Close
Faqja 1 prej 45 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 885
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime

  Angry Ushtria Shqiptare e kaluara e madhe dhe turpi i tanishem

  Forcat ushtarake qe ne ato vite ishin per tu pasur frike

  http://www.youtube.com/watch?v=5ORH_...mbedded#at=448

  Forcat ushtarake te sotme, qe tallen edhe armiqt tane me ne

  http://www.youtube.com/watch?v=KaIjc...embedded#at=69

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Rank↓ ↓ Country↓ Military expenditure, 2009[2]↓  1 United States United States of America 741,200,000,000 5.2%
  2 People's Republic of China People's Republic of China 380,000,000,000 4.3%
  3 United Kingdom United Kingdom 69,271,000,000 2.5%
  4 France France 67,316,000,000 2.3%
  5 Russia Russian Federation 82,500,000,000 4%
  6 Saudi Arabia Saudi Arabia 59,090,000,000[3] 9%
  7 Turkey Turkey 46,634,700,000[4] 5%
  8 Germany Germany 48,022,000,000 1.3%
  9 Japan Japan 46,859,000,000 0.9%
  10 Italy Italy 37,427,000,000 1.7%
  11 India India 36,600,000,000 2.6%
  12 South Korea South Korea 27,130,000,000 2.8%
  13 Brazil Brazil 27,124,000,000 1.5%
  14 Canada Canada 20,564,000,000 1.3%
  15 Australia Australia 20,109,000,000 1.8%
  16 Spain Spain 19,409,000,000 1.2%
  17 Israel Israel 14,309,000,000 7.0%
  18 Greece Greece 13,917,000,000 3.6%
  19 United Arab Emirates United Arab Emirates 13,052,000,000a 5.9%a
  20 Netherlands Netherlands 12,642,000,000 1.4%
  21 Poland Poland 10,860,000,000 2.0%
  22 Colombia Colombia 10,055,000,000 3.7%
  23 Republic of China Republic of China (Taiwan) 9,866,000,000 2.1%
  24 Iran Iran 9,174,000,000b 2.7%
  25 Singapore Singapore 7,966,000,000 4.1%
  26 Sweden Sweden 6,135,000,000 1.3%
  27 Norway Norway 6,098,000,000 1.3%
  28 Chile Chile 5,683,000,000 3.5%
  29 Algeria Algeria 5,677,000,000 3.0%
  30 Belgium Belgium 5,674,000,000 1.2%
  31 Mexico Mexico 5,490,000,000 0.5%
  32 Indonesia Indonesia 4,908,000,000 1.0%
  33 Thailand Thailand 4,908,000,000 1.5%
  34 Portugal Portugal 4,884,000,000 2.0%
  35 Pakistan Pakistan 4,823,000,000 2.6%
  36 Kuwait Kuwait 4,589,000,000 3.2%
  37 Denmark Denmark 4,476,000,000 1.4%
  38 Ukraine Ukraine 4,258,000,000 2.7%
  39 Switzerland Switzerland 4,141,000,000 0.8%
  40 Malaysia Malaysia 4,078,000,000 2.0%
  41 Oman Oman 4,003,000,000 7.7%
  42 South Africa South Africa 3,926,000,000 1.3%
  43 Iraq Iraq 3,814,000,000 5.4%
  44 Finland Finland 3,768,000,000 1.3%
  45 Egypt Egypt 3,665,000,000 2.3%
  46 Austria Austria 3,650,000,000 0.9%
  47 Venezuela Venezuela 3,254,000,000 1.4%
  48 Czech Republic Czech Republic 3,246,000,000 1.3%
  49 Morocco Morocco 3,143,000,000 3.4%
  50 Angola Angola 2,893,000,000 3.0%
  51 Romania Romania 2,616,000,000 1.5%
  52 Argentina Argentina 2,608,000,000 0.8%
  53 Vietnam Vietnam 2,073,000,000 2.4%
  54 Sudan Sudan 1,971,000,000c 4.4%c
  55 Hungary Hungary 1,900,000,000 1.2%
  56 Syria Syria 1,883,000,000 3.4%
  57 Nigeria Nigeria 1,681,000,000 0.8%
  58 Republic of Ireland Ireland 1,581,000,000 0.6%
  59 Kazakhstan Kazakhstan 1,540,000,000 1.2%
  60 Sri Lanka Sri Lanka 1,525,000,000 3.6%
  61 Peru Peru 1,502,000,000 1.1%
  62 New Zealand New Zealand 1,447,000,000 1.1%
  63 Azerbaijan Azerbaijan 1,434,000,000 3.8%
  64 Philippines Philippines 1,424,000,000 0.8%
  65 Lebanon Lebanon 1,408,000,000 3.9%
  66 Jordan Jordan 1,392,000,000 5.9%
  67 Slovakia Slovakia 1,316,000,000 1.5%
  68 Yemen Yemen 1,196,000,000 4.2%
  69 Croatia Croatia 1,191,000,000 1.9%
  70 Bulgaria Bulgaria 1,127,000,000 2.4%
  71 Libya Libya 1,100,000,000b 1.0%
  72 Serbia Serbia 1,070,000,000 2.4%
  73 Belarus Belarus 1,036,000,000 1.5%
  74 Bangladesh Bangladesh 938,000,000 1.0%
  75 Slovenia Slovenia 888,000,000 1.5%
  76 Bahrain Bahrain 721,000,000 3.0%
  77 Latvia Latvia 692,000,000 1.9%
  78 Georgia (country) Georgia 665,000,000 8.5%
  79 Lithuania Lithuania 648,000,000 1.5%
  80 Tunisia Tunisia 571,000,000 1.3%
  81 Cyprus Cyprus 550,000,000 1.8%
  82 Kenya Kenya 518,000,000 1.9%
  83 Uruguay Uruguay 496,000,000 1.3%
  84 Estonia Estonia 460,000,000 2.2%
  85 Ethiopia Ethiopia 422,000,000 1.4%
  86 Chad Chad 412,000,000 6.6%
  87 Luxembourg Luxembourg 406,000,000a 0.7%
  88 Armenia Armenia 405,000,000 3.3%
  89 Cōte d'Ivoire Cōte d'Ivoire 369,000,000b 1.5%
  90 Botswana Botswana 353,000,000 2.7%
  91 Cameroon Cameroon 352,000,000 1.5%
  92 Uganda Uganda 341,000,000 2.3%
  93 Albania Albania 340,912,000[5] 1.5%[/font]
  94 Brunei Brunei 336,000,000 3.9%
  95 Eritrea Eritrea 327,000,000d 20.9%d
  96 Namibia Namibia 283,000,000 3.5%
  97 Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 276,000,000 1.4%
  98 Afghanistan Afghanistan 272,000,000 1.9%
  99 Dominican Republic Dominican Republic 272,000,000 0.6%
  100 Bolivia Bolivia 268,000,000 1.5%
  101 Zambia Zambia 251,000,000 2.0%
  102 Turkmenistan Turkmenistan 236,000,000e 2.9%e
  103 Senegal Senegal 217,000,000 1.6%
  104 Tanzania Tanzania 216,000,000 1.1%
  105 Republic of Macedonia Republic of Macedonia 204,000,000 1.8%
  106 Nepal Nepal 194,000,000 2.0%
  107 Kyrgyzstan Kyrgyzstan 185,000,000 3.7%b
  108 Mali Mali 182,000,000 1.9%
  109 Guatemala Guatemala 175,000,000 0.4%
  110 Republic of the Congo Congo, Republic of the 142,000,000a 1.1%
  111 Paraguay Paraguay 140,000,000 0.8%
  112 Panama Panama 138,000,000e 1.0%e
  113 El Salvador El Salvador 134,000,000 0.5%
  114 Democratic Republic of the Congo Congo, Democratic Republic of the 127,000,000 1.4%
  115 Ghana Ghana 127,000,000 0.7%
  116 Cambodia Cambodia 123,000,000b 1.1%
  117 Mauritania Mauritania 122,000,000 3.7%
  118 Burkina Faso Burkina Faso 112,000,000 1.4%
  119 Honduras Honduras 105,000,000 0.8%
  120 Madagascar Madagascar 103,000,000b 1.1%
  121 Guinea Guinea 99,800,000f 2.2%f
  122 Mozambique Mozambique 92,500,000 0.8%
  123 Jamaica Jamaica 80,300,000 0.6%
  124 Rwanda Rwanda 72,700,000 1.5%
  125 Mongolia Mongolia 71,000,000a 1.4%a
  126 Benin Benin 67,700,000b 1.1%
  127 Tajikistan Tajikistan 63,400,000f 2.2%f
  128 Swaziland Swaziland 60,000,000a 1.9%a
  129 Togo Togo 57,000,000 1.9%
  130 Uzbekistan Uzbekistan 52,000,000d 1.9%d
  131 Malta Malta 51,600,000 0.7%
  - Republic of Kosovo Kosovo 50,000,000[6][7] 0.64%
  132 Fiji Fiji 48,400,000b 1.3%
  133 Malawi Malawi 45,100,000a 1.5%a
  134 Sierra Leone Sierra Leone 44,600,000b 2.4%
  135 Burundi Burundi 43,900,000 4.0%
  136 Lesotho Lesotho 43,600,000 1.6%
  137 Niger Niger 43,000,000g 0.5%g
  138 Nicaragua Nicaragua 41,700,000 0.7%
  139 Papua New Guinea Papua New Guinea 37,200,000 0.4%
  140 Central African Republic Central African Republic 36,700,000 1.6%
  141 Djibouti Djibouti 36,300,000b 3.7%
  142 Moldova Moldova 27,500,000 0.6%
  143 Laos Laos 21,200,000g 0.4%
  144 Guinea-Bissau Guinea-Bissau 16,800,000g 3.8%g
  145 Belize Belize 15,600,000b 1.1%
  146 Mauritius Mauritius 15,300,000b 0.2%
  147 Iceland Iceland 12,200,000 0.1%
  148 Cape Verde Cape Verde 8,800,000 0.5%
  149 Guyana Guyana 7,900,000h 0.8%h
  150 Liberia Liberia 7,100,000 0.6%
  151 Seychelles Seychelles 6,600,000 1.3%
  152 The Gambia Gambia, The 5,300,000a 0.5%a
  153 North Korea North Korea Not reported na i
  154 Zimbabwe Zimbabwe Not reported 1.9%c

 3. #3
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  ishin per tu pasur frige thote..haha te ben te qeshesh me te madhe kjo.

  frige nga nje shqiperi ku kishte izoluar veten totalisht,ku ishte rrethuar me tela e bunker,tamam si zogu ne kafaz, e ku luftohej me mullinjte imagjinar te eres.

  qenke nostalgjik i modh ti mo xhaje...edhe ajo parolla e famshe te mungoj te na e thuash,qe bare do ham e partin se falim :P

 4. #4
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ushtria shqiptare ka qenė e fortė nė vitet 60-70.

  Ndėrsa sot, problemi ėshtė se ushtria ėshtė pasqyra ekonomike e njė vendi, nuk mund tė kesh tanke, helikopterė ose avionė tė fundit kur nuk ke ekonomi qė t'i pėrballojė. Prandaj duhet tė mėsohemi me realitetin, kėtė ekonomi kemi, kėtė ushtri kemi si rrjedhim. Mgjth ushtri ėshtė nė thonjėza, sepse nė fakt ėshtė biēim policie. Ushtria postkomuniste shqiptare ka pėrparuar diēka pozitivisht vetėm nė Forcat Detare, ndėrsa nė Armėt e tjera thujse ėshtė shkatėrruar totalisht.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jack Watson : 07-04-2011 mė 17:27
  Life's too short to remove USB safely.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  per c`fare eshte dash ushtria, kur shqiperia nuk ka pasur mallra me vlere me rujt.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Nuk eshte e veshtire te besh nje armate te forte duke i marre kafshaten e gojes popullit.
  E veshtire eshte ta besh nje popull te jetoj dinjitetshem.
  Shqiperija ka pasur armate demode,qe kushdo nga fqinjet ka mundur ta mposht.Sot Shqiperija eshte antare e Nato-s dhe dalngadale me forcimin e shtetit shqiptar dhe mireqenjes se qytetareve te vet sigurish edhe ushtria shqiptare do jete nje nder ushtrite me me ndikim ne rajon.
  Miti se Shqiperija ka pasur ushtri te forte ne kohen e Enver Hoxhes nuk eshte i sakte.Ne kohen kur shqiptaret mburreshin per hapjen e nje uzine te pjeseve te traktoreve,bota tjeter mberrinte ne hene.Ushtrija shqiptare ka qene e forte vetem kunder armiqeve imagjinar te diktatorit,ne realitet nuk eshte provuar kurre,dhe shyqyr qe nuk eshte provuar kurre.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
  Nuk eshte e veshtire te besh nje armate te forte duke i marre kafshaten e gojes popullit.
  E veshtire eshte ta besh nje popull te jetoj dinjitetshem.
  Shqiperija ka pasur armate demode,qe kushdo nga fqinjet ka mundur ta mposht.Sot Shqiperija eshte antare e Nato-s dhe dalngadale me forcimin e shtetit shqiptar dhe mireqenjes se qytetareve te vet sigurish edhe ushtria shqiptare do jete nje nder ushtrite me me ndikim ne rajon.
  Miti se Shqiperija ka pasur ushtri te forte ne kohen e Enver Hoxhes nuk eshte i sakte.Ne kohen kur shqiptaret mburreshin per hapjen e nje uzine te pjeseve te traktoreve,bota tjeter mberrinte ne hene.Ushtrija shqiptare ka qene e forte vetem kunder armiqeve imagjinar te diktatorit,ne realitet nuk eshte provuar kurre,dhe shyqyr qe nuk eshte provuar kurre.
  E ke gabim fatlum ! Po te krahasosh vitet dhe shtetet fqinje qe na rrethojne, shqipria kishte nje potencial armatimi me te vertete te frikshem. Mos llogarit ndalimin e ores shqiptare ne vitet 78 dhe avancimin e Greqise dhe Serbise.

  Pershendetje

 8. #8
  i nėnshtruar Maska e master2006
  Anėtarėsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  32
  Postime
  1,250
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Perderisa serbet ne ate video, perqeshin ushtrine shqiptare, kjo e fundit eshte edhe pjese e aleances me te madhe ushtarake, perderisa Serbia jo

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e PORTI_05
  Anėtarėsuar
  13-11-2005
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O TASI I FASULES ,,,PO CA FRIKE KAN PAS MOR AMA,,,po ushtria jote e dulles
  ne mengjes kishte nje gote caje dhe nje garuzhde pilafe,
  per dreke 2 garuzhe groshe
  ,per dark kishte caje me marmallat .ose nanje cope halve stambolli,
  ,ushtaret per 2 vjete i kishin gjunjet e prere or daku,,mezi prisnin kur vinte familja u binte ndonje ushqim,
  ,po leni keto prpoganda se si ha kush
  ushtaret e shkret rrinin gjithe vitin te urritur si qene rugesh

  ,kur mernin leje dhe dilnin nga reparti ndalesa e pare ishte me ndonje dyqan buke
  ose blinin sic i thonin athere kulace 5 leksh,ose ingranazhe,,,

  bobobo u thonin te shkreteve o uppiii,ose nje fakte tjeter kur e benin ushtrin neper fshatra ngeleshin neper arra duke vjedhur bostan e rrushe,

  ,ik dako tek PS e beje kete propagande te dhjere se nuk te besone me njeri

 10. #10
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,884
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 60 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Forcat ushtarake qe ne ato vite ishin per tu pasur frike

  http://www.youtube.com/watch?v=5ORH_...mbedded#at=448

  Forcat ushtarake te sotme, qe tallen edhe armiqt tane me ne

  http://www.youtube.com/watch?v=KaIjc...embedded#at=69
  Akoma paska njerez qe i besojne perrallat e "ushtrise se lavdishme"?
  Ushtari shqiptar as barkun me buke nuk e ngopte dot ore te mjere..

 11. #11
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  gomerllek pafund!

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Ore ju ose jeni kalamaj qe nuk e njihni te shkuaren e ushtrise shqiptare ose flitni ne ajer.

  Ne ato vite ushtria shqiptare ka qene e forte dhe e mobilizuar, plot me paime dhe industri luftarake. Per ekonomine, siperfaqen, popullsine qe kishim, ishim nje nder shtetet ballkanike me pregatitje profesionale dhe materiale.

  Me thuaj sot cfar mjeti fluturues ka shqipria pervec ca elikoptereve ushtarak per emergjence dhe JO per luftim dhe sorrave e shpendve ?

  Ja si ishte ne ate kohe dhe mos harro se edhe fqinjet nuk i kan pasur me te mire.


  Cfar ka shqipria sot ? Ku jane Avjonet e rinovuar
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EuroStar1 : 08-04-2011 mė 08:02

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Ja ku i ke Tankset dhe Artilerin e atehershme. Ku jane te tashmet qe duhet te ishin rinovuar ?


 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Ku jane nendetset, gjuajtsit, minuesit/cminuesit qe duhet te rinovoheshin ? 15. #15
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  leni mer kto foto .

  armatimi i asaj kohe ka qene berdhok -plehra nga rusia vietnami dhe kina

  ne spital ushtarak e ke bo ushtrine?

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Ku jane rraketat dhe mbrojtja ajrore qe duhet te rinovohej ose te pakten te mirmbahej ?

  Mbrojtja Kunder Ajrore nė Shqiperine e pas Luftes II Boterore, pati nje zhvillim te madh nė vitet 1960-1970. Ndermjet viteve 1954-1955. Ushtria Shqiptare u pajis me bateri KA 85 mm e mjete radioteknike mė tė sofistikuara, ndersa ne vitet 1957-1958 u pajis me bateri 57 dhe 100mm. Nė vitet 1959-1969, nė armatim futen edhe raketat e drejtuara, topat AKA 37 mm, topat 57mm dhe 100mm me drejtim automatik, mitralozėt 14, 5 mm me kater tyta, dhe me radare tė zbulimit tė larget, te mesem, tė afert... dhe flitet per rreth 50 vjet me pare, nderkohe qe u rinovuan ne vitet 70-80 me mjete bashkohore te asaj kohe
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EuroStar1 : 08-04-2011 mė 08:50

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  leni mer kto foto .

  armatimi i asaj kohe ka qene berdhok -plehra nga rusia vietnami dhe kina

  ne spital ushtarak e ke bo ushtrine?
  Mi sill pak ti armatimet e Greqis dhe Serbis te ASAJ kohe te njejte me te tonen dhe ti shohim pastaj

  Ndonje gje kishe tjeter ?

 18. #18
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  46
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  14 falenderime nė 13 postime
  Eurostar nuk na duhen me, vetem KARATE duhet me mesu ne (shaka)

 19. #19
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  se me dole aty ku desha.

  kete kunderajroret jane perdor ne luften e Vjetnamit.1960

  mig-ut i rrujshin b.....vetem nai halikopter te qelbet.

 20. #20
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  46
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  14 falenderime nė 13 postime
  kam ndegjuar se ne kohen e Enverit Ushtria Shqiptare, ishte ne cdo kohe ne gjendje te mobilizohen 100 000 ushtare mbrenda 15 minutave???

Faqja 1 prej 45 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •