Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 40
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Ndikimi N Rritje I Vatikanit Ne Kosov

  NDIKIMI N RRITJE I VATIKANIT NE KOSOV

  Nga Mateo Albertini, Milano *  Q prej Shkurtit 2008,m se tre vjet q pas shpalljes s pavarsis s Kosovs – ku t pakten 90% e popullsise s saj njihet nominalisht si myslimane - Vatkani ka krkuar dukshem ta rris prezencn e tij vazhdimisht, tani madje pa e fshehur fare si qllim.

  Pavarsisht faktit se vetm 5 % e kosovarve njihen si katolik, Vatikani po tejkalon t gjitha iniciativat fillestare( t kufizuar n rigjenerimin e komunitetit egzistues katolik), duke e konsideruar si interes strategjik prpjekjet pr konvertim t myslimaneve vendas. Edhe pse Vatikani nuk sht i vetm n kt rrug( n Kosov mes organizatave t ndryshme t krishtera dhe myslimane vazhdojne aktivitetine tyre kryesisht edhe mjaft organizata evangjeliste amerikane) ai sht institucioni i vetem fetar i huaj aktiv m i fuqishm n vend.


  N aktivitetin e Selis se Shenjt n Kosov prfshihet shtimi i personelit koordinues, ndertimi i godinave publike dhe puna n institucionet e arsimit fetar. Disi n mnyr provokative, kto aktivitete kan prfshir edhe ndrtimin e shkollave t reja n krahina historikisht t banuara nga mysliman, si sht qarku jug-perndimor i Prizrenit, duke bere haptazi thirrje konvertuese ndaj myslimanve.


  NDRTESAT SIMBOLIKE


  Megjithse projekti m i shtrenjt dhe ambicioz deri m tani ka qn ndrtimi i katedrales s re n Prishtin, kushtuar “ S bekuars Nns Terez”, murgeshs s njohur katolike t Kalkuts, e lindur n Shkupin fqinj n nj familje shqiptare. Inagurimi i katedrales u b m 5 Shtator 2010 nga Presidenti i atkohshm kosovar Fatmir Sejdiu; dit e cila shenonte gjithashtu edhe prvjetorin e 13-t t vdekjes s Nn Terezs. Pr shkak t profilit t saj t shquar an e mban bots dhe sherbimit t saj ndaj katoliizmit duke u kthyer n simbol t ksaj feje, murgeshs se ndar prej ksaj bote i filloi me procedur t prshpejtuar rruga drejt shenjtris, duke u lumturuar kshtu q n 19 Tetor te vitit 2003.(Tani ,ajo qndron nj mrekulli t dshmuar larg nga t qnt zyrtarisht shenjtore).


  Gjat inagurimit, presidenti Sejdiu e vlersoi katedralen si simbol t tolerancs fetare n shtetin m t ri n bot,shtet i cili ka shenuar shenja te vazhdueshme prleshjesh mes shqiptarve mysliman dhe minoritetit orthodoks serb. N t kaluarn kto prleshje shpesh kan prfshir n vorbulln e tyre edhe sulme te ndryshme ndaj objekteve t kultit, duke klasifikuar ktu vandalizmat ndaj kishave, xhamive apo varrezave . Sidoqoft shqiptart , t besimit mysliman apo katolik, n prgjithsi kan pasur marrdhnie t mira mes njri-tjetrit kjo pr shkak t nj ndenje t prbashket etniko-nacionaliste mbi at fetare.


  Gjersisht, mes popullates ndrtimi i katedrales s Prishtins jo vetm qe sht pranuar por madje dhe sht inkurajuar: ndrtimi i katedrales s re “ Tereza e Bekuar e Kalkuts” u kundrshtua seriozisht vetm nga nje numr i pakt qytetarsh edhe pse u ngrit mbi nj terren m par t sygjeruar si vend ndrtimi pr nj shkoll t re( mjaft t nevojshme)t arsimit t mesm.


  Sidoqoft, protesta ka pasur nga shoqata t ndryshme myslimansh n t cilat pretendohet se komuniteti katolik sht duke prfituar nje trajtim t privilegjuar nga ana e autoriteteve zyrtare, pr te cilat mendohet se po krkojn me ’do kusht t vn n dukje lidhjet qe egzistojne mes Kosovs dhe Bashkimit-kryesisht me sfond te krishter- Evropian .


  ALEAT DHE IDENTITETE  Aq sa tham m sipr, deri diku sht plotsisht e vrtet: pavarsisht prqindjes relativisht t vogl t shqiptarve katolik n Kosov, qeveria e saj sheh tek Kisha Katolike Romane nj aleat potencial dhe t fuqishm n betejn pr fitoren e njohjes s plot t pavaresis nga faktori ndrkombtar. Par nga ky kndvshtrim, ndrtimi i katedrales s Prishtins prfaqson nje gjest mrnjohjeje pr ’ka aktor me pesh nga shtetet me shumice katolike kan br pr Kosovn dekadn e fundit.


  Gjithashtu duhet kujtuar se besimi fetar( sbashku me gjuhn) kan qn pr dekada me rradh faktori/ kryesor/ kontrasti i t cilave ka br mbruajtjen e identiteteve respektive shqiptare dhe serbe: t qnit orthodoks gjithmon n mnur t pashmangshme nnkuptonte t qnit pjes e grupit etnik serb, ndrsa t qnit mysliman kryesisht nnkuptonte t qnit shqiptar. Debatet ne Kosov mbi lokalitetet fetare dhe vendet e kultit kan qn t shpeshta si gjat luftes ashtu dhe n periudhn pas saj gjat administrimit ndrkombtar, debate t cilat nuk jan sheshuar ende dhe sot e kesaj dite.


  Si edhe Jahja Draolli, profesor historie n Universitetin e Prishtins, vren gjat nj interviste t dhn koht e fundit, “ vendet e kultit kan qn gjithmon pjes e zhvendosjes se pushtetit midis feve dhe etnive n kto zona”. Pr te sjell nj shembull, kjo sht edhe arsyeja pse territori kosovar sht mbushur me varre ushtarsh dhe refugjatsh t cilt duan t thon: “ne lam eshtrat ktu prandaj ky vnd sht i yni.”


  RRITJA E PROFILIT TE ROMS: OFIQE TE REJA  Megjithse pakica katolike n Kosov prbht vetm nga rreth 5 % e popullats, vitet e fundit Kisha ka provuar nj rigjallrim, duke regjistruar nj numr n rritje konvertimesh, t ndrthurura njkohesisht me interesin e rizgjuar t Selis s Shenjt dhe ofiqarve t saj.


  Dshmia e ktij interesi u shfaq dy muaj m par, pikrisht n 10 Shkurt, kur Vatikani pr her t par mandatoj ne Kosov t deleguarin e tij apostolik: Nuncin aktual te Sllovenis, Juliusz Janusz. Ky vendim me gjasa tregoi nj ndryshim parsor n diplomacin e Vatikanit kundrejt Kosovs: qe prej vitit 1999 Selia e Shenjt kishte ndjekur taktikn e prfaqsimit n “ nivele t ulta”, duke synuar prfaqesimin vetm n ato pak zona t banuara nga katolik, si Gjakova n perndim dhe rrethinat e Prizrenit. Kjo qasje ishte n kontrast t fort me rolin e protagonistit aktiv qe Vatikani luajti ne Slloveni dhe Kroaci duke filluar nga Janari i vitit 1992. Paralelisht me vendimin e msiprm, Selia e Shenjt vendosi t mos e njohe pavarsin e Kosovs n vitin 2008, duke mos drguar rrjedhimisht prfaqsuesin e vet diplomatik pran ktij vendi. Si Drejtori i Radio Vatikanit, Federiko Lombardi, u shpreh me kt rast, “ deklarimi i njanshm i pavarsis s Kosovs krijon nj situat t re e cila sigurisht do t ndiqet me interes t madh nga Selia e Shenjt...Por n nj moment t till Selia e Shenjt ndjen para s gjithash prgjegjsin morale dhe shpirtrore t misionit t saj, i cili sht gjithashtu i preokupuar me paqen dhe maredheniet e mira mes kombeve.”


  DIPLOMACIA E VATIKANIT – KONSIDERATA PR KISHN ORTHODOKSE SERBE  Ky qndrim u b i domosdoshm pr t mos irrituar Kishn Orthodokse Serbe, e cila ka folur haptazi dhe me tone t qarta kundr pavarsis se Kosoves, pasi kjo gj do ta privonte Serbin nga manastiret e saj m antike ( Deani, Graanica dhe Patriarkana e Pejs).


  Kardinali Valter Kasper – president i Koncilit pr promovimin e Unitetit mes t Krishterve – n nj intervist dhn agjensis katolike t lajmeve Kathpres, haptazi konfirmoi qndrimin e Kishs Katolike n lidhje me Kosovn duke deklaruar se: “ jemi t vetdijshm q Kosova sht nj plag e dhimbshme pr SPC[ Kishn Orthodokse Serbe]. Ne gjithashtu e dim se Kosova sht djepi dhe qendra e Orthodoksis Serbe. Ne e kuptojm kt mjaft mir prandaj dshira ime sht q pr kt fakt t kihet konsiderat”.


  Si rrjedhoj, emrimit t nj t deleguari t ri apostolik n Kosov i nevojitej nga pas nj pusull sqaruese ku thuhej se, “ misioni i nj t deleguari apostolik nuk sht i nj natyre diplomatike por pr t’ju prgjigjur krkesave e pr t plotsuar n mnyr adekuate nevojat e besimtarve katolik”. Sqarimi vijonte m pas se emrimi i Januszit nuk nnkuptonte ndryshimin e marrdhnieve mes Selis s Shenjt dhe shtetit t Kosovs. Kjo deklarat qartazi i drejtohej Kishes Orthodokse Serbe, pr t mos kompromentuar assesi marredheniet e ngrohta mes dy kishave.


  JA PSE JANUSZI  Juliusz Januszi, i deleguari i sapo emruar apostolik i Vatikanit n Kosov, aktualisht sht duke shrbyer si Nunc Papal n Slloveni.M shum se specialist ne shtjet ballkanike, Imzot Januszi mund t cilsohet si eksperti i Vatikanit pr situata t koklavitura.


  M 25 Mars 1995, ai u emrua Nunc pr Ruandn, vend ku hierarkia katolike ka qn e akuzuar pr ndihm dhe mbrojtje t kriminelve t lufts. Gjat asaj kohe, Nunci Janusz n mnyr t vazhdueshme refuzoi gjykimin – madje edhe diskutimin- mbi prgjegjsit e shum peshkopve t cilt mendohet t ken mbshtetur masakrat kundr Tutzve gjat lufts civile n Ruanda. Vite m pas, pikrisht m 26 Shtator 1998, Imzot Januszi u emrua Nunc pr Mozambikun – ky i fundit nj vend ky pr diplomacin e Selis s Shenjt.


  N Mozambik, negociatat mes socialistve t Frelimo-s dhe anti-komunistve t Renamo-s ( mbshtetur si nga Rodezia ashtu dhe nga Afrika e Jugut) u zhvilluan me ndrmjetsimin qndror t Komunitetit t San Egidio-s, i cili sht nj komunitet katolik zyrtar. Nunci Janusz ka punuar pr nj koh t gjat me Komunitetin e San Egidio-s, i cili zhvillon gjersisht aktivitetin e tij n Kosov. N prgjithsi Januszi konsiderohet nj diplomat kalibri dhe sigurisht q duke u konfrontuar me situata ku e ku m t vshtira se realiteti kosovar ka prftuar patjetr eksperienc t bollshme.


  SHNJESTRA – MYSLIMANT E KOSOVS  Prve shqetsimit pr mos irritimin e ndjenjave t serbve orthodoks, aktualisht interesi i Selis s Shenjt n Kosov sht i prqndruar m shum tek myslimant e vendit sesa tek pakicat etnike serbe. Ishte viti 2008 kur Papa Benedikt i XVI hapi fushatn pr “ gjetjen e rrnjve t krishtera t Evrops” , duke nisur nj proces ungjillizimi n mas.


  Q prej asaj kohe, peshkopi katolik shqiptar i Kosoves, Dod Gjergji, sht prqndruar kryesisht n konvertimin e myslimanve ne katoliizm. Gjat nj konvenji t partive demokratike evropiane n Bruksel n Prill 2008, Gjergji tha se Kosova sht duke krkuar gjithnj e n rritje mbshtetjen e B.E.-s dhe Vatikanit kundr Serbis, dhe se vendi(Kosova sh.p) sht n nevoj urgjente pr nj “ pagzim [t ri] kulturor”.


  Koh para promovimit t tij si peshkop, kosovari Gjergji nga viti 2000 deri n vitin 2005, kishte shrbyer si Administrues Apostolik i Diogjezs Katolike Romane t Saps n Shqiprin fqinje. Vitin pasues ai u emrua peshkop i Diogjezs s Prizrenit n Kosov. Interesant sht fakti se peshkopi Gjergji e kish filluar karriern e tij t hershme n priftri, n Shkup t Maqedonis, gjat periudhs s fundit t Federats Jugosllave n vitin 1989.


  PRIRJET KONVERTUESE  Mungesa e nj hierarkie shumekombshe Islame me influenc dhe pushtet t prafrt me Vatikanin si dhe laiciteti substancial i Islamit kosovar, i lejoi Kishs Katolike “ zaptimin” e disa sektorve t jets sociale dhe kulturore tek t cilat dora e shtetit mungon dukshem; ktu prfshihen prkrahja sociale, arsimimi dhe aktivitetet komunitare.


  Rigjenerimi i organizatave dhe shkollave katolike n Kosov shpesh justifikohet me rinovimin e nj tradite t mirnjohur mes shqiptarve, e cila njihet si tradita e “ t krishterve t fsheht” apo e “ Kriptokrishterve” apo pr ta thn shqip, tadita e “laramanve”. Ajo q ne kuptojm prej ksaj tradite sht se njerz t till shekuj m par u konvertuan n islam pr shkak t favoreve q i dhuronte statusi i t qnit mysliman nn Sistemin qeveriss Otoman t Mileteve, duke ruajtur praktikat jo islame brenda mureve t shtpis.


  N nj intervist, pr The Economist te dats 30 Dhjetor 2008, Draolli evidenton se n t qnit shqiptar “ feja ka luajtur rol dytsor”: ai m tej tha se t konvertuarit duan t “ rikthehen n fen e vjetr t cils mendojn se i prkisnin nj her e nj koh” pr t treguar se kan “prirje evro-amerikane”.


  Edhe pse i argumentuar – fakti q shqiptart ishin katolike mbi pes shekuj m par nuk shpjegon pse pasardhesit e tyre do t vendosnin t ktheheshin mbrapsh prej islamit ne katoliizm – kjo i ngjan justifikimit qe rendom bhet nga t konveruarit e rinj. I risjell n nj reportazh te REUTERS-it , gjithashtu i diskutuar m par n mnyr t pavarur edhe n nj reportazh t Balkanalyses.com nga terreni, prej 28 Shtatorit 2008 shum t konvertuar shqiptar deklaruan se kishin zgjedhur fen katolike pasi vendet Perndimore nuk i duan myslimant, nderkaq q edhe mbshtetja, mbrojtja dhe investimet i krkohen Perndimit.


  Kjo sht nj pik me shum rndsi n ruajtjen e vullnetit konvertues, dhe tregon sesi ajo e “kriptokatolicizmit” pjesrisht sht nj “tradit e shpikur” – efikase pr t justifikuar nevojn e nj “pagezimi identitar” m shum se “pagzimit kulturor”.


  Rritja e konvertimeve q Kisha Katolike po prjeton sot ne Kosov nuk sht e varur vetm ndaj mundsive pr tu br pjes e botes “Perndimore”, apo antar i nj familjeje fetare m pak t paplqyeshme se Islami; kjo nuk tregon gj tjetr prve efikasitetit dhe kapilaritetit t makineris social-humanitare katolike.


  Familjet myslimane, duke krkuar ndihm pr problemet e tyre t ndryshme ekonomiko-sociale shpeshher i kan gjetur dyert e mbylluara n komunitetet Islame t cilave i prkasin ( disa prej tyre te akuzuara si “ ekstremiste” dhe “ fundamentaliste”) duke u detyruar t’i shrijne dorn pr ndihm organizatave Katolike.Nprmjet ktyre organizatave ata morn ndihm dhe pranuan t konvertoheshin n Katoliizm, sepse kjo fe mundi t’i prgjigjej nevojave t tyre jetike , duke filluar nga shndti e deri tek higjena dhe shkollimi.


  Konvertimet n Kosov , i par nga ky kndvshtrim, tregojn sesi feja mund t bhet mbi t gjitha nj zgjedhje racionale apo ekonomike dhe jo vetm nj zgjedhje kulturore/simbolike. Megjithat kjo sht vetm maja e ajzbergut: Si evidentohet tek nj artikull i kohve t fundit tek Avvenire, nj gazet italiane me orientim katolik, marredhniet mes mysliamanve dhe katolikve ne jetn e prditshme nuk shkojn fjoll, si mund t duken n nivele zyrtare: pr te sjell vetm nj shembull, martesat ndrfetare vazhdojn ende t kundrshtohen ashpr nga shum familje. Kshtu, treguesi n rritje i konvertimeve n katolicizm mund t oj drejt konflikteve m t thella n shoqrin kosovare n t ardhmen.


  VATIKANI N KOSOV: N T ARDHMEN NJ ROL M AKTIV?


  N t vrtet tendenca n rritje e prpjjkjeve pr konvertim, jan garant se Kisha Katolike, dhe si rrjedhim Vatikani , do t prfshihen m thell n punt e Kosovs, duke marre parasysh edhe konseguencat.


  Gadishmria e Vatikanit pr t luajtur rolin e tij u shpreh formalisht me emrimin e Nuncit Janusz si i Deleguar Apostolik: anipse kjo nuk sht nj njohje e njmendt diplomatike ky akt tregon ineresin n rritje t Vatikanit ndaj Kosovs, gj e cila, n nj t ardhme jo fort t largt, mund t sjell nj ndryshim t qnsishm n marrdhniet mes qeveris s Kosovs dhe Selis s Shenjt.


  *Mateo Albertini sht studjues i pavarur me baz n Milano dhe sht prfshir n shtjet ballkanike q me shkrimin e tezes ts Masterit n vitin 2005. S fundmi ai mbrojti doktoraturn n Semiotik prane Institutit Italian t Shkencave Humane me nj tez mbi konstruksionet kulturore dhe shoqrore t nacionalizmit jugosllav.Si ekspert i semiotiks fokusi i tij studimor prqndrohet tek etnit, kujtesa historike dhe politikat publike t nacionalizmit jugosllav, subjekte t cilat ai i ka trajtuar n shum artikuj n gazeta t ndryshme si n Itali ashtu edhe n shtypin nderkombtar.

 2. Anetart m posht kan falenderuar _Mersin_ pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  i nenshtruar Maska e bani
  Antarsuar
  28-03-2003
  Postime
  2,764
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  nuk je ne rregull ti mersin qe do i lexojme te gjitha keto , e t'na dalin syte vendit !
  Nuk ka perndi tjetr prve ZOTIT

 4. Anetart m posht kan falenderuar bani pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Keto i ka shkruar Talioni jo Mersini

 6. Anetart m posht kan falenderuar _Mersin_ pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  - Ne Kosov nuk ka 5% katolik , por 2%. (sipas klerit katolik 3%)

  - Katedralja e re nuk esht simbol i tolerances, per te qen simbol i till, duhet qe edhe muslimanet te mundet te ndertojn xhamite lirshem dhe tu plotsohen kerkesat e tyre , esht evidente se muslimanet skan mjaftushem xhami , sidomos ne qytete , sic esht Prishtina , prandaj namazi i te premtes dhe Bajramit falet ne rruge, ne qiell te hapur.
  Ne menyren se si u ndertu katedralja esht vetem se simbol i jotolerances, diskriminimit.
  Nje katedrale prej 5 milion eurove(llogaritje e imja) dhe e atyre permasave grandioze , sa qe zyrtarisht esht katedralja me e madhe ne Ballkan , ka per qellim imponimin e besimit te pakices, ne menyr kaq provokative.

  - Ne Kosov e Shqiperi , ke me shum kisha katolike per koke banori sesa xhami, ani qe kto besimtar jan pakic, per ndertimin e nje kishe katolike asnjeher sparaqiten pengesa , mjafton vetem te shprehesh deshiren per ta ndertu , menjeher te gjindet trualli , nese ka nevoj do te prishet edhe ndonje shkoll e mesme publike, sic ndodhi me katedralen , kryesorja , kisha katolike duhet te jet ne nje vend me te hapur dhe te bjere ne sy.

  - Vatikani ka nen kontroll nje pjes te politikanve dhe mediumeve-gazetareve , te cilet veprojne me kerkes te Vatikanit , ne krijimin e opinionit shoqeror.

  - Behet keqinterpretimi i historise ne interes te Vatikanit.

  - Behet keqperdorimi i figurave shqiptare, per propagand te pastert fetare , kjo esht loj me ndjenjat kombtare te shqiptarve. (ketu sidomos mendoj per nen Terezen, qe skajshmerisht esht keqperdor per propagand katolike) dhe gjithashtu vendosja e fotos se Ibrahim Rugoves se bashku me Papen ne zyren e presidentit, qe tregon preferenca fetare te presidentit.

  - Gjimnazi Lojola ne Prizren , nje shkoll gjoja laike , esht projekti tjeter i Vatikanit, qe i manipulon nxenesit, ajo shkoll esht kryekeput nje projekt katolik propagande, i mbeshtetur nga Dioqezat katolike gjermane, ne hapjen e te ciles mori pjes edhe ministri i arsimit , i cili plotesisht i vetedijshem ka leju qe ajo shkoll te tregjistrohet si laike dhe jo fetare. Dhe vet themeluesit e asaj shkolle ne nje intervist per nje gazet kan then se ato perdorin maskimin , per tja arrit qellimit , sepse nuk esht e leht ne nje shoqeri muslimane te jesh i sinqert dhe te tregosh qellimin.

  - Ne Kosov ke me shum shoqata krishtere sesa muslimane.

  - Ne Kosov udheheqsit e shtetit gati te gjith marrin pjes ne meshat katolike , por jo edhe ne namazet muslimane.

  Me siguri ka per te then edhe shum gjera tjera por :

  - VATIKANI AKOMA NUK E KA NJOFT PAVARSIN E KOSOVES-

  Pyesim Vatikanin, edhe sa ? Edhe sa koh duhet tju tolerojm keshtu per te njoft Kosoven shtet te pavarur? Edhe sa koh duhet te durojm propaganden tuaj ne emer te tolerances fetare?
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 8. Anetart m posht kan falenderuar Renea pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime
  Citim Postuar m par nga Renea Lexo Postimin
  - Ne Kosov nuk ka 5% katolik , por 2%. (sipas klerit katolik 3%)

  - Katedralja e re nuk esht simbol i tolerances, per te qen simbol i till, duhet qe edhe muslimanet te mundet te ndertojn xhamite lirshem dhe tu plotsohen kerkesat e tyre , esht evidente se muslimanet skan mjaftushem xhami , sidomos ne qytete , sic esht Prishtina , prandaj namazi i te premtes dhe Bajramit falet ne rruge, ne qiell te hapur.
  a i ka penguar kush muslimanet te ngrene xhamija kudo ku ata kane prone te tyre i dashur..une nuk e di se si eshte ndertuar kjo katedrale dhe nuk dua te diskutoj si u ndertua ajo por dua te di cilat jane pengesat per te ndertuar xhami muslimane..nese dikush te pengon ty renea qe ne token tende te ngresh nje xhami me thirr edhe mua ne proteste..do protestoj per nje te drejte tenden qe ne pronen tende te ngresh cka te duash..megjithese bota e civilizuar i ka te rregjulluara me ligj keto gjera..mos ec me ate mendimin e femijeve qe '' meqe i dhe te voglit nje karamele ma jep edhe mua ''..

  - Vatikani ka nen kontroll nje pjes te politikanve dhe mediumeve-gazetareve , te cilet veprojne me kerkes te Vatikanit , ne krijimin e opinionit shoqeror
  e ke fjalen per vendas apo per te huaj i dashur..nese jan vendas e jan shitur te vatikani ske cben ..gjithkush ka te drejten e vet te shitet , te blihet , te jepet falas,te heqe breket e te mbuloje fytyren..a eshte e drejte e njeriut kjo..nese vatikani eshte i zoti hallall i qofte..ne sjemi te zot dhe do ulim koken..keshtu renea jan ndare keto pune..e drejta shkon nga i forti..

  - Behet keqinterpretimi i historise ne interes te Vatikanit
  .

  per cilen histori e ke fjalen renea..na i trego ne pika te shkurtera ku eshte bere interpretimi i historise ne interes te vatikanit..une e kam studiuar historine por nuk di te kam hasur gjera te tilla..ti ndoshta je ma i zgjuar..na i sqaro dhe mos bej akuza keshtu ne tym..se edhe une po te them se bota arabe e ka manipuluar historine tone ne favor te saj..

  - Behet keqperdorimi i figurave shqiptare, per propagand te pastert fetare , kjo esht loj me ndjenjat kombtare te shqiptarve.
  (ketu sidomos mendoj per nen Terezen, qe skajshmerisht esht keqperdor per propagand katolike)
  dhe gjithashtu vendosja e fotos se Ibrahim Rugoves se bashku me Papen ne zyren e presidentit,
  qe tregon preferenca fetare te presidentit

  mos u bazo ne shkrimet e forumnisteve katolike mbi figuren e nene terezes renea..sigurisht qe ata do e perdorin per qellimet e tyre..vatikani nuk e ka shfrytezuar kete gje..qe ne fillim eshte deklaruar se ajo ishte nje mizionare e krishtere qe shkriu gjithcka pat ne ndihme te te varferve..ne shqiptaret mundohemi tja heqim anen fetare te saj por ne te vertete ajo e ka nje te tille..nuk e di a ka rast tjeter ne boten katolike kur dikush tjeter eshte propozuar para kohe per shenjterim..nene tereza ka mundesi te jete e para..ketu nuk ka asnje keqperdorim..po thuhet nje e vertete..megjithate ne shqiptarewt me shume e njohim si humaniste se sa si shenjtore katolike..

  a edhe preferencat e ish-presidentit duhet ti komentoje o renea..po clidhje ka vatikani ke ka dashur ibrahim rugova apo nena e ibrahimit..mos folni marrina te tilla..ishte e drejte e tij te zgjidhte ke don ai..num do ja imponojme ne ...marrina ..edhe ketu fajin e ka vatikani..

  - Gjimnazi Lojola ne Prizren , nje shkoll gjoja laike , esht projekti tjeter i Vatikanit, qe i manipulon nxenesit, ajo shkoll esht kryekeput nje projekt katolik propagande, i mbeshtetur nga Dioqezat katolike gjermane, ne hapjen e te ciles mori pjes edhe ministri i arsimit , i cili plotesisht i vetedijshem ka leju qe ajo shkoll te tregjistrohet si laike dhe jo fetare
  .

  doja te te pyes a eshte gjimnaz publik apo privat..nese eshte publik ti ke te drejte te ankohesh tek organet perkatese per programin mesimor-edukativ ..sigurisht si shkolle publike ky gjimnaz ka marre leje nga ministrija e arsimit e kosoves dhe ka nje plan-program te miratuar nga kjo ministri..nese mesimdhenesit apo agjentet e vatikanit e deformojne planprogramin dhe nese nuk te pelqen ty cka jepet per mesim ne ate shkolle mos shko per shkollim aty ose mos i dergo femijet tu atje..ik ne ministri dhe me fakte tregojua autoriteteve se ne kete gjimnaz po behet nje veprimtari armiqesore ne dem te femijeve shqiptare , ne dem te muslimaneve shqiptare etj etj..mos hedh akuza ketu ne forum ..ky nuk eshte vend per te zgjidhur hallet..hallet zgjidhen diku tjeter..nese ata qe e kan per detyre te te sqarojne plan-programin e ketij gjimnazi dil dhe protesto..e ke kete te drejte legjitime..por nuk ke te drejte te akuzosh pa baza..

  nese eshte gjimnaz privat nuk ke te drejte ti e askush te flase per te..eshte prone private..prona private eshte e shenjte..

  Dhe vet themeluesit e asaj shkolle
  ne nje intervist per nje gazet
  kan then se ato perdorin maskimin , per tja arrit qellimit , sepse nuk esht e leht ne nje shoqeri muslimane te jesh i sinqert dhe te tregosh qellimin.
  per cilen gazet behet fjale..na e bjer te plote intervisten ne kete gazete qe ta lexojme te gjithe..besoj se e ke te lehte ta gjesh pasi gjeni lloj lloj intervistash arabesh e majmunesh me mjeker neper internet dhe na i shisni ketu ne forum..kur te citosh dicka bjere edhe linkun..e shohim te gjithe dhe japim mendimin tone..

  Ne Kosov ke me shum shoqata krishtere sesa muslimane.

  i ke numuruar..kush ta ka fajin pse ne kosove paska me shume shoqata katolike se muslimane..beje edhe ti nje shoqate..nese te pengon kush me thirr edhe mua te protestojme..nese nuk ke by.the per te tilla gjera nuk ta ka fajin kush..apo ta ka fajin vatikani qe ti nuk ngre dot shoqate..ik se te meson gimce..


  Ne Kosov udheheqsit e shtetit gati te gjith marrin pjes ne meshat katolike , por jo edhe ne namazet muslimane
  .

  a ketu ke te drejte..do shkojme tani e ti mesojme udheheqesit tane se ku duhet te shkojne e ku nuk duhet te shkojne..sa te madhe ta fusin kafshaten ne goje e sa ne by.the..po cjane keto marrina o renea..do ti mesosh ti se cka duhet te bejne njerezit..edhe thua demokraci..edhe ketu fajin e ka vatikani..

  VATIKANI AKOMA NUK E KA NJOFT PAVARSIN E KOSOVES-
  Pyesim Vatikanin, edhe sa ?
  Edhe sa koh duhet tju tolerojm
  keshtu per te njoft Kosoven shtet te pavarur? Edhe sa koh duhet te durojm propaganden tuaj ne emer te tolerances fetare?

  po po ne te fortet nuk duhet ta tolerojme me vatikanin..cfare flet o jaran..po kush jemi ne more ti urdheroje vatikanin apo dike tjeter te na njohe..cja fut kot o njeri..ata kane politiken e tyre,strategjine e tyre dhe nuk pjerdhin per kosoven e as per shqiptaret..kur tju vije ne terezi atyre na njohin ose nuk kan per te na njohur kurre..le te plasim ne,le te mos tolerojme ne ata e dine vete se cka bejne..kur te jesh i zoti ti te hypesh ne krye te shtetit te vatikanit atehere urdheroi ti si duhet te veprojne..keshtu para kompjuterit si urdheron dot..

  eh more vatikan sa ne hall ke ra me renean e me reneat shqiptare..i duhet te mendosh sikur te thone keta ose nuk ka me tolerance..do te ta thejme kryet...
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 21-04-2011 m 15:51
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 10. Anetart m posht kan falenderuar _MALSORI_ pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Malsori , ato qe kam then jan shtylla te forta betoni e celiku, me kto qe shkrujte ti as demin me te vogel su bere , ne fakt askush smundet ti hedhe posht , i ka pranu edhe vet italiani me lart ne shkrimin e tij.

  Shenj e tolerances fetare ne Kosov do te jet ate dit kur muslimanet do te mund te falen ne xhami dhe ate dit kur do te mund te ndertojn Qendren Islamike ne Prishtine , kerkes disa vjecare e Bashkesise Islame , por qe po has ne vesh te shurdher ne organet komunale e qendrore.
  Nuk po kerkohet qe shteti me ua ble token , e as me ua ndertu Qendren , por vetem tu japin lejen. Ndersa rasti i Katedrales esht skandaloz , u prish nje shkoll shtetrore, me qellim qe Katedralja te ndertohet ne nje vend frekuentues, e gjith kjo juv mundesua nga SHTETI, e paramendon se cka do te thuhej e cka do te ndodhte nese muslimanet prishnin nje shkoll me qellim ndertimin e nje Qendre Islamike ?!
  Perfundimi esht se muslimanet jan te diskriminuar e jo katoliket. Prandaj kerkojm nga Vatikani qe te tregoje pak meshir dhe tu jape leje muslimaneve te ndertojn xhamite. (i kerkojm leje Vatikanit sepse vlersojm se ato po i koordinojn punet ne Kosov).
  E kupton ate qe dua te them , katoliket skan pengesa fetare, kan kisha me shum se qe u duhen , kryqat askush nuk ua ndalon ... gjithcka esht ne rregull per to. Muslimanet jan te diskriminum, nuk u lejohet me ndertu xhami, shamite ua kan ndalu ...

  Nuk mund te thuhet se demokraci esht te shkosh si mysafir ne meshen katolike ndersa te injorosh muslimanet. Kushtetuta e thot se gjitha religjionet jan te barabarta para ligjit, nuk ka anim nga asnjera fe.

  Ne mund ti urdherojm Vatikanit qe tna pranoje, nese vec me lideret tan jan ber puthadoret me te mdhenj te Papes , ateher se paku le ta pranojn pavarsin , si kompensim i vasalitetit.

  Por jo Vatikani si cdoher , luan ne dy karta edhe neve te na mbaje nen kontroll por edhe me Serbin ti ket punet mir.
  Per ceshtje misionare Kosova esht ne listen e tyre , por per ceshtje diplomatike Kosova per to nuk ekziston.

  Intepretimin qe e ben Shan Zefi konkretisht, ai flet per sundimin Bizantin , Osman dhe Sllav , por jo edhe per sundimin Romak, ka dhe gjera tjera, sa i perket asaj nese ishte feja e shqiptarve katolicizmi ose ortodoksia.

  Ja po te sjell dhe ate shkrimin ne gazet nga ai misionari katolik qe ka themelu shkollen katolike me fasad laike, ndoshta kupton anglisht, nese jo perdor google translate:

  German Jesuit teaches Christian values in Muslim Kosovo

  WASHINGTON (CNS) -- To teach Christian values in predominantly Muslim Kosovo, Jesuit Father Walter Happel uses a secular facade. The German priest is executive director of a Prizren, Kosovo, private school. In its brochure for the public, it is portrayed as a school that teaches "in the European sense"; it does not mention Christian values. Language and science classes are emphasized; the school does not offer religion classes. But the school is called Loyola-Gymnasium Prizren, named after St. Ignatius of Loyola. Its donors include Renovabis, a German Catholic movement; the German dioceses of Cologne and Limburg; and the Italian bishops' conference. And, he even had a Christmas tree in the school this year, Father Happel told Catholic News Service in an April 4 interview during a visit to Washington. The facade is necessary because only seven years ago the ethnic and religious fighting in the region pitted majority separatist Albanian Muslims against minority Christian Serbs. And teaching religious education in a school opens a debate Father Happel chooses to avoid.

  http://www.catholicnews.com/data/bri...s/20060406.htm

  E kupton tani cfar dredhia bejn ?! Ah mor Malsori.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 12. Anetart m posht kan falenderuar Renea pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #7
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  shqiptaret sa me larg nga klerik qe perqajn kombin ton shqiptar

 14. Anetart m posht kan falenderuar beni33 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #8
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nuk e di se sa percares eshte prezenca e Vatikanit ne Kosove. Ndoshta dikush mund te flase me fakte?

  Nga artikulli me duket se vete autori po tregohet percares, aq me teper kur lidh fene me politiken. Vec te tjerash, institucionet fetare i perkasin komunitetit fetar dhe jo politikes sic paraqitet me lart.

  Me duket si artikull tendencioz me qellim percares ne baze feje. Sdq. s'po flas me teper mqs. nuk e di situaten ne vend.
  tung

 16. Anetart m posht kan falenderuar Sofi _ pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime n 201 postime
  Po pse merakosesh per keto organizata o Mersin,a nuk eshte Allahu ai qe vendos se kush do jete besimtar(ne islam) e kush jo!!!

 18. #10
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Harrova te them edhe dyftyresin e klerit katolik ne Kosov sidomos Shan Zefi ketu esht shampion.

  1.Kur vjen puna me manipulu popullin , gojen e kan si mjalt , sa fjal te mira nxjerrin , Adem Jashari than se ne parajs shkon , ne i duam vllezerit tan shqiptar musliman. (ISLAMI ESHT I MIR)

  2.Kur vjen puna per propagand fetare thojn: O shqiptar , largohuni nga rruga e gabuar , bjeruni mohit besimit te gabuar , kthejuni katolicizmit , ketu esht shpetimi, ska rrug tjeter.

  Kadal, kadal, po a nuk shkoi Adem Jashari ne Xhenet duke qen musliman ? Si u be tani ne mesha te thuni se ska rrug tjeter? Si mund te thoni tani se Islami esht besim i gabuar ?
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 19. Anetart m posht kan falenderuar Renea pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Renea, une deri me tani nga ata/o qe njoh, nuk kam degjuar te jete konvertuar dikush ne katolik. Dhe, ceshtja eshte se njerezit nuk jane besimtare te mirefillte. Ata nuk e mbajne fene e tanishme e le me te konvertohen ne nje besim tjeter. Nuk jemi ne mesjete ku 100% e popullsise duhet te jete patjeter fetare ose nen okupim ku njerezeve me dhune ju imponohet te qenit fetar apo besimtar. Kush do te jete besimtare eshte, kush nuk do te jete nuk eshte. Eshte ceshtje bindjeje. Nuk mund as Vatikani e as Meka t'ua imponoje njerezve te besojne. Te pakten mua JO!

  Nuk eshte Kosova shtet islamik e as i krishtere ! Eshte shtet demokratik laik! Si jap pese cente une as per Vatikanin as per Meken! qy. Vone eshte ky hap, nuk jemi ne mesjete dhe nuk ke te besh me nje popullsi analfabete apo te izoluar me. Vete zgjedhin njerezit. pike!

  P.S. Une besoj qe besimtare te mirefillte te te gjitha feve ne Kosove ne total i ke vetem 10% te popullsise !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 22-04-2011 m 06:06

 21. Anetart m posht kan falenderuar Rina_87 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Po pse merakosesh per keto organizata o Mersin,a nuk eshte Allahu ai qe vendos se kush do jete besimtar(ne islam) e kush jo!!!
  Jo moj anke eshte Talioni prej milano qe interesohet dhe shqetesohet.Lexoje pak se kush e ka bere artikullin.Mua me shqeteson fakti pse vatikani nuk e pranon pavarsine e Kosoves nderkohe qe con ne kosove aq shume misionare.Kjo eshte hipokrizi.

 23. Anetart m posht kan falenderuar _Mersin_ pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #13
  i/e regjistruar Maska e getomental
  Antarsuar
  18-04-2008
  Vendndodhja
  Shkup-Dardani-Shqipri.
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ju kisha preferu me ardh me e fal namazin exhumas sot ne Xhamin e Sahat kulles...
  Adresa jon ne boten e Liris esht: Besa Shqiptare.

 25. #14
  i/e regjistruar Maska e dijetari
  Antarsuar
  30-03-2009
  Postime
  1,251
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Vetem ata qe kan politik fetar dhe aspirata per te be sa ma shum njerz te konvertuar.dergojn misionar me mision te mshehur gjoja se po brengosen per nje popull shumic fetar islame,te vetmit qe kan pretendime per ket gje esht pa medyshje vatikani ,nese politika e papagallit dhe te tjerve rrealizohet ne kosove dhe shqipri ajo do te jet me e qet sa i perket ballkanit dhe njeher e mir do ta zhduk islamin nga ballkan ,meqense dyshoj ne ket ender te kahmotshme te vatikanit dhe te papagallave te nje pasnjeshme qe vin me ket ide te nje endre ne ender.

  Kombet kan te drejten e tyre si koliktive apo individuale qe te besojn ne ate qe ata besojn dhe jo ne endera te ndonje kleriku fetar .

  Un besoj se edhe ti beson,ne te drejten tende.
  [COLOR="Blue"][/COLO

  Duart e plakes, jan duar te arta.

 26. Anetart m posht kan falenderuar dijetari pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #15
  i/e regjistruar Maska e dijetari
  Antarsuar
  30-03-2009
  Postime
  1,251
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  Po pse merakosesh per keto organizata o Mersin,a nuk eshte
  Allahu ai qe vendos se kush do jete besimtar(ne islam) e kush jo!!!
  Mersini nuk brengoset per keto organizata me fetyra te mshehura oj ane ,por mos tme sjellin broshura per nje fe qe nuk esht e imja lol,dhe tmos me bejn qe ato broshura tjav jap per koke moj ane,nese un dua qe te lexoj genjeshtra ose te ndegjoj genjeshtra esht parlamenti ne shqiperi dhe ne kosove lol,

  A eshte Allahu qe vendos ,ket edijn vetem besimtare e fes islame oj ane moj.
  [COLOR="Blue"][/COLO

  Duart e plakes, jan duar te arta.

 28. Anetart m posht kan falenderuar dijetari pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime n 201 postime
  Citim Postuar m par nga dijetari Lexo Postimin
  Mersini nuk brengoset per keto organizata me fetyra te mshehura oj ane ,por mos tme sjellin broshura per nje fe qe nuk esht e imja lol,dhe tmos me bejn qe ato broshura tjav jap per koke moj ane,nese un dua qe te lexoj genjeshtra ose te ndegjoj genjeshtra esht parlamenti ne shqiperi dhe ne kosove lol,

  A eshte Allahu qe vendos ,ket edijn vetem besimtare e fes islame oj ane moj.
  Po te kuptoj por prape se shoh te arsyeshme pse qoni aq shume pluhur per keto organizata pasi krejt varet nga ALLahu apo jo,vetem ne paqi dyshim ne forcen e TIJ!!!

 30. Anetart m posht kan falenderuar ane pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime n 201 postime
  Citim Postuar m par nga _Mersin_ Lexo Postimin
  Jo moj anke eshte Talioni prej milano qe interesohet dhe shqetesohet.Lexoje pak se kush e ka bere artikullin.Mua me shqeteson fakti pse vatikani nuk e pranon pavarsine e Kosoves nderkohe qe con ne kosove aq shume misionare.Kjo eshte hipokrizi.
  PO Meka e ka pranu se nuk kam informata?

 32. #18
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Kjo nuk sht ndonj gj e re, sidoqoft.

  Por, ma e keqja q m turpron se vijn
  shklqesit dhe thirrin npr shtpia,
  pr atje kam dgjuar, por edhe tek ne dalin.

 33. Anetart m posht kan falenderuar Ermedin pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga ane Lexo Postimin
  PO Meka e ka pranu se nuk kam informata?
  Po arabia Saudite e ka pranuar, Turqia po ashtu vetem shtetet katolike si Vatikani, Spanja dhe ato te amerikes latine se kane pranuar.Ndersa nga shtet e tjera qe se kane pranuar tjeter eshte dhe Greqia, Rusia.

  http://www.rks-gov.net/sq-AL/Pages/S...urKosoven.aspx

 35. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  "mersin" perqamsi me i madhe nder shqiptaret je ti dhe feja e jote!

  Une jetoj ne Australi, a e dine ti sa xhamija eshte ndertue dhe po ndertohet edhe sot, edhe pse australia eshte nje vende krishtian,! e ti [mersin] po e bane te madhe pse eshte ndertue nje katedrale, ne Prishtin, ne vendin e shqiponjeve me fe katolike, qka ka te keqe ketu, pse shqiptaret me fe katolike, te na pyetin neve shqiptarve me fe islame,e a duhte me marue kishe apo katedrale ne vendin e vet!
  kushe po mendoni qe jeni ti dhe Renea, qe shqiptaret me fe katolike te ju pyetin juve se a duhet te ndertojn katedrale ne vendin e vete!

  mersin"te lutem pergjigju?!

 36. Anetart m posht kan falenderuar dardaniAU pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •