Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1

    Si ta fitoj theksin e gjuhes shqipe?

    Une si femije kam folur turqisht dhe diku rreth kl e 7 fillova me fol shqip por tani gjeja qe me pengon mua eshte theksi.A ka ndonje menyre se ti ta fitoj theksin e gjuhes shqipe jo bash si ata qe kane fol prej femijeris por deri diku.Flm

  2. #2
    Citim Postuar mė parė nga bluetone Lexo Postimin
    Une si femije kam folur turqisht dhe diku rreth kl e 7 fillova me fol shqip por tani gjeja qe me pengon mua eshte theksi.A ka ndonje menyre se ti ta fitoj theksin e gjuhes shqipe jo bash si ata qe kane fol prej femijeris por deri diku.Flm
    Lexo Ismail Kadarene. Edhe shiko intervista video & audio te Kadarese. Mundohu ti shqiptosh librat e tij kur i lexon tamam sic flet ai.

    Nese me lejohet te beje vetem nje pyetje, c'ne qe ke pas folur vetem Turqisht? Ke qene emigrant ne Turqi?
    IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

  3. #3
    ►ⓣⓘ®ⓞɳ©◄™ Maska e [PaRTiZoNi]
    Anėtarėsuar
    19-02-2009
    Vendndodhja
    ▬►ⓋⓛⓅ◄▬
    Postime
    2,531
    Mėnyra mė e mirė tė frekuentosh njėrėz qė flasin shqip dmth shqiptar , mbas ca kohėsh do e flasėsh mė mirė se ato qė e flasin qė nga fėmijėria
    Pogba, Pogba l'hano visto nella spiaggia che diceva VU CUMPRA


  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-12-2008
    Postime
    15
    shqipto pa gabime frazaen
    E shes e s'e shes thesin
    Kam nje tehes e shes e se shes
    si dhe
    Kupa me kapak , kupa pa kapak
    normalisht keto thuhen me ritem te shpejt dhe mundohu ti thuash pa gabime pra sa ma shpejt me vone te tregoj edhe tjera fraza

  5. #5
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    ne mos gabohem theksi ne gjuhen shqipe bie te tek rrokja e fundit. por kur behet fjale per te folur eshte mire te praktikosh ose te degjosh. jam e sigurt qe duhet te ket klasa speciale. une psh kam marre klasa te tilla ne anglisht kur erdha ne usa ne 1996.
    I LOVE GOD

    j&g

  6. #6
    Qe te kesh sukses ne theksimin e shqipes duhet me pere te fillosh(edhe pse ne moshe te rritur) nga ABETARIA, sepse duke filluar qe atje guregure behet kalaja thote populli, pra do te fillosh te kuptosh theksin e me vone kontakti me shqiptare do te ndihmoje te persosesh shqipen me theksin qe ti deshiron, gege-verior apo toske-jugor.
    Kurajo!
    Paqe!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-02-2010
    Postime
    24

    Pershendetje

    Citim Postuar mė parė nga bluetone Lexo Postimin
    Une si femije kam folur turqisht dhe diku rreth kl e 7 fillova me fol shqip por tani gjeja qe me pengon mua eshte theksi.A ka ndonje menyre se ti ta fitoj theksin e gjuhes shqipe jo bash si ata qe kane fol prej femijeris por deri diku.Flm
    Mirembrema. Qellimi i agjezon fuqite,thote nje fjale e urte. Per mendimin tim te shprehesh me gjuhen letrare dhe jo me dialekte ndersa sa per theksin ne gjuhen Shqipe theksi bien ne zanoret ose rrokjen e fundit. Po qe se te jepet mundesia ndigjo televizorin shteteror per menyren e shprehjes. ( Me fal qe nuk mund te kem germen qe ka 2 pika mbi e, po te shkruaj nga tel i dores. )

  8. #8
    albania is the best Maska e ismani
    Anėtarėsuar
    14-06-2009
    Vendndodhja
    tetova
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga ylli55 Lexo Postimin
    shqipto pa gabime frazaen
    E shes e s'e shes thesin
    Kam nje tehes e shes e se shes
    si dhe
    Kupa me kapak , kupa pa kapak
    normalisht keto thuhen me ritem te shpejt dhe mundohu ti thuash pa gabime pra sa ma shpejt me vone te tregoj edhe tjera fraza
    SHUM E RENDE ESHTE KJO EDHE UNE CKA FLAS GJUHEN E NENES 18 VITE NUK ARI TA THEM SHPEJT KUPA ME KAPA KUPAA EDHE KETU NGELI
    100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

  9. #9
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Citim Postuar mė parė nga bluetone Lexo Postimin
    Une si femije kam folur turqisht dhe diku rreth kl e 7 fillova me fol shqip por tani gjeja qe me pengon mua eshte theksi.A ka ndonje menyre se ti ta fitoj theksin e gjuhes shqipe jo bash si ata qe kane fol prej femijeris por deri diku.Flm
    Mer te gjithe ata qe flasin shqip e degjoji...shiko filma ne shqip...degjo kenge shqip..shiko dhe degjo lajmet ne shqip :P..vetem mos merr shembull nga Saliu..
    https://www.behance.net/robberysk1100

  10. #10
    Vetem me praktike dhe me bashkebisedim sa me te shpeshte me shqiptare te tjere mund te mesohet sadopak theksi.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Bleni librin gjuha shqipe 25 euro dhe nuke ka problem.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Pershendetje

    Me vjen shume mire kur ndegjoje keso rastesh, ketu ku une jetoje per fate te keq eshte e kunderta, Prinderit nuk ua mesojn gjuhen Shqipe femijve po u flasin ne gjuhe te huaj.

    Per ty qe deshiron te flasesh si kosovaret mundesh te shikosh ne kete Link TV Rrokumi http://www.tvkosova.net/ aty flasin ne dialektin Gheg.

    Shume sukses
    JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    ne lotari...
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    duke praktikuar duke folur duke ndenjur me shqiptare duke dnjekur tv shqip pra me pak fjale duhet te jetosh shqip. kjo eshte menyra me e mire nga te gjitha ska tjeter nese smund ta besh kete ateher shiko te mesoh duke lexuar libra dhe duke perseritur fjalet me veten me ze te larte. normale qe fillimisht do jete e veshtire por me kohen do te kesh rezultate.

  15. #15
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anėtarėsuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetė se di.... :)
    Postime
    808
    Pėrderisa isha nė njė kamp tė azilantėve takova njė tetovarė. Ai pas njė periudhe dy mujore kur fliste me familjen e tij nė Tetovė thoshte se ata po i thuajn se ai po flet si kosovarė..... Pėrdore cdo rast qė tė flasish dhe tė dėgjosh shqiptimin e gjuhės shqipe dhe edhe theksimi vjen me kohėn.
    Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Gjuha arberishte (ose nje dialekt i saj)


    Arbėreshėt dhe Pllatanjotėt pėr njėsinė e Talljas
    Zun, ndėper gjithė Talljas, kujtimat pėr Risorxhimentin talljan, doē sivjet bia qindinepesėdhjetėvjetori ē' kur u bė Njėsia e Talljas (1861-2011) e pėr nganjė nesh ėsht nj' drejtė a mirė dhe a madh t' kujtojmi dhe t' nderojmi gjithė atė atėdhetąrė ē' me shpirtmadh dhe me mall prej Atdheun, lėn/vran jetan e tira pėr t' bėhi nj' Tallje a bashkuar, a lir dhe pa t' huajin, ē'kur u nis a para luftė e vitit 1844, ajo e vitit 1847 (me kriangrajturit kallabriz dhe me nėnshtipurit ē' kle) dhe me Tundjat luftar e vitit 1848 (ndėr njėzetenėnd tė vitit 1848 rregji borbon Ferdinand i dit, nėn t' shtipurit e kundat ē' u bėn, kle i shtrėnguar t' jip Kostitucjona dhe psana ndėr tetėmbėdhjetė tė falvarit muar ben mbal asaj) njera ka viti 1861. Ndėr atė ishan shumė Arbėreshė tė katundvat tanė: ka ēifti, Purēilli, Ferma, Firmoza, Frasnita, Kastėrnexhi, Maqi, Mbuzati, Picilia, Qana, Spixana, Strigari, Shėn Benedhiti Ullan, Shėn Martiri, Shėn Mitri, Shėn Sofia, Shėn Vasili, Ungra, Vakarici, ka katundat arbėreshe t' Siēilljas dhe ka gjithė tjerat katunda arbėreshe (ē' erdhtin ka rregjėria e Napulit ka sekulli pesėmbėdhjetė andi ka Shqipėria dhe ka Greēia (Arvanitra), mė shumė ka Pelloponesi (Morča) dhe ka Atika, dhe klian mirėpritur ka rregjėrat dhe ka Papa t' ahiarthin), ē' dhan t' madhin kontribut e tira pėr Atdheun, me jetan e tira. Po atė nėng jan shumė t' njohur psč, mėkeq, nėng jan mbrėnda ka storia madha sepsč jan vetam ka "storia vokarr" e ashtł s' bėjan nutixja; me gjithė atė, jan "storiat e vokrra tė llokat" ē' i dhėn jetė "storias s' madh" sepsė shumė ndėr atė u bashkuan t' madhjan ushtėrin e Gariballdit pėr t' mirrjan pjesė ka Nisja e Milvat dhe ki, plot me mirėnjohja, I thrriti "lliunra ndėr luft" sepsė a dij mirė se sa zėmėrfort ish shpirti i Arbėreshėvet. Atė klian ēdoherė afėr "Eroit i di jetėvet" njera ka lufta e Vollturnit , ndėr njė dhe ndėr di t' shėn Mitrit, kumanduar ka kollonelli Mink Damis ja Ungrės, tue bėnur sharbisa ē' vlejan. Ahiarthin Gariballdi i tha Kollonellit: "Damis, Arbėreshėt e tėnd jan si lliunra!"


    lexoni versionin italisht ne gazeten Jeta Arbereshe

    http://www.arbitalia.it/stampa/rivis...11/jeta_69.pdf
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    HARRO TOSKNISHTEN,FILLOJA GEGEN,gjuha tosknishte ashte dialekti i gjuhes GEGE

  18. #18
    Rri e fol me moshatare shqiptare e do behesh bilbil!

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e skipetar
    Anėtarėsuar
    07-12-2006
    Postime
    719
    Citim Postuar mė parė nga bluetone Lexo Postimin
    Une si femije kam folur turqisht dhe diku rreth kl e 7 fillova me fol shqip por tani gjeja qe me pengon mua eshte theksi.A ka ndonje menyre se ti ta fitoj theksin e gjuhes shqipe jo bash si ata qe kane fol prej femijeris por deri diku.Flm
    Zini hundėt kur je duke folur.
    "Qė t’i ēqitėsh kėta . . . duhet t’u preē jo vetėm duart e kokėn, po edhe kėmbėt e trupin." Fan Noli

  20. #20
    Moderator
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Varet nga mosha qe ke. Gjuha shqipe eshte e veshtire.
    Nqs je mbi 20 vjec, s'ke per ta folur ndonjehere pa theks, sado qe te mundohesh.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •