Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 229
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Turqit n Prizren krkojn gjuhn e tyre n dokumentet e Kosovs

  Turqit e Prizrenit krkojn q gjuha e tyre t zyrtarizohet edhe n dokumentet identifikuese personale, saktsisht n letrnjoftime.
  Peticioni, pr mbledhjen e nnshkrimeve q sht inicuar nga nnkryetari pr komunitete n komunn e Prizrenit, q do ti dorzohet Kryeministrit t Kosovs, sht i bazuar n dispozitat e Ligjit pr prdorimin e gjuhve, por edhe n marrveshjen e koalicionit pr Qeverin komunale t Prizrenit.  T psh.. turqit n PZ se gjith shqiptar jeni po s'ju vjen turp more ju duket kombesia turke ma e mire se ajo shqiptare!

  f.k tr.
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e toni karlosi
  Antarsuar
  24-10-2005
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Nice_Boy Lexo Postimin
  Turqit e Prizrenit krkojn q gjuha e tyre t zyrtarizohet edhe n dokumentet identifikuese personale, saktsisht n letrnjoftime.
  Peticioni, pr mbledhjen e nnshkrimeve q sht inicuar nga nnkryetari pr komunitete n komunn e Prizrenit, q do ti dorzohet Kryeministrit t Kosovs, sht i bazuar n dispozitat e Ligjit pr prdorimin e gjuhve, por edhe n marrveshjen e koalicionit pr Qeverin komunale t Prizrenit.  T psh.. turqit n PZ se gjith shqiptar jeni po s'ju vjen turp more ju duket kombesia turke ma e mire se ajo shqiptare!

  f.k tr.
  edhe pak e kane me kerku edhe autonomi, kurse vellau i tyre hasha edhe kete deshire jau plotson.
  Moto e qeveritareve tane : merr gjithka q t ofron jeta! Tash dhe ktu. Tash ose kurr!,

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  10 milione shqiptar ne Turqi skan ase shkolle shqipe?
  Nese shqiptaret ne Turqi marin nejfar lloj drejte apo shkolle shqipe pse jo per keta te Kosoves.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 16-04-2011 m 14:25

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  10 milione shqiptar ne Turqi skan ase shkolle shqipe?
  Nese shqiptaret ne Turqi marin nejfar lloj drejte apo shkolle shqipe pse jo per keta te Kosoves.
  A i kane kerkuar?
  Keta turqit asgje nuk paskan ber jolegjitime, madje u them hallall qe e ruajne kombin e vet nga asimilimi dhe s'lene rruge te ligjshme qe nuk e shfrytezojne per kauzen e tyre. Dhe jo vetem ne Kosove, por ne tere boten e kane kete parim.
  Kush s'na ka faj qe ne shqiptaret nuk jemi te tille.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  tani po kuptohet fare mire se perse u takua Thaci me Erdoganin pak kohe perpara .....

  .
  "They will not control us, We will be victorious"

 6. #6
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime n 19 postime
  Kombi eshte unik, padyshim. Nje person/njeri nuk eshte Shqiptar ( ne kete rast) per hater te kryeministrit,presidentit apo kujdo tjeter. Sepse eventualisht nje kryeminister apo president apo minister mund te jet i keq, tradhetar i korruptuar ( une mendoj qe keto veti nuk i ka Thaqi), mirepo populli nuk mund te luaj themelet duke u bazuar ne politiken qe zhvillohet.

  Me anen e kesaj nuk ben ti hidhet hi syve njerzve, sepse nese dikush shenohet Turk dhe qe nuk eshte i till, ai e ben kete nga karakteri i ulet dhe per asgje tjeter.
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  bukur vepruakan turqit,sjon me shqiptar dhe tani ndihen rehat ,dhe kanibalizmit i bekan papaaaaa.Shqiptaret smiren vesht me njeri tjetrin ,ky esht ligj biollogjik dhe llogjik .
  Tani qe turqit duan te mos jen me shqiptar ose shqiptaret duan te jen turq edhe me dukumente heqin brengen se sdo i vrasi me serbi ,sdo i nenqmoj shqiptari dhe duakan jeten e tyre..hallall vera e turp per shqiptaret e keqinj ., ku jo qe nuk arrijn te i kthejn tjert ne shqiptar por mbrapshtesisht edhe shqiptaret kur i tjetersoin jo qe nuk u vie keq por e marrin per mburrje.
  ,por kta sdo e kan te gjat me gjas cka i ben shqiptari i keq shqiptarit ja kthe shkau i karadakut shqiptarit te keq.

 8. #8
  Mbreti i Fundit Teokratik
  Antarsuar
  12-06-2008
  Vendndodhja
  Ankara - Trkiye
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kandy* Lexo Postimin
  A i kane kerkuar?
  Keta turqit asgje nuk paskan ber....
  Pajtohem plotesishte
  Shteti shqiptar sipas kushtetutes se vendit e ka obligim mbrojtjen e te drejtave te shqiptarve qe jetojne jashte territorit te Shqiperise. leje per te drejtat e shqiptarve ne Turqi por as te atyre qe i ka perreth kufirit nuk eshte duke u ineresuar psh shqiptaret ne Mal te zi, Maqedoni e Greqi ose per Kosoven Lindore.
  Dija sht Injoranc pr Injorantt, sikurse sht Injoranca Injoranc pr T Diturit

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nje pyetje, thjesht per kureshtje, per ke mund te pergjigjet.

  Sa mendohet te kete qene numri i familjeve turke te ngulura ne Kosove gjate kohes se Otomaneve?

  Dikush ka hedh idene se ne Shqiperi ky numer ka qene disa qindra mijra (te ngulur si kolonizues) dhe se ne te tashmen mund te perbeje ndoshta dhe 30% te popullsise. Sdq. nuk eshte vertetuar nese kjo eshte e vertete - pra eshte nje hipoteze.

  Mendohet qe njerezit dhe jane perzier keshtu qe ndoshta hamendesia per 30% perfshin jo vetem turq. Flas per orgjinen e tyre, kuptohet, se mendoj se jane te gjithe te asimiluar (mgjths nuk mund te flas me siguri). tung

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Sofi _ Lexo Postimin
  Nje pyetje, thjesht per kureshtje, per ke mund te pergjigjet.

  Sa mendohet te kete qene numri i familjeve turke te ngulura ne Kosove gjate kohes se Otomaneve?

  Dikush ka hedh idene se ne Shqiperi ky numer ka qene disa qindra mijra (te ngulur si kolonizues) dhe se ne te tashmen mund te perbeje ndoshta dhe 30% te popullsise. Sdq. nuk eshte vertetuar nese kjo eshte e vertete - pra eshte nje hipoteze.

  Mendohet qe njerezit dhe jane perzier keshtu qe ndoshta hamendesia per 30% perfshin jo vetem turq. Flas per orgjinen e tyre, kuptohet, se mendoj se jane te gjithe te asimiluar (mgjths nuk mund te flas me siguri). tung
  Me sa e di une perandoria osmane nuk ka perdore politika kolonizuese ne keto vise , ata vet e kan pasur problem si ti mbushin me banore tokat e tyre te pa banuara.

  Per Prizeren thuhet se ne te gjith prizerenin vetem nje familje eshte 100% me perardhje nga turqit .
  We are all Aliens

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2011
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Secili ka te drejte te kerkoje ate qe i takon,nese shqiptaret kerkuan pamvarsi nga Serbia ,atehere perse turqit te mos kerkojne te mesojne ne gjuhen e tyre ,kjo eshte nje e drejte natyrore ,.

  Ne deri dje kerkonim cdo gje per vete dhe fale Zotit e fituam kurse tani ia mohojme dikujt tjeter ate qe kerknim ne para shume vitesh , a nuk eshte kjo nje idiotizem??

 12. #12
  Mbreti i Fundit Teokratik
  Antarsuar
  12-06-2008
  Vendndodhja
  Ankara - Trkiye
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Sofi _ Lexo Postimin
  .......Sa mendohet te kete qene numri i familjeve turke te ngulura ne Kosove gjate kohes se Otomaneve?
  ........
  Pershendetje
  Sipas asaj qe kam ndegjuar (nuk mund te flas me siguri) nr i familjeve turke te vendosura ne Kosove ka qene 3 familje. Dhe keto kane qene familje te oficerve te larte Osman.

  Mirpo ata qe sod quhen turq sipas disave jane fshatar qe kan ardhur ne qytete dhe per tu dukur si qytetar kan folur gjuhen turke. Po ashtu rritjes se popullsise ''turke'' te kosoves i ka kontibuar edhe martesat qe jane bere me Turqit e Turkies pasi ne ate koha ka pasur gogja qarkullime te popullsise dmth jane bere martesa te shqiptarve me turke por edhe anasjelltas. Dhe kete e deshmon fakti se ne shumicen e komunitetit turke dominojn mbiemra te Fiseve te mdha Shqiptare si Gashi, Krasnqi, Shala, Bala etj. qe deshmon se paradhsit e tyre kane qene Shqiptar.
  Dija sht Injoranc pr Injorantt, sikurse sht Injoranca Injoranc pr T Diturit

 13. #13
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Si nuk u ngopen turqit nje here me kerkesa!!! Por ajo qe te irriton ketu, eshte kur lexon ca komente te denja per kosh plehrash, ku thone mire ben turku qe kerkon dicka qe i takon meqe e kerkon edhe serbi, tjetra thote mire bejne turqit qe e kerkojne kur ne nuk jemi te zote te kerkojme gje....

  Zgjidhja me e mire e te gjitha halleve te tilla, eshte t'u heqesh edhe rrenjet qe kane ngulur turqit edhe serbet aty, t'i nisesh andej nga kane ardhur, se nuk ua kemi pare ndonjehere hajrin kurre, dhe nuk kemi per t'ua pare ndonjehere.
  Turq, grek, serb nje brume (per te mos thene ndonje fjale tjeter qe te ndoti gojen) t'i ndash ne treshe jane...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  242 falenderime n 197 postime
  Citim Postuar m par nga lirimd Lexo Postimin
  Secili ka te drejte te kerkoje ate qe i takon,nese shqiptaret kerkuan pamvarsi nga Serbia ,atehere perse turqit te mos kerkojne te mesojne ne gjuhen e tyre ,kjo eshte nje e drejte natyrore ,.

  Ne deri dje kerkonim cdo gje per vete dhe fale Zotit e fituam kurse tani ia mohojme dikujt tjeter ate qe kerknim ne para shume vitesh , a nuk eshte kjo nje idiotizem??
  Shqiptaret ne Kosove jane autoktone ne trojet e tyre, po kerkojne ate qe u takon; nuk po kerkojne privilegje si turqit.. Ti mendon se turqit jane ne trojet e tyre ne Kosove?
  Feelings change - memories don't.

 15. #15
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga lirimd Lexo Postimin
  Secili ka te drejte te kerkoje ate qe i takon,nese shqiptaret kerkuan pamvarsi nga Serbia ,atehere perse turqit te mos kerkojne te mesojne ne gjuhen e tyre ,kjo eshte nje e drejte natyrore ,.

  Ne deri dje kerkonim cdo gje per vete dhe fale Zotit e fituam kurse tani ia mohojme dikujt tjeter ate qe kerknim ne para shume vitesh , a nuk eshte kjo nje idiotizem??
  Nuk eshte duke ju mohuar askujt asgje. Tani lind pyetja; A i kane te drejtat Turqit? I kane te gjitha, nuk ju mungon asgje, bile edhe gjuha Turke ne Prizren eshte gjuhe zyrtare. Tani me trego a i kane Shqiptaret ne Turqi te drejtat se i kane Turqit ne Kosove? Jo si kane dhe kjo eshte ne kundershtim ne parimin e reciprocitetit.
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gogi Lexo Postimin
  Nuk eshte duke ju mohuar askujt asgje. Tani lind pyetja; A i kane te drejtat Turqit? I kane te gjitha, nuk ju mungon asgje, bile edhe gjuha Turke ne Prizren eshte gjuhe zyrtare. Tani me trego a i kane Shqiptaret ne Turqi te drejtat se i kane Turqit ne Kosove? Jo si kane dhe kjo eshte ne kundershtim ne parimin e reciprocitetit.
  Shqiptaret atje nuk i kerkojne te drejtat e tyre, ky eshte dallimi.
  Le ta provojne njehere dhe nese nuk ka rezultat, atehere hyn ne pune reciprociteti.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Qeveria e Kosoves duhet te respektoje te drejtat e minoritareve, turqit jane vellezerit e kosovareve c'jane keto. Gjuhen duan, toka, shkolla, xhami, Sulltaner, akademi Othomane, Qemal Ata Turk shtepi kulture... kane te drejta si vellezer.
  Rrofte populli turk i Kosoves, Lavdi Sulltan Muratit, Mehmetit, Mahmutit nder shekuj kujtimi i te reneve per pushtimin e trojeve shqiptare!

  Hapu o dhe se erdhi koha e kiametit!

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-04-2011
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gogi Lexo Postimin
  Nuk eshte duke ju mohuar askujt asgje. Tani lind pyetja; A i kane te drejtat Turqit? I kane te gjitha, nuk ju mungon asgje, bile edhe gjuha Turke ne Prizren eshte gjuhe zyrtare. Tani me trego a i kane Shqiptaret ne Turqi te drejtat se i kane Turqit ne Kosove? Jo si kane dhe kjo eshte ne kundershtim ne parimin e reciprocitetit.
  Shoku Gogi te njejten gje thonin edhe serbet e Beligradit per shqiptaret e Kosoves, i kane te gjitha ..gjuhen ,univerzitetin te gjithe .... cdo here shtetet i bejne gabimet e te pareve , cifutet vuajten nga faraonet,pastaj nga Hitleri, ndersa sot te njejten gje bejne ata me palestinezet,a nuk te duket ky RECIPROCITET??

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  Me sa e di une perandoria osmane nuk ka perdore politika kolonizuese ne keto vise..
  Verejtje me vend. Ndoshta kolonizues s'eshte term i sakt ne kete rast. Ndoshta thjesht te ngulur.

  Citim Postuar m par nga Fana Lexo Postimin
  Pershendetje
  Sipas asaj qe kam ndegjuar (nuk mund te flas me siguri) nr i familjeve turke te vendosura ne Kosove ka qene 3 familje.
  Fana, faleminderit. Ndoshta ka patur me shume te ngulur ne Shqiperi se ne Kosove...?

  Sdq. ndoshta duhet hapur nje teme tjeter mbi kete per te mos i ndryshuar drejtimin bisedes mbi Prizrenin . tung

 20. #20
  Mbreti i Fundit Teokratik
  Antarsuar
  12-06-2008
  Vendndodhja
  Ankara - Trkiye
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
  Qeveria e Kosoves duhet te respektoje te drejtat e minoritareve, turqit jane vellezerit e kosovareve c'jane keto. Gjuhen duan, toka, shkolla, xhami, Sulltaner, akademi Othomane, Qemal Ata Turk shtepi kulture... kane te drejta si vellezer.
  Rrofte populli turk i Kosoves, Lavdi Sulltan Muratit, Mehmetit, Mahmutit nder shekuj kujtimi i te reneve per pushtimin e trojeve shqiptare!

  Hapu o dhe se erdhi koha e kiametit!
  Pershendetje

  Pasi ata vllezerit e tu te krishter (serbet) me 3 % e kane gjuhen serbe gjuhe zyrtare, bile jo vetem ne dokumnetat e tyre por edhe te 92% te shqiptarve shruan gjuha serbe atehere eshte krjet e natyrshme qe keta vllezrit tone(qe po i quan ti) turq qe jane rreth 2% te kene te drejt te kerkojn qe ne dokumentat identifikues te kene edhe ne gjuhen e tyre.Bile ata po kerkojne vetem ne dokumnetat e tyre e jo ne nivel shtetror....

  Prandaj mos u mundo me krijuar nxitje kunder muslimanve tu pretenduar gjera qe nuk qendrojne fare. Ka perfunduar koha kur Shqiptarizmi u mundojke mu identifikuar me Krishereizem duke u thirrur ne Mite, po vdesin qdo dite e me shume prapagandat e juaja dhe te aleatve te juaj Maseon....
  Dija sht Injoranc pr Injorantt, sikurse sht Injoranca Injoranc pr T Diturit

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •