Close
Faqja 7 prej 23 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 449
    me 40 hajdut Maska e alibaba
    Antarsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    27
    Postime
    5,737
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Komandanti legjendar

Më 5 mars 2001, bëhen 4 vjet prej ditës kur, në Luftën e Madhe kundër forcave policore e ushtarake serbe, në Prekaz, ra heroikisht Adem Jashari, Komandanti legjendar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me veprën e tij luftarake, begatoi legjendariumin tonë kombëtar edhe me një petk të ri të realitetit mbinjerëzor. Besën shqiptare e stolisi edhe me një kurorë madhështore. Trimërinë tradicionale e ngriti në piedestal. Poetikës sonë i dhuroi edhe një kryeprotagonist të famshëm. Historisë i shtoi një kaptinë të veçantë e më të lavdishme. Mbarë botës, edhe një herë, i tregoi se çfarë çmimi mund të paguajë populli shqiptar për liri e pavarësi. Babai i tij, Shaban Jashari, ndihmoi formimin patriotik të Adem Jasharit. Ai, më 1937, mbaron mësimet në gjuhën arabe në Medrese të Mitrovicës. Leximin dhe shkrimin shqip i mësoi si autodidakt. “Shquhej me bindje të paluhatshme fetare, kombëtare e shkencore. Pas Luftës së Dytë Botërore, u gjet me ditar në dorë. I takonte gjeneratës së parë të mësuesve në Drenicë. Filloi punën në shtëpitë shkolla dhe në kushte më të vështira”. Ishte koha kur nxënësve shqiptarë, sipas teksteve e programit pansllavist serb, duhej t’u shpjegohej se “të parët e popullit tanë ishin sllavët”! Çdo gjë kombëtare shqiptare trajtohej si nacionaliste e armiqësore. Mësuesi trim bile në kundërshtim flagrant me norma të huaja pedagogjike në shkollat shqipe. Frymëzohej veçanërisht nga Bajram Gashi i Rezallës, atëdhetar i dëshmuar, nip i tij, hoxhë, mësues dhe inspektor i shkollave. Tani e tutje, nxënësve u mësonte vjersha të Naimit, Mjedjes e Fishtës. U thoshte se “të parët e popullit tonë janë ilirët e jo sllavët”. Në debate ilegale, shpesh shtronte pyetje: “A ka besë me të pabesët; a ka bashkëjetesë me ata që e gjuajnë gurin dhe e fshehin dorën; që të vrajnë natën e të qajnë ditën; Vallë sa miliona shqiptarë do të ishin sot në Ballkan, po të mos e kishim përbindëshin serb midis nesh. Ndiej dhembje për ata që, edhe sot ëndërrojnë për ndonjë “bashkim-vëllazërim” me shkie. Sa herë e provuam këtë politikë, e paguam me kokë”. Regjimi komunist në Skënderaj, më 1951 e largon nga puna, me akuza se “është religjioz, nacionalist dhe bashkëpunëtor i Dervish Koprivës, njëri nga ballistët e njohur në Drenicë”. Nxënësve, dashamirëve, po edhe bijave e bijëve të vet shpesh, u fliste me emocione të thella për dijetarë dhe trima të Prekazit e më gjerë, për Ahmet Delinë, Mursel Ahmetin, Ramë Islamin, Emin Latin, Hafëz Arifin, Hys Feratin, e më në fund për Nebih e Tahir Mehën. Tahir Meha, më 13 maj 1981, mu në ditën e festës tradicionale të Sigurimit shtetëror jugosllav, prej kullës së vet, lufton me një njësit të policisë sekrete, që e rrethuan dhe donin të arrestonin. Në Kosovë ndodhej edhe ministri jugosllav i punëve të brendshme, krimineli Franjo Herleviç. Sulmojnë me tanke e helikopterë. Ishte kjo lufta e parë e armatosur kundër regjimit okupator, pas 32 vitesh, kur Rifat Berisha, më 17 maj 1949, lufton kundër forcave policore – ushtarake në Gajrak të Malishevës. Ranë dëshmorë Tahiri dhe babai i tij Nebihu, pasi vranë 4 policë dhe plagosën disa të tjerë. Varrimi bëhej më 15 maj 1981. Pjesëmarrja e shqiptarëve ishte e ndaluar rreptësisht. Ademi, megjithë urdhërin policor, së bashku me babanë, Shabanin, dhe të vëllanë, Hamzën, u gjetën aty. Në shenjë të pikëllimit të thellë, që të tretë së bashku me të pranishmit e paktë, mbi varret e këtyre dëshmorëve betohen: “Lufta me Serbinë do të shkojë deri në fund”. Kjo ishte edhe një ditë historike, kur Adem Jashari i shpalli luftë Serbisë. Ai qysh i ri, organizoi dhe mori pjesë në demonstrata, si në Skënderaj, Mitrovicë e Prishtinë, kundër Kushtetutës së tankeve, më 1989/90, me të cilën Serbia suspendoi KSA-në e Kosovës dhe bëri ripushtimin klasik të saj. Adem Jashari, më 3 nëntor 1991, shkon në Akademinë Ushtarake “Skënderbej” – Dega e Forcave Tokësore në Tiranë, për stërvitje, që organizohej si kurs njëmujor. I takoi kontingjentit të parë. Mësoi qitjen me të gjitha llojet e armëve, që nga pistoleta e deri te mortajat e granatahedhëset. Tregoi rezultate shembullore. Më 30 vjetor 1991, “në orët e hershme të mëngjesit, forca të mëdha policore, me armatim të rëndë, rrethojnë Familjen Jasharaj. Kërkonin dorëzimin e Ademit ose do ta pushkatonin babain e tij Shabanin, që e mbanin peng. Rifati, Hamza dhe Ademi u shpallin rezistencë të armatosur. Të shtëna dëgjohen edhe nga fqinjtë përreth. Kolona të gjata njerëzish, nga të gjitha anët e Drenicës, nisen në drejtim të Prekazit. Situata qetësohet kah ora 16, me ndërhyrjen e subjekteve politike shqiptare. U keqtrajtuan me dhjetra gra, fëmijë e pleqë”. Më 26 nëntor 1997, në Rezallë të Re, së bashku me shokët, pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, theu sulmin e një ekspedite ushtarako-policore. Më 22 janar 1998, trojet e Adem Jasharit rrethohen për së dyti. Të vetmit, që e mbijetuan këtë rrethim, janë Bajram Gashi, nipi i tyre dhe Iliriana, bija e Rifatit. Bajrami tregon: “Në mrëmje të 21 janarit, shkova te dajtë. Ishte muaj i ramazanit. Në kullë, për fat, i gjeta dajën Shaban me të dy djemtë, Hamzën e Ademin. Më pritën me gëzim të madh, sikur po e dinin se kjo ishte pritja e fundit. Ademi, pasi u terrua, veshi armët dhe u nis për në detyrë të vet. Daja Shaban, në bisedë, më tha: ‘Po nipo po, po flitet si do të na rethojnë. Por, neve, përveç vdekjes, s’ka forcë që na detyron t’ia kthejmë shpinën pragut të shtëpisë’. Të nesërmen, para syfyrit, dola në korridor të odës, për të marrë abdest e për të falur sabahin. Papritmas, afër dritares, shpërtheu një bombë. U thyen xhamat. Daja Shaban tha: ‘Bajram, u rrethuem’. Mori automatikun dhe, prej dritares, shtinte pa ndërpre. Nipat, Besimi (16), biri i Hamzës, dhe Kushtrimi (13) e Fitimi (17), bijtë e Ademit, që ishin me ne në kullë, sikur bënin gara me gëzim, në ndonjë lojë, kapën armët dhe filluan luftën. Nga bomba e dytë, dera ra përbrenda. Kulla u mbush me tym. Hamza me Zarifen, të shoqen e Rifatit dhe me të dy vajzat, Iliranën (24) dhe me Selveten (20), bijën e vet, luftonin nga shtëpia e vjetër. Adilja, shoqja e Ademit, mbante lidhjet shtëpi-kullë. Feridja, shoqja e Hamzës, kujdesej për strehimin e fëmijëve. Mu aty, shpërtheu edhe bomba e tretë. Përeç demolimeve, s’pat pasoja të tjera. Ishte luftë e vërtetë. Dukej sikur oborrit i shkonte flakë. Filluan të shtëna edhe nga fqinjët. Daja Shaban, në stilin e Azem Galicës, lëshoi kushtrimin me zë të lartë: ‘O pritmi në atë anë e mos mi lësho asnjë të gjallë’. Në ora 6 të mëngjesit, armiqtë tërhiqen. Iliriana e Selveti kishin marrë plagë të lehta. Ndihmë mjekësore u ofruan mjekët dr. Abdyl Salihu dhe dr. Bajram Rexhepi, tani kryeministër i Kosovës, që erdhën prej Mitrovicës. Më vonë erdhi edhe Ademi. Më përqafoi, duke më thënë: ‘A ti Bajram po lufton kështu a’? Edhe sot më duket se mustaqet e tij të gjata, ende më kanë mbetur në faqen time të djathtë”. Më 28 shkurt 1998, Adem Jashari me bashkëluftëtarët, nxitoi në frontin e luftës në Likoshan e Qirez. Edhe aty jep një kontribut të veçantë për thyerjen e hordhive gjakatare serbe. “Më 5 mars 1998 rrethohet pjesa më e madhe e Drenicës Veriore. Adem Jashari, përmes radiolidhjeve, nga Jetullah Geci në Llaushë, njoftohet se, nga Mitrovica për Skënderaj, po arrinte një kolonë e gjatë e forcave policore e ushtarake serbe. Prej andej do të fillojë rrethimi i Prekazit të Poshtëm’. Në pikësynim ishin Kulla dhe shtëpitë e Adem Jasharit. Vinin edhe tri kolona, nga Prishtina në drejtim të Gllogofcit; nga Klina drejt Malishganit dhe tjetra depërtonte prej Siçeve, Kopiliqi e Açareve. Ndërkohë, vetëm rreth fshatit Prekaz i Poshtë, vëreheshin mbi 100 automjete, prej të cilave 70 të blinduara. Në Fabrikën e Municionit, sipas njoftimeve të OSBE-së, ishin pozicionuar forca të specializuara serbe. Të gjithë ishin në gatishmëri luftarake. Prekazin, pak më vonë, e rrethojnë edhe 200 automjete të blinduara. Ishte e pamundur që dikush të ofronte ndihmë. Familja e Adem Jasharit, njëzëri, vendosën të mos largoheshin nga shtëpia. Ata që ishin të aftë, kapën armët dhe zunë pozitat për luftë. Të gjithë angazhohen për ndihmë njëri-tjetrit, pavarësisht nga mosha e gjinia. Rreth orës 6 të mëngjesit, nga Fabrika e Municionit, dëgjohen tri të shtëna. Supozohet se paralajmëronin luftën. Nga ora 6.45, prej kësaj fabrike dalin forca të mëdha të artilerisë së rëndë. Vendosen në Mishlan, kodra më e lartë në lagje, përballë shtëpive të Jasharajve, në lindje. Ky ishte rrethimi i fundit dhe më i forti. Sipas vëzhguesve, në rrethimin e Prekazit të Poshtëm, përkatësisht të lagjes së Jasharajve, ishin angazhuar afro 8000 trupa. Komandanti Legjendar Adem Jashari, në bisedë telefonike me njësitin e UÇK-së në Llaushë, u thotë: ‘Për hajr na qoftë lufta’, duke shprehur kështu vendosmërinë e një ushtaraku trim e të pathyeshëm. Filloi sulmi i pakrahasuar nga të katër anët. Lufta zgjati tërë ditën. Në mbrëmje, të shtënat ishin paksa më sporadike. Vritet Adile Jashari, bashkëshortja e komandantit, duke i ndihmuar burrit me armë e municion. Më 6 mars, lufta vazhdon me të njejtin intensitet, por nga distanca. Serbët kurrë s’kanë bërë luftë ballë për ballë, por vetëm nga distanca. Nga rezistenca e Komandantit dhe e Jasharajve, forcat serbe shpesh tërhiqeshin nga një pozicion në tjetrin. Fitim Jashari (17), djali i Komandantit, dy ditë e ka mbajtur pozicionin e vet luftarak, derisa ka rënë trimërisht. Luftuan edhe të gjithë të tjerët, që ishin të aftë për ta mbajtur pushkën dhe për aq sa patën municion. Më 7 mars, që nga mëngjesi, forcat armike shumëfishohen. Detonimet ishin edhe më të fuqishme. Deri në momentin e fundit Komandanti s’e ndërpreu këngën ‘Besa-Besë’. Këndonte sepse, siç thoshte vet: ‘Erdhi dita të luftojmë në front dhe haptas me Serbinë. Jemi në pozicionin më të shenjtë dhe më të shtrenjtë – pranë vatrës dhe tokës sonë etnike. Kam bindje të plotë se Serbia, pas kësaj lufte, do të humbë. Kosova dhe shqiptarët do të çlirohen përgjithmonë’. Këndonte për ta forcuar moralin luftarak të familjes, në çastet kur të gjithë e shikonin vdekjen për së afërmi. U thoshte: ‘Mos u frikësoni. Qëndroni trimërisht, ashtu qysh keni qëndruar gjithmonë’. Një predhë e rëndë, ndoshta raketë tokë-tokë, godet shtëpinë e Komandantit, nga pjesa verilindore. Ia qëllon dhomës ku ishin trehuar 14 veta, të moshave prej 7-72 vjeçare. Prej tyre, 12 ranë dëshmorë. Shpëtojnë Besarta (12) dhe Kushtrimi (13). I parafundit, nga anëtarët e familjes së Shaban Jasharit, ditën e tretë të luftës, para derës së shtëpisë më të madhe, ra heroikisht Adem Jashari, komandanti legjendar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. E çoi në vend betimin e dhënë mbi varrin e Tahir Mehës, para 17 viteve. Para muzgut, Kushtrimi mendon se ka kaluar rreziku. I thotë Besartës “Të dalim, ndoshta shpëtojmë!” Posa del në derë, plumbat e armikut e qëllojnë edhe atë. Ra edhe ky dëshmor, afër babait legjendar e të shtrenjtë. “Prej 22 anëtarëve, që ishin në shtëpi ditën e sulmit, 20 ranë në altarin e lirisë: Shaban Murat Jashari (74), Zahide Shaban Jashari (72), Zarife Rifat Jashari (49), Hamëz Shaban Jashari (47), Ferida Hamëz Jashari (43), Adem Shaban Jashari (43), Adile Adem Jashari (40), Selvete Hamëz Jashari (20), Hidajete Rifat Jashari (18), Fitim Adem Jashari (17), Afete Hamëz Jashari (17), Besim Hamëz Jashari (16), Valdete Rifat Jashari (14), Lirije Hamëz Jashari (14), Igballe Rifat Jashari (14), Kushtrim Adem Jashari (13), Blerim Hamëz Jashari (12), Igball Rifat Jashari (11), Fatime Hamëz Jashari (8), Blerim Hamëz Jashari (7). Mbetën të gjallë: Rifat Shaban Jashari (52), Murat Rifat Jashari (26), Bekim Hamëz Jashari (25), Iliriana Rifat Jashari (24), Lulzim Adem Jashari (22), Bashkim Rifat Jashari (22), Shqipe Adem Jashari (17), Besarta Hamëz Jashari (11), Fazli Rifat Jashari (10) dhe Marigona Adem Jashari (8). Pothuajse i njejti fat i përcolli edhe familjet e tjera të Jasharajve, si të Qazimit, Beqirit, Sherifit, Zenës, Tahirit, Zukës, Sadikut, Hamitit, Qerimit, Maliqit, Halitit, Fejzës, Bajramit, Sinanit, Aliut, Smailit etj. “Që nga dita e tretë, kur rezistenca filloi të bjerë, në lagjen Jasharaj, nga mbrëmja, futen policia. Mblidhnin kufoma nga të dy frontet. Kufomat tona i dërguan në Morgun e Prishtinës. Më 8 mars, në orët e vona, i kthejnë në Skënderaj. Tërë natën i mbajnë në kamiona të policisë. Komandanti i policisë i shkon në shtëpi Hilmi Nuradinit, mik i Shaban Jasharit dhe i kërcënohet: ‘Nëse nuk i pranoni kufomat, në emër të shtetit, i varrosim ne vetë’. Hilmiu i thërret disa qytetarë. Formohet Këshilli i Pranimit dhe i Varrimit të 48 kufomave, i përbërë nga Emin Dajaku, zejtar në Skënderaj; Hilmi Nuradini, tregtar nga Klina e Poshtme; Ibush Kabashi, fotograf nga Palaci; Jahir Bejta, jurist nga Skënderaj; Mehmet Çollaku, jurist nga Qubreli; Nazif Goxhuli, mjek nga Skënderaj; Rifat Bejta, arsimtar nga Prekazi dhe Ymer Gashi, jurist nga Skënderaj. Më 9 mars i pranuam kufomat. I vendosëm në një lokal të gjerë në deponë e Lah Hotit nga Tushilla. Me ne ishte edhe imami, mulla Osman Hoti i Likofcit. Filluam identifikimin. Erdhën shumë gazetarë dhe agjenci televizive. Incizonin pamje të tmerrshme. Të nesërmen, më 10 mars, nga Gjakova na erdhën arkivolet. I vendosëm kufomat në to. Bartjen deri në vendvarrim, e bëri policia me kamionët e tyre. Kishte edhe serbë të Bajës, zjarrfikës e të burgosur. Deri sa shkuam ne pas tyre, nja 2 km. këmbë, policët i kishin lëshuar kufomat nëpër varre, por mbrapsht, në kundërshtim me rregullat fetare islame. Na dhanë urdhër të prerë: ‘Vetëm 15 minuta keni afat për t’i varrosur’. Filluam punën më të rëndë që mund të mbahet mend. Ishim vetëm 12 veta. Çdo njërit i rrinin nga tre policë mbi kokë. E mbuluam rendin e parë e pjesërisht të dytin. Komandanti i policisë urdhëron: ‘Arkivolet e tjera të mbesin të pambuluara’! Sigurisht, pasi u terrua, frikësoheshin nga ndonjë rrezik i papritur. Më 11 mars, profesor Zekeria Cana, mulla Hajdin Aruçaj, Xhafer Murtezi, Hilmi Nuradini, Mehmet Çollaku e Nazif Goxhuli, shkojnë në Palc, ku ishte një shtab i policisë, për të kërkuar garanci, deri sa të mbulohen arkivolet. Marrëveshja arrihet por, me kusht, që kufomat e mbuluara të mos preken, ndërsa të tjerat të rregullohen sipas normave fetare. U caktuan vetëm 60 veta, për të marrë pjesë në varrim. U nisëm prej Skënderajit për në Prekaz. Pas nesh vinte policia në kolonë, me vetura, pizgauerë e tanke, që u stacionuan në Lagjen Jasharaj. E vëzhgonin së afërmi punën tonë. Në prani të pjesëmarrësve, të gazetarëve të vendit e të huaj, me një amin dhe një minut heshtje, ua bëmë nderimet dëshmorëve të kombit. Me fjalën përfundimtare të prof. Zekeria Canës, ashtu si mundëm, e përfunduam varrimin. Policia, kufomat e tyre, që i mbanin në sekret të plotë, i kërkonin nëpër shtëpitë gërmadha të Jasharajve.

me 40 hajdut Maska e alibaba
    Antarsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    27
    Postime
    5,737
    Faleminderit
    0
    Megjithatë, një gazetar i “Delo”-s së Lubjanës, pohonte se kanë mbetur të vrarë 72 pjesëmarrës të forcave serbe’. Televizioni serb ‘B-92’, i Beogradit, lajmëron se ‘në Luftën në Prekaz’, kanë mbetur 69 policë të vrarë’. Ministri jugosllav i punëve të brenshme, në televizionin gjerman, ndonëse nga agjencitë thuhej se ‘në Prekaz s’ka pasur luftë’, deklaroi se ‘në Prekaz është bërë një luftë e madhe, sikur në Luftën e Dytë Botërore”. Rifat Jashari e Zukë Jashari, me më të afërmit, me miq e dashamirë, në Odën e madhe të Rifatit, të punuar shpejt pas luftës, prej 12 qershor 1999, pa kufizim, mbajnë të pamen tradicionale, më të madhe që mbahet mend në Drenicë. Megjithë dhëmbjen, për humbjen e 56 anëtarëve të familjeve të tyre, të moshës prej 4-96 vjeç, qëndrojnë të fortë. Janë të vetëdijshëm se nuk është lehtë të jesh në piedestal të luftës për çështjen kombëtare. “Zoti ju lashtë shëndoshë o burra”, ishte refreni që dëgjohej nga ngushëlluesit. “Qofshi shëndoshë. Edhe ju Zoti ju lashtë shëndoshë”, ua kthenin vizitorëve shprehjet e ngushëllimeve, siç u ka hije burrave me qëndresë të pathyeshme. Qëndresë të jashtëzakonshme tregonin të gjithë të mbijetuarit. “Rifati, motrat Hava (54), Zyla (49), Zoja (47), Qamilja (41) e Halimja (32), me bijë, bija, nipa e mbesa, krjionin përfytyrimin e pafundësisë së universit njerëzor, sikur Zoti kishte hedhur balsamin mbi plagët që kishin në ato zemra të mëdha”. Pyetjes: “A mund ti del Kosova përballë borxhit që ia ka Familjes Tuaj”, Rifati i përgjigjet: “Jo, Kosova nuk i ka kurrfarë borxhi familjes sonë. Njëzet anëtarë të kësaj shtëpie dhe dyzet të tjerë të lagjes përreth, kanë rënë duke e larë borxhin ndaj Kosovës sonë martire. E ky borxh ndaj Kosovës mund të paguhet vetëm duke qenë të bashkuar, në luftën tonë për liri e pavarësi dhe për bashkim kombëtar”. Trojet e Adem Jasharit, tani Kompleksi Memorial, i kanë vizituar edhe nga 5000 vizitorë në ditë, nga gjithë hapësira shqiptare e diaspora. Nga Shqipëria, përveç shumë udhëheqësve të shtetit, kanë ardhur edhe oficerë e pedagogë të komandantit, nga Akademia Ushtarake e Tiranës, si Ylli Mici, Hasan Ymeri, Agron Dhinarko e Kastriot Hoxha. Bënë vizitë edhe ushtarakë të lartë të NATO-s dhe përfaqësues të UNMIK-ut. Ishte këtu edhe Xhozef Diogardi, nga Liga Shqiptaro-Amerikane. Erdhën shumë shkrimtarë, gazetarë e artistë nga Evropa, Azia, Afrika, Australia e Amerika.

i/e regjistruar Maska e Llapi
    Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    95 falenderime n 91 postime
    Kuleta: Vlerat e lufts s UK-s jan t prjetshme

Prishtin, 22 dhjetor 2005 (Kosovapress) Time: 16 : 41

Llapashtica e simbolizon heroizmin dhe trimrin, si dhe sakrificn e pashembullt n luftn e nj popullit pr liri, si dhe luftn e UK-s, sht thn n nj konferenc pr media t enjten n Prishtin organizuar nga shoqatat e lufts dhe Zona V e TMK-s n t ciln sht njoftuar se manifestimi qendror pr shnimin e 7-vjetorit t betejs s Llapashtics do t mbahet m 24 dhjetor.
    ----------------------------

Pak skjarim atyre qe se dine se ku gjendet Llapashtica eshte ne komunen e Besianes ishe (Podujeva) ne ishe Zonen Operative te Llapit
    Lista e Injorimit: Pirate of Love,referi_1, Le dvou, Zagor,ane,beni33.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25

Beteja Llapashtics e Zons Operative t Llapit

Pervjetore te lavdishme:

Me manifestime t ndryshme u shnua 7 vjetori i Betejs s Llapashtics Sot /e shtun/ me manifestime t shumta t cilat u organizuan para dite n Podujev, me rast pjestar t Zons s pest t Trupave t Mbrojtjes s Kosovs kan br homazhe n vendin e rnies s dshmorve, te Tabet e Llapashtics dhe me mbajtjen e nj Akademie solemne n Kineman ABC, n Prishtin, u shnua 7 vjetori i Betejs s ish Ushtris lirimtare t Kosovs, e njohur si Beteja Llapashtics.
    Ish-komandanti i Zons Operative t Llapit, Rrustem Mustafa- Remi, tha se shtat vjet m par u hap nj kapitull i ri pr historin kombtare. Sipas Remit, n aspektin politik, kjo betej dha mesazhin se shqiptart e Kosovs, me mjetet ushtarake do ti kundrvihen okupatorit pr lirin dhe pavarsin e tyre.

Me manifestime t ndryshme, u shnua sot 7 vjetori i betejs s- ish Ushtris lirimtare t Kosovs, e njohur si Beteja e Llapashtics. N Akademin Prkujtimore e cila u mbajt n Prishtin, u tha se beteja e Llapashtics dshmoi forcn morale t shqiptarve duke qartsuar karakterin okupues t ushtris serbe.
    Ish-komandanti i Zons s Llapit, Rustem Mustafa- Remi, tha se beteja e Llapashtics qart tregoi se shqiptart jan n gjendje t krijojn struktura ushtarake dhe se UK-ja, dita dits po fuqizohej.

Ndrkaq, ish-zdhnsi i UCK-s, Jakup Krasniqi, foli pr rndsin strategjike t ksaj beteje dhe hapat n sfern politike q po bnte n Bashksin Ndrkombtare.

Paradite, n Podujev me manifestime t ndryshme u shnua Beteja e Llapashtics. Pjestar t Zons s pest t Trupave t Mbrojtjes s Kosovs bn homazhe n vendin e rnies s dshmorve, te Tabet e Llapashtics.

/Blerim Sopi/

Postuar m: Sb Blue Sky & Radio Kosova Staff me Dec 24, 05 | 4:15 pm

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25

T nderuar familjar t dshmorve!
    Invalid dhe veteran t UK-s
    T nderuar ushtar dhe epror t TMK-s
    T nderuar pjesmarrs

Edhe nj prvjetor i dhimbjes dhe krenaris. Ne vazhdojm t jemi krenar nga krenaria q na faln ata q u sakrifikuan pr ne. Ata na dhan emr, na krijuan identitet... e tr merita u takon atyre q krijuan epoka t lavdishme gjat historis!...
    Kemi shum arsye t ngrem kokn lart nga krenaria q na fal e tr historia jon. Ajo e tra sht e mbushur me lavdi e prpjekje madhshtore, me sakrifica, nga m sublimet, t heroizmit t pashembullt. N kujtesn ton, n mendjet tona sht i freskt edhe kujtimi pr nj t djeshme t afrt, pr luftn e fundit t zhvilluar n Kosov, luftn e lavdishme t Ushtris lirimtare t Kosovs, e n veanti kujtimi pr betejn madhshtore t Llapashtics, e cila na ka mbledhur sot ktu.
    Ishte 24 dhjetori i vitit 1998, kur filluan betejat e pareshtura n ZOLL-it, ndrsa Llapashtica ishte shndrruar n nj kala t pathyeshme pr tre muaj me radh, muret e saj ishin elikosur nga lufttart e liris q u bn gur kalaje dhe nuk mund ti rrnonte e tr ajo makineri luftarake e pushtuesve sllav. Lufttart e liris u hodhn si luan mbi tanket dhe nuk lshonin pozicionet, jeta e tyre ishte shprfillur plotsisht prball qllimeve aq t larta q kishte lufta jon lirimtare. Ata dshmuan me jetn e tyre se si duhet jetuar, luftuar dhe si duhet t vdiset pr lirin e atdheut.
    Gjat betejs s Llapashtics, m 24 dhjetor 1998 nga radht e UK-s ran pr t mos vdekur kurr dshmor t kombit : Isa Havolli, Ismet Derguti , Skender Zejnullahu, Miftar Zejnullahu, Lulzim Jashari, Bajram Murati, Avni Selmani , Fatmir Selmani , Remzi Demolli dhe Jetullah Kastrati. Ndrsa, n betejat e mvonshme bien edhe shtat dshmor t tjer.
    Kto rnie dhan si rezultat shum m shum ngritje dhe e tr kjo u shndrrua n tmerr pr pushtuesit dhe argatt e tij, u shndrrua n nj habi pr ata q tanim kishin rn n pozita qyqare, ndrsa n forc t jashtzakonshme pr popullin ton liridashs...
    Ishte vazhdimsia e rrugs s komandantit legjendar Adem Jashari, e Zahir Pajazitit. Nj rrug kishin zgjedhur ata - rrugn e liris. Ksaj rruge i hyn me ndrgjegje, sepse ishin t bindur se duke u br tok dhe duke valvitur lart e m lart flamurin e lufts pr liri, do t jet garancia me e mir se betej pas beteje do t ojn deri n fund jetsimin e idealit ton t shenjt: lirimin e trojeve tona nga vargonjt e robris.

Nuk sht e leht t marrsh pjes n manifestime q kan t bjn me prvjetor, ku lavdia e s djeshmes sht n kacafytje me t sotmen pr nj t ardhme, e cila duhet t dalloj nga kjo e sotmja. T mos harrojm se ideali i tyre nuk sht e sotmja, t ciln e jetojm. Ne t gjallt nuk mund dhe nuk guxojm t pajtohemi me t sotmen, kur do dit shohim se ky ideal po nprkmbet, po denigrohet.
    Gjyqet dhe dnimet kundr lufttarve t liris nga t gjitha pjest e Kosovs jan dshmi t mjaftueshme pr t kuptuar gjendjen reale n t ciln jemi. Si rezultat i ksaj politike dhe i ksaj gjendjeje u dnua nj pjes e antarve t komands s ZOLL-it n krye me komandantin e saj gjeneralin Rrustem Mustafa Remi. Po ashtu edhe mbajtja n Gjyqin e Hags e lufttarve t UK-s ka nj qllim t vetm: ti humbet karakteri lufts son lirimtare dhe q ajo t barazohet me luftn kriminale q bri Serbia.

Akoma jemi n rrug - akoma jemi n luft. sht nder e detyrim i veant pr brezin e sotm q ta shtrngojm fort n gji amanetin q na e lan dshmort. Dhe, si nj trup i vetm t ecim prpara drejt liris. Dshmort me veprn e tyre jan dshmia m e mir se si luftohet e vdiset pr lirimin e atdheut. Nj jet q patn, ata e dhan, por pavdeksin e lan n kujtesn e popullit dhe n histori. Borxhin ksaj toke ia lan vetm ata q e kan fituar me t drejt emrin e nderuar dshmor i kombit.

E pavdekshme sht vepra e dshmorve t liris. Beteja e Llapashtiss, gurr e pashtershme frymzimi n luftn ton t mtutjeshme kundr armiqve t liris e t bashkimit ton kombtar.

Lavdi lufts heroike t Ushtris lirimtare t Kosovs!
    Lavdi dshmorve t kombit!

Besian, m 24 dhjetor 2004
    Afrim KULETA

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Sqarim i komands t ZO t Llapit

Podjev, 27 Prill 1999 (Kosovapress)
    Lidhur me dezinformatat q i ka lansuar Bujar Bukoshi, gjoja
    pr financimin e ZO t Llapit, komanda e ksaj zone jep kt
    sqarim:

Nuk sht hera e par q Bujar Bukoshi bn deklarime pr
    ndihmn q ka dhn pr luftn lirimtare n Kosov. E till
    sht edhe deklarata e fundit e tij pr kinse ndihmn materiale
    q i paska dhn ZO t Llapit, deklarat kjo q ka krijuar
    konfuzion n opinion.
    Komanda e ZO t Llapit, i denon kto matrapazllqe dhe pr
    ta zhdukur hutin e krijuar n opinion sqaron se, kjo komand
    nuk ka marr asnj vler materjale nga klika e Bukoshit,
    prkundr nevojave t mdha q ka pasur. Komanda e ZO t
    Llapit edhe m hert ka br prpjekje pr ta bindur Bukoshin,
    pr t derdhur mjete n shrbim t lufts lirimtare, por ai dhe
    klika e tij n vend q t bj nj gj t till, e ka penguar dhe
    shantazhuar, me t gjitha mjetet luftn ton lirimtare. N t
    njtn koh, i ka mbrojtur prpjekjet pr ta dobsuar UK-n.
    Prpjekjet e tilla t cilave u vie era tradhti, prkundr
    dmeve q i kan sjell UK-s, kan dshtuar gjithmon dhe
    jan t dnuara t dshtojn edhe ksaj radhe. UK-ja sht
    sot m e bashkuar dhe m e vendosur se kurr m par, pr ta
    uar deri n fund luftn e nisur dhe ajo do t dij t i dalloj ata
    q kan ndihmuar dhe ata q kan penguar dhe shantazhuar.
    Njerzit si Bujar Bukoshi me klikn e tij, nuk duhet t mbesin
    pa e marr dnimin e merituar. Ne aktualisht nuk do t
    merremi me shtje t tilla. shtja e Bukoshit sht tanim
    shtje e organeve t drejtsis dhe u takon atyre q t merrn
    me t, - thuhet n sqarimin e komands s ZO t Llapit t
    UK-s, nnshkruar nga z. Rrustem Mustafa-Remi, komandant.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Podujevë: Forcat serbe mbajnë pozicionet e njëjta

Prishtinë, 13 janar 1999 (QIK) - Gjendja në komunën e Podujevës vazhdon edhe

sot të jetë shumë e rëndë. Forcat serbe po vazhdojnë të mbajnë edhe më tej pozicionet e tyre përgjatë rrugës Prishtinë-Podujevë, te Tabet e Llapashticës, në rrugën Podujevë-Kërpimeh, e cila po mbahet ende e mbyllur për qarkullim, dhe në disa pika në qytetin e Podujevës.
    KI i Degës së LDK-së në Podujevë njofton se deri tash, përkundër angazhimit edhe të Misionit të OSBE-së nuk dihet për fatin e Nazmi Ismajlit e Ismet Beqirit (42), nga Perani, të cilët u arrestuan të shtunën nga ushtria serbe.

Në Peran, ku nga e shtuna kishin mbetur të bllokuara tetë familje, tani njoftohet se kanë mbetur edhe tetë shqiptarë: Azem Ismajli me gruan Adilen, Hetem Ismajli me gruan dhe dy vazja), si dhe Rifat Beqiri me grua. Njoftohet gjithashtu se në Peran është granatuar shtëpia e Rrustem Mulliqit, ndërsa ushtarët dhe policët serbë po plaçkisin shtëpitë e braktisura të shqiptarëve.

KI i Degës së LDK-së në Podujevë njofton gjithashtu se gjatë sulmit të së shtunës në Llapashticë të Epërme janë granatuar shtëpitë e Musli Lutollit, Ramë Cakiqit, Brahim, Selman, Abdullah e Sahit Muçiqit, Abdullah Potera, Ibrahim, Rrahman, Sherif, Avni dhe Xhavit Poterës. Ndërsa, në Llapashticë të Poshtme janë granatuar shtëpitë e Ali Muratit, Ali Bahtirit, Isa Hysenit, Brahim Muratit, Daut Muratit, Isa e Sylejman Muratit, Riza Selmanit, Xhafer Sylës dhe Sefer Hysenit.

Në periferi të Podujevës janë granatuar edhe shtëpitë e Nusret Azemit, Jakup Dedës, Bajram Imerit, Bislim Hasanit dhe Nazif Gashit.

QIK-u i LDK-se nuke kane pas deshire as gjate luftes as pas lufte as ta permendin UÇK-ne ,shifne ket komunikat te QIK-ut LDK-se ,ne ate kohe lufte, ne vend qe te thot u granatuen pozicionet e UÇK-se ,ai shkon e thote se u granatuen do shtepia te aktivisve te vet ha ha ha !

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Si u kerkuen keta djema nga shkau e disa mundohen te genjejn se kinse nuk kane Luftue keta!!!

-------------------------------

POTERNICA

Na osnovu čl. 551. i 554. Zakona o krivičnom postupku i naredbe Okrunog suda u Pritini K-37/97, Ministarstvo unutranjih poslova Republike Srbije Sekretarijat unutranjih poslova u Pritini, zbog izdravanja kazne zatvora od 10 godina, traga za teroristom:

HAIM TAČI zv. "Zmija" od oca Hadije, rodjen 24. 04. 1968. godine u selu Broćna, Optina Srbica

Haim Tači pripadnik je terorističke bande albanskih separatista i komandant takozvane Političke direkcije glavnog taba OVK. Učesnik je vie terorističkih napada na pripadnike policije u Glogovcu, zbog čega je od strane Okrunog suda u Pritini, dana 11.07.1997. godine, osudjen na kaznu zatvora u trajanju od 10 godina.

Imenovani povremeno boravi u Albaniji i vajcarskoj, a na Kosovo i Metohiju dolazi preko ilegalnih prelaza iz Albanije.

Molimo sve one koji bilo ta znaju o boravku i kretanju Haima Tačija, ili prepoznaju lice sa fotografije, da se odmah obrate najblioj policijskoj stanici.

Skrećemo panju da se Tači kreće naoruan i da je sklon upotrebi vatrenog oruija.

Broj: 2699-0839/97
    Pritina, 02.03.1999
    SEKRETARIJAT UNUTRANJIH POSLOVA U PRITINI

F L E T A R R E S T I M

N baz t nenit 551 dhe 554 t Ligjit t akt penalit dhe urdhrit e shpallur nga ana te Gjuqit e qarkut n Prishtin, numer K-37/97, Ministria e punve te mbremshme e Republiks e Srbise - Sekretarijati pr punet t mbremshme n Prishtin n qllim q t mbaj tes e denimi t burgut prej 10 vjete, gjurmon pr teroristin:

HASHIM THAQI I THIRUR "DJARPI" lindue m 24. prill 1968. n fshat Brocna, Komuna e Srbic, nga baba Haxhi

Hashim Thaqi sht antari e bands teroriste t shqiptar separatist dhe komandanti, e ashtu quajtur "Urdhreqesis politike e shtabit t prgjithshem UQK". Ai ka marre pjes n disa sulme teroristike mbi polic n Gllogovc, pr shkak t cils arsye Gjuqi e qarkut n Prishtin e ka dnuar me 10 vjet burge, m 11. korrik, 1997. v.

Kjo persone prkohesisht banon n Shqipri dhe Zvicer, deri sa n Kosov dhe Metohi azzin prej Shqipris, prmes kanal illegale.

I tharsim t gjith t cilit cdo gje dijne pr levizjen dhe vendebanimin e Hashim Thaqit, ose e njohin personalisht n fotografi, mnjhere e kontkatojne degen e polocise m e afrme.

Ju lutem keni kujdes, sepse Thaqi eshte i arrmatosur dhe veqante i fshtire, dhe i gathsm per ta prdore fuqine.

Numer: 2699-0839/97
    N Prishtin, 2. mars 1999.
    SEKRETARIJATI PR PUNET E MBREMSHME N PRISHTIN

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    POTERNICA

Na osnovu čl. 151. Zakona o krivičnom postupku, Ministarstvo unutranjih poslova Republike Srbije - Sekretarijat unutranjih poslova u Djakovici, zbog vie kidnapovanja i ubistava gradjana, traga za teroristom:

KRASNIĆI JAKUP od oca Januza, rodjen 01.01.1951. godine u mestu Negravce, optina Glogovac, gde je i nastanjen

Krasnići Jakup pripadnik je terorističke bande albanskih separatista i član takozvanog "Glavnog taba OVK" i jedan od organizatora terorističkih napada na području Drenice. Učestovao je u svim terorističkim napadima u kojima je ubijen veći broj gradjana, kao i pripadnika policije i Vojske Jugoslavije. Zbog neprijateljske delatnosti 1982. godine je osudjen na kaznu zatvora u trajanju od 12 godina.

Molimo sve one koji bilo ta znaju o boravku i kretanju Krasnići Jakupa, ili prepoznaju lice sa fotografije, da se odmah obrate najblioj policijskoj stanici.

Skrećemo panju da se Krasnići kreće naoruan i da je sklon upotrebi vatrenog oruja.

Broj: 061-9269-01/99
    Pritina, 02.03.1999
    SEKRETARIJAT UNUTRANJIH POSLOVA U PRITINI

F L E T A R R E S T I M

N baz t nenit 151. t Ligjit t penalit, Ministria pr punt e mbremshme e Republiks e Serbis - Sekretarijati pr punt t mbremshme n Prishtin , pr shkak t vrasjave qutetarve t shumta, sulmt n pjestaret t Ushtrise Jugosllave dhe policis dhe kidnapimve civile, gkurmon pr teroristin:

JAKUP KRASNIQI prj babs Januz, i lindur m 01.01.1951.v n Negrovce, komuna e Gllogovcit, ku gjindet m vendbanim

Jakup Krasniqi sht pjestar e bands teroriste t shqiptare separatiste dhe antar i ashtu quajtur Shtabit e prgjithshem t UK, si edhe nga organizator t sulmve teroriste n zonn e Drenics. Pjesmars n t gjitha sulmt terorist, n t cilet jan vrarr shum qutetar, si dhe pjestar te policis dhe Ushtris Jugosllave. Pr veprimtarin armiqsor, n vitin 1982. sht denuar m 12 vjet burg.

Ju lutem t gjith t cilit do gj dijne pr levizjen dhe vendbanimin e Jakup Krasniqit, ose e njohin n fotografi, q menjiher t drejtohn n degn policis m e afrme.

Ju trheqim vemendjen, s Krasniqi levizt i armatosur dhe sht i gathshm pr ta prdore arme zjarri.

Numr: 061 - 9269 - 01 / 99
    Prishtin, 02.03.1999.v.
    Sekretarijati pr punt e mbrmshme n Prishtin

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Edhe keta shok se bashku me Hashimin e Jakupin
    paten fletearrest prej shkieve
    ------------------

Poternice

u 1999.godini

"HAIM TAČI ( HASHIM THAQI )"

"BUJA RAMA ( RAM BUJA )"

"TRSTENA JANUZ ( JANUZ TRSTENA )"

"NURA JAKUP ( JAKUP NURA )"

"NIMANAJ FADIL ( FADIL NIMANAJ )"

"KRASNIĆI JAKUP ( JAKUP KRASNIQI )"

"OSMANI BUJAR ( BUJAR OSMANI )"

"LJUTAK SAMI ( SAMI LUSHTAK )"

"SELIMI SULEJMAN ( SULEJMAN SELIMI)"

"SELIMI REXEP ( REXHEP SELIMI )"

"XEMAJLJI ĆAMILJ ( QAMIL XHEMAJLI )"

"KRASNIĆI GANI ( GANI KRASNIQI )"

"KRASNIĆI DJEMIT ( GJEMSHIT KRASNIQI )"

"LIMAJ FATMIR ( FATMIR LIMAJ )"

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    POTERNICA

Na osnovu čl. 151. Zakona o krivičnom postupku, Ministarstvo unutranjih poslova Republike Srbije - Sekretarijat unutranjih poslova u Pritini, zbog vie ubistava gradjana, napada na pripadnike Vojske Jugoslavije i policije i kidnapovanja civila, traga za teroristom:

BUJA RAMA od oca Ganija, rodjen 05.12.1958. godine u selu Bujance, optina Lipljane, gde je i nastanjen

Buja Rama pripadnik je terorističke bande albanskih separatista i član takozvanog "Glavnog taba OVK" i jedan od njenih glavnih ideologa. Učestovao je u svim terorističkim napadima na području optine Lipljan u kojima je ubijen veći broj gradjana, kao i pripadnika policije i Vojske Jugoslavije. Zbog neprijateljske delatnosti 1984. godine je osudjen na kaznu zatvora u trajanju od 8 godina.

Molimo sve one koji bilo ta znaju o boravku i kretanju Buja Rame, ili prepoznaju lice sa fotografije, da se odmah obrate najblioj policijskoj stanici.

Skrećemo panju da se Buja kreće naoruan i da je sklon upotrebi vatrenog oruja.

Broj: 061-9269-02/99
    Pritina, 02.03.1999. godine
    Sekretarijat unutranjih poslova u Pritini

F L E T A R R E S T I M

N baz t nenit 151. t Ligjit t akt penalit, Ministria pr punt e mbremshme Rpublikes e Serbis - Sekretarijeti pr punt t mbremshme n Prishtin, pr shkak t vrasjave qutetarve t shumta, sulmt n pjestaret t Ushtris Jugosllav dhe policis dhe kidnaprime civile, gjurmon pr teroristin:

RAM BUJA prej babs Gani, i lindur m 05.12.1958.v, n fshatin Bujanc, komuna e Liplanit, ku gjindn m vendbanim

Ram Buja sht pjestar e bands teroriste t shqiptare separatiste dhe antar i ashtu quajtur Shtabit e prgjithshem te UK, si edhe njeni nga ideologjit e saj. Ka mar pjes n t gjith sulmt terorist n zonn e komuns Liplan, ku jan vrarr shum qutetar, si dhe pjestar t policis dhe Ushtris Jugosllave. Pr veprimtarin armi`esor, n vitin 1984. sht denuar me 8 vjet burg.

Ju lutem t gjith t cilit do gj dijn pr levizjen dhe vendbanimin e Ram Buja, ose e njohin n fotografi, q menjiher t drejtohn n degn policis m e afrme.

Ju trhqim vemendjen, se Buja levizjet i armatosur dhe sht i gathshme pr ta prdore arm zjarri.

Numr: 060 - 9257 - 01 / 99
    Gjakov, 02.03.1999.v.
    Sekretarijati pr punt e mbrmshme n Gjakov

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    POTERNICA

Na osnovu čl. 151. Zakona o krivičnom postupku, Ministarstvo unutranjih poslova Republike Srbije - Sekretarijat unutranjih poslova u Prizrenu, zbog vie ubistava gradjana, napada na pripadnike Vojske Jugoslavije i policije i kidnapovanja civila, traga za teroristom:

LIMAJ FATMIR od oca Kadrija, rodjen 04.02.1971. godine u selu Banja, optina Suva Reka, gde je i nastanjen

Limaj Fatmir pripadnik je terorističke bande albanskih separatista i komandant takozvane "vojne policije OVK za područje Kosova i Metohije". Organizovao je i neposredno učestvovao u zločinima nad civilnim stanovnitvom ( selo Klečka). Učestvovao je i u napadima na pripadnike policije i Vojske Jugoslavije na području Suve Reke, Malieva, Kline i dr. u kojima je ubijeno i ranjeno vie lica.

Molimo sve one koji bilo ta znaju o boravku i kretanju Limaj Fatmira, ili prepoznaju lice sa fotografije, da se odmah obrate najblioj policijskoj stanici.

Skrećemo panju da se Limaj kreće naoruan i da je sklon upotrebi vatrenog oruja

Broj: 057-9268-01/99
    Prizren, 02.03.1999
    SEKRETARIJAT UNUTRANJIH POSLOVA U PRIZRENU

F L E T A R R E S T I M

N baz t nnit 151. e Ligjit mbi procesin penal, Ministria pr punt e mbremshme te Republiks e Srbis - Sekretarijati pr punt e mbremshme n Prizren, pr shkak vrasjve qutetarve t shumta, sulmve n pjestart e policis, Ushtaris Jugosllav dhe kidnapim civile, gjurmon pr teroristin :

FATMIR LIMAJ prej babs Kadri , i lindur m 04.02.1971. n fshatin Banj , komuna e Suhareks , ku gjendt m vendbanim .

Fatmir Limaj sht pjestar e bands terorist t shqiptare separatiste dhe komadant e ashtuquajtur Policis ushtarak t UK pr zonn e Kosovs dhe Metohis. Ai sht organizator dhe pjesmars i drejtprdrejt n krimt ndaj popullsis civile (fshati Kleke). Ka marr pjes edhe n sulmt t prfaqsues e policis dhe Ushtris Jugosllav n Suharek, Malishev, Klin dhe t tjer , n t cilt jan plagosur dhe vra shum persona .

Ju lusim t gjith t cilit do gj dijn pr levizjn dhe vendbanimin e Fatmir Limaj, ose e njohin n fotografi , q menjher t drejtohn n degn m aferm e policis .

Ju trheqim vemendjen se Fatmir Limaj levizt i armatosur dhe sht i gatshm pr ta prdore arm zjarri .

Numr:057-9268-01/99
    Prizren, 02.03.1999. v.
    Sekretarijati pr punt e mbremshme ne Prizren

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    VULLNETART E UK-S

I lshoj djelli rreze bors
    Lulzojn fushat e Kosovs
    Dojn me qa krojet dhe gurrat
    Ku i kan mbet Kosovs burrat !

Qysh po e derdhim kt uji kot
    Tash sa stin e tash sa mot
    A e ndalim sot kt uji
    T mos ja shuajm o etjen gjithkuj !

N der t shtpis ndihet nj z
    Po shkoj nn se s`duroj m
    Se kshtu nn nuk qahet halli
    S`mund me ndejt m n varr pr s gjalli !

Veq ma jep pak buk e kryp
    Nn e djal po mirren ngryk
    Me ma b hallall moj nn
    Se veq vetm m duhet me t ln !

Rrugt e malit e pritn trimin
    Pr me shku me dhn Betimin
    Shkoi atje dhe shokt i gjeti
    Kur nj z e prshndeti

Tungjatjeta ushtar i ri
    Sikur akull n vend sht ngri
    Pr pak fjala i mbeti n gryk
    A je ti or vlla apo po m bjn syt

Hije t paska pushka n dor
    Kur je kthye or vlla n Kosov
    Sa m ka marr malli me t pa
    Qe sa dit ke ardh or vlla

Vllau vllaun prqafoi
    Zemra lott si ndaloi
    I kish nda shum vjet mrgimi
    I bashkoi n Ushtri Betimi !
    (kng popullore) )

Kliko ktu pr t ndgjuar kngn :

http://muzika.albasoul.com/play.php?...ce479937aeaf48

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Per ata qe e kan harrue Luften ju lutm shiqone deri ne fund

http://www.channel4.com/fourdocs/arc...ey_player.html

http://www.kosharja99.info/Film.htm

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    BAJRAM BAHTIRI - BESNIKU ME GJAKUN E TIJ E MBROJTI BETIMIN PARA FLAMURIT KOMBTAR - Shkruan: Sejdi Veseli

BAJRAM BAHTIRI-BESNIKU
    ME GJAKUN E TIJ E MBROJTI BETIMIN PARA FLAMURIT KOMBTAR

Shkruan: Sejdi Veseli

Tet shkurti sht nj nga ditt e shnuara n Ditarin e Lavdis Shekullore t Shqipris Etnike!
    Tet shkurti i ktij viti sht prvjetori i njzet e dyt i rnies heroike t Dshmorit t Kombit, Bajram Bahtiri-Besniku.
    Veprimtaria patriotike e Benikut, fillon qysh nga mosha fare e re e tij, konkretisht gjat Demonstratave t prgjakshme t pranvers 1981. Ather, Besniku pr nga mosha ishte fare i ri, ende pa e mbaruar vitin e tret t shkolls s mesme, por diti t veproi pr s mbari, duke u radhitur aty ku e lypnin interesat e lirimit dhe t ribashkimit t m shum se gjysms s Atmemdheut, t robruar nga pushtuesit hegjemonist sllavo-grek. Q n hapat e par t veprimtaris s organizuar patriotike, u lidh pr jet me shokt e grupit, me t cilt vepronte. Me ndihmn e vllait t tij m t madh Rrahmanit, Besniku e kuptoi drejt dhe shpejt, se t gjith bashkveprimtart dhe ai bashk me ta, sishim tjetr, ve ushtar besnik t popullit ton liridashs, t vendosur pr t luftuar dhe po e lypi nevoja edhe pr t sakrifikuar sht e domosdoshme pr interesat e lirimit t trojeve shqiptare nga pushtuesit sllavo-grek dhe pr ribashkimin e tyre n nj shtet t vetm shqiptar.
    Servilt dhe puthadort shqipfols t Beligradit i shanin veprimtart patriot, i quanin irredentista, separatista, armiq t kombit...
    Kta bastard shqipfols, i drejtonin sharjet e tyre n adres t veprimtarve patriot, nga shkaku, sepse po e prishnim vllazrim-bashkimin dhe bashkjetesn me vllezrit serb, sepse ata pr vetn e tyre ishin t knaqur me kaikt q ua jepte pr ti lpir Beligradi zyrtar, por Besniku me shok dinin se far bnim dhe far duhet t bnim mtutje.
    Besniku pr nga mosha ishte i ri, por dinte t mendonte si nj i pjekur, sepse kishte shpirt dhe zemr t madhe. Edukata e shndosh kombtare t ciln e kishte marr nga bab Hajrushi, nn Nailja dhe m von ajo politike nga vllai m i madh Rrahmani, po jepte frute.
    Kto ndjenja t pastrta si burim i edukats s tij dhe idealit t madh, e bn Bajramin dshmor t kombit, dhe jeta e tij prej militanti t kauzs kombtare sht plot heroizm.
    Biri besnik i popullit, Bajram Bahtiri-Besniku, ishte nga ata nxns, t cilt q n ditt e para t Pranvers 81, me dhmb dhe grushta t shtrnguar shkruanin n drrasat e zeza t shkollave: Republik, Kushtetut, ja me hatr ja me luft, Trepa sht jona, Posht pushtuesit jugosllav, Liri a vdekje etj.
    Besniku ishte aty kur rinia studentore dhe puntort shqiptar, prlesheshin me policin e Herleviqit npr sheshet dhe rrugt e Prishtins.
    N Besnikun vrehej shprehja e vullnetit t rinis ton heroike, e cila me siguri do ti liroj trojet shqiptare nga thundrat e pushtuesve barbar. Si u dshmua n vepr, para gjokseve prej eliku t rinis ton heroike, n t cilat rrihte zemra e nj populli t tr, do t thyheshin bajonetat serbo-etnike. Kjo ishte bindja e patundur e Besnikut me shok dhe su gabuan, sepse kjo bindje u vrtetua katriprisht n epopen e lavdishme t lufts ton t armatosur lirimtare, nn flamurin e UK-s.
    Besnikun e burgosi dy her armiku, e torturoi rnd. Trupin e tij t njom e lan me gjak, por ai qndro i pathyer. Sapo doli nga burgu dhe ende me plag n trup e vazhdoi punn. Pr Besnikun, jeta pa luft, pa prpjekje dhe pa rreziqe nuk kishte kuptim.
    Policia serbe, n prpjekjen e saj pr ta arrestuar Besnikun, pr hern e tret dshtoi, sepse ai e au rrethimin me zjarr nga Shtajeri i tij i vjetr, trashgim nga gjyshi dhe u pozicionua n vendin e quajtur Majdeni i Bullakve, i cili gjendet n veri-prendem t shtpis s familjes patriotike Bahtiri. Nga ky pozicion, Besniku rezistoi pa iu trembur syri, deri sa u godit pr vdekje nga snajpert e specialcave t ardhur nga Hajvalia, shumica prej tyre shqipfolsa. Bajrami ra heroikisht duke e paguar shumfish veten e tij. Nn Nailja me stoicizm e puthi n ball dhe ia bri hallall gjirin e dhn, para se ta varrosnin djalin e saj.
    Lufta e Bajramit dhe prpjekjet e tij heroike duhet t merren si model, pr ne dhe pr brezat e ardhshm t vendit ton, se si veprohet dhe si qndrohet kur je betuar para Flamurit Kombtar dhe nn tingujt e Himnit Kombtar. Npr shtigjet q qeli Bajrami dhe shokt e tij duke shkrir jetn e tyre t re, jan duke marshuar nj rini e tr, nj rini e shndosh dhe e pastr, e vendosur pr t arritur n cakun e ndrruar shekullor t popullit.
    Kur n Trojet e okupuara shqiptare u dha kushtrimi i Fammadhes Ushtria lirimtare. edhe Bajrami, ky trup i patretur dhe shpirt i pavdekur, si ai i Fazli Grajevcit, Shaban Shales, Jusuf e Bardhosh Grvalles, Kadri Zekes, Rexhep Males, Nuhi Berishes, Afrim Zhitis, Fahri Fazliut, Ismet Krasniqit, Ahmet Haxhiut, Metush Krasniqit dhe t shum dshmorve t tjer, u drodh i mallngjyer dhe u ngrit, ngriti lart Flamurin Kombtar me t cilin e patn mbshtjell bab Hajrushi dhe nn Nailja.
    Thirrja e tij u bashkua n nj tonus me ato t shokve t rn:O vllezr t vrar nga dora e udbashve srbosllav dhe e servilve t tyre shqipfols, n kmb se atdheu po na thrret!
    U ngritn n kmb t gjith dshmort kombit, sepse misioni i lart i tyre ende skishte mbaruar. Ata u uan pr ta vazhduar luftn pr liri, dhe kshtu Bajrami me dshmort e tjer u radhitn n shtizn e flamurit tnd, o popull, q tani ishte shndrruar n flamur t UK-s, dhe na udhhoqn drejt liris t ciln kemi filluar ta shijojm.
    Kshtu, me siguri do t veproj edhe nesr!
    Por me siguri!
    Nesr kjo thirrje do prshkoj cep m cep Trojet shqiptare!.
    Kujtimi pr Bajramin dhe shokt e tij do t jet i pavdekshm.
    Do t na jap forc, vullnet dhe zemr pr t mbajtur t paprlyera frytet e lufts lirimtare.
    sht obligim i yni q t mos lejojm q t prdhoset nga askush, ideali i Bajramit dhe i dshmorve t tjer.
    Kur ta bjm Atmemdheun ton ashtu si e deshn dshmort e kombit, ather mund t themi se e kemi kryer me besnikri Amanetin e tyre!

Prishtin,me 07 shkurt 2006

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Bedri Sejdi Bajrami - Beni

(20.3.1974 27.1.1999)

Virtytet e larta prej sportisti, i shndrroi n kohn e duhur n taktik ushtarake

Ishte ky mendim i gjith shokve t tij

Bedriu u lind m 20 mars 1974, n fshatin Mirofc t Podujevs, n nj familje t varfr, por t urt e bujare. I ati i tij, Sejdiu, nj koh t gjat punoi pun krahu n ndrtimtari. Nga viti 1972, si shum shqiptar, edhe ai shkoi n mrgim, n tokn gjermane, ku punon edhe sot. Sejdiu prjetoi t gjitha torturat dhe keqtrajtimet nga policia serbe. N dhjetor t vitit 1998 e arreston policia serbe. N pyetjet e panumrta q i parashtruan inspektort serb, ishte edhe ajo pr t birin e tij, Bedriun, i cili gjendej n radht e UK-s.

Bedriu shkolln fillore e kreu n fshatin Ballofc, me sukses t shklqyeshm. Shkolln e Mesme t Bujqsis e kreu n Podujev, gjithashtu me sukses t shklqyeshm. N vitin 1993 - `94 u regjistrua n Fakultetin e Kulturs Fizike n Prishtin dhe ishte student i vitit t tret. Gjat studimeve tregoi suksese t larta, veanrisht n atletik. Bedi ishte antar i Klubit t Atletiks Llapi, ku arriti t jet kampion i Kosovs n hedhjen e sfers dhe t diskut. Rezultat i sukseseve t tij ishte shpallja pr katr vjet radhazi n mesin e dhjet sportistve m t dalluar t Kosovs.

Bedi me ndje t madhe ushtronte pran klubit t tij T rinjt e trevs s Llapit. T gjitha kto ai i arriti n saj t nj disipline dhe angazhimi t pandrprer. Por, Bedi ishte nj njeri i cili pos sportit ndiente n shpirt dhembjet, vuajtjet dhe nnshtrimin e popullit t tij. Kt e shprehu prmes pjesmarrjes s tij n protestat e tetorit 1997 dhe t gjitha t tjerat n vazhdim.

Shprthimi i Lufts lirimtare n Kosov Benin e gjen t gatshm q ta jap gjith kontributin e tij n kt luft. Ai hyn q n fillim n radht e UK-s n Zonn Operative t Llapit, konkretisht n Zabrgj, ku edhe i kreu ushtrimet ushtarake. Pas ushtrimeve t para ushtarake, drgohet n Bajgor me detyr t veant pran Shtabit t ZOLL it.

Me shprthimin e Ofensivs s Kaandollit, Beni mori pjes n kto luftime edhe u dallua me trimrin e tij. Pas ksaj lufte, Beni drgohet prkohsisht n Majac, Buric, Potok dhe prap n Majac, ku caktohet zvendskomandant i Njsis Speciale Komando, me shifrn Dardania 106. Beni, n fund t nntorit dhe fillim t dhjetorit, drgohet n Llapashtic, ku pr nj koh ushtroi rekrutt e rinj t ksaj njsie. Mori pjes n ofensivn me rndsi historike pr UK-n dhe Kosovn, prkatsisht n Ofensivn e 24 Dhjetorit, e cila ishte me prmasa t mdha dhe q prfshiu t gjitha pozicionet perndimore t ZOLL-it, duke filluar nga Majaci e gjer n Katunisht. Beni n kto luftime ishte hero i gjall dhe nuk ka fjal q t prshkruhet trimria dhe heroizmi i tij. Ai nuk trhiqej nga fronti edhe kur shokt e tij e kshillonin q t trhiqej, ai shprehej se, Shkau nuk ka plumb pr mua.

N luftimet e Janarit, Beni me njsitin e tij, u ndihmoi njsiteve t UK-s n Majac, dhe atje gjat luftimeve m 27 janar 1999 ra heroikisht. Kjo dit ishte ngritja e tij n altarin e liris. Beni jetoi, luftoi dhe ra heroikisht, duke u kthyer n ideal pr shokt e tij dhe mbar popullin shqiptar.

i/e regjistruar
    Antarsuar
    17-08-2005
    Postime
    115
    Faleminderit
    0
    Dy legjendat e Kosovs
    Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
    Antarsuar
    30-12-2005
    Postime
    5,200
    Faleminderit
    7
    12 falenderime n 11 postime
    DIT E DHEMBJES DHE E KRENARIS KOMBTARE

N historin e njerzimit, vshtir se gjendet nj popull i till si ne
    shqiptart, q t ket luftuar kaq shum, q t ket guxuar kaq shum,
    q t ket treguar kaq trimri e menuri, q t'i ket thyer t gjith
    armiqt dhe t ket dal kryelart prpara historis, ta ket rrmbyer
    fuqin me armt e tij, asnjher n luftra pushtuese dhe duke qen
    doher n aleanc me t drejtn, si ishte edhe UK-ja me NATO-n.

Armiq nga m t egrit jan sulur drejt nesh, me qllim t na shfarosin,
    jo vetm nga trojet tona etnike, por edhe nga faqja e dheut.

Synimi kryesor i t gjith armiqve q na u suln ishte ta fshinin Atmmdheun ton
    nga harta e Ballkanit, ta coptonin dha ta ndanin ndrmjet veti. Por m kot. Ne
    luftuam e fituam. Ne ishim, jemi dhe do t jemi t pavdekshm!

Pr kto qllime, armiq t shumt kan shkelur mbi tokn ton amtare,
    romakt e Cezarit e t Mark Antonit, osmant, hordhit serbo-sllave q
    nga Stefan Dushani, Karagjorgjeviqt e gjer te ato t Millosheviqve,
    etj. Por populli yn u bri ball tr ktyre invaduesve, duke dal pas
    do pushtuesi m i bashkuar, m i prtrir dhe m i vendosur pr t mos
    ulur kokn kurr prpara askujt.

Arkivat e kancelarive t huaja jan t mbushura me dokumente q
    dshmojn pr luftn, trimrit, sakrificat dhe aspiratat e ligjshme dhe
    t zjarrta t popullit ton, pr t jetuar i lir dhe dinjitoz n trojet
    e tij, trashgim prej t parve. Por, kto arkiva nuk u hapn deri m
    sot. T mbyllura mbetn arkivat e Stambollit, Beligradit, Athins,
    Mosks, Roms, Berlinit, Parisit dhe t Londrs. Por, m mir e m
    qart, se sa n shkresat e kancelarive t huaja, historia jon e
    madhrishme sht shkruar me djersn dhe gjakun e vet popullit ton
    liridashs. Ajo sht knduar dhe do t kndohet brez pas brezi, nga
    vet populli.

Pak popuj n bot e patn fatin e shqiptarve, q t gjitha ditt e
    motmotit t'i ken Dit t Dhembjes dhe Krenaris Kombtare. E till
    sht edhe dita e 31 janarit. Kjo dit sht prvjetori i nj Epopeje t
    historis t lavdishme shqiptare, t ciln ia dhuruan tre bijt e tyre
    besnik: Zahir Qerim Pajaziti ( 1 nntor 1962-31 janar 1997), Edmond
    Hysni Hoxha ( 10 tetor 1975 - 31 janar 1997) dhe Hakif Sabit Zejnullahu
    ( 22 qershor 1962 - 31 janar 1997).

Si dihet, n muzgun e mbrmjes s 31 janarit 1997, si pasoj e
    prcjelljes speciale ("japoneze") t sigurimit armik, kta tre kuadro t
    larta drejtuese t Fammadhes Ushtria lirimtare e Kosovs, gjat
    rrugtimit t tyre drejt Vushtrris, ran n nj prit t forcave t
    mdha policore-ushtarake t okupuesit serbo-etnik, pikrisht n vendin
    e quajtur Pestov. Prnjher drejt automobilit me t cilin po udhtonin
    lufttart e liris u hap zjarr i furishm dhe i kryqzuar nga armatimet
    m t sofistikuara.

At mbrmje u dha lajmi i zi, se ran tre dshmort e kombit!

Ran dshmor pr lirimin e trojeve shqiptare nga thundra e pushtuesit barbar
    serbo-sllav dhe pr ribashkimin e tyre n nj shtet t vetm shqiptar-Shqiprin.

Zahiri, Edmondi dhe Hakifi gjat tr veprimtaris s tyre i qndruan me besnikri
    Betimit para Flamurit Kombtar Shqiptar:

Cit. "Si pjestar i Ushtris lirimtare t Kosovs, betohem se do t luftoj pr
    lirimin e tokave t pushtuara t Shqipris dhe bashkimin e tyre, do t jem prher
    besnik, lufttar i denj i liris, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i
    gatshm, q n do koh, pa kursyer as jetn time t luftoj pr t'i mbrojtur
    interesat e shenjta t ATDHEUT. Nse shkeli kt betim, le t ndshkohem me ligjet
    m t ashpra t lufts, dhe nse tradhtoj qoft i humbur gjaku im. BETOHEM!"

( Citim nga: "RREGULLORE E PRKOHSHME E USHTRIS LIRIMTARE T KOSOVS -ORGANIZIMI I
    JETS S BRENDSHME N USHTRI", e cila u ndryshua m von pa u pyetur fare ata q
    ishin betuar m par dhe pa u mrzitur fare, se te shum shqiptar nga diaspora,
    teksti i ktij dokumenti kishte ndikuar q t prcaktoheshin dhe t vendosnin pr t
    ln punn dhe familjet n mrgim dhe pr t'iu bashkuar radhve t UK-s).

Jeta edhe e ktyre dshmorve t kombit ishte nj luft e vazhdueshme,
    t ciln e kurorzuan me lavdi. Dshmort jetuan dhe ran ashtu si u ka
    hije vetm bijve t vrtet t popullit shqiptar q i lindi dhe Truallit
    Atmmdhetar q i rriti!

Komandant Zahir Pajaziti, i lindur nga bab Qerimi dhe nn Fatimja, bir
    besnik i Turans galabiote-vendlindjes edhe t Justinianit, djal trim,
    i palodhur, i afrt me popullin, ndr themeluesit e UK-s, njeri i
    aksioneve, tmerr pr pushtuesit dhe tradhtart e popullit, por i pren
    hovin plumbat e armikut, t ndihmuar nga t pabest, q nuk do t falen
    nga gjykatsi popull!

Komandant Edmond Hoxha, i lindur nga bab Hysniu dhe nn Nurija, bir
    besnik i Junikut kreshnik, me dell trimrie t ngjashm me at t Syl
    Vokshit, i afrt me popullin dhe i ashpr me shkelsit e truallit
    atmmdhetar, e shkriu jetn n fillet e saj, pr t mirn e popullit
    q e lindi!

Komandant Hakif Zejnullahu, i lindur nga bab Sabiti dhe nn Qamilja,
    bir besnik i Llabit burrror dhe liridashs, i gatshm ku e lypte
    detyra, me tr qenien n shrbim t lirimit dhe t ribashkimit
    kombtar. Pr realizimin e aspiratave shekullore t popullit q e lindi,
    ishte i gatshm q t futej n zjarr!

Edhe kta tre dshmor, me qndresn e tyre heroike q bn ditn
    kritike, n prballje me qindra e qindra efektiva represive t
    pushtuesit, t cilt ishin t armatosur gjer n dhmb, me mitraloz,
    snajper, autoblinda e helikopter, trasuan itinerarin q duhet t ndjekin
    shqiptart, drejt realizimit t plot t aspiratave t tyre shekullore,
    pr t jetuar t ribashkuar, t lir dhe me dinjitet n Atmmdheun e
    tyre - Shqiprin!

Edhe ktyre tre dshmorve populli ua ka borxh, jo vetm pr t'ua marr
    hakun, por pr t jetsuar idealin e tyre, e ideali i tyre sht lirimi
    i plot i trojeve shqiptare dhe ribashkimi i tyre n nj shtet t vetm
    - Shqiprin!

Me 31 janar 2006, familja e Qerim Pajazitit nga Turana prbri Galabit
    (Orllanit), Besian, familja e Hysni Hoxhs nga Juniku, Dean dhe ajo e
    Sabit Zejnullahut nga Gurashi (Lladovc) Besian, i kan portat e
    shtpive m t hapura se zakonisht. Ato presin bashklufttart e m t
    dashurve t tyre: Zahirit, Edmondit dhe Hakifit, por edhe t gjith ata
    q ndjejn dhembje pr rnien e parakohshme t tyre.

Edhe n kt prvjetor t dhembjes dhe t krenaris kombtare, familjet
    e dshmorve, do t'i presin ballhapur vizitort nga t gjitha viset
    shqiptare . Me kt rast, vetm familjet e dshmorve, nuk e kan
    konsumuar t drejtn e plot pr t'u krenuar me veprn heroike t bijve
    t tyre dshmor.

Nj soj i vizitorve t ktyre familjeve, prkundr dhembjes dhe mallit
    q "ndiejn" pr dshmort, me plot t drejt jan t privuar nga e
    drejta pr t'u krenuar me veprn Madhore t tyre. Ngase, jo vetm se nuk
    e kan quar deri n fund veprn pr t ciln u flijuan dshmort, jo
    vetm se lejojn q t shkelet mbi gjakun e tyre, por edhe jan
    shndrruar n prfitues t lufts, duke e shfrytzuar gjakun e
    dshmorve dhe sakrificat sublime t popullit pr interesat e tyre
    karrieriste, prfituese dhe skajshmrisht meskine.

Prishtin, me 30 janar 2006

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,250
    Faleminderit
    25
    Ligjvnsit miratuan ligjin pr kategorit e dala nga lufta e UK-s

Prishtin, 23 shkurt 2006 (Kosovapress) Time: 17 : 28

Kuvendi i Kosovs me 80 vota pro dhe dy kundr ka miratuar t enjten Ligjin pr t drejtat e pjestarve t lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs (UK), familjeve t dshmorve dhe viktimave civile t lufts. Ndrkaq, ligjvnsit emruan 9 antar n Kshillin e Agjencis kundr Korrupsionit.

SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
    Antarsuar
    30-12-2005
    Postime
    5,200
    Faleminderit
    7
    12 falenderime n 11 postime
    BAJRAM BAHTIRI-BESNIKU
    ME GJAKUN E TIJ E MBROJTI BETIMIN PARA FLAMURIT KOMBTAR

Tet shkurti sht nj nga ditt e shnuara n Ditarin e Lavdis Shekullore
    t Shqipris Etnike!
    Tet shkurti i ktij viti sht prvjetori i njzet e dyt i rnies heroike
    t Dshmorit t Kombit, Bajram Bahtiri-Besniku.
    Veprimtaria patriotike e Benikut, fillon qysh nga mosha fare e re e tij,
    konkretisht gjat Demonstratave t prgjakshme t pranvers 1981. Ather,
    Besniku pr nga mosha ishte fare i ri, ende pa e mbaruar vitin e tret t
    shkolls s mesme, por diti t veproi pr s mbari, duke u radhitur aty ku
    e lypnin interesat e lirimit dhe t ribashkimit t m shum se gjysms s
    Atmemdheut, t robruar nga pushtuesit hegjemonist sllavo-grek. Q n
    hapat e par t veprimtaris s organizuar patriotike, u lidh pr jet me
    shokt e grupit, me t cilt vepronte. Me ndihmn e vllait t tij m t
    madh Rrahmanit, Besniku e kuptoi drejt dhe shpejt, se t gjith
    bashkveprimtart dhe ai bashk me ta, sishim tjetr, ve ushtar besnik t
    popullit ton liridashs, t vendosur pr t luftuar dhe po e lypi nevoja
    edhe pr t sakrifikuar sht e domosdoshme pr interesat e lirimit t
    trojeve shqiptare nga pushtuesit sllavo-grek dhe pr ribashkimin e tyre n
    nj shtet t vetm shqiptar.
    Servilt dhe puthadort shqipfols t Beligradit i shanin veprimtart
    patriot, i quanin irredentista, separatista, armiq t kombit...
    Kta bastard shqipfols, i drejtonin sharjet e tyre n adres t
    veprimtarve patriot, nga shkaku, sepse po e prishnim vllazrim-bashkimin
    dhe bashkjetesn me vllezrit serb, sepse ata pr vetn e tyre ishin t
    knaqur me kaikt q ua jepte pr ti lpir Beligradi zyrtar, por Besniku
    me shok dinin se far bnim dhe far duhet t bnim mtutje.
    Besniku pr nga mosha ishte i ri, por dinte t mendonte si nj i pjekur,
    sepse kishte shpirt dhe zemr t madhe. Edukata e shndosh kombtare t
    ciln e kishte marr nga bab Hajrushi, nn Nailja dhe m von ajo politike
    nga vllai m i madh Rrahmani, po jepte frute.
    Kto ndjenja t pastrta si burim i edukats s tij dhe idealit t madh, e
    bn Bajramin dshmor t kombit, dhe jeta e tij prej militanti t kauzs
    kombtare sht plot heroizm.
    Biri besnik i popullit, Bajram Bahtiri-Besniku, ishte nga ata nxns, t
    cilt q n ditt e para t Pranvers 81, me dhmb dhe grushta t
    shtrnguar shkruanin n drrasat e zeza t shkollave: Republik,
    Kushtetut, ja me hatr ja me luft, Trepa sht jona, Posht
    pushtuesit jugosllav, Liri a vdekje etj.
    Besniku ishte aty kur rinia studentore dhe puntort shqiptar, prlesheshin
    me policin e Herleviqit npr sheshet dhe rrugt e Prishtins.
    N Besnikun vrehej shprehja e vullnetit t rinis ton heroike, e cila me
    siguri do ti liroj trojet shqiptare nga thundrat e pushtuesve barbar. Si
    u dshmua n vepr, para gjokseve prej eliku t rinis ton heroike, n t
    cilat rrihte zemra e nj populli t tr, do t thyheshin bajonetat
    serbo-etnike. Kjo ishte bindja e patundur e Besnikut me shok dhe su
    gabuan, sepse kjo bindje u vrtetua katriprisht n epopen e lavdishme t
    lufts ton t armatosur lirimtare, nn flamurin e UK-s.
    Besnikun e burgosi dy her armiku, e torturoi rnd. Trupin e tij t njom
    e lan me gjak, por ai qndro i pathyer. Sapo doli nga burgu dhe ende me
    plag n trup e vazhdoi punn. Pr Besnikun, jeta pa luft, pa prpjekje dhe
    pa rreziqe nuk kishte kuptim.
    Policia serbe, n prpjekjen e saj pr ta arrestuar Besnikun, pr hern e
    tret dshtoi, sepse ai e au rrethimin me zjarr nga Shtajeri i tij i
    vjetr, trashgim nga gjyshi dhe u pozicionua n vendin e quajtur Majdeni i
    Bullakve, i cili gjendet n veri-prendem t shtpis s familjes
    patriotike Bahtiri. Nga ky pozicion, Besniku rezistoi pa iu trembur syri,
    deri sa u godit pr vdekje nga snajpert e specialcave t ardhur nga
    Hajvalia, shumica prej tyre shqipfolsa. Bajrami ra heroikisht duke e
    paguar shumfish veten e tij. Nn Nailja me stoicizm e puthi n ball dhe
    ia bri hallall gjirin e dhn, para se ta varrosnin djalin e saj.
    Lufta e Bajramit dhe prpjekjet e tij heroike duhet t merren si model, pr
    ne dhe pr brezat e ardhshm t vendit ton, se si veprohet dhe si qndrohet
    kur je betuar para Flamurit Kombtar dhe nn tingujt e Himnit Kombtar.
    Npr shtigjet q qeli Bajrami dhe shokt e tij duke shkrir jetn e tyre t
    re, jan duke marshuar nj rini e tr, nj rini e shndosh dhe e pastr, e
    vendosur pr t arritur n cakun e ndrruar shekullor t popullit.
    Kur n Trojet e okupuara shqiptare u dha kushtrimi i Fammadhes Ushtria
    lirimtare. edhe Bajrami, ky trup i patretur dhe shpirt i pavdekur, si ai i
    Fazli Grajevcit, Shaban Shales, Jusuf e Bardhosh Grvalles, Kadri Zekes,
    Rexhep Males, Nuhi Berishes, Afrim Zhitis, Fahri Fazliut, Ismet Krasniqit,
    Ahmet Haxhiut, Metush Krasniqit dhe t shum dshmorve t tjer, u drodh i
    mallngjyer dhe u ngrit, ngriti lart Flamurin Kombtar me t cilin e patn
    mbshtjell bab Hajrushi dhe nn Nailja.
    Thirrja e tij u bashkua n nj tonus me ato t shokve t rn:O vllezr
    t vrar nga dora e udbashve srbosllav dhe e servilve t tyre shqipfols,
    n kmb se atdheu po na thrret!
    U ngritn n kmb t gjith dshmort kombit, sepse misioni i lart i tyre
    ende skishte mbaruar. Ata u uan pr ta vazhduar luftn pr liri, dhe
    kshtu Bajrami me dshmort e tjer u radhitn n shtizn e flamurit tnd, o
    popull, q tani ishte shndrruar n flamur t UK-s, dhe na udhhoqn drejt
    liris t ciln kemi filluar ta shijojm.
    Kshtu, me siguri do t veproj edhe nesr!
    Por me siguri!
    Nesr kjo thirrje do prshkoj cep m cep Trojet shqiptare!.
    Kujtimi pr Bajramin dhe shokt e tij do t jet i pavdekshm.
    Do t na jap forc, vullnet dhe zemr pr t mbajtur t paprlyera frytet e
    lufts lirimtare.
    sht obligim i yni q t mos lejojm q t prdhoset nga askush, ideali i
    Bajramit dhe i dshmorve t tjer.
    Kur ta bjm Atmemdheun ton ashtu si e deshn dshmort e kombit,
    ather mund t themi se e kemi kryer me besnikri Amanetin e tyre!

Prishtin,me 07 shkurt 2006

Faqja 7 prej 23 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

1. Prgjigje: 540
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •