ti je i cuditshem, pse ke dashuri kaq te madhe per Turqit? Thjeshte nuk me pelqejne. Nuk i dua si turqit, si serbet, si greket qe te gjithe ne te njejten menyre i shoh. Po kur u bene dhe Shqiptaret ti ringjallet kjo dashamiresia per pushtuesin e njekoheshem Turk. Te pa fytyre jeni.

  2. #22
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Po kjo deshmon se Europa po shendrohet ne Euro-Arabistan qe vrapon mbas lekeve
    dihet shtetet qe s`duan BE-n jane europian te vertete.


  3. #23
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Pa ju futur nacionalizmave, Turqia ka plan konkret për ripushtimin ekonomik të Ballkanit, dhe po ja arrin. Un nuk di kush nuk beson këtu këto që janë shkruar, pak rëndësi ka nga cili person me cilat prirje por është fakt. FYROM-i është e pushtuar nga Turqit, dhe sidomos në zonat ku ka Shqiptarë. Kjo që po shitet si fitim nga disa "shqipe" është katastrofë për ne.
    Tani vërtet mendoni se BE-së po ia ndjen shumë se turqit 'kanë pushtuar' Ballkanin apo rajone të caktuara ekonomikisht? Më falni, por a nuk ka pushtuar Turqia një pjesë të mirë të tregut botëror?! Sigurisht, flasim për mallrat e prodhuara në këtë vend. Po mirë, nqs ekspansioni ekonomik i turqve na shqetësoka, a nuk duhet të shqetësohemi për rrjedhojë edhe për mallrat kinezë që i gjen në çdo qosh të BE-së?! Fundja ç'të keqe ka, është në kuadër e konture të globalizimit e gjitha

    BE-ja ruan krahët nga Turqia, por për të tjera hesape.

    Ah po të flasim për mendësi, ndryshon puna. Ballkani është turqizuar për dreq, shqipet përfshirë, për fat të keq.

    Güle güle
    Elegance is an attitude.

  4. #24
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    shtetet qe s`duan BE-n jane europian te vertete.
    dmth. norvegjia, zvicra, rusia dhe biellorusia...... kaq

    keto jane europian te vertete sipas teorise tende.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #25
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    dmth. norvegjia, zvicra, rusia dhe biellorusia...... kaq

    keto jane europian te vertete sipas teorise tende.
    Po aty ku shihet mos-interesim i shteteve te mos hyjne ne BE (perjashto shtetet ekonomikisht te dobeta)

  6. #26
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    Tani vërtet mendoni se BE-së po ia ndjen shumë se turqit 'kanë pushtuar' Ballkanin apo rajone të caktuara ekonomikisht? Më falni, por a nuk ka pushtuar Turqia një pjesë të mirë të tregut botëror?! Sigurisht, flasim për mallrat e prodhuara në këtë vend. Po mirë, nqs ekspansioni ekonomik i turqve na shqetësoka, a nuk duhet të shqetësohemi për rrjedhojë edhe për mallrat kinezë që i gjen në çdo qosh të BE-së?! Fundja ç'të keqe ka, është në kuadër e konture të globalizimit e gjitha

    BE-ja ruan krahët nga Turqia, por për të tjera hesape.

    Ah po të flasim për mendësi, ndryshon puna. Ballkani është turqizuar për dreq, shqipet përfshirë, për fat të keq.

    Güle güle
    Ti mund të jesh turqizuar si shumë të tjerë, ndërsa unë jo.

    Tani sa për globalizimin, këto janë lëvizje që kanë ekzistuar me kohë. Amerika apo kushdo po e kryeson këtë trend nuk ka shpikur ndonjë teori që nuk ka ekzistuar më parë, madje vetë OKB-ja është një kopje e sofistikuar e ëndrrave dhe strukturave që krijoi Aleksandri i Madh. Sigurisht tani ka teknologji dhe mënyra të tjera "kontrolli" për të implementuar stabilitet, por fakti është që edhe mëndja e njëriut evolon që ti kundërvihet këtij stabiliteti, dhe të shpiki mënyra se si ta prishi(shih psh. rastin wikileaks kur i dolën brekët diplomacisë botërore).

    Atëher, dalim tek pika që një ditë prej ditësh, me hypjen e forcave të djathta në numër gati kudo në botën perëndimore, me retorikën që ekziston si kundra Turqisë si kundra Kinës sado e shtypur të jetë kjo retorikë aktualisht trendi i globalizimit do ketë padyshim një halt, dhe në atë pikë ne duhet të orientohemi drejt vlerave tona jo drejt vlerave Otomane.

    Nga ana tjetër un nuk po them gjë kundra Turqisë se sa për faktin që ne si hapësirë shqiptare do bënim mirë që tregtinë ta zhvillonim me njëri-tjetrin fillimisht pra Shqipëri-Kosovë, Shqipëri-FYROM, Shqipëri-Itali(jugu Arberësh), Shqipëri-Perëndim(aty ku kemi diasporën më të madhe), Shqipëri-Greqi, e më pas të konsolidohemi me marrëdhëniet me Turqit, që dhe atje padyshim kemi komunitet të madh që është Turqizuar komplet por ekziston si emër.

    Pa u konsoliduar me veten tonë dhe diasporën, cdo gjë tjetër është krejt pa plan. Sa për Europën bie dakort që nuk i plasi shumë për Ballkanin, sepse një gjë të tillë e ka vërtetuar edhe para 500 vitesh.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #27
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    Po aty ku shihet mos-interesim i shteteve te mos hyjne ne BE (perjashto shtetet ekonomikisht te dobeta)
    keto pra ken mbetur. vetem keto 4 kane shfaqur mosinteresim...
    keto jane europianet e vertete sipas teje???????
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #28
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    keto pra ken mbetur. vetem keto 4 kane shfaqur mosinteresim...
    keto jane europianet e vertete sipas teje???????
    Po jane....

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    E c'rendesi ka se Kroatet na e paskan djeg flamurin e BE-se? Po te ishin kaq kunder BE-se s'e kishin nis at 'trimin' e tyre (Ante, a ca e quanin) drejt e ne Hague. Mos u shqetesoni per Kroacine se jane pothuajse ne BE.


    Per shqipot - ne BE e kemi vendin lol, kur te jete momenti. Mos u shqetesoni shume se cfare ben Zvicra apo Bjellorusia apo s'e di se cfare vendesh te tjera po merren si shembuj...Zvicra eshte neutrale dhe e themeluar, si me thene, mbi sistemin bankar. Norvegjia vuan e varfra nga nafta e tepert. Bjellorusia ishte si tip diktature heren e fundit qe u 'interesova'....etj etj...

    Turqia do te investoje? Ok, po me sa di une ka investuar...2 nga pese kompanite e telekomunikacioneve ne Shqiperi (nese kjo eshte ende e sakte) kane perqindje te larta investimesh/pronesie turke. Jam e sigurt qe ka dhe te tjera...Rendesi ka te mos monopolizojne te gjithe tregun.....

  10. #30
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga Sofi _;3072959[B
    ]E c'rendesi ka se Kroatet na e paskan djeg flamurin e BE-se? Po te ishin kaq kunder BE-se s'e kishin nis at 'trimin' e tyre (Ante, a ca a quanin) drejt e ne Hague[/B]. Mos u shqetesoni per Kroacine se jane pothuajse ne BE.


    Per shqipot - ne BE e kemi vendin lol, kur te jete momenti. Mos u shqetesoni shume se cfare ben Zvicra apo Bjellorusia apo s'e di se cfare vendesh te tjera po merren si shembuj...Zvicra eshte neutrale dhe e themeluar, si me thene, mbi sistemin bankar. Norvegjia vuan e varfra nga nafta e tepert. Bjellorusia ishte si tip diktature heren e fundit qe u 'interesova'....etj etj...

    Turqia do te investoje? Ok, po me sa di une ka investuar...2 nga pese kompanite e telekomunikacioneve ne Shqiperi (nese kjo eshte ende e sakte) kane perqindje te larta investimesh/pronesie turke. Jam e sigurt qe ka dhe te tjera...Rendesi ka te mos monopolizojne te gjithe tregun.....
    Ka shume rendesi ,kjo tregon nacionalizmin e thelle dhe indentitetin Europian qe buron nga ky vend ,ata jane pothuajse ne BE sepse iu eshte imponuar keshtu qe po ti pyesesh popullin ndryshe pergjigjet

    kurse shqipot i lepihen BE-s,NATO-s....

  11. #31
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    Po jane....
    po po. ashtu sic thua ti eshte.
    ke shume te drejte.
    ruset, bielloruset dhe ato dy tjeret jane me europiane se gjermanet, francezet, belget, hollandezet, anglezet, italianet, spanjollet etj
    te gjithe jane europiane fallso.
    4 shtete te verteta ka europa....
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #32
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po po. ashtu sic thua ti eshte.
    ke shume te drejte.
    ruset, bielloruset dhe ato dy tjeret jane me europiane se gjermanet, francezet, belget, hollandezet, anglezet, italianet, spanjollet etj
    te gjithe jane europiane fallso.
    4 shtete te verteta ka europa....
    se ty turqit te duken europiane e?
    sigurisht me kto "teorite moderne" edhe aziatiket duhet te futen ne BE!

  13. #33
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    se ty turqit te duken europiane e?
    sigurisht me kto "teorite moderne" edhe aziatiket duhet te futen ne BE!
    kush tha gje per turqit?

    thjeshte umora me ate qe the ti qe :SHTETET QE NUK E DUAN BE-NE JANE EUROPIANET E VERTETE,

    vetem kater shtete kane shfaqur mosinteresim per anetaresimin ne BE.
    ne njerin eshte diktatura e fundit ne europe, nje tjeter eshte shteti me i madh ne bote dhe fare pak e lidh me BE-ne...

    pra shtetet e vetme qe jane te painteresuar per BE-ne jane vetem NORVEGJIA dhe ZVICRA...
    te gjithe te tjeret jane anetare, kane bere kerkese zyrtare, ose kane shfaqur deshiren per anetaresim.......

    beji vete llogrite dhe del qe ajo qe shkruajte eshte MARREZI. nuk ka si te jete ndryshe.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  14. #34
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    kush tha gje per turqit?

    thjeshte umora me ate qe the ti qe :SHTETET QE NUK E DUAN BE-NE JANE EUROPIANET E VERTETE,

    vetem kater shtete kane shfaqur mosinteresim per anetaresimin ne BE.
    ne njerin eshte diktatura e fundit ne europe, nje tjeter eshte shteti me i madh ne bote dhe fare pak e lidh me BE-ne...

    pra shtetet e vetme qe jane te painteresuar per BE-ne jane vetem NORVEGJIA dhe ZVICRA...
    te gjithe te tjeret jane anetare, kane bere kerkese zyrtare, ose kane shfaqur deshiren per anetaresim.......

    beji vete llogrite dhe del qe ajo qe shkruajte eshte MARREZI. nuk ka si te jete ndryshe.
    E cka nese Turqia hyn ne BE????

    ka edhe shtete tjere qe ksan interesim per BE...jo vetem 4 shtete.
    ne nje organizate qe pranohet lloj lloj kulture,kombi,feje nuk eshte organizate europiane por e ashtu-quajtur.

  15. #35
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    ka edhe shtete tjere qe ksan interesim per BE...jo vetem 4 shtete.
    je i sigurte, apo po flet ne tym???
    cilet jane?????? nuk po me shkon ndermend asnje.......
    Vasudhaiva Kutumbakam

  16. #36
    Lemsh i madh qenka bere ketu. Normalisht, po nuk e lidhem cdo teme me "pushtimin turk" apo me greqine e serbine, s'bejme dot diskutime ne!
    C'te keqe ka qe Turqia po ben investime ne ballkan e ne Shqiperi?
    Eshte nje shtet i zhvilluar ekonomikisht, edhe bravo i qofte qe jane aq te afte sa te bejne te tilla investime.
    Ne fund te fundit, behet fjale per investime, dmth per blerje aksionesh, gje qe me kalimin e viteve edhe mund te riblihen nga shteti vete. Ndryshe eshte rasti kur jepen toka apo i shiten istitucione te tera shteteve te huaja, e ndryshe kur thjesht behet nje investim. Eshte nje proces mese normal ekonomik, po te mos ekzistonte, shume shtete nuk do kishin arritur zhvillimin qe kane sot.

    Kushtet per te hyre ne BE, Turqia ka plot vite qe i ploteson. BE edhe mund ti interesoj, sepse nje shtet i zhvilluar ekonomikisht eshte gjithmone ne favor (si psh tani me krizen ekonomike, ishte gjermania nje shtet qe ndihmoj greqine apo irlanden, te njejten gje mund ta bente edhe turqia po te ishte pjese e BE). Ndoshta nuk i leverdis vete Turqise aderimi ne BE.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  17. #37
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    je i sigurte, apo po flet ne tym???
    cilet jane?????? nuk po me shkon ndermend asnje.......
    +

    Kroacia,Islanda,Ukrania,Moldavia...

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    Ka shume rendesi ,kjo tregon nacionalizmin e thelle dhe indentitetin Europian qe buron nga ky vend ,ata jane pothuajse ne BE sepse iu eshte imponuar keshtu qe po ti pyesesh popullin ndryshe pergjigjet

    kurse shqipot i lepihen BE-s,NATO-s....
    S'e ve ne dyshim qe ka dhe nacionaliste, por ata qe kane djegur flamujt e BE-se a s'e di se cfare tjeter, nuk besoj te perfaqesojne shumicen.

    Shih me mire veprimet konkrete qe bejne ne rruge ligjore/drejtim politik te jashtem dhe jo 'zhurmen' e nje pakice. Me sa di une jane nje vend demokratik dhe asnje qeverie atje nuk do t'i interesonte t'i imponohej shumices se shumica e thote me vote fjalen e vete.

    Sic thashe me lart, patjeter qe ka dhe nacionaliste se vec dekaden e kaluar ishin ne lufte per pamvaresi. Le ta shohim se si do te pergjigjet populli kroat kur te vije momenti i hyrjes ose jo ne BE - s'besoj se do presim shume per te hequr kureshtjen.

    Sa per shqipot - kush ndahet nga tufa e ha ujku, thote populli. Te gjithe fqinjet tane dashamires jane rruges per BE. Ndoshta tani duket si lepirje e shqipove ndaj BE-se, shume here dhe eshte, po po te ishte demokracia e forte dhe ekonomia e zhvillluar s'do te kish leprije dhe prape se prapi per ne BE do shkonte vendi.

    Dhe se fundi: per Zotin, kush i merr per shembull njerezit qe merren djegje flamujsh. Kena plot gjera te tjera me frutdhenese ku mund te 'harxhojme' kohen.

    Apo doni te beheni si Bjellorusia, mqs. po na e sillni si shembull? Diktaturen e kena provu dhe s'ka sjelle asgje qe na eshte dashur, perkundrazi..

  19. #39
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    +

    Kroacia,Islanda,Ukrania,Moldavia...
    me vie keq, po nuk qenke fare i interesuar zoteti. ZERO!!!

    akoma tek ura ti???
    islanda ka bere kerkesen zyrtare per anetaresim para 2 vjetesh.
    kroacia qe para 8 vjetesh.
    sot, te dy jane kandidate zyrtare......
    ukraina dhe moldavia gjithashtu kane shprehur deshiren per anetaresim...
    ne ukraine, anetaresimi ne BE eshte shpallur si nje nder objektivet kryesore te qeveritareve.......

    INFORMOHU PAK!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #40
    Perjashtuar Maska e Marmara
    Anëtarësuar
    12-06-2003
    Vendndodhja
    Ne Rrugen e Zotit
    Postime
    229

    Turqia

    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    A mund ta dime sa perqind jane keta qe vdesin per Turqine, bij turqish, haxhiqamila? Jo per gje, por ta dime se sa na duhet te hypim neper anije e t'i nisim per ne Turqi se ne kete toke s'kemi nder mend ta leme. Ashtu sic nuk ia lame turqve ne 1444 e per 500 vjet me rradhe deri sa i iken.





    Leri anijat se sje ti i anijeve, projekt i shrenjt esht ai , i kushtueshem , ja ku i ke ato qe po behen grek ne jug , shpenzimet per udhetim jan me te vogla, ndihmoju atyre te nisen per ne Greqi, i ke ne veri edhe ato qe po martohen me serb , edhe aty afer esht kufiri , nisi per Serbi e Mal te Zi.
    Ose do te presish deri sa te behet republike italiane?

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •