Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Petriti m
    Anëtarësuar
    30-01-2011
    Postime
    31

    Vepra e Ali Ahmeti nuk mund të zhbëhet

    Shkup, 22 prill - Emri dhe vepra e Ali Ahmetit është ngusht e lidhur me veprimtarëinë e Ali Ajetit, Zahir Pajaziti, me vëllezërit Haradinaj, por edhe komandantit legjendar Adem Jashari. Kështu ka deklaruar shkrimtari Bedri Islami në promovimin e sotëm të librit “I vërteti (Ali Ahmeti)” që u bë në ndërtesën komunale në Çair. “Jo rastësisht dy ditë para lufte telefonata e Adem Jasharit është me Ali Ahmetin”, tha Islami në këtë promovim. Ai shtoi se ka qenë në dilemë nëse mund të bëhet ose jo libër për veprën e një njeriu të gjallë.

    “A mund të bëhet libër për një njeri të gjallë? Mund të bëhet për dy arsye themelore: Ajo që kam shkruar për Ali Ahmetin nuk mund të zhbëhet më, ajo që ka bërë deri në atë periudhë që është shkruar libri nuk mund të zhbëhet më ajo ka ngel në historinë e kombit tonë, UÇK e Kosovës dhe UÇK-ja Kombëtare ai është themelues i tyre dhe ajo ushtri nuk mund të zhbëhet”, deklaroi Islami.
    Islami është mik shumëvjeçarë I ish komandantit të UCK-së dhe kryetar aktual I BDI-së. Ai tha se në këtë libër është munduar ta përfshijë vetëm periudhën e Ahmetit si luftëtarë.



    “Libri I vërtetë botohet menjëherë pas librit të Fehmi Ladrovcit i cili ka qenë miku më i ngushtë i Ali Ahmetit. Ky libër nuk do të jetë i fundit, dëshiroj ta lexoni me syrin dashamirës nuk janë shkruar shumë gjëra për të unë, kam sjellë Ali Ahmetin njeriun luftëtar, njeriun e sakrificës njeriu që ka dshur Kosovën dhe këto treva më shumë se jetën e tij” , shtoi Islami.

    Kryetarii komunës së Çairit Izet Mexhiti e përshënmdeti faktin se ky libër botohet pikërisht në periudhën kur paraqiten tendenca për të mohuar jo vetëm veprimtarinë e Ahmetit, por edhe sakrivicën kombëtare të shqiptarëve.

    “Librin të cilin po e promovojmë vjen në kohën kur përkushtimi, vetëmohimi dhe sakrifica e mijëra veprimtarëve, luftëtarëve e heronjve të kombit po nënçmohet prej atyre të cilët në kohën kur shkruhej historia lëpiheshin pas sofrës pasllaviste duke sulmuar vëllezërit e vet pas shpine. Përveç tjerash ky libër është edhe një dëshmi e përkushtimit të këtyre njerëzve të sakrificës që çështjen kombëtare ta çojnë deri në fund. Mu këtë arsye dëshiroj ta theksoj nevojën e dokumentimit të historisë sonë më të re nëpërmjet botimit dhe promovimit të librave të ngjashëm me qëllimin e vetëm që historia mos të na përsëritet ndërsa proceset integruese kombëtare të vazhdojnë deri në realizimin e synimeve tona të proklamuara sa e sa herë”, deklaroi Mexhiti.


    Shkrimtari kosovar Adem Gashi tha se vepra e autorit Islami në fakt paraqet një dosje.

    “Motivimi i këtij libri vjen poashtu nga opinioni publik i shfaqur nëpër disa media elektronike fillimisht këtu në Maqedoni pastaj gjithandej botës shqiptare. Nëse duam t'i japim një emër këtij fenomeni pa hamendje mund ta quajm dosje. Dosja është një fenomen që trazon kureshtinë e njerëzve që ngacmon sedrën e krijuesve, po çështë në të vërtetë dosja fjalorët e shpejgejonë thjeshtë dhe qartësisht kopertina, kapak, lëkurë, dokumente akte. Dosja ka kuptim të dyfishtë fiktiv dhe real. Në jetën e shqiptarëve sot janë pranishme të dyja. Edhe krijimi i Bedriut në kuptimin real është një dosje”, theksoi Gashi.

    Vijuesi >

    www.zeriikosoves.org

  2. #2
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Krye shpifesat enverist shkruajn per liliputin e tyne!
    sulo Gradeci shkruan per enverin, ibrahim k. per liliputet e ishe sigurimit envero-stalinist!
    hyq mos e ndaleni propoganeden percamese, shpifeni lider te rrem si naj shpifet deri em sot!
    enveristat per liliputat e tyne! Kush na tregon kete radhe perralla me mret,kushe tjeter perpos bandes envero-titiste, bedri shpifesi e ibrahim krimineli!



    http://www.zhurnal.mk/image.aspx?img...listes_BDI.gif
    Ndryshuar për herë të fundit nga PLAKU : 22-04-2011 më 17:12
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  3. #3
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Respekti per veprat e te tjereve eshte shenje qytetrimi, mohimi i veprave te te tjereve dhe i njerezve te gjakut eshte zemerngushtesi dhe primitivizem.

    Besoj se do te mesojme shume fakte nga veprimtaria atdhetare e Ali Ahmetit,pasi shkruhet nga nje bashkveprimtar ne mergim dhe ne atdhe,z.Bedri Islami.
    Nuk ka personalitet kombetar shqiptar qe eshte ideal,dhe nuk ka personalitet shqiptar qe nuk eshte mohuar,share dhe fyer nga gjaku i vet,kjo eshte "normale" per popullin tone,por nje gje dihet boterisht se Ali Ahmeti ka hyre ne historine kombetare shqiptare me te re ,si nje atdhetar idealist,si do te perfundoje si politikan kjo eshte nje ceshtje qe do ta tregoje koha,na duhet kultura,respekti dhe durimi qe ta shohim dhe perjetojme.Por,edhe athere faqja qe ka shkruar ne historine kombetare me veprimtarine e vet ,nuk do te jete bosh.
    Nese do te kete nje dosje per Ali Ahmetin ,le te jete kjo dosje nga bashkveprimtaret dhe jo nje dosje nga udba jugosllave dhe bashkeudbashet e saj!
    Kush nuk e njeh Ali Ahmetin dhe e quan vehten shqiptar,i bie mire te ndegjoje dhe te lexoje se cka thone bashkekohaniket dhe bashkeveprimtaret nga te gjitha krahinat shqiptare dhe jo cka thote udba dhe udbashet e deshmuar!
    Kur te me bije ne dore do ta lexoj kete dosje shqiptare per personalitetin kombetar Ali Ahmeti,dhe sa per politikanin Ali Ahmeti do te tregoje koha dhe vota e elektoratit shqiptar qe jeton ne vendlindjet tona!

    me nderime per pjekurine kombetare dhe vleresimin e drejte,

    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 23-04-2011 më 01:53
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-12-2009
    Postime
    1,594
    edhe azem syla iu pat kercenuar klanit te hashim thacit se do shkruante nje liber!
    e beri kete ne kohen nazim bllaca e nxori lakuriq urdherat e azem syles per vrasje dhe shantazhe kunder rivaleve politik!


    ky libri i ali ahmetit do te ishte objektiv vetem nese do te shkruhej nga ndonje autor neutral dhe jo nga ndonje shok i tij sic eshte bedri islami!

    bedri islami duke shkruar nje liber per shokun e tij kuptohet se i mbulon edhe dredhite e percarjet e veta qe ua ka ber shqiptareve gjate gjithea ktivitetit te tij antikombetar dhe stalinist!


    librat me porosi te bedri islamit vetem sa e perforcojne mendimin se ali ahmeti eshte
    ne krize kombetare dhe pranohen deklarimet e jakup krasniqit se ali ahmeti eshte perjashtuar nga uck-ja e kosoves si i dyshuar dhe bashkepuntor i udebes!

    bedri islami si autor i porositur i librave vetem i diskrediton edhe me shume ata per te cilet thur elozhe 'erotike' !

    libri i bedri islamit shokut te ali ahmetit eshte nje pergjigje e dobet e dosjeve te udebes dhe e ul edhe me tytje personalitetin e ali ahmetit!

    kjo i bie keshtu; duke kruar vetullen nxori syrin!
    pra libri i bedri islamit ia humb edhe ato pak vlera njerzore alihmetit nese i ka !

    kalemi i bedri islamit eshte subjektiv perqares dhe i pa-vlere i sherben politikes ditore dhe si i till do te mbetet gjer ne fund!
    Ndryshuar për herë të fundit nga G-2 : 23-04-2011 më 02:57

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Cuditrisht ky Aliu te gjith shoket i paska te vdekur.Si paka pas zemer ti leri vetem apo thjesht i ka genjyer.Ky Aliu mori pushtet per vete e popullit i shet dokrra.Ky dhe Hashim Thaqi po te kishin moral nuk do mireshin me politik fare ose do flisnin se amaneti i te renve mbet ne gjysm te rruges.Gjith ai gjak mbet i pa nevojshem per tu derdhur, te pasurohen ata dhe klanet e tyre.Shqiptaret ne Maqedoni ne vend se te kerkojn e sidomos kta lahperet te njifet emri Maqedoni e beren veten ardhacak e vendet e tyre i shendrruan ne emertime sllave.Maqedonia esht krahin shqiptare e bashk me te tjetersuan historin e te parve.Kosova mori nji flamur me ylla qe ngjason ne flamuj te shinfenit.
    Pak ju duk klyshve nji flamur me yll kumunizmi por ja shoqruan edhe 5(pese).
    Me lejimin e enciklopedis maqedonase duke i dhen asaj shije sllave ku shqiptaret dalin si ardhacak dhe mos gadishmeria e politikajve shqiptar per tu kunderven tregon faktin e servilitetetit te politiqarve tan ndaj ndaj atyre qe i mbajn afer kolltuqeve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ganimet : 23-04-2011 më 03:05

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    [QUOTE=PLAKU;3071408]Krye shpifesat enverist shkruajn per liliputin e tyne!
    sulo Gradeci shkruan per enverin, ibrahim k. per liliputet e ishe sigurimit envero-stalinist!
    hyq mos e ndaleni propoganeden percamese, shpifeni lider te rrem si naj shpifet deri em sot!
    enveristat per liliputat e tyne! Kush na tregon kete radhe perralla me mret,kushe tjeter perpos bandes envero-titiste, bedri shpifesi e ibrahim krimineli!


    O Plako ta hengsha zemren !
    Ty te kom shqiptarin me te madh te forumit ,Ti na e zbukuro ket forum ,ta them shum serjozisht pore kisha per ty nji pytje .A mendoni se Ali Ahmeti e din se ku i bie Cameria .Ai nuk besoi se e di ku esht dugaja e xha Rasimit e lere më...
    Kure e pata pyetur Xha Saliun.. se a edi ku i bije Cameria ,me tha qjon kto fjal ..me pyet per Kine ku une skom qen deri ne Vushtrri as nji her. Z.Plako, vertet se skemi politiqar te mir e qe jon me popullin, po ne po shprehemi se cilit i ka len djelli i liris sa do i grim shqiptarizme.Kto politi.aret sjon ne sherbim te popullit por vetem per gjepat e tyre dhe ter mekanizmat i kan ver ne sherbim te mbetjes ne pushtet.
    Sukseset po shifen .Ne shqipri hyn e dalin armiq te shqiperis ,njerz me qellim te rrenimit te shtetit shqiptar sa edhe shovenistet kan arritur ti bejn nepunsit shqiptar qe po punojn me devotshmeri per ti ver porosit e kishes greke e qeveris greke ne jet.

    Ali hesht ,thaqi hesht .Populi jon ber si delet kur ndjekun ujkun .Me kto politiqar historia dhe koncepti per zhvillimin e kombit po hecen ne histori me akrepa mbrapsht ..fatkeqsisht.
    Te pershendes Plaku duke te uruar te behesh katragjysh.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e getomental
    Anëtarësuar
    18-04-2008
    Vendndodhja
    Shkup-Dardani-Shqipri.
    Postime
    251
    Aliun e kemi pas Komandand kujdes fjalorin ju lutna...
    Adresa jon ne boten e Liris esht: Besa Shqiptare.

  8. #8
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    ke te drejte getomental, me kesi komandanetash te sajuem, njeri nuk di cfare fjalori te perdore, me mire ashete ta fole ate qe ashete. me mire se e verteta ska ku shkon. heret a vone gjenat dalin ne shesh. per me njofet alin dhe veprimetarin e ti, duhet me njofete bedrin dhe kelmendin dhe veprimetarin e tyne politike, aliu ishte nje nder liliputet e enverist ne radhet e LPK-es enveriste dhe ka mbete i tille.Ishte nje nga me te zeshemit qe shpernedanete shpifje te sajume nga ishe sigurimi enverist, sajonete trathetar perpilonete lista trathetaresh!Brohorites i enverizmit dhe stalinizemit. Nese populli ia lejon vetit ti imeponohen lider si aliu, nuk ke cafre bene duhet me heshete deri sa te vetedijesohemi!
    veprat e aliut jan si e cdo komunisti, te sajueme qe nuk perputhen fare me ate cfare thuhet ne leter. Kopjim i Veprave envero-titistash
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Petriti m
    Anëtarësuar
    30-01-2011
    Postime
    31

    Wikipedia

    Ali Ahmeti (* 4. Januar 1959 in Zajas, SR Mazedonien, Jugoslawien) ist seit dessen Gründung Parteivorsitzender der albanischen Partei Demokratische Union für Integration (kurz DUI). Er war zudem politischer Führer der Nationalen Befreiungsarmee (albanisch Ushtria Çlirimtare Kombëtare, kurz UÇK) während dem Albanischen Aufstand in Mazedonien im Jahr 2001. Zwischen 2008 und 2011 beteiligte sich seine Partei an der Regierung unter Nikola Gruevski.
    Lebenslauf [Bearbeiten]

    Ali Ahmeti wuchs im ländlichen, mehrheitlich von Albanern bewohnten Zajas, unweit von Kičevo, auf. Zwischen 1979 und 1983 studierte er Philosophie an der Universität Prishtina in Kosovo. Zwischen 1981 und 1983 war er zudem einer der Führer einer nationalistischen Studentenbewegung in Kosovo. Wegen diesen Aktivitäten wurde Ahmeti von den serbischen und jugoslawischen Behörden verhaftet und musste eine Haftstrafe von einem Jahr absitzen. 1986 bekam er politisches Asyl in der Schweiz und lebte dort bis 2001. Während 1988/89 war er Mitorganisator der Studenten- und Minenarbeiterprotesten in Kosovo. Im Jahr 1996 war er Mitbegründer der UÇK des Kosovo.

    2001 wurde Ahmeti als Oberbefehlshaber und Repräsentant der UÇK in Mazedonien gewählt und in der Schweiz als Persona non grata deklariert. Die USA setzten ihn auf ihre „Black List“.

    Nach der Unterzeichnung des Rahmenabkommens von Ohrid löste sich die UÇK in Mazedonien offiziell auf und ihre Nachfolgeorganisation, die politische Partei DUI, war im nachfolgenden Prozess der Erfüllung der Kriterien des Abkommens beteiligt. Bei den Parlamentswahlen 2002 konnte die DUI 16 von 120 Sitze erobern und ging darauf eine Koalition mit den Sozialdemokraten ein.

    Bei den Parlamentswahlen 2008 konnte die DUI zwei Sitze mehr gewinnen und ging dann eine Regierungskoalition mit der VMRO-DPMNE unter Nikola Gruevski ein.

    www.zeriikosoves.org

  10. #10
    Ndrysho Firmën

  11. #11
    Ndrysho Firmën

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    po flisni per ali ahmetin..

    ne fakt tema eshte jo per aliun por per bedriun..

    mos hyni llugave..

  13. #13
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443

    Pyetjet qe duhet tju pergjigjet Ali Ahmeti

    Kush e vrau Deshmorin e Komebit Xhavit Morinen?
    Kush e plagosi komandanet Hoxhen?
    keto dhe shum pyetje tjera qe kerkojen pergjigje nga te ashtuquajtunit komandanet te luftave,si ne Kosove,Lugina e presheves, Ylliride?!

    http://www.shekulli.com.al/tpllib/im...pg&w=340&h=285
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  14. #14
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    I nerumi Brari. kur flitet per bedrin flitet per te gjithe monestrat envero-staliniste.
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •