Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime

  Shqiptart kan nj mitologji t pasur, shum pak t studiuar

  Shqiptart kan nj mitologji t pasur, shum pak t studiuar

  Fatkeqsisht n shtat dekadat e fundit mitologjia shqiptare, pr shkaqe q dihen u la anash nga studiuesit, gjat mbledhjes n terren u bn retushime dhe fatkeqsisht n kt periudh humbi nj thesar tepr i mueshm i kulturs shqiptare.
  N shek. XIX dhe gjysmn e par t shek. XX pr mitologjin e Shqiptarve kan shkruar shum autor, ndonse asnjri nuk e rroku kt tem n mnyr trsore dhe gjersisht n vshtrim gjeografik; asnjeri nuk prfshiu n kt objekt treva t gjera t banuara nga shqiptart, as problematikat kryesore t ksaj fushe. Ndr autort e huaj q botuan materiale e studime pr mitologji e besime ndr Shqiptar mund t prmendim A. Bou J. G. Hanin , G. Majer, H. Pedersenin , F. Nopn , Durham, M. Hasluck, M. Lamberc: Prralla shqiptare, (Vjen 1922), Mitologjia e shqiptarve, F. Degrand etj. N nj mas m t pakt, material me interes pr mitologji e besime ndr Shqiptar botuan dhe shum autor t tjer t huaj t shek. XIX e t fillimit t shek. XX, prfshir vepra e artikuj t tyre. Materiali i mbledhur dhe i botuar prej tyre ka n prgjithsi karakter prshkrues; na japin t dhna me rndsi pr element t ndryshm mitesh dhe besimesh n popullin ton; ajo ka sht m me interes, t till element n koh t tyre ishin akoma t gjall n trevn shqiptare , m von, ato i gjejm ose t zbehura shum, ose t zhdukura fare. Ktu qndron dhe vlera e puns s tyre si regjistrues e ruajts t materialit faktik. Nuk ju ran n sy, ose i regjistruan vetm kalimthi disa figura shum t rndsishme t mitologjis popullore shqiptare si Dragoi, Kuedra, Nna e Vatrs, Vitorja, Ora, Zana, Nna e Diellit, Plaku i Kopshtit, Dordoleci pr t rn shi, rite e zakone n lidhje me buzmin, n lidhje me Zjarret rituale t vitit e kshtu me radh.
  Rilindsit shqiptar ishin studiuesit m serioz t mitologjis shqiptare. Pashko Vasa na thot se populli shqiptar betohet pr qiell, pr dh, pr gur, pr uj, pr mal, pr fush, pr diell, pr hn dhe nuk betohet pr perndi e pr shenjtor. J.Vreto, K.Kristoforidhi, N.Frashri, A.Z.ajupi, Shtjefn Gjeovi, na flasin pr kultin e Tomorrit si nj vend ku ruhen rite e besime vendse t Shqiptarve e q jan dshmi uniteti n traditat e lashta t ktij populli. Autort arbresh t Italis (rilindas) si J.De Rada n botimet e tij letrare e folklorike, A. Argondica n artikujt e tij n lli i Arbreshvet e t tjer, na japin materiale me vler pr mitologji e besime t Arbreshve. De Rada, duke u nisur nga qllime atdhetare, br kahasime n mes mitologjis shqiptare dhe asaj t lashtsis. Folkloristt shqiptar t Rilindjes si Th. Mitko me Bletn shqiptare (1878), S. Dine me Valt e detit (1908), Z. Jubani (1871) me Pmnbledhje kngsh popullore dhe rapsodi poemash shqiptare dhe m pas ata t Pavarsis si B. Palaj, K. Kamsi, S.Th. Frashri, K Taipi, S. Kolea, R. Alikaj, N.Suma, Ll. Karafili (Bardhyli), M. Sirdani, I Dalliu, V.Xhaka, H. Bushati, K.Shtjefni, e t tjer, n botimet e tyre ne japin material me mjaft interes pr mitologji. K. Kamsi, na ka dhn disa artikuj t veant kushtuar riteve e zakoneve kalendarike si Dita e Vers, Shn Gjergji etj, po dhe pr mite e besime t lashta vendse n prgjithsi n popullin ton (si Besime t popullit n Labri, Diturija, 1927-1928 etj.) Punime t shumta e me shum vler ka botuar I.Dalliu pr fshatra e qytet t Tirans. Gjat periudhs s Pavarsis nga autor t ndryshm u botua material me interes n disa t prkohshme si Albania e Faik Konics, Kalendari Kombiar i M. Frashrit, Hylli i Drits, Leka, Diturija, Shkolla kombtare, Njeriu Drini, Prpjekja shqiptare, Normalisti, Vatra Shqiptare, Zani i Nalt, Njeriu, Cirka, Normalisti.
  Fatkeqsisht n shtat dekadat e fundit mitologjia shqiptare, pr shkaqe q dihen u la anash nga studiuesit, gjat mbledhjes n terren u bn retushime dhe kshtu n kt periudh humbi nj thesar tepr i mueshm i kulturs shqiptare.

  Bota Sot
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. Anetart m posht kan falenderuar shigjeta pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  siq e shikon the nga pergjigjet,,,,,

  shqipetaret su intereson historia dhe arti tyre,,,,

  se ndryshe dhe kjo teme do kish pergjigje,,,,


  megjithate respekte ,,,,

  teme interesante,,,

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Antarsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shqi[taret i ruajten keto thesare me shekuje pavarsishte se nuk kishin fakultete e universitete.Sote jane shume te preukupuar me politike o me jeten moderne

 5. Anetart m posht kan falenderuar PORTI_05 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pyetje per ritualin e "hedhjes ose shuarjes se thengjijve"
  -------------------------------------------------------------------------

  Eshte nje ritual i "shuarjes se thengjijve" ose i hedhjes se tyre ne uje per tu shuar.

  Ka te beje me sherimin e personit nga semundja qe i ka ardhur nga "syri i keq ",
  qe simbolizohet me thengjillin. Pasi shuhen thengjijte ne uje, behet kujdes qe
  uji bashke me thengjijte e shuar ne te, te derdhet ne nje vend qe nuk shkelet.
  Desha te di nese ka detaje per kete ritual sherimi.

 7. Anetart m posht kan falenderuar EncounterAL pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 8. #5
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  EncounterAL: dicka kam degjuar per kete ritual, por s'di detaje.

  Me thoshte gjyshja para ca vitesh:"po hedh kripe ne zjarr per ty per syrin". Hahaha ah te vdes per te sa shqetesohet haha

  Keto jane forma pagane. Dhe te mendosh qe ne forum u keputen rrobt duke shkruar per ceshtje fetare

  Sdq. po pyes heres tjeter kur te shkoj ne Shqiperi

 9. #6
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  [B] Nuk ju ran n sy, ose i regjistruan vetm kalimthi disa figura shum t rndsishme t mitologjis popullore shqiptare si Dragoi, Kuedra, Nna e Vatrs, Vitorja, Ora, Zana, Nna e Diellit, Plaku i Kopshtit, Dordoleci pr t rn shi, rite e zakone n lidhje me buzmin, n lidhje me Zjarret rituale t vitit e kshtu me radh.
  Ne disa rajone te Kosoves vazhdojne te organizohen cdo vit rituale te ndryshme me ndezjen e zjarreve, e qe eshte nje rit pagan shume i lashte.
  Ndezja e zjarreve shoqerohet me kenge e valle, me lojera te ndryshme popullore dhe me ushqime nga me te ndryshmet.

  Qellimi i ndezjes se zjarreve eshte falenderimi ndaj Diellit dhe deshira qe t'i ipet Diellit sa me shume fuqi per te korrurat e vitit tjeter. Zjarri ndizet me kashten e mbetur dhe me vone hiri i kashtes shperndahet gjithandej neper ara.
  Gjate periudhes 24 qershor - 6 korrik, behen tre organizime te tilla:

  24 qershor – Nata e Vers, T Korrunat, T qethat - felenderim ndaj Diellit
  1 korrik – Rrshajt - Kulti i Gjarprit - falenderim ndaj Diellit
  6 korrik - Festa e Malit - Falenderim ndaj Diellit

  Pra, nuk behet fjale per festen tjeter pagane - Shen Gjergjin, e cila organizohet me date 5 maj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga illyrian rex : 29-05-2011 m 05:32

 10. Anetart m posht kan falenderuar illyrian rex pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Kur fmijve u dilnin yje (nishane) npr duar, n nj nat t kthjellt dilnin jasht dhe duke iu drejtuar yjeve lart thoshin kto vargje, me besimin se t nesrmen pa rn rrezet e diellit mbi Tomor, ashtu si zhdukeshin yjet n qiell, do t zhdukeshin dhe yjet n duar:

  Ktu yll e atje yll - Kng popullore (Dhmblan, Tepelen)

  Ktu yll e atje yll
  yll n qiell, yll n dor
  nesr kur t zbardhlloj
  pa zn dielli Tomor'
  asnj yll mos t vshtrojm
  as n qiell, as n dor

  (Historia e Kurveleshit, Prof.Dr. Rami Memushaj. Elemente t lashtsis n kulturn shpirterore. Gjurm t kalendarit t vjetr. Fq 31)

 12. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex
  Ne disa rajone te Kosoves vazhdojne te organizohen cdo vit rituale te ndryshme me ndezjen e zjarreve, e qe eshte nje rit pagan shume i lashte.
  Ndezja e zjarreve shoqerohet me kenge e valle, me lojera te ndryshme popullore dhe me ushqime nga me te ndryshmet.
  Edhe ktu ku banoj un festohet do vit Festa e Zjarrit. N do lagje ndizen zjarre t mdhenj dhe ky sht nj rit i lasht.

  Kjo tradit duhet ringjallur edhe n Shqipri dhe Kosov, ashtu si u ringjall Dita e Vers duke u br fest kombtare.

  Un di q edhe n Ditn e Vers ndizen zjarre dhe ndoshta kjo sht e njjta fest.

 13. Anetart m posht kan falenderuar -BATO- pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #9
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Edhe ktu ku banoj un festohet do vit Festa e Zjarrit. N do lagje ndizen zjarre t mdhenj dhe ky sht nj rit i lasht.

  Kjo tradit duhet ringjallur edhe n Shqipri dhe Kosov, ashtu si u ringjall Dita e Vers duke u br fest kombtare.

  Un di q edhe n Ditn e Vers ndizen zjarre dhe ndoshta kjo sht e njjta fest.
  Ne pershkrimin qe i ben Konica - Dites se Veres, nuk permendet ndezja e zjarreve. Por duke e ditur se Dita e Veres festohet ne rajone te ndryshme dhe ne menyra te ndryshme, nuk perjashtohet mundesia qe ne ndonje rajon edhe te ndizen zjarret.

  Si e pershkruan Konica Diten e Veres:
  Faik Konica, shkrimtari yn i ndjenjs, arriti t shpjegoj shpirtin e Dits s Vers. Ai e prkufizonte kshtu kt feste : "Dita e Vers sht dita ne te ciln strgjyshrit tan, kur skish lindur Krishterimi, kremtonin bashke me romaket dhe grekerit e vjetr perndite e luleve, te shelgjeve. Kur shkrin dimri, kur qaset vera e buzqeshur, e holle dhe e gjate si ne pikture te Boticelit, zemra e njeriut shkarkohet nga nj barre, shijon nj qetsi, nj lumturi te mbl. N kt gzim strgjyshrit tan ndjenin nj detyre, tu faleshin perndive qe sillnin kto miresira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qe e quajn Dita e Vers..." Sipas shkrimtarit, kjo sht nj feste e vjetr e racs son. "Nuk i bjn dem njeriu, sjellin gzim te kulluar ne shtepi. Ne nj vend ku jeta e te vegjlve sht aq e trishtuar, djelmuria dhe vajzat kane nj rast te rralle pr t'u dfryer. Pr me te mdhenjt, Dita e Vers ka nj shije poetike, te holle e te rralle...", shkruan Konica.

  p.s. Bato, nuk eshte e njejta feste pasi qe Dita e Veres festohet ne muajin mars. Perkatesisht 13 dhe 14 mars.
  Ndryshuar pr her t fundit nga illyrian rex : 29-05-2011 m 12:19

 15. Anetart m posht kan falenderuar illyrian rex pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  E lexova at q thot Konica, por gjeta edhe disa prshkrime t autorve t tjer. Festa e Vers dhe e Zjarrit festohen t dyja n pranver dhe un dyshoj se kjo sht e njjta fest, por me kalimin e shekujve ka ndryshuar dhe n popuj t ndryshm festohet n koh t ndryshme. Kjo e para q kam shkputur sht m interesante:

  Studiuesi dhe muzikologu i njohur Thanas Meksi e ndan ne kater faza Festen e Dits s Vers. Faza e pare sht faza prgatitore qe nis me grumbullimin e zaireteve qe jan te nevojshme pr Ditn e Vers. Faza e dyte sht nata e Vers q nis me 13 mars me zjarrin, faza e trete mngjesi i Dits s Vers qe nis me 14 mars dhe se fundi pikniku i Dits s Vers ne mesditn e 14 marsit.
  Ndrsa n Lezh Ditn e Vers ndizeshin zjarre purifikues e pr t'i dhn forc diellit n oborr e n kopshte. Nga grat bheshin rite magjike e kundr qenieve t tjera dmtuese, grabitse.
  Festimet e ksaj dit n Dibr fillojn dy jav prpara, ku djemt e rinj gjat dits shkojn n mal dhe presin dllinja, t cilat i sjellin n fshat, pr t formuar nj ose m shum mullar. Kta mullar me dllinja vendosen kryesisht n pika m t larta t fshatit, n mnyr q zjarri t jet sa m i lart duke u br konkurrenc t dukshme fshatrave t tjer pr rreth.

  Kur dielli ulet dal nga dal nga horizonti duke u zvendsuar nga hna, t rinjt afrohen rreth mullarve t dllinjave, dhe presin momentin q ti vn zjarrin. Sapo zjarri ndizet, djemt gjuajn me bahe (sht mjet i trashguar brez pas brezi dhe q bhet n mnyr artizanale, e cila hedh prej nj distance relativisht t largt gur q kan prmasa mesatare) pr t larguar dhe vrar t keqen, n mnyr q pranvera t jet m reshje t bollshme, pr siguruar t korra t mira me shum "bereqet", nga t cilat do t krijohen rezerva t bollshme pr t kaluar periudhn e gjat t dimrit. Kurse, vajzat kndojn rapsodi t trashguara dhe t transmetuara brez pas brezi q i kushtohen "Dits s Vers". Ky ritual vazhdon deri me dat "14 Mars".

 17. Anetart m posht kan falenderuar -BATO- pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 18. #11
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga EncounterAL Lexo Postimin
  Pyetje per ritualin e "hedhjes ose shuarjes se thengjijve"
  -------------------------------------------------------------------------

  Eshte nje ritual i "shuarjes se thengjijve" ose i hedhjes se tyre ne uje per tu shuar.

  Ka te beje me sherimin e personit nga semundja qe i ka ardhur nga "syri i keq ",
  qe simbolizohet me thengjillin. Pasi shuhen thengjijte ne uje, behet kujdes qe
  uji bashke me thengjijte e shuar ne te, te derdhet ne nje vend qe nuk shkelet.
  Desha te di nese ka detaje per kete ritual sherimi.
  PLAIN SYT E KQINJ

  Vii dem e demi k 1)
  djali yll, e si pash,
  i plain syt atij q e ha,
  gjett xhenem n dynj!
  Syri i bardh, a syri i kuq, a syri i zi,
  plain syt e kqinj 2)
  T ysht Saliheja me oshnuk t zmrs,
  q t’i largohet e liga kufms,
  nga maja e koks n thua t kmbs.
  Yfff! 3)

  Dukat-Vlor, 1955

  1) Vargje q ia thot yshtsja nj djali apo nj vajze “q ka marr sy nga bukuria”. Ajo merr disa fije floksh nga t djalit apo vajzs dhe fillon t ysht pa z, q t mos ia vjedhin formuln.
  2) Si i thot vargjet e msiprme tri here, n fund ia bn yfff!, e gogsin disa here.
  3) Kur pr nj fmij dyshohet se sht i smur nga “sherri i syrit” pr t vrtetuar se kush e ka ngrn me sy, e ma apo yshtsja i shuajn thngjij t ndezur n nj en me uj. Pr secilin thngjill para se ta hedhin n uj, thuhet emri i atij q dyshohet ta ket ngrn me sy dhe po qe se thngjilli qndron mbi siprfaqen e ujit, ai pr t cilin u dyshua quhet i pafajshm, por n qoft se bie n fund, personi i lartprmendur quhet fajtor. Sa here q yshtsja shuan thngjij, pr secilin ajo do recitoj vargjet e msiprme.

 19. Anetart m posht kan falenderuar baaroar pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 20. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Bra disa krkime dhe doli ashtu si e mendoja, q Festa e Zjarrit dhe ajo Vers jan e njjta fest.

  N Skandinavi ajo festohet m 30 prill. Kjo sht e kuptueshme sepse m 14 mars bora aty sht nj metr dhe nuk ka si t festohet ardhja e vers, kshtu q festohet nj muaj e gjysm m von, kur koha ngrohet dhe ndihet ardhja e vers. Skandinavt shkuan aty ku jan sot nga qendra e Evrops, dhe Dita e Vers filloi t festohej m von duke iu prshtatur kushteve t reja t motit.

  Dita e Vers nuk ka kuptim pa zjarrin, kshtu q shqiptart nuk duhet t bjn vetm shtitje dhe t han ballokume, po t kthejn edhe pjesn m t rndsishme t fests, q sht ndezja e zjarrit t madh.


 21. Anetart m posht kan falenderuar -BATO- pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #13
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Bato, edhe ndezja e zjarreve sht pjes e rndsishme e riteve e zakoneve gjat kremtimeve pr Ditn e Vers, por m shum ishin flijimet, gatimi i buks rituale, si edhe praktikat magjike.
  Festa e Dits s Vers nuk mund t kuptohet pa ditur domethnien e ekuinoksit t pranvers i cili ndodh m 20-21 mars. Dita e Vers (si dit kalendarike) fillimisht ishte 1 marsi, ishte Viti i Ri, Motmoti i Ri, sht nj dit q paralajmron ardhjen e ekuinoksit t pranvers. Nuk e di prse sht zhvendosur m von m 14 mars.
  Kremtimet kulmojn m 25 mars, Dita e Ringjalljes s Natyrs (pak dit pas ekuinoksit t pranvers, po aq dit pas solsticit t dimrit kur festohej Nata e Buzmit/Krshndellat) dit e njohur edhe si "Dita e Zojs"/Vangjelizmoi"/Nevruzi.
  Dita e Ringjalljes s Natyrs m tepr lidhet me kultet e bujqsis.
  Ringjallja/Riprtritja prfaqsohet edhe nga vet vANGjELi-zmoi.

  Nj nga kngt folklorike pr Ditn e Ringjalljes s Natyrs.

  IKNI GJARPRINJ

  Ikni, gjarprinj,
  ikni shtrpinj,
  erdh vangjelizmoi,
  u theri e u shoi,
  me kordhn t ngjeshur,
  me llrt prveshur.
  - Nemna, zonj, ven,
  se s'ta kemi ngen!
  N mos na dhn ven,
  ti rafsh m nj ferr:
  T bift nj lis n vatr,
  dhe prefsh kmbn me spat!

  Shvasi-Sarand, 1981

  Gjej rastin t falendroj antarin Xh.Gashi, i cili m ka ndihmuar t kuptoj domethnien e shkronjs pellazge duke e transliteruar at si NG (ekuivalent i simbolit ANKH tek egjiptiant e vjetr, elsi i jets) megjithse kjo i prket nj teme tjetr pr t'u diskutuar.

 23. #14
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Dalan Lexo Postimin
  Bato, edhe ndezja e zjarreve sht pjes e rndsishme e riteve e zakoneve gjat kremtimeve pr Ditn e Vers, por m shum ishin flijimet, gatimi i buks rituale, si edhe praktikat magjike.
  Festa e Dits s Vers nuk mund t kuptohet pa ditur domethnien e ekuinoksit t pranvers i cili ndodh m 20-21 mars. Dita e Vers (si dit kalendarike) fillimisht ishte 1 marsi, ishte Viti i Ri, Motmoti i Ri, sht nj dit q paralajmron ardhjen e ekuinoksit t pranvers. Nuk e di prse sht zhvendosur m von m 14 mars.
  Kremtimet kulmojn m 25 mars, Dita e Ringjalljes s Natyrs (pak dit pas ekuinoksit t pranvers, po aq dit pas solsticit t dimrit kur festohej Nata e Buzmit/Krshndellat) dit e njohur edhe si "Dita e Zojs"/Vangjelizmoi"/Nevruzi.
  Dita e Ringjalljes s Natyrs m tepr lidhet me kultet e bujqsis.
  Ringjallja/Riprtritja prfaqsohet edhe nga vet vANGjELi-zmoi.
  U zhvendos per shkak te ndryshimit te kalendarit nga kalendari Julian ne ate Gregorian. Kalendari Julian fillonte me 1 Mars dhe i kishte 10 muaj perderisa kalendari Gregorian fillon me 1 Janar dhe i ka 12 muaj.

  Ky kalendar filloi te zbatohej ne Shqiperi ne dhjetor te vitit 1912, ndersa vendimin per ndryshimin/reformimin e kalendarit e nxorri Papa Gregori XIII-te ne vitin 1582.

 24. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Ort_dhe_Hna: nga Tintoretto

  Ort dhe Hna
  ==========

  Nje veper nga Tintoretto_Jacopo_Robusti (1518 1594)
  e titulluar " Hna dhe Ort " ( " Luna and the Hours " ).
  Ngjitjet jane nga libri qe vijon:

  --------------------- Skeda --------------------------
  Title: Tintoretto
  Author: Evelyn March Phillipps
  Publisher: Methuen & Company, London, 1911
  -----------------------------------------------------------
  perkatesisht nga fletet nr_103, nr_3 dhe nr_104.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 25. Anetart m posht kan falenderuar EncounterAL pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 26. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  206
  Faleminderit
  10
  18 falenderime n 17 postime

  Pr: Shqiptart kan nj mitologji t pasur, shum pak t studiuar

  Mitologjia shqiptare ka nevoje per levrim te metejshem. Nje liste (jo e plote) mitesh nga mitologjia ndodhet ketu.
  http://www.shqipopedia.org/fjalori-stamina/fjalor-mitologjik-shqiptar-indeks-nga-a-zh
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 16-11-2016 m 20:30

 27. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 28. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Shqiptart kan nj mitologji t pasur, shum pak t studiuar

  Duke e marr parasysh q gjuha shqipe ka (pasur) vtm disa mijra fjal mitologjia shqiptare nuk mund t konsiderohet e pasur n hap T PAR. Greqishtja e lasht ka mbi 5 milion fjal.

 29. Anetart m posht kan falenderuar Eed pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 30. #18
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  776
  Faleminderit
  31
  67 falenderime n 61 postime

  Pr: Shqiptart kan nj mitologji t pasur, shum pak t studiuar

  Citim Postuar m par nga Eed Lexo Postimin
  Duke e marr parasysh q gjuha shqipe ka (pasur) vtm disa mijra fjal mitologjia shqiptare nuk mund t konsiderohet e pasur n hap T PAR. Greqishtja e lasht ka mbi 5 milion fjal.
  HISTORIANT – E kemi sajuar Greqin e lasht

  Nj grup historiansh t njohur mbajtn nj konferenc shtypi n fillim t ksaj jave tek National Geographic Society, pr t deklaruar se e kan “fabrikuar krejtsisht” Greqin e lasht, nj kultur q prej nj kohe t gjat mendohej se ishte baza intelektuale e qytetrimit perndimor.


  Grupi pranoi se ideja e nj shoqrie t sofistikuar dhe n lulzim q ekzistonte n Greqi m shum se dy mijvjear m par ishte e gjitha nj sajes e krijuar nga nj ekip prej dhjetra historiansh, antropologsh dhe klasicistsh q punuan pa ndrprerje n periudhn mes viteve 1971 dhe 1974 pr t “krijuar” dokumente dhe sende “greke”.

  “Sinqerisht, asnjher nuk e mendonim q gjrat do t shkonin kaq larg”, deklaroi Profesor Gene Haddlebury, i cili sht ofruar q t jap dorheqjen nga pozicioni i tij si kryetar i Studimeve Helenistike n Universitetin e Georgetown. “Ishim t rinj dhe prpiqeshim t onim prpara karrierat tona, kshtu q nism t sajojm: Homeri, Aristoteli, Sokrati, Hipokrati, leva dhe boshti, retorika, etika, t gjith llojet e kolonave – gjithka. Sigurisht shum m tepr gjra nga sa do t kishte qen n gjendje t krijonte nj qytetrim i vetm”.


  Sipas Haddlebury, ideja e sajimit t nj kulture t lasht erdhi kur ai dhe akademik t tjer kuptuan se nuk e kishin fare iden se far kishte ndodhur n fakt n Europ n periudhn 800 vjeare prpara epoks s krishter.


  T frustruar nga hendeku q ekzistonte n t dhnat dhe duke par q arkeologt nuk po ndihmonin aspak, ata ua paraqitn problemin kolegve q n at koh ishin duke u prpjekur pr t gjetur nj mnyr pr t shpjeguar gjra t tilla si astronomia, kartrografia dhe demokracia.


  Brenda pak orsh u lind qytetrimi m i madh dhe m me ndikim i t gjith kohve.  “Nj nat, dikush bri shaka dhe tha sikur t marrim t gjith kto ide, t’i bjm bashk dhe t themi q grekt kishin br gjith kto 2000 vjet mpar”, tha Haddlebury. “Kshtu rodhn gjrat njra pas tjetrs dhe pa e kuptuar as vet ne mbrritm tek gjithka, q nga prpjestimi i drejt e deri tek Iliada”.


  “Dhe meq ra fjala, ishte nj tmerr i vrtet ta shkruaje at”, vazhdoi ai, duke iu referuar poems epike q besohet se ka hedhur themelet e tradits letrare t Perndimit. “Por gjithsesi, na eci”.


  Prreth t njjts koh, nj kurator n institutin Smithsonian krkoi ndihmn e Haddleuryt: Muzeu kishte marr nj donacion t majm pr t krijuar nj ekspozit mbi botn e lasht “por faktikisht nuk kishte shum gjra pr t vendosur aty”. Historiant iu futn menjher puns, duke falsifikuar me shpejtsi prova t nj qytetrimi q – i plotsuar me poett dhe filozoft e tij, perndit dhe heronjt – do t bhej m von pika qendrore e librave shkollor, arsimit n kolegje dhe fushave t tra t shkencave njerzore.


  Emily Nguyen-Whiteman, nj prej akademikeve t reja, shpjegoi se e gjith arkitektura e lasht greke bazohej n ndrtesa n Uashignton, duke prfshir edhe nj bank q ndodhej matan rrugs prball kafenes ku “ata ishin mbledhur pr t rrahur idet mbi mitologjin e t tjera si kto”.


  “Zgjodhm Greqin, sepse kuptuam se askush nuk do t shkonte atje dhe t kontrollonte”, tha ajo. “E keni par ndonjher at vend? sht si nj varr i braktisur i mbushur me mace”. Ajo shtoi: “Por, ishte e pashmangshme q njerzit t fillonin t krkonin nga kto gjra ‘t lashta’ dhe pa kaluar shum koh u gjenda n Athin gjat gjith vers duke ndrtuar Partenonin pr t fshehur gjurmt”.


  Nguyen-Whiteman pranoi se asaj iu ngarkua edhe detyra q t ndryshonte dokumentet q varionin nga Biblat e hershme deri tek shkrimet e Tomas Xhefersonit, pr t pasqyruar nj ndikim t Greqis s lasht – nj detyr q prfshinte gjithashtu krijimin, nga hii, t nj gjuhe t bazuar n greqishten moderne dhe q mund t kaprdihej me lehtsi si paraardhsja e saj e lasht.


  Historiant u than gazetarve se dise prej ideve t ashtuquajtura greke ishin n fakt t huazuara nga romakt. Por pr t tjerat ata than se ishin ide q i kishin sajuar vet. “Gjeometria? Ishte gjithka ide e Kevin”, tha Haddlebury, duke iu referuar ish-studentit t sapodiplomuar n at koh, Kevin Davenport. “Ai djal ishte i paprmbajtshm n ato koh. N fakt, po ta mendosh sot msojn gjeometrin Davenportiane n shkollat e mesme, q sigurisht e quajn gjeometria Euklidiane”.


  N nj deklarat ku shprehen se krkojn falje pr kt gnjeshtr t madhe me tem lashtsin, historiant shprehn shpresn se vepra e tyre do t mbijetoj pr merit t vet. “Do t ishte turp t shihnim njerzimin t braktiste arritje t tilla si heliocentrizmi dhe veprat e Eskilit, vetm pr shkak t origjins s tyre”, thuhej n deklarat. “Ve ksaj, kemi disa gjra zhgnjyese pr t’iu thn n lidhje me piramidat, veprat e Leonardo Da Vincit, penicilinn, internetin, metodat shkencore, filmat dhe qent”.
  TopLajm

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •