Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 229
  1. #21
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga Sofi _ Lexo Postimin
    Verejtje me vend. Ndoshta kolonizues s'eshte term i sakt ne kete rast. Ndoshta thjesht te ngulur.


    Fana, faleminderit. Ndoshta ka patur me shume te ngulur ne Shqiperi se ne Kosove...?

    Sdq. ndoshta duhet hapur nje teme tjeter mbi kete per te mos i ndryshuar drejtimin bisedes mbi Prizrenin . tung
    Pershendetje

    Per ata se a ka komunitet turk ne Shqiperi nuk e di, e kishte cekur nje antar me lart qe peradoria osmane nuk ka perdorur politika te kolonializimit dhe kjo eshte e vertet.

    Pajtohem me juve qe duhet nje teme e veqante qe do te trajtonte qeshtjen e krijimit te komunitetit turk ne kosove si prejardhjen, nr e popullsis gjate shekujve e keshtu me rralle.

    Ndoshta mund te hapim ndonje teme duke sjellur dokumenta te ndryshme qe flesin per kete qeshtje.. do ishte ne interes besoj.
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  2. #22
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin
    Pershendetje

    Per ata se a ka komunitet turk ne Shqiperi nuk e di, e kishte cekur nje antar me lart qe peradoria osmane nuk ka perdorur politika te kolonializimit dhe kjo eshte e vertet.

    Pajtohem me juve qe duhet nje teme e veqante qe do te trajtonte qeshtjen e krijimit te komunitetit turk ne kosove si prejardhjen, nr e popullsis gjate shekujve e keshtu me rralle.

    Ndoshta mund te hapim ndonje teme duke sjellur dokumenta te ndryshme qe flesin per kete qeshtje.. do ishte ne interes besoj.

    te pakten 50% e shqiptareve kane emra turqish

    na dashke akoma dokumenta e fakte zotrote

  3. #23
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    te pakten 50% e shqiptareve kane emra turqish

    na dashke akoma dokumenta e fakte zotrote
    Pershendetje

    Nuk mendoj se fakti qe shumica kane emra turq (qe ne fakt jane emra musliman po ne populli njihen me emra turq pasi fatkeqsishte shumica e popullit islamin e lidhin me osmanet) paraqet ndonje prove te rendesishme....
    Dhe vetem per nje arsye te tjeshte. Kur jemi te nje teme historike duhet te kthemim mbrapa ne kohe dhe ti shikojme rrethanat qe kan zotruar ne ate kohe sepse vetem keshtu behet gjykimi i sakte per historine.

    Perandoria Osmane ka qene nje nga superfuqite ma te mdha qe ka njohur historia boterore dhe kete deshtem apo nuk deshtem ne faktet flasin, prandaj ne mund ta krahasojm me SHBA-te ne ditet e sotme... Ate kohe ndikimi dhe orienmtimi i shqiptarve dhe thujase i te gjithe botes ka qene nga Lindja prandja eshte e natyrshem qe kane emra turqi dhe kesaj i kontribon fakti edhe 500 vite bashkjetes.... Tashme vetem 10 vite kan kaluar nga kontakti yne me amerikanet dhe europianet dhe shihe ndryshimin e emrave qe mbizotrojne te gjeneratat e ardhshme.
    Dhe me kete nuk besoj qe mund te thojme se nderkombtaret kane perdorur politika kolonizuese....

    Besoj kam qene i kjarte
    Mbetsh met mira
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fana : 19-04-2011 më 04:45
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    A i kane kerkuar?
    Keta turqit asgje nuk paskan ber jolegjitime, madje u them hallall qe e ruajne kombin e vet nga asimilimi dhe s'lene rruge te ligjshme qe nuk e shfrytezojne per kauzen e tyre. Dhe jo vetem ne Kosove, por ne tere boten e kane kete parim.
    Kush s'na ka faj qe ne shqiptaret nuk jemi te tille.
    nuk ma merr mendja qe ka ngel puna thjesht se nuk eshte kerkuar - Turqia ashtu si edhe Greqia ka ndjekur politike asimiluese ne te gjitha nivelet keshtu qe s'eshte faji vetem i Shqiptareve per kete.

    Shiko Arvanitasit e Greqise, asnje shkolle per gjuhen e tyre nuk kane, as guxojne te kerkojen, bile kane arritur deri aty qe i kane bere te urrejne cdo gje shqiptare qe ne fund te fundit eshte dicka jo-natyrale (te urresh origjinen)

    Nga ana tjeter Greqia po ben perpjekje te zgjeroje rrethin e minoritetit jo vetem ne zonat tradicionale, por ne te gjithe jugun - duke u qare neper forumet nderkombetare qe Shqiperia nuk respekton te drejtat e minoritetit etj etj - tani ka shpikur dhe vetdeklarimin, duke i bere presion shtetit shqiptar te fuse pyetjen mbi etnine dhe fene ne pyetsor.

    Kurse Turqia nuk i numeron Shqiptaret si minoritet, por si Turq dhe duke qene se dhe ato jane muslimane (sic jane arvanitasit ortodoks) jane asimiluar pa patur shans te kultivojne gjuhen e tyre.

    Dhe serish Turqia kerkon te krijoje nje minoritet ne Kosove - gjuhen zyrtare ne Kosove, te ndryshoje historine se mos ofendohen Turqit etj etj - gje qe kurre si ben per Shqiptaret atje. Dhe pastaj edhe tallet me ne, duke na quajtur vellezer
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  5. #25
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    .......Kurse Turqia nuk i numeron Shqiptaret si minoritet, por si Turq dhe duke qene se dhe ato jane muslimane (sic jane arvanitasit ortodoks) jane asimiluar pa patur shans te kultivojne gjuhen e tyre. .....
    Kjo qe ke thene eshte mendim i juaji...
    Shumica e Shqiptarve qe jetojne ne Turqie flasin gjuhen Shqipe dhe nr. i atyre qe veten e quajn shqiptar llogaritet rreth 1 milion e 700 mije.... Po ashtu bene gabim fatal kur krahason politiken greke me ate turke ne raporte me qeshtjene shqiptarve. Gjersa ne Greqi ekziston nje trysnie tille e njejta gje nuk ndodhe ne turqi dhe kete e kam nga pervoja pasi kur i thua ketu qe je Shqiptar jo urrejtje po kan nje respekt te veqant...

    Problemin e ka Deklaruar shume mire antari qe e keni cituar. Mungon vullenti i qeverise shqiptare per kerkimin e te trejtave te bashkekombasve te saj qe jetojne jashte territorreve te Shqiperise Londineze dhe mungesa e veteorganizimit te komunitetve Shqiptare...
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin
    Kjo qe ke thene eshte mendim i juaji...
    Shumica e Shqiptarve qe jetojne ne Turqie flasin gjuhen Shqipe dhe nr. i atyre qe veten e quajn shqiptar llogaritet rreth 1 milion e 700 mije.... Po ashtu bene gabim fatal kur krahason politiken greke me ate turke ne raporte me qeshtjene shqiptarve. Gjersa ne Greqi ekziston nje trysnie tille e njejta gje nuk ndodhe ne turqi dhe kete e kam nga pervoja pasi kur i thua ketu qe je Shqiptar jo urrejtje po kan nje respekt te veqant...

    Problemin e ka Deklaruar shume mire antari qe e keni cituar. Mungon vullenti i qeverise shqiptare per kerkimin e te trejtave te bashkekombasve te saj qe jetojne jashte territorreve te Shqiperise Londineze dhe mungesa e veteorganizimit te komunitetve Shqiptare...
    po eshte mendimi im.

    Turqia ka qe ne vitin 1965 qe nuk i numeron minoritetet, Greqia pak me heret. Duke mos i njohur si minoritete, nuk u jep asnje te drejte, sikurse Greqia, qe te kene shkollat ne gjuhen e vet. Apo Shqiptaret ne Turqi kane shkolla ne Shqip (lendet mesimore ne shqip)?

    Gjithashtu, numri i Turqve me origjine shqiptare sipas nje studimi joqeveritar te kryer me 2008 (sepse Turqia sic thame nuk i numeron si minoritete) eshte 1,300,000 nga keto, vetem 500,000 akoma njohin gjuhen dhe traditat shqiptare.

    Shto dhe faktin qe Arvanitasit kane me shume kohe qe jane shperngulur ne Greqi, atehere nuk shoh ndonje ndryshim te madh mes te dy ketyre vendeve.

    I vetmi ndryshim eshte qe nga Turqit nuk ka diskriminim te Shqiptareve, kurse nga ana e Grekeve ka racizem.
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  7. #27
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Po ne rregull o Vajz, po na thuaj nese kane kerkuar Shqiperia apo Kosova ndonje te drejte per shqiptaret ne Turqi?

    Nese jo, atehere faji ngelet tek ne, e nuk na takon t'i akuzojme te tjeret per mosinteresimin tone.

  8. #28
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Shto dhe faktin qe Arvanitasit kane me shume kohe qe jane shperngulur ne Greqi, atehere nuk shoh ndonje ndryshim te madh mes te dy ketyre vendeve.
    Arvanitasit ishin aty , ata nuk e shperngulen por jane DEN BABA DEN aty .
    U shperngulen jevgjit .

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Po ne rregull o Vajz, po na thuaj nese kane kerkuar Shqiperia apo Kosova ndonje te drejte per shqiptaret ne Turqi?

    Nese jo, atehere faji ngelet tek ne, e nuk na takon t'i akuzojme te tjeret per mosinteresimin tone.
    Politikisht-ekonomikisht i kemi maredheniet e mira me Turqin ne kohen e sotshme , por se Shqiptaret nuk njihen as si minoritare eshte fakt , sa per kerkese per shqiptaret atje , politikanet "tane"nuk kane guxim te kerkojne ne Maqedoni qe e ka gjysmen e popullit Shqiptar e ku ne Turqi qe as se u shkon mendja andej .

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    un sugjeroj ti shkembejme me ata shqype te turkut qe duan te kthehen ne atdhe.....
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  11. #31
    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin
    Pershendetje


    Dhe vetem per nje arsye te tjeshte. Kur jemi te nje teme historike duhet te kthemim mbrapa ne kohe dhe ti shikojme rrethanat qe kan zotruar ne ate kohe sepse vetem keshtu behet gjykimi i sakte per historine.
    Historia nuk gjykohet po studiohet e mesohet.

    Ate kohe ndikimi dhe orienmtimi i shqiptarve dhe thujase i te gjithe botes ka qene nga Lindja prandja eshte e natyrshem qe kane emra turqi dhe kesaj i kontribon fakti edhe 500 vite bashkjetes...
    Nuk ka patur kurre orientim te botes nga Lindja. Ku i ke mesuar keto pallavra? Tjetra, shqiptaret nuk jane orientuar dhe as ndikuar po imponuar e detyruar me dhune. Ka ndryshim te madh. Kjo eshte te mesosh historine dhe jo ta pershtasesh ate sipas qejfit.

  12. #32
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Historia nuk gjykohet po studiohet e mesohet..
    Pershendetje
    Nuk jemi ne ate shkall sa te mos e dijme se Historia studiohet apo mesohet...
    Une kam pasur per qellim me thene se gjykimi per nje qeshtje Historike per te qene i sakte duhet te shikohen rrethanat qe kane qene ne ate kohe per te bere nje vlersim sa me reale e jo duke u mbeshtetur ne paragjykime.


    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Nuk ka patur kurre orientim te botes nga Lindja. Ku i ke mesuar keto pallavra? Tjetra, shqiptaret nuk jane orientuar dhe as ndikuar po imponuar e detyruar me dhune. Ka ndryshim te madh. Kjo eshte te mesosh historine dhe jo ta pershtasesh ate sipas qejfit.
    Vete Fakti se ka qene Superfuqi tregon qe ka qene dominuse....
    Po te kishte detyim me dhune atehere sod do ishim duke shkruar NE në gjuhen turke... Nese mendon per aspektin fetar edhe aty nuk ka pasur kurrfa imponimi dhe kete e deshmon fakti se vetem shqiptaret pranuan islamin ndersa vendet tjera te rajoni Jo dhe mbeten 100% te Krishtera.

    ''Ta mesohesh Historin sipas qejfit dhe ta pershtatesh'' kete medotod e ka perdorur kumunizmi dhe u eshte imponuar popullit saqe gati per qdo fakt historik mbeshtetmi ne mite, e shume pa duke analizuar fakte...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fana : 19-04-2011 më 16:45
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  13. #33
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Politikisht-ekonomikisht i kemi maredheniet e mira me Turqin ne kohen e sotshme , por se Shqiptaret nuk njihen as si minoritare eshte fakt , sa per kerkese per shqiptaret atje , politikanet "tane"nuk kane guxim te kerkojne ne Maqedoni qe e ka gjysmen e popullit Shqiptar e ku ne Turqi qe as se u shkon mendja andej .
    Mardheniet me Turqine nuk jane thjesht ekonomiko-politike, por jane edhe vellezerore.
    Andaj nuk duhet te kene frike lideret tane te kerkojne prej tyre te drejtat e shqiptareve atje dhe nuk besoj qe do t'kthehen duar bosh.

  14. #34
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    kallauz gibi olmaz köy.

    mjere ne

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Mardheniet me Turqine nuk jane thjesht ekonomiko-politike, por jane edhe vellezerore.
    Andaj nuk duhet te kene frike lideret tane te kerkojne prej tyre te drejtat e shqiptareve atje dhe nuk besoj qe do t'kthehen duar bosh.

    milut te mire nuk ke perse me i kerkue te drejta per vellaun tjeter se e trajton njisoj me ty......
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  16. #36
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga cool_shqype Lexo Postimin
    milut te mire nuk ke perse me i kerkue te drejta per vellaun tjeter se e trajton njisoj me ty......
    Ne fakt edhe trajtohen mire, aq sa ata jane te interesuar vete.
    Shqiptaret jane te inkuadruar shume mire ne shoqerine turke, dhe nuk u mungon asgje.
    Fjala ishte per perkujdesjen e institucioneve tona.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Mardheniet me Turqine nuk jane thjesht ekonomiko-politike, por jane edhe vellezerore.
    Andaj nuk duhet te kene frike lideret tane te kerkojne prej tyre te drejtat e shqiptareve atje dhe nuk besoj qe do t'kthehen duar bosh.
    sinqerisht nuk e kuptoj pse ju i quani Turqit vellezer.

    pse sillen mire ne menyre individuale me ne, s'do te thote kurre qe mund ti quajme kolektivisht vellezer.

    Turqit jane ne borxh me ne, dhe vetem respekti real i ndersjelle eshte i mundur:

    1- nuk mund te harrohet kurre cfare ky komb - trashegues i otomaneve- kane bere ne kurriz te kombit tone - ketu le te mos harrojme deshmoret qe kane rene ne lufte me Turkun - mos te tallemi me sakrificen e tyre
    2- le te mos harrojme cfare qeveria "demokratike" e Turqise beri ne marreveshje me Jugosllavine per shpernguljen e shqiptareve si turq ne Turqi- atje ku po ju humb nami e nishani ne vetem 60 e ca vjet
    3- Turqia po i tret shqiptaret ne 70 e ca milione popullsi qe ka, duke mos iu respektuar te drejten per te mesuar gjuhen meme, duke mos i trajtuar si minoritet - te njejtat gjera qe i kerkon per minoritetin e vet ne Kosove (si me qene ne toke te babes si i themi ne). Me kete ritem, ne shume pak vite shqiptaret atje ka mundesi te asimilohen komplet.
    4- Turqia moderne nuk po na respekton - por po na imponon disa gjera qe i shkojne asaj per shtat per te futur serish kembet ne Ballkan nepermjet Kosoves, Maqedonise dhe Shqiperise. Psh, kerkesa per ndryshim te historise, apo fakti qe kerkoi qe ne takim me kryeministrin te fshihet piktura me heroin tone kombetar Skenderbeun etj etj. Kjo do te thote qe kerkon serish te na trajtoje si vasale, jo si shtete te barabarta.

    te mirat qe Turqia na ka bere ne keto kohe, s'duhet te na shtyjne ti quajme vellezer. Ne duhet te kemi dinjitet- ndryshe do te na shkelin me kembe.
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Arvanitasit ishin aty , ata nuk e shperngulen por jane DEN BABA DEN aty .
    U shperngulen jevgjit .
    kush jane jevgjit?

    sa per Arvanitasit, nqs ke mundesi, mund te na japesh ndonje burim qe te tregoje qe Arvanitasit e sotem nuk e kane origjinen nga Shqiperia- qe u shperngulen duke filluar nga shekulli i 11 e me vone, por nga vete vende te Greqise ku jane tani, dmth jane autoktone. Jo per ndonje gje, por qe akoma te flasin gjuhen e tyre do te ishte nje mrekulli
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin

    Vete Fakti se ka qene Superfuqi tregon qe ka qene dominuse....
    Po te kishte detyim me dhune atehere sod do ishim duke shkruar NE në gjuhen turke... Nese mendon per aspektin fetar edhe aty nuk ka pasur kurrfa imponimi dhe kete e deshmon fakti se vetem shqiptaret pranuan islamin ndersa vendet tjera te rajoni Jo dhe mbeten 100% te Krishtera.

    ''Ta mesohesh Historin sipas qejfit dhe ta pershtatesh'' kete medotod e ka perdorur kumunizmi dhe u eshte imponuar popullit saqe gati per qdo fakt historik mbeshtetmi ne mite, e shume pa duke analizuar fakte...
    Tek nenforumi i Historise ke te postuar Historine e Shqiperise si kryeteme. Lexo kapitullin e pushtimit Osman. Nuk shitet krundja per miell se e ben lloq.

  20. #40
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    kush jane jevgjit?

    sa per Arvanitasit, nqs ke mundesi, mund te na japesh ndonje burim qe te tregoje qe Arvanitasit e sotem nuk e kane origjinen nga Shqiperia- qe u shperngulen duke filluar nga shekulli i 11 e me vone, por nga vete vende te Greqise ku jane tani, dmth jane autoktone. Jo per ndonje gje, por qe akoma te flasin gjuhen e tyre do te ishte nje mrekulli
    Ke studuesin Nikos Stilo nga Cameria qe po zbulon mbishkrime me palodhesi , ke G.Van Hahn ku i paraqet shqiptaret atje si autokton dhe shum studiues tjere , te mos shkojme me large , fillo qe nga
    1.Kryetari i pare i greqise = Shqiptar
    2.Kryetari i dyte i greqise = Shqiptar
    3.Gjithe heronjet e greqise = Shqiptar
    4.Gjithe luftaret e greqise =Shqiptar
    dhe cka me ben mese shumti pershtypje mu , eshte :
    5.Babai i kombit grek "Shqiptar"
    Pra pyete veten njiher "KU JANE GREKET" ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Genti.. : 19-04-2011 më 18:00

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •