Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 59 prej 59
  1. #41
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Thone kush eshte mjek, ai qe hjek. Nese ty te ka bere efekt ky tretman, mua s'po me le prape te qete ky fakt.
    Domethënë po ishe gjinekolog vuan nga infeksione vaginale?
    -

  2. #42
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Tregon dicka ne prapavij, por fillimisht duhet ta mendosh qe ta kuptosh.
    Me fal, po pse kerkon te besh misteriozen ?!?


    Çfare tregon ne prapavije ???
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  3. #43
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Ishte ironi per ta shprehur cudine sesi ti po mbyllje syte para fakteve duke pare Gymyshat, e duke pire caj rusi.
    I feel Kosovereign!

  4. #44
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga BlueBaron Lexo Postimin
    Me fal, po pse kerkon te besh misteriozen ?!?


    Çfare tregon ne prapavije ???
    Jo, jo une nuk jam zberthyese misteresh, thjesht me bejne disa gjera te dyshoj reth figures se Avniut (si agjent italian me ngjane), e jo qe e kisha per valuten si valute.
    I feel Kosovereign!

  5. #45
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Ishte ironi per ta shprehur cudine sesi ti po mbyllje syte para fakteve duke pare Gymyshat, e duke pire caj rusi.
    Pse ironi ishte ajo ee? S'e kapa.Nuk thonë kot sa të rrosh do të mësosh. Sot psh mësova ironinë dhe prapaskenën. Nesër mbase mësoj gomarllëqet dhe turqillëqet.

    Lëri lirat italiane e frangat franceze. Halli është që vrau birin e turkeshës.
    -

  6. #46
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Jo, jo une nuk jam zberthyese misteresh, thjesht me bejne disa gjera te dyshoj reth figures se Avniut (si agjent italian me ngjane), e jo qe e kisha per valuten si valute.

    Ah tani te kuptova. Por une te pyeta:

    - Çfare ndryshimi ka mes lires turke dhe italiane ???


    As une nuk e kisha per valuten ne kuptimin e mirefillte, por paraja e huaj e huaj mbetet. Dmth si agjent italian si agjent turk nje mhut jane.


    Biles, preferoj qe Avniu te kete marre lirat italiane. Te pakten mos te jete shitur tek pushtuesi 500 vjeçar vetem pas 8 vjet pavaresie. Aq burreri duhet t'a kete pasur.
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  7. #47
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga BlueBaron Lexo Postimin
    Ah tani te kuptova. Por une te pyeta:

    - Çfare ndryshimi ka mes lires turke dhe italiane ???


    As une nuk e kisha per valuten ne kuptimin e mirefillte, por paraja e huaj e huaj mbetet. Dmth si agjent italian si agjent turk nje mhut jane.


    Biles, preferoj qe Avniu te kete marre lirat italiane. Te pakten mos te jete shitur tek pushtuesi 500 vjeçar vetem pas 8 vjet pavaresie. Aq burreri duhet t'a kete pasur.
    Po lëre ore se na kënaqi me ironi. Në fillim na qan hallin që "bakshisheve", pastaj na doli halli i "lirave italiane".
    Lirat italiane i merrte Avni Rustemi kur organizonte luftën e Vlorës.

    Se m'u kujtua edhe blerja e revolverit. E ka blerë në Paris...në dyqan francez...me franga franceze. Ka qenë poliagjent si Mehmet Shehu.
    -

  8. #48
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga BlueBaron Lexo Postimin
    As une nuk e kisha per valuten ne kuptimin e mirefillte, por paraja e huaj e huaj mbetet. Dmth si agjent italian si agjent turk nje mhut jane.
    Vetem se ekziston nje dallim faaare i vockel, agjentet turq i njohim si tradhtare, kurse ata italiane historia na i meson si heronj.
    I feel Kosovereign!

  9. #49
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Se m'u kujtua edhe blerja e revolverit. E ka blerë në Paris...në dyqan francez...me franga franceze. Ka qenë poliagjent si Mehmet Shehu.
    Po ta degjonte xhaxhi kete pohim tend, do te denonte ne menyren qysh vec ai ka dite. Lexo te AQSH-ja se c'thote Avniu po nuk me besove mua.

    Per ndryshe edhe une jam e bindur qe armen e ka blere ne Paris, se s'ka mundesi t'kaloje shtete me arme ne shoke. Ama ky eshte interpretimi im i historise, ti s'guxon ta pohosh, se te shpallin dezertor pastaj.
    I feel Kosovereign!

  10. #50
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Shoqja injorante, lexo librin "Dy krisma në Paris'. Autor Skifter Këlliçi, viti i prodhimit "Koha e xhaxhit". Aty e ke që revolverin e ka blerë në Paris.
    E shikon që dole bllof për herë të tretë?

    Gjithsesi për informacionin tënd, në atë kohë nuk kishte "kontroll anti-terrorizëm". Armën mund ta kaloje fare lehtë. Po ky është muhabet tjetër gjithsesi.
    -

  11. #51
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Shoqja injorante e ka lexuar deklaraten e dhene ne gjykate ku vete e pohon Avniu me gojen e tij qe revolverin e ka blere ne Rome para tre muje (dmth nga koha e gjykimit).
    I feel Kosovereign!

  12. #52
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Avniu deklaroi edhe që nuk e vrau me paramendim. Çfarë mendon shoqja injorante për këtë?
    Çfarë duhej të deklanonte Avinu "Erdha në Paris dhe bleva revolver për të vrarë Esatin."?

    Po ti je vërtet gallatë. Vetë thua që nuk beson që e ka blerë në Itali, edhe kundrërshton kur të vërtetojnë që s'e ka blerë në Itali.
    -

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    per kavir kavjarin..

    zogu i ka dhene rregullisht pension prinderve te avniut.. edhe se i biri i organizoj atentat ahmetit..

  14. #54
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Kur e vlerësonte edhe Zogu që e vrau, merre me mend të tjerët.
    -

  15. #55
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Kur e vlerësonte edhe Zogu që e vrau, merre me mend të tjerët.

    Ah mor Kavir, kujton se ja jepte per vleresim ??? Ja jepte per dhelperi, as per sevape jo ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Avni Rustemi –nje hero i Shqipërisë (me rastin e 87 vjetorit të vrasjes)

    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 12-03-2017 më 15:50

  17. #57
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Avni Rustemi –nje hero i Shqipërisë (me rastin e 87 vjetorit të vrasjes)

    Pirdh pirdh se lirohesh me perrallat e kinostudios Shqiperia e Re.

  18. #58
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: Avni Rustemi –nje hero i Shqipërisë (me rastin e 87 vjetorit të vrasjes)

    Citim Postuar më parë nga pirro10 Lexo Postimin
    Malesor,
    me vjen keq qe je kaq i indoktrinuar sa te injorosh nje hero si Avni Rustemi.
    Mendoj se per ty heronj jane dikush i cili nuk ka punuar per Shqiperine. Nese ju nuk lexoni Historine e SHQIPERISE atehere kot qe lexon dhe Forumin Shqiptar.
    Kush qenka per ty hero? ai qe ka dhene tokat Jugosllavise, ai qe ka internuar njerezit, apo ai qe u jep grekeve detin? apo ata qe kane qene kunder koalicionit anglo-amerikan?
    desha te te jap nje pergjigje per ato qe ke shkruajtur ne kete faqe. Por ti nuk qeke as peshk as mish, as toke dhe as qiell. Ty nuk paska ku te te kapesh.
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Avni Rustemi –nje hero i Shqipërisë (me rastin e 87 vjetorit të vrasjes)

    Pak jave pas ngjarjeve te siperpermendura u vra ne rruget e kryeqytetit, ne mes te dites, deputeti Avni Rustemi.
    Vrasesi nuk u kap. Vrasja kishte te gjithe shenjat e nje atentati qeveritar (Aneksi VI)
    Avni Rustemi kishte nje prestigj shume te madhe ne popull per sherbimet qe i kishte kryer atdheut, si qe e kemi shpjeguar ne Kongresit te Lushnjes (Aneksi VII). Zogu duhej ta dinte fare mire se q pershtypje do te bente vrasja e Avniut, si ne rrethet intelektuale, aq edhe ne shumicen e popullit. Fatalisht nje vrasje e tille do te kishte si pasoje te pandalshme turbullime te medha ne jeten tone kombtare. Pikirisht keto turbullime donte t i provokonte Zogu vete, qe me nje menyre ose me nje tjeter, domethene o(se) me kapitullimin e demokratve para grushtit te tij, o (se ) me reaksionin etyre te natyrshem, te gjente rast te impononte diktaturen qe e paamendonte prej shume kohe.
    Ky atentat qe haptazi nje sfide per opoziten dhe drejtperdrejt nje tentativ per zhdukjen e regjimit demokratit ne Shqiperi.
    Kundershtaret e qeveris ne ketepike s kishin as me te voglin dyshim.
    Nuk e dime nese Zogu u shtyt nga ndonji influence e huaj, te marre nje vendim te tille fatal, apo nese vendosi me inciativen e vet te luaje kete karte te fundit per t i vene qeverite e huaja, qe e perkrahinin, perpara faktit te kryer?
    Shume intelektuale e sidomos oficere u betuan mbi trupin e Avniut te vdekur se marrjen e gjakut te tij do te quanin qeshtje te nderit kombtare.
    Mund te thuhet pa zmadhim se bash me vrasjen e deputeti, ne qarqet demokratike e nacionaliste, u vendos virtualisht kryengritje ose sulmi me fuqi, i shtepise se Zogut, ku qendronte i mbyllur breda ne kryqytet me me shume se njeqind veta te armatosur.
    Personalisht kam qene nje partizan i nje veprimi te tille.
    Kete tentativ e ndali Luigj Gurakuqi, nje njeri me te vertet paqedashes e kundershtar i atentateve e sidomos i levizjeve me arme per te zgjidhur qeshtjet politike.
    Meqense vrasja e Avniut kishte te gjitha shenjat e nje komploti qeveritar, u vendos ti deklarohej asaj se poqe se nuk kapte vrasesit e vertete te deputetit, mbrenda 48 oreve, opozita kishte vendosur te terhiqej ne Avenitno, ne Shqiperin e jugut, duke i deklaruar popullit se perfaquesit e tij nuk kishin me, ne kryeqytet, as lirine fjales, as sigurimin e jetes; ata ndiheshi te rrezikuar nga atentatet qeveritar. Me nje fjale demokracia shqiptare aplikoi, disa muaj me pare, te njejten taktike qe adaptoi me vone demokracia italiane, pas vrasjes se Matteotti-t. Pas 48 oreve, meqe qeveria ne fuqi s ishte ne gjendje te marrte asnje mase, deputetet e opozites se bashku me gjithe partizanet e tyre intelektuale dhe me trupin e te vrarit u nisen per ne Vlore, Ky qe fatalisht fillimi i levizjes kombtare.
    Ali Kelcyra
    Shkrime per Historine e Shqiperise - Hulumtuar nder arkiva prej Tanush Frasherit
    2012 faqe 99-


    http://www.forumishqiptar.com/thread...et-Zogu/page16

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •