Close
Faqja 11 prej 23 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 449
 1. #201
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Citim Postuar m par nga kurkushi
  Eh bote e uditshme...
  Ky Ramadan Avdiu, nje jurist ( ... per shkak se ishte nga Kumanova),anetar i LPK-se ,te jete keshilltar i kryeministrit...vaj halli!
  Ky eshte aq i ngathte,aq i marre,aq i plogsht,sa qe edhe fjala i qelbet ne goje para se ta qese jashte...Te shkruaje s`di fare.Eshte ngritur ne LPK dhe pastaj ne PDK vetem per shkak te prejardhjes se tij nga Kumanova,si bashkevendas i Ismet Jasharit-komandant Kumanoves.Ky Ramadan Avdiu,ne Brglen te Thurgaut ne Zvicerr,s`dinte ti pergjigjej mases qe e pyeste cila eshte UK-ja e cili eshte FARK-u

  Keshtu e ka kur njerezit i zgjedhim neper funkcione per shkak te prejardhjes e jo per shkak te kokes!...Edhe njefare Xhavat Kabashi,edhe njefare Skender Krasniqi...qe sot gjendet diku ne Kosovapress jane "kolege"( per nga dituria) te R.Avdiut...

  Shqiptaret e roberuar nga te huajt duhet te gezohen qe u lindi nje Jesus, nje Muhamed, nje Enver= Kryetrimi ADEM JASHARI

  Dita e lindjes set tij, nje date Kombetare,me Te perforcohet dhe elnikoset!Shembulli i Tij dhe familjes se Tij nuk eshte degjuar askund gjer me sot ne bote.Ka patur trima...OSO KUKA, MIC SOKOLA e te tjere qe vedin e kane hedhur ne ere per atedheun,por ADEM JASHARI ua kaloi te gjitheve...

  AQ kohe sa do te zgjase vendosja e Kryetrimit,kryekomandantit te kohes moderne shqiptare, Adem Jasharit ne Prishtine dhe ne tera Kryeqendrat shqiptare,aq kohe do te zgjase dhe roberia per shqiptaret e sotem...
  Keni verejtur te huajt, ANMIK-un,KFOR-in,OESB-en,shoqatat e huaja (Anti) Humanitare, Fetare etj...se si ndihen ne Kosove do here kur vjen fillimi i marsit,marsi i shume e shume Heronjve shqiptar dhe marsi i Kryetrimit ADEM JASHARI...
  Armiqt e kosoves dhe te shqiptareve,si ata te huaj ,si ata te brendshem ne kete muaj jane te strukur dhe te padukshem per opinionin!Dhe perse valle?
  Te gjithe,si te huajt,armiqt e huaj,si te brendshmit e dijne mire se pa e vrare ADEM Jasharin dhe MARSIN e tij,s`ka bashkim-vellazerim me shkijet, bullgaret e maqedonise, malazezet as greket (ne ameri)
  Me kot po perpiqen ...me do integrime...asocime...bashkpunime...mashtrime... te ashtuquajture demokratike evropiane se Shqiptaret s`do i mashtroje te shembin dhe harrojne profetet e tyre ENVER HOXHEN dhe ADEM JASHARIN.

  I nderuari Kerkushi te pershendes

  Nuk e di per kend e keni fjalen por nese ke mendue per ishe kshilltarin e ishe kryeministrit Bajram Rexhepi Ramadan Avdiun tani anetar i kryesis se PDK-se dhe kryetar i deges se PDK-se per Prishtine ai e ka biografin pak me ndryshe se siq e keni cek ju

  qe ne pika te shkurta biografija e ti. ma teper mund te lexoshe

  ketu:http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=32062


  ------------------------------


  Ramadan Avdiu. I lindur m 24. 01. 1964 n Prishtin. Shkolln fillore e ka kryer n Prishtin, n vitin 1979. Shkolln e mesme po ashtu n Prishtin, n vitin 1983. N vitin 1983 sht regjistruar n Fakultetetin Teknik, n drejtimin e Elektrotekniks pran Universitetit t Prishtins. N periudhn 1989-1993 ka vazhduar studimet n Fakultetin Ekonomik t Universitetit t Prishtins. N vitet 1996-2000 studion n Fakultetin e Shkencave Politike n Universitetin e Lausannes n Zvicr. sht i martuar me Zarife – Buqe Dajakaj, sht baba i dy fmijve, Shpress dhe Njomzs. Aktualisht sht i vendosur n shtpin e prindrve, n adresn Rr. Bajram Bahtiri (ish Xhemail Ibishi) Nr. 164 n Prishtin. Pr shkak t gjendjes ekonomike, familja e ngusht (bashkshortja dhe fmijt) vazhdojn t jetojn n Zvicr.

  N vitin 1980- antar i Frontit Nacionallirimtar t Kosovs. M 14 shkurt 1984 arrestohet nga Shrbimi i Sigurimit Shtetror Jugosllav, n Zagreb t Kroacis, gjat kryerjes s shrbimit ushtarak n UJ. M 19 qershor 1984 dnohet nga Gjykata e Qarkut n Prishtin me 8 (tet) vite burg, me akuz politike si armik i “sistemit t klass puntore dhe i socializmit vetqeveris nga pozitat e nacionalizmit dhe seperatizmit shqiptar”, si antar i Organizats Fronti Nacionallirimtar i Kosovs. Gjykata Supreme e Kosovs m 1987 ia vrteton dnimin me kohzgjatje prej 5 vitesh burg. Burguan e ka vuajtuar n burgjet: Prishtin, shkurt- prill 1984; Mitrovic, prill- shtator 1984; Pozharevc, shtator 1984- shtator 1986; Shabac, shtator 1986-qershor 1987; Zajear, qershor 1987-shkurt 1989.

  M 1 shkurt 1989 lirohet nga burgu. Pas daljes nga burgu Avdiu vazhdon veprimtarin n organizatn Lvizja Popullore pr Republikn e Kosovs (LPRK). sht nj prej organizatorve kryesor t protestave popullore n mars, prill, maj, tetor, nntor t vitit 1989, n Prishtin. N shtator t vitit 1989 zgjedhet antar i Komitetit Drejtues t LPRK. Vazhdon t jet organizatori kryesor i protestave gjithpopullore n muajin janar- shkurt 1990. N tetor t vitit 1991 zgjedhet antar i Kryesis s LPRK. M 2 gusht 1993 policia serbe tenton ta arrestoj prsri n Prishtin. M 20 tetor 1993 kalon n mnyr klandestine n Zvicr, ku n gusht 1994 i njihet e drejta e refugjatit politik. M 1994-1997 ka qen kryetar i Kshillit t Rrethit t LPK n Gjenev. M 1997, kryetar i ndegs s LPK pr Zvicr. M1998, antar i grupit politik t UK-s pr marrdhnie me jasht. N qershor 1999, sekretar i Prgjithshm i Qeveris s Prkohshme t Kosovs, t kryesuar nga Hashim Thai. N Tetor 1999, antar i Kryesis s Partis Demokratike t Kosovs. 15 dhjetor 1999- 1 janar 2002, antar i Sekretariatit t Kshillit t Prkohshm Administrativ t Kosovs. M 28 tetor 2000, kshilltar n asamblen komunale t Prishtins, antar i komitetit pr politik dhe Financa. M 4 mars 2002, kshilltar i Lart i Kryeministrit t Qeveris s Kosovs, Bajram Rexhepi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 09-10-2006 m 20:45

 2. #202
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  456
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tungjatjeta LLapi!
  Nese ky z.Ramadan Avdiu qe ti e solle ketu eshte ai qe une paskam shkruar per te,atehere me ndjenjen me te thelle te dinjitetit tim te kerkoj ndjese ty dhe Atij te nderuari!Une per vedi,kam takuar ne vitet e nxehta ne gjermani nje Ramadan Avdi nga Kumanova qe ne nje tubim te bashkeatedhatareve ne diaspore,me 1998,doli para mases ne emer te LPK-se!Une pa asnje dyshim kam respekt te madh per te gjithe LPK-ne Koken dhe Skeletin e saj,per punen e saj atehere dhe sot,por ky emer me ka mbetur ne kujtese.Nese une kam nderruar kete me ndonje tjeter,do ishte mire,sepse ky R.Avdiu yt nuk eshte edhe ai i imi.Te pershendes Ty qe me drgove nje biografi te mueshme te z.Ramadan Avdiu qe jeton ne Prishtine,dhe Atij i uroj jete te gjate shendet dhe vullnet per pune te suksesshme ne detyrat qe ka dhe do ti marre per Atedheun tone Shqiperine etnike!
  Une LLapi,kritikoj gjithkend sepse kam vetem nje Parti,nje PROFET,nje FE,nje Gjuhe,nje Atedhe = ENVERIZMIN!
  Edhe njehere flm shume per postimin e sotem!
  Me nderime Kurkushi!

 3. #203
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  26.10. 2006) Doli n drit libri mbi Kthesn e Madhe t UK-s, nga autori, Jakup Krasniqi


  sht rast i rrall n histori, kur brsi i liris njhersh sht edhe shkruesi i saj, pjesmarrsi dhe dshmitari, lufttari i devotshm dhe fitimtari. Jakup Krasniqi, sht ndr t rrallt, q ka pasur fat t jet edhe protoganist i brjes s historis s lufts lirimtare edhe studiues realist i ksaj lufte, duke i mbetur besnik idealeve t liris dhe duke vepruar me qllim t jetsimit prfundimtar t ktyre idealeve.

  Libri m i ri i mr. Jakup Krasniqit, Kthesa e Madhe... i jepet n dor lexuesve shtat vjet e gjysm pas mbarimit t lufts s UK-s. N dukje t par sht kjo nj periudh e gjat kohore, sepse opinioni yn ka pritur nj libr t till nga pena e Jakup Krasniqit, i cili ishte njri ndr emrat m t njohur n mesin e kreatorve t UK-s dhe autoritet me shum ndikim, sidomos gjat kohs s lufts, duke qen ende shum aktiv n angazhimet e tij politike, studimore e publicistike.

  Ky libr publicistik, historik, paraqet nj kontribut i jashtzakonshm pr historiografin ton m t re, sht nj pasqyr realiste e zhvillimit dialektik t ngjarjeve m madhore t historis son m t re. S bashku me edicionin e vllimeve t monografis Fenikst e liris, I-VIII, pastaj me nj mori publikimesh me kt tem, si: Jehon lufte e analistit, Nezir Myrtaj, Reportazhe lufte nga publicisti, Martin uni, Ushtria lirimtare e Kosovs, dokumente dhe artikuj nga Gafurr Elshani, Tri dimensionet e UK-s t Halil Katans, Rruga q m oi n UK dhe UK-ja e Kadareja t Shptim Golemit, Divizioni i Kuksit i gjeneral Kudusi Lams, Pr kauzn e UK-s e dr, Muhamet Pirrakut, Kosova 1999 e Nik Gjeloshit, Lufta e Koshars nga Muhamet ettaj, T pavdekshmit e Dukagjinit nga Hasan Hasani etj, libri i fundit i Jakup Krasniqit begaton literaturn e deritanishme shkencore studimore, ende jo sa duhet t plotsuar me tem mbi Kthesn e Madhe historike t popullit shqiptar n kto troje.

 4. #204
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,393
  Faleminderit
  44
  36 falenderime n 26 postime
  halit katana eshte ai qe i keshillon enveristet daut e idriz.. te masakrojne farkistet.. bij te shqipes..

  bere mire llap qe e lajmerove daljen e kti libri te shkruar nga mashtrusi dhe nje nga kryekanibalet e kosoves..
  sille ketu pjes pjese ta lexojme e analizojme.. kte dokument me vlere te demaggjise enveriste.. te ketij komunikat beresi e jo liri beresi sic thuhet ne njoftim..
  jakupi me arkanin ndryshojne vec ne pamje e aspak ne vepra..

  ketu do i sqarojme te gjitha.. deri dhe veprat e fundit te jakup marsit.. pojataxhiut te neveritshem.. qe ben orgji mbasi vret luftaret e atdhetaret shqiptare..

 5. #205
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2006
  Postime
  110
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me rastin e 9 vjetorit t daljes publikisht t UK-s

  DALJA PUBLIKE E UK-s M 28 NNTOR 1997 - N LLAUSH T DRENICS

  M 28 Nntor 1997, n fshatin Llaush t Drenics, me rastin e varrimit t msuesit Halit Geci,prpara mass s tubuar u paraqitn tre pjestar t Ushtris lirimtare t Kosovs: Rexhep Selimi “Dhjetshi“, Daut Haradinaj „Davidi“ dhe Muj Krasniqi „Kapuqi“. Derisa Dauti dhe Muja ishin pa maska, Rexhep Selimi ishte me mask n kok dhe me kt rast ai mbajti nj fjalim, i cili u mirprit nga populli me duartrokitje dhe ovacione „UK“, „UK“!
  _____________


  Huazuar nga:
  www.pashtriku.org

 6. #206
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Citim Postuar m par nga Nertili
  Me rastin e 9 vjetorit t daljes publikisht t UK-s

  DALJA PUBLIKE E UK-s M 28 NNTOR 1997 - N LLAUSH T DRENICS

  M 28 Nntor 1997, n fshatin Llaush t Drenics, me rastin e varrimit t msuesit Halit Geci,prpara mass s tubuar u paraqitn tre pjestar t Ushtris lirimtare t Kosovs: Rexhep Selimi Dhjetshi, Daut Haradinaj Davidi dhe Muj Krasniqi Kapuqi. Derisa Dauti dhe Muja ishin pa maska, Rexhep Selimi ishte me mask n kok dhe me kt rast ai mbajti nj fjalim, i cili u mirprit nga populli me duartrokitje dhe ovacione UK, UK!
  _____________


  Huazuar nga:
  www.pashtriku.org


  Llaush 28 NNTOR 1997

 7. #207
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Me rastin e 9 vjetorit t daljes publikisht t UK-s

  DALJA PUBLIKE E UK-s M 28 NNTOR 1997 - N LLAUSH T DRENICS

  M 28 Nntor 1997, n fshatin Llaush t Drenics, me rastin e varrimit t msuesit Halit Geci,prpara mass s tubuar u paraqitn tre pjestar t Ushtris lirimtare t Kosovs: Rexhep Selimi “Dhjetshi“, Daut Haradinaj „Davidi“ dhe Muj Krasniqi „Kapuqi“. Derisa Dauti dhe Muja ishin pa maska, Rexhep Selimi ishte me mask n kok dhe me kt rast ai mbajti nj fjalim, i cili u mirprit nga populli me duartrokitje dhe ovacione „UK“, „UK“!


 8. #208
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Fjalimi i Rexhep Selimit Dhjetshit, drejtuar popullit n Llaush

 9. #209
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Sot n Prekaz fillon ndrtimi i Kompleksit Memorial Adem Jashari

  Burimet vendore t lajmeve bjn t ditur se sot n Prekazin heroik t legjendarit Adem jashari fillon ndrtimi i Kompleksit Memorial. N ceremonin e inaugurimit t punimeve t ktij kompleksi me rndsi kombtare pritet t marrin pjes udhheqsit m t lart politik dhe ushtarak t vendit. Qeveria e Kosovs ka ndar nj pjes t mjeteve pr fazn e par t ndrtimit, ndrsa Trupat e Mbrojtjes s Kosovs do t marrin pjes n kryerjen e punimeve. 10. #210
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  FILLUAN PUNIMET PR NDRTIMIN E KOMPLEKSIT MEMORIAL ADEM JASHARI N PREKAZ

  N Prekaz jan vn themelet e liris dhe pavarsis s Kosovs

  03.12.2006
  Sot n Prekaz sht mbajtur nj manifestim pr nder t prurimit t fillimit t punve pr ndrtimin e Kompleksit Memorial Adem Jashari.
  N kt manifestim ka marr pjes nj delegacion i lart i Partis Demokratike t Kosovs, i kryesuar nga kryetari z.Hashim Thai, n t cilin bnin pjes edhe sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, nnkryetart z.Fatmir Limaj, z.Bajram Rexhepi dhe z.Hajredin Kui dhe antari i Kryesis z.Adem Grabovci.
  N manifestimin solemn, nj fjal rasti e mbajti ish-zdhnsi i SHP t UK-s z.Jakup Krasniqi, ndrsa gurin themeltar t kompleksit e vuri ish-udhheqsi politik I UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.

  N fjaln e tij ish-zdhnsi i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris lirimtare t Kosovs, njri nga njerzit m t afrt t familjes s komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari, sekretari i prgjithshm i PDK-s z.Jakup Krasniqi, n pranin e nj numri t madh pjesmarrsish n kt eveniment, theksoi se pikrisht n Prekaz, dhe pikrisht n familjen e komandantit legjendar t UK-s jan vn themelet e lufts lirimtare dhe t liris dhe pavarsis s vendit.

  Komandanti yn legjendar Adem Jashari dhe Ushtria lirimtare e Kosovs ka luftuar q n Kosov t funksionojn institucione demokratike, q dijn ta ojn deri n fund vullnetin dhe sakrificn e gjith qytetarve t Kosovs pr nj shtet sovran dhe t pavarur, t integruar n strukturat euro-atlantike.

  M tej, sekretari i prgjithshm i Partis Demokratike t Kosovs z.Jakup Krasniqi tha se sakrifica e familjes Jashari dhe e gjith dshmorve t Ushtris lirimtare t Kosovs na obligon t gjithve q t prkushtohemi edhe m shum pr t uar deri n fund sakrificn dhe amanetin e tyre, pr t cilin u flijuan Jashart legjendar t Prekazit

  Ish-prfaqsuesi politik i UK-s z.Jakup Krasniqi n fund i uroi t gjith qytetart e Kosovs, dhe posarisht familjen Jashari dhe Prekazin, pr fillimin e ndrtimit t Kompleksit Memorial, i cili sipas z.Krasniqi do t reflektoj lavdin, sakrificn dhe krenarin e Ushtris lirimtare t Kosovs dhe gjith qytetarve t Kosovs.

  N vazhdim t manifestimit, u b edhe vnia e gurit themeltar t Kompleksit Memorial t UK-s n Prekaz, t cilin e vuri ish-udhheqsi politik i UK-s, njri nga bashklufttart m t ngusht t komandantit legjendar t UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  --------------------------------------------------------------------------------------------------
  NISN PUNIMET

  Mbi 4 milion euro jan parapar deri n finalizimin e Kompleksit Memorial Adem Jashari. Projekti do t zhvillohet n disa faza, ndrsa n fazn e par, Qeveria ka ndar 1. milion euro. T hnn zyrtarisht kan filluar punt rreth ndrtimit t Parkut Memorial n Prekaz.

  Shkruan: Jeton Rushiti Gazeta EXPRESS

  Prekaz, Skenderaj,4 dhjetor Pothuajse gjith politikant kosovar, t hnn kishin zbritur n Prekaz, pr t marr pjes n shnimin e fillimit t punve pr ngritjen e Kompleksit Memorial Adem Jashari, n Prekaz.
  Projekti pr t sht parapar ti kap shifrat mbi katr milion euro. Qeveria e Kosovs deri tani ka ndar 1. milion euro, mjete kto q parashihen t shpenzohen n ndrtimin e fazs s par. Personalitetet e larta t vendit, fillimisht kan vn buqeta lulesh pran varrit t Komandanti Legjendar, e pastaj kan zn vendin e tyre para skens s ngritur, afr varrezave t Jasharve.

  Moderatorja Ulpiana Lama, zdhnse e Qeveris, para s ti ftonte mysafirt q t dalin n sken, tha se ky sht nj ugur i bardh, sepse tregon q sakrifica e familjes Jashari gzon konsensusin e prgjithshm. Ky konsensus i prgjithshm sht tregues i kohezionit social dhe unitetit politik, por edhe nj premtim i shndetshm q i bhet s ardhmes.

  Para mijra qytetarsh t mbledhur t hnn n Prekaz, kryeparlamentari i Kosovs, Kol Berisha tha se jan t mbledhur n nj mision t nj rndsie t shumfisht. Ai mandej ka spikatur se vizitn n vendin e rnies s heronjve e bn edhe pr respektin e tyre, guximin dhe sakrificn.

  "Heroizmi i familjes Jashari dhe i Adem Jasharit, sht impuls i fuqishm i rezistencs ndaj forcave t Milosheviqit, t cilat kishin msyr Kosovn me qllim t shfarosjes s do gjje shqiptare", theksoi Berisha. Sipas tij, ideja e pavarsis n Prekaz mori shtytjen edhe mesazhin e simboliks se nuk ka mim q paguan pr Kosovn e pavarur. Berisha potencoi se, edhe sot po prsrit betimin se nuk ka mim q i ndal n qllimin pr brjen e Kosovs shtet
  t pavarur.

  Kryekuvendari i Kosovs tha se sht n Prekaz pr t treguar se institucionet e Kosovs, si prfaqsuese t zgjedhura t popullit, do t bjn at q duhet br dhe q u takon, duke respektuar t gjith ata q n fardo mnyre kan kontribuar n luftn pr liri dhe pavarsi t Kosovs. Pas Berishs, t pranishmve iu drejtua shefi i ekzekutivit t Kosovs, Agim eku, i cili pranoi faktin e voness n ndrtimit t Memorialit Adem Jashari. Ai tha se koha e humbur nuk mund t kompensohet, prandaj, duhet t mobilizohen t gjith, q sa m shpejt t prfundoj ky memorial. "M 5 mars t vitit 2008 bhen 10 vjet nga epopeja e UK-s dhe le t jet ky nj objektiv i prbashkt q ta prfundojm kt memorial deri ather dhe ky vend i shenjt ta marr pamjen e vet t duhur", ka thn kryeministri eku, sipas t cilit, Jashart jan vler e t gjithve, vler kombtare, jan interes i popullit t Kosovs, ndaj duhet t gjith t kontribuojn n ndrtimin e memorialit ton.

  Nipi i Adem Jasharit, Murati, duke u uruar mirseardhje mysafirve, tha se n vitet e 90-ta kjo lndin u shndrrua n fush pajtimi, ku shqiptart u mobilizuan, u ofruan, i faln gjakun njri-tjetrit dhe shrbeu pr t ardhmen.
  "Sikur Zoti do t tregoj dika, q nga mbrm e deri sot kt vend e kishte mbuluar nj mjegull e dendur, ndrsa me ardhjen tuaj, mjegulla sht hequr dhe shndriti dielli. Nse mund t themi se situata dhe Kosova jan n nj mjegull, ather jemi ata q do tia heqim Kosovs", tha prfaqsuesi i familjes Jashari, i cili n mbarim t fjalimit t tij uroi q t gjith t jen t bashkuar pr t ardhmen ton.
  Para se t vihej gurthemeli i Memorialit, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor, Ardian Gjini theksoi se Qeveria e Kosovs dhe ministria q drejton ai, do t vazhdoj ti ndjek punt deri n ditn e fundit, kur do t mblidhen prsri t gjith pr t pruruar Parkun Memorial Adem Jashari n Prekaz.
  N fund, Kol Berisha, kryeministri Agim eku, Murat Jashari, kreu i PDK-s, Hashim Thai, ministri Ardian Gjini dhe Daut Haradinaj, kan vn gurthemelin pr ngritjen e Kompleksit Prkujtimor Adem Jashari n Prekaz t Drenics.


  Sikur Zoti do t tregoj dika, q nga mbrm e deri sot kt vend e kishte mbuluar nj mjegull e dendur, ndrsa me ardhjen tuaj, mjegulla sht hequr dhe shndriti dielli. Nse mund t themi se situata dhe Kosova jan n nj mjegull, ather jemi ata q do tia heqim Kosovs."
  Murat Jashari

 11. #211
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  5,073
  Faleminderit
  5
  9 falenderime n 8 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga ARIANI_TB : 26-12-2006 m 11:25
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 12. #212
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  5,073
  Faleminderit
  5
  9 falenderime n 8 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga ARIANI_TB : 26-12-2006 m 12:30
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 13. #213
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Katr breza n luft
  BEQIR NEBIH MEHA
  (1936-1999)
  MEJREME MARAJ-BERISHA
  Familja e Emin Latit nga Prekazi i Ult i Drenics, e njohur si familja
  Mehaj, sht nj ndr familjet e rralla emblematike t popullit.
  Katr breza t ksaj familjeje luftuan dhe qndruan n katr
  periudhat historike t robris s Kosovs - vitet 1913, vitet 1918-24,
  13 maji 1981 dhe vitet e fundit t lufts lirimtare. M 2 shkurt t
  vitit 1936, n Prekaz t Ult t Drenics, u lind Beqir Meha. Nn
  ndikimin dhe frymzimin atdhetar t babait, gjyshit dhe xhaxhait,
  Mehmetit, Beqir Meha me disa bashkveprimtar kan zhvilluar
  veprimtari atdhetare. M 14 prill t vitit 1959, s bashku me Bislim
  Tahirin, Adem Aliun, Sherif Musliun, Istref Osmanin,
  Muhamet Qerimin dhe Ramadan Zenelin, arrestohet dhe m pas
  dnohet pr veprimtari antijugosllave. Ai drgohet pr ta vuajtur
  dnimin n burgun famkeq t Goli Otokut. Pas vuajtjes s dnimit,
  Beqiri, s bashku me t vllain Tahirin, pr t ndihmuar n ngritjen
  e familjes krkon pun n Maqedoni, n Mal t Zi e gjetk.
  N prill t vitit 1980, Tahiri bie n konflikt me policin e asaj kohe
  dhe pr disa muaj rresht jeton ilegalisht te miqt dhe te shokt.
  Demonstratat e rinis studentore t marsit dhe t prillit t vitit 1981,
  Tahir Nebih Mehs i dhan zemr dhe forc pr t vepruar fuqishm
  kundr forcave okupatore. Data e rrethimit qe caktuar 13 maji, nj
  dat e njohur e sigurimit jugosllav, pasi forcat policore marrin urdhr
  pr veprim. Hert n mngjesin e majit 1981, qindra pjestar t njsive
  speciale dhe t ushtris jugosllave kishin rrethuar nj rreze
  t gjer veprimi rreth Kulls s Tahir Nebih Mehs. Familja e
  Tahir Mehs u b kala dhe nuk iu dorzua forcave okupatore, q
  kishin vrar nxns dhe student n Prishtin dhe n disa qytete t
  tjera t Kosovs. N rrethim ndodhej edhe Beqir Meha, me t gjith
  antart e familjes. Bien pas 20 or luftimesh bab e bir, kurse antar
  t tjer t familjes plagosen. M 22 janar t vitit 1998, kur forcat
  serbe rrethojn dhe sulmojn shtpin e Shaban Jasharit, Beqir
  Meha me Emin Latin (i riu) pozicionohen pr sulm kundr forcave
  serbe. Beqiri me Eminin dhe Nagip Mehemetin ishin ndr t
  part q kishin arritur te Jasharajt. M 27 shkurt t vitit 1998, m urdhr
  t komandantit Adem Jashari, Beqiri niset n drejtimin Qirez,
  Likoshan e Gllanasell me mision t caktuar. M 28 shkurt, forcat
  policore serbe ndeshn n veturn e Musa Jasharit dhe fillon shkmbimi
  i zjarrit. N drejtim t vendit ku u zhvilluan luftimet niset edhe
  Beqiri me shok. N kto luftime vriten disa polic serb, po n kt
  prleshje bie edhe lufttari Rexhep Rexhepi. Ndrkoh, gjat
  luftimeve q u zhvilluan deri n ort e vona t nats, n altarin e
  liris bie edhe Beqir Brahim Rexhepi, ndrsa plagosen Musa
  Jashari, Sabit Lladrovci dhe Sabit Geci. Pr shkak t humbjeve t
  psuara, forcat serbe masakrojn 24 pjestar t Qirezit dhe Likoshanit.
  Prej marsit 1998 e deri m 25 mars 1999, Beqir Meha ka luftuar n
  rajonin e Zons Operative t Drenics. Ai kishte autoritet t
  pakontestueshm si vlla i Tahir Mehs dhe si bir i Nebih Mehs,
  por edhe si bashklufttar i ngusht i Jasharajve. Meq ishte
  kalitur n burgje dhe ndr betejat e lufts, ai gjendej gjithnj n
  ball. N mars t vitit 1999, n kohn kur kishte filluar ofensiva e
  dimrit n Drenic, Beqir Meha bashk me bashklufttar ndodhej
  n fshatin Rakinic. Aty takohet me njsitin e fshatit Oshlan, i
  cili sapo kishte arritur me armatim nga Shqipria. Duke qen se
  luftimet zhvilloheshin n t gjitha ant, Beqiri merr prsipr pr t'i
  ndihmuar ushtart n drejtim t Oshlanit n Zonn Operative t
  Shals. Rreth ors 23:00, t nats s 25 marsit t vitit 1999, Beqir
  Meha bie n prit t forcave serbe. Pas nj luftimi t ashpr ball pr
  ball me forcat e armikut, ai plagoset rnd, duke kaluar npr
  fshatin Qubrel t Drenics. Plagt e Beqirit ishin vdekjeprurse.
  Ra at dit marsi pr t mos vdekur kurr

 14. #214
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  5,073
  Faleminderit
  5
  9 falenderime n 8 postime
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 15. #215
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime

 16. #216
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Nj delegacion i lart i PDK-s, i prir nga kryetari Thai, nderon dshmort n ditn e dyt t prkujtimit t Epopes s UK-s n Prekaz

  06.03.2007
  Nj delegacion i lart i PDK-s, i prir nga kryetari z.Hashim Thai, ku bnin pjes edhe sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, nnkryetart z.Fatmir Limaj, z.Bajram Rexhepi dhe z.Hajredin Kui, si dhe antart e kryesis z.Xhavit Haliti, z.Adem Grabovci, z.Enver Hoxhaj, z.Ram Buja dhe z.Fehmi Mujota, sot n ditn e dyt t prkujtimit t Epopes s UK-s bn homazhe dhe vun kurora lulesh para varrit t komandantit legjendar Adem Jashari dhe dshmorve tjer n Prekaz.
  Sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, nnkryetari z.Fatmir Limaj dhe antari i kryesis z.Adem Grabovci morn pjes po ashtu n zbulimin e pllaks prkujtimore n selin e SHP t UK-s n Likoc. Ndrsa, nnkryetari Limaj, i shoqruar nga antari i kryesis Grabovci, ka br homazhe para varrezave t dshmorve n Tic t Sknderajt, si dhe vizituan familjen e dshmorit t kombit Idriz Salihu.
  Po ashtu, rreth 100 aktivist nga 20 deg t Rinis Demokratike t Kosovs, t prir nga kryesia qendrore dhe kryetari Memli Krasniqi, bn homazhe dhe vun kurora para varreve t familjes Jashari n Prekaz.

  Nj delegacion i lart i PDK-s, i prir nga kryetari z.Hashim Thai, n t cilin bnin pjes edhe sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, nnkryetart z.Fatmir Limaj, z.Bajram Rexhepi dhe z.Hajredin Kui, si dhe antart e kryesis z.Xhavit Haliti, z.Adem Grabovci, z.Enver Hoxhaj dhe z.Fehmi Mujota, sot n ditn e dyt t prkujtimit t Epopes s UK-s bn homazhe dhe vun kurora lulesh para varrit t komandantit legjendar Adem Jashari dhe dshmorve tjer n Prekaz.

  Ne do t ndrtojm nj Kosov t denj pr sakrificn e Komandantit. Ne do t ndrtojm nj Kosov e cila m s miri do t mishronte kujtimin pr t. Ne do ta ndrtojm Ushtrin e Kosovs. T kthejm shikimin drejt asaj q ishte frymzim dhe vizion i Adem Jasharit dits s liris dhe pavarsis tha ish-udhheqsi politik i UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.

  N at dit, ne do ti kujtojm me mburrje vitet e rezistencs dhe fitores son. Dhe kur ajo dit t vij, un e di se secili prej nesh do t ket heroin ton n zemr. Do ta ket Adem Jasharin n zemr: sepse pa vizionin e tij, pa lidershipin e tij, pa sakrificn e tij, vendi yn nuk do ta fitonte kurr pavarsin u shpreh kryetari i PDK-s.

  Ne prjetsisht do t kujtojm kush ishte Adem Jashari dhe ka nnkupton Ai pr jetn ton n liri. Jeta dhe vepra e Adem Jasharit ishte vet jeta e Popullit t Kosovs. sht lirimi, liria dhe pavarsia e Kosovs. Shpirti i tij do t valoj prjetsisht n flamurin e Kosovs s lir e t pavarur theksoi antari i Ekipit t Unitetit z.Hashim Thai.

  Gjithashtu, nj numr prej rreth 100 aktivistsh nga mbi 20 deg t Rinis Demokratike t Kosovs, t prire nga kryesia qendrore dhe kryetari Memli Krasniqi, bn homazhe dhe vun kurora para varreve t familjes Jashari n Prekaz.

  Ndrsa, sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, nnkryetari z.Fatmir Limaj dhe antari i kryesis z.Adem Grabovci morn pjes po ashtu n zbulimin e pllaks prkujtimore n selin e SHP t UK-s n Likoc. Ndrsa, nnkryetari Limaj, i shoqruar nga antari i kryesis Grabovci, bn homazhe para varrezave t dshmorve n Tic t Sknderajt, si dhe vizituan familjen e dshmorit t kombit Idriz Salihu.

  Sot n nntvjetorin e epopes m t lavdishme t Ushtris lirimtare t Kosovs dhe t popullit shqiptar, epopes s Jasharve, epopes s komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari, po e prurojm nj pllak q na prkujton vitet e vshtira dhe t lavdishme t lufts son heroike, t lufts s popullit shqiptar, t udhhequr nga Shtabi i Prgjithshm i Ushtris lirimtare t Kosovs tha ish-zdhnsi i SHP t UK-s z.Jakup Krasniqi.

  Likoci na prkujton vitet e vshtira, t lavdishme dhe shum data t rndsishme t historis son t afrt, data q ndryshuan rrjedhat e historis son m t re, data q n nj form os n nj form tjetr kan prmbyllur jetn e gjat nn robri, data nga t cilat ka filluar t ndryshoj jo vetm historia, por n mnyr t veant t ket ndryshime n zhvillimet politike pr t sotmen dhe t ardhmen ton u shpreh sekretari i prgjithshm i PDK-s z.Jakup Krasniqi.

  Ndrsa, ish-antari i SHP t UK-s, nnkryetari i PDK-s z.Fatmir Limaj, n ditn e dyt t prkujtimit t Epopes s Ushtris lirimtare t Kosovs ka br homazhe dhe ka vn kurora lulesh edhe n varrezat e dshmorve n Malishev dhe n Klek.

 17. #217
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime


  Dshmort e Ushtris lirimtare t Kosovs
  (Monografi)
  Kryeredaktor :
  Nezir MYRTAJ
  Kolegjiumi i Redaksis:
  Dilaver Goxhai
  Ahmet Qeriqi
  Bedri Tahiri
  Sheremet Krasniqi
  Remzie Zeqiri
  Bedri Zyberaj
  Murat Musliu
  Ruzhdi Jashari
  Xhavit Sadriaj
  Antar nderi t Redaksis:
  Adem Demai
  Rifat Jashari
  Radhitja kompjuterike
  Kadrie Gashi
  Realizimi kompjuterik
  Rrezart Galica
  Fotografia
  Habib Zogaj
  Dshmort e Ushtris lirimtare t Kosovs
  (Monografi)
  Prishtin
  2001
  PARATHNIE

  Me daljen n drit t vllimit t par t monografis Fenikst e liris, lexuesit shqiptar i jepet mundsia t njihet me jetn dhe veprn e dshmorve t rn nn emblemn dhe me betimin e Ushtris lirimtare t Kosovs, n luftn e udhhequr prej saj pr lirimin e trojeve t pushtuara shqiptare.

  Hapin pr botimin e monografis " Fenikst e liris", Redaksia Dshmort e UK-s e ka marr duke u mbshtetur n vendimin e Kuvendit Themelues t Veteranve t Lufts t Ushtris lirimtare t Kosovs, i mbajtur m 23 shtator 2000, n Prishtin.

  Qllimi i ktij botimi, sht prezentimi n mnyr sa m t plot, sa m proporcionale dhe t paanshme t heroizmit e t sakrifics sublime t dshmorve t lufts t Ushtris lirimtare t Kosovs. Ky heroizm do t prjetsohet si pjes e historis son t shkruar, e cila brezave t ardhshm do t'u dshmoj se u desh t derdheshin lumenj gjaku q Kosova t lirohej nga pushtuesi serb.

  Redaksia Dshmort e UK-s pr botimin e monografis " Fenikst e liris" ka marr hapin ta filloj kt pun kolosale duke u nisur nga obligimi q duhet t ndij secili shqiptar para veprs heroike t dshmorve t rn n luft pr lirin kombtare, gjaku i t cilve qndron n do shkndij lirie q ne gzojm sot dhe n themelin e liris t ciln do ta gzojn brezat e ardhshm.

  * * *

  Duke pasqyruar jetn dhe veprn e pavdekshme t dshmorve t ksaj periudhe historike, n shrbim t liris s atdheut, mbi bazn e fakteve t mbledhura nga shokt dhe nga bashklufttart e dshmorve, nga antart e familjeve dhe t afrmit e tjer t tyre, monografia " Fenikst e liris" do t jet nj mjet i fuqishm i edukimit atdhetar pr brezat tan. N kujtesn e ktyre brezave, heroizmi i dshmorve t liris do t tinglloj zshm si porosi jetsore se si duhet jetuar dhe si duhet vdekur , duke mos e br rrojtjen vdekje t prditshme, por luft dhe pun n shrbim t idealeve t liris e t atdheut.

  Si dihet, Ushtria lirimtare e Kosovs lindi dhe u rrit me nj shpejtsi marramendse pr nj periudh shum t shkurtr, si n asnj rast t luftrave lirimtare botrore. Duke u bazuar n faktin se ajo bnte nj luft t drejt pr tu liruar nga nj ushtri dhjetra her m e madhe n numr e shum her m e armatosur me armt m moderne t kohs, Ushtria lirimtare e Kosovs fitoi prkrahjen dhe simpatin e mbar bots prparimtare liridashse. UK-ja ishte aleate ex officio e NATO-s dhe e SHBA. Prandaj, lufta q bri Ushtria lirimtare e Kosovs ishte lufta m madhshtore, ndrsa akti i flijimit t pjestarve t saj ishte nj heroizm i pashoq.

  * * *

  Nismn pr ngritjen dhe funksionimin e Redaksis pr botimin e monografis " Fenikst e liris" e mori nj grup intelektualsh profesionesh t ndryshme, politikisht t shndosh, e partiakisht t paanshm, i cili rreth vetes arriti ta afroj nj numr kuadrosh, q edhe gjat kohs s lufts q bri Ushtria lirimtare e Kosovs, kishin dshmuar zell e profesionalizm, duke kryer me sukses obligimet kombtare.

  Duke marr parasysh faktin mbi aktivitetin qllimmir, por t pakoordinuar, n pasqyrimin dhe prjetsimin e veprs s dshmorve t UK-s, si dhe mungesn e prkujdesjes prkatse institucionale, Kshilli Nismtar kishte projektuar ngritjen e nj redaksie n nivel vendi, me nj kuadr profesionalisht t prgatitur, e cila do t'i qasej puns pr publikimin, n dhjetra vllime, t shnimeve t domosdoshme faktografike e dokumentare pr t gjith dshmort e lufts q udhhoqi Ushtria lirimtare e Kosovs. Ngritja e Redaksis u b pas prezentimit t ktij projekti, gjithsesi ambicioz, para asociacioneve prkatse si jan: Shtabi i Prgjithshm i TMK-s, Shoqata e Veteranve t Lufts t Ushtris lirimtare t Kosovs, Shoqata e Invalidve t Lufts t UK-s, Shoqata e Familjeve t Dshmorve t Lufts s UK-s, si dhe para personaliteteve kye, politike e ushtarake, drejtuese t lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs. Nnshkrimet e prfaqsuesve t ktyre asociacioneve e t ktyre personaliteteve, n shenj plqimi t ktij projekti, kishin domethnien e legjitimitetit moral pr Redaksin e ngritur dhe pr punn e filluar nga ajo. Si e till, ajo sht dhe do t jet derhapur pr t gjith ata krijues, individ e institucione, t cilat shprehin vullnet dhe angazhim pr t ndihmuar n realizimin e projektit pr botimin e monografis " Fenikst e liris", q ka nj rndsi t veant kombtare. Mbi bazn e ktij legjitimiteti, Redaksia do t funksionoj deri n krijimin e kushteve dhe t rrethanave, t cilat do t mundsojn marrjen nn prkujdesjen institucionale t ktij projekti. Me ngritjen dhe funksionimin e strukturave qeverisse n t gjitha nivelet e Kosovs, Redaksia Dshmort e UK-s shpreson t forcohet e t prkrahet edhe m fuqishm n punn e saj, duke qen pjes obliguese e institucionit prkats prgjegjs.

  * * *

  E ndrgjegjshme se do ta kryej vetm nj pjes t obligimit tepr t madh dhe se do t mbetet edhe shum m tepr pr t br pr dshmort tan t mhershm e pr ata t ardhshm, Redaksia Dshmort e UK-s e ka vlersuar si nevoj t ngutshme dhe ka parashikuar si t mundshm botimin e monografis " Fenikst e liris", n t ciln do t prfshihen t gjith dshmort e evidentuar deri tash n regjistrat zyrtar t dshmorve t rn, q nga paraqitja e par publike e Ushtris lirimtare t Kosovs, m 27 nntor 1997, e deri n prfundim t trheqjes s shpallur t forcave t pushtuesit serb nga Kosova, m 21 qershor t vitit 1999 *)(N kt monografi do t prfshihen, gjithashtu, edhe dshmort q kan rn n luftrat e mvonshme pr lirimin e trojeve shqiptare n Preshev, Medvegj e Bujanoc, si dhe n Maqedoni). Meqense Redaksia Dshmort e UK-s nuk sht kompetente t'ia prcaktoj ndokujt statusin e dshmorit, gjat puns s saj, ajo do t'i konsideroj si zyrtare regjistrat pr dshmort t formuluar nga shtabet e zonave t Ushtris lirimtare t Kosovs (derisa ekzistonte ajo) dhe nga shtabet e Trupave t Mbrojtjes t Kosovs, m pas. **)(Redaksia do ti konsideroj si zyrtare, po ashtu, edhe regjistrat e prpiluara nga organet prkatse t pushtetit vendor, pas konstituimit t tij). Evidentimi n kta regjistra i dshmorve t UK-s dhe t lufts s saj nuk sht kompetenc e Redaksis. Shpallja e tyre dshmor ishte e drejt e komandave dhe e shtabeve t rendimeve ushtarake t UK-s, e Shtabit t Prgjithshm t saj gjat periudhs s lufts, si dhe e pushtetit vendor pas konstituimit t tij. Regjistrat jan siguruar nga ish-shtabet dhe komandat e batalioneve e t brigadave t zonave operative t UK-s dhe m von nga ato t Trupave t Mbrojtjes t Kosovs. Po ashtu, Redaksia ka shfrytzuar edhe regjistrat ekzistuese t dshmorve, t prpiluara nga organet prkatse t pushtetit vendor.

  Redaksia Dshmort e UK-s ka parasysh faktin se kta regjistra nuk do t jen prfundimtar dhe se numri i dshmorve t liris t periudhs s lufts t Ushtris lirimtare t Kosovs do t rritet krahas ndriimit t argumenteve t reja mbi sakrificat e atyre q u flijuan pr Kosovn e pr trojet shqiptare. Ajo, po ashtu, ka parasysh edhe faktin tjetr, se ky numr i dshmorve do t ndryshoj edhe pas krijimit t institucioneve t Kosovs dhe prcaktimit nga ana e tyre t kritereve ligjore lidhur me statusin e dshmorit t atdheut. Prandaj, n vllimet e monografis " Fenikst e liris", Redaksia nuk do ta prkufizoj numrin e dshmorve t ksaj periudhe n vetm rreth 1800, sa ai konsiderohet sot. N kto vllime do t prfshihen edhe ata q nesr, n baz t kritereve t caktuara, do ta gzojn statusin e dshmorit. Prandaj, n kt drejtim, puna e filluar nga Redaksia Dshmort e UK-s do t jet nj ndihm e mueshme edhe pr strukturat e ardhshme t pushtetit lokal e t atij qendror n Kosov, sepse do ta bj m t leht procesin e korrigjimeve e t plotsimeve t nevojshme n listat e dshmorve t rn n luftn e udhhequr nga Ushtria lirimtare e Kosovs.

  * * *

  Gjat puns s mtejme, Redaksia Dshmort e UK-s parasheh botimin e vllimeve t posame edhe me biografit e dshmorve t rn para dhe pas periudhs s prfshir n monografin " Fenikst e liris". Duke u prqendruar n fillim, brenda ksaj periudhe, ajo nuk harron faktin se dshmort q dje ran gjat lufts n Kosov, kishin pr ideal jo vetm lirimin e saj, por edhe bashkimin kombtar. Ishte ky ideal shekullor, q pastaj u ndez n luftn pr liri n trojet shqiptare nn pushtimin serb, n Preshev, Medvegj e Bujanoc dhe nn at maqedonas, n Ish-Republikn Jugosllave t Maqedonis. Vazhdimi i lufts n kto troje, ndonse, pr shkak t rrethanave t caktuara kombtare e ndrkombtare, nn uniformat e modifikuara t Ushtris lirimtare, ishte nj prpjekje dhe vazhdim pr ta jetsuar aspiratn e t gjith atyre q m par u flijuan n Kosov, nn emblemn e Ushtris lirimtare t Kosovs. Duke pasur parasysh kt element shum t rndsishm, Redaksia, dshmor t radhve t Ushtris lirimtare t Kosovs i ka konsideruar edhe t gjith ata dshmor q dikur kishin luftuar n kuadrin e ksaj ushtrie, porse m von kan rn duke luftuar si pjestar t UPMB-s ose t Ushtris lirimtare Kombtare. Po pr kt arsye, ajo ka synuar q monografin kushtuar dshmorve t liris t rn n Kosov, gjat lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs, ta titulloj me titullin, domethnia figurative e t cilit do ta pasqyronte n mnyrn sa m t qart rizgjimin dhe ringjalljen e idealeve t tyre. sht Vlersuar se emrtimi Fenikst e liris ***)(Feniksi sht zog mitologjik, i cili ka vetin t digjet e t ringjallet nga hiri i tij) simbolizon n mnyr t knaqshme figurn e prjetshme t dshmorve dhe idealin e tyre.

  * * *

  Seria n vllime Fenikst e liris" fillon me regjistrin e dshmorve t lufts s UK-s, si n asnj rast t ngjashm t ktij lloji. Redaksia u prcaktua q ky botim t niste me kt veori, pasi Kosova, duke qen nn protektorat, nuk i ka ende strukturat e veanta t ligjshme, t cilat do t'i evidentonin normalisht dshmort e lufts. Pr shkak t ksaj rrethane, sht vlersuar se renditja n regjistr, sipas radhs alfabetike, e jo sipas numrit rendor, do t jet m e qlluar. Renditja alfabetike nis me emrin dhe jo me mbiemrin e dshmorit, duke prfillur specifikat e tradits shqiptare n kt shtje. N krye t renditjes alfabetike t dshmorv qndron emri i Komandantit Legjendar, Adem Jashari, i cili, q nga shprthimi i lufts n Kosov u b legjend, jo vetm pr popullin e Kosovs e pr lufttart e UK-s, por edhe pr gjith kombin ton. Shqiptart, pa asnj porosi institucionale, pa asnj dekret shtetror dhe pa asnj imponim t fardoshm, kudo filluan ta radhitin portretin e tij prkrah atij t Sknderbeut. Pavarsisht se institucionet shkencore dhe ato ligjore, ende nuk e kan vn n rendin e dits pr diskutim vlersimin e ksaj figure madhshtore, Redaksia Dshmort e UK-s e respekton vendimin e ksaj vetvendosjeje mbarkombtare.

  Vllimi i par i monografis " Fenikst e liris", me regjistrin e emrave t dshmorve, paraqet t dhnat pr vitin e pr vendin e lindjes, si dhe pr vitin e pr vendin e rnies. T dhnat e tjera biografike jan parashikuar t jepen n monografit e shkurtra e t veanta, q do t vijojn n vllimet pasardhse. Numri i dshmorve, biografit e t cilve do t botohen n secilin vllim vijues, sht parapar t prcaktohet n baz t kritereve t caktuara, duke prfillur edhe prfaqsimin proporcional n prputhje me numrin e dshmorve t rn sipas zonave ushtarake. Me qllim q secili vllim t jet gjithprfshirs pr t gjitha krahinat e Kosovs e t trevave t tjera shqiptare nga kan ardhur vullnetar n radht e UK-s, n do vllim do t ket dshmor nga t gjitha kto vise, n baz t raportit q ata zn n numrin ekzistues t regjistrit t prgjithshm t dshmorve t ksaj periudhe.

  N kto vllime synohet t prfaqsohet tr Kosova, por edhe t gjitha trevat shqiptare q drguan djemt e tyre pr lirimin e saj .

  * * *

  Hartimi i biografis s dshmorve do t bhet duke u mbshtetur mbi materialin faktografik t mbledhur n terren, sipas t dhnave t parashtruara n pyetsorin e formuluar nga Redaksia. Prpunimi i ktyre t dhnave do t jet rezultat i puns s prbashkt t kolegjiumit t Redaksis. Pr pasqyrimin sa m t plot t jets dhe t veprs s dshmorve, si material shtes faktografik, Redaksia do t'i shfrytzoj edhe burimet e ndryshme t shkruara, sikurse q jan publikimet e veanta n shtypin e prditshm e n at periodik, si dhe botimet e ndryshme monografike, letrare, historike, publicistike e t tjera. N treguesin e emrave e t t dhnave, n fund t secilit vllim t monografis, Redaksia do t shnoj emrin e autorve, publikimet e t cilve jan shfrytzuar. N vllimin e par t monografis " Fenikst e liris", toponimet pr vendlindjet dhe pr vendin e rnies s dshmorve jan t periudhs s paralufts e t gjat lufts t br nga Ushtria lirimtare e Kosovs. Kjo mnyr e shkrimit t ktyre toponimeve u kushtzua pr shkak t vshtirsis teknike q krahas tyre t vendoseshin edhe toponimet e reja. Mirpo, ky korrigjim do t realizohet n monografit e veanta pr secilin dshmor, ku krahas emrtimit t vjetr, t vendosur brenda kllapave, pr do fshat, komun, qytet, krahin e t tjera, do t shnohet edhe toponimi i ri.

  * * *

  Kushtet n t cilat Ushtria lirimtare e Kosovs ka zhvilluar nj luft, skajshmrisht t pabarabart me pushtuesin serb, kan br q nj numr i pjestarve t saj t bijn n fushn e nderit, e q t dhnat pr ta t mos mund t kompletohen sot e ksaj dite. Disa prej t rnve jan trajtuar, apo edhe mund t trajtohen ende si persona t zhdukur. Redaksia ka br prpjekje q regjistrat me emrat e dshmorve, t vn n dispozicion nga shtabet e zonave, t verifikohen hollsisht prmes bashkpuntorve n terren dhe t ekipeve t saj t posame. Megjithat, ajo nuk ka arritur t'i kompletoj shnimet e domosdoshme pr t gjith dshmort n regjistr, madje pr disa prej tyre nuk ka arritur ta siguroj asnj shnim t vetm. Arsyeja pse nj numr dshmorsh t evidentuar mbetet pa t dhna t plota qndron n faktin se familjet dhe t afrmit e tyre tashm ndodhen n vendbanime t ndryshme pa adres, kurse disa prej tyre edhe jasht Kosovs. Arsyeja tjetr e mungess s plot t t dhnave qndron n faktin se ata figurojn n regjistrin e dshmorve, ashtu si kan mundur t shnohen pas rnies n vijn e frontit, vetm me emr e mbiemr, apo vetm me emr e me mbiemr t pasakt e t prgjithsuar dhe pa asnj t dhn tjetr. Me gjith keqardhjen pr kto mangsi, Redaksia e ka vlersuar t nevojshme paraqitjen e emrit t ktyre dshmorve n vllimin e par t monografis " Fenikst e liris", me po aq t dhna sa ka pr ta, me shpres dhe me kmbngulje q n botimet dhe n vllimet e tjera t ksaj monografie, t dhnat pr ta t paraqiten t plota. Shpresojm se lexuesi dhe sidomos familjet dhe t afrmit e ktyre dshmorve do t ken ndjenj mirkuptimi ndaj vshtirsive n t cilat ka hasur Redaksia n kt drejtim, me bindjen se m e mir sht nj rreze e vetme drite, se nj terr i plot.

  * * *

  Duke iu qasur puns pr ndriimin e jets e t veprs, t idealit e t sakrifics sublime t dshmorve t rn si pjestar t Ushtris lirimtare t Kosovs, n monografin " Fenikst e liris", Redaksia Dshmort e UK-s nuk pretendon ta rishkruaj historin, t ciln kta dshmor e kan shkruar me gjakun e rrjedhur nga damart e zemrave t tyre. Ajo, me monografin " Fenikst e liris", do ta servoj vetm lndn e par pr shkrimin e historis pr kta dshmor dhe materialin baz, mbi t cilin do t mund ta marrin fillin vepra t mdha historike, letrare e artistike. Po t'ia arrinte ktij qllimi, Redaksia do t ndihej e lehtsuar nga barra e rnd q me vetdashje ia ka ngarkuar vetes dhe njkohsisht do t ndihej e gzuar pr shlyerjen e nj pjese t obligimit t prjetshm q kemi ndaj atyre q dhan jetn dhe derdhn gjakun pr lirin dhe bashkimin e kombit.

  Redaksia sht e vetdijshme se n kt vllim, n t cilin jan publikuar emrat e dshmorve, mund t jen prvjedhur gabime, andaj ajo do tu jet mirnjohse t gjithve q me vrejtjet dhe sugjerimet e tyre do t ndihmonin pr korrigjimin e ktyre gabimeve me rastin e botimit n vijim t vllimeve t monografis.
  Redaksia

  Pr m shum, shkarkoni dokumentin n Word dokument : "Fenikst e liris.doc"  Fenikst e liris 2

  N kt monografi jan prezantuar 41 biografi pr dshmort e UK-s, duke filluar nga jetshkrimi pr komandantin Adem Jashari dhe duke prfunduar me biografin e Zahir Pajazitit.
  Radhitja sht br sipas kriterit alfabetik.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:
  Adem Shaban Jashari
  Abedin Sokol Rexha
  Abdullah Ramadan Tahiri
  Agush Asllan Gjocaj
  Agim erkin Bajrami
  Agim Hysni Ramadani
  Ahmet Shaban Kaiku
  Ahmet Alush Pantina
  Ali Rakip Beqa
  Arben Aziz Haliti
  Artim Sejdi Jashari
  Bahri Rrahman Fazliu
  Bedri Veli Shala
  Bekim Fazli Berisha
  Elez Ram Geci
  Fadil Bajram Nimani
  Fetah Ahmet Gega
  Hamz Shaban Jashari
  Hakif Sabit Zejnullahu
  Halit Isuf Geci
  Ibrahin Selman Mazreku
  Ibrahim Muharrem Orui
  Imer Muharrem Alushani
  Ilir Halit Konushevci
  Ismail Adem Luma
  Ismet Jashar Jashari
  Jet Aziz Hasani
  Luan Hilmi Haradinaj
  Mervete Salih Maksutaj
  Meh Ram Uka
  Mentor Osman Drvishaj
  Milaim Mehdi Beha
  Osman Shaban Geci
  Remzi bajram Ademaj
  Ruzhdi Islam Salihu
  Shaban Murat Jashari
  Tahir Mal Sinani
  Tefik Vehbi Zymberi
  Xhavit Bahtijar Bajraktari
  Valon Met Myrtaj
  Zahir Qerim Pajaziti

  III Monumente prjetsie
  IV Pyetsori
  V T dhna t plotsuara pr dshmort VI Literatura

  Libri ka 286 faqe
  Botues SHVL t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin 2002.  Fenikst e liris 3

  N kt monografi jan prezantuar 43 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr Adrian Krasniqin dhe duke prfunduar me biografin e dshmorit Xhevat Berisha.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:
  Adrian Rexhep Krasniqi
  Afrim Avdi Vitia
  Astrit Hekuran Suli
  Avni Hysni Sarai
  Afrim Qazim Meshi
  Basri Halil Canolli
  Bashkim Azem Krasniqi
  Beqir Brahim Rexhepi
  Bekim Dalip Bekteshi
  Besim Daut Halilaj
  Danush Miftar Kurtaj
  Edmond Hysni Hoxha
  Enver Bajram Topalli
  Fatos Sherif Krasniqi
  Fehmi Muhamet Lladrovci
  Fehmi Bajrush Rama
  Franesko Xhuzepe Bider
  Hamit Hysen Jashari
  Hamdi Qamil Hajrizi
  Hyr Qazim Emini
  Ilir Rexhep Mrturi
  Imer Ram Krasniqi
  Isa Sabit Kastrati
  Kasim Rexhep Shala
  Mehedin Avdullah Morina
  Muhamet Sefer Haxhaj
  Mustaf Shaqir Shyti
  Njazi Ramush Azemi
  Ramadan deli Elshani
  Rexhep Rexhep Bislimi
  Rexhep Ajet Rexhepi
  Sadik Hafir Shala
  Sal Xhemajli-Jashari
  Sejdi Muharrem Sejdiu
  Selatin Xhelil Grxhaliu
  Selim Salih Veselaj
  Sknder Murat Rexhepi
  Sokol Mustaf Sopi
  Shaip Jahir Pacolli
  Xheladin Miftar Kurtaj
  Xhev Krasniqi-Lladrovci
  Xhevat Ahmet Berisha

  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente
  V T dhna t plotsuara pr dshmort
  VI Recensione
  VII Literatura

  Libri ka 304 faqe
  Botues: SHVL t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2003.  Fenikst e liris 4

  N kt monografi jan prezantuar 43 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr dshmorin, Agron Rrahmanie duke prfunduar me biografin e dshmorit, Xhemajl Rexha.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:
  Agron Muharrem Rrahmani
  Adnan Ilmi Maliqi
  Ahmet Hysen Hoxha
  Ali Halil Krasniqi
  Bajram Hetem Sylejmani
  Bektesh Nuhi Haliti
  Beqir Sef Gashi
  Besnik Liman Begunca
  Blerim Agim Sarai
  Brahim Tefik Ademi
  Daut Zenun Halilaj
  Faik Tahir Jashari
  Fatmir Hajdar Hyseni
  Fatos Shefqet Limani
  Fehmi Brahim Kastrati
  Gani Shaqir Kastrati
  Gaspr Ndue Karai
  Gursel Hetem Sylejmani
  Halil Uk Ukaj
  Hyzri Hamdi Talla
  Indrit Lulzim Cara
  Ismet Hazir Asllani
  Ismet Mustaf Bicaj
  Jashar Zejnullah Jashari
  Jetullah Mehmet Islami
  Lec Bislim Leci
  Leonard Ded Palucaj
  Menderes Osman Drvishaj
  Menhend Osman Drvishaj
  Mentor Nazmi Morina
  Muj Halil Krasniqi
  Mukadeze Bafti Lika
  Mustaf Rexhep orraj
  Nuhi Zejnullah Mazreku
  Rasim Rrahman Kiina
  Rifat Fazli Mziu
  Sadri Azem Zeneli
  Sknder Haxhi eku
  Sknder Zeqir Salihaj
  Sherif Brahim Jashari
  Shklzen Hilmi Haradinaj
  Xhemajl Rasim Rexha

  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente
  V T dhna t plotsuara pr dshmort
  VI Recensione
  VII Literatura

  Libri ka 342 faqe
  Botues: SHVL t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2004.  Fenikst e liris 5

  N kt monografi jan prezantuar 43 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr dshmorin, Ali Vitia e duke prfunduar me biografin e dshmores Zahide Jashari.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia II Biografit e dshmorve:

  Ali Vitia
  Ali Zogaj
  Arsim Zogiani
  Azem Behluli
  Azem Hajdaraj
  Bashkim Vishi
  Bedri Ahmeti
  Behxhet Brajshori
  Besim Jashari
  Bislim Zekolli
  Elmi Kamberi
  Fazli Jakupi
  Florim Rushiti
  Gzim Hamza
  Halim Bajraktari
  Halit Coka
  Hanumshahe Abdullahu Zymberi
  Hetem H
  asaj Is Salihaj
  Izet Shatri
  Kadri Syla Kapllan Ahmetaj
  Kemajl Hetemi
  Lutfi Musiqi
  Malush Ahmeti
  Muhamet Drvishi
  Muhamet Malsori
  Mustaf Llapashtica
  Mustaf Shabani
  Nazim Trziu
  Nazim Kokollari
  Nexhmi Llumnica
  Rifat Goxhufi
  Rrahim Grbeshi Sefedin Vitia
  Selajdin Mullabazi
  Selman Laji
  Shaban Salihaj
  Shaqir Trshani
  Xhavit Kelmendi
  Xhelal Hajda
  Xhevat Demaku
  Zahide Jashari

  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente V Recensione
  VI Prmirsim gabimesh
  VII Literatura
  Libri ka 338 faqe
  Botues: SHFD t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2004.

  <

  Fenikst e liris 6

  N kt monografi jan prezantuar 42 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr dshmorin, Abdullah Bugari e duke prfunduar me biografin e dshmorit, Zymer Goxhuli.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:

  Abdullah Bugari
  Adem Gashi
  Adile Jashari
  Adnan Shyti
  Agim Selmanaj
  Arben Qerimaj
  Avni Klinaku
  Bashkim Syla
  Bekim Sylka
  Bekim Thai
  Burim Graievci
  Elton Zherka
  Emin Sinani
  Faik Goxhuli
  Fejzullah Graievci
  Ferid Curri
  Fetah Sylejmani
  Fisnik Ibrahimi
  Fitush Kukaj
  Habib Gashi
  Hajrullah Abdullahu
  Halim Statovci
  Him Haradinaj
  Hysni Jetullahu
  Ilir Lushtaku
  Imer Shala
  Luan Qerimaj
  Mentor Krasniqi
  Milaim Krasniqi
  Mizahir Isma
  Myrt Zeneli
  Nexhmedin Elshani
  Pal Paluca
  Permet Vula
  Qamil Ilazi
  Rushit Selmani
  Sadri Lokaj
  Selim Berisha
  Skyfter Arifi
  Virgjil Elshani
  Xhevat Shala
  Zymer Goxhuli
  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente V Recensione
  VI Prmirsim gabimesh
  VII Literatura
  Libri ka 328 faqe
  Botues: SHFD t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2005.  Fenikst e liris 7

  N kt monografi jan prezantuar 41 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr dshmorin, Ajet Rexhaj e duke prfunduar me biografin e dshmorit, Zeki Shylemaja.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:

  Ajet Rexhaj
  Avdylgafurr Luma
  Bedrush Gashi
  Bekim Gashi
  Bekim Mavraj
  Beqir Meha
  Dalip Behra
  Daut Zagragja
  Demush Mavraj
  Elton Zherka
  Enver Musa
  Faik Rama
  Fazli Fetahu
  Haxhi Hoti
  Hetem Rexhaj
  Hysen Rexhepi
  Hysni Duraku
  Ibish Mavraj
  Ismail Gashi
  Jahja Danuza
  Januz Jashari
  Lulzim Jashari
  Luljet Shala
  Mehdi Hoxha
  Mehmet Rexhaj
  Milaim Loku
  Milaim Qerimi
  Naser Lani
  Nazim Bakiu
  Osman Luma
  Pren Lleshi
  Qani Luma
  Rexh Rexhaj
  Sakip Bellaqa
  Skerdilajd Llagami
  Sknder Qarri
  Sokol Elshani
  Shaban Mazrekaj
  Shefket Muhadini
  Shemsi Istrefi
  Zeki Shylemaja

  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente
  V Recensione
  VI Prmirsim gabimesh
  VII Literatura
  Libri ka 324 faqe
  Botues: SHFD t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2006.  Fenikst e liris 8

  N kt monografi jan prezantuar 41 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr dshmoren Afrdit Ukshini e duke prfunduar me biografin e dshmorit, Xhavit Kozhani.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:

  Afrdit Ukshini
  Afrim Musliu
  Agim Kelmendi
  Avdi Xhaku
  Bujar Visoqi
  Elfir Behrami
  Emrush Buzhala
  Faruk Elezi
  Faruk Beqiri
  Gani Paarizi
  Hadije Spahiu
  Hajdar Shala
  Halit Asllani
  Islam Kastrati
  Izahir Troni
  Kadri Qeriqi
  Kol Mirdita
  Lefter Koxhaj
  Liman Morina
  Lulzim Guta
  Lumnije Raka
  Mem Lleshi
  Mensur Zyberaj
  Mexhit Mustafa
  Mirsad Gashi
  Mursel Buletini
  Naim Dreshaj
  Naim Gashi
  Sadedin Hajda
  Sadik Osmani
  Salih Qerimi
  Sami Ukshini
  Sami Gashi
  Selim Selimi
  Sinan Thai
  Shabi Grbeshi
  Shptim Robaj
  Vezir Kolshi
  Xhafer Mehmetaj
  Xhavit Kozhani

  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente
  V Recensione
  VI Prmirsim gabimesh
  VII Literatura

  Libri ka 330 faqe
  Botues: SHFD t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2006.  Fenikst e liris 9

  N kt monografi jan prezantuar 60 biografi pr dshmort e UK-s, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetshkrimi pr dshmorin Abedin Salihaj e duke prfunduar me biografin e dshmorit, Xhemsedin Suma.
  Przgjedhja sht br sipas kritereve q ka caktuar Redaksia Dshmort e UK-s.
  Radhitja sipas kriterit alfabetik.

  Prmbajtja:

  I Parathnia
  II Biografit e dshmorve:

  Abedin Salihaj
  Agim Shala
  Agron Rama
  Agron O. Rama
  Alban Ajeti
  Albert Rama
  Arben Januzaj
  Arben Salihaj
  Avdullah Jashari
  Avni Selmani
  Bashkim Emini
  Bekim Lushaku
  Bujar Thai
  Dominik Prgegaj
  Elheme Jashari
  Emrush eta
  Enver Duraku
  Enver Olluri
  Faruk Rama
  Fitim Duraku
  Gzim Mullabazi
  Hajzer Jashari
  Halil Metaj
  Halit Jashari
  Hamz Thai
  Hysen Salihaj
  Hysni Salihaj
  Isa Morina
  Is Havolli
  Isuf Sadikaj
  Jah Hasani
  Jehona Raka
  Kol Lleshi
  Maxhun Berisha
  Milaim Salihaj
  Mirsad Idrizaj
  Muhamed Zeneli
  Murad Ali
  Murat Lika
  Musa Begu
  Myrtez Jashari
  Naser Kelmendi
  Nazmi Gashi
  Ndriim Koxha
  Njomza Lipaj
  Nuri Bushi
  Nysret Musa
  Pajazit Ahmeti
  Pajtim Roci
  Prparim Thai
  Raif Korai
  Sahit Krasniqi
  Shaban Hajzeraj
  Shahin Gashi
  Shaqir Berisha
  Shefki Thai
  Valon Malaj
  Valon Gashi
  Xhafer Haskaj
  Xhemsedin Suma

  III Monumente prjetsie
  IV Dokumente
  V Recensione
  VI Prmirsim gabimesh
  VII Literatura

  Libri ka 284 faqe
  Botues: SHFD t UK-s
  Shtypi Shkrola, Prishtin, 2007.

  kosova e lire

 18. #218
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  PRKUJTOHET BETEJA E DOBRATINIT DHE KAANOLLIT


  N kt betej ran dshmor Bekim Maliqi, Bekim Lushaku, Habib Zeka, Nazmi Zhegrova, Fadil Sejdiu, Islam dhe Selim Rekaliu

  Shkruan: Megzon Maloku Gazeta INFOPRESS

  BESIAN, 15 SHTATOR 2007

  N organizim t Zons s V t TMK-s n fshatin Dobratin t Besians, t shtunn u mbajt manifestimi prkujtimor n nntvjetorin e Betejs s lavdishme t Dobratinit e Kaanollit si dhe ditn e Brigads 152 - "Shaban Shala". Nnt vite m par mbi 24 mij forca serbe n mesin e t cilve edhe paramilitar, pr tri dit me radh m 15, 16 dhe 17 shtator 1998, me nj arsenal t madh t armatimit sulmuan pozicionet e UK-s n Dobratin e n Qafn e Kaanollit, aty ku bashkohet Llapi me Shal. Beteja e Kaanollit njihet si beteja e par frontale n mes t UKs dhe forcave pushtuese serbe. N dyluftimin e pabarabart ran dshmor shtat lufttar t ksaj ane, Bekim Maliqi, Bekim Lushaku, Habib Zeka, Nazmi Zhegrova, Fadil Sejdiu, Islam dhe Selim Rekaliu. Ndrsa forcat e okupatorit t zhgnjyera me humbjet q u shkaktuan nga trimat e UK-s, n trheqje e sipr vran e masakruan dhjetra civil, gra, fmij e pleq. Madje gjasht nga ta i kan djegur n lagjen e Lepajve. Manifestimin e shpalli t hapur eprori i TMK-s, Vllazrim Qerimi, kurse merrnin pjes ve familjarve t dshmorve dhe qytetarve t shumt edhe ish-komandantt e shquar t ZOLL-it si Kadri Kastrati-Daja, Nuredin Ibishi-Leka, Latif Gashi - Fati, Muhamet Latifi , ish-komandant i MC si dhe pjestar t KFOR-it ek dhe prfaqsues t spektrit politik llapjan.

  KOSOVA DO T JET E PAVARUR N SAJE T HEROIZMIT T DSHMORVE

  Ish-komandanti i UK-s pr ZOLL-it, Rrustem Mustafa-Remi, n fjalimin e tij ndr t tjerash tha se zrat q kohve t fundit po pshpritin pr ndarjen e Kosovs jan t paqndrueshm. "Nga ky vend i heroizmit dhe i sakrifics bjm t qart pozicionin ton se vend pr t ndar nuk kemi dhe shqiptart e Kosovs shtetin do ta bjn shum shpejt pasi koh me prit nuk kemi", ka thn ish-komandant Remi, duke ia br t qart atyre t cilve hezitojn ta prkrahin pavarsin e Kosovs, se n kt tok sht derdhur gjaku i njom i shum lufttarve t UK-s. Zv/komandanti i TMK-s, gjeneral major Rrahman Rama, i cili aso kohe ishte zv/komandant i Zons s Shals, e ka cilsuar betejn e Dobratinit e t Kaanollit si nj nga fitoret m t mdha t UK-s jo vetm n planin ushtarak por edhe at moral me t cilin do t krenohemi t gjith, pasi nga fitorja apo humbja e ksaj beteje varej shum. "Duke qen t bindur pr kt forcat e shumta serbe sulmuan pozicionet e UK-s duke e ditur se plani i tyre Patkoi mund t realizohej shum leht nse nuk do t haste n rezistenc n ZOLL-it, mirpo llogaria u doli gabim pasi ato u prishn nga lufttart trima t Llapit q bn nj rezistenc t shklqyer duke i shkaktuar forcave dhe makineris serbe nj humbje shum t madhe", ka thn gjeneral majori Rama. N emr t Zons s Pest Mbrojtse t TMK-s foli ud. i komandantit, Shaip Haziri. Ai tha se m 15 shtator 1998 Serbia kishte nisur nj ofensiv t gjer n veriperndim t Llapit dhe rajonit t Shals me qllim t shprbrjes s UK-s, por nuk e arriti kt asnjher pasi kjo betej vetm sa e forcoi moralin e ushtarve t UK-s dhe besimin e qytetarve te forca e vetme q i mbronte UK. Dy prindrit e dshmorit Fadil Sejdiu, Selmani e Nailja dhe bashkshortja e dshmorit Kosovarja ndonse ndienin prmallim pr m t dashurin e tyre, than se sakrifi ca e dshmorve q ran pr lirin e Kosovs do t duhej t ishte nj udhrrfyes pr brezat e rinj q do t vijn. N fund t manifestimit pran lapidarit u bn homazhe dhe u vendosn kurora lulesh nga t pranishmit.

 19. #219
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Epopeja e UK-s shnohet sivjet n mnyr madhshtore

  Prishtin, 3 mars 2008 (Kosovapress) Koha 18:28

  Me rastin e 10-vjetorit t rnies s komandantit legjendar t UK-s Adem Jasharit dhe t gjith dshmorve t kombit, Shtabi i Prgjithshm i TMK-s, nn prkujdesjen e kryeministrit t Kosovs, m 5, 6 dhe 7 mars organizon manifestimin gjithkombtar tradicional Epopeja e UK-s, i pari ky pas shpalljes s pavarsis s Kosovs.

 20. #220
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Programi i Manifestimit Gjithkombtar Epopeja e UK-s


  2008-03-04
  Programi i Manifestimit Gjithkombtar Epopeja e UK-s


  M 5, 6 dhe 7 mars 2008, me rastin e dhjetvjetorit t rnies s Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe t gjith dshmorve t kombit, Shtabi i Prgjithshm i TMK-s, nn patronatin e Kryeministrit t Republiks s Kosovs, organizon manifestimin gjithkombtar Epopeja e UK-s m, 5, 6 dhe 7 mars 2008.

  Programi vijon si m posht:

  5 mars 2008, n Sheshin Nna Terez, n orn 12:00-13:00, fillon:

  1. Parada ushtarake

  Parada ushtarake do t mbahet n Sheshin Nna Terez, duke filluar nga Kuvendi i Kosovs dhe vazhdon deri te Hoteli Grand.

  Paradn ushtarake do ta prcjell Banda muzikore e TMK-s.

  Do t parakalojn: veterant e lufts, njsitet e TMK-s, kadett dhe n fund, nj njsit i t rinjve, t veshur me bluza, me logon Bac, u kry!.

  Para shtatores s Gjergj Kastriotit-Sknderbeut, bhet nderimi i institucioneve t Kosovs dhe prfaqsuesve t tyre: Kryetari i Kosovs, Kryeministri, Kryetari i Parlamentit t Kosovs dhe Komandanti i TMK-s, gjenerallejtnant Sylejman Selimi.

  Kuadratet parakalojn dhe prshndesin n mnyr ushtarake, udhheqsit shtetror dhe ushtarak t vendit.
  Pas prfundimit t Parads Ushtarake, para Shtatores s Sknderbeut, do t mbahet Koncerti artistik, me pika t zgjedhura artistike.


  6 mars 2008 - Dita e Dshmorve t UK-s

  Ceremoniali shtetror dhe ushtarak i nderimit t dshmorve t familjes Jashari n Prekaz, do t bhet, n orn 10:00.

  Homazhe n Varrezat e Dshmorve n t gjitha komunat e Kosovs, nga ora 10:00-18.00, si dhe do t bhen vizita n familjet e dshmorve dhe t rnve pr liri.

  N sheshin Nna Terez, n orn 13:00-15:00, do t fillojn performansa alternative, programe alternative npr hapsira t ndryshme t sheshit Nna Terez. Pr realizimin e ksaj pjese t programit kujdesen kryesisht t rinj q kan ide origjinale dhe q prfaqsojn brezin e ri t krijuesve t Kosovs dhe t cilt prformojn pjes, me tem nga vepra e Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe t dshmorve t liris

  Akademia Solemne, mbahet nga ora, 20:00 20:45

  N salln 1 tetori, Filarmonia dhe Kori i Opers s Kosovs japin programin solemn. N kt Akademi do t marrin pjes figurat m t larta politike, ushtarake e shkencore t Kosovs, Shqipris dhe ndrkombtar.

  Me nj fjal do t paraqiten prfaqsuesit m t lart t Institucioneve t Republiks s Kosovs.


  7 mars 2008 -Nata e Zjarreve Prekaz, ora 18.00- 22.00

  e ndezjen e zjarrit t liris, n Prekaz, e m pastaj n tr Kosovn.

  Pjesa e dyt e programit pasurohet me program t pasur artistik, ku do t marrin pjes artist t shquar t hapsirs mbarkombtare.


  Prishtin, m 4. 3. 2008 KSHILLI ORGANIZATIV

Faqja 11 prej 23 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 540
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •