Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Në gjyq, ushtarët grekë që ‘qepën rroba me lëkurën e shqiptarëve


    28-03-2011
    Thirrjet raciste ndaj shqiptarëve nga parada e vitit të kaluar në Athinë, më 20 shtator, do t’i dërgojnë në bankën e të akuzuarve përfaqësuesit e forcave speciale të ushtrisë greke.

    39 ushtarët, pas një padie penale nga Komiteti i Helsinkit në Greqi, do të përgjigjen për shkeljen e nenit 2 të Ligjit Anti-racizëm. Procesi gjyqësor fillon pas gjashtë muajve, ndërsa Komiteti i Helsinkit vendimin e këtillë e vlerëson si mjaftë të rëndësishëm për rrjedhën e më tejme të ngjarjeve.

    Vitin a kaluar, gjatë festimeve në Ditën e Pavarësisë në parakalimin e ushtarëve grekë janë dëgjuar thirrje raciste kundër shqiptarëve.

    "Grek lind nuk bëhet kurrë, gjakun do derdhim o derr shqiptar” me këto shprehje ushtarët fqinj i cilësuan shqiptarët, për të vazhduar më tej me “I quajnë shqiptar, i quajnë skopjanus, rroba të reja do të qep me lëkurën e tyre”.

    Klithjet e ushtarëve grek ishin për kasaphanë ndaj fqinjëve të tyre, duke mos kursyer shqiptarët, turqit dhe shkupjanët, siç i njohin qytetarët e FYROM (Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë).

    Thirrja tjetër e këngës horrore, ishte: "Do të bëhet kasaphanë, pastaj do të hakmerrem, kur të adhuroni kishën edhe kryqin". (INA)

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    ato do ti denojne me dalje ne liri sic bene me kokaveshet, bejleret e shtupat e tjera te mavi-pushtave
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  3. #3
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Ne fakt keta sbene gje tjeter vetemse "qepen bithen e vete"

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •