Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
  1. #21
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Lind pyetja : Pse Fush-Kruja dhe jo Kruja ? Ose Durresi, Vlora, etj
    Sepse USAID kishte bere aty nje program pilot per zhvillimin e biznesit te vogel, duke ndihmuar me mini kredi.. keshtu eshte me duket..

  2. #22
    Në librin e tij "Misteri i Siriusit", Robert Temple ndër të tjera shkruan:
    "Kjo është padyshim nga ku e mora idenë origjinale për "oktavën veriore", nga ky vrojtim i shkëlqyeshëm i Stekinit (Livio Stecchini)"



    Ky duhet të jetë një ilustrim i pllakës prej bakri në tempullin e Dodonës e cila gjëmonte me tingullin DO me frekuencë dy herë më të lartë se ajo e tempullit 7 gradë më poshtë në jug.


    Ndërsa ky ilustrim është sjellë më përpara në këtë forum.



    http://www.forumishqiptar.com/showpo...&postcount=881

    Lidhjet bëjini vetë.

  3. #23
    Pllakën e bakrit të tempullit e hasim si simbol në kostumet tona popullore.
    P.sh. në këtë videon nga sec.1:25-1-30, e cila më përpara duhe të jetë mbajtur prej bakri.


    E njëjta simbolikë është edhe ajo tek veshja e kryepriftit Aaron sipas shkrimeve të biblës.
    Pa u ndalur në detajet e ndërlikuara të saj të përshkruara në librin e Eksodit, në thelb, simbolika është e njëjtë.
    Mbajtësi i saj, kryeprifti, shërbente si ndërmjetës midis njeriut dhe Zotit.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Giulio22
    Anëtarësuar
    15-11-2009
    Vendndodhja
    Arban
    Postime
    50
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    8.30-9.00: «Në 1821 kur u bë lufta ruso-turke.. ruset kanë hyrë deri në Korfuz.. aty kanë gjetur
    libra
    .. një grup të madh librash.. nuk e di.. te kështjella e Ali Pashës a më ndonjë vend tjetër..
    dhe i kanë marrë me vete.. dhe i u është dashur fill mbas luftës së dytë botërore që të kërkonin
    t'i përkthenin librat.. se nuk ua dinin kuptimin.. se gjuha ishte shumë e vjetër.. dhe kanë gjetë
    një shqiptar nga Genova që njihte shqipën arkaike.. kjo është ajo që quhet sekret..».

    Mmmh.. Do të doja të dija më.. Ku i gjeti këto të dhëna?..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Giulio22 : 28-03-2011 më 16:31

  5. #25
    Vështir Për Ta Kuptuar Maska e Dj_PiRoMaN
    Anëtarësuar
    10-02-2006
    Vendndodhja
    TeToVë
    Postime
    362
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Edhe a ka mundesi dikush te sjelli te gjithe emisionin sepse askund sun e gjej


    2B1 Ask1
    // Dj PiRoMaN
    Loneliness brings pain and pain makes you a genius... ;)

  6. #26
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Dj_PiRoMaN Lexo Postimin
    Nuk e di nese vetem une nuk e pash pjesen qe e sjella apo nuk ishte ketu ??

  7. #27
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Nuk e di nese vetem une nuk e pash pjesen qe e sjella apo nuk ishte ketu ??
    sepse jane dy emisione te ndryshme ne top show !!! ai qe ke sjelle ti fliste per teorite konspirative ndersa ajo qe ka sjelle piromani eshte masoneria ne shqiperi kshu qe ske si e gjen !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  8. #28
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    nje gje skuptova une clidhje ka mali i tomorrit me dodonen ???
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga SaS Lexo Postimin
    nje gje skuptova une clidhje ka mali i tomorrit me dodonen ???
    Sepse hipotizohet qe tempulli i dodones ndodhet ne fakt ne malin e tomorrit.

  10. #30
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Sepse hipotizohet qe tempulli i dodones ndodhet ne fakt ne malin e tomorrit.
    rrofsh x me beri pershtypje ne fakt ato qe tha per dodonen dhe per tomorrin dhe gjerat qe kane ndodhur ne antikitet por si beja dot lidhjen !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  11. #31
    Shume interesanteDo kisha shume deshire te dija shume me shume.
    Qekemi shume intereant ne histori.Pale sa shume kemi qene atehere,dhe pak e nga pak na kane zvogelu.....
    Rrofshin gjithe shqipetaret kudo qe jane.
    me ka humb firma

  12. #32
    seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
    Anëtarësuar
    15-03-2004
    Vendndodhja
    dhome e guzhine
    Postime
    232
    Ajo qe cdokush prej juve qe shkruani persa u perket masoneve, nuk jane tjeter pervec se hamendje, e konspiraci.
    Gjeja e pare dhe me e sigurte qe dihet per masonet, qofshin ato te huaj apo shqiptare jane SEKRETET!!!!
    Domethene, po te kishte ndonje histori masonike, persa i perket ndodhive ne shqiperi apo per shqiperine, asnje jo-mason nuk do ti dinte, sepse ato nuk shquhen per perhapje sekretesh.
    Edhe ato qe flasin gazetaret shqiptare se gjoje njohin imtesisht masone, dhe sekrete e te thash e me the, nuk jane vecse brockulla.

    Kur e pyeten Jul Cesarin se: Si ishte e mundur te mbaje shtrenguar gjithe ate perandori??, ai u pergjigj, Sa me e madhe te jete genjeshtra, aq me teper njerez e besojne!!!!!!
    Ergo cogito, ergo sum!

  13. #33
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga qerosi Lexo Postimin
    Ajo qe cdokush prej juve qe shkruani persa u perket masoneve, nuk jane tjeter pervec se hamendje, e konspiraci.
    Gjeja e pare dhe me e sigurte qe dihet per masonet, qofshin ato te huaj apo shqiptare jane SEKRETET!!!!
    Domethene, po te kishte ndonje histori masonike, persa i perket ndodhive ne shqiperi apo per shqiperine, asnje jo-mason nuk do ti dinte, sepse ato nuk shquhen per perhapje sekretesh.
    Edhe ato qe flasin gazetaret shqiptare se gjoje njohin imtesisht masone, dhe sekrete e te thash e me the, nuk jane vecse brockulla.

    Kur e pyeten Jul Cesarin se: Si ishte e mundur te mbaje shtrenguar gjithe ate perandori??, ai u pergjigj, Sa me e madhe te jete genjeshtra, aq me teper njerez e besojne!!!!!!
    po ti nga e di cfare bejne masonet ??? mire gazetaret flasin brockulla po ti cfare po ben ne kete moment ??? po pergenjeshtron fjalet e tua me pak fjale se nuk po ben gje tjeter !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  14. #34
    Ky Maksimi më duket një sharlatan, edhe ato gjëra që thotë e ka shkruar, pjesa më e madhe e tyre qarkullon prej vitesh në këtë forum e jo mos t'i mësonte nga burime të tjera.
    Mason! Ish-punonjës në Departamentin e Shtetit! Zbulues i sekretit të teleportimit të shpirtit nga njëra galaksi në tjetrën!

  15. #35
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Darius.............. ndonjë gjë për të shtuar ?
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  16. #36
    E kam bere komentin tim Hyllien. E perseris, disa gjera qe Zotaj thote i dija dhe i kam shkruar nga pak dhe ketu ne forum. Te tjerat jo por dicka me ka shpetuar pa thene. Zotaj eshte mason dhe si i tille tregon sekrete masonesh? Kjo me duket e pazakonte. Por mbase si mason ne Shqiperi cdo gje funksionon ndryshe se me ato qe di une, per kaq sa ka hapur gojen ai do e kishte pesuar keq nga vete vellazeria e tij. Ata per keto gjera ste falin.

  17. #37
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    E kam bere komentin tim Hyllien. E perseris, disa gjera qe Zotaj thote i dija dhe i kam shkruar nga pak dhe ketu ne forum. Te tjerat jo por dicka me ka shpetuar pa thene. Zotaj eshte mason dhe si i tille tregon sekrete masonesh? Kjo me duket e pazakonte. Por mbase si mason ne Shqiperi cdo gje funksionon ndryshe se me ato qe di une, per kaq sa ka hapur gojen ai do e kishte pesuar keq nga vete vellazeria e tij. Ata per keto gjera ste falin.
    Jam kurioz kryesisht për historinë e kollares dhe Bushin(si dhe origjinat Ilire të familjeve kryesore), sepse sa i përket masonëve Shqiptarë, ie. Qemali, Frashëri etj, kjo gjë edhe dihej, madje janë dhe shumë të tjerë që kanë qënë në rrethin e masonerisë, përfshi dhe Guvernatorin e BSH-së Boshnjaku i cili u internua më pas nga Enveri.

    Më bëri përshtypje trajtimi i Sorosit nga ana e tij. Pra Sorosi nuk është Mason. Lind pyetja se si nuk arrin ky grup i fuqishëm njerëzish ti kundërvihet forcës së tij shkatërruese në perëndim, dhe sidomos në Amerikë. Mos harrojmë që Sorosi është armik i përbetuar i Bush-it, i Amerikës në formën aktuale kushtetuese(pra ai dokument që është nënshkruar nga këta burra mason) dhe financuesi kryesor i Barack Obamës!
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Ajo qe tregon Zotaj eshte ajo cfare i kane thene edhe pse nje pjese e historise eshte e vertete.
    > Tjeter gje eshte komplet e verteta.
    La verita' ti rendera' libero!

  19. #39
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Nëse Zotaj thotë jam Masoni i parë Shqiptar bie në kundërshti me veten, sepse vetë e pranon se ka patur të tjerë para tij, ndoshta do thoja unë me sa ckam lexuar shumë të tjerë. Vetë Skënderbeu është diskutuar gjërë e gjatë në këtë forum që i përkiste urdhrave të tilla sekrete, ndoshta për kohën e atëhershme shumë sekrete. Ka një gravurë të Skënderbeut ku shfaqet me dy gishtat V të drejtuara për nga poshtë, në shenjë mallkimi, një gjest që vec Papa ka të drejtë të bëj. Megjithatë nuk dua të zgjatem.

    Këtë Masonerinë po e bëni dicka shumë sekrete, ndërkohë që në USA nuk është shumë e vështirë të aderosh në një lozhë të caktuar. Në Shqipëri e shoh se ku mund të qëndroj problemi por është muhabet i gjatë.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Po shikoja ate videon e dyte ku kishte shume te ftuar per masonerine dhe duke ndjekur me kujdes cdo gje qe thoshte zoti Maksim jam mese i bindur qe NUK eshte sharlatan apo genjeshtar.
    Ne ate mish mash debati mes amatoresh pseudo-studiues te masonerise ai ishte i vetmi qe nxirrte te verteta nga goja dhe jo vetem por duke prekur thelbin e vertete te masonerise.

    Me ka bere gjithmone pershtypje injoranca qe shfaqin njerezit kur vjen muhabeti tek masoneria, jo njerezit e thjeshte por te ashtuquajturt "studiues" qe ose realisht nuk ja kane idene ose qellimisht kthehen ne dizinformatore qe fshehin esencen e vertete te masonerise qe eshte e Fshehur ne Driten e Diellit, Hidden in the Light, sepse realisht askush nuk ka fshehur sekretin, thjesht jemi ne ata qe nuk e shohin.

    Kam evituar gjithmone te jap mend ne tema mbi masonerine e vecanerisht ne ato ku flitet ne aspektin historik ose politik apo konspirativ. Kam qene totalisht indiferent ndaj teorive konspirative sepse kam qene gjithmone i bindur se 90% e tyre jane nje telenovele e kurdisur bukur per te argetuar 90% te "kerkuesve te vertetes". Nje njeri qe shikon masonerine vetem si nje vllazeri politike te mbushur me intriga te panumerta thjesht ka gabuar totalisht rruge, komplet out. Nje teori konspirative qe nuk merr per baze aspektin hermetik krijon vetem hipoteza pa baze dhe krijon konfuzion. Nuk kuptoj si ka mundesi qe qenka kaq e veshtire te kuptohet qe teorite konspirative nuk thone asgje te re, nuk japin asnje perfundim, thjesht thellojne me shume konfuzionin dhe ushqejne teori te reja pa fund po aq shterpe sa edhe keto te parat.

    Po sejcili eshte pergjegjes ndaj vetes per informacionin qe beson si te vertete keshtu qe askush nuk ka te drejte te nderhyje ne procesin e natyrshem te evolucionit mendor te gjithkujt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 08-04-2011 më 11:56

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •