Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 229
  1. #41
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    sinqerisht nuk e kuptoj pse ju i quani Turqit vellezer.

    pse sillen mire ne menyre individuale me ne, s'do te thote kurre qe mund ti quajme kolektivisht vellezer.

    Turqit jane ne borxh me ne, dhe vetem respekti real i ndersjelle eshte i mundur:

    1- nuk mund te harrohet kurre cfare ky komb - trashegues i otomaneve- kane bere ne kurriz te kombit tone - ketu le te mos harrojme deshmoret qe kane rene ne lufte me Turkun - mos te tallemi me sakrificen e tyre
    2- le te mos harrojme cfare qeveria "demokratike" e Turqise beri ne marreveshje me Jugosllavine per shpernguljen e shqiptareve si turq ne Turqi- atje ku po ju humb nami e nishani ne vetem 60 e ca vjet
    3- Turqia po i tret shqiptaret ne 70 e ca milione popullsi qe ka, duke mos iu respektuar te drejten per te mesuar gjuhen meme, duke mos i trajtuar si minoritet - te njejtat gjera qe i kerkon per minoritetin e vet ne Kosove (si me qene ne toke te babes si i themi ne). Me kete ritem, ne shume pak vite shqiptaret atje ka mundesi te asimilohen komplet.
    4- Turqia moderne nuk po na respekton - por po na imponon disa gjera qe i shkojne asaj per shtat per te futur serish kembet ne Ballkan nepermjet Kosoves, Maqedonise dhe Shqiperise. Psh, kerkesa per ndryshim te historise, apo fakti qe kerkoi qe ne takim me kryeministrin te fshihet piktura me heroin tone kombetar Skenderbeun etj etj. Kjo do te thote qe kerkon serish te na trajtoje si vasale, jo si shtete te barabarta.

    te mirat qe Turqia na ka bere ne keto kohe, s'duhet te na shtyjne ti quajme vellezer. Ne duhet te kemi dinjitet- ndryshe do te na shkelin me kembe.
    Shiko ti Vajz, se cfare kane ber turqit per shqiptaret ka dy ane te medaljes qe interpretohen. Andaj dhe duhet hulumtuar edhe neper arkivat e Turqise per t'u zbardhur rasti detajisht.
    Kush na garanton mua dhe ty qe sllavet nuk kane nderhyre ne ndryshimin e fakteve historike?
    Perderisa Perandoria Osmane u ka lene shume hapesire shqiptareve ne te gjitha rolet udheheqese, atehere nenkuptohet qe mardheniet mes tyre kane qene te mira. Mos harron qe ishte superfuqia e kohes dhe ishte ne interesin tone te ishim mire me ta.
    Fundja edhe ne sot kemi administrimin nderkombetar ne Kosove qe shpesh ua shohim sherrin, por e mira na erdhi me ndihmen e tyre. E paramendo pas ca vitesh po te interpretoheshin vetem demet qe kemi patur prej tyre sesi do i mendonin pasardhesit tane (dikush ne Kosove i quan edhe kolonialist perendimoret, kujto VV-ne).

    E pse i quaj vellezer, kjo eshte reciproke, sepse edhe ata na quajne te tille.

  2. #42
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Ne fakt edhe trajtohen mire, aq sa ata jane te interesuar vete.
    Shqiptaret jane te inkuadruar shume mire ne shoqerine turke, dhe nuk u mungon asgje.
    Fjala ishte per perkujdesjen e institucioneve tona.
    Po neve tham edhe me larte shoku se mardheinet per momentin i kemi te mira dhe deshirojme ti kemi edhe me tutje , po neve nuk na ben pune ashtu te asimilohen miliona shqiptare ne Turqi .
    Dhe , qe trajtohen mire se kam dyshim , por edhe vet Turqija eshte etrajtuar mire nga shqiptaret , fillo qe nga milijarderi numer nje i Turqis "Vehbi Koci" e shum kryetare shteti qe dhan kontribut ne ate shtet e deri ke komandanti i ushtrise Turke qe eshte akoma per momentin ne ate pozite me sa e di une ,pra , kur kerkohen ne Prizren per minotaret e Turqise , qe eshte numri shum i vogel dhe qe nuk ju pengon kush per drejtat e tyre , pse neve mos te kemi te drejte ta kerkojme te njejten ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Genti.. : 19-04-2011 më 18:01

  3. #43
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    KEMI TE DREJTE O Genti, por ne nuk po e shfrytezojme kete te drejte.
    Institucionet duhet te kujdesen per kete pune, sepse atje shqiptaret jane integru (sa me irriton ky term qe eshte njefare gjysmeasimilimi, por me term me te sofistikuar) dhe duke qene ne mireqenie e kane lene pas dore kete ceshtjen e njohjes si komunitet shqiptar.

    S'e di sa po i percjell emisionet me shqiptaret ne Turqi, aty qarte shihet se ata krenohen qe jane shqiptare, por u mungon perkujdesja e institucioneve tona per ta ruajtur ate identitet dhe per ta percjellur tek gjeneratat pasardhese.

    Pra rezultati eshte: FAJI eshte I YNI.

  4. #44
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Po keta "turqit" ne Kosove gjate luftes ne Kosove, te fundit, a luftuan kunder shkieve a kane qene me shkie, se une ende nuk e kam te qarte? Nese nuk kane luftuar atehere cfare te drejte po kerkojne. Po keta as turq tamam nuk jane.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 19-04-2011 më 18:20

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin

    Pajtohem me juve qe duhet nje teme e veqante qe do te trajtonte qeshtjen e krijimit te komunitetit turk ne kosove si prejardhjen, nr e popullsis gjate shekujve e keshtu me rralle.

    Ndoshta mund te hapim ndonje teme duke sjellur dokumenta te ndryshme qe flesin per kete qeshtje.. do ishte ne interes besoj.
    Nuk e di nese eshte e mundur per momentin te trajtohet kjo teme ketu, por uroj qe rruga te jete e hapur per kedo qe do te marre iniciativen

    Nje nga arsyet pse jo eshte se askush nuk po bie dakord nese perandoria osmane ka perdorur politika kolonizuese ose jo. Ndoshta faj ka perkufizimi i vete fjales 'kolonizues', por s'besoj se kjo eshte arsyeja.

    Problemi tjeter eshte se shume rrembehen dhe ngaterrojne punen e fese ne kete mes (fatkeqesisht, kete bete dhe ju kur ju drejtuat anetarit "kryqi i paqes" - nuk eshte aspak e vendit), keshtu qe...

    Ne lidhje me te 'mirat' e perandorise otomane - personalisht, duke u bazuar ne c'ka kam lexuar (materiale qe s'i perkasin Hoxhes &co), keto te 'mira" te perandorise kane qene rastesi historike. Pra, nuk eshte se ka qene qellim ne vetvete i perandorise. Ka sjelle disa te 'mira' ne menyre te terthorte, le te themi.

    Gjithashtu nuk mendoj se turqit jane 'vellezerit' tane.

    Ne lidhje me minoritetin shqiptar ne turqi, nuk jam e mire-informuar pra s'mund te shprehem...Sdq. mendoj se Turqia vete i di fare mire se ku i ka 'te vetet', si me thene. Psh. Ujguret, ne Kine, jane me prejardhje Turke - 5 prej tyre u sollen ne Shqiperi ...per kete arsye...mendoj...

    Per te tjerat, s'po di c'te them. Pune e mbare kutjdo qe do te hape kete teme
    tung

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    qy a kan luftu per kosov, skan luftu shqiptaret, e madhnueshmja UCK i ka pas 15 mij ushtar,e ne perendim ne at koh neper berlloga te europes kan jetu e vashdojn te jetojn 500 mij a700 mij ma shum,turqve qather ke mir mjekrave e sllavomuslimanve me ju qi nanen bashk me shkie e em magjup ne qershor 1999,qka me ha palla mu pse i kena maredheniet e mira tash me turqizu qytetin simbol i pavarsis shqiptare,maredheniet poltike jam dakord te mbeten te shkelqyeshme po me ane te propagandave kush eshte qytetar duhet me fol turqisht a serbisht,ka shum teza e propaganda antikombetare se prishtinali e prisrenli i moqem eshte ai qe din turqisht e serbisht

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Mbinjeriu
    Anëtarësuar
    10-09-2009
    Postime
    397
    -Pse devijoni temen,çeshtja është se kërkesa e tyre më duket e pa arsyeshme,e pa pranueshme,dhe e ekzagjeruar nga ana e tyre.
    Kjo goje nuk eshte per keta veshe

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Shiko ti Vajz, se cfare kane ber turqit per shqiptaret ka dy ane te medaljes qe interpretohen. Andaj dhe duhet hulumtuar edhe neper arkivat e Turqise per t'u zbardhur rasti detajisht.
    le te shfrytezohen dhe arkivat turke - por s'kam nevoje te lexoj arkivat e armikut kur e di historine e vendit dhe te krahines time


    Kush na garanton mua dhe ty qe sllavet nuk kane nderhyre ne ndryshimin e fakteve historike?
    Perderisa Perandoria Osmane u ka lene shume hapesire shqiptareve ne te gjitha rolet udheheqese, atehere nenkuptohet qe mardheniet mes tyre kane qene te mira. Mos harron qe ishte superfuqia e kohes dhe ishte ne interesin tone te ishim mire me ta.
    nqs i ka lene, kjo do te thote qe kane qene te zot dhe jo se ka patur ndonje pelqim te vecante pa arsye per shqiptaret

    Fundja edhe ne sot kemi administrimin nderkombetar ne Kosove qe shpesh ua shohim sherrin, por e mira na erdhi me ndihmen e tyre. E paramendo pas ca vitesh po te interpretoheshin vetem demet qe kemi patur prej tyre sesi do i mendonin pasardhesit tane (dikush ne Kosove i quan edhe kolonialist perendimoret, kujto VV-ne).
    pushtimi dhe sundimi turk ne viset shqiptare s'mund te krahasohen aspak me administrimin nderkombetar ne Kosove
    E pse i quaj vellezer, kjo eshte reciproke, sepse edhe ata na quajne te tille.
    nqs eshte nje shqiptar i Turqise qe na quan vellezer kjo eshte ne rregull, nqs na quan nje turk pa lidhje me shqiperine vellezer kjo s'eshte ne rregull - ne s'kemi lidhje gjenetike as historike me Turqit qe te na quajne vellezer - nqs ato na quajne vellezer dhe ne i quajme vellezer, atehere ka dicka jo ne rregull ketu

    thanks but no thanks
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  9. #49
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga Sofi _ Lexo Postimin
    .....Nje nga arsyet pse jo eshte se askush nuk po bie dakord nese perandoria osmane ka perdorur politika kolonizuese ose jo. Ndoshta faj ka perkufizimi i vete fjales 'kolonizues', por s'besoj se kjo eshte arsyeja.

    Problemi tjeter eshte se shume rrembehen dhe ngaterrojne punen e fese ne kete mes (fatkeqesisht, kete bete dhe ju kur ju drejtuat anetarit "kryqi i paqes" - nuk eshte aspak e vendit), keshtu qe...

    Ne lidhje me te 'mirat' e perandorise otomane - personalisht, duke u bazuar ne c'ka kam lexuar (materiale qe s'i perkasin Hoxhes &co), keto te 'mira" te perandorise kane qene rastesi historike. Pra, nuk eshte se ka qene qellim ne vetvete i perandorise. Ka sjelle disa te 'mira' ne menyre te terthorte, le te themi.

    Gjithashtu nuk mendoj se turqit jane 'vellezerit' tane.

    Ne lidhje me minoritetin shqiptar ne turqi, nuk jam e mire-informuar pra s'mund te shprehem...Sdq. mendoj se Turqia vete i di fare mire se ku i ka 'te vetet', si me thene. Psh. Ujguret, ne Kine, jane me prejardhje Turke - 5 prej tyre u sollen ne Shqiperi ...per kete arsye...mendoj...

    Per te tjerat, s'po di c'te them. Pune e mbare kutjdo qe do te hape kete teme
    tung
    Pershendetje
    Qeshtjen e fese e ka futur vete antari q e e kam cituar une dhe ate ne menyre ironike. E imja ka qene vetem pergjigje...

    Siq e ka thene e antari Kendy qe duhet et shikohen te dyjat anet e monedhes. Turqia ende si ka hapur arkivat per ballkanin...

    Edhe nje shqarim Uyguret nuk e kan prejardhjen prej turqies por kane nje prejaqrdhje te perbashket....
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  10. #50
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    ......nqs eshte nje shqiptar i Turqise qe na quan vellezer kjo eshte ne rregull, nqs na quan nje turk pa lidhje me shqiperine vellezer kjo s'eshte ne rregull - ne s'kemi lidhje gjenetike as historike me Turqit qe te na quajne vellezer - nqs ato na quajne vellezer dhe ne i quajme vellezer, atehere ka dicka jo ne rregull ketu

    thanks but no thanks
    Pershendetje

    Kuptımı ı vllazerise nuk eshte vetem nga aspektı bıologjık, kemı nje paradhes te perbashket apo jemı te nje babe... ketu perdoret ne kuptımın qe na lıdh ndonje gje.... pash me vllaun na lıdh ajo se kemı prindrıt e perbashket, ndersa rastı spe turqit na quajn vllezer eshte nga ajo se kemı fene e perbashket apo dısa zakone...

    Psh Katoliket e Kosoves i quajm vllezer sepse na lıdh Kombi
    Turqit i quajm vllezer sepse na lidh Feja
    Amerikanet i quajm vllezer sepse na lidhin interesa te perbashketa

    Serbet si Kemı vllezer sepse sna lıdh kurgja.....

    Ky eshte mendımı im rreth kesaj qeshtje

    Mirpo ne qdo Vllezeri duhet shikuar qellimet, ne rasti se perket e drejta jote ne ate vllazeri apo nerkembet atehere shkepute vllazerine.....
    Se pari duhet te luftosh per veten tende por jo ne deme te tjetrit sepse duke e respektuar dhe dashtur vetveten e respektone dhe i done edhe te tjeret
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fana : 20-04-2011 më 10:05
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin
    Pershendetje
    Qeshtjen e fese e ka futur vete antari q e e kam cituar une dhe ate ne menyre ironike. E imja ka qene vetem pergjigje...

    Siq e ka thene e antari Kendy qe duhet et shikohen te dyjat anet e monedhes. Turqia ende si ka hapur arkivat per ballkanin...

    Edhe nje shqarim Uyguret nuk e kan prejardhjen prej turqies por kane nje prejaqrdhje te perbashket....
    Faleminderit per sqarimin

    ps: ne lidhje me Ujguret, ndoshta u shpreha keq: nuk thashe se jane nga turqia, por me prejardhje turke (pra si populli turk)

  12. #52
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin

    nqs eshte nje shqiptar i Turqise qe na quan vellezer kjo eshte ne rregull, nqs na quan nje turk pa lidhje me shqiperine vellezer kjo s'eshte ne rregull - ne s'kemi lidhje gjenetike as historike me Turqit qe te na quajne vellezer - nqs ato na quajne vellezer dhe ne i quajme vellezer, atehere ka dicka jo ne rregull ketu

    thanks but no thanks

    Epo ti s'i ke une i kam. S'do te thote qe duhet t'i kemi patjeter vellezerit e njejte

    Madje me te thene te verteten me "si ne shtepine time" ndihem kur shkoj ne Turqi sesa ne Shqiperi. Sepse vellezerit andej kufirit dine te na provokojne shpesh ne kosovareve. Por une per vete i fali, se vellezer i kemi s'kem nga i cojme.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Epo ti s'i ke une i kam. S'do te thote qe duhet t'i kemi patjeter vellezerit e njejte

    Madje me te thene te verteten me "si ne shtepine time" ndihem kur shkoj ne Turqi sesa ne Shqiperi. Sepse vellezerit andej kufirit dine te na provokojne shpesh ne kosovareve. Por une per vete i fali, se vellezer i kemi s'kem nga i cojme.
    kur the qe i ke vellezer Turqit kurse une si kam, fole ne emer tend. Ok, s'ka problem. Por kur the qe me shume vellezer ke Turqit sesa shqiptaret e Shqiperise fole ne emer te Kosovareve.

    jo, s'mendoj se shume Kosovare mendojne njesoj. Une vella kam ate te gjakut, pastaj ate te kombit, te kombeve te tjera nuk i kam vellezer, sidomos te atyre kombeve qe kane mbajtur nen pushtim vendin tim per rreth 500 vjet - dhe kur nga njera ane te quan vella nga ana tjeter nuk ben asnje gje per minoritetin shqiptar ne ate vend (te cilin e mori me padrejtesi pa pyetur shqiptaret ne marreveshje me jugosllavine)

    Une preferoj me mire qe vellai im te me thote te verteten ne sy - sado e veshtire apo provokuese te jete e verteta.
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  14. #54
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    O vajz mos u lodhe bre me gjithkend, se ata turqit jane nje cope magjupesh te servilizum qe gjithkujt i perkulen, por hiqu tyre, mos zgjat muhabet. Keta "turqit" qe jane ne Kosove, as pese cent si jep askush per ta, as e di dikush qe ekzistojne, se jane nje grup i vogel, qe here behen me shkie here me shqiptare. Kah te fryn era dhe qysh ndryshon regjimi. shkieve i servilizohen, shqiptareve ju servilizohen. pa identitet

    HIC JANE! As zoni nuk ju nihet, po mos bini pre e secilit ketu. Bile po me dukeni qesharak tere ky muhabet per ta. Zero jane, si minoriteti rom apo ashkali, me nje dallim se keta te fundit duhet me qene me shume ne numer
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 20-04-2011 më 18:12

  15. #55
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Epo ti s'i ke une i kam. S'do te thote qe duhet t'i kemi patjeter vellezerit e njejte

    Madje me te thene te verteten me "si ne shtepine time" ndihem kur shkoj ne Turqi sesa ne Shqiperi. Sepse vellezerit andej kufirit dine te na provokojne shpesh ne kosovareve. Por une per vete i fali, se vellezer i kemi s'kem nga i cojme.
    Mire e ke ti. Vellezerit e gjakut dhe te gjuhes nuk i nderron dot dhe ske nga i con. Ata qe te pushtojne e te ulin koken per 500 vjet i zgjedh dhe i vellazeron dhe vajton fatin e zi qe nuk t'i dhane keta per vellezer gjaku e gjuhe. Nuk e kane nxjerre kot Sindromen e Stokholmit.

  16. #56
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Shiko ti Vajz, se cfare kane ber turqit per shqiptaret ka dy ane te medaljes qe interpretohen. Andaj dhe duhet hulumtuar edhe neper arkivat e Turqise per t'u zbardhur rasti detajisht.
    Kush na garanton mua dhe ty qe sllavet nuk kane nderhyre ne ndryshimin e fakteve historike?
    Perderisa Perandoria Osmane u ka lene shume hapesire shqiptareve ne te gjitha rolet udheheqese, atehere nenkuptohet qe mardheniet mes tyre kane qene te mira. Mos harron qe ishte superfuqia e kohes dhe ishte ne interesin tone te ishim mire me ta.
    Fundja edhe ne sot kemi administrimin nderkombetar ne Kosove qe shpesh ua shohim sherrin, por e mira na erdhi me ndihmen e tyre. E paramendo pas ca vitesh po te interpretoheshin vetem demet qe kemi patur prej tyre sesi do i mendonin pasardhesit tane (dikush ne Kosove i quan edhe kolonialist perendimoret, kujto VV-ne).

    E pse i quaj vellezer, kjo eshte reciproke, sepse edhe ata na quajne te tille.
    Ligj kundër gjuhës shqipe.
    Një ligj kundër gjuhës dhe kulturës shqipe ka lëshuar sulltani i Perandorisë osmane më 31.maj.1879, Abdul Hamiti II, ku përcaktohej saktë marrja në mbrojtje nga ana e turqve e kulturës dhe gjuhës greke, dhe se duhej luftuar gjuha shqipe. Ky dokument është nxjerrë nga arkivat greke dhe është botuar në gazetën “Thessaloniki” (14.korrik.1999). Për shekuj me radhë turqit qëllimisht dhe sistematikisht kishin përçarë popullsinë shqiptare në grupe rivalësh.


    PS. Ti kesh me "shendet" vellezerit e tu mongole

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    O vajz mos u lodhe bre me gjithkend, se ata turqit jane nje cope magjupesh te servilizum qe gjithkujt i perkulen, por hiqu tyre, mos zgjat muhabet. Keta "turqit" qe jane ne Kosove, as pese cent si jep askush per ta, as e di dikush qe ekzistojne, se jane nje grup i vogel, qe here behen me shkie here me shqiptare. Kah te fryn era dhe qysh ndryshon regjimi. shkieve i servilizohen, shqiptareve ju servilizohen. pa identitet

    HIC JANE! As zoni nuk ju nihet, po mos bini pre e secilit ketu. Bile po me dukeni qesharak tere ky muhabet per ta. Zero jane, si minoriteti rom apo ashkali, me nje dallim se keta te fundit duhet me qene me shume ne numer
    Rina, te gjithe ato qe jane Turq- pra minoritet - ua bejme hallall te gjithe keto kerkesa qe kane se ne tradicionalisht jemi sjelle mire me minoritetet, pervec kerkeses per ndryshimin e historise, por jo me manipulime.

    Dhe gjithmone duhet kthyer koka nga ana tjeter, ai i respekton shteti perkates, ne kete rast Turqia, minoritetin tone atje?

    Ne nuk bejme fare llogari, por iu nenshtroheni cdokujt prandaj dhe eshte gjendja si eshte - me Arvanitas te persekutuar, te detyruar te mos flasin gjuhen e nenes, te mos kene asnje te drejte etno-gjuhesore. Ky ishte falenderimi grek per kontributin e tyre per Greqine moderne. Nga ana tjeter, minoriteti grek ne Shqiperi- qe nuk shquhet per ndonje kontribut me arme ne dore per Shqiperine, perkundrazi - ka te gjitha te drejtat, bile Athina kerkon edhe te zgjerohet minoriteti artificialisht ne kurriz te shqiptareve.

    E njejta gje me shqiptaret ne Turqi. Thone disa qe Shqiptaret ne Turqi trajtohen shume mire dhe me respekt. Faleminderit, por a ka persekutim me te mire qe te mos ju japesh te drejtat si minoritet, psh te mesojne ne shkollen fillore gjuhen shqipe? E ke idene sa shpejt ka per tu tretur komuniteti yne ne Turqi duke patur parasysh qe popullsia atje eshte rreth 70 milione?
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  18. #58
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2011
    Postime
    34
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Mire e ke ti. Vellezerit e gjakut dhe te gjuhes nuk i nderron dot dhe ske nga i con. Ata qe te pushtojne e te ulin koken per 500 vjet i zgjedh dhe i vellazeron dhe vajton fatin e zi qe nuk t'i dhane keta per vellezer gjaku e gjuhe. Nuk e kane nxjerre kot Sindromen e Stokholmit.
    E ata serbo sllavet qe na pushtuan per 100 vjet dhe keta amerikan qe akoma i kemi ne prag te shtepise ,keta nga ti cojme???

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Pershendetje

    Kuptımı ı vllazerise nuk eshte vetem nga aspektı bıologjık, kemı nje paradhes te perbashket apo jemı te nje babe... ketu perdoret ne kuptımın qe na lıdh ndonje gje.... pash me vllaun na lıdh ajo se kemı prindrıt e perbashket, ndersa rastı spe turqit na quajn vllezer eshte nga ajo se kemı fene e perbashket apo dısa zakone...
    pranoj qe me Turqit na lidhin shume me shume gjera se me kombet e tjera muslimane. Edhe qe ato kane nje opinion te mire per Shqiptaret. Por, kjo s'do te thote qe mund ti quash lirisht vellezer - eshte akoma heret per te harruar gjakun qe eshte derdhur nga shqiptaret ne token e vet nga ky komb, te keqijat qe i jane shkaktuar Shqiperise akoma dhe kesaj dite i vuajme. Pra, per mendimin tim ti quash vellezer do te thote jo vetem te harrosh keto sakrifica por edhe ne njefare menyre ti perbuzesh ato jete te humbura, tua kthesh shpinen, praktikisht duke i kthyer ne pjesetare te familjes turqit (vellezer figurativisht). Por ka raste kur armiqte e dikurshem jane kthyer ne miq (Japoni-SHBA) por a jane kthyer ne vellezer? Dhe a po sillen praktikisht si vellezer Turqit (sic e pame nuk sillen aspak te tille sic psh me minoritetin tone ne Turqi apo me kerkesa absurde ndaj qeverive tona duke i trajtuar si vasale etj)

    Psh Katoliket e Kosoves i quajm vllezer sepse na lıdh Kombi
    Turqit i quajm vllezer sepse na lidh Feja
    Amerikanet i quajm vllezer sepse na lidhin interesa te perbashketa
    Nqs i quan vellezer te gjithe ato kombe qe kane te njejten fe - atehere shqiptaret do te kishin vellezer pothuajse gjithe boten (duke perjashtuar vetem vendet hinduse, budiste, kineze). Atehere, i humb dhe vlera fillestare fjales "vella", dhe barazohen si vellezerit e gjakut ashtu dhe ato me te cilat nuk na lidh gjaku. E kuptoj qe ne kuptimin fetar, pjesetaret e nje feje trajtohen te gjithe si bashkesi figurative vellazerie- dhe s'ka problem - por nuk ka nevoje te quhen vellezer sepse atehere shqiptaret do te humbasin vellazerine ne mes vetit pavaresisht fese.

    As me amerikanet nuk jemi vellezer, por jemi miq dhe aleate.

    Serbet si Kemı vllezer sepse sna lıdh kurgja.....
    plotesisht dakord

    Ky eshte mendımı im rreth kesaj qeshtje

    Mirpo ne qdo Vllezeri duhet shikuar qellimet, ne rasti se perket e drejta jote ne ate vllazeri apo nerkembet atehere shkepute vllazerine.....
    Se pari duhet te luftosh per veten tende por jo ne deme te tjetrit sepse duke e respektuar dhe dashtur vetveten e respektone dhe i done edhe te tjeret
    qe te shkeputesh vellazerine, se pari duhet ta lidhesh ate - dhe ketu eshte ceshtja, nuk kemi pse lidhim vellazeri me Turqit per arsyet qe i kam thene. Kjo eshte te respektosh vetveten, te dish historine e njerzve te tu, ti respektosh ato dhe sakrificat e tyre, te kerkosh te njejtat te drejta sic ti kerkojne ty - nqs ul koken gjithmone eshte kollaj te te vene zgjedhen. Ne jo vetem po ulim koken, por po i quajme vellezer ato qe duan te na perulim
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  20. #60
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    Rina, te gjithe ato qe jane Turq- pra minoritet - ua bejme hallall te gjithe keto kerkesa qe kane se ne tradicionalisht jemi sjelle mire me minoritetet, pervec kerkeses per ndryshimin e historise, por jo me manipulime.
    Nuk ua bejme hallall fare se keta "turqit" e Kosoves as turq nuk jane. Por, ceshtja eshte se ne jemi ende nen "mbikeqyrje nderkombetare" dhe ju kushtohet shume rendesi minoriteteve, ne vecanti atij serb. Kosova eshte ndertu mbi parimin e multi-etnicitetit, te ne edhe romeve u mundesohet shkollimi ne gjuhen e tyre. Ky minoriteti turk eshte minoriteti me "joekzistent" qe kemi, se nuk besoj qe ata te jene turq fare. Dhe, nuk eshte qe respektohen, pavarerisht cfare flasin keta ketu. Dite me pare lexova ankesa nga keta gjoja "turqit" se nuk po ju lejohet hapja e paraleleve ne gjuhen turke ne nje shkolle ne Prizren dhe per largimin e nje drejtori qe supozohej qe eshte turk nga nje shkolle nga mesimdhenesit shqiptare.

    Keta jane duke e shfrytezuar pranine e tanishme nderkombetare me keto kerkesat e tyre, se minoritetet i kemi "zot" ne ketu.

    Dhe gjithmone duhet kthyer koka nga ana tjeter, ai i respekton shteti perkates, ne kete rast Turqia, minoritetin tone atje?
    Nuk i respekton Turqia! Turqise i duhet race e bardhe per me deshmuar qe jane "europiane", per ate i quan turq dhe jua mohon cdo te drejte elementare njerezore, ani cka qe dyshohet qe numri i shqiptareve ne Turqi te jete me miliona. Mandej edhe shumica jetojne ne kushte jomoderne apo "jo te kohes", nga ajo qe kam pare ne televizion.

    Dhe rrene eshte ajo qe turqit na quajne vllezer. Gjeja e pare qe thone turqit kur degjojne se je shqiptar/arnaut eshte: Arnaut = inatçi. Te pakten une qe e kam perjetuar kur kam qene njehere ne pushim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 21-04-2011 më 05:43

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •