Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 70
 1. #41
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  E Cili Nga Ne ėshtė I Pa Tė Meta?!

  Sa tė padrejtė qė jemi, pėrsėri po e fajėsojmė tjetrin!
  Ne i kemi lėnduar, unė dhe ti, gjithashtu edhe ai qė s’po e pranon!
  Shtiremi se jemi ata qė s’jemi, pse po e bėjmė mbrapsht?!
  Tė pranojmė tė vėrtetėn dhe tė pėrmirėsohemi duke u nisur nga origjinali, prej aty ku jemi.

  Mbyllim sytė e zemrės dhe mjaftohemi me tė ballit, gjysmė tė verbėr si jemi, tė kufizuara i shijojmė dhuntitė e All-llahut!
  Ndoshta duhet tė shikoj punėn time e mos tė qaj kokėn pėr tjetrin, por s’mundem meqė edhe ti je pjesė e tėrėsisė!
  E nėse ‘Ti’ je i mendimit se nuk ka tė bėjė me ty, atėherė mirė, shpresoj se ėshtė e vėrtetė?!
  Por mos harro se ashtu si e fillon edhe pėrfundimi do t’jet i tillė!
  Zoti na udhėzoftė, se akoma jemi tė padrejtė me njėri-tjetrin!
  E cili nga ne ėshtė i pa tė meta?!

  O All-llah lehtėsoje gjendjen e tė lėnduarve dhe na fal gabimet e bėra!

  - Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatėn, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė. Kur'an 9:71.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 22.10.2011
  www.facebook.com/samidin.xhezairi

 2. #42
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
  Ky njeri eshte gjall dhe eshte nje besimtar musliman i dalluar ,ndersa per ate porosi qe ka shkru eshte mir vella i dashur te lexosh deri sa te kuptosh ,ashtu siq e kemi ndihmu une dhe ti duke votu ashtu ka ndihmu edhe ky keta deputet qe na udhheqin sot kan marr votat tona dhe me vota tona na udhheqin

  http://www.facebook.com/samidin.xhezairi

  si sqarim e ke edhe pjesen e poshtme
  Subhanallahul adhim,d,m,th paskam pasur tė drejtė qė kam thėnė se Samedini ME TĖ VĖRTETĖ KA QEN DEPUTET NĖ PARLAAMENTIN E MAQEDONISĖ.
  Mė vjen keq o ximi pėr ty qė je mahnit mbas tij dhe poemave tė tij,por kėtu kemi tė bėjmė me besim (iman) dhe kufėr DHE KĖTU NUK KA TOLERIM.
  Kėtė ''trim'' Allahu e udhėzoftė nė fenė islame dhe inshalla pendohet nga ato kufrijate qė i ka bėrė Zotit tė tij.
  Ky pėr fat tė keq besimin e ka pėrzier me kufėr dhe kėshtu Allahu nuk pranon fe prej kėrkujt.
  Kx i gjorė tėrė ditėn le tė lodhet me kėto poema por nėse nuk pendohet kurgjė nuk i vlejnė dhe gabimisht e ka mėsuar fenė.
  Por mė shum mė vjen keq pėr ty qėje bėrė portparol i tij,leji ximi nacionalizmat dhe kėto filozofi sepse jeta ėshtė e shkurtėr dhe nuk ka kohė shum...sinqerisht tė them...

 3. #43
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Subhanallahul adhim,d,m,th paskam pasur tė drejtė qė kam thėnė se Samedini ME TĖ VĖRTETĖ KA QEN DEPUTET NĖ PARLAAMENTIN E MAQEDONISĖ.
  Mė vjen keq o ximi pėr ty qė je mahnit mbas tij dhe poemave tė tij,por kėtu kemi tė bėjmė me besim (iman) dhe kufėr DHE KĖTU NUK KA TOLERIM.
  Kėtė ''trim'' Allahu e udhėzoftė nė fenė islame dhe inshalla pendohet nga ato kufrijate qė i ka bėrė Zotit tė tij.
  Ky pėr fat tė keq besimin e ka pėrzier me kufėr dhe kėshtu Allahu nuk pranon fe prej kėrkujt.
  Kx i gjorė tėrė ditėn le tė lodhet me kėto poema por nėse nuk pendohet kurgjė nuk i vlejnė dhe gabimisht e ka mėsuar fenė.
  Por mė shum mė vjen keq pėr ty qėje bėrė portparol i tij,leji ximi nacionalizmat dhe kėto filozofi sepse jeta ėshtė e shkurtėr dhe nuk ka kohė shum...sinqerisht tė them...
  Sjam ka te kuptoj tash, Xhezair Shaqiri ka qen deputet ne parlamentin e maqedonis tani jetyon ne ilegalitet ne tanush

  Ndersa ky eshte Samedin xhezairi ta tregova biografin e tij me heret nese ke ndonje pytje per te mundesh me ja ba atij personalish ne facebook http://www.facebook.com/samidin.xhez...ends&v=friends ,

  Une nuk e di se ku paska be ai kufer ,paska ber kufer sepse ai eshte gjithmon aktiv me porosit e ti te bazuara ne kuran dhe sunet , apo athu paska be kufer ne ate pjesen ku e citove ku naj terheq vrejtjen per ata deputeta qe sot po vjedhin gjithqka dhe po bejn gjithqka per te qendru ne pushtet,nuk eshte mir te ngutesh dhe te gjykosh vizitoe faqen e Samedinit lexoj shkrimet e tij nme vemendje jo njeher por disa her derisa te kuptosh sepse gjitha kan nje porosi per ne qe te behemi njerz me te drejt e me devoteshum qe All-llahu te jet i knaquer me ne

  Dhe ne faqen e tij mundesh me kritiku, mundesh edhe mja terhek vrejtjen qe sipas teje paska ber kufer, mundesh mi ba pytje e gjithqka ai eshte i hapur per te gjith

 4. #44
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Me Siguri Disa I Kam Zhgėnjyer, Por Jo Tė Gjithė!

  Lexues/e tė nderuar/a porositė qė i keni lexuar janė pjesė e librit i cili insha All-llah dikur do tė botohet.
  Aktualisht janė mbi 150 porosi tė shkruara nė njė periudhė kohore diku 8 muajshe, e qė kryesisht kanė tė bėjnė me problemet aktuale tė shoqėrisė sonė.
  Nėse ekziston vullneti dhe ju premton koha, atėherė lexoni edhe ato tė mėhershmet nga tė cilat ndoshta do tė kemi dobi, thjesht kliko:
  “ www.facebook.com/samidin.xhezairi “ dhe i keni para vetes qė tė gjitha.

  Nė porositė e mėhershme e kam potencuar se jo rastėsisht jam aktiv nė facebook, jam kėtu ngase ju jeni kėtu me shpresė se do tė kemi dobi tė ndėrsjellė, kuptohet pėr atė kategori njerėzish qė i vlerėsojnė si tė mirėseardhura porositė tė cilat deri diku pasqyrojnė gjendjen aktuale tė popullit.

  Nė rubrikėn ‘info’ e keni autobiografinė time, ose sė paku atė pjesė qė mund tė bėhet publik.
  Aty vėrehet se pas njė angazhimi shumė vjeēar i dhashė tė drejtė vetes qė t'ju drejtohem me kėshilla, gjithmonė me shpresė se do tė kemi dobi nga kjo pėrvojė.

  Mė mbetet tė shpresoj se numri i atyre qė ishin tė kėnaqur me porositė ėshtė mė i madh se i atyre qė janė tė zhgėnjyer me shkrimet e mia drejtuar jush.

  - Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatėn, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė. Kur'an 9:71.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 15.10.2011
  www.facebook.com/samidin.xhezairi

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime nė 201 postime
  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Dhe unė kisha nji vėrejtje nga ajo qė lexova nga poemat e tij (nėse janė tė tija),sepse si shumė po fletė pėr nacionalizmin,pra pėr shqiptarinė dhe sidomos mė ranė nė sy kėto vargje tė tija :

  ?
  Pse nacionalizmi qenka gabim?????
  Mos reagoni me kur ju quajne antikombetar!!!!

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime nė 201 postime
  O Ximi ,mos u mundo ta paraqesesh si patriot kete fare komandatin se ai vetem patriot shqiptar nuk eshte ,nga sa pash ne facebook ai nuk paska luftu per shqiptari por per muslimanizem dhe mund te quhet patriot arab!!!!
  Neve nuk na duhen njerez qe luftojne per interesa te arabeve.
  P.S Ximi, ka wireles ne malet e Tanushes???!!!!

 7. #47
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime nė 30 postime
  Pra ximi po bėhet fjalė pėr dy persona tė ndyshėm njėri XHEZAIR SHAQIRI dhe Samedin Xhezairi ky ėshtė tjetėr dhe un kam kujtuar se kėta janė vetėm nofka tė nji personi.
  Ma bėnė hallall qė i kam ngatėrruar, por pėr fat tė keq edhe ky Samedin na paska ndihmuar dikė qė tė na bėhet deputet.
  dhe kėtu duhet ndalur me nji stop tė madh,sepse ėshtė drita e kuqe dhe ėshtė rrept[sisht e ndaluar kalimi.
  Inshalla po tė kem kohė do ta vizitoj edhe faqen e tij dhe do shoh.
  ane :
  Pse nacionalizmi qenka gabim?????
  Mos reagoni me kur ju quajne antikombetar!!!!
  Nacionalizmi ėshtė sėmurje dhe shpikje e djallit sepse Allahu shpiki dhe krijoj kombet qė ata mė sė miri tė njihen mes veti dhe pėr tė bėrė gara nė vepra tė mira (devotshmėri) kurse shejtani ngriti egon e nacionalizmit lartė pėr ti ndarė njerėzit dhe pėr ti armiqėsuar...
  Ne jemi thjesht shqiptarė pėr tu dalluar prej tjerėve me gjuhė,histori..etj dhe pėr tu njohur me tė tjerėt dhe pėr tė garuar nė punėt e hajrit (besimit)..

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime nė 201 postime
  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  ane :
  Nacionalizmi ėshtė sėmurje dhe shpikje e djallit sepse Allahu shpiki dhe krijoj kombet qė ata mė sė miri tė njihen mes veti dhe pėr tė bėrė gara nė vepra tė mira (devotshmėri) kurse shejtani ngriti egon e nacionalizmit lartė pėr ti ndarė njerėzit dhe pėr ti armiqėsuar...
  Ne jemi thjesht shqiptarė pėr tu dalluar prej tjerėve me gjuhė,histori..etj dhe pėr tu njohur me tė tjerėt dhe pėr tė garuar nė punėt e hajrit (besimit)..
  Nacionalizmi na qenka shpikje e djallit????!!1
  Kush e thote kete ,Muhamedi???
  Por ai vet ishte nacionalist arab!!!
  Leximi i kuranit kuptohet me mire ne arabisht,azani ne arabisht,falja ne arabisht etj etj ,kaq te trashe qenkeni qe nuk arrini te shihni nacionalizmi e tij arab???!!!
  Nuk e kuptoni qe ai me ndihmen e kuranit ka tentuar te bota te dominohet nga gjuha arabe ???
  Ate qe se arriti kurani e arriti toeffl ,anglishtja eshte gjuha me dominuese ne bote

 9. #49
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime
  [QUOTE]
  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Pra ximi po bėhet fjalė pėr dy persona tė ndyshėm njėri XHEZAIR SHAQIRI dhe Samedin Xhezairi ky ėshtė tjetėr dhe un kam kujtuar se kėta janė vetėm nofka tė nji personi.
  Ma bėnė hallall qė i kam ngatėrruar, por pėr fat tė keq edhe ky Samedin na paska ndihmuar dikė qė tė na bėhet deputet.
  dhe kėtu duhet ndalur me nji stop tė madh,sepse ėshtė drita e kuqe dhe ėshtė rrept[sisht e ndaluar kalimi.
  Inshalla po tė kem kohė do ta vizitoj edhe faqen e tij dhe do shoh.
  ane :
  Jan dy persona te ndryshem njeri nga Prizereni e tjetri nga Tanusha

  Jo vetem Samedini , por edhe une kam ndihmu ,qe disa persona te hipin ne pushtet kan ndihmu edhe shum hoxhollar te tjer, dhe gjith ata qe sot jan ne parlament jan hy fal ndihmes se votusve

  P.sh, si i kemi ndihmu ata: i kemi votu ,kemi be fushat per ta ,duke u mundu ti bindim te tjeret qe ti votojn ata ,pse e kemi ber kete , nuk e kemi ber per para as per te fitu pozita shtetrore seose jemi musliman dhe keto gjera jan te ndaluara ,por per te vetmen arsyje se ata na kan premtu se nese do hyn ne pushtet, nuk do ti diskriminojm muslimanet ,nuk do i perjashtojm nxensit me shamia ,do fusim mesim besimin neper shkolla, etj etj .dhe ne ju kemi besu i kemi ndihmu i kemi votu dhe ata na kan tradhtu dhe ketu une nuk shoh qe ne paskemi be kufer por kufer kan be ata qe na kan tradhtu pasi kan shiju pushtetin

  Dhe sipas teje kjo qenka kufer ,apo ndoshta ti je prej atyre qe thu qe eshte haram me votu

 10. #50
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime
  Lus moderatoret qe te fshijn te gjiiha postimet jash teme

 11. #51
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
  Nacionalizmi na qenka shpikje e djallit????!!1
  Kush e thote kete ,Muhamedi???
  Por ai vet ishte nacionalist arab!!!
  Leximi i kuranit kuptohet me mire ne arabisht,azani ne arabisht,falja ne arabisht etj etj ,kaq te trashe qenkeni qe nuk arrini te shihni nacionalizmi e tij arab???!!!
  Nuk e kuptoni qe ai me ndihmen e kuranit ka tentuar te bota te dominohet nga gjuha arabe ???
  Ate qe se arriti kurani e arriti toeffl ,anglishtja eshte gjuha me dominuese ne bote
  Po tė ishte se Muhammedi jonė tė ishte nacionalist atėherė ai nuk do ti luftonte fisin,tė afėrmit dhe familjen e tij.Pra ai ka bėrė disa luftėra tė rrepta me kėta tė afėrmit e tij saqė biri ka vrarė babain e tij sepse ishte nė taborin e kundėrt.
  Edhe tė afėrmit i thoni se Muhammedi po i prēanė arabėt dhe lufton kundra arabizmit.
  Kurse nė nji kuptim tė nji hadithi (thėnje tė profetit) thuhet se arabi nuk ka pėrparėsi ndaj joarabit.
  sa pėr anglishten qė ėshtė dominuese sot nė botė kjo ėshtė e vėrtetė pėr nji kohė sepse pėrsėri do tė dominon arabishtja pasi ajo ėshtė mbretėresha e tėrė gjuhėve.e vetmaj gjuhė qė ka origjinalitetin e saj qe 1400 vite dhe nuk ka ndryshuar as njė presje dhe pikė dhe kėshtu sot e flasin edhe arabėt.

 12. #52
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime nė 30 postime
  [QUOTE=ximi_abedini;3239461]


  Dhe sipas teje kjo qenka kufer ,apo ndoshta ti je prej atyre qe thu qe eshte haram me votu
  Ximi jo sipas meje por sipas argumenteve.
  sepse tė votosh nji tagut nė parlament (atje ku bėhen ligje pėrskaj ligjit tė Allahut dhe ku nėnēmohet dhe ofendohet feja islame) ėshtė kufėr i madh.
  Sepse kufri i parė qė bėjnė parlamentarėt ėshtė kufri i betimit se do ta mbrojnė kushtetutėn e kafirave (maqedonve).
  Pastaj kėta deputetė shpifin ligje kundra islamit si : lejojnė kamatėn,komarin,alkoholin,pederastinė,shirkun,kufr in,statutin e maqedinisė,flamurin,..etj.bile edhe mungesa e deputetit afirmon ligjet e tyre.
  Pra deputetėt bėjnė shirkun taa (tė nėnshtrimit) tė atyre ligjeve,pastaj parlamenti ėshtė edhe tagut sepse thirr qė ato ligje tė zbatohen kurse deputetėt i nėnshtrohen atij ligji.
  Pastaj angazhimi nė parti ėshtė kufėr sepse ajo ėshtė parti e djallit qė ka platformėn e vetė tė kufrit dhe qė angazhohet pėr ta shkatėrruar islamin dhe sherijatin.
  Nėse dikush thotė se ėshtė edhe musliman edhe demokrat atėher kjo ėshtė NIFAK (dyftyrėsi) e madhe qė tė nxjerr nga islami.Nėse angazhohet qė fjala e partis tė jetė ma e larta atėher kjo ėshtė kufėr i madh poashtu dhe shum kufriate tjera qė duhet kohė pėr ti pėrmendur.
  Kurse nga kjo bela SOT nuk ka arsyetim kėrkush sepse tėrė e dinė se ēka po bėhet atje.
  dijetarėt i kan gjetur arsyetim vetėm ndonjėrit tė paditur prej maleve dhe ai nuk di se si dhe ēka bėhet nė parlament.Pastaj vjen nji kafir partijash dhe e mashtron kėtė tė gjorė duke i thėnė : '' mixho,voto pėr ne sepse do ta sjellim sheriatin dhe atje janė krejt musliman..'' pra ky ka ndonji shanc tė arsyetohet.
  e si i bėhet halli disa hoxhallarėve qė 15 vite thirrin popullin nė kėtė kufėr edhe atė haptazi. katelehumullah (Allahju i vraftė se sa largė kan shkuar) kurse janė urdhėruar qė tė distancohen nga taguti.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga referi_1 : 23-10-2011 mė 18:24

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  241 falenderime nė 201 postime
  Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
  Po tė ishte se Muhammedi jonė tė ishte nacionalist atėherė ai nuk do ti luftonte fisin,tė afėrmit dhe familjen e tij.Pra ai ka bėrė disa luftėra tė rrepta me kėta tė afėrmit e tij saqė biri ka vrarė babain e tij sepse ishte nė taborin e kundėrt.
  Edhe tė afėrmit i thoni se Muhammedi po i prēanė arabėt dhe lufton kundra arabizmit.
  Kurse nė nji kuptim tė nji hadithi (thėnje tė profetit) thuhet se arabi nuk ka pėrparėsi ndaj joarabit.
  sa pėr anglishten qė ėshtė dominuese sot nė botė kjo ėshtė e vėrtetė pėr nji kohė sepse pėrsėri do tė dominon arabishtja pasi ajo ėshtė mbretėresha e tėrė gjuhėve.e vetmaj gjuhė qė ka origjinalitetin e saj qe 1400 vite dhe nuk ka ndryshuar as njė presje dhe pikė dhe kėshtu sot e flasin edhe arabėt.
  Nuk duhet rreshtur kurre se shpresuari sepse shpresa mban gjalle njeriun,njeriu pa shprese eshte i vdekur!!!!

 14. #54
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Ma Bėn Hallall!

  Mirė bėre qė e kėrkove.
  Asgjė vetes s’i mungove.
  Nuk humbe, vetėm se fitove.
  Lehtėsim pėr ty dhe atė qė e hidhėrove.
  Bėje shpesh, vazhdimisht kėrkoje.

  - Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatėn, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, i urtė. Kur’an 9:71.

  - Ai ia dhuron urtėsinė atij qė do, e kujt i ėshtė dhėnė urtėsia, atij pra i ėshtė dhuruar mirėsi e madhe, pėrveē tė menēurve kėtė nuk e kupton kush. Kur'an 2:269.

  - Zoti im, mė dhuro mua urtėsi dhe mė bashko me tė mirėt! Kur'an 26:83.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 26.10.2011
  http://www.facebook.com/samidin.xhezairi

 15. #55
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pse Nuk Jemi Ashtu Si Dėshirojmė Tė Jemi?!
  Nė foto shihet madhėshtia e krenarisė sė tyre si dėshmi se mundemi dhe kemi guxim tė mjaftueshėm pėr t’u ballafaquar me armikun.
  Tė njėjtėn e bėnė paraardhėsit dhe asnjėherė nuk do tė mungojnė gjenerata tė gatshme pėr ta bėrė sėrish, fakte tė shumta e vėrtetojnė kėtė realitet.

  Luftėtarėt e lirisė u dėshmuan me bindjen se gjėrat do tė ndryshojnė pėr tė mirė, qė ardhmėrisė t’i gėzohen edhe ata qė nuk kishin mundėsi tė qėndrojnė ashtu tė rreshtuar.
  Njė popull aq guximtar duhej tė ishte nė situatė mė tė mirė, por nuk ėshtė!

  Jo lufta, paslufta ėshtė problemi kryesorė pėr ne.
  Si duket kot presim forcim tė shtetit me njerėz qė s'kanė frikė Zotin!
  Akoma nuk e dallojmė atė qė angazhohet nė emėr tė Zotit pėr tė mirėn e pėrgjithshme nga ai qė thirret nė emėr tė popullit e nė fakt synon mirėqenie personale.

  I gėzohemi dėshtimit dhe hidhėrohemi pėr sukseset e tjetrit duke i dhėnė tė drejtė vetes edhe aty ku e kemi gabim e kombinuar me mosgatishmėri pėr kėrkim falje.
  Jemi ashtu si jemi, sepse s'jemi si duhet tė jemi.

  - Midis besimtarėve ka tė atillė, qė e kanė mbajtur besėlidhjen me Allahun. Disa prej tyre kanė vdekur, kurse tė tjerėt presin pa ndryshuar asgjė nga besnikėria e tyre. Kur'an 33:23.

  - O ju qė keni besuar, kini frikė All-llahun dhe vazhdoni me besim ndaj tė dėrguarit tė Tij, se Ai ju jep dyfish nga mėshira e tij, ju dhuron dritė qė ecni me tė, ju falė mėkatet tuaja, All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues. Kur'an 57:28.

  - Pėrkujtoni kur ishit pakicė e dobėt nė tokė dhe frikėsoheshit se do t'ju rrėmbejnė njerėzit , e Ai ju mundėsoi vend tė sigurt dhe ju pėrkrahu me ndihmėn e Tij, ju furnizoi me tė mira nė mėnyrė, qė tė jeni mirėnjohės. Kur'an 8:26.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 27.10.2011
  www.facebook.com/samidin.xhezairi

 16. #56
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Lufta E Heshtur ėshtė Rreziku Mė I Madh Pėr Shqiptarėt!

  Dikur Nikolla Pashiq nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė kishte thėnė se, edhe nėse Serbia s’ka mė forcė ta ndalė krijimin e shtetit shqiptar, ajo duhet tė angazhohet qė ky shtet tė jetė sa mė i vogėl dhe i varfėr, ndėrsa shqiptarėt tė jenė tė shkapėrderdhur nė sa mė shumė shtete.
  Tė ndarė e pėrēarė dhe sė fundi tė gjunjėzuar, ky ėshtė synimi i armikut!

  Mos pyet “A do tė filloj lufta?!” kur ajo akoma nuk ėshtė ndalur!
  Jo, s‘ka pushuar, ėshtė e pa zhurmė dhe nuk vėrehet nga tė gjithė, qetėsi e rrejshme para stuhisė sė vėrtetė, ashtu e do armiku!
  Njė realitet i hidhur i pret ata qė pohojnė: S’ka mė luftė!!!

  Tė pėrgatitemi, pėrndryshe na pėrsėritet e kaluara e hidhur!
  Forcimi i moralit me pėrkushtim tė sinqertė nė rrugėn e Zotit i shoqėruar me armatim tė mjaftueshėm ėshtė pėrgatitja mė e mirė.
  Sa mė herėt ta kuptojmė pėr aq mė tė vogla janė pasojat.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 27.10.2011
  http://www.facebook.com/samidin.xhezairi

 17. #57
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Duhet Ndryshuar Mėnyra E Veprimit!


  Shpesh thuhet “Kot e kemi, s'na pyet kush, vendosin tjerėt pėr ne!”, e qė pėr shkak tė pėrtacisė sonė e marrim si fakt kėtė arsyetim tė paturpshėm!
  Vėllezėrit tanė nė Maqedoni dhe Kosovė Lindore edhe pse u dėshmuan nė luftė megjithatė u shpėrblyen me njė hiq tė madhe, gjendja e tyre mbeti e njėjtė pėr shkak se u mashtruam dhe lejuam qė tė huajt tė vendosin pėr ne, pa e harruar edhe Mitrovicėn si fakt tjetėr!


  Me angazhim tė kujdesshėm mund t’i ndryshojmė gjėrat pėr tė mirė pa u konfrontuar me bashkėsinė ndėrkombėtare.
  Ėshtė pamaturi nėse lejojmė qė popullit sėrish t’i bie e tėrė barra e njė lufte tė re, armiku duhet ndėshkuar larg zonave tė banuara me shqiptar, kėshtu i kursejmė nga frika dhe shkatėrrimet e panevojshme.

  Para se tė themi ”Populli s'merr vesh!”, tė pyesim veten se a jemi tė kuptueshėm?!
  Jemi pjesė e po tė njėjtit, jemi vet populli.
  Pse thirrja pėr bashkim nuk po funksionon?!
  Athua faji ėshtė te thirrja si e tillė, te vetė thirrėsit apo te tė thirrurit?!

  Vėrehet se fjalės "Bashkim!" i mungon emri i Krijuesit!
  Duhet ndryshuar nė “Bashkim nė emėr tė Zotit.”, kjo ėshtė zgjidhja.
  E ata qė Ai i bashkon, s'ka kush t'i ndajė.
  Armiqtė mos t'i frikėsoj ky fakt, por tė pėrgatiten qė sa mė lehtė ta pėrballojnė triumfin e drejtėsisė mbi padrejtėsinė.

  - Midis besimtarėve ka tė atillė, qė e kanė mbajtur besėlidhjen me Allahun. Disa prej tyre kanė vdekur, kurse tė tjerėt presin pa ndryshuar asgjė nga besnikėria e tyre. Kur'an 33:23.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 29.10.2011
  http://www.facebook.com/samidin.xhezairi

 18. #58
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Ku Qėndron Problemi?!

  Vėrehet qartė se shumica e lexuesve tė dy gjinive vazhdojnė me shprehitė e tyre tė mėhershme!
  Si duket nuk mjaftojnė fjalėt e All-llahut, hadithet dhe veprat e Pejgamberit, as kėshillat e dijetarėve tė mirėfilltė islam, e lere mė kėshillat e shumė vullnetmirėve aktual!
  Kjo porosi nuk ka tė bėjė me pabesimtarėt, por me ata/o qė deklarohen mysliman dhe nuk pėrfillin asnjė nga urdhėresat e All-llahut, ose vetėm pjesėrisht ndonjėrėn nga to!

  Edhe pse tė vetėdijshėm pėr lėshimet (gabimet) e tyre, megjithatė ju mungon forca pėr tė kundėrshtuar armikun e pėrbetuar tė njeriut.

  Detyrimisht parashtrohet pyetja se ku qėndron problemi?!
  Lexo ajetet e poshtėshėnuara qė ta kesh tė qartė!

  - O bijtė e Ademit, tė mos ju mashtrojė kurrsesi shejtani sikurse i nxori prindėrit tuaj nga xhenneti, zhveshi prej tyre petkun e tyre qė t'ju dalė nė shesh lakuriqėsia e tyre. Vėrtet ai dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk i shihni. Ne i kemi bėrė shejtanėt miq tė atyre qė nuk besojnė. Kur'an 7:27.
  - O ju njerėz, s'ka dyshim se premtimi i All-llahut ėshtė i vėrtetė, pra tė mos u mashtrojė juve jeta e kėsaj bote dhe tė mos u mashtrojė juve ndaj All-llahut ai i mashtruari (shejtani). Kur'an 35:5.

  - E nėse tė godet shejtani me ndonjė vesvese, ti kėrko strehim te All-llahu, sepse vėrtet Ai dėgjon e di. Kur'an 7:200.
  - Vėrtet, ai (shejtani) nuk ka kurrfarė fuqie kundėr atyre qė besuan dhe i janė mbėshtetur Zotit tė tyre. Kur'an 16:99.

  - Kėrkoni ndihmėn e Allahut me durim e me namaz! Kjo ėshtė njėmend e vėshtirė, pėrveēse pėr tė devotshmit. Kur’an 2:45.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 09.11.2011

 19. #59
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Jeni Tė Ri, Andaj Ruajuni Nga “patriotėt”!


  S'duhet lejuar qė tė pabesėt t’ju manipulojnė nė emėr tė "Shqiptarisė" vetėm sa pėr tu ngopur nė pangopėsinė e tyre, synojnė ndėrrim pushteti e jo zgjerim Shteti!
  Shqipėri e Madhe, Etnike dhe sė fundi Shqipėri Natyrale, tingėllon shumė mirė po mos tė thuhej nga “patriotėt” e rrejshėm qė fshihen prapa fjalėve tė fuqishme pa u dėshmuar nė asnjėrėn nga tre luftėrat e fundit, shtiren se ju dhimbset dikush, tė zbrazėta i kanė zemrat.

  Akoma je i ri, andaj kujdes, as ti mos u bėn “Patriot”!
  Fjala greke “Pater“ d.m.th. “Baba, At”, rrjedhimisht “Patriot” kuptohet si “Atdhetar”.
  Mirė, e ē’tė keqe ka kėtu, pyet ndonjėri nga ju?!
  Asgjė tė keqe, babai dallohet me forcėn, qėndrueshmėrinė, kryeneēėsinė dhe nuk pendohet lehtė, por shpesh i mungon urtėsia, durimi dhe ndjenja e dashurisė sė vėrtetė tė cilat i gjejmė tek nėna.
  Kur t’i kesh bashkuar tė mirat nga kėto veēori, me vepėr dhe fjalė nė rrugė tė Zotit, atėherė nga “Muxhahid i rreptė” dhe “Patriot i flaktė” shndėrrohesh nė besimtar dhe trim tė vėrtetė, i guximshėm nė luftė dhe bujarė pas ngadhėnjimit.

  Dashuri e vėrtetė pėr atdheun-mėmėdheun ėshtė angazhimi pėr tė mirėn e pėrgjithshme me tė vetmen shpresė Xhennetin si shpėrblim nga All-llahu, afatgjatė ēdo kombinim tjetėr u tregua i pasuksesshėm.

  Pas sprovės vjen shpėrblimi, s'tregohemi mirėnjohės, rikthehet ndėshkimi.

  - ... Me tė vėrtetė, Allahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli, derisa ata tė ndryshojnė ē’kanė nė vetvete. ... Kur'an 13:11.
  - O besimtarė! Pranojeni Islamin me tė gjitha rregullat e tij dhe mos shkoni gjurmėve tė djallit, se ai ėshtė armiku juaj i pėrbetuar. Kur’an 2:208.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 31.03.2011

 20. #60
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  O I Mjeri Ateist, Zoti I Yt Vdiq!

  O i humbur, unė jam ai qė jam, por ti s’je ai qė pretendon se je.
  All-llahu ma bėri mua leximin, punėn, luftėn dhe urtėsinė obligim.
  Mė kėshilloi tė sillem mirė me ty edhe atėherė kur ti ndjen urrejtje pėr shkak tė besimit tim.
  Ti e refuzon Zotin e thirresh nė shkencė, harrove se Krijuesi i vuri nė lėvizje pjesėt e atomit!
  Si guxon tė flasėsh pėr shkencėn kur njohuritė tua nuk shkojnė pėrtej qelizės!
  Sa i verbėr qė je nė mosbesimin tėnd, merr guximin t’i tregosh Krijuesit se kush i krijoi krijesat dhe si funksionojnė ato!

  Zoti ėshtė vet shkenca dhe mė tepėr se aq.

  Ateist, sė paku njė herė bėhu i sinqertė para vetes dhe pranoje se rruga jote tė qon nė hiē.
  Pse kot i reziston tė vėrtetės, nuk mund ta ndalėsh, ajo tė ka rrethuar nga tė gjitha anėt.
  Hapi sytė ateist, bindu se kėshtjella jote u shkatėrrua nė pa kthim, zoti yt (komunizmi) ka vdekur.
  Ateist, tė ka mbetur vetėm laicizmi si mur i fundit pas tė cilit po fshihesh!
  A s’po e vėren se edhe ai po rrėnohet?!
  Ranė muret e errėsirės, rrezet e dritės i pushtuan ato.
  Sa jetėshkurtėr ishte zoti juaj, vdiq.
  Kėtu shfrytėzoj rastin tė ju pėrgėzoj pėr vdekjen e hiēit tuaj.

  Ateist, kur tė jesh bindur se shumė vite i humbe kot dhe ke vendosur tė kthehesh te All-llahu(Krijuesi - Zoti), aty ku ēdo krijesė e ka vendin, atėherė mirėserdhe.
  Por me njė kusht, nėse tanimė i penduar merr vendimin tė shkosh nė xhami, kujdes sė paku pėr disa vite mos tento rreshtin e parė se aty nuk e ke vendin, kokulur duhet tė zgjedhėsh njė qoshe nė atė tė fundit, dhe nga aty me angazhim tė sinqertė syno tė parafundit.

  Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 28.03.2011

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •