Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
  1. #21
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    "mersin" perqamsi me i madhe nder shqiptaret je ti dhe feja e jote!

    Une jetoj ne Australi, a e dine ti sa xhamija eshte ndertue dhe po ndertohet edhe sot, edhe pse australia eshte nje vende krishtian,! e ti [mersin] po e bane te madhe pse eshte ndertue nje katedrale, ne Prishtin, ne vendin e shqiponjeve me fe katolike, qka ka te keqe ketu, pse shqiptaret me fe katolike, te na pyetin neve shqiptarve me fe islame,e a duhte me marue kishe apo katedrale ne vendin e vet!
    kushe po mendoni qe jeni ti dhe Renea, qe shqiptaret me fe katolike te ju pyetin juve se a duhet te ndertojn katedrale ne vendin e vete!

    mersin"te lutem pergjigju?!
    E para Mersini nuk ndalon kisha se nuk eshte policia ndertimore.Kishat jane ndertuar dhe ne kohen e Osmaneve keshtu qe mos ki frike prej muslimaneve.Shkrimin se kam bere une per nje Italian nga Milano.Mua sme vjen mire qe perkunder te gjithave atyre gjerave qe thuhen ne shkrim Vatikani mos pranoje pavarsine e Kosoves.Tani pse mi sjell priftat ne Kosove dhe shperndan ndihma kur ti sben gjene kryesore ta pranosh si shtet.Pra Vatikani kerkon katolicizem ne Kosove po do ta mbaj mire dhe me serbet per tu mos u prishur me to.Politika dy standarteshe nuk duhen te luhen."O me ne o kundra nesh" thote nje shprehje urte biblike.
    Ndryshuar për herë të fundit nga _Mersin_ : 22-04-2011 më 10:04
    "Shoku Mjekesise"

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar _Mersin_ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #22
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Malsori , ato qe kam then jan shtylla te forta betoni e celiku,
    me kto qe shkrujte ti as demin me te vogel su bere
    E kupton tani cfar dredhia bejn
    ?! Ah mor Malsori.
    une nuk shkrova ketu ti bej dem dikujt o mjeran..desha te te them se nuk ben te flasesh ne tym..ne fakt tani kuptova se kot paskam shkruar..ty te jan errur syte i dashur dhe ne cdo gje sheh armikun..me vjen keq qe qenka lodhur kot..

    nejse...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar _MALSORI_ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #23
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    une nuk shkrova ketu ti bej dem dikujt o mjeran..desha te te them se nuk ben te flasesh ne tym..ne fakt tani kuptova se kot paskam shkruar..ty te jan errur syte i dashur dhe ne cdo gje sheh armikun..me vjen keq qe qenka lodhur kot..

    nejse...
    Mos e qaj mundin per shkrimin , ka ktu mijra persona qe lexojn , do te vlersohet ajo qe ke shkrujt, me siguri do te thot dikush hallall te qoft, paske bo kundershtim te fort. A je me mir tash ? ( te pelqeu ai teksti ne anglisht te cilin e kerkove? nuk u prononcove per te)
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Renea për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #24
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389
    Sa me shume prezence e faktorit te krishtere, qofte katolik, qofte protestant duhet te jete i mirseardhur ne viset shqiptare. Pritje me me duar te hapura. Arsyeja:

    Formula e re:

    Krishterizem = Perendim, shkollim, shkence, kulture dhe perparim

    Islam = Terorizem, prapambetje, analfabetizem, diktature, mostolerance, injorance, hipokrizi, arabizem, toraborizem, shpellizem....etj etj........

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Traboini për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    Citim Postuar më parë nga Traboini Lexo Postimin
    Sa me shume prezence e faktorit te krishtere, qofte katolik, qofte protestant duhet te jete i mirseardhur ne viset shqiptare. Pritje me me duar te hapura. Arsyeja:

    Formula e re:

    Krishterizem = Perendim, shkollim, shkence, kulture dhe perparim

    Islam = Terorizem, prapambetje, analfabetizem, diktature, mostolerance, injorance, hipokrizi, arabizem, toraborizem, shpellizem....etj etj........
    Sidomos shqiptart kane arsye te dyfishte te konvertohen, sepse do te ktheheshin ne besimin e te parve te vet, prej te cilit kjen nxijerr do me dhune e do tjere me pagese, simbas karakterit qe kishin. Faleminers Zotit, konvertime ka shpesh ishalla don Zoti e shtohen e te shkon edhe populli yne i vuejtun kah perparimi.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gjyka për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #26
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Traboini Lexo Postimin

    Islam = Terorizem, prapambetje, analfabetizem, diktature, mostolerance, injorance, hipokrizi, arabizem, toraborizem, shpellizem....etj etj........
    Se disa perdorin kete propagande ne te gjithe boten, qofte nga injoranca apo interesat e tyre, s'do te thote qe eshte e vertete. Edhe se ka pas raste terrorizmi etj ne ca vende s'do te thote qe vete feja eshte e keqe. Kjo 'formule' eshte qesharake. Nuk ka fe te 'mire' apo te 'keqe', secili gjykon vete.

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Sofi _ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #27
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga Traboini Lexo Postimin
    Sa me shume prezence e faktorit te krishtere, qofte katolik, qofte protestant duhet te jete i mirseardhur ne viset shqiptare. Pritje me me duar te hapura. Arsyeja:

    Formula e re:

    Krishterizem = Perendim, shkollim, shkence, kulture dhe perparim
    Kur e thu ket ku po bazohesh?Te katoliket e Mirdites, Stublles...?A esht e vertet se Mirdita ka ekonomi me te fort se Dubai dhe shkall me te lart te te shkolluarve sesa Arabia Saudite?
    Perendimi simbolizon ateizmin , ndersa vatra e krishterimit esht Afrika dhe Amerika e Jugut(ketu i ke praktikantet e vertet) ne Europ 10% jan qe shkojn ne kishe.

    Ja ketu i ke 99% krishter, shif sa perendimor jan:

    http://c0170361.cdn.cloudfiles.racks...b9bc1964_p.jpg

    Citim Postuar më parë nga Gjyka Lexo Postimin
    Sidomos shqiptart kane arsye te dyfishte te konvertohen, sepse do te ktheheshin ne besimin e te parve te vet, prej te cilit kjen nxijerr do me dhune e do tjere me pagese, simbas karakterit qe kishin. Faleminers Zotit, konvertime ka shpesh ishalla don Zoti e shtohen e te shkon edhe populli yne i vuejtun kah perparimi.
    Arsye te milion fisht me pas prap kot , se duan shqiptart ate shenjen te cilen ua vizatonin serbet kur ua djegnin shtepit.
    40.000 katolik te Kosoves jan te barabart sa 1/3 e muslimaneve te Shkupit , e paramendon per cfar pakice behet fjal? Ja psh. vetem Kumanova me fshatra ka mbi 60.000 musliman, duhet ta kuptoni dhe ta pranoni kete fakt , te pajtoheni me kete te vertet, se cdo ekstremizim i juaji sa i perket katolicizmit , do te ekstremizoj edhe muslimanet , ASKUND ne bot nuk ka qe pakica absolute te provokon shumicen. 40.000 persona tu thojn 2 milion te tjerve, gabim e keni, besimi i juaj esht i gabuar.
    Ja un po ju garantoj se muslimanet asnjeher sdo te pengojn krishteret, kurr hiq , do te respektojn besimin e tyre, por kjo nevoitet edhe nga pala tjeter, JU TUAJEN NE TONEN.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Renea : 23-04-2011 më 04:30
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Renea për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #28
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Mos e qaj mundin per shkrimin , ka ktu mijra persona qe lexojn , do te vlersohet ajo qe ke shkrujt, me siguri do te thot dikush hallall te qoft, paske bo kundershtim te fort. A je me mir tash ? ( te pelqeu ai teksti ne anglisht te cilin e kerkove?
    nuk u prononcove per te
    )
    nuk u prononcova renea se e pashe qe kot ishte te prononcohesha..pashe qe ti i merr gjerat kallep sikur i shkruajne ekstremistet e te gjitha feve neper forumet e tyre..nuk u prononcova me sepse ti shkruan gjera si shtylla betoni e qeliku qe as tsunami ne japoni nuk i rrezon..nuk u prononcova se ishte e kote te prononcohesha...kur e lexova te linkun qe kishe prure ti u habita se si i kishe besuar nje faqeje interneti krejt te pakontrolluar..ne shkrimin e pare tendin thua;
    Dhe vet themeluesit e asaj shkolle ne nje intervist per nje gazet
    une kujtova se vertete ishte gazete por ne te vertete na doli thjeshte nje faqe interneti..a e din more renea se ne internet ka miliona e miliarda faqe interneti krejt te pabesueshme per ato qe shkruajne..dhe ti qe thua shtylla betoni e hekuri i merr kallep theniet e ketyre faqeve..qe do te thote se ti ka zene syte leshi i fese dhe nuk din te besh dallimin midis te vertetes dhe shpifjeve..

    edhe sikur te jete gjithcka e vertete ne ate artikullin e asaj faqeje une kuptova dicka..

    The German priest is executive director of a Prizren, Kosovo,
    private school
    kuptova kete qe ta kam nenvizuar..pra prifti gjerman eshte drejtor i nje shkolle private..o mjeran po c'pune ke ti me shkollen private ..a te ka mbajte kush ty te besh nje shkolle private o jerm..edhe sikur cdo rregull ta ket thyer kjo shkolle cfaj ka vatikani per kete shkolle o njeri..a e din ate historine e dashit me ujkun..edhe pse ishte me poshte dashi , ujku e akuzonte se po i trubullonte ujin..eh kur ti ze syte leshi i fese cdo gje te behet katolike dhe vatikanase...nuk e di a e ke pyetyr ndonjehere veten se ku eshte xhamia me e madhe ne europe apo nuk e ke pyetur..nuk e di ne e ke pyetur veten a ka lejuar deri me sot arabia saudite te ngreje nje vend faljeje kristiane perballe mekes apo thjeshte ne shtetin e saj..

    renea te sugjeroj te hapesh syte dhe mos beso gjithcka..perdore mendjen para se te shkruash se behesh shume qesharak..ashtu siq jeni bere me kete teme..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar _MALSORI_ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #29
    Citim Postuar më parë nga Traboini Lexo Postimin
    Sa me shume prezence e faktorit te krishtere, qofte katolik, qofte protestant duhet te jete i mirseardhur ne viset shqiptare. Pritje me me duar te hapura. Arsyeja:

    Formula e re:

    Krishterizem = Perendim, shkollim, shkence, kulture dhe perparim

    Islam = Terorizem, prapambetje, analfabetizem, diktature, mostolerance, injorance, hipokrizi, arabizem, toraborizem, shpellizem....etj etj........
    Janullatos, Racinger Nazisti, Italianizim, Greqizim, prostitucion normal i krishter, transeksualizem, imperializem etj.

    Citim Postuar më parë nga Gjyka Lexo Postimin
    Sidomos shqiptart kane arsye te dyfishte te konvertohen, sepse do te ktheheshin ne besimin e te parve te vet, prej te cilit kjen nxijerr do me dhune e do tjere me pagese, simbas karakterit qe kishin. Faleminers Zotit, konvertime ka shpesh ishalla don Zoti e shtohen e te shkon edhe populli yne i vuejtun kah perparimi.
    Besimi i te pareve nuk ka qene i krishtere, por nuk ka patur fe fare, atehere kur pellazget e dominonin te gjithe gadishullin ballkanik.
    IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Dr.Qendro për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Kur e thu ket ku po bazohesh?Te katoliket e Mirdites, Stublles...?A esht e vertet se Mirdita ka ekonomi me te fort se Dubai dhe shkall me te lart te te shkolluarve sesa Arabia Saudite?
    Perendimi simbolizon ateizmin , ndersa vatra e krishterimit esht Afrika dhe Amerika e Jugut(ketu i ke praktikantet e vertet) ne Europ 10% jan qe shkojn ne kishe.

    Ja ketu i ke 99% krishter, shif sa perendimor jan:

    http://c0170361.cdn.cloudfiles.racks...b9bc1964_p.jpg



    Arsye te milion fisht me pas prap kot , se duan shqiptart ate shenjen te cilen ua vizatonin serbet kur ua djegnin shtepit.
    40.000 katolik te Kosoves jan te barabart sa 1/3 e muslimaneve te Shkupit , e paramendon per cfar pakice behet fjal? Ja psh. vetem Kumanova me fshatra ka mbi 60.000 musliman, duhet ta kuptoni dhe ta pranoni kete fakt , te pajtoheni me kete te vertet, se cdo ekstremizim i juaji sa i perket katolicizmit , do te ekstremizoj edhe muslimanet , ASKUND ne bot nuk ka qe pakica absolute te provokon shumicen. 40.000 persona tu thojn 2 milion te tjerve, gabim e keni, besimi i juaj esht i gabuar.
    Ja un po ju garantoj se muslimanet asnjeher sdo te pengojn krishteret, kurr hiq , do te respektojn besimin e tyre, por kjo nevoitet edhe nga pala tjeter, JU TUAJEN NE TONEN.
    Nuk asht fjala per pakicen apo shumicen, por shqipetar qe deri dje ishin te krishtere qe jemi te nje gjaku e dolen kot nga besimi i te parve. Ti shume mire e din qe ne skemi asgja me ata qe vrane e dogjen ne Kosove me kryq, ashtu si nuk keni as ju me ata qe veshen me eksploziv dhe vrasin njerz te pafajshem.

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gjyka për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  21. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    Citim Postuar më parë nga Dr.Qendro Lexo Postimin
    Janullatos, Racinger Nazisti, Italianizim, Greqizim, prostitucion normal i krishter, transeksualizem, imperializem etj.



    Besimi i te pareve nuk ka qene i krishtere, por nuk ka patur fe fare, atehere kur pellazget e dominonin te gjithe gadishullin ballkanik.
    Per ty nuk asht chudi meu kthye aq mrapa se thue se din chka ka ngja para miliona vjetesh, por fjala kje per shqipetaret e krishtere qe perqafuen fene islame ne kohe jo shume te largeta. A mendon hala se jam nje arab i flliqt, edhe pse aj do te ishte maj mire se ti lol

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gjyka për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #32
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Arsye te milion fisht me pas prap kot , se duan shqiptart ate shenjen te cilen ua vizatonin serbet kur ua djegnin shtepit.
    .
    Pse ty kush te ka bere tellallin e shqiptareve qe po na flet ne emer te te gjitheve? Ti se do, fol per veten tende. Ka ca te tjere qe e duan, ka ca qe se duan dhe ka dhe shume (qe jane shumica) qe sduan tja dine as per ate qe thua ti dhe as per gjysmehenen qe i falesh ti. Pastaj se marr vesh, ca ke ti qe kercen kaq shume per gjerat ne Kosove? Shiko punet e tua ne Kumanove dhe mos merr persiper te zgjidhesh 'hallet' e gjithe shqiptarise. Late kokrren e namit, keni nga 5 vjet ne forum dhe 99 % te shkrimeve vetem me fene e budallalliqet fetare. Kaq jete te varfer jeni ju menderisht dhe kaq interesa te ngushta keni sa mos diskutoni gje tjeter pervec fese?

  24. #33
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Amerika e Jugut

    Arsye te milion fisht me pas prap kot , se duan shqiptart ate shenjen te cilen ua vizatonin serbet kur ua djegnin shtepit.
    .
    Amerika Latine*

    Po te krishteret?
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  25. #34
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Krishterizem = Perendim
    Islami=Lindje
    "Shoku Mjekesise"

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar _Mersin_ për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #35
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Tani po e shikoj RTK-ne (radio televizioni i Kosoves) drejtperdrejt po jipet mesha e lumturimit te ish Papa Gjon Palit II.

    Pastaj hapa edhe HRT-ne (televizioni shtetror kroat) , per cudi aty nuk e pash meshen e njejt, edhe pse Kroacia esht vend me 95% katolik. Me siguri e japin kroatet se edhe ato jan te ndikuar nga Vatikani , por ne ndonje program tjeter dhe jo ne programin e pare te HRT-se.

    Vall aq te interesuar kosovaret per meshen e lumturimit te ish Papes? Jam i sigurt se 90% te popullsis te Kosoves nuk u intereson aq sa per ta percjell ate mesh.
    Por prandaj RTK-ja vetem dy her ne jvit ep namazet te muslimaneve vendas. Kjo tregon gjithashtu per NDIKIMIN NE RRITJE TE VATIKANIT.

    Ne meshen e lumturimit morren pjes Bamir Topi, Sali Berisha, Jozefina Topalli e Hashim Thaci, sbesoj te ket nga shtete tjera prezenc kaq te lart ( kryetar shteti , kryeminister dhe kryetar i Kuvendit).

    Citim Postuar më parë nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Islami=Lindje
    Mir i paske repliku, nese Krishterimi esht Perendim , ne pajtohemi qe Islami esht Lindje.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Renea për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #36
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Tani po e shikoj RTK-ne (radio televizioni i Kosoves) drejtperdrejt po jipet mesha e lumturimit te ish Papa Gjon Palit II.

    Pastaj hapa edhe HRT-ne (televizioni shtetror kroat) , per cudi aty nuk e pash meshen e njejt, edhe pse Kroacia esht vend me 95% katolik. Me siguri e japin kroatet se edhe ato jan te ndikuar nga Vatikani , por ne ndonje program tjeter dhe jo ne programin e pare te HRT-se.

    Vall aq te interesuar kosovaret per meshen e lumturimit te ish Papes? Jam i sigurt se 90% te popullsis te Kosoves nuk u intereson aq sa per ta percjell ate mesh.
    Por prandaj RTK-ja vetem dy her ne jvit ep namazet te muslimaneve vendas. Kjo tregon gjithashtu per NDIKIMIN NE RRITJE TE VATIKANIT.

    Ne meshen e lumturimit morren pjes Bamir Topi, Sali Berisha, Jozefina Topalli e Hashim Thaci, sbesoj te ket nga shtete tjera prezenc kaq te lart ( kryetar shteti , kryeminister dhe kryetar i Kuvendit).



    Mir i paske repliku, nese Krishterimi esht Perendim , ne pajtohemi qe Islami esht Lindje.
    Burimi nga Libri "Vendbanimet e Kosovës - Drenica" të autorit Dr.Jusuf Osmani
    E pra , ku mbeten , ku shkuan të gjithë këta shqiptarë që luteshin dikur neper kisha
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Pa_doreza2 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #37
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Renea zegjohu nga gjumi arabo-magjupistani !!!


    Historia e fesë në Shqipëri - Krishterimi, myslimanizmi, zhdukja e fesë e deri te rikthimi i të drejtës së besimit. Shqipëria veç harmonisë fetare duket se është dhe pasqyra më e mirë e të gjitha besimeve kryesore sot në botë. Duke iu referuar studimeve të shumta të historianëve, rezulton se fillimet e besimit fetar në Shqipëri nuk janë të shkëputura nga pjesa tjetër e botës. Lindja e Krishterimit, që i dha dhe fund paganizmit, do të gjente mbështetësit e vet në vendin tonë, që në shekullin e parë pas lindjes së Krishtit. Kronikat antike përmendin se një prej apostujve të Jezu Krishtit ka predikuar mësimet e ungjillin në Iliri. Një fakt që e rendit vendin tonë si një prej të parëve që përqafuan Krishterimin. Shën Pali shprehet se, "Nga Jerusalemi e rrethinat deri në Iliri plotësova predikimin e Ungjillit të Krishtit" (Romakëve 15:19). Ndërsa apostulli Andrea, mendohet se ka predikuar në Epir. Dhe, bëhet fjalë për vitet 40-50 të shekullit të parë. Por edhe besimi ortodoks reflekton qartë ndarjen e dy kishave në vitin 1054. Ndarja e Krishterimit mes Katolicizmit në Perëndim me qendër në Romë dhe Ortodoksisë në Lindje me qendër në Kostandinopojë, u reflektua dhe në popullsinë shqiptare të asaj kohe. Por, nëse dy besimet e para u reflektuan në pak vite në Shqipëri, Myslimanizmi do të vinte në Shqipëri gati gjashtë shekujt pas lindjes së tij. Të gjithë studiuesit bien në një mendje kur thonë se Myslimanizmi i ardhur nga pushtuesit. Ndërtesat e para fetare të besimit islam i përkasin shekullit 16 dhe 17.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Pa_doreza2 : 01-05-2011 më 09:04
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Pa_doreza2 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    Citim Postuar më parë nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
    Renea zegjohu nga gjumi arabo-magjupistani !!!


    Historia e fesë në Shqipëri - Krishterimi, myslimanizmi, zhdukja e fesë e deri te rikthimi i të drejtës së besimit. Shqipëria veç harmonisë fetare duket se është dhe pasqyra më e mirë e të gjitha besimeve kryesore sot në botë. Duke iu referuar studimeve të shumta të historianëve, rezulton se fillimet e besimit fetar në Shqipëri nuk janë të shkëputura nga pjesa tjetër e botës. Lindja e Krishterimit, që i dha dhe fund paganizmit, do të gjente mbështetësit e vet në vendin tonë, që në shekullin e parë pas lindjes së Krishtit. Kronikat antike përmendin se një prej apostujve të Jezu Krishtit ka predikuar mësimet e ungjillin në Iliri. Një fakt që e rendit vendin tonë si një prej të parëve që përqafuan Krishterimin. Shën Pali shprehet se, "Nga Jerusalemi e rrethinat deri në Iliri plotësova predikimin e Ungjillit të Krishtit" (Romakëve 15:19). Ndërsa apostulli Andrea, mendohet se ka predikuar në Epir. Dhe, bëhet fjalë për vitet 40-50 të shekullit të parë. Por edhe besimi ortodoks reflekton qartë ndarjen e dy kishave në vitin 1054. Ndarja e Krishterimit mes Katolicizmit në Perëndim me qendër në Romë dhe Ortodoksisë në Lindje me qendër në Kostandinopojë, u reflektua dhe në popullsinë shqiptare të asaj kohe. Por, nëse dy besimet e para u reflektuan në pak vite në Shqipëri, Myslimanizmi do të vinte në Shqipëri gati gjashtë shekujt pas lindjes së tij. Të gjithë studiuesit bien në një mendje kur thonë se Myslimanizmi i ardhur nga pushtuesit. Ndërtesat e para fetare të besimit islam i përkasin shekullit 16 dhe 17.
    Besa more zoteri mire e ke, po kujt tja thuesh.

  34. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gjyka për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  35. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    323
    e di si o puna o besimtare,e se pari HAJER E hALLALL,per sa perpiqi m rrug t drejt...!
    Hazreti Aliu ra,tho i her ,,m nxirrni para1000 dijetar e i mun me argumenta,m nxirrni para i budalla e do m muni.....,
    ju muslimonve duhet t ju a ket thon Hoxha Xhomis tuj sa HZ.Isa as,biles ne pasusit e tij,Havarijunet,qen muslimonnnnn....e ke me Ajete m KK,e me hadithe...
    pranej kush perzi fen me interesin o politiken o i maru m bot qeter,mase ne m ket dynjo........fesetybsiru ve jubsirun....
    sa per politikanet m pergjithsi e per kto tonet m vecanti,mase ka halli i bojn ato qe bojn,se me kto qe shofim,puna tyne ka maru....po ALLAH u na gjuko m fun

  36. Anetarët më poshtë kanë falenderuar i humburi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  37. #40
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    shiko,ju te antaret e komunitetit ankoheni e kendej me keni fshi shkrimin pa asnje arsyje pastaj mos u ankoni per cenzure
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gordon Freeman : 01-05-2011 më 16:39

  38. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Gordon Freeman për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •