Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime

  Listat zgjedhore - Poni: U hoqn 23 mij dublikime

  Listat, Poni: U hoqn 23 mij dublikime

  Dorzohen listat prfundimtare t votuesve pr zgjedhjet e 8 majit 2011 n t gjitha KZAZ-t e vendit. T regjistruar gjithsej jan 3.164.859 votues, t ndar npr 4.932 qendra votimi.Lajmi sht br i ditur zyrtarisht nga zv.ministri i Brendshm, Ferdinand Poni, duke hedhur posht njkohsisht akuzat e opozits pr vonesa t jashtligjshme n hartimin e listave t zgjedhsve. N vazhdn e komunikimeve pr plotsimin e standardeve t procesit zgjedhor, veanrisht pr listat e zgjedhsve, jam ktu pr tju komunikuar se sot, m dat 9 prill, pra menjher pas dats 8 prill, si krkohet n Kodin Zgjedhor t Republiks s Shqipris, prfundimin me sukses t procesit t hartimit, prfundimit t lists prfundimtare t zgjedhsve n t gjith territorin e Republiks s Shqipris. Sikurse dhe Kodi Zgjedhor i Republiks s Shqipris dhe Udhzimi 365 i ministrit t Brendshm krkon, m dat 8 prill jan gjeneruar n Regjistrin Elektronik t Gjendjes Civile listat prfundimtare t zgjedhsve dhe duke filluar nga data 5 prill jan printuar nga npunsit e Gjendjes Civile dhe u jan drguar kryetarve t njsive vendore pr ti nnshkruar, proces ky q ka zgjatur kto dy tre dit, sikurse Udhzimi e krkon, tha zv.ministri Poni.
  Lista
  Prfundimisht, deri m 8 prill 2011, Shqipria ka n listn prfundimtare t zgjedhsve 3 164 859 zgjedhs, t ndar kta n 4932 qendra votimi. Lista sht e ndar sipas 12 qarqeve, ku Tirana rezulton se ka numrin m t madh t zgjedhsve me 749 246 votues, e ndjekur nga qarku i Elbasanit me 309 479 zgjedhs n 556 qendra votimi. Ndrsa m pak votues duket se ka Kuksi, me vetm 73854 zgjedhs n 221 qendra. Pas gjenerimit n Regjistrin e Gjendjes Civile dhe printimit nga pothuajse t gjitha zyrat e Gjendjes Civile t Republiks s Shqipris, listat jan nnshkruar nga t zgjedhurit vendor. Ato jan dorzuar pran KZAZ-ve n t gjith territorin, me prjashtim t njsive vendore Bogov dhe Vndresh t Qarkut t Beratit, Pojan t Qarkut t Kors. Deri tani vonesat n kto njsi thuhet se jan pr arsye teknike, por kshtu edhe n Shosh t Qarkut t Shkodrs, informoi Poni. Sipas tij, Drejtoria e Prgjithshme e Gjendjes Civile, sapo t marr informacion zyrtar nga KZAZ-t, do t vr n dispozicion edhe pr kto njsi vendore listn, si e parashikon ligji, n mnyr q t gjitha standardet zgjedhore dhe cilsia t jen n maksimumin e mundshm. Lista prfundimtare e zgjedhsve ka gati 23 mij zgjedhs m pak se lista paraprake. Lista paraprake ka pasur 3 188 059 zgjedhs, por i sht nnshtruar pastrimit t dublikimeve, heqjes s mbi 100-vjearve dhe heqjes s personave q kan ln shtetsin. Kto pastrime e kan br listn prfundimtare t zgjedhsve t nj cilsie dhe standardi t lart. Besoj q edhe ky proces kompleks, q krkonte n mnyr fondamentale edhe kontributin e t zgjedhurve vendor t bashkive e komunave, ka nj produkt final, nj produkt strikt n koh dhe q reflekton n mnyr t qart t gjitha operacionet e bra pr ti dhn lists s zgjedhjeve t 8 majit cilsin dhe standardet m t larta, deklaroi zv.ministri i Brendshm. Sipas tij, sapo listat t konfirmohen zyrtarisht nga t gjith kryetart e njsive vendore n variantin elektronik dhe me shkres, jo m von se 24 or nga konfirmimi i t gjith kryetarve, do t ngarkohet n internet n faqet zyrtare t tre institucioneve ku sht shpallur lista paraprake: t Ministris s Brendshme, Komisionit Qendror t Zgjedhjeve dhe Drejtoris s Prgjithshme t Gjendjes Civile. Ne jemi t angazhuar q n kuadr t marrveshjes q partit politike ran dakord, tu sigurojm t gjithve nj akses maksimal, pra jo vetm variantin read only (vetm lexim), por edhe variantin aktiv, pr tu siguruar subjekteve zgjedhore aksesin maksimal, q t ken mundsi t verifikojn ndryshimet e lists prfundimtare n listn paraprake, prfundoi Poni.

  3 164 859 Zgjedhs shqiptar gjithsej jan n listn prfundimtare, t ndar n 4932 qendra votimi. Lista u sht drguar t gjith krerve t njsive vendore pr ti nnshkruar, proces q ka zgjatur 2-3 dit. Gjithka duket n prputhje me Kodin Zgjedhor, sepse m datn 8 prill shnohet edhe prfundimi i procesit t hartimit e prfundimit t lists s zgjedhsve n gjith Shqiprin.

  23000 zgjedhs
  m pak se lista paraprake ka lista prfundimtare e votuesve. Numri sht reduktuar pas heqjes s dublikimeve, heqjes s mbi 100-vjearve dhe personave q kan ln shtetsin. Pr publikimet sht vepruar: Nse marrim nj rekord t caktuar, pra, emri, atsia, mbiemri, datlindja, adresa e me radh, nse ka tre element t njjt, ne i kemi konsideruar dublime t dyshuara dhe i kemi drguar pran njsive t qeverisjes.

  Numri i zgjedhsve sipas Qarqeve

  Qarku i Beratit
  ka 172 664 zgjedhs n 329 qendra

  Qarku Dibr
  124 471 zgjedhs n 318 qendra

  Qarku Durrs
  300 902 zgjedhs n 364 qendra

  Qarku Elbasan
  309 479 zgjedhs n 556 qendra

  Qarku Fier
  362 727 zgjedhs n 530 qendra

  Qarku Gjirokastr
  121 360 zgjedhs n 290 qendra

  Qarku Kor
  268 045 zgjedhs n 429 qendra

  Qarku Kuks
  73854 zgjedhs n 221 qendra

  Qarku Lezh
  153 412 zgjedhs n 251 qendra

  Qarku Shkodr
  243 508 zgjedhs n 414 qendra

  Qarku Tiran
  749 246 zgjedhs n 879 qendra

  Qarku Vlor
  285 191 zgjedhs n 351 qendra

  KQZ respekton krkesn e opozits

  Antart e maxhorancs n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve nuk refuzuan nj krkes t dy antarve t opozits pr t administruar dosjen e dokumentacionit pr nj krkes ankimuese. Ky pranim, pas krkess s dy antarve t opozits, u konsiderua si rikthim i konsensusit n KQZ, pasi sht pikrisht zbatimi i nenit 136 t Kodit Zgjedhor, i cili e detyron Komisionin t pranoj nj krkes t br nga dy antar t tij pr administrim prove. Ishte moszbatimi i ktij neni, i cili solli kundrshtimin e opozits pr rezultatin e zgjedhjeve dhe krkesn pr hapjen e kutive. Dy antart e propozuar nga opozita, Subashi dhe Laze, krkuan dokumentacionin e plot pr dosjen e ankess s br nga PBDNJ-ja pr nj kandidat t MEGA-s pr Kshillin Bashkiak t Sarands, i cili sht mbshtetur nga nj kshilltar aktual i PBDNJ-s n kt bashki. Ky fakt sht cilsuar nga PBDNJ-ja si jo ligjor. Gjithashtu, KQZ ka miratuar Komitetin Shqiptar t Helsinkit dhe Koalicionin e vzhguesve vendor si vzhgues t zgjedhjeve t 8 majit.

  Panorama

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  3.16 milion votues? Nuk jan si shume?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime n 0 postime
  .

  A di ndokush adrese interneti, ku mund te gjejme

  dhe verifikojme listat e zgjedhesve per votimet e 8 Majit?

  .

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime
  paska shku shqipnia 6 milione banore

 5. #5
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  Vendoret, shpallet lista prfundimtare e zgjedhsve

  TIRANE- Drejtoria e Prgjithshme e Gjendjes Civile njofton se ka publikuar listn prfundimtare t zgjedhsve, q do t votojn n zgjedhjet e 8 majit per drejtuesit e pushtetit vendor.

  Permes nje deklarate per mediat, drejtoria e prgjithshme e gjendjes civile sqaron se shpallja e listt prfundimtare sht br n prputhje me nenin 57, pika 5 t Ligjit nr.10019, dat 29.12.2008 “Kodi Zgjedhor i Republiks s Shqipris”.

  Sipas drejtoris s gjendjes civile lista prfundimtare e zgjedhsve sht shpallur n form elektronike n faqen zyrtare t internetit t Ministris s Brendshme (moi.gov.al), faqen zyrtare t internetit t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve (cec.org.al), dhe n faqen zyrtare t Drejtoris s Prgjithshme t Gjendjes Civile (dpgjc.moi.gov.al).

  http://95.107.129.71/ListatDPGJC/listat/listatDB/expwebtblpvlsrch.php

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga BOKE Lexo Postimin
  Vendoret, shpallet lista prfundimtare e zgjedhsve

  TIRANE- Drejtoria e Prgjithshme e Gjendjes Civile njofton se ka publikuar listn prfundimtare t zgjedhsve, q do t votojn n zgjedhjet e 8 majit per drejtuesit e pushtetit vendor.

  Permes nje deklarate per mediat, drejtoria e prgjithshme e gjendjes civile sqaron se shpallja e listt prfundimtare sht br n prputhje me nenin 57, pika 5 t Ligjit nr.10019, dat 29.12.2008 Kodi Zgjedhor i Republiks s Shqipris.

  Sipas drejtoris s gjendjes civile lista prfundimtare e zgjedhsve sht shpallur n form elektronike n faqen zyrtare t internetit t Ministris s Brendshme (moi.gov.al), faqen zyrtare t internetit t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve (cec.org.al), dhe n faqen zyrtare t Drejtoris s Prgjithshme t Gjendjes Civile (dpgjc.moi.gov.al).

  http://95.107.129.71/ListatDPGJC/listat/listatDB/expwebtblpvlsrch.php
  Si mund te hiqet emri nga lista? A mund te behen ankesa gjekundi?

 7. #7
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Si mund te hiqet emri nga lista? A mund te behen ankesa gjekundi?
  Ankesen mund ta besh ne njesine vendore ku voton.Zakonisht u hiqet emri atyre qe bejne shperngulje.Ka raste qe njere te ndryshem bejne shpernguljen ne dokumente,por jo ne realitet dhe ankohen se nuk e kane emrin ne lista.
  Gjithesesi une mendoj se duhet bere nje ligj qe te meret per baze gjendja e popullsise tre muaj para dates se zgjedhjeve,kjo do te kushtezonte levizjen dhe manipulimin me listat per efekte elektorale.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Ankesen mund ta besh ne njesine vendore ku voton.Zakonisht u hiqet emri atyre qe bejne shperngulje.Ka raste qe njere te ndryshem bejne shpernguljen ne dokumente,por jo ne realitet dhe ankohen se nuk e kane emrin ne lista.
  Gjithesesi une mendoj se duhet bere nje ligj qe te meret per baze gjendja e popullsise tre muaj para dates se zgjedhjeve,kjo do te kushtezonte levizjen dhe manipulimin me listat per efekte elektorale.
  Hiqen vete emrat kur shperngulesh? Se mua s'ma ka hequr njeri si p.sh.

  Mendoj se me mire do ishte qe te regjistroheshin personat qe duan te votojne, sic e kane ne Amerike. Se keshtu me lista me 3-4 milione votues, hajde rregulloi, hiq ca leviz ca, e shto te tjere. Kush do te votoje te shkoj te regjistrohet per votim te zona vet.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Mendoj se me mire do ishte qe te regjistroheshin personat qe duan te votojne, sic e kane ne Amerike.
  mua menyra e te votuarit ne steits nuk me pelqen fare sepse nuk eshte e paster .... jam per sistemin evropian ..... eshte me garantist ....
  "They will not control us, We will be victorious"

 10. #10
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Hiqen vete emrat kur shperngulesh? Se mua s'ma ka hequr njeri si p.sh.

  .
  Nese je shperngulur dhe e ke mare shpernguljen nga gjendja civile ne bashki apo komune,atehere ti nuk duhet te rezultosh votues ne ate bashki apo komune, por tek ajo qe je shperngulur.Une e them kete nga eksperienca personale .
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 11. #11
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  u bo 17 vjet qe jetoje jashte..... kur kom qene shqiperi ne kohe zgjedhjesh rastesisht,,,kom vajt me votu,,,,po perhere del qe kom votu,,,,,po sekush voton per mu se di ,,,,,dhe anetare te familjes time,,,, po kesaj si bohet,,,,

 12. #12
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga landi45 Lexo Postimin
  u bo 17 vjet qe jetoje jashte..... kur kom qene shqiperi ne kohe zgjedhjesh rastesisht,,,kom vajt me votu,,,,po perhere del qe kom votu,,,,,po sekush voton per mu se di ,,,,,dhe anetare te familjes time,,,, po kesaj si bohet,,,,
  A do te dish sesi ka kaluar vota jote keto 20 vjet?

  Ne 92 sigurisht qe ke votuar PD-ne.Ne 94 votove kunder Referendumit,ne 96 (ata) "votuan" per PD-ne.Ne 97 me ta mori Ruci me Gjinushin me kallash,ne 2001 ta mori Abdiu me vendim gjykate,ne 2005 nuk u mor vesh,ndersa ne 2009 e ke ne Ruzhdie.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Shifer e pabesueshme. Nese llogaritim 700.000 te larguar nga Shqiperia dalim 4 milione (pa te miturit), pra 4.5 milione(100.000 mund te kthehen per zgjedhjet) prape shume jemi...... .rrezik kane futur dhe turistet se nuk ka mundesi.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  A do te dish sesi ka kaluar vota jote keto 20 vjet?

  Ne 92 sigurisht qe ke votuar PD-ne.Ne 94 votove kunder Referendumit,ne 96 (ata) "votuan" per PD-ne.Ne 97 me ta mori Ruci me Gjinushin me kallash,ne 2001 ta mori Abdiu me vendim gjykate,ne 2005 nuk u mor vesh,ndersa ne 2009 e ke ne Ruzhdie.
  hhahahhahaha

  po mire mo po une kur do votoje vete,,,,

  apo kur te behet shqiperia superfuqi berthamore,energjitike,,turizmi hhhaahahaha


  cudi se kom votu ne angli dhe usa se kom 2 neshtetesi te tjera ,,,,

  po me te pas lezet shpirti,,,,

  kur vajta te votoja ne shqiperi pasi me kontrolluan gjithe dokumentat thane ti ke votu ore i thoja une po keto jane nr e pashaportes kartes identitetit,,, ato qe kane shenu aty sjane te mijat ,,,,

  ik or qun thane se dashke me votu ik se ke votu me doren e naj tjetri hahaha ky ishte kryetari qendres votimit qe solli dhe nja 2 vete te me nxirrnin jashte hhahahaha

  gruja ime u habit se ajo eshte rritur jashte dhe se kuptonte si dikush ka votuar per mua dhe pse ,,,,i dukej cmenduri

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga mesuesi_1 Lexo Postimin
  mua menyra e te votuarit ne steits nuk me pelqen fare sepse nuk eshte e paster .... jam per sistemin evropian ..... eshte me garantist ....
  Cila pjese e te votuarit nuk te pelqen? Pse nuk eshtee paster?

  Eshte me e paster qe te kete me shume votues te regjistruar sesa banore?

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Nese je shperngulur dhe e ke mare shpernguljen nga gjendja civile ne bashki apo komune,atehere ti nuk duhet te rezultosh votues ne ate bashki apo komune, por tek ajo qe je shperngulur.Une e them kete nga eksperienca personale .
  Kam shkuar jashte shtetit. Nuk kam bere ndonjehere shperngulje. Keshtu besoj se jane dhe shume e shume te tjere qe nuk banojne ne Shqiperi, po vazhdojne te rezultojne ne listat e votuesve.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •